Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

Καλημερα κ καλο μηνα! Ειναι υποχρεωτικο να κανουνε πρωτα αγροτικο και μετα να ακολουθησει η ειδικοτητα ή μπορουμε να ξεκινησουμε με ειδικοτητα και μετα να κανουμε το αγροτικο? Ευχαριστω εκ των προτερων 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ερώτηση προς διευκρίνιση:

Τελείωσα τη σχολή τον Ιούλη και επιθυμώ να κάνω πρώτα αγροτικό (για εμπειρία κλπ) και συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για άγονο. Θέλω επίσης να κάνω ΩΡΛ η οποία ως γνωστόν διαθέτει γενικό μέρος και ειδικό. Γενικά η σειρά με την οποία θέλω να κάνω τα πράγματα έχει ως εξής: αγροτικό - στρατός - γενικό μέρος - ειδικό μέρος

Είναι εφικτό να μπω στο άγονο αγροτικό (έστω ότι με παίρνουν), να δηλώσω ειδικό μέρος να τρέχει η αναμονή, μετά τον ένα χρόνο να κάνω στρατό, μετά να ξεκινήσω τη ΓΧ (έχει μηδενική αναμονή στα νοσοκομεία που θέλω) και μετά να μπω επιτόπου ΩΡΛ? και πώς ή πότε πρέπει να δηλώσω το γενικό μέρος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, polone12345 said:

Γενικά η σειρά με την οποία θέλω να κάνω τα πράγματα έχει ως εξής: αγροτικό - στρατός - γενικό μέρος - ειδικό μέρος

Εγώ θα έβαζα ανάποδα τα δύο πρώτα: στρατός - αγροτικό - γενικό μέρος - ειδικό μέρος. Ο λόγος είναι ότι καλό είναι το πιο άχρηστο να το κάνεις πρώτο, για να μην έχεις μετά πισωγύρισμα. Πισωγύρισμα επιστημονικό και, κυρίως, ψυχολογικό, γιατί οι αντοχές δεν είναι οι ίδιες όσο περνάει η ηλικία.

Ο στρατός είναι το πιο άχρηστο απ' όλα και καλό είναι να το τελειώσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται, πριν γίνει καμία αύξηση, ή κρίση, ή οτιδήποτε άλλο σχετικό. Αμέσως μετά σε βαθμό αχρηστίας ακολουθεί το αγροτικό, όπου κάνεις τη γραμματέα και είσαι ουσιαστικά το εξιλαστήριο θύμα για τα πάντα.

Μετά είναι το γενικό μέρος, όπου βγάζεις τη λάντζα της Γενικής Παθολογίας, ή της Γενικής Χειρουργικής, όπου όμως αισθάνεσαι πιο γιατρός και μαθαίνεις και κάτι. Σε αυτό το σημείο είναι πιο τυχεροί όσοι έχουν ενιαίες ειδικότητες, π.χ. Νευρολογία, Μικροβιολογία κ.τ.λ. μιας και κατευθείαν ξεκινάνε με αυτό που θέλουνε να κάνουνε (έχουνε και αυτοί κάτι χαζοrotation, αλλά οκ, δεν είναι το ίδιο) και επίσης διαθέτουν τα λεγόμενα "μερικό" και "πλήρες" για όλη την ειδικότητα, όχι μόνο για το ειδικό μέρος που έχουνε οι σπαστές ειδικότητες.

Ε, και τέλος, ακολουθεί το ουσιαστικό, το ειδικό μέρος, όπου επιτέλους κάνεις αυτό που θέλεις και δουλεύεις στην όποια κλινική και επιστημονική σου καριέρα. Ή τουλάχιστον βάζεις τα γερά πρώτα θεμέλια.

1 ώρα πριν, polone12345 said:

Είναι εφικτό να μπω στο άγονο αγροτικό (έστω ότι με παίρνουν), να δηλώσω ειδικό μέρος να τρέχει η αναμονή, μετά τον ένα χρόνο να κάνω στρατό, μετά να ξεκινήσω τη ΓΧ (έχει μηδενική αναμονή στα νοσοκομεία που θέλω) και μετά να μπω επιτόπου ΩΡΛ? και πώς ή πότε πρέπει να δηλώσω το γενικό μέρος?

Ο στρατός μπορεί να στη χαλάσει άνετα, με άπειρους τρόπους και να σε βγάλει εκτός εκεί που δεν το περιμένεις από πολλούς σχεδιασμούς που μπορεί να κάνεις μελλοντικά στη ζωή σου. Ο ένας χρόνος του αγροτικού δεν φαίνεται πολύς βέβαια, αλλά κοίταξε καλά τη λήξη της αναμονής σου, η προσωπική μου γνώμη είναι να μην τον αφήσεις για μετά.

Εδώ είχαμε συμφοιτητές που κόψανε την αναβολή χωρίς πτυχίο από το Μάιο, ξέροντας ήδη ότι έχουνε περάσει όλα τα μαθήματα, για να μπούνε στο Κέντρο τον Αύγουστο, αφού ορκίστηκαν τον Ιούλιο, με το πτυχίο στο χέρι και μετά αλλάξανε σε υγειονομικό σώμα.

Γιατί ξέρανε ότι όλοι όσοι θα περιμέναμε πρώτα να ορκιστούμε τον Ιούλιο και μετά να κόψουμε την αναμονή μας, θα μπαίναμε τέλη Νοέμβρη. Έτσι γλιτώσανε μια ώρα αρχύτερα κατά 3μήνες.Τόσο άχρηστος είναι ο στρατός, τελείωσε τον άμεσα, εμείς μπήκαμε ομαδικά μετά τη Σχολή και ξεμπερδέψαμε για την πλάκα, χωρίς πολύ σκέψη.

Για τα άλλα, στη λίστα του γενικού μέρους μπορείς να δηλώσεις ΑΜΕΣΑ αφού βγάλεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Μετά, εφόσον δηλωθείς σε προκήρυξη για άγονο, σε πάρουνε σε κάποιο και σου έρθει ο διορισμός σου, πηγαίνεις να γραφείς στη σχετική λίστα για το ειδικό μέρος, καταθέτεις το διορισμό στο άγονο και τη σχετική βεβαίωση ότι εγγράφηκες σε λίστα και για το γενικό μέρος, και βουαλά, είσαι γραμμένος σε λίστα γενικού και ειδικού μέρους ταυτόχρονα.

Μόλις ολοκληρώσεις το άγονο αγροτικό, καταθέτεις την ολοκλήρωση του αγόνου στη λίστα του ειδικού μέρους. Μόλις τελειώσεις και το γενικό μέρος, καταθέτεις, πάλι στη λίστα του ειδικού μέρους, τη σχετική βεβαίωση ολοκλήρωσης του γενικού μέρους και η θέση σου ξεπαγώνει και περιμένεις πότε θα σε πάρουνε για ξεκινήσεις την ΩΡΛ.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Όταν η ανωριμότητα κάποιων αδυνατίζει έναν ήδη προβληματικό θεσμό

Φώτο από ωράριο σελίδας στο fb ΠΠΙ μικρού νησιού που ανάρτησε υπόχρεος

40642313_328141784398329_266946214744817[/IMG]

Μετά μην διαμαρτύρεστε όταν βγάζει εγκυκλίους το Υπουργείο για το ωράριο των αγροτικών...

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, kopritis said:

Όταν η ανωριμότητα κάποιων αδυνατίζει έναν ήδη προβληματικό θεσμό

Φώτο από ωράριο σελίδας στο fb ΠΠΙ μικρού νησιού που ανάρτησε υπόχρεος

40642313_328141784398329_266946214744817[/IMG]

Μετά μην διαμαρτύρεστε όταν βγάζει εγκυκλίους το Υπουργείο για το ωράριο των αγροτικών...

???

Δεν εννοώ το πρόβλημα... Αφού όλοι ξέρουμε ότι είναι πάγια τακτική τα ωράρια λειτουργίας των ΠΠΙ να μην ταυτίζονται με τα κλασικά ωράρια ενός Κ.Υ. ή Νοσοκομείου.

Από πλευράς μου, ξέρω άτομα που αναλαμβάνανε όχι μόνο ένα χωριό, αλλά περισσότερα, και κατόπιν συμφωνίας τα ωράρια ήταν συγκεκριμένες ημέρες και ώρες για κάθε χωριό και ποτέ δεν εξαντλούνταν το πλήρες ωράριο αντίστοιχα με εμάς που δουλεύαμε στο Κ.Υ. τα πρωινά.

Ομοίως, υπήρχαν και άτομα που είχανε κατ' ουσίαν ένα χωριό και δεν πηγαίνανε και κάθε μέρα... Απλά οκ, το ωράριο σίγουρα δεν έληγε στις 13:00, αλλά πιο αργά, στις 14:30.

10 ώρες πριν, JJmmm said:

Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω αν καποιος που ειναι παντρεμενος δικαιουται απαλλαγη.

Χα χα !! Καλό!

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 hours ago, mihiatrik said:

???

Δεν εννοώ το πρόβλημα... Αφού όλοι ξέρουμε ότι είναι πάγια τακτική τα ωράρια λειτουργίας των ΠΠΙ να μην ταυτίζονται με τα κλασικά ωράρια ενός Κ.Υ. ή Νοσοκομείου.

Από πλευράς μου, ξέρω άτομα που αναλαμβάνανε όχι μόνο ένα χωριό, αλλά περισσότερα, και κατόπιν συμφωνίας τα ωράρια ήταν συγκεκριμένες ημέρες και ώρες για κάθε χωριό και ποτέ δεν εξαντλούνταν το πλήρες ωράριο αντίστοιχα με εμάς που δουλεύαμε στο Κ.Υ. τα πρωινά.

Ομοίως, υπήρχαν και άτομα που είχανε κατ' ουσίαν ένα χωριό και δεν πηγαίνανε και κάθε μέρα... Απλά οκ, το ωράριο σίγουρα δεν έληγε στις 13:00, αλλά πιο αργά, στις 14:30.

Δεν ξέρω αν πρόσεξες, αλλά έγραψα για ένα και μοναδικό χωριό σε μικρό νησάκι. Τώρα, αν δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό που αναρτήθηκε είναι καραπαράνομο και δεν ειναι φυσικά σε γνώση του οικείου ΚΥ, δεν μπορώ να βοηθήσω. Το ΚΥ σε καμμία περίπτωση δεν θα συμφωνήσει σε πρωινό 4ώρο, όσο και αν σε κάποια μέρη δεν ελέγχει κανένας.

Είναι το ίδιο με τους εξυπνάκηδες σε ΠΙ της Αχαϊας πριν κανα 2 χρόνια που μάζεψαν ρεπό 2 μηνών στις γιορτές των Χριστουγέννων και έκλεισαν τα Ιατρεία για... 20 μέρες στις γιορτές, με αποτέλεσμα να σκάσει περιστατικό, να ψάχνουν να βρουν γιατρό, αναγκάζοντας το Υπουργείο να προβεί σε διευκρινιστική εγκύκλιο ότι τα ρεπό πρέπει να παίρνονται εντός μιας βδομάδας και εν πάσει περιπτώσει ΔΕΝ μεταφέρονται.

Κατ΄εμέ αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της "υπηρεσίας υπαίθρου", ότι αφορά φρέσκους αποφοίτους, συνήθως νεαρής ηλικίας, που δεν καταννοούν το μέγεθος της ευθύνης τους και εκλαμβάνουν το αγροτικό ως 1 χρόνο πληρωμένων διακοπών (σίγουρα όχι όλοι).

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20 ώρες πριν, kopritis said:

Δεν ξέρω αν πρόσεξες, αλλά έγραψα για ένα και μοναδικό χωριό σε μικρό νησάκι. Τώρα, αν δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό που αναρτήθηκε είναι καραπαράνομο και δεν ειναι φυσικά σε γνώση του οικείου ΚΥ, δεν μπορώ να βοηθήσω. Το ΚΥ σε καμμία περίπτωση δεν θα συμφωνήσει σε πρωινό 4ώρο, όσο και αν σε κάποια μέρη δεν ελέγχει κανένας.

Εννοείται ότι το πρόσεξα, αλλά το point μου είναι ότι από καραπαρανομίες βλέπουμε ουκ ολίγες. Τώρα το εάν είναι σε γνώση του οικείου Κ.Υ. ας μην παίρνουμε και όρκο... Δεν ξέρουμε τι άλλες εξυπηρετήσεις μπορεί να κάνει ο συγκεκριμένος για να εξασφαλίσει τέτοιο ωράριο.

Εγώ ξέρω χαρακτηριστικά περίπτωση που διορίστηκε σε χωριό, επικαλέστηκε ότι μένει κοντά στο Κ.Υ. και ότι δεν έχει αμάξι και πήρε άδεια να μην πηγαίνει καθόλου στο χωριό, δούλευε στο Κ.Υ. τα πρωινά...

Οκ, μετά όταν ζόρισε λίγο η κατάσταση πήγαινε με μέσο κατοίκου, αλλά ήδη κάποιους μήνες τους έκανε εκτός χωριού. Αλλά κατάλαβες τη λογική, έτσι; Είναι ό,τι συμφωνήσεις με τον "μεγάλο" του Κ.Υ.

20 ώρες πριν, kopritis said:

Είναι το ίδιο με τους εξυπνάκηδες σε ΠΙ της Αχαϊας πριν κανα 2 χρόνια που μάζεψαν ρεπό 2 μηνών στις γιορτές των Χριστουγέννων και έκλεισαν τα Ιατρεία για... 20 μέρες στις γιορτές, με αποτέλεσμα να σκάσει περιστατικό, να ψάχνουν να βρουν γιατρό, αναγκάζοντας το Υπουργείο να προβεί σε διευκρινιστική εγκύκλιο ότι τα ρεπό πρέπει να παίρνονται εντός μιας βδομάδας και εν πάσει περιπτώσει ΔΕΝ μεταφέρονται.

Κατ΄εμέ αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της "υπηρεσίας υπαίθρου", ότι αφορά φρέσκους αποφοίτους, συνήθως νεαρής ηλικίας, που δεν καταννοούν το μέγεθος της ευθύνης τους και εκλαμβάνουν το αγροτικό ως 1 χρόνο πληρωμένων διακοπών (σίγουρα όχι όλοι).

+++

Και μη χειρότερα να λέμε...

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! δεν ξερω αν εδω ειναι το σωστο μερος για να ρωτησω, αλλα θα ρωτησω :P ξερει κανεις αν ολα τα αγονα δινουν τη δυνατοτητα αιτησης για το ειδικο μερος μετα τον διορισμο σε αυτα??? ή υπαρχουν καποια που δινουν και καποια που δεν δινουν? επισης σε περιπτωση που διοριστει καποιος σε αγονο και ερθει ο διορισμος για το γενικο μερος μπορει να διακοψει το αγονο? και τι κυρωσεις υπαρχουν μετα τη διακοπη? υπαρχει περιπτωση να ακυρωνεται κ η αιτηση για το ειδικο μερος λογω διακοπης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο αφορά το 2ο σκέλος της ερώτησης σου, δηλαδή για διακοπή άγονου αγροτικού λόγω διορισμού, υπάρχει απόφαση δημοσιευμένη σε ΦΕΚ από διετίας που παρέχει αυτή τη δυνατότητα χωρίς τις παλαιότερες "ποινές". Ξέρω προσωπικά άτομο που το έκανε και έλαβε διαβεβαιώσεις από το Γραφείο Ειδικοτήτων του Υπουργείου με παραπομπή στο νόμο, που είναι ξεκάθαρος. Δεν ξέρω από έξω το νόμο δυστυχώς, πρέπει να δημοσιεύτηκε 2016 ή 2017.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, nodescription said:

Καλησπέρα! δεν ξερω αν εδω ειναι το σωστο μερος για να ρωτησω, αλλα θα ρωτησω :P

Τόσοι ρωτάνε, ρώτα και εσύ, δεν χάλασε ο κόσμος... :P:P

2 ώρες πριν, nodescription said:

ξερει κανεις αν ολα τα αγονα δινουν τη δυνατοτητα αιτησης για το ειδικο μερος μετα τον διορισμο σε αυτα??? ή υπαρχουν καποια που δινουν και καποια που δεν δινουν?

Δεν μπορεί να είναι πότε Γιάννης και πότε Γκιωνάκης... Ή είναι άγονο, ή δεν είναι. Όλα τα άγονα δίνουν τη δυνατότητα αίτησης για το ειδικό μέρος μετά το διορισμό σε αυτά και εφόσον έχεις δηλωθεί και σε λίστα γενικού μέρους.

2 ώρες πριν, nodescription said:

επισης σε περιπτωση που διοριστει καποιος σε αγονο και ερθει ο διορισμος για το γενικο μερος μπορει να διακοψει το αγονο? και τι κυρωσεις υπαρχουν μετα τη διακοπη?

Κάθε αγροτικό έχεις το δικαίωμα να το διακόψεις σε περίπτωση έναρξης ειδικότητας στο εσωτερικό χωρίς ποινές.

Απλά το άγονο σου δίνει τη δυνατότητα να μην το κάνεις, χωρίς να χάσεις τη θέση σου στη λίστα για το γενικό μέρος της ειδικότητας, προκειμένου να ξεμπερδεύεις μία ώρα αρχύτερα με το αγροτικό.

Στην περίπτωση του μη αγόνου, απλά αναγκάζεσαι να το διακόψεις διαφορετικά χάνεις τη θέση σου στη λίστα για το γενικό μέρος της ειδικότητας.

Και στις δύο περιπτώσεις, ουδεμία ποινή σε επόμενη προκήρυξη για υπηρεσία υπαίθρου υπάρχει. Δηλαδή δεν σου αφαιρούν τη δυνατότητα επιλογής θέσης σε επόμενες προκηρύξεις.

1 ώρα πριν, kerbit_88 said:

Όσο αφορά το 2ο σκέλος της ερώτησης σου, δηλαδή για διακοπή άγονου αγροτικού λόγω διορισμού, υπάρχει απόφαση δημοσιευμένη σε ΦΕΚ από διετίας που παρέχει αυτή τη δυνατότητα χωρίς τις παλαιότερες "ποινές". Ξέρω προσωπικά άτομο που το έκανε και έλαβε διαβεβαιώσεις από το Γραφείο Ειδικοτήτων του Υπουργείου με παραπομπή στο νόμο, που είναι ξεκάθαρος. Δεν ξέρω από έξω το νόμο δυστυχώς, πρέπει να δημοσιεύτηκε 2016 ή 2017.

Δεν ξέρω το συγκεκριμένο νόμο, αλλά το δικαίωμα διακοπής αγροτικού για λόγους έναρξης ειδικότητας στο εσωτερικό ισχύει καθολικά και χωρίς ποινές για τις επόμενες προκηρύξεις.

2 ώρες πριν, nodescription said:

υπαρχει περιπτωση να ακυρωνεται κ η αιτηση για το ειδικο μερος λογω διακοπης?

Αυτό καλό είναι να το ρωτήσεις στη διεύθυνση υγείας όπου θα κάνεις την αίτηση για το ειδικό μέρος. Σε κάθε περίπτωση, προκειμένου να "ξεπαγώσεις" τη θέση σου στη λίστα του ειδικού μέρους, πρέπει να προσκομίσεις πιστοποιητικό ολοκλήρωσης αγόνου και πιστοποιητικό ολοκλήρωσης γενικού μέρους της ειδικότητας.

Δεν νομίζω όμως ότι απαιτείται να ολοκληρώσεις το συγκεκριμένο άγονο και το συγκεκριμένο νοσοκομείο για το γενικό μέρος της ειδικότητας, με τα οποία δήλωσες αρχικά το ειδικό μέρος της ειδικότητας. Κοινώς, αρκεί να τους προσκομίσεις τα δύο αυτά πιστοποιητικά. Από προσωπική εμπειρία, ξέρω συναδέλφους που σε περίπτωση αγόνου ολοκλήρωσαν το γενικό μέρος σε άλλο νοσοκομείο από αυτό που αρχικά δήλωσαν. Και δεν είχαν πρόβλημα. Λογικά, υποθέτω, το ίδιο θα μπορεί να γίνει και για το άγονο.

Μόνη προφανής περίπτωση ποινής είναι να αποφασίσεις ότι δεν θέλεις να ολοκληρώσεις ποτέ άγονο. Δηλαδή να θελήσεις να "ακυρώσεις" την προϋπόθεση εκπλήρωσης αγόνου από τη θέση σου στη λίστα του ειδικού μέρους όπου είσαι δηλωμένη.

Στην περίπτωση αυτή το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να διαγραφείς εντελώς από τη λίστα και να επανεγγραφείς πάλι στο τέλος της εν λόγω λίστας. Αυτή είναι η μοναδική ποινή που προκύπτει εάν θελήσεις να μην ολοκληρώσεις ποτέ το άγονο.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

14 ώρες πριν, mihiatrik said:

Τόσοι ρωτάνε, ρώτα και εσύ, δεν χάλασε ο κόσμος... :P:P

Δεν μπορεί να είναι πότε Γιάννης και πότε Γκιωνάκης... Ή είναι άγονο, ή δεν είναι. Όλα τα άγονα δίνουν τη δυνατότητα αίτησης για το ειδικό μέρος μετά το διορισμό σε αυτά και εφόσον έχεις δηλωθεί και σε λίστα γενικού μέρους.

Κάθε αγροτικό έχεις το δικαίωμα να το διακόψεις σε περίπτωση έναρξης ειδικότητας στο εσωτερικό χωρίς ποινές.

Απλά το άγονο σου δίνει τη δυνατότητα να μην το κάνεις, χωρίς να χάσεις τη θέση σου στη λίστα για το γενικό μέρος της ειδικότητας, προκειμένου να ξεμπερδεύεις μία ώρα αρχύτερα με το αγροτικό.

Στην περίπτωση του μη αγόνου, απλά αναγκάζεσαι να το διακόψεις διαφορετικά χάνεις τη θέση σου στη λίστα για το γενικό μέρος της ειδικότητας.

Και στις δύο περιπτώσεις, ουδεμία ποινή σε επόμενη προκήρυξη για υπηρεσία υπαίθρου υπάρχει. Δηλαδή δεν σου αφαιρούν τη δυνατότητα επιλογής θέσης σε επόμενες προκηρύξεις.

Δεν ξέρω το συγκεκριμένο νόμο, αλλά το δικαίωμα διακοπής αγροτικού για λόγους έναρξης ειδικότητας στο εσωτερικό ισχύει καθολικά και χωρίς ποινές για τις επόμενες προκηρύξεις.

Αυτό καλό είναι να το ρωτήσεις στη διεύθυνση υγείας όπου θα κάνεις την αίτηση για το ειδικό μέρος. Σε κάθε περίπτωση, προκειμένου να "ξεπαγώσεις" τη θέση σου στη λίστα του ειδικού μέρους, πρέπει να προσκομίσεις πιστοποιητικό ολοκλήρωσης αγόνου και πιστοποιητικό ολοκλήρωσης γενικού μέρους της ειδικότητας.

Δεν νομίζω όμως ότι απαιτείται να ολοκληρώσεις το συγκεκριμένο άγονο και το συγκεκριμένο νοσοκομείο για το γενικό μέρος της ειδικότητας, με τα οποία δήλωσες αρχικά το ειδικό μέρος της ειδικότητας. Κοινώς, αρκεί να τους προσκομίσεις τα δύο αυτά πιστοποιητικά. Από προσωπική εμπειρία, ξέρω συναδέλφους που σε περίπτωση αγόνου ολοκλήρωσαν το γενικό μέρος σε άλλο νοσοκομείο από αυτό που αρχικά δήλωσαν. Και δεν είχαν πρόβλημα. Λογικά, υποθέτω, το ίδιο θα μπορεί να γίνει και για το άγονο.

Μόνη προφανής περίπτωση ποινής είναι να αποφασίσεις ότι δεν θέλεις να ολοκληρώσεις ποτέ άγονο. Δηλαδή να θελήσεις να "ακυρώσεις" την προϋπόθεση εκπλήρωσης αγόνου από τη θέση σου στη λίστα του ειδικού μέρους όπου είσαι δηλωμένη.

Στην περίπτωση αυτή το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να διαγραφείς εντελώς από τη λίστα και να επανεγγραφείς πάλι στο τέλος της εν λόγω λίστας. Αυτή είναι η μοναδική ποινή που προκύπτει εάν θελήσεις να μην ολοκληρώσεις ποτέ το άγονο.

Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!! ησουν κατατοπιστικοτατος!!

Αυτο για το αγονο και την αιτηση για ειδικο μερος το ρωταω γιατι μου ειπε μια αγροτικος οτι υπαρχουν τρεις κατηγοριες αγονων( Α, Β, Γ) και δεν δινουν ολες τη δυνατοτητα εγγραφης σε λιστα αναμονης για το ειδικο μερος. Μου φανηκε πολυ περιεργο γιατι δεν το εχω ξαναακουσει ουτε το βρηκα σε καποιο ΦΕΚ στην φετινη προκυρηξη και ελπιζω οντως να μην ισχυει.

 Εχω παρει απειρα τηλ, στο υπουργειο δεν ξερουν να μου απαντησουν για το θεμα, στην διευθυνση υγειας δεν το σηκωνουν, οποτε κατεφυγα εδω!! ελπιζω καποια στιγμη να μου απαντησουν και απο εκει για σιγουρια.

Τροποποιήθηκε από nodescription
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, nodescription said:

Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!! ησουν κατατοπιστικοτατος!!

Όχι, δεν σε κατατόπισα εντελώς, σου είπα, το ζήτημα του εάν θα πρέπει να ολοκληρώσεις το ίδιο άγονο με το οποίο δήλωσες στο ειδικό μέρος της ειδικότητας, ή εάν μπορείς να συμπληρώσεις χρόνο και με άλλο άγονο, δεν το ξέρω σίγουρα να στο πω. Λογικά θα μπορείς, ξέρω σίγουρα ότι το έχουν κάνει άτομα για το γενικό μέρος της ειδικότητας υπό καθεστώς αγόνου.

Θα πρέπει να το ρωτήσεις για σίγουρα στην οικεία διεύθυνση υγείας του ειδικού μέρους. Αυτή θα κάνει αποδεκτό, ή όχι, το σχετικό πιστοποιητικό ολοκλήρωσης αγόνου όταν με το καλό έρθει η ώρα να το προσκομίσεις για να ξεπαγώσει η θέση σου στο ειδικό μέρος.

3 ώρες πριν, nodescription said:

Αυτο για το αγονο και την αιτηση για ειδικο μερος το ρωταω γιατι μου ειπε μια αγροτικος οτι υπαρχουν τρεις κατηγοριες αγονων( Α, Β, Γ) και δεν δινουν ολες τη δυνατοτητα εγγραφης σε λιστα αναμονης για το ειδικο μερος. Μου φανηκε πολυ περιεργο γιατι δεν το εχω ξαναακουσει ουτε το βρηκα σε καποιο ΦΕΚ στην φετινη προκυρηξη και ελπιζω οντως να μην ισχυει.

Δεν το έχω ξανακούσει αυτό το πράγμα. Έχω την αίσθηση ότι αυτό με τις ζώνες έχει να κάνει με τα οικονομικά και τυχόν άλλα κίνητρα που παίρνουν επιπλέον όσοι αγροτικοί επιθυμούν να πάνε στις πλέον ξεχασμένες από το Θεό περιοχές. Εάν δεις την παρούσα προκήρυξη (σχετικά 8 και 10) θα δεις ότι υπάρχει νομοθεσία πάνω σε αυτό και οι σχετικοί χαρακτηρισμοί # και * μπαίνουν δίπλα στα αντίστοιχα αγροτικά. Εγώ δεν έκανα άγονο οπότε δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτά, τα επιπλέον bonus δηλαδή του αγόνου (εάν υπάρχουν βέβαια... ).

Ωστόσο, σε επίπεδο Ε.Σ.Υ. γενικά, οι ζώνες δεν είναι κάτι που αφορούν άμεσα τον αγροτικό να το ψάξει. Κανονικά σε ζώνες εντάσσονται τα διάφορα νοσοκομεία - κέντρα υγείας της χώρας και αντίστοιχα βγαίνουνε διάφορα κριτήρια και τυχόν προνόμια για μόρια και διορισμό των ιατρών στις διάφορες θέσεις, μόνιμες και επικουρικές, που προκηρύσσει το Ε.Σ.Υ.

Παλαιότερα, πριν το 2013, πολλά αγροτικά ιατρεία εξαιρούνταν από τη ζώνη Γ, την απομακρυσμένη δηλαδή, επομένως δεν χαρακτηρίζονταν ως άγονα, γιατί ήταν π.χ. κάποια Κέντρα Υγείας, μέσα ή πολύ κοντά σε μεγάλη για την περιοχή πόλη. Όμως επειδή οι γιατροί αρχίσανε να την κάνουνε για εξωτερικό ή λόγω απότομα μειωμένης αναμονής ξεκινούσαν άμεσα ειδικότητα χωρίς να κάνουν καν αγροτικό, πολλά Κέντρα Υγείας, μαζί και το δικό μου που δεν το έκανα ως άγονο, μετονομάστηκαν σε άγονα για να προσελκύσουν κορόιδ... εμ, σόρρυ, αγροτικούς ήθελα να πω ??

Νομίζω τα πράγματα είναι αρκετά απλά, άπαξ και το αγροτικό ιατρείο χαρακτηρίζεται από την προκήρυξη "άγονο", τότε είναι "άγονο". Δεν υπάρχει "άγονο" γιαλαντζί και "άγονο" μη γιαλαντζί, δεν αναφέρονται καν "ζώνες" στην προκήρυξη.

3 ώρες πριν, nodescription said:

 Εχω παρει απειρα τηλ, στο υπουργειο δεν ξερουν να μου απαντησουν για το θεμα, στην διευθυνση υγειας δεν το σηκωνουν, οποτε κατεφυγα εδω!! ελπιζω καποια στιγμη να μου απαντησουν και απο εκει για σιγουρια.

Το υπουργείο δεν έχει να κάνει με τα περισσότερα από όσα συζητάμε εδώ. Θα πρέπει να απευθυνθείς στη διεύθυνση υγείας και ει δυνατόν καλύτερα να πας από εκεί να ρωτήσεις αυτοπροσώπως ότι απορίες έχεις.

Για το δε άγονο, η ερώτηση είναι απλή:

"Εσείς θα δεχτείτε πιστοποιητικό αγόνου από δύο ή περισσότερα αγροτικά ιατρεία, ή απαιτείται να προσκομίσω μόνο ένα πιστοποιητικό αγόνου, αυτού με το διορισμό του οποίου δηλώθηκα στη λίστα του ειδικού μέρους;; "

και, αφού δεν χάνεις κάτι να το ρωτήσεις:

"Ως διορισμό αγόνου δέχεστε κάθε διορισμό που γράφει πάνω "άγονο", ή εξετάζετε και "ζώνες";;"

Καλύτερα να πας από κοντά. Ή εάν θες να δηλώσεις μακριά του τόπου κατοικίας σου, τότε πάνε αυτοπροσώπως στην πλησιέστερη Διεύθυνση Υγείας της περιοχής σου. Λογικά και εκεί κάτι θα ξέρουν να σου πούνε.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

19 ώρες πριν, mihiatrik said:

Όχι, δεν σε κατατόπισα εντελώς, σου είπα, το ζήτημα του εάν θα πρέπει να ολοκληρώσεις το ίδιο άγονο με το οποίο δήλωσες στο ειδικό μέρος της ειδικότητας, ή εάν μπορείς να συμπληρώσεις χρόνο και με άλλο άγονο, δεν το ξέρω σίγουρα να στο πω. Λογικά θα μπορείς, ξέρω σίγουρα ότι το έχουν κάνει άτομα για το γενικό μέρος της ειδικότητας υπό καθεστώς αγόνου.

Θα πρέπει να το ρωτήσεις για σίγουρα στην οικεία διεύθυνση υγείας του ειδικού μέρους. Αυτή θα κάνει αποδεκτό, ή όχι, το σχετικό πιστοποιητικό ολοκλήρωσης αγόνου όταν με το καλό έρθει η ώρα να το προσκομίσεις για να ξεπαγώσει η θέση σου στο ειδικό μέρος.

Δεν το έχω ξανακούσει αυτό το πράγμα. Έχω την αίσθηση ότι αυτό με τις ζώνες έχει να κάνει με τα οικονομικά και τυχόν άλλα κίνητρα που παίρνουν επιπλέον όσοι αγροτικοί επιθυμούν να πάνε στις πλέον ξεχασμένες από το Θεό περιοχές. Εάν δεις την παρούσα προκήρυξη (σχετικά 8 και 10) θα δεις ότι υπάρχει νομοθεσία πάνω σε αυτό και οι σχετικοί χαρακτηρισμοί # και * μπαίνουν δίπλα στα αντίστοιχα αγροτικά. Εγώ δεν έκανα άγονο οπότε δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτά, τα επιπλέον bonus δηλαδή του αγόνου (εάν υπάρχουν βέβαια... ).

Ωστόσο, σε επίπεδο Ε.Σ.Υ. γενικά, οι ζώνες δεν είναι κάτι που αφορούν άμεσα τον αγροτικό να το ψάξει. Κανονικά σε ζώνες εντάσσονται τα διάφορα νοσοκομεία - κέντρα υγείας της χώρας και αντίστοιχα βγαίνουνε διάφορα κριτήρια και τυχόν προνόμια για μόρια και διορισμό των ιατρών στις διάφορες θέσεις, μόνιμες και επικουρικές, που προκηρύσσει το Ε.Σ.Υ.

Παλαιότερα, πριν το 2013, πολλά αγροτικά ιατρεία εξαιρούνταν από τη ζώνη Γ, την απομακρυσμένη δηλαδή, επομένως δεν χαρακτηρίζονταν ως άγονα, γιατί ήταν π.χ. κάποια Κέντρα Υγείας, μέσα ή πολύ κοντά σε μεγάλη για την περιοχή πόλη. Όμως επειδή οι γιατροί αρχίσανε να την κάνουνε για εξωτερικό ή λόγω απότομα μειωμένης αναμονής ξεκινούσαν άμεσα ειδικότητα χωρίς να κάνουν καν αγροτικό, πολλά Κέντρα Υγείας, μαζί και το δικό μου που δεν το έκανα ως άγονο, μετονομάστηκαν σε άγονα για να προσελκύσουν κορόιδ... εμ, σόρρυ, αγροτικούς ήθελα να πω ??

Νομίζω τα πράγματα είναι αρκετά απλά, άπαξ και το αγροτικό ιατρείο χαρακτηρίζεται από την προκήρυξη "άγονο", τότε είναι "άγονο". Δεν υπάρχει "άγονο" γιαλαντζί και "άγονο" μη γιαλαντζί, δεν αναφέρονται καν "ζώνες" στην προκήρυξη.

Το υπουργείο δεν έχει να κάνει με τα περισσότερα από όσα συζητάμε εδώ. Θα πρέπει να απευθυνθείς στη διεύθυνση υγείας και ει δυνατόν καλύτερα να πας από εκεί να ρωτήσεις αυτοπροσώπως ότι απορίες έχεις.

Για το δε άγονο, η ερώτηση είναι απλή:

"Εσείς θα δεχτείτε πιστοποιητικό αγόνου από δύο ή περισσότερα αγροτικά ιατρεία, ή απαιτείται να προσκομίσω μόνο ένα πιστοποιητικό αγόνου, αυτού με το διορισμό του οποίου δηλώθηκα στη λίστα του ειδικού μέρους;; "

και, αφού δεν χάνεις κάτι να το ρωτήσεις:

"Ως διορισμό αγόνου δέχεστε κάθε διορισμό που γράφει πάνω "άγονο", ή εξετάζετε και "ζώνες";;"

Καλύτερα να πας από κοντά. Ή εάν θες να δηλώσεις μακριά του τόπου κατοικίας σου, τότε πάνε αυτοπροσώπως στην πλησιέστερη Διεύθυνση Υγείας της περιοχής σου. Λογικά και εκεί κάτι θα ξέρουν να σου πούνε.

Οκ!! Σε ευχαριστω πολυ και παλι!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, nodescription said:

Οκ!! Σε ευχαριστω πολυ και παλι!!!

Καλή αρχή!! ?

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα!

Υποθετικό σενάριο - απορία.

Ας υποθέσουμε ότι επιλέγομαι για ένα αγροτικό αφου έχουν βγει πλέον και τα οριστικά αποτελέσματα. Στα αποτελέσματα λέει ότι η θέση κενωνεται για παράδειγμα σε 4 μήνες, π.χ αρχές Ιανουαρίου. Ωστόσο προκύπτει ότι ο τωρινός αγροτικος γιατρός για δικούς του λόγους παραιτείται π.χ αρχές Νοεμβρίου και το χωριό μένει χωρίς γιατρό. Εγώ θα πιάσω δουλειά αρχές Νοεμβρίου λόγω παραίτησης του τωρινού αγροτικού, ή θα πιάσω δουλειά αρχές Ιανουαρίου όπως έλεγαν τα αποτελέσματα, παρόλο που πρακτικά το χωριό μένει χωρίς γιατρό το διάστημα Νοεμβριος-Ιανουαριος;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Τροποποιήθηκε από theFundus
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

47 λεπτά πριν, theFundus said:

Παιδιά καλησπέρα!

Υποθετικό σενάριο - απορία.

Ας υποθέσουμε ότι επιλέγομαι για ένα αγροτικό αφου έχουν βγει πλέον και τα οριστικά αποτελέσματα. Στα αποτελέσματα λέει ότι η θέση κενωνεται για παράδειγμα σε 4 μήνες, π.χ αρχές Ιανουαρίου. Ωστόσο προκύπτει ότι ο τωρινός αγροτικος γιατρός για δικούς του λόγους παραιτείται π.χ αρχές Νοεμβρίου και το χωριό μένει χωρίς γιατρό. Εγώ θα πιάσω δουλειά αρχές Νοεμβρίου λόγω παραίτησης του τωρινού αγροτικού, ή θα πιάσω δουλειά αρχές Ιανουαρίου όπως έλεγαν τα αποτελέσματα, παρόλο που πρακτικά το χωριό μένει χωρίς γιατρό το διάστημα Νοεμβριος-Ιανουαριος;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Εφόσον βγει πρώτα ο διορισμός σου, αναλαμβάνεις υπηρεσία αμέσως μόλις κενωθεί η θέση σου! Φυσικά μπορείς να επικοινωνήσεις πρώτα με το νοσοκομείο, ή το αντίστοιχο κέντρο υγείας και να συνεννοηθείς εάν έχεις κάποιο σοβαρό κόλλημα για να αρχίσεις αμέσως και να σου δώσουνε μερικές ημέρες προθεσμία να παρουσιαστείς.

Αλλά συνολικά, ναι, από τη στιγμή που θα παραιτηθεί ο προηγούμενος αγροτικός που είχε τη θέση, εσύ θα πρέπει να τον αντικαταστήσεις ΑΜΕΣΑ. Φυσικά εάν δεν έχεις κάνει πρώτα τον 1 (ένα) μήνα εκπαίδευσης στο νοσοκομείο και η θέση είναι σε χωριό ή κέντρο υγείας, θα περάσεις πρώτα 1 (ένα) μήνα από το νοσοκομείο και μετά θα πας στο χωριό.

Εάν, για παράδειγμα, ο αγροτικός παραιτηθεί από το Νοέμβριο, εσύ παρουσιάζεσαι ΑΜΕΣΑ, κάνεις 1 (ένα) μήνα εκπαίδευσης στο αρμόδιο νοσοκομείο και τον Δεκέμβριο πας να δουλέψεις στο χωρίο / κέντρο υγείας όπου διορίστηκες.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 minute ago, mihiatrik said:

Εφόσον έχει βγει πρώτα ο διορισμός σου, αναλαμβάνεις υπηρεσία αμέσως μόλις κενωθεί η θέση! Φυσικά μπορείς να μιλήσεις με το νοσοκομείο να συνεννοηθείς εάν έχεις κάποιο σοβαρό κόλλημα να αρχίσεις αμέσως και να σου δώσουνε μερικές ημέρες προθεσμία να παρουσιαστείς.

Αλλά συνολικά, ναι, από τη στιγμή που θα παρατηθεί ο προηγούμενος αγροτικός που είχε τη θέση, εσύ θα πρέπει να τον αντικαταστήσεις ΑΜΕΣΑ. Φυσικά εάν δεν έχεις κάνει πρώτα τον 1 (ένα) μήνα εκπαίδευσης στο νοσοκομείο και η θέση είναι σε χωριό ή κέντρο υγείας, θα περάσεις πρώτα 1 (ένα) μήνα από το νοσοκομείο και μετά θα πας στο χωριό.

Εάν, για παράδειγμα, ο αγροτικός παραιτηθεί από το Νοέμβριο, εσύ παρουσιάζεσαι ΑΜΕΣΑ, κάνεις 1 (ένα) μήνα εκπαίδευσης στο αρμόδιο νοσοκομείο και τον Δεκέμβριο παρουσιάζεσαι στο χωρίο / κέντρο υγείας όπου διορίστηκες.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς εάν έχουμε τη δυνατότητα να μη δεχτούμε την τοποθέτησή σε κάποιο αγροτικό ιατρείο που θα βγάλει για μας το υπουργείο και να περιμένουμε την επόμενη προκήρυξη;

Τροποποιήθηκε από Anekdiigitos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, Anekdiigitos said:

Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς εάν έχουμε τη δυνατότητα να μη δεχτούμε την τοποθέτησή σε κάποιο αγροτικό ιατρείο που θα βγάλει για μας το υπουργείο και να περιμένουμε την επόμενη προκήρυξη;

Μόνο εάν κάνεις υπεύθυνη δήλωση (ότι αρνείσαι τη θέση) εντός, 10 νομίζω, ημερών από την ημερομηνία ανακοίνωσης των προσωρινών αποτελεσμάτων.

Διαφορετικά κάθε άλλη άρνηση της θέσης, πλην της έναρξης ειδικότητας στο εσωτερικό, θεωρείται μη παραδεκτή και συνεπάγεται ως ποινή το να μην δικαιούσαι να δηλώσεις θέση σε επόμενες προκηρύξεις για αγροτικό. Θα σε βάζει όπου έχει ανάγκες η υπηρεσία, χωρίς να σε ρωτήσει.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλήμερα παιδιά! Χρειάζομαι λιγη βοηθεια στο να καταλαβω το χαοτικο αυτο συστημα. Προσπαθώ εδω και μερες να μαθω τις διαφορες αγονου Α και Β αγροτικων. Στο υπουργειο υγειας δεν απανταει κανενας και ποτε στο διαδίκτυο δεν βρισκω τιποτα παρα μονο οτι υπαρχει ενα επιδομα 400 ευρω για το αγονο. Μπορει καποιος να με βοηθησει? Εαν δηλωσω αγονο τι πλεονεκτηματα εχω και τι μειονεκτηματα?Ευχαριστω εκ των προτερων !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Kαλησπερα! Γνωριζει καποιος ποσο καιρο περιπου μετα τα οριστικα αποτελεσματα βγαινει ο διορισμος στη διαυγεια, ωστε να αναλαβει καποιος τη θεση του; Επισης πριν την αναληψη της θεσης χρειαζεται καποια επιπλεον ενεργεια; Πχ να χουμε μεριμνησει να μεταφερουμε τα χαρτια μαςστον ιατρικο συλλογο της περιοχης απο πριν ωστε να μη καθυστερησει περαιτερω ο διορισμος; Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, ImMe said:

Kαλησπερα! Γνωριζει καποιος ποσο καιρο περιπου μετα τα οριστικα αποτελεσματα βγαινει ο διορισμος στη διαυγεια, ωστε να αναλαβει καποιος τη θεση του;

Παλιά οι διορισμοί αργούσαν αρκετά. Τώρα γνωρίζω ότι εντός 10, το πολύ 15 ημερών από τα οριστικά αποτελέσματα, αρχίζουν να τους στέλνουν. Και φυσικά αναρτώνται και στη διαύγεια, για όποιον θελήσει να μην περιμένει το ταχυδρομείο και έχει λόγους να παρουσιαστεί πιο γρήγορα.

1 ώρα πριν, ImMe said:

Επισης πριν την αναληψη της θεσης χρειαζεται καποια επιπλεον ενεργεια;

Τηλεφωνάκι στο γραφείο προσωπικού του Νοσοκομείου / Κέντρου Υγείας όπου θα διοριστείς ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ. Ζητάς και ρωτάς τι χαρτιά χρειάζεται να έχεις έτοιμα όταν θα πας εκεί για να ξεκινήσεις. Ήτοι (συνηθέστερα):

χαρτί διορισμού, ιατρική γνωμάτευση παθολόγου και ψυχίατρου (την ακτινογραφία θώρακα νομίζω την έχουν καταργήσει πλέον, ωστόσο, κάθε Δ.Υ.Π.Ε μπορεί να έχει τα δικά της, όποτε ρώτα το στο γραφείο προσωπικού), αριθμό μητρώου ΤΣΑΥ (τμήμα υγειονομικών ΕΦΚΑ), άδεια άσκησης επαγγέλματος, χαρτί εγγραφής στο εκεί ιατρικό σύλλογο, αποδεικτικό ΑΦΜ, αποδεικτικό ΑΜΚΑ, αριθμό ΙΒΑN για τη μισθοδοσία (φωτοτυπία της πρώτης σελίδας βιβλιαρίου τραπέζης όπου να είσαι πρώτο όνομα), υπεύθυνη δήλωση περί διαφόρων (δεν κατέχω άλλη θέση ξέρω εγώ... ) που συμπληρώνεται στο γραφείο προσωπικού, πιστοποιητικό εκπλήρωσης στρατού τύπου Α΄ ή αντίστοιχη απαλλαγή που να καλύπτει χρονικά τον διορισμό (προσοχή: η υπηρεσία υποχρεούται να το αναζητήσει από μόνη της, αλλά εάν το έχετε καλό είναι να το πάτε μόνοι σας), προπτυχιακό πτυχίο ιατρικής, χαρτί ειδικότητας (εάν υπάρχει), χαρτί μεταπτυχιακού / διατριβής (εάν υπάρχει, για τα σχετικά επιδόματα), καθώς και οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί σχετικό με την ιατρική σας κατάρτιση (π.χ. ALS, ATLS, EPLS, BLS και δεν συμμαζεύεται χαρτούρα).

Το τελευταίο συνιστώ να μην το καταθέσετε, γιατί θα πέφτει επιπλέον χώσιμο στις διακομιδές.... Αφορμή ψάχνουνε.

1 ώρα πριν, ImMe said:

Πχ να χουμε μεριμνησει να μεταφερουμε τα χαρτια μαςστον ιατρικο συλλογο της περιοχης απο πριν ωστε να μη καθυστερησει περαιτερω ο διορισμος; Ευχαριστω εκ των προτερων

Ο διορισμός θα σου έρθει μόνος του, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Για την πρόσληψη στο νοσοκομείο για να ξεκινήσεις τη βασική σου εκπαίδευση (γιατί μάλλον αυτό εννοείς) αρκεί να έχεις έτοιμα τα χαρτιά που θα σου πει το γραφείο προσωπικού όταν θα παρουσιαστείς. Τα οποία λίγο πολύ είναι τα παραπάνω. Αφού πάρεις βεβαίωσης έναρξης εργασίας από το γραφείο προσωπικού, ξαναπηγαίνεις στο ΤΣΑΥ να την καταθέσεις για τα μητρώα τους.

Συγκεκριμένα, για την εγγραφή στον οικείο ιατρικό σύλλογο χρειάζεται να προσέξεις το εξής: Όταν πας στον τωρινό σου ιατρικό σύλλογο για να διαγραφείς, η διαγραφή γίνεται άμεσα (αυθημερόν) και από την επομένη τα χαρτιά σου αποστέλλονται στον ιατρικό σύλλογο όπου θα δηλώσεις ότι θες να κάνεις το αγροτικό σου. Στον Ι.Σ.Θ. μπορείς να αιτηθείς την διαγραφή ακόμα και μέσω του επίσημου e-mail με το οποίο επικοινωνεί μαζί σου ο σύλλογος. Ωστόσο, μετά τη διαγραφή, θα πρέπει να πας και στον νέο ιατρικό σύλλογο όπου στάλθηκαν τα χαρτιά σου για να επικυρώσεις την εκεί εγγραφή σου.

Το  μεσοδιάστημα αυτό (μεταξύ διαγραφής από τον παλιό και εγγραφής στο νέο σύλλογο) καλό είναι να μην είναι άνω των τριών ημερών. Ο λόγος είναι ότι στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού υπάρχει ένας ιατρικός σύλλογος (ως ενιαίο σώμα, βλ. GMC για UK) και όχι πολλοί (όπως έχουμε εδώ). Οπότε ένα CGS που θα παρουσιάσεις στο εξωτερικό, στο οποίο θα φαίνεσαι για κάποιο χρονικό διάστημα εκτός εγγραφής από τους εδώ ιατρικούς σύλλογους, μπορεί να δημιουργήσει απορίες για τους λόγους που ήσουνα εκτός ιατρικών συλλόγων (ποινικοί, πειθαρχικοί, άλλοι... οι ξένοι δεν καταλαβαίνουν το Ελλαδομπαρουφιστάν και τη γραφειοκρατεία του), οπότε καλό είναι να κάνεις τη διαγραφή και μετά στα κοντά να κάνεις άμεσα επανεγγραφή στον καινούριο ιατρικό σύλλογο.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, mihiatrik said:

Παλιά οι διορισμοί αργούσαν αρκετά. Τώρα γνωρίζω ότι εντός 10, το πολύ 15 ημερών από τα οριστικά αποτελέσματα, αρχίζουν να τους στέλνουν. Και φυσικά αναρτώνται και στη διαύγεια, για όποιον θελήσει να μην περιμένει το ταχυδρομείο και έχει λόγους να παρουσιαστεί πιο γρήγορα.

Ευχαριστω πολυ για την πολυ κατατοπιστικη απαντηση. Οσον αφορα την αναρτηση στη διαυγεια βγαινει απευθειας με την εκδοση των οριστικων αποτελεσματων ή καθυστερει καποιες μερες μετα την εκδοση αυτων; Ρωταω γιατι με αφορα να δηλωσω το ειδικο μερος της ειδικοτητας μου σχετικα συντομα. Επισης, γνωριζετε αν η δηλωση του ειδικου μερους γινεται απευθειας με την αναληψη του αγονου ή αν αυτο γινεται μετα το μηνα της βασικης εκπαιδευσης (για νοσοκομεια της θεσσαλονικης ενδιαφερομαι)

Τροποποιήθηκε από ImMe
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, ImMe said:

Οσον αφορα την αναρτηση στη διαυγεια βγαινει απευθειας με την εκδοση των οριστικων αποτελεσματων ή καθυστερει καποιες μερες μετα την εκδοση αυτων;

Μπαρντόν ???

Συγγνώμη, από ποιον πλανήτη (ποια άλλη χώρα δηλαδή... ) έρχεσαι;;

Θα ήταν ποτέ δυνατόν το ελληνικό κράτος να βγάζει κάτι απευθείας ???

Εννοείται ότι βγαίνουν κάποιες ημέρες μετά την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων!

Εδώ είμαστε παιδί μου κράτος. Πρωτόκολλα, δευτερόκολλα, τριτόκολλα, και ξέρω και μερικούς που έχει καθυστερήσει κανα χρόνο η ειδικότητα λόγω μειωμένης επικοινωνίας νοσοκομείου και περιφέρειας...

Σπεύδε βραδέως... Σοφοί οι αρχαίοι Έλληνες, από νωρίς εκτίμησαν την έννοια του ελληνικού δημοσίου, και ας μην το ήξεραν ακόμα...

1 ώρα πριν, ImMe said:

Ρωταω γιατι με αφορα να δηλωσω το ειδικο μερος της ειδικοτητας μου σχετικα συντομα.

Και από το τηλέφωνο να σου πούνε τον αριθμό πρωτοκόλλου από το υπουργείο, μπορείς να πας να δηλώσεις. Βέβαια το καλό θα ήταν να διευκρινήσεις στην αντίστοιχη Δ.Υ.Π.Ε. του ειδικού μέρους εάν τους αρκεί ο αριθμός πρωτοκόλλου, ή εάν θέλουνε βεβαίωση πρόσληψης στο νοσοκομείο.

Γενικά μην φοβάσαι τα τηλέφωνα ή να πηγαίνεις από εκεί, πρήξ' τους!!!

1 ώρα πριν, ImMe said:

Επισης, γνωριζετε αν η δηλωση του ειδικου μερους γινεται απευθειας με την αναληψη του αγονου ή αν αυτο γινεται μετα το μηνα της βασικης εκπαιδευσης (για νοσοκομεια της θεσσαλονικης ενδιαφερομαι)

Η δήλωση μπορεί να γίνει άπαξ και διοριστείς στο άγονο. Τελεία.

Το πώς αυτό ερμηνεύεται στο είπα, κανονικά πάει με την έκδοση του αριθμού πρωτοκόλλου του διορισμού σου στο άγονο.

Αλλά τσέκαρε εάν  η Θεσσαλονίκη (δεν το ξέρω) ζητάει ενδεχόμενα βεβαίωση πρόσληψης στο αγροτικό (αφού παρουσιαστείς δηλαδή για τη βασική εκπαίδευση).

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.