Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

On 2/20/2022 at 5:45 PM, greekmed123 said:

Καλησπέρα.

Παρατήρησα ότι το 2021 η επόμενη προκήρυξη για κενές θέσεις, μετά από αυτή του Ιανουαρίου, ήταν το Μάρτιο. Αντίθετα, το 2020 και 2019 ήταν το Μάιο. Εφόσον το 2021 καλύφθηκαν θέσεις διάρκειας 12 μηνών σε προκήρυξη του Μαρτίου, ειναι τουλάχιστον λογικό 12 μήνες μετα (Μάρτιος του 2022) να ανοίξουν ξανά. Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω; Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το αντίστοιχο τμήμα του Υπουργείου Υγείας αλλά δεν απάντησαν στο τηλέφωνο.

 

Ευχαριστώ!

πρεπει πρωτα να βγουν τα αποτελεσματα της προσκλησης του ιανουαριου κ μετα θα βγει η προκηρυξη του μαρτιου που αφορα θεσεις που θα ανοιξουν πιο μετα, λογικα το καλοκαιρι. Δηλαδη αυτοι που πηραν θεση στην προκηρυξη του Μαρτιου 2021 ξεκινησαν το καλοκαιρι και τοτε θα κενωθουν οι θεσεις τους για να μπει ο επομενος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

5 ώρες πριν, kn said:

πρεπει πρωτα να βγουν τα αποτελεσματα της προσκλησης του ιανουαριου κ μετα θα βγει η προκηρυξη του μαρτιου που αφορα θεσεις που θα ανοιξουν πιο μετα, λογικα το καλοκαιρι. Δηλαδη αυτοι που πηραν θεση στην προκηρυξη του Μαρτιου 2021 ξεκινησαν το καλοκαιρι και τοτε θα κενωθουν οι θεσεις τους για να μπει ο επομενος

Σε ευχαριστώ! Παρατήρησα στην προκήρυξη του Μαρτίου (και σε άλλες βέβαια) ότι κάποιες θέσεις έχουν ημερομηνία που αδειάζουν ΠΡΙΝ καν την ημερομηνία της προκήρυξη (π.χ. στην προκήρυξη Μαρτίου του 2021 υπάρχει θέση που ανοίγει Δεκέμβριο του 2020). Αυτό πρακτικά τι σημαίνει εάν γνωρίζεις; Ότι θέση αυτή δεν καλύφθηκε και από την στιγμή που θα βγούνε τα προσωρινά κιόλας αποτελέσματα, μπορείς να ξεκινήσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

53 λεπτά πριν, greekmed123 said:

Σε ευχαριστώ! Παρατήρησα στην προκήρυξη του Μαρτίου (και σε άλλες βέβαια) ότι κάποιες θέσεις έχουν ημερομηνία που αδειάζουν ΠΡΙΝ καν την ημερομηνία της προκήρυξη (π.χ. στην προκήρυξη Μαρτίου του 2021 υπάρχει θέση που ανοίγει Δεκέμβριο του 2020). Αυτό πρακτικά τι σημαίνει εάν γνωρίζεις; Ότι θέση αυτή δεν καλύφθηκε και από την στιγμή που θα βγούνε τα προσωρινά κιόλας αποτελέσματα, μπορείς να ξεκινήσεις;

Σωστά είναι κενές αυτές οι θέσεις.Αλλά μπορείς να ξεκινήσεις μόνο απο τη στιγμή που θα βγουν στη διαύγεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, heydoc said:

Σωστά είναι κενές αυτές οι θέσεις.Αλλά μπορείς να ξεκινήσεις μόνο απο τη στιγμή που θα βγουν στη διαύγεια.

Κατάλαβα, επομένως μετά τα οριστικά αποτελέσματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας!! Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε πόσες μέρες χρειάζονται από τα οριστικά αποτελέσματα μέχρι να βγει ο διορισμός (στη διαύγεια); 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, chrishian! said:

Καλησπέρα σας!! Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε πόσες μέρες χρειάζονται από τα οριστικά αποτελέσματα μέχρι να βγει ο διορισμός (στη διαύγεια); 

Περίπου 10-12 ημέρες 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ήθελα να ρωτήσω το εξής . Αφού βγει ο διορισμός των αγροτικών στη διαύγεια έχω κάποιες μέρες στις οποίες μπορώ να αρνηθώ τον διορισμό χωρίς επίπτωση; (δεν είχα λάβει αγροτικό στα προσωρινά μόνο στα οριστικά). 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι να δηλώσω για αγροτικό στην επόμενη προκήρυξη. Προς το παρόν βρίσκομαι υπό διορισμό για ειδικότητα, αλλά θα ήθελα ιδανικά να ξεκινήσω με αγροτικό. Σκεφτόμουν να κάνω την αίτηση και αν πάρω θέση στα προσωρινά αποτελέσματα να μην παρουσιαστώ για ειδικότητα/ να αρνηθώ τον διορισμό, που κατά πάσα πιθανότητα ως τότε θα έχει βγει στη διαύγεια. Γνωρίζετε αν αυτό γενικά είναι εφικτό;
Θέλω να πω, πέρα από την απώλεια της θέσης της ειδικότητας και την ανάγκη να γραφτώ στο τέλος της λίστας, υπάρχει κάτι παράτυπο στη διαδικασία? Αν δεν έχει αναρτηθεί στη διαύγεια η ανάκληση της τοποθέτησης μου στη θέση της ειδικότητας (έμαθα πως καθυστερεί κάποιο διάστημα), υπάρχει περίπτωση αυτό να θεωρηθεί ως κώλυμα διορισμού μου σε πιθανή θέση αγροτικού και να χάσω πχ μελλοντικά το δικαίωμα επιλογής θέσης?Είχε κάποιος αντίστοιχη εμπειρία ή γνωρίζει κάποιο mail του υπουργείου στο όποιο θα μπορούσα να απευθυνθώ για αυτό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπερα συναδελφοι ειμαι διορισμενος σε νοσοκομειο της αττικης ως ειδικευομενος, μπορω να κανω αιτηση για αγροτικο στην επομενη προκηρυξη χωρις να παραιτηθω; υπαρχει καποιο σχετικο εγγραφο που να το επιβεβαιωνει; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 λεπτά πριν, panlar said:

Καλησπερα συναδελφοι ειμαι διορισμενος σε νοσοκομειο της αττικης ως ειδικευομενος, μπορω να κανω αιτηση για αγροτικο στην επομενη προκηρυξη χωρις να παραιτηθω; υπαρχει καποιο σχετικο εγγραφο που να το επιβεβαιωνει; 

Εννοείται πως μπορείς.Εγώ έκανα αίτηση 2μηνες πριν παραιτηθώ..Μόνο όταν αναλάβεις /προσληφθείς θα πρέπει να έχεις παραιτηθεί.

Η απάντηση κ για το παραπάνω ποστ.

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανένας πλέον ποιά είναι τα πλεονεκτήματα εάν επιλέξεις άγονο αγροτικό; Πέρα από την δυνατότητα να δηλώσεις το ειδικό μέρος της ειδικότητας σου, προσφέρει και κάτι άλλο;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετράει ως προϋπηρεσία για διορισμό στο δημόσιο στο 5πλάσιο.

Οικονομικά προσφέρονται επιδόματα και είναι πιο συχνό σε σχέση με τα μη άγονα σε ορισμένες περιοχές να υπάρχει δυνατότητα στέγασης ή άλλης διευκόλυνσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας, Θέλω να κάνω μια ερώτηση,.μήπως γνωρίζετε κάτι παραπάνω.

Είμαι ιατρός υπηρεσίας υπαίθρου (υπόχρεος) με τίτλο ειδικότητας. Στο σύστημα της ΗΔΙΚΑ αναγράφομαι ως γιατρός.με.ειδικοτητα καθώς είχα αποστείλει τον τίτλο ειδικότητας (όπως έκανα και με τον ιατρικό σύλλογο). Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην κάλυψη των εξετάσεων κ φαρμάκων; Γιατί στη σφραγίδα , αναγράφεται (ως οφείλει) ότι υπηρετώ ως ιατρός υπηρεσίας υπαίθρου. Γνωρίζετε εσείς κάτι; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, chrishian! said:

Καλησπέρα σας, Θέλω να κάνω μια ερώτηση,.μήπως γνωρίζετε κάτι παραπάνω.

Είμαι ιατρός υπηρεσίας υπαίθρου (υπόχρεος) με τίτλο ειδικότητας. Στο σύστημα της ΗΔΙΚΑ αναγράφομαι ως γιατρός.με.ειδικοτητα καθώς είχα αποστείλει τον τίτλο ειδικότητας (όπως έκανα και με τον ιατρικό σύλλογο). Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην κάλυψη των εξετάσεων κ φαρμάκων; Γιατί στη σφραγίδα , αναγράφεται (ως οφείλει) ότι υπηρετώ ως ιατρός υπηρεσίας υπαίθρου. Γνωρίζετε εσείς κάτι; 

 Είναι με συγκεκριμένο τρόπο που μπαίνουν τα στοιχεία στη σφραγίδα.. το ιατρός υπηρεσίας υπαίθρου είναι ο διοικητικός σου βαθμός.. κανονικά εφόσον έχεις ειδικότητα, πριν απ' αυτό και μετά το όνομα σου πρέπει να βάλεις την ειδικότητα (εκτός και αμα δε θες να φαίνεται!). Απλά επειδή τα τζιμανια οι διοικητικοί στα νοσοκομεία και τα κέντρα υγείας βγάζουν σφραγίδες one-size-fits-all  αν θες να χεις τη σωστή μάλλον θα τη βάλεις απ την τσέπη σου. Στη συνταγογράφηση δε νομίζω να χεις προβλήματα, εκτός και αμα το παραπεμπτικό ή η συνταγή παει να εκτελεστεί από κανέναν περίεργο φαρμακοποιό ή εργαστηριακο.

IMG_20220504_192544.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από επικοινωνία με ΕΟΠΥΥ, ΗΔΙΚΑ και υπε , οι αγροτικοί γιατροί που έχουν τίτλο ειδικότητας , πρέπει να κάνουν υπεύθυνη δήλωση στην ΗΔΙΚΑ μέσα.απο.το.συστημα της συνταγογράφησης για να μην φαίνεται η ειδικότητα τους, να περαστούν δηλαδή ως άνευ ειδικότητας για τον χρόνο που είναι στο αγροτικό, ούτως ώστε να "κλειδωθούν" οι εξετάσεις και η επαναληπτική συνταγογράφηση εκτός ειδικότητας. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ ενδιαφέρουσα info.. πάντως εγω πριν μια 3ετια που είχα κάνει αγροτικο ως ειδικευμένος το έκανα οπως σου είπα παραπάνω και δεν είχα θέμα.. βέβαια με είχαν πάει σε νοσοκομείο κι ουσιαστικά δούλευα και σαν ειδικευμένος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Για όποιον ενδιαφέρεται,τα προσωρινά αποτελέσματα της τελευταίας πρόσκλησης για κάλυψη θέσεων αγροτικών ιατρείων θα αναρτηθούν γύρω στις 15 Ιουνίου(σύμφωνα με την υπάλληλο στο τμήμα αγροτικών του υπουργείου υγείας).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση θέλω να κάνω σχετικά με το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί μεταξύ του γενικού και  του ειδικού μέρους της ειδικότητας. 

Ξεκινάω το γενικό μέρος της παθολογίας για καρδιολογία και σκέφτομαι να δηλώσω και ένα κομμάτι της καρδιολογίας στο ίδιο περιφερειακό νοσοκομείο και για το υπόλοιπο να το δηλώσω σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη στην Αθήνα. Δεν έχω κάνει αγροτικό και θέλω να το κάνω μόλις τελειώσω την παθολογία.

Το ερώτημα μου είναι, εάν πάω για αγροτικό, η αναμονή μου για καρδιολογία θα διακοπεί η συνεχίζει να τρέχει κανονικά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! Όσοι κάνετε αγροτικό μετά την ειδικότητα ή μετά από τμήμα ειδικότητας, σας έχουν βάλει στη λίστα διακομιδών με βάση το ΦΕΚ που ορίζει ότι όποιος έχει κάνει τουλάχιστον 6 μήνες ειδικότητας διακομιζει διασωληνωμένους και βαρέως πάσχοντες; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, Help12 said:

Καλησπέρα! Όσοι κάνετε αγροτικό μετά την ειδικότητα ή μετά από τμήμα ειδικότητας, σας έχουν βάλει στη λίστα διακομιδών με βάση το ΦΕΚ που ορίζει ότι όποιος έχει κάνει τουλάχιστον 6 μήνες ειδικότητας διακομιζει διασωληνωμένους και βαρέως πάσχοντες; 

Αυτό: https://www.oengegr.com/post/δηλωση-για-τη-διακομιδη-βαρ-πασχοντων-απο-γιατρους-χωρις-την-καταλληλη-ειδικοτητα-και-εκπαιδευση , ή κάτι παρόμοιο τελοσπάντων, σε Ιατρική Υπηρεσία, Διοίκηση, Γραφείο προσωπικού, κ.τ.λ.. Άντε, γιατί η μακακία έχει και τα όριά της.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(Από το κείμενο της ΟΕΝΓΕ)

"1. Ότι η διακομιδή διασωληνωμένων και βαρέως πασχόντων ασθενών είναι ιατρική πράξη." Σωστό

"2. Ότι η άσκηση της ιατρικής γίνεται σύμφωνα με τους γενικά παραδεκτούς κανόνες της ιατρικής επιστήμης (άρθρο 10 παρ. 1 Κ.Ι.Δ.) και όχι με διατάξεις νόμων. "

Η ιατρική γίνεται με τους γενικά παραδεκτούς κανόνες της ιατρικής επιστήμης, αλλά οποιαδήποτε επιστήμη και λειτουργία εντός ενος κράτους γίνεται σύμφωνα με τος διατάξεις των νόμων. Άρα λάθος.

"3. Ότι η ΟΕΝΓΕ υιοθέτησε την τεκμηριωμένη γνωμοδότηση του νομικού συμβούλου της, ως προς την διάταξη του άρθρου 93 παρ. 1 του Ν. 4850/2021, ...."

Η ΟΕΝΓΕ είναι συνδικαλιστική οργάνωση, αρα ότι και να υιοθετήσει δεν έχει καμία νομική ισχυ. Αρα λάθος.

"4. Ότι σκοπός της διακομιδής είναι η με ασφάλεια μεταφορά των διασωλημένων ή βαρέως πασχόντων ασθενών σε κατάλληλο τμήμα ή μονάδα νοσοκομείου υποδοχής. Κρίσιμο είναι το χρονικό διάστημα της διακομιδής ως προς την αιμοδυναμική σταθερότητα του ασθενούς, η οποία προύποθέτει ο ιατρός να έχει συγκεκριμένη εμπειρία στην προστασία του αεραγωγού, στην καρδιοαναπνευστική ανάνηψη και στην επείγουσα ενδοτραχειακή διασωλήνωση στην περίπτωση που ο ασθενής αποσωληνωθεί ή χρειαστεί να διασωληνωθεί" Σωστότατο

 

"Δηλωνω Ότι δεν μπορώ ν’ αναλάβω την εκτέλεση της ιατρικής πράξης της διακομιδής, επειδή δεν το επιτρέπει η ειδικότητά μου και το συμφέρον του ασθενούς. Η ιατρική πράξη δεν εκτελείται με εντολές....." Η ιατρική έχει de facto και το στοιχείο της ιεραρχίας και της αρχαιότητας.. πολλώ δε μάλλον όταν αφορά ιεραρχική σχέση μεταξύ άνευ ειδικότητας (εξαρτημένου απο ειδικό) και ειδικευμένο ιατρό. Με μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ επισήμανση ότι αφού ο ειδικευμένος αναθέτει ένα καθήκον (διακομιδη διασωληνωμενου) που ο νόμος (ΚΑΚΩΣ κατ'εμε) του επιτρέπει να αναθέσει, αυτομάτως είναι υπόλογος αυτός και μονο αν κάτι πάει στραβά (πχ αποσωληνωθει ο ασθενής και ο ανειδίκευτος δε μπορεί να το αντιμετωπίσει)

 

To point είναι, μία δήλωση ενός συνδικαλιστικου φορέα δεν αναιρεί ένα νόμο. Ο νόμος ή καταργείται ή κρίνεται παράνομος -αντισυνταγματικος απο δικαστήριο. Το αν ο καθε συνδικαλιστής έχει πλάτη να κάνει τσαμπουκαδες απο το εκάστοτε κόμμα είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο.. πάντως με άρνηση εκτέλεσης εντολών αρχαιότερου και δη ειδικευμενου, κάλλιστα μπορεί να κινηθεί πειθαρχική, ακόμη και ποινικη διαδικασία (για να κάνω εγω το δικηγόρο του διαβόλου πείτε πως πάνω σ' όλη αυτή τη διαδικασία με τα χαρτιά ο ασθενής φουνταρει.. ποιος φταίει για την κωλυσιεργία στη διακομιδη τοτε?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

19 λεπτά πριν, johnkal said:

(Από το κείμενο της ΟΕΝΓΕ)

"1. Ότι η διακομιδή διασωληνωμένων και βαρέως πασχόντων ασθενών είναι ιατρική πράξη." Σωστό

"2. Ότι η άσκηση της ιατρικής γίνεται σύμφωνα με τους γενικά παραδεκτούς κανόνες της ιατρικής επιστήμης (άρθρο 10 παρ. 1 Κ.Ι.Δ.) και όχι με διατάξεις νόμων. "

Η ιατρική γίνεται με τους γενικά παραδεκτούς κανόνες της ιατρικής επιστήμης, αλλά οποιαδήποτε επιστήμη και λειτουργία εντός ενος κράτους γίνεται σύμφωνα με τος διατάξεις των νόμων. Άρα λάθος.

"3. Ότι η ΟΕΝΓΕ υιοθέτησε την τεκμηριωμένη γνωμοδότηση του νομικού συμβούλου της, ως προς την διάταξη του άρθρου 93 παρ. 1 του Ν. 4850/2021, ...."

Η ΟΕΝΓΕ είναι συνδικαλιστική οργάνωση, αρα ότι και να υιοθετήσει δεν έχει καμία νομική ισχυ. Αρα λάθος.

"4. Ότι σκοπός της διακομιδής είναι η με ασφάλεια μεταφορά των διασωλημένων ή βαρέως πασχόντων ασθενών σε κατάλληλο τμήμα ή μονάδα νοσοκομείου υποδοχής. Κρίσιμο είναι το χρονικό διάστημα της διακομιδής ως προς την αιμοδυναμική σταθερότητα του ασθενούς, η οποία προύποθέτει ο ιατρός να έχει συγκεκριμένη εμπειρία στην προστασία του αεραγωγού, στην καρδιοαναπνευστική ανάνηψη και στην επείγουσα ενδοτραχειακή διασωλήνωση στην περίπτωση που ο ασθενής αποσωληνωθεί ή χρειαστεί να διασωληνωθεί" Σωστότατο

 

"Δηλωνω Ότι δεν μπορώ ν’ αναλάβω την εκτέλεση της ιατρικής πράξης της διακομιδής, επειδή δεν το επιτρέπει η ειδικότητά μου και το συμφέρον του ασθενούς. Η ιατρική πράξη δεν εκτελείται με εντολές....." Η ιατρική έχει de facto και το στοιχείο της ιεραρχίας και της αρχαιότητας.. πολλώ δε μάλλον όταν αφορά ιεραρχική σχέση μεταξύ άνευ ειδικότητας (εξαρτημένου απο ειδικό) και ειδικευμένο ιατρό. Με μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ επισήμανση ότι αφού ο ειδικευμένος αναθέτει ένα καθήκον (διακομιδη διασωληνωμενου) που ο νόμος (ΚΑΚΩΣ κατ'εμε) του επιτρέπει να αναθέσει, αυτομάτως είναι υπόλογος αυτός και μονο αν κάτι πάει στραβά (πχ αποσωληνωθει ο ασθενής και ο ανειδίκευτος δε μπορεί να το αντιμετωπίσει)

 

To point είναι, μία δήλωση ενός συνδικαλιστικου φορέα δεν αναιρεί ένα νόμο. Ο νόμος ή καταργείται ή κρίνεται παράνομος -αντισυνταγματικος απο δικαστήριο. Το αν ο καθε συνδικαλιστής έχει πλάτη να κάνει τσαμπουκαδες απο το εκάστοτε κόμμα είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο.. πάντως με άρνηση εκτέλεσης εντολών αρχαιότερου και δη ειδικευμενου, κάλλιστα μπορεί να κινηθεί πειθαρχική, ακόμη και ποινικη διαδικασία (για να κάνω εγω το δικηγόρο του διαβόλου πείτε πως πάνω σ' όλη αυτή τη διαδικασία με τα χαρτιά ο ασθενής φουνταρει.. ποιος φταίει για την κωλυσιεργία στη διακομιδη τοτε?)

Και όταν δεν υπάρχει καν ειδικευμένος υπεύθυνος διακομιδής στο πρόγραμμα; 

Τροποποιήθηκε από Help12
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείς ο διασωληνωμενος να έχει αντιμετωπίστει εξ αρχής από ιατρούς άνευ ειδικότητας? Να είσαι σε περιφερειακό νοσοκομείο και να μην έχεις ειδικευμενο να το διακομισει? Κάτι άλλο? Η ανάγκη διακομιδης κρίνεται από ειδικευμένο (που έχει αντιμετωπίσει τον ασθενή) ιατρό (πχ παθολόγος εφημεριας, χειρουργός, καρδιολογος, κοκ). Αυτός ο νόμος του δίνει το δικαίωμα να στείλει συνοδεία ιατρό χωρίς ειδικότητα (μόνο του, αν αυτό εννοείς, και ΚΑΚΩΣ όπως προείπα, αρκεί να έχει συμπληρώσει ενα 6μηνο ειδικότητας). Εκείνος λοιπόν που κρίνει την ανάγκη διακομιδης, εφόσον επιλέξει γιατρό άνευ ειδικότητας ως διακομιζοντα ευθύνεται ο ίδιος για ότι πάει στραβά και δεν εμπίπτει στη γνώση και το επίπεδο εκπαίδευσης του διακομιζοντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θα έμπλεκα με υπεύθυνες δηλώσεις και λοιπές μακακίες της οενγε που δεν έχουν καμμία νομική ισχύ, χωρίς να εκτελέσω την εντολή διακομιδής.

Επισης, αν κινηθεί πειθαρχική διαδικασία και μετά θέλετε να φύγετε έξω δε νομιζω να είναι καλό για το βιογραφικό σας.

Προσπαθήστε να αποφύγετε μπλεξίματα . Όσοι μπορείτε αποφύγετε αγροτικό με εφημεριες σε νοσοκομείο χωρίς ειδικευόμενους. Αν υπάρχει ειδικευόμενος επιλέξτε να καθίσετε στο νοσοκομείο και να πάει εκείνος τη διακομιδή.

Μιληστε στο τηλέφωνο η υπογράψτε χαρτί και καταθέστε το στην ιατρική υπηρεσία, για να υπάρχει καταγεγραμμένη η αντίθεση σας στη διακομιδή ,γιατί στο δικαστήριο αν δεν υπάρχουν στοιχεία μπορεί άνετα να ισχυριστεί ο επιμελητής ότι δεν τον ενημερώσατε και δράσατε αυτοβούλως.

Αν κάνετε διακομιδές συχνά, μια ασφάλεια αστικής ευθύνης δεν θα ήταν κακή ιδέα.

 

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πίστευα ότι έχει νόημα να γίνει συζήτηση πάνω στο εάν πετάει ο γάιδαρος ή όχι... Αλλά από ότι φαίνεται επειδή το ζήτημα δεν είναι προφανές (όχι για όλους τουλάχιστον) και επειδή μας διαβάζουνε και νέοι συνάδελφοι και πραγματικά, δεν θέλω να σχηματιστούν λάθος εντυπώσεις για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα, θα ήθελα να επανέλθω. Εάν και πραγματικά βαριέμαι να εξηγώ συνεχώς τα ίδια και τα ίδια.

1 ώρα πριν, johnkal said:

(Από το κείμενο της ΟΕΝΓΕ)

"1. Ότι η διακομιδή διασωληνωμένων και βαρέως πασχόντων ασθενών είναι ιατρική πράξη." Σωστό

"2. Ότι η άσκηση της ιατρικής γίνεται σύμφωνα με τους γενικά παραδεκτούς κανόνες της ιατρικής επιστήμης (άρθρο 10 παρ. 1 Κ.Ι.Δ.) και όχι με διατάξεις νόμων. "

Η ιατρική γίνεται με τους γενικά παραδεκτούς κανόνες της ιατρικής επιστήμης, αλλά οποιαδήποτε επιστήμη και λειτουργία εντός ενος κράτους γίνεται σύμφωνα με τος διατάξεις των νόμων. Άρα λάθος.

Τι είναι λάθος ? Μπορεί με νόμο να καθοριστεί το πώς δουλεύει ο ανθρώπινος οργανισμός ή το πώς λειτουργούν οι στοχευτικές θεραπείες ? Ή μπορεί με νόμο να αποφασιστεί ότι ο ενδοκρινολόγος ξέρει να κάνει νευροχειρουργικές επεμβάσεις ?

Λοιπόν, η νομοθεσία στην ιατρική δεν υπάρχει για να εισέρχεται επί της ουσίας, ούτε η ιατρική ασκείται με νόμους. Δουλειά της νομοθεσίας είναι να ρυθμίζει τον τρόπο λειτουργίας του νοσοκομειακού χώρου (και του χώρου της υγείας γενικότερα, να θέτει γενικά τους κανόνες λειτουργίας). Το ποιος είναι κατάλληλος να διεκπεραιώνει καθαρά ιατρικές υποθέσεις, όπως είναι η διασωλήνωση και οι διακομιδές διασωληνωμένων (όχι οι διακομιδές γενικώς), είναι καθαρά δουλειά ιατρικών κριτηρίων και εισήγησης των αρμόδιων επιστημονικών οργάνων.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε εάν διαβάσετε τον ίδιο τον νόμο (λέω εγώ τώρα, τον διαβάσατε ? ), ο οποίος για άλλη μια φορά δεν παίρνει θέση, αλλά πετάει το μπαλάκι ευθύνης (αμ πως, Υπουργοί είμαστε, γιατί να πάρουμε την ευθύνη πάνω μας... ) στον εκάστοτε Διευθυντή Ιατρικής (όχι νοσηλευτικής ή διοικητικής ή καθαριότητας ή αναψυχής...) Υπηρεσίας να καταρτίσει λίστα εφημερευόντων ιατρών ΜΟΝΟ για διακομιδές (είδατε, εφημερία ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ, που σε περίπτωση διακομιδής γίνεται ενεργή). Αυτό σας λέει κάτι, ή γιοκ εις το τετράγωνο ?

Επίσης, να θυμίσω ότι δεν μιλάμε απλά για μια ακόμα νομική διάταξη, αλλά για μια νομική διάταξη του Μπανανιστάν, η οποία, ως συνήθως, αντιβαίνει ευθέως σε μία άλλη, η οποία λέει ότι ο ειδικευόμενος θεωρείται αδιανόητο να ενεργεί χωρίς την επίβλεψη ειδικού. Επίσης, ως εκπαιδευόμενος, νοούνται ΜΟΝΟ εφημερίες ΕΝΕΡΓΕΣ και όχι ετοιμότητας, όπως προβλέπει η ρήτρα περί διακομιδών. Όλα αυτά τι σας λένε;;; Η σχετική επιστημονική εισήγηση του ΚΕΣΥ που ισχύει τόσα χρόνια τώρα και ούτε η πρώτη φορά φασιστερά δεν τόλμησε να αγνοήσει τι σας λέει ??

Ακριβώς! Μπάχαλο, προχειρότητα, αδιαφορία, εγκληματική κυβερνητική οργάνωση, που αποφάσισε να δικτατορέψει και να αποφασίσει με ένα νόμο και ένα άρθρο ότι χορεύουν με νταούλια οι αγορές και ότι ο γάιδαρος πετάει.Ουδεμία σχέση έχουν αυτά τα καραγκιοζιλίκια με την Ιατρική Επιστήμη και είναι αδιανόητο να ακούγονται αυτά για γιατρούς εν έτει 2022. Η ιατρική έχει προχωρήσει σε υπομοριακό επίπεδο και εμείς κάνουμε συζήτηση για το εάν θα διακομίζονται οι σοβαρά διασωληνωμένοι και ναρκωμένοι με 6 μηνιάτικο αποφοιτούδι Ιατρικής Σχολής. Είναι η απόλυτη ντροπή και η ξεφτίλα.

1 ώρα πριν, johnkal said:

"3. Ότι η ΟΕΝΓΕ υιοθέτησε την τεκμηριωμένη γνωμοδότηση του νομικού συμβούλου της, ως προς την διάταξη του άρθρου 93 παρ. 1 του Ν. 4850/2021, ...."

Η ΟΕΝΓΕ είναι συνδικαλιστική οργάνωση, αρα ότι και να υιοθετήσει δεν έχει καμία νομική ισχυ. Αρα λάθος.

Προφανώς και σκασίλα μας ότι το λέει συγκεκριμένα η ΟΕΝΓΕ. Και πήγα να προλάβω και σχετικό σχόλιο λέγοντας: "... ή κάτι παρόμοιο τελοσπάντων."

Όμως εγώ στέκομαι στο περιεχόμενο, το οποίο είναι και το προφανές. Δεν έχει σημασία ποιος το λέει. Το γιατί είναι προφανές, πέραν του ότι το εξήγησα παραπάνω, παραμένει προφανές. Είναι σαν να συζητάμε το γιατί η θάλασσα είναι μπλε, που δεν είναι πάντα και ο ουρανός γαλάζιος, που δεν είναι πάντα, αλλά στην πλειοψηφία μας έτσι θα τα ζωγραφίσουμε, έτσι θα τα τραγουδήσουμε, έτσι θα τα χαρούμε.

1 ώρα πριν, johnkal said:

"4. Ότι σκοπός της διακομιδής είναι η με ασφάλεια μεταφορά των διασωλημένων ή βαρέως πασχόντων ασθενών σε κατάλληλο τμήμα ή μονάδα νοσοκομείου υποδοχής. Κρίσιμο είναι το χρονικό διάστημα της διακομιδής ως προς την αιμοδυναμική σταθερότητα του ασθενούς, η οποία προύποθέτει ο ιατρός να έχει συγκεκριμένη εμπειρία στην προστασία του αεραγωγού, στην καρδιοαναπνευστική ανάνηψη και στην επείγουσα ενδοτραχειακή διασωλήνωση στην περίπτωση που ο ασθενής αποσωληνωθεί ή χρειαστεί να διασωληνωθεί" Σωστότατο

Τι σωστότατο ?? Τίποτα από αυτά δεν εξασφαλίζεται όταν δεν διακομίζει ο "κατάλληλα εκπαιδευμένος για αυτήν την δουλειά γιατρός", όπως λέει η σχετική εισήγηση του ΚΕΣΥ και παλαιότερο ΦΕΚ (του 2017 νομίζω). Και η νομοθεσία δεν έχει καμία δουλειά με αυτό.

1 ώρα πριν, johnkal said:

"Δηλωνω Ότι δεν μπορώ ν’ αναλάβω την εκτέλεση της ιατρικής πράξης της διακομιδής, επειδή δεν το επιτρέπει η ειδικότητά μου και το συμφέρον του ασθενούς. Η ιατρική πράξη δεν εκτελείται με εντολές....." Η ιατρική έχει de facto και το στοιχείο της ιεραρχίας και της αρχαιότητας.. πολλώ δε μάλλον όταν αφορά ιεραρχική σχέση μεταξύ άνευ ειδικότητας (εξαρτημένου απο ειδικό) και ειδικευμένο ιατρό. Με μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ επισήμανση ότι αφού ο ειδικευμένος αναθέτει ένα καθήκον (διακομιδη διασωληνωμενου) που ο νόμος (ΚΑΚΩΣ κατ'εμε) του επιτρέπει να αναθέσει, αυτομάτως είναι υπόλογος αυτός και μονο αν κάτι πάει στραβά (πχ αποσωληνωθει ο ασθενής και ο ανειδίκευτος δε μπορεί να το αντιμετωπίσει)

Μάλιστα. Καλό είναι που και που να διαβάζουμε τη νομοθεσία. Εμένα δεν με πειράζει. Αλλά παρακαλώ, επειδή μας διαβάζουν νεότεροι συνάδελφοι, καλό είναι να ξέρουμε τι λέμε και πώς το λέμε.

Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε ότι η σχέση μεταξύ ειδικευόμενου και ειδικού είναι καθαρά σχέση εκπαιδευτική. Υπό αυτήν την έννοια ΜΟΝΟ, και υπό καμία άλλη, ο ειδικευόμενος εξαρτάται από τον ειδικό του. Ο δε ειδικευόμενος, στα πλαίσια της εφημερίας, είναι υποχρεωμένος να "υπακούει" στις εντολές του ειδικού, όσον αφορά στην περίθαλψη και τη διαχείριση των ασθενών και μόνο. Γιατί ?? Γιατί ο ειδικός είναι αυτός που ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ έχει την ευθύνη για τη διαχείριση των ασθενών κατά την εφημερία (νοσηλευομένων και ΤΕΠ). Ο ειδικευόμενος βαρύνεται ΜΟΝΟ επί παράβασης εντολών (ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΩΝ ΕΝΤΟΛΩΝ) του ειδικού (ή όταν "θολώσει" την εικόνα του, παραλείποντας να τον ενημερώσει ορθά ή έγκαιρα ή πλήρως). Αυτά όσον αφορά στη σχέση "εξάρτησης" ειδικευόμενου - ειδικού.

Όσον αφορά στο διοικητικό δίκαιο και τα περί "εντέλεσθαι", νομίζω τα έχετε μπερδέψει λίγο τα πράγματα. Το εντέλεσθαι του δημοσιοϋπαλληλικού κώδικα να κάνεις κάτι, όπως είπα και πριν, δεν έχει καμία δουλειά με το να μπει επί της ιατρικής ουσίας. Και το ποιος διακομίζει, είναι ιατρική ουσία. Όπως ο ειδικός σου δεν έχει καμία δυνατότητα να σε διατάξει να κατεβάσεις τα παντελόνια σου, έτσι δεν έχει καμία δυνατότητα να σε διατάξει να κάνεις κάτι για το οποίο δεν είσαι ιατρικά εκπαιδευμένος. Αυτό γίνεται μόνο κατόπιν εντολής του Διευθυντή σου ο οποίος έχει τη δυνατότητα να σε διατάξει (εγγράφως πάντα) να κάνεις το οτιδήποτε.

Όμως ο νόμος το έχει δίπορτο για να στρίβουν δια του αρραβώνος οι διευθυντές / καρεκλοκένταυροι από την ευθύνη της όποιας εντολής δίνουν. Αναγνωρίζει αφενός το σφάλμα ανάληψης (δηλαδή το δικαίωμα να μην αναλάβεις κάτι που εν γνώση σου δεν μπορείς να το φέρεις πέρας) και αφετέρου σου δίνει την δυνατότητα (εγώ λέω υποχρέωση) να κοινοποιείς εγγράφως στην υπηρεσία σου στις όποιες αντιρρήσεις σου, εφόσον θεωρείς ότι η εντολή που παίρνεις, ακόμα και φαινομενικά σύννομη, είναι καταχρηστική είτε ως προς την νομική της τυπικότητα, είτε ως προς την ουσία της.

Για να σας το κάνω ακόμα πιο γκε γκε, θα σας πω ότι το συγκεκριμένο ΦΕΚ δεν υποχρεώνει καν άμεσα και επί της ουσίας τους ειδικευόμενους ιατρούς να συνοδεύουν διασωληνωμένους. Προσέξτε το πολύ αυτό. Το ΦΕΚ δεν λέει ότι τις διακομιδές ντε και καλά πρέπει να τις κάνουν ειδικευόμενοι. Λέει απλά ότι δύνανται να το κάνουν. Δεν τους βάζει ως πρώτη επιλογή. Είναι σαν να λέει ότι εφόσον όλα έχουν εξαντληθεί (υποθετικό σενάριο, λέω εγώ τώρα, όλοι οι ειδικοί γιατροί της εφημερίας πάθανε αιφνιδίως καρδιακή ανακοπή, επομένως ουδείς ειδικός να περισσεύει στα πέριξ, ό,τι έρχεται διακομίζεται μόνο με ειδικευόμενους, και όποιος ζήσει έζησε), δύναται ο ειδικευόμενος να διακομίσει ακόμα και διασωληνωμένο. Οπότε το ΦΕΚ ρυθμίζει το pool των γιατρών που εν δυνάμει μπορούν να διακομίσουν και μεταθέτει (αμ πώς...) την ευθύνη στον Διευθυντή της Ιατρικής Υπηρεσίας (ούτε καν στον Διευθυντή της Κλινικής, και φυσικά δεν το αφήνει στην ευχέρεια καν του κάθε τυχάρπαστου ειδικού) να αποφασίσει (με ιατρικά κριτήρια ΠΑΝΤΑ) ποιους θα επιλέξει.

Εν τέλει, για όποιον δεν το κατάλαβε, μιλάμε για την σταθερή λίστα διακομιδών που καλείται (ήδη με πολύ παλαιότερα ΦΕΚ) να καταρτίζει το κάθε νοσοκομείο σε τακτική βάση, με τα επιστημονικά κριτήρια με τα οποία υποτίθεται ότι παίρνει αποφάσεις η εκάστοτε Ιατρική Υπηρεσία. Επομένως, και το ξαναλέω, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΝΟΜΟΥ, ακόμα και εάν το δούμε πάλι από την σκοπιά του συγκεκριμένου εκτρώματος.

1 ώρα πριν, johnkal said:

To point είναι, μία δήλωση ενός συνδικαλιστικου φορέα δεν αναιρεί ένα νόμο. Ο νόμος ή καταργείται ή κρίνεται παράνομος -αντισυνταγματικος απο δικαστήριο. Το αν ο καθε συνδικαλιστής έχει πλάτη να κάνει τσαμπουκαδες απο το εκάστοτε κόμμα είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο.. πάντως με άρνηση εκτέλεσης εντολών αρχαιότερου και δη ειδικευμενου, κάλλιστα μπορεί να κινηθεί πειθαρχική, ακόμη και ποινικη διαδικασία (για να κάνω εγω το δικηγόρο του διαβόλου πείτε πως πάνω σ' όλη αυτή τη διαδικασία με τα χαρτιά ο ασθενής φουνταρει.. ποιος φταίει για την κωλυσιεργία στη διακομιδη τοτε?)

Προσωπικά, δεν με αφορά η δήλωση του κάθε συνδικαλιστικού φορέα. Και για μια ακόμα φορά, χρησιμοποίησα την έκφραση: "... ή κάτι παρόμοιο τελοσπάντων". Στη θέση της συγκεκριμένης δήλωσης θα μπορούσε να είναι η οποιαδήποτε παρόμοια. Η ουσία και η συμβουλή που δίνω στους νέους συναδέλφους (πέραν του να φύγουν άμεσα εξωτερικό, εφόσον έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν) είναι ότι πλέον στις καταστάσεις της ανωμαλίας που διέπουν την εργασιακή καθημερινότητα στο ΕΣΥ, καλό θα είναι να διαφυλάξουν τον εαυτό τους όσο καλύτερα μπορούν.

Μέχρι τώρα, το ΕΣΥ είχε εξασφαλίσει (τουλάχιστον επίσημα, για τα μάτια του κόσμου) να μην παραβιάζεται το ταμπού της διακομιδής διασωληνωμένων και βαρέων πασχόντων από ιατρούς άσχετης ειδικότητας ή έστω από ανειδίκευτους γιατρούς. Άπαξ και αρχίζουν να μπαίνουν τέτοια ζητήματα στο τραπέζι, το ελάχιστο που μπορείτε να κάνετε, ειδικά για την περίπτωση της κατάρτισης τέτοιας λίστας, είναι να κοινοποιείτε εγγράφως τις όποιες αντιρρήσεις σας. Το πόσο μακριά μπορείτε να το φτάσετε είναι κάτι που προσωπικά δεν έχω τη δυνατότητα να το εξαντλήσω μέσα σε ένα post.

1 ώρα πριν, Help12 said:

Και όταν δεν υπάρχει καν ειδικευμένος υπεύθυνος διακομιδής στο πρόγραμμα; 

Είναι παράνομο. Ακόμα και σύννομο να είναι με βάση το συγκεκριμένο ΦΕΚ, αντιβαίνει αφενός στο ότι ο ειδικευόμενος πρέπει πάντα να εφημερεύει και να δράει παρουσία ειδικού, αφετέρου υποχρεούται μόνο σε τακτική κάλυψη ενεργού εφημερίας (ως μέτοχος της εκπαιδευτικής διαδικασίας) και δεν μπορεί να εφημερεύει σε λίστα ετοιμότητας. Προσωπική μου άποψη, έγγραφη αντίρρηση έτσι ώστε να εξαιρεθείς από τυχόν τέτοια λίστα / πρόγραμμα.

1 ώρα πριν, johnkal said:

Εννοείς ο διασωληνωμενος να έχει αντιμετωπίστει εξ αρχής από ιατρούς άνευ ειδικότητας? Να είσαι σε περιφερειακό νοσοκομείο και να μην έχεις ειδικευμενο να το διακομισει? Κάτι άλλο? Η ανάγκη διακομιδης κρίνεται από ειδικευμένο (που έχει αντιμετωπίσει τον ασθενή) ιατρό (πχ παθολόγος εφημεριας, χειρουργός, καρδιολογος, κοκ). Αυτός ο νόμος του δίνει το δικαίωμα να στείλει συνοδεία ιατρό χωρίς ειδικότητα (μόνο του, αν αυτό εννοείς, και ΚΑΚΩΣ όπως προείπα, αρκεί να έχει συμπληρώσει ενα 6μηνο ειδικότητας). Εκείνος λοιπόν που κρίνει την ανάγκη διακομιδης, εφόσον επιλέξει γιατρό άνευ ειδικότητας ως διακομιζοντα ευθύνεται ο ίδιος για ότι πάει στραβά και δεν εμπίπτει στη γνώση και το επίπεδο εκπαίδευσης του διακομιζοντα.

Ευθύνεσαι και εσύ εάν δεν εκφράσεις τις αντιρρήσεις σου και μάλιστα εγγράφως.

1 ώρα πριν, heydoc said:

Δε θα έμπλεκα με υπεύθυνες δηλώσεις και λοιπές μακακίες της οενγε που δεν έχουν καμμία νομική ισχύ, χωρίς να εκτελέσω την εντολή διακομιδής.

Δεν χρειάζεται να είναι οι μακακίες συγκεκριμένα της ΟΕΝΓΕ. Και προφανώς, καμία νομική ισχύ δεν έχει το οποιοδήποτε έγγραφο, καθ' όσον σχετική εξειδικευμένη υπεύθυνη δήλωση ή αντίστοιχη έντυπη φόρμα που να αναγνωρίζεται νομικά δεν υπάρχει. Όμως, αυτό που οφείλει κανείς να αποτυπώσει είναι το γεγονός ότι είχε αντίρρηση στην όλη "παράνομη" διαδικασία.

Εν προκειμένω, ο εκάστοτε Διευθυντής Ιατρικής Υπηρεσίας, θα έχει την έγγραφη αντίρρησή σας προτού επικυρώσει τη λίστα των διακομιδών με το ονοματάκι σας μέσα. Εφόσον, λοιπόν, βάζει την τζιφρούλα του από κάτω, έχοντας την κοινοποίηση με την έγγραφη αντίρρησή σας να ενταχθείτε στη λίστα των διακομιδών, φέρει και ακέραια την ευθύνη.

1 ώρα πριν, heydoc said:

Επισης, αν κινηθεί πειθαρχική διαδικασία και μετά θέλετε να φύγετε έξω δε νομιζω να είναι καλό για το βιογραφικό σας.

Προσπαθήστε να αποφύγετε μπλεξίματα . Όσοι μπορείτε αποφύγετε αγροτικό με εφημεριες σε νοσοκομείο χωρίς ειδικευόμενους. Αν υπάρχει ειδικευόμενος επιλέξτε να καθίσετε στο νοσοκομείο και να πάει εκείνος τη διακομιδή.

+++

1 ώρα πριν, heydoc said:

Μιληστε στο τηλέφωνο η υπογράψτε χαρτί και καταθέστε το στην ιατρική υπηρεσία, για να υπάρχει καταγεγραμμένη η αντίθεση σας στη διακομιδή ,γιατί στο δικαστήριο αν δεν υπάρχουν στοιχεία μπορεί άνετα να ισχυριστεί ο επιμελητής ότι δεν τον ενημερώσατε και δράσατε αυτοβούλως.

Αν κάνετε διακομιδές συχνά, μια ασφάλεια αστικής ευθύνης δεν θα ήταν κακή ιδέα.

+++

Θα έλεγα ότι, δυστυχώς, το να δουλεύεις στο ΕΣΥ, ειδικά στην επαρχία, είναι εξίσωση για γερούς λύτες. Και η κατάσταση όσο πάει και χειροτερεύει.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.