Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

Καλημέρα!
Φαντάζομαι η ερώτηση έχει ξαναειπωθεί αλλά δεν έχω βρεί κάπου πληροφορίες και έχω μπερδευτεί. Μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ πολύ εάν με το που βγούν τα οριστικά αποτελέσματα των αγροτικών μπορώ να ξεκινήσω απευθείας δουλειά; Δηλαδη να μην περιμένω τη πρόσκληση ή τη διαύγεια;
Βρίσκομαι στο εξωτερικό και θέλω να κλείσω το εισιτήριο της επιστροφής μου και θα ήθελα να ξέρω εάν μπορώ να ξεκινήσω απευθείας ή υπάρχει κάποια υποχρεωτική αναμονή.
Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, jey said:

Καλημέρα!

Bonsoir ...

4 ώρες πριν, jey said:

Φαντάζομαι η ερώτηση έχει ξαναειπωθεί αλλά δεν έχω βρεί κάπου πληροφορίες και έχω μπερδευτεί.

To forum είναι ΓΕΜΑΤΟ περί της αυτής πληροφορίας, αρκεί λίγο να ψάξεις ...

4 ώρες πριν, jey said:

Μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ πολύ εάν με το που βγούν τα οριστικά αποτελέσματα των αγροτικών μπορώ να ξεκινήσω απευθείας δουλειά;

Με μια λέξη: Όχι ...

4 ώρες πριν, jey said:

Δηλαδη να μην περιμένω τη πρόσκληση ή τη διαύγεια;

Ένα από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για να διοριστείς στον φορέα υποδοχής (της υπηρεσίας υπαίθρου), είναι η απόφαση διορισμού σου από το Υπουργείο Υγείας ...

Μην σου πω ότι ενδέχεται να σου ζητήσουνε ακόμα και τη σφραγίδα ταχυδρομείου, του φακέλου μέσα στον οποίο σου κοινοποιήθηκε ο διορισμός σου ...

4 ώρες πριν, jey said:

Βρίσκομαι στο εξωτερικό και θέλω να κλείσω το εισιτήριο της επιστροφής μου και θα ήθελα να ξέρω εάν μπορώ να ξεκινήσω απευθείας ή υπάρχει κάποια υποχρεωτική αναμονή.

Μεταξύ σοβαρού και αστείου, και εισητήριο να έχεις κλείσει, καλύτερα σκίσε το και κάτσε εκεί που είσαι ... Η κατάσταση εδώ είναι ΤΡΑΓΙΚΗ και όσο πάει θα χειροτερεύει ...

4 ώρες πριν, jey said:

Σας ευχαριστώ.

Εσύ θα φας το σκατό του αγροτικού και ευχαριστείς εμάς ;; Χαρά στο κουράγιο σου. Και καλή τύχη ...

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Σύμφωνα με το άρθρο 9 του νόμου 5102/2024:

 

Quote

Στην υποπερ. 7 της περ. β΄ της παρ. 1 του άρθρου 22 του ν. 4208/2013 (Α΄ 252), περί των κατηγοριών των ιατρών που πληρούν τις προϋποθέσεις νόμιμης απαλλαγής από την υποχρεωτική εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου, μετά τις λέξεις «και αλλοδαπής» προστίθενται οι λέξεις «καθώς και οι ιατροί που εισήχθησαν στις ιατρικές σχολές με κατατακτήριες εξετάσεις» και η φράση «μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2008-2009» αντικαθίσταται από τη φράση «μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2012-2013» και η υποπερ. 7 της περ. β΄ της παρ. 1 του άρθρου 22 διαμορφώνεται ως εξής:

«7. Οι ιατροί που έχουν εγγραφεί στο Α΄ έτος Ιατρικών Σχολών της ημεδαπής και αλλοδαπής, καθώς και οι ιατροί που εισήχθησαν στις ιατρικές σχολές με κατατακτήριες εξετάσεις μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2012-2013

 

Θα ήθελα να ρωτήσω...

Ξεκίνησα τη σχολή το ακαδημαϊκό έτος 2012-2013 όπως αναφέρει η παραπάνω αλλαγή. Δεν έχω κάνει ακόμη αγροτικό και πολύ πρόσφατα πήρα τον τίτλο ειδικότητας. Για δικούς μου προσωπικούς λόγους θα ήθελα να κάνω αγροτικό. Με βάση την παραπάνω αλλαγή, από τη στιγμή που δικαιούμαι νόμιμη απαλλαγή θα πρέπει να συμμετάσχω στην προκήρυξη ως ιατρός επί θητεία, χάνοντας την προτεραιότητα έναντι των περισσοτέρων ή αφού δεν έχω πραγματοποιήσει ακόμη αγροτικό μπορώ να το κάνω ως "υπόχρεος" όπως προγραμμάτιζα; 

Τροποποιήθηκε από thedio
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 24/4/2024 at 4:32 ΜΜ, thedio said:

Σύμφωνα με το άρθρο 9 του νόμου 5102/2024:

Θα ήθελα να ρωτήσω...

Ξεκίνησα τη σχολή το ακαδημαϊκό έτος 2012-2013 όπως αναφέρει η παραπάνω αλλαγή. Δεν έχω κάνει ακόμη αγροτικό και πολύ πρόσφατα πήρα τον τίτλο ειδικότητας. Για δικούς μου προσωπικούς λόγους θα ήθελα να κάνω αγροτικό. Με βάση την παραπάνω αλλαγή, από τη στιγμή που δικαιούμαι νόμιμη απαλλαγή θα πρέπει να συμμετάσχω στην προκήρυξη ως ιατρός επί θητεία, χάνοντας την προτεραιότητα έναντι των περισσοτέρων ή αφού δεν έχω πραγματοποιήσει ακόμη αγροτικό μπορώ να το κάνω ως "υπόχρεος" όπως προγραμμάτιζα; 

Το να ζητήσεις απαλλαγή από το αγροτικό είναι δικαίωμά σου, αλλά όχι υποχρέωσή σου. Συνεπώς:

"Υπόχρεος" = πρώτο αγροτικό

"Επί θητεία" = από δεύτερο αγροτικό και εξής

Συμπέρασμα: Εφόσον δεν έχεις κάνει ποτέ στη ζωή σου αγροτικό (μια πλήρη 12μηνη θητεία), τότε είσαι "υπόχρεος". Υποπεριπτώσεις:

α) Εάν έχεις κάνει αγροτικό για λιγότερο από 11 μήνες και 20 ημέρες (περίπου), εκεί θα πρέπει, σε κάθε νέα προκήρυξη, να δηλώνεσαι ως "υπόχρεος"

β) Χρονικό διάστημα υπηρεσίας υπαίθρου για 12μηνο πλην 10 (περίπου) ημέρες αναγνωρίζεται ως εκπλήρωση της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου, ακριβώς όπως και η πλήρης 12μηνη θητεία, οπότε εκεί πλέον θα πρέπει, σε κάθε νέα προκήρυξη, να δηλώνεσαι ως "επί θητεία"

γ) Στις προκηρύξεις για θέσεις ιατρών κλάδου ΕΣΥ, η μοριοδότηση του πρώτου αγροτικού έχει ως εξής: 

i) Η νόμιμη απαλλαγή, ή η μερική εκπλήρωση (δηλαδή κάτω από 11 μήνες και 20 ημέρες), του πρώτου αγροτικού (είτε μη αγόνου, είτε αγόνου), μοριοδοτούνται με 0 (μηδέν) μόρια

ii) Η εκπλήρωση του πρώτου μη αγόνου αγροτικού (ή και με κομμάτι αγόνου, αλλά όχι άγονο για ένα πλήρες 12μηνο, ή έστω 11μηνοεικοσαήμερο) μοριοδοτείται με 5 (πέντε) μόρια

iii) Η εκπλήρωση του πρώτου αγόνου αγροτικού (με άγονο για ένα πλήρες 12μηνο, ή έστω 11μηνοεικοσαήμερο) μοριοδοτείται με 25 (εικοσιπέντε) μόρια

Αυτά τα ολίγα ...

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.