Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 13/4/2019 at 10:36 ΠΜ, Snkmd said:

Γεια σας παιδιά.μολις ολοκλήρωσα άγονο αγροτικό κατα  τη διάρκεια του οποίου έστειλα δύο αιτήσεις ειδικότητας.Μια για γενικό και μια για ειδικό μέρος.αν θελήσω να αλλαξω νοσοκομείο για το γενικό και διαγράφω αυτόματα χάνω και το ειδικό κομμάτι;;

Νομίζω πώς όχι.

Ο λόγος είναι ότι η "παγωμένη" θέση στο ειδικό μέρος, προκειμένου να ξεπαγώσει, χρειάζεται δύο προϋποθέσεις:

1) Εκπλήρωση του αγόνου

2) Εκπλήρωση του γενικού μέρους της ειδικότητας

Σε οποιαδήποτε αδυναμία προσκόμισης των αντίστοιχων πιστοποιητικών, η συγκεκριμένη θέση δεν θα ξεπαγώσει ποτέ.

Οπότε πρακτικά η δήλωση στο ειδικό μέρος είναι σαν να μην υπάρχει, επομένως δεν νομίζω ότι τους νοιάζει το πότε και το εάν και το από ποια νοσοκομεία θα προσκομίσεις τα συγκεκριμένα πιστοποιητικά.

Όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη, καθώς η μόνη ασφαλής επιλογή είναι να ρωτήσεις την αντίστοιχη διεύθυνση υγείας στην οποία έχεις κάνει τα χαρτιά σου για το ειδικό μέρος.

On 13/4/2019 at 10:39 ΠΜ, featured said:

Μου φαίνεται έτσι είναι.αν έχει αλλάξει κάτι ας μας πει κάποιος γιατί κι εγώ σκέφτομαι να το κάνω αυτό. 

Δεν ξέρω εάν έχει αλλάξει κάτι. Όσα λέω είναι με κάθε επιφύλαξη, καθώς δεν έχω υπόψιν μου κάποιον που να έχει κάνει κάτι τέτοιο. Να ξεκινήσει δηλαδή γενικό μέρος σε διαφορετικό νοσοκομείο από αυτό με το οποίο δήλωσε κατά την έναρξη του αγόνου.

Το μόνο που έχω υπόψιν μου είναι κάποια που ξεκίνησε στο γενικό μέρος στο οποίο δήλωσε, παραιτήθηκε και μετά συνέχισε σε άλλο νοσοκομείο το γενικό μέρος. Ωστόσο, η μόνη ασφαλής επιλογή είναι αυτό που αποδέχεται η διεύθυνση υγείας στην οποία έχει δηλωθεί το ειδικό μέρος.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Κανείς δεν μπορεί να στην απαντήσει αυτή την ερώτηση με σαφήνεια, συνήθως βγάζουν μια τον Ιούνιο.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα, ηθελά να ρωτήσω , κάποιος που εχει κανει ενα μερος της ειδικότητας και κανει ενδιαμεσα αγροτικό, πόσους μηνες αγροτικο πρεπει να κανει??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 31/5/2019 at 3:54 ΜΜ, alexandros1992 said:

καλησπέρα, ηθελά να ρωτήσω , κάποιος που εχει κανει ενα μερος της ειδικότητας και κανει ενδιαμεσα αγροτικό, πόσους μηνες αγροτικο πρεπει να κανει??

Κανονικά θα πρέπει να κάνει 12 μήνες αγροτικό. Το αγροτικό είναι αυτό που μειώνει το χρόνο της ειδικότητας, όχι το αντίθετο.

Εκτός και εάν υπάρχει κάποιο παράθυρο, ανάλογα με την ειδικότητα που έχει κάνει κανείς, να αναγνωρίσει τον μήνα προεκπαίδευσης του αγροτικού, οπότε να κάνει συνολικά 11 μήνες αγροτικό αντί για 12.

Αυτό όμως μόνο ως υπόθεση το λέω, δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Επίσης, off the record, γνωρίζω αρκετούς αγροτικούς που κάνανε πιο πριν μέρος, ή και ολόκληρη την ειδικότητα, και ενώ κάνανε αγροτικό στα χαρτιά, τους τοποθετήσανε στα αντίστοιχα τμήματα του νοσοκομείου με καθήκοντα εργασίας ειδικευομένου, ή και ειδικού, αλλά με βαθμό "αγροτικού ιατρού".

Το 11μηνο όμως δεν το γλιτώνεις με τίποτα.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλησπέρα,

 

θέλω να ρωτήσω αν στην προκύρηξη υποχρέου εκεί που λέει για προυπηρεσία στη 2η σελίδα, εφόσον έχεις κάνει ένα μέρος πχ γ/χ για πλήρη γ/χ, αλλά δεν έχεις τίτλο, είσαι υποχρεωμένος να το δηλώσεις;ή αφορά μόνο σε ειδικούς αυτό το τμήμα της αίτησης; ευχαριστώ

Τροποποιήθηκε από espine
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλημέρα να ρωτήσω κάτι. Πιστοποιητικά υγείας μπορεί να δώσει ο αγροτικός ιατρός? και πιστοποιητικά υγείας σε ανήλικους για εργασία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι γκρίζο το τοπίο νομικά, οπότε αν δεν υπηρετείς στο πουθενά (δλδ σε βουνοκορφή ή σε κανένα ερημικό νησάκι), και μπορούν να πάνε σε καρδιολόγο-παθολόγο-γενικό, θα σε συμβούλευα να το κάνεις. Δλδ αν δεν συντρέχουν "κοινωνικοί λόγοι" (=εξυπηρέτηση)

Διαφορετικά υπέγραφε και ο Θεός βοηθός, είναι προβληματική κατάσταση στην Ελλάδα που ζητάνε τέτοια χαρτιά καθώς ακόμα και καρδιολόγος να το υπογράψει μπορεί να συμβεί η στραβή.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πίεση από τη  διεύθυνση. Ο παθολόγος που είναι εκεί αρνείται να εξυπηρετήσει πάνω από 2 πιστοποιητικά την ημέρα οπότε απευθύνθηκαν σε εμένα και όταν ανέφερα ότι σαν αγροτικός μάλλον δεν μπορώ να δώσω πιστοποιητικά έγινε ένας μικρός χαμός οπότε για αυτό είπα να ρωτήσω μήπως και ξέρει κάποιος εδώ να με διαφωτίσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Σύμφωνα με σημερινό έγγραφο της απερχόμενης διοικήτριας της 2ης ΔΥΠΕ, υποστηρίζεται ότι οι ιατροί των ΠΠΙ και ΠΙ ΔΕΝ δικαιούνται 24ώρης ανάπαυσης μετά από ενεργό εφημερία καθημερινή, παρά μόνο Κυριακή ή επίσημη αργία.

Όπως καταλαβαίνετε ανακύπτουν σοβαρότατα νομικά ζητήματα και τα συλλογικά μας όργανα οφείλουν να πάρουν θέση.

Ουσιαστικά καταργούνται οι εφημερίες τις καθημερινές και θεσπίζονται εφημερίες ετοιμότητας (κάτι που για τους αγροτικούς νομικά δεν στέκει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

42 λεπτά πριν, kopritis said:

Σύμφωνα με σημερινό έγγραφο της απερχόμενης διοικήτριας της 2ης ΔΥΠΕ, υποστηρίζεται ότι οι ιατροί των ΠΠΙ και ΠΙ ΔΕΝ δικαιούνται 24ώρης ανάπαυσης μετά από ενεργό εφημερία καθημερινή, παρά μόνο Κυριακή ή επίσημη αργία.

Όπως καταλαβαίνετε ανακύπτουν σοβαρότατα νομικά ζητήματα και τα συλλογικά μας όργανα οφείλουν να πάρουν θέση.

Ουσιαστικά καταργούνται οι εφημερίες τις καθημερινές και θεσπίζονται εφημερίες ετοιμότητας (κάτι που για τους αγροτικούς νομικά δεν στέκει)

1. η απερχόμενη νομίζει ότι ακόμα κάνει «ταξικό πόλεμο»

2. τα «συλλογικά μας όργανα» είναι ανύπαρκτα, χαμένα κάπου ανάμεσα σε «Πολάκηδες» και «Πατούληδες»

και

3. ο επερχόμενος θα κάνει κάθε δυνατό «εξορθολογισμό δαπανών», ξεκινώντας και τελειώνοντας στη μισθοδοσία των γιατρών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα , ορκίστηκα Ιούλιο του 2014 και Φεβρουάριο του 2020 τελειώνω την ειδικότητα, ειναι υποχρεωτικό να κανω  πρώτα το αγροτικό για να δώσω εξετάσεις ειδικότητας ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 23/8/2019 at 10:07 ΜΜ, annaxanthop said:

Καλησπέρα , ορκίστηκα Ιούλιο του 2014 και Φεβρουάριο του 2020 τελειώνω την ειδικότητα, ειναι υποχρεωτικό να κανω  πρώτα το αγροτικό για να δώσω εξετάσεις ειδικότητας ;

To ΦΕΚ που το ορίζει αυτό δημοσιεύτηκε το 2016 οπότε λογικά δεν σε πιάνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 hours ago, Dm212 said:

To ΦΕΚ που το ορίζει αυτό δημοσιεύτηκε το 2016 οπότε λογικά δεν σε πιάνει.

Δυστυχώς δεν μπορείς να δώσεις εξετάσεις πριν κανείς αγροτικό.

Διαβάστε με προσοχή τα ΦΕΚ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιβεβαιώνω, η τελευταία ορκωμοσία που δεν απαιτείται να κάνει αγροτικό για τη λήψη ειδικότητας είναι ο Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2013.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 1/6/2019 at 4:14 ΜΜ, mihiatrik said:

Κανονικά θα πρέπει να κάνει 12 μήνες αγροτικό. Το αγροτικό είναι αυτό που μειώνει το χρόνο της ειδικότητας, όχι το αντίθετο

 

Ισχύει και το αντίθετο.Όποιος έχει κάνει >1 μήνα ειδικότητας, ΔΕΝ κάνει τον πρώτο μήνα του αγροτικού στο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, heydoc said:

 

Ισχύει και το αντίθετο.Όποιος έχει κάνει >1 μήνα ειδικότητας, ΔΕΝ κάνει τον πρώτο μήνα του αγροτικού στο νοσοκομείο.

Κάνει όμως συνολικά 12 μήνες στο κέντρο υγείας και όχι 11 επειδή δεν έκανε τον μήνα στο νοσοκομείο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, Xrisths said:

Κάνει όμως συνολικά 12 μήνες στο κέντρο υγείας και όχι 11 επειδή δεν έκανε τον μήνα στο νοσοκομείο

Κάνεις λάθος. Όποιος έχει κάνει έστω και 1 μήνα ειδικότητας, κάνει 11 μήνες αγροτικό στο ΚΥ. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, Xrisths said:

Εμένα η σύμβαση μου ηταν για έναν χρόνο παντως 

Εμένα είναι για 11 μήνες και τελειώνει τον Οκτώβρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 ώρες πριν, K.T.@.R. said:

 

Νομιζω οτι οταν εχει καποιος κανει κομματι ειδικοτητας απαλλασσεται απο το μηνα εκπαιδευσης στο νοσοκομειο και

-αν ειναι υποχρεος κανει 11 μηνες στο ΚΥ ή περιφερειακο ιατρειο

-αν ειναι ομως επι θητεια κανει 12 μηνες στο ΚΥ ή περιφερειακο ιατρειο

Μηπως εκει ειναι η διαφορα σας? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, penguin said:

Νομιζω οτι οταν εχει καποιος κανει κομματι ειδικοτητας απαλλασσεται απο το μηνα εκπαιδευσης στο νοσοκομειο και

-αν ειναι υποχρεος κανει 11 μηνες στο ΚΥ ή περιφερειακο ιατρειο

-αν ειναι ομως επι θητεια κανει 12 μηνες στο ΚΥ ή περιφερειακο ιατρειο

Μηπως εκει ειναι η διαφορα σας? 

Ναι αυτή η διαφορά όντως υφίσταται. Απλά νομίζω ότι και ο συνάδελφος μιλούσε για αγροτικό ιατρό υπόχρεο, όπως είμαι και εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, γνωρίζει κάποιος αν στην αίτηση για το αγροτικό εκεί που ζητάει ημερομηνία και έτος κτήσης  πτυχίου συμπληρώνουμε την ημερομηνία ολοκλήρωσης των υποχρεώσεων για τη λήψη του πτυχίου ή την ημερομηνία της ορκομωσίας; (το πτυχίο μου αναγράφει και τις δύο αυτές ημερομηνίες)

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.