Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

On 12/6/2020 at 6:46 ΜΜ, kopritis said:

Για τον όρκο του Ιπποκράτη

Από διευθυντής Καρδιοχειρουργικής αγροτικός γιατρός στην Κάσο

Ο Δημήτρης Τσούπης άφησε πίσω τους παχυλούς μισθούς των ιδιωτικών θεραπευτηρίων για να προσφέρει τις υπηρεσίες του στους 1.100 ακρίτες

Από διευθυντής Καρδιοχειρουργικής αγροτικός γιατρός στην Κάσο | tanea.gr
Αγγελος Σκορδάς 12 Ιουνίου 2020 | 07:48

Αγροτικό ιατρό με προϋπηρεσία σε κορυφαία νοσηλευτικά ιδρύματα της Ελλάδας, των ΗΠΑ, της Γερμανίας και της Βρετανίας διαθέτει εδώ και μια εβδομάδα η Κάσος! Ο λόγος για τον καταξιωμένο καρδιοχειρουργό Δημήτρη Τσούπη, ο οποίος άφησε πίσω τους παχυλούς μισθούς των ιδιωτικών θεραπευτηρίων και τις ανέσεις της Αθήνας για να προσφέρει τις υπηρεσίες του στους 1.100 ακρίτες. Μάλιστα, αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που ο Τσούπης επιλέγει να ασκήσει το λειτούργημά του σε κάποιο νησί της άγονης γραμμής, αφού τα τελευταία χρόνια έχει βρεθεί σε Σέριφο και Νίσυρο, με τους κατοίκους και τους δημάρχους αμφότερων να προσπαθούν να τον κρατήσουν στον τόπο τους με συλλογή υπογραφών και επιστολές στο υπουργείο Υγείας!Μιλώντας στα «ΝΕΑ» ο ίδιος εξηγεί τα κίνητρα πίσω από την απόφασή του να τιμήσει τον όρκο που είχε δώσει στον Ιπποκράτη προ 30 και πλέον ετών υπηρετώντας σε ευαίσθητες περιοχές της χώρας, μετά από μια λαμπρή καριέρα (μεταξύ άλλων, έχει διατελέσει διευθυντής Καρδιοχειρουργικής στο Ιατρικό Κέντρο Ψυχικού): «Ηθελα ανέκαθεν να ασκώ την ιατρική χωρίς συμβιβασμούς. Για τον λόγο αυτό δεν είναι λίγες οι φορές που έχω αρνηθεί να πάρω χρήματα από ασθενείς για επεμβάσεις που υπό άλλες συνθήκες θα πλήρωναν εκατοντάδες ή και χιλιάδες ευρώ. Οταν μια κατάσταση μπορώ να την αντιμετωπίσω μόνος μου, με τα μέσα που διαθέτω, προτιμώ να το κάνω, χωρίς να στείλω έναν ασθενή σε κάποιο άλλο νησί με μεγαλύτερο νοσοκομείο ή στην Αθήνα επειδή φοβάμαι. Αν αποφασίσεις να ασχοληθείς λίγο παραπάνω με τους ανθρώπους αυτούς μπορείς να τους προσφέρεις πάρα πολλά».

 

Με ηρεμεί το Αιγαίο

Πέραν των παραπάνω ο Δ. Τσούπης τονίζει ότι ένας ακόμα λόγος που τον ώθησε στην απόφασή του είναι το… Αιγαίο! «Με ηρεμεί η θάλασσα», λέει, προσθέτοντας πως σε έναν τόσο όμορφο και ήσυχο τόπο έχει χρόνο να απολαύσει το διάβασμα και τη φύση. «Ξαναζώ τα νιάτα μου. Οι κάτοικοι εδώ με καλοδέχτηκαν και είναι όλοι τους ευγενέστατοι. Η αμεσότητα και η σχέση που χτίζει ένας γιατρός με τους ασθενείς σε τέτοια μέρη είναι μοναδική. Δεν είμαι και πιτσιρίκος πια να πηγαίνω στα μπαράκια. Είμαι 62 ετών. Θέλω ποιότητα και ηρεμία στη ζωή μου. Εδώ την έχω. Είμαι γεμάτος», περιγράφει.

Οσον αφορά τις έκτακτες συνθήκες λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού, ξεκαθαρίζει ότι είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει κάθε περιστατικό, αφού η συνεργασία με το ΕΚΑΒ και το Πολεμικό Ναυτικό είναι άψογη, το Πολυδύναμο Περιφερειακό Ιατρείο είναι επαρκώς εξοπλισμένο, ενώ σύμφωνα με τον δήμαρχο Κάσου Μιχάλη Ερωτόκριτο (που ήταν ο άνθρωπος που τον έπεισε να μεταβεί στο νησί) αναμένεται σύντομα να αποκτήσει έναν πλήρως εξοπλισμένο θάλαμο καραντίνας, κατόπιν δωρεάς ντόπιου εφοπλιστή. «Αυτό που δεν έχουμε είναι δωμάτιο ανάνηψης και πολύ προσωπικό για να μπορούμε να λειτουργούμε το ιατρείο σε 24ωρη βάση» σημειώνει, συμπληρώνοντας πως στο πλευρό του έχει έναν νεαρό απόφοιτο Ιατρικής που επίσης πραγματοποιεί το αγροτικό του, έχοντας υπηρετήσει εκεί και τη στρατιωτική θητεία του και τον οποίο περιγράφει ως άριστο επιστήμονα.

Τέλος, ο έμπειρος καρδιοχειρουργός αναφερόμενος στις ανάγκες των ακριτικών νησιών υπογραμμίζει πως είναι γνωστές και χρόνιες και κυρίως αφορούν στη σύνδεση με την υπόλοιπη χώρα, ιδίως κατά τους χειμερινούς μήνες. «Η Αθήνα πρέπει να προσέξει τους ακρίτες. Φυλάνε κυριολεκτικά Θερμοπύλες και είναι έτοιμοι για παν ενδεχόμενο. Οι λεονταρισμοί Ερντογάν στην πόρτα μας δεν μας τρομάζουν. Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία», καταλήγει.

Πολυ ωραιος, μπραβο του!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εάν κάποιος παραιτηθεί  στα μέσα του αγροτικού και δεν έχει πάρει την άδεια  αγροτικού γιατρού των 20 ημερών, οφείλει το ΚΥ ασχέτως κενών, ελλείψεων προσωπικού να την δώσει ή μπορεί να την πληρωθεί ως άδεια που δικαιούνταν και δεν την έλαβε ποτέ ή χανεται λόγω παραίτησης; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Λευτέρης said:

Εάν κάποιος παραιτηθεί  στα μέσα του αγροτικού και δεν έχει πάρει την άδεια  αγροτικού γιατρού των 20 ημερών, οφείλει το ΚΥ ασχέτως κενών, ελλείψεων προσωπικού να την δώσει ή μπορεί να την πληρωθεί ως άδεια που δικαιούνταν και δεν την έλαβε ποτέ ή χανεται λόγω παραίτησης; 

Nα την πληρωθεί σίγουρα όχι.Εάν έχει κάνει το μισό αγροτικό δικαιούται τη μισή άδεια και μπορεί να την πάρει πριν παραιτηθεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
8 λεπτά πριν, NitroJim said:

Έχουμε κάτι νεότερο; Νομίζω έχουν αργήσει αρκετά...

Σήμερα τα περίμενα και εγώ... Από 15 νομίζω είχαν πει οπότε λογικά μέσα στη βδομάδα.. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

21 ώρες πριν, mpiri said:

Υπάρχει δικαίωμα άρνησης της θέσης των προσωρινών αποτελεσμάτων χωρίς κύρωση για επόμενη προκήρυξη; 

Ναι υπάρχει.Επικοινώνησε με το υπουργείο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Καλημέρα! Είμαι ειδικευόμενος, ολοκληρωνω την ειδικότητα σε 1 μήνα και πρέπει να κάνω αγροτικό για να δώσω εξετάσεις ειδικότητας! Γνωρίζει κανεις αν μπορώ να κάνω αίτηση στην πρόσκληση που βγήκε χθες ; Γιατί μέχρι τη λήξη της προσθεσμίας των αιτήσεων δεν θα έχω ολοκληρώσει το χρόνο ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 13/1/2021 at 10:50 ΠΜ, M_on said:

Καλημέρα! Είμαι ειδικευόμενος, ολοκληρωνω την ειδικότητα σε 1 μήνα και πρέπει να κάνω αγροτικό για να δώσω εξετάσεις ειδικότητας! Γνωρίζει κανεις αν μπορώ να κάνω αίτηση στην πρόσκληση που βγήκε χθες ; Γιατί μέχρι τη λήξη της προσθεσμίας των αιτήσεων δεν θα έχω ολοκληρώσει το χρόνο ειδικότητας.

Νομίζω σου απαντήσανε και αλλού αλλα για να υπάρχει και εδώ απάντηση σε τυχόν απορία αλλού, μπορείς να κάνεις κανονικότατα αίτηση, σημασία έχει τη μέρα που θα διοριστείςστο αγροτικό να μην είσαι ακόμα ειδικευομενος! Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα όλα και οι διορισμοι θα έχει περάσει σίγουρα 1 μήνας οπότε είσαι μια χαρά!! Καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους. Δεν ξερω αν εδω ειναι το καταλληλο θεμα να το ποσταρω αλλα πραγματικα υπαρχουν τοσα πολλα που εχω χαθει λιγο. Τελειωσα μολις την σχολη και θελω να μπω αγροτικο και εχω καποιες αποριες, αν καποιος μπορει να βοηθησει θα εκτιμηθει πολυ!

Σκεφτομαι λοιπον να μπω αγροτικο αλλα παρολο που εχω περασει βδομαδες στα τηλεφωνα με το υπουργειο/ΠΙΣ/νομαρχεια κτλ δεν εχω βγαλει ακρη για καποια θεματα. Αρχικα,

δεν ισχυει πλεον οτι χρειαζεται να κανω αγροτικο για να μπω ειδικοτητα σωστα? γιατι ο ΠΙΣ σε τηλεφωνο προχθες ετσι υποστηριξε. Το λεω γιατι σκεφτομαι οτι αν δεν με παρουν στο αγροτικο, να μην περιμενω απλα την επομενη προκηρυξη και χασω ποσους μηνες, να εχω βαλει ηδη αιτηση για ειδικοτητα οποτε αν δεν μπω εκει τουλαχιστον να κανω ειδικοτητα.

Επισης ειμαι αναμεσα σε πληρη παθολογια και ενδοκρινολογια γι αυτο σκεφτομαι για αγονο επειδη ισως να μου χρειαστουν τα μορια. Εδω δεν εχω καταλαβει. Αν ειμαι στο αγροτικο σε αγονο και ανοιξει η ειδικοτητα για να μην χασω την αιτηση για ενδο πρεπει να στειλω αυτην την επιστολη που λεει οτι πρεπει να το τελειωσω οποτε θα παρω την πρωτη θεση που θα ανοιξει οταν τελειωσει το αγροτικο μου? τι γινεται αν εχω βαλει για παθολογια πληρη ομως και ενω κανω αγροτικο αγονο ανοιξει εκει η θεση? μπορω να την αφησω για αφου τελειωσω με το ιδιο συστημα της επιστολης ή επειδη δεν εχω ειδικο μερος θα πρεπει θα φυγω απο το αγροτικο οπωσδηποτε και να αρχισω παθολογια? 

Στην περιπτωση που μπω κατευθειαν παθολογια πληρη τωρα και θελω καπου ενδιαμεσα να κανω αγροτικο, πχ μετα απο 2 χρονια, γινεται? γιατι διαβασα οτι για να κανεις αιτηση στο αγροτικο πρεπει να μην εισαι διορισμενος καπου. αρα τοτε θα πρεπει να κανω αιτηση για 2 χρονια παθολογια, να τελειωσω αυτα, μετα να κανω το αγροτικο μου και μετα να την συνεχισω? ή τι θα με συμβουλευατε να κανω σε αυτην την περιπτωση? φοβαμαι μονο μην χασω εντελως την επαφη με το νοσοκομειο ή οτι θα μου πεσει βαρυ το να παω για αγροτικο αφου εκανα ολη την ειδικοτητα και ειμαι ετοιμη να δωσω. Δεν ξερω ποια θα ηταν η καλυτερη λυση σε αυτην την περιπτωση πραγματικα.. 

Αυτα ειναι τα ερωτηματα, αν καποιος μπορει να βοηθησει θα ηταν τελειο! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας.

Διορίστηκα ως αγροτικός ιατρός και έχω τίτλο ειδικότητας.

Ο Διευθυντής του ΚΥ σήμερα μου είπε ότι θα εφημερεύω ως συντονιστής εφημερίας (ως ειδικός)  επειδή  έχουν  έλλειψη ειδικών(δηλ. θα υπογράφω και θα κανονίζω τις διακομιδές, κτλ). Είναι νόμιμο αυτό;

(Γιατί διορίστηκα ως αγροτικός ιατρός και όχι ως ειδικευμένος ιατρός).

Τροποποιήθηκε από din@
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα, ορκιστηκα πριν μερικες μερες και θελω να ξεκινήσω το αγροτικό μου. Θα ηθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που δεν πετυχω την πρώτη μου επιλογή και αποφασισω να αρνηθω το διορισμό μου στη δεύτερη που διορίστηκα, εχω ποινή σε επομενη προκήρυξη; κι αν ναι ποια ειναι αυτη; Ευχαριστώ πολυ 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει να μοιραστεί την εμπειρία τού για αγροτικά κοντά στην Καλαμάτα η καί στην Καλαμάτα όπως επίσης και κοντά στην Κόρινθο... επίσης μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαδικασία μη αποδοχής της θέσης χωρίς να έχω κυρώσεις; Έχω ακούσει ότι στέλνεις μέσα σε 10 μερες σε κάποιο email αλλά δε γνωρίζω σε ποιο... υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που μπορούμε να πάρουμε στο υπουργείο καί νά μας δώσουν πληροφορίες;σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

καλησπερα σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω αν το αγροτικο ειναι υποχρεωτικο ή αν μπορω να μην το κανω ωστε να φυγω κατευθειαν ειδικοτητα στο εξωτερικο. 

ευχαριστω πολυυ !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν δεν κανω λαθος για να δωσεις εξετασεις ειδικοτητας στην ελλαδα πρεπει να δωσεις πιστοποιητικο οτι εχει περατωσει την αγροτικη σου θητεια , εξαιρουνται καποιες ειδικοτητες οπως γναθοχ και αναισθ. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν ολοκληρώσεις την ειδικότητα σου και λάβεις τον τίτλο σε χώρα της ΕΕ τότε θα αναγνωριστεί αυτόματα, οπότε δε χρειάζεται να κάνεις το αγροτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

22 ώρες πριν, John62 said:

Εάν ολοκληρώσεις την ειδικότητα σου και λάβεις τον τίτλο σε χώρα της ΕΕ τότε θα αναγνωριστεί αυτόματα, οπότε δε χρειάζεται να κάνεις το αγροτικό.

επισης, γνωριζετε αν το αγροτικο μετραει ως πρακτικη και βελτιωνει το βιογραφικο σου;

το λεω με το σκεπτικο να κανω αγροτικο και μετα να φυγω για ειδικοτητα στο εξωτερικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μετράει ως προυπηρεσία, τουλάχιστον σε κάποιες χώρες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 2 months later...

παιδια καλησπερα, να κανω μια ερωτηση μηπως καποιος συναδελφος εχει καποια εμπειρια: στο κυ που υπαγομαι βγαινουν περιπου 4 εφημεριες στον καθενα το μηνα και για να συμπληρωσουμε 7 εφημερευουμε στο γν που υπαγεται το κυ μας και εχει ελλειψεις. Ξερετε αν δικαιουμαστε καμια αποζημιωση λογω χλμ αποστασης? απο την αποψη οτι δεν μας αναγκαζουν να μετακινηθουμε αλλα γινεται ετσι ωστε να συμπληρωσουμε το πλαφον (γιατι οπως ξερετε ειναι σημαντικο ποσο). Εχω ψαξει λιγο και δεν εχω βγαλει ακρη. Επισης αν ξερετε αν δικαιουμαστε αποζημιωση για τις διακομιδες κ αν πηγαινει κ αυτη με βαση τα χλμ. ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

40 λεπτά πριν, kn said:

παιδια καλησπερα, να κανω μια ερωτηση μηπως καποιος συναδελφος εχει καποια εμπειρια: στο κυ που υπαγομαι βγαινουν περιπου 4 εφημεριες στον καθενα το μηνα και για να συμπληρωσουμε 7 εφημερευουμε στο γν που υπαγεται το κυ μας και εχει ελλειψεις. Ξερετε αν δικαιουμαστε καμια αποζημιωση λογω χλμ αποστασης? απο την αποψη οτι δεν μας αναγκαζουν να μετακινηθουμε αλλα γινεται ετσι ωστε να συμπληρωσουμε το πλαφον (γιατι οπως ξερετε ειναι σημαντικο ποσο). Εχω ψαξει λιγο και δεν εχω βγαλει ακρη. Επισης αν ξερετε αν δικαιουμαστε αποζημιωση για τις διακομιδες κ αν πηγαινει κ αυτη με βαση τα χλμ. ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Δικαιούσαι και για τα 2 αποζημίωση με την προϋπόθεση ότι το ΚΥ είναι κάποια χμ μακριά απ το νοσοκομείο (ρώτησε τη γραμματεία του ΚΥ εκείνη εκδίδει το χαρτί μετακίνησης). Για τις διακομιδές είναι ένα αστείο ποσο που είναι στάνταρ για κάθε διακομιδή κ βγαίνει και στο διαύγεια.Συνήθως στο βάζουν συγκεντρωτικά μετά από 2-3 μήνες μαζί με τις εφημεριες του νοσοκομείου.Hint: Καλό είναι να κρατάς το αντίγραφο της διακομιδής και να το παραδίδεις στο γραφείο προσωπικού για να είσαι πιο σίγουρος ότι θα πάρεις τα ψίχουλα που δίνουν.

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα.

Παρατήρησα ότι το 2021 η επόμενη προκήρυξη για κενές θέσεις, μετά από αυτή του Ιανουαρίου, ήταν το Μάρτιο. Αντίθετα, το 2020 και 2019 ήταν το Μάιο. Εφόσον το 2021 καλύφθηκαν θέσεις διάρκειας 12 μηνών σε προκήρυξη του Μαρτίου, ειναι τουλάχιστον λογικό 12 μήνες μετα (Μάρτιος του 2022) να ανοίξουν ξανά. Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω; Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το αντίστοιχο τμήμα του Υπουργείου Υγείας αλλά δεν απάντησαν στο τηλέφωνο.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.