Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

56 λεπτά πριν, mihiatrik said:

Μπαρντόν ???

Συγγνώμη, από ποιον πλανήτη (ποια άλλη χώρα δηλαδή... ) έρχεσαι;;

Θα ήταν ποτέ δυνατόν το ελληνικό κράτος να βγάζει κάτι απευθείας ???

Εννοείται ότι βγαίνουν κάποιες ημέρες μετά την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων!

Εδώ είμαστε παιδί μου κράτος. Πρωτόκολλα, δευτερόκολλα, τριτόκολλα, και ξέρω και μερικούς που έχει καθυστερήσει κανα χρόνο η ειδικότητα λόγω μειωμένης επικοινωνίας νοσοκομείου και περιφέρειας...

Σπεύδε βραδέως... Σοφοί οι αρχαίοι Έλληνες, από νωρίς εκτίμησαν την έννοια του ελληνικού δημοσίου, και ας μην το ήξεραν ακόμα...

Και από το τηλέφωνο να σου πούνε τον αριθμό πρωτοκόλλου από το υπουργείο, μπορείς να πας να δηλώσεις. Βέβαια το καλό θα ήταν να διευκρινήσεις στην αντίστοιχη Δ.Υ.Π.Ε. του ειδικού μέρους εάν τους αρκεί ο αριθμός πρωτοκόλλου, ή εάν θέλουνε βεβαίωση πρόσληψης στο νοσοκομείο.

Γενικά μην φοβάσαι τα τηλέφωνα ή να πηγαίνεις από εκεί, πρήξ' τους!!!

Η δήλωση μπορεί να γίνει άπαξ και διοριστείς στο άγονο. Τελεία.

Το πώς αυτό ερμηνεύεται στο είπα, κανονικά πάει με την έκδοση του αριθμού πρωτοκόλλου του διορισμού σου στο άγονο.

Αλλά τσέκαρε εάν  η Θεσσαλονίκη (δεν το ξέρω) ζητάει ενδεχόμενα βεβαίωση πρόσληψης στο αγροτικό (αφού παρουσιαστείς δηλαδή για τη βασική εκπαίδευση).

Συγγνωμη ΕΣΦΑΛΑ!  Πολυ πολυ ωραια τα λες παντως, γενικα ενα χαος με τη γραφειοκρατια ηδη, οποτε το καταδυναμιν! Last but not least ερωτηση, οσον αφορα το ασφαλιστικο ταμειο (πρωην ΤΣΑΥ) εκει γραφομαι αφ οτου αναλαβω τη θεση του αγροτικου, η εχω τη δυνατοτητα να εγγραφω και απο τωρα ως ανειδικευτος ιατρος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

23 λεπτά πριν, ImMe said:

Last but not least ερωτηση, οσον αφορα το ασφαλιστικο ταμειο (πρωην ΤΣΑΥ) εκει γραφομαι αφ οτου αναλαβω τη θεση του αγροτικου, η εχω τη δυνατοτητα να εγγραφω και απο τωρα ως ανειδικευτος ιατρος;

Το Τ.Σ.Α.Υ. ασφαλίζει μόνο σχέσεις εργασίας, όχι ιδιότητες (μόνη εξαίρεση ο 3232/04 για μεταπτυχιακές σπουδές Β' και Γ' κύκλου).

Κατ' εξαίρεση δίνει είτε τη δυνατότητα εκούσιας αυτασφάλισης (αυστηρά όμως μέχρι 2 έτη), είτε τη δυνατότητα ασφάλισης (υποχρεωτικής, άνευ συγκεκριμένης χρονικής λήξης) για όσους εκπονούν διατριβή (όριο τα 6 έτη) ή μεταπτυχιακό πρόγραμμα (όριο τα 3 έτη).

Οπότε φαντάζομαι ότι για να σε ασφαλίσουν πρέπει να τους προσκομίσεις τουλάχιστον τον διορισμό, αν όχι βεβαίωση από το νοσοκομείο του αγροτικού ότι παρουσιάστηκες, για να σε εγγράψουν στα μητρώα.

Δεν το ξέρω σίγουρα, γιατί την πρώτη μου εγγραφή στο ταμεία την έκανα με την "εργασιακή σχέση" της διατριβής (νόμος 3232/04), οπότε όταν κλήθηκα να δουλέψω στο αγροτικό είχα ήδη αριθμό μητρώου Τ.Σ.Α.Υ. / ΕΦΚΑ και το μόνο που χρειάστηκε ήταν να τους προσκομίσω βεβαίωση πρόσληψης στο αγροτικό για ανανέωση του μητρώου (εγγραφή δεν χρειάστηκε να κάνω δηλαδή).

Οπότε ρώτα το στα κάποιο παράρτημα του ταμείου (η εγγραφή στα μητρώα του ταμείου μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε παράρτημα ΤΣΑΥ / ΕΦΚΑ ανά την Ελλάδα, επομένως πήγαινε καλύτερα σε αυτό της πόλης σου και ρώτησέ τους για τη διαδικασία).

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

παιδια μπορειτε να μου διευκρινισετε αν για την αιτηση αγροτικου χρειαζεται να γινει η ορκομωσια ή απλα να χει κλεισει η καρτελα? (γραφω σ αυτο το θρεντ γιατι φαινεται να ειναι το μονο ενεργο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζετε πότε θα αναρτηθούν οι διορισμοί στο διαύγεια γιατί παίρνω τηλέφωνα και δεν μου δίνουν ακριβή απάντηση στην αρχή μέγιστο 10 μέρες μετά μου είπαν μετά απο 10 μέρες...Είδα το 2017 έκαναν 1 μήνα από τα οριστικά αποτελέσματα. Η θέση που δήλωσα είναι ήδη κενή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την προηγούμενη φορα στη διαυγεια αναρτηθηκαν στο 15ημερο και μπορεις με αυτο να παρουσιαστεις. Στο σπιτι θα φτασει σε καθεναν περιπου δεκα μερες μετα τη διαυγεια... Καλη αρχη! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 5/11/2018 at 5:31 ΜΜ, penguin said:

Την προηγούμενη φορα στη διαυγεια αναρτηθηκαν στο 15ημερο και μπορεις με αυτο να παρουσιαστεις. Στο σπιτι θα φτασει σε καθεναν περιπου δεκα μερες μετα τη διαυγεια... Καλη αρχη! 

Έχω μια απορία σχετικά με την παρουσίασή μας προτού μας έρθει το χαρτί στο σπίτι...

Για να παρουσιαστούμε στο ΚΥ χρειαζόμαστε βιβλιάριο ΕΤΑΑ, και για να εγγραφούμε ΕΤΑΑ/ΕΦΚΑ/πρώην ΤΣΑΥ, χρειάζεται το χαρτί του διορισμού μας. Επομένως πώς μπορούμε να παρουσιαστούμε προτού μας έρθει το χαρτί, εφόσον το ίδιο το χαρτί αποτελεί προϋπόθεση για να παρουσιαστούμε; 🤔

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, Anekdiigitos said:

Έχω μια απορία σχετικά με την παρουσίασή μας προτού μας έρθει το χαρτί στο σπίτι...

Βασικά οι διορισμοί που αναρτήθηκαν στο Διαύγεια το επιβεβαιώνουν:

Μπορείς με το χαρτί της διαύγειας να παρουσιαστείς (κάτι που δεν γινόταν παλαιότερα χρόνια).

Ωστόσο, κάποιες Δ.Υ.Π.Ε. βλέπω στην ιστοσελίδα τους ζητάνε και βεβαίωση παραλαβής ταχυδρομείου (υποθέτω θα ισχύει μόνο για όσες περιπτώσεις θέλουν να ελέγξουνε εάν κάποιος καθυστέρησε πολύ να παρουσιαστεί)

3 ώρες πριν, Anekdiigitos said:

Για να παρουσιαστούμε στο ΚΥ χρειαζόμαστε βιβλιάριο ΕΤΑΑ, και για να εγγραφούμε ΕΤΑΑ/ΕΦΚΑ/πρώην ΤΣΑΥ, χρειάζεται το χαρτί του διορισμού μας.

Λάθος!

Είναι λίγο ζήτημα ετεροχρονισμού, αλλά όχι. Ζητάνε βεβαίωση από το νοσοκομείο όπου γίνεται η πρόσληψη. Το Τ.Σ.Α.Υ. ασφαλίζει μόνο σχέσεις εργασίας. Σε σχέση εργασίας υπογράφεται με την πρόσληψη στο νοσοκομείο, ο διορισμός δεν σημαίνει και ανάληψη εργασίας...

Προφανώς το νοσοκομείο για να ολοκληρώσει την πρόσληψη χρειάζεται αριθμό μητρώου Τ.Σ.Α.Υ., όμως παίρνεις πρώτα τη βεβαίωση ότι ξεκινάς την τάδε ημερομηνία, την πας στο Τ.Σ.Α.Υ. και μετά επιστρέφεις με το βιβλιάριο στο νοσοκομείο για να ολοκληρωθεί η πρόσληψη.

Δες εδώ: http://www.tsay.gr/Default.aspx?id=1253&nt=18&lang=1

"Η ασφάλιση αρχίζει με την έναρξη άσκησης του επαγγέλματος"

3 ώρες πριν, Anekdiigitos said:

 Επομένως πώς μπορούμε να παρουσιαστούμε προτού μας έρθει το χαρτί, εφόσον το ίδιο το χαρτί αποτελεί προϋπόθεση για να παρουσιαστούμε; 🤔

Το χαρτί που ανεβαίνει στο διαύγεια με αυτό που θα σου έρθει ταχυδρομικά είναι το ίδιο. Άρα είτε πας με της διαύγειας, είτε πας με του ταχυδρομείου, το Τ.Σ.Α.Υ. δεν έχει καμία σχέση με αυτό...

Απλά, παρουσιάζεσαι στο νοσοκομείο με το χαρτί του διορισμού, παραλαμβάνεις βεβαίωση πρόσληψης και με αυτήν πηγαίνεις στο Τ.Σ.Α.Υ. να εγγραφείς. Ύστερα επιστρέφεις στο νοσοκομείο και καταθέτεις τα στοιχεία που άφησες σε εκκρεμότητα.

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΜΕΣΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ - ΚΕΝΤΡΟΥ ΥΓΕΙΑΣ ΟΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΡΩΤΑΣ ΕΚΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!!!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 1: Δεν γνωρίζω εάν έχει αλλάξει κάτι στη διαδικασία τα τελευταία χρόνια, ωστόσο, σε κάθε περίπτωση, εσύ οφείλεις να επικοινωνήσεις με το νοσοκομείο σου για περαιτέρω πληροφορίες, οπότε ρώτα τους περί βεβαίωσης για εγγραφή στο Τ.Σ.Α.Υ.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 2: Η εγγραφή στο μητρώο του ταμείου απ' ότι θυμάμαι μπορεί να γίνει και χωρίς βεβαίωση πρόσληψης, αλλά θα γίνει μόνο αυτό. Δηλαδή θα παραλάβεις απλά έναν αριθμό μητρώου. Μετά θα χρειαστεί να ξαναπεράσεις ούτως ή άλλως από το ταμείο μαζί με τη βεβαίωση πρόσληψης από το νοσοκομείο, προκειμένου να ξεκινήσεις κανονικά την ασφάλιση και να σου χορηγηθούν τα σχετικά βιβλιάρια. Οπότε ρώτησε καλύτερα στο νοσοκομείο σου εάν μπορούν να σου δώσουν βεβαίωση ανάληψης καθηκόντων, ώστε να περάσεις μόνο μία φορά από το ταμείο και να γλιτώσεις τυχόν ταλαιπωρία.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Ξέρεις κανείς πότε αποστέλλονται οι συστημένες επιστολές? γιατί έχουν περάσει 7 εργάσιμες μέρες από την ανάρτηση στο Διαύγεια, δε μου έχει έρθει κάτι στο σπίτι και φοβάμαι μη χάσω το διορισμό μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔEΛΤΙΟ  ΤΥΠΟΥ

Αθήνα, 27-11-2018

Δύο σημαντικές ΚΥΑ (Κοινές Υπουργικές Αποφάσεις) υπογράφτηκαν σήμερα από την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Υγείας (Α. Ξανθός και Π. Πολάκης) και τον αν. Υπουργό Οικονομίας Γ. Χουλιαράκη, βάζοντας τάξη και αποκαθιστώντας χρονίζουσες αδικίες στο πεδίο της αρμονικής και αποτελεσματικής λειτουργίας του δημόσιου συστήματος Υγείας.

Η πρώτη αφορά στην συμπλήρωση του οριστικού καταλόγου των 341 Περιφερειακών, Πολυδύναμων και Ειδικών Περιφερειακών Ιατρείων και Κέντρων Υγείας σε όλη την επικράτεια, που χαρακτηρίζονται ως Ιατρεία προβληματικών και άγονων περιοχών. Η οριστική αυτή ρύθμιση αφορά σε συγκεκριμένες οργανικές θέσεις (433) που προβλέπονται για τα ιατρεία αυτά που βρίσκονται σε δυσπρόσιτες περιοχές της χώρας μας και αποτελεί οικονομικό κίνητρο για τους ιατρούς υπηρεσίας υπαίθρου (υπόχρεους και επί θητεία) που διορίζονται σε αυτά. Με την δημοσίευση της απόφασης τις επόμενες ημέρες στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης, θα μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να ενημερωθούν σχετικά.

http://www.moh.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/5925-dyo-shmantikes-kya- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika -- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --apotelesmatikh-leitoyrgia-toy-dhmosioy-systhmatos-ygeias

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ο ΚΑΘΑΡΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΑΠΟ 768 ΜΕΧΡΙ 800 + ΕΦΗΜΕΡΙΕς 

ΜΙΑ ΞΕΦΤΙΛΑ ΜΕΓΑΛΗ  

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ...ΕΙΝΑΙ ~350 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΟΧΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ 150 ΕΥΡΩ Χ12 ΤΟΝ  ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ 55  ΤΟ ΜΗΝΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ???

ΑΜΑ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΣΑΥ!!!!!!!!!!!!! ΠΟΣΑ ΥΠΕΡ ΤΣΑΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ!!!!!!

ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΟΤΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ 1100!!!!!!!!!!!!

ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ!!!!!!!!!!   ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΕΝΟΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ!!!!!!!!!!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΕΙ ΜΕ 350-400 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΕΙΕΣ ΜΕΝΕΙ ΕΛΛΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΜΕ LADA!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, SWIMMEN said:

Ο ΚΑΘΑΡΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΑΠΟ 768 ΜΕΧΡΙ 800 + ΕΦΗΜΕΡΙΕς 

ΜΙΑ ΞΕΦΤΙΛΑ ΜΕΓΑΛΗ  

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ...ΕΙΝΑΙ ~350 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΟΧΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ 150 ΕΥΡΩ Χ12 ΤΟΝ  ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ 55  ΤΟ ΜΗΝΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ???

ΑΜΑ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΣΑΥ!!!!!!!!!!!!! ΠΟΣΑ ΥΠΕΡ ΤΣΑΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ!!!!!!

ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΟΤΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ 1100!!!!!!!!!!!!

ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ!!!!!!!!!!   ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΕΝΟΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ!!!!!!!!!!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΕΙ ΜΕ 350-400 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΕΙΕΣ ΜΕΝΕΙ ΕΛΛΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΜΕ LADA!!!!!!!

Κ καπως ετσι το αγροτικο

Γινεται σαν το φανταριλοκι ,οπου πας για 9 μηνες κ τρως λεφτα κ το ταμειο ειναι μειον

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 23/10/2018 at 11:02 ΜΜ, mihiatrik said:

Μπαρντόν ???

Συγγνώμη, από ποιον πλανήτη (ποια άλλη χώρα δηλαδή... ) έρχεσαι;;

Θα ήταν ποτέ δυνατόν το ελληνικό κράτος να βγάζει κάτι απευθείας ???

Εννοείται ότι βγαίνουν κάποιες ημέρες μετά την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων!

Εδώ είμαστε παιδί μου κράτος. Πρωτόκολλα, δευτερόκολλα, τριτόκολλα, και ξέρω και μερικούς που έχει καθυστερήσει κανα χρόνο η ειδικότητα λόγω μειωμένης επικοινωνίας νοσοκομείου και περιφέρειας...

Σπεύδε βραδέως... Σοφοί οι αρχαίοι Έλληνες, από νωρίς εκτίμησαν την έννοια του ελληνικού δημοσίου, και ας μην το ήξεραν ακόμα...

Και από το τηλέφωνο να σου πούνε τον αριθμό πρωτοκόλλου από το υπουργείο, μπορείς να πας να δηλώσεις. Βέβαια το καλό θα ήταν να διευκρινήσεις στην αντίστοιχη Δ.Υ.Π.Ε. του ειδικού μέρους εάν τους αρκεί ο αριθμός πρωτοκόλλου, ή εάν θέλουνε βεβαίωση πρόσληψης στο νοσοκομείο.

Γενικά μην φοβάσαι τα τηλέφωνα ή να πηγαίνεις από εκεί, πρήξ' τους!!!

Η δήλωση μπορεί να γίνει άπαξ και διοριστείς στο άγονο. Τελεία.

Το πώς αυτό ερμηνεύεται στο είπα, κανονικά πάει με την έκδοση του αριθμού πρωτοκόλλου του διορισμού σου στο άγονο.

Αλλά τσέκαρε εάν  η Θεσσαλονίκη (δεν το ξέρω) ζητάει ενδεχόμενα βεβαίωση πρόσληψης στο αγροτικό (αφού παρουσιαστείς δηλαδή για τη βασική εκπαίδευση).

Nα ρωτήσω κάτι; γιατί η δυπε δε ξέρει κ στο υπουργείο δεν απάντουν. Εμένα μου έχουν  πει παιδιά που κάνουν αγροτικό ότι η βεβαίωση ανάληψης καθηκόντων είναι αυτη που παίρνουμε στο τέλος του 1μηνα εκπαίδευσης κ πριν πάμε στο πι ή στο κυ. Τελικά ξέρουμε τι ισχύει; ευχαριστώ πολύ 😍 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 18/12/2018 at 12:42 ΜΜ, Mariakef said:

Nα ρωτήσω κάτι; γιατί η δυπε δε ξέρει κ στο υπουργείο δεν απάντουν. Εμένα μου έχουν  πει παιδιά που κάνουν αγροτικό ότι η βεβαίωση ανάληψης καθηκόντων είναι αυτη που παίρνουμε στο τέλος του 1μηνα εκπαίδευσης κ πριν πάμε στο πι ή στο κυ. Τελικά ξέρουμε τι ισχύει; ευχαριστώ πολύ 😍 

Δεν ξέρω πώς ακριβώς εννοείς την "βεβαίωση ανάληψης καθοκόντων", πάντως βεβαίωση έναρξης εργασίας μπορείς να λάβεις από την πρώτη ημέρα που θα παρουσιαστείς στο νοσοκομείο για την προεκπαίδευση του ενός μήνα.

Με αυτήν ουσιαστικά θεωρείται ότι έχεις αρχίσει το αγροτικό σου (τον πρώτο μήνα από τους 12) και μπορείς και να πας να  γραφείς στο τσάυ και να  πας να δηλώσεις το ειδικό μέρος της ειδικότητας (εφόσον το αγροτικό είναι άγονο φυσικά...)

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Συνάδελφοι, θέλω να κάνω μια ερώτηση:

Ποιος είναι ο ελάχιστος αριθμός εφημεριών που είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε κατά τη διάρκεια του αγροτικού (πχ στην ειδικότητα θεωρητικά πρέπει να κάνουμε μίνιμουμ 4);

Τροποποιήθηκε από K.T.@.R.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει να κάνει με το πόσοι είστε στο Κ.Υ. Δεν υπάρχει ελάχιστος αριθμός όπως στην ειδικότητα. Το όλο θέμα είναι να βγαίνει το πρόγραμμα εφημεριών κάθε μήνα.Αν τώρα είστε πολλοί και δεν θες να κάνεις πχ παρά μονάχα μια ας πούμε εφημερία και προφανώς οι συνάδελφοί σου δεν έχουν θέμα με αυτο,τι να πω φαντάζομαι ότι μπορείς να κάνεις μόνο μια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ούτε στην ειδικότητα υπάρχει μίνιμουμ αλλά άλλο αυτό😁

Όπως λέει και ο ξένος κανείς όσες σου αντιστοιχούν για να βγει το πρόγραμμα (χωρίς να ξεπεράσεις το πλαφον βέβαια). 

Υποθέτω αν το κέντρο υγείας είναι γεμάτο γενικούς ιατρούς που θέλουν τα λεφτά από τις εφημερίες μπορεί και καμιά😂

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα, για διορισμό σε κενούμενη θέση, γνωρίζετε πότε ακριβώς ξεκινάς δουλειά? Ισχύει η ενδεικτική ημερομηνία κένωσης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 28/2/2019 at 4:54 ΜΜ, stellis77 said:

Καλησπέρα, για διορισμό σε κενούμενη θέση, γνωρίζετε πότε ακριβώς ξεκινάς δουλειά? Ισχύει η ενδεικτική ημερομηνία κένωσης?

Υποχρεούσαι να είσαι stand - by έτσι ώστε να παρουσιαστείς:

1) Εντός 3ων ημερών (από την ενδεικτική ημερομηνία κένωσης της θέσης)

ή

2) Άμεσα (ή καθορίζοντας το διάστημα κατόπιν συνεννόησης με το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου όπου θα κάνεις την προεκπαίδευση), εφόσον το νοσοκομείο σε καλέσει να έρθεις νωρίτερα επειδή η θέση κενώθηκε πρόωρα: π.χ. ο προηγούμενος αγροτικός παραιτήθηκε πρόωρα και η θέση κενώθηκε αιφνιδίως.

Σε κάθε περίπτωση, προτού να δηλώσεις για μία θέση, καλό είναι να τηλεφωνήσεις στο γραφείο προσωπικού για να ρωτήσεις σε ποιον αγροτικό ανήκει η συγκεκριμένη θέση και κατόπιν να επικοινωνήσεις μαζί του και να μάθεις τις προθέσεις του. Ούτε αυτό βέβαια σε καλύπτει, καθώς μπορεί άλλα να σου πει και άλλα να κάνει τελικά.

Εσύ πάντως οφείλεις να είσαι stand - by για να παρουσιαστείς εντός της προθεσμίας.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 1/17/2019 at 10:16 PM, K.T.@.R. said:

Συνάδελφοι, θέλω να κάνω μια ερώτηση:

Ποιος είναι ο ελάχιστος αριθμός εφημεριών που είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε κατά τη διάρκεια του αγροτικού (πχ στην ειδικότητα θεωρητικά πρέπει να κάνουμε μίνιμουμ 4);

Τώρα το ειδα. Δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ μινιμουμ αριθμός εφημεριών που πρέπει να κάνει κάποιος. Ούτε στην Ειδικότητα. Μην αναπαράγετε αστικούς μύθους.

Μπορείτε να κάνετε από καμμία, μέχρι και 8 ή να δηλώνετε... 10+ (όπως ένας που ξέρω και νομίζει ότι θα τις πληρωθεί καααποτε).

Γνωρίζω περίπτωση επί θητεία που ήταν μητέρα, δήλωνε αδυναμία να κάνει εφημερίες στο ΚΥ (λόγω απόστασης και παιδιού), και δεν έκανε ούτε μία εφημερία με το αντίστοιχο οικονομικό αντίκρυσμα στις απολαβές της. Επίσης γνωρίζω περίπτωση ΚΥ που έχει μαζέψει αρκετούς κωλοπαιδαράδες ειδικούς που δεν θέλουν να κάνουν ενεργή μέσα στο ΚΥ και βάζουν τους αγροτικούς να κάνουν 8+. Με υποσχέσεις κάποτε να πληρωθούν φυσικά. Το κακό είναι ότι δεν απαιτούν, οπως θα έπρεπε, να είναι οι ειδικοί δίπλα τους. Καταλαβαίνω πόσο ψαρωμένος είναι ένας νέος γιατρός απέναντι στον 50άρη, προφανώς εκεί πατάνε.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 2/3/2019 at 1:24 ΠΜ, kopritis said:

Επίσης γνωρίζω περίπτωση ΚΥ που έχει μαζέψει αρκετούς κωλοπαιδαράδες ειδικούς που δεν θέλουν να κάνουν ενεργή μέσα στο ΚΥ και βάζουν τους αγροτικούς να κάνουν 8+. Με υποσχέσεις κάποτε να πληρωθούν φυσικά. Το κακό είναι ότι δεν απαιτούν, οπως θα έπρεπε, να είναι οι ειδικοί δίπλα τους. Καταλαβαίνω πόσο ψαρωμένος είναι ένας νέος γιατρός απέναντι στον 50άρη, προφανώς εκεί πατάνε.

Εγώ θα έλεγα πάλι καλά που οι αγροτικοί έχουνε και κάποιον ειδικό, έστω και σε ετοιμότητα.

Όπως είναι γνωστό ο αγροτικός δεν είναι ειδικευόμενος (γι' αυτό και οι θέσεις προκηρύσσονται αυτοτελώς) και επομένως δεν υπάρχει καμία νομική υποχρέωση για συνεφημέρευση μαζί με ειδικό.

Παραμένει η υποχρέωση του αγροτικού να ενημερώνει τον σε ετοιμότητα ειδικό, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΣΧΕΣΗΣ ΕΙΔΙΚΟΎ - ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥ / ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥ !!

Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΙΑΤΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ESCALATION ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ (ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ Ή ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ) όταν τα μέσα και οι γνώσεις του δεν επαρκούν για να αντιμετωπίσει κάποιο περιστατικό.

Προσοχή σε όλους τους αγροτικούς, δεν είστε ειδικευόμενοι, κανείς ειδικός δεν έχει την υποχρέωση να καλύπτει τις πράξεις σας, παρά μόνο εάν καταφύγετε σε αυτόν στα πλαίσια του escalation. Όχι όμως και αντιστρόφως, δηλαδή ο ειδικός δεν έχει καμία νομική υποχρέωση να σας εκπαιδεύει και να παρακολουθεί τι κάνετε.

Κοινώς, στο αγροτικό υπεύθυνοι για τις πράξεις σας είστε εσείς και μόνο εσείς (πλην των περιπτώσεων που σας δίνουν εντολή "διοικητικού" τύπου, δηλαδή το "εντέλλεσθε'')

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπω μπήκες στο ζουμί ! Το ελληνικό ιατρικό σύστημα είναι παράλογο. Δλδ έχει τις βαθμίδες Αγροτικός--->Ειδικεύομενος-Ειδικός κτλ.. Στο μυαλό των περισσοτέρων (και πολλών γιατρών) υπάρχει η πεποίθηση ότι ο ειδικεύομενος είναι "ανώτερος" (προβληματική έκφραση, αλλά ας την χρησιμοποιήσω) του αγροτικού. Έλα όμως που η κατάτασταση δεν είναι αυτή. Ο αγροτικός δρα ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ως ιατρός, ΔΕΝ είναι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΘΕΣΗ, και ως εκ τούτου έχετε την πλήρη ευθύνη των όσων κάνετε. Υποχρέωση ενημέρωσης ειδικού ιατρού υπάρχει ΜΟΝΟ όταν κρίνει ο ίδιος ο γιατρός (αγροτικός) ότι οι γνώσεις και τα μέσα του ΔΕΝ επαρκούν.

Απ΄την άλλη ο ειδικεύομενος δρα ΠΑΝΤΟΤΕ ΥΠΟ ΕΠΙΒΛΕΨΗ (τουλάχιστον αυτό λέει ο νόμος, ανεξάρτητα τι συμβαίνει στα ελληνικά νοσοκομεία), δεν μπορεί να λάβει αυτός αποφάσεις, αυτοβούλως, για την θεραπεία ασθενή.

Το παραπάνω παράδειγμα που ανέφερα περί των ειδικών που δεν θέλουν να μπουν στο ΚΥ, ειναι γιατί οι τύποι "γράφουν" και αμοίβονται ΕΝΕΡΓΕΣ εφημερίες, οπότε οφείλουν να βρίσκονται ΕΝΤΟΣ του ΚΥ και ΟΧΙ on call. Έχει υπάρξει χαρτί του Υπουργείου ότι δεν νοείται η λειτουργία ΚΥ (το αυτό ισχυέι και για ΠΙ αλλά εκεί κλείνουν τα μάτια ότι σε πολλα ΠΙ εφημερεύουν μόνοι τους ανειδίκευτοι) χωρίς παρουσία ειδικού, και γι' αυτό στην εφημερία των ΚΥ βάζουν σαν δεύτερο όνομα το δικό τους οι ειδικοι.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα.Μπορω να ρωτήσω αν ένας απόφοιτος Ιατρικής πρέπει να κάνει πρώτα το αγροτικό και μετά την ειδικότητα ή μπορεί να κάνει όποτε θέλει το αγροτικό (πριν ή ενδιάμεσα ή μετά την ειδικότητα); Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που μπορεί κάποιος να αναζητά τις σχετικές πληροφορίες;Υπόψιν, ορκιστηκα Μάρτιο του 2019.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 λεπτό πριν, chris paterakis said:

Καλησπέρα.Μπορω να ρωτήσω αν ένας απόφοιτος Ιατρικής πρέπει να κάνει πρώτα το αγροτικό και μετά την ειδικότητα ή μπορεί να κάνει όποτε θέλει το αγροτικό (πριν ή ενδιάμεσα ή μετά την ειδικότητα); Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που μπορεί κάποιος να αναζητά τις σχετικές πληροφορίες;Υπόψιν, ορκιστηκα Μάρτιο του 2019.

Για να δώσεις εξετάσεις για ειδικότητα πρέπει να προσκομίσεις βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου.

Οπότε, μπορείς να κάνεις το αγροτικό όποτε θες, αρκεί να έχεις τη βεβαίωση όταν θα δώσεις εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδιά.μολις ολοκλήρωσα άγονο αγροτικό κατα  τη διάρκεια του οποίου έστειλα δύο αιτήσεις ειδικότητας.Μια για γενικό και μια για ειδικό μέρος.αν θελήσω να αλλαξω νοσοκομείο για το γενικό και διαγράφω αυτόματα χάνω και το ειδικό κομμάτι;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.