Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

4 ώρες πριν, ojkkhh said:

Να ρωτήσω, αφού γραφτείς στον τοπικό Ι.Σ και παρουσιαστεις στο νοσοκομείο-κυ, πως γραφεσαι στο Ε.Τ.Α.Α / Τ.Σ.Α.Υ? 

δεν υπάρχει ΤΣΑΥ πλέον..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Οταν λένε οτι μπορείς να παρουσιαστεις στο νοσοκομείο με την ανάρτηση της διαυγειας, τι εννοούμε? Απλα απο την αποφαση που αναρτήθηκε τυπωνουμε τη σελίδα που γράφει το ονομα μας στη λίστα ή πρέπει να ανέβει κάποιο αρχείο που αφορά τον καθε γιατρό ατομικά? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

22 ώρες πριν, ojkkhh said:

Οταν λένε οτι μπορείς να παρουσιαστεις στο νοσοκομείο με την ανάρτηση της διαυγειας, τι εννοούμε? Απλα απο την αποφαση που αναρτήθηκε τυπωνουμε τη σελίδα που γράφει το ονομα μας στη λίστα ή πρέπει να ανέβει κάποιο αρχείο που αφορά τον καθε γιατρό ατομικά? 

Τυπώνεις απλά όλη την απόφαση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20 ώρες πριν, brudzinski said:

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς αν είναι υποχρεωτικό το αγροτικό για τη συμμετοχή στις εξετάσεις ειδικότητας για όσους αποφοίτησαν το 2017;

Ναι, είναι υποχρεωτικό.

Περισσότερα εδώ (για κάποιες εξαιρέσεις) : 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, οπότε για συμμετοχή σε εξετάσεις ειδικότητας, οι απόφοιτοι ιατρικής προ 2013/2014, δεν χρειάζεται να κάνουν/ολοκληρώσουν το αγροτικό, σωστά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Παιδιά ξέρει κάποιος τι σημαίνει όταν στην προκήρυξη στο νοσοκομείο που ανήκει το ΚΥ γράφει σε παρένθεση Οργανική μονάδα έδρας (...) ή Αποκεντρωμένη οργανική μονάδα; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Προτάσεις για κίνητρα σε άγονα νησάκια/χωριά απ΄ τον Γενικό Ιατρό Αργύριο Αργυρίου:

Quote

Εδώ ίσως κάποιος αντιτείνει (και με το δίκιο του) ότι η Ελλάδα έχει πολλά νησάκια (αλλά και άγονα απομονωμένα ορεινά χωριά) των 50 ή 100 ή 300 κτλ κατοίκων. Τι θα γίνει με αυτά; Είναι συμφέρον για κάποιον ιδιώτη Ιατρό να τα αναλάβει;

Πιστεύω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να επεμβαίνει το Κράτος και να πληρώνει καλά (αδρά θα έλεγα) Ιατρούς (Κρατικούς ή Ιδιώτες). Επειδή όμως ακόμη και τότε ίσως είναι δύσκολο να βρεις Ιατρούς που θα δουλέψουν εκεί σε μακροχρόνια βάση, θα είχε νόημα το Κράτος να γίνει ευέλικτο και να μπορεί να προκηρύσσει locums δηλαδή θέσεις όχι μόνιμες αλλά περιορισμένης θητείας μερικών, ημερών (ναι ημερών!), εβδομάδων, μηνός ή μηνών ή έτους/ετών (ανάλογα και με το πόσο καιρό είναι διατεθειμένος και ο Ιατρός να δουλέψει).
 
Επίσης στο παιχνίδι πρέπει να μπουν και οι Δήμοι. Πρέπει να καταλάβουν οι Δήμοι ότι αν φτιάξουν ένα λειτουργικό επιπλωμένο διαμερισματάκι για τον Ιατρό συνδεδεμένο με το ίντερνετ, και του το παραχωρούν δωρεάν για το διάστημα που μένει στο μέρος τους, τότε οι πιθανότητες να έχουν Ιατρό θα είναι πολύ υψηλότερες. Το διαμερισματάκι του Ιατρού πρέπει να είναι ξεχωριστά από το Ιατρείο (ακόμη και αν είναι δίπλα). Εντάξει, σε τέτοια μέρη είσαι Ιατρός όλο το 24ωρο, αλλά όμως όταν βλέπουν οι κάτοικοι ότι ο Ιατρός δεν είναι μέσα στο Ιατρείο (γιατί έχει περάσει το ωράριό του) δεν τον ενοχλούν έτσι εύκολα για το παραμικρό (πράγμα σημαντικό για την ψυχική ηρεμία του Ιατρού). Έτσι κάνουν και στην Σκανδιναβία, που την γνωρίζω από πρώτο χέρι, και μάλιστα τέτοιοι άγονοι Δήμοι, συχνά καλύπτουν, σαν bonus, και κάποιον αριθμό ταξιδιών/έτος προς και από την μόνιμη κατοικία του Ιατρού.

Σε περίπτωση πάντως που ένας ιδιώτης Ιατρός θέλει, παρόλα αυτά, να αναλάβει ένα τέτοιο άγονο μέρος, η αποζημίωση που θα έχει ανά ασθενή θα πρέπει να είναι αρκετά υψηλότερη από ότι στα μεγάλα μέρη έτσι ώστε οι αποδοχές του να είναι τουλάχιστον όσο και των άλλων.

Τέλος, να τονιστεί ότι πλέον όλα αυτά τα μέρη έχουν τηλέφωνο και ιντερνέτ. Επίσης σε ένα περίπου 70% των περιπτώσεων η διάγνωση μπορεί να γίνει με το αναμνηστικό και μόνον. Οπότε στις περιόδους που δεν βρίσκουν με Ιατρό με φυσική παρουσία, μια εναλλακτική είναι να κάνουν σύμβαση με κάποιον ιδιώτη Γενικό Ιατρό ο οποίος θα αναλαμβάνει τηλεϊατρική εξυπηρέτηση. Για να γίνουν οι Ιατροί, ακόμη πιο αποτελεσματικοί στην τηλεϊατρική εξυπηρέτηση προτείνω να οργανώνει το Υπουργείο Υγείας ειδικά courses, και για αυτό τον σκοπό θα μπορούσε το Υπουργείο Υγείας να πάρει ιδέες και από την Σουηδία όπου χρησιμοποιούν ειδικούς αλγόριθμους και μάλιστα εκεί τους εφαρμόζουν Νοσηλεύτριες, ούτε καν Ιατροί ( Τηλεφωνικές εφημερίες στην ΠΦΥ, από Νοσηλεύτριες; )

Υστερόγραφο: Πώς θα αποφασίζεται ποια περιοχή θεωρείται άγονη ή όχι; Την απάντηση νομίζω ότι την δίνει πολύ εύστοχα ο Γενικός Ιατρός Δημήτρης Κουναλάκης στην παρακάτω συζήτηση αλλά την έβαλα και σε αυτό το κείμενο:

"Πως μπορείς να βάλεις στην εξίσωση που πληρώνει τον οικογενειακό ιατρό ανά πολίτη ένα παράγοντα που να δίνει κίνητρα σε ένα οικογενειακό ιατρό να πάει σε μια απομακρυσμένη περιοχή; Και πως μπορείς να πετάξεις έξω την "Κορώνη" που ο "μπάρμπας" μπορεί να την κάνει άγονη ακόμη κι αν απέχει μια ώρα δρόμο από ένα μεγάλο αστικό κέντρο; Χρόνια τώρα ψάχνω να βρω τη λύση και δεν είδα κάποια λύση. Και η διαφορά στην φορολόγηση δεν είναι λύση, δεν πρέπει η φορολογική νομοθεσία να είναι γεμάτη εξαιρέσεις.
Δεν το έχω διαβάσει και το έγραψα εδώ για πρώτη φορά: Ο παράγοντας που θεωρώ πιο σημαντικός και αντικειμενικός είναι η συχνότητα δημόσιας συγκοινωνίας από τον τόπο του ιατρείου μέχρι το αστικό κέντρο με το μεγαλύτερο νοσοκομείο του νομού. Για την Αθήνα μπορεί να είναι 10 λεπτά, για 1 νησί του Αιγαίου μπορεί να είναι 3 ημέρες. Και αυτό ο παράγοντας μπορεί να κάνει τα "3€" να γίνουν "30€" ανά πολίτη σε ένα νησάκι με 200 κατοίκους και συγκοινωνία 2 φορές την εβδομάδα. Και ναι, η "Κορώνη" και ο "μπάρμπας" της δεν θα με συμπαθήσουν."

 

Σε γενικές γραμμές με βρίσκουν σύμφωνο, ιδιαίτερα στο σημείο με τις προσφερόμενες κατοικίες, κατ' εμέ θα έπρεπε να υπάρχει κάποια στανταρντοποίηση των κατοικιών που προσφέρονται/ανακαινίζονται/κατασκευάζονται, και να υπάρχει σαφής οικοδομικός διαχωρισμός απ΄το Ιατρείο, ώστε να εξασφαλίζεται μια minimum ιδιωτικότητα.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει ιδιαίτερα.. Κάποιος που θα κάνει σε άγονο πριν ξεκινήσει την ειδικότητά του τι ωφελη έχει μετέπειτα στην ειδικότητα? Είχα ακούσει για περιπτώσεις όπου μειώθηκε ο προαπαιτουμενος χρόνος παθολογίας (?) σε κάποιους που είχαν κάνει πρωτα αγροτικό σε άγονο (δεν γνωρίζω εάν η ειδικότητα έχει σημασια, ο συγκεκριμένος ήθελε καρδιολογία). Κάτι τέτοιο ισχύει? Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 ώρες πριν, Greeko said:

Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει ιδιαίτερα.. Κάποιος που θα κάνει σε άγονο πριν ξεκινήσει την ειδικότητά του τι ωφελη έχει μετέπειτα στην ειδικότητα? Είχα ακούσει για περιπτώσεις όπου μειώθηκε ο προαπαιτουμενος χρόνος παθολογίας (?) σε κάποιους που είχαν κάνει πρωτα αγροτικό σε άγονο (δεν γνωρίζω εάν η ειδικότητα έχει σημασια, ο συγκεκριμένος ήθελε καρδιολογία). Κάτι τέτοιο ισχύει? Ευχαριστώ!

1) Αν παρεις αγονο αγροτικο μπορεις να δηλωσεις παραλληλα το ειδικο μερος της ειδικοτητας σου(πχ καρδιολογια) κ οχι να περιμενεις να διοριστεις στο γενικο μερος της παθολογιας για να το δηλωσεις. Γλιτωνεις ετσι αρκετο χρονο

2) Μειωνεται ο χρονος που κανεις στην ειδικοτητα για 1 η 3 μηνες νομιζω,δε το θυμαμαι καλα(παλια ηταν μειωση 6μηνου αλλα τοτε κανανε κ 3 μηνες εκπαιδευση στο αγροτικο)

3) Παραπανω χρηματα

Αυτα νομιζω ειναι τα θετικα,δε μου ερχεται κατι αλλο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 14/1/2018 at 10:36 ΠΜ, Greeko said:

Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει ιδιαίτερα.. Κάποιος που θα κάνει σε άγονο πριν ξεκινήσει την ειδικότητά του τι ωφελη έχει μετέπειτα στην ειδικότητα? Είχα ακούσει για περιπτώσεις όπου μειώθηκε ο προαπαιτουμενος χρόνος παθολογίας (?) σε κάποιους που είχαν κάνει πρωτα αγροτικό σε άγονο (δεν γνωρίζω εάν η ειδικότητα έχει σημασια, ο συγκεκριμένος ήθελε καρδιολογία). Κάτι τέτοιο ισχύει? Ευχαριστώ!

Εάν ολοκληρώσεις την θητεία σου μειώνονται κατά 4 μήνες η παθολογία ή 4 μήνες η χειρουργική. Εάν η ειδικότητά σου δεν έχει κομμάτι παθολογίας ή χειρουργικής τότε μειώνεται η οποιαδήποτε ειδικότητα για 1 μήνα εάν δεν με απατά η μνήμη μου.

Όπως σωστά είπε η margo2 μπορείς να δηλώσεις με το που διοριστείς στο άγονο το ειδικό μέρος της ειδικότητας. Οι περισσότερες χρηματικές απολαβές ισχύουν αλλά όχι για όλα τα άγονα.

Άλλο θετικό που μπορώ να σκεφτώ αλλά είναι σε βάθος χρόνου μετράει η προϋπηρεσία σου εκεί στο 5πλάσιο σε περίπτωση που θες να διοριστείς στο ΕΣΥ.

Τώρα αναλόγως της κάθε περίπτωσης θα μπορούσαμε να πούμε για την πιθανή εμπειρία που μπορείς να πάρεις λόγω πολλής δουλειάς ή για τις υπέροχες διακοπές που θα κάνεις ένα έτος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο για την διευκρίνηση! Καλημέρα! @margo2 @doctor anonymous -_-:D:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος θελει να παραιτηθει κατα τηη διαρκεια του αγροτικου υπαρχει προβλημα?υπαρχει περιπτωση να το εμποδισουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, eridanus said:

καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος θελει να παραιτηθει κατα τηη διαρκεια του αγροτικου υπαρχει προβλημα?

Πρόβλημα υπάρχει όταν είσαι υπόχρεος (πρώτο αγροτικό), γιατί εάν παραιτηθείς πριν από τη λήξη του συμβολαίου σου, τότε όταν ξαναδηλώσεις στην επόμενη, ή δεν θυμάμαι για πόσες ακόμη, προκήρυξη αγροτικών, τότε θεωρείσαι μηδενισμένος/η από άποψη μορίων και θα πας σε όποιο αγροτικό ορίσει το υπουργείο υγείας, ανάλογα με τις ανάγκες που υπάρχουν. Οπότε αυτό είναι ένα πρόβλημα, εάν θες να μείνεις Ελλάδα και να ολοκληρώσεις την αγροτική σου θητεία.

1 ώρα πριν, eridanus said:

υπαρχει περιπτωση να το εμποδισουν?

Να εμποδίσουν παραίτηση αγροτικού;; Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει. Για την παραίτηση των συμβάσεων αορίστου χρόνου των επιμελητών μας, γνωρίζω ότι απαιτούνται δύο αιτήσεις, οι οποίες, όντως, θα πρέπει να γίνουν και αποδεκτές από την υπηρεσία. Μπορεί π.χ. λόγω αναγκών η ημερομηνία παραίτησης να παραπεμφθεί "κάπου" στο μέλλον. Τώρα, για το συμβόλαιο των αγροτικών που είναι σύμβαση ορισμένου χρόνου, γνωρίζω ότι κάνεις μία φορά αίτηση και τελειώνει η ιστορία. Δεν νομίζω ότι μπορεί να αρνηθεί κανείς παραίτηση σε σύμβση ορισμένου χρόνου, γιατί ακριβώς δεν αποτελείς μόνιμο προσωπικό του δημοσίου, υποχρεωμένο να καλύπτει τις ελλείψεις του συστήματος.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 15/1/2018 at 5:43 ΜΜ, doctor anonymous said:

Εάν ολοκληρώσεις την θητεία σου μειώνονται κατά 4 μήνες η παθολογία ή 4 μήνες η χειρουργική. Εάν η ειδικότητά σου δεν έχει κομμάτι παθολογίας ή χειρουργικής τότε μειώνεται η οποιαδήποτε ειδικότητα για 1 μήνα εάν δεν με απατά η μνήμη μου.

Όπως σωστά είπε η margo2 μπορείς να δηλώσεις με το που διοριστείς στο άγονο το ειδικό μέρος της ειδικότητας. Οι περισσότερες χρηματικές απολαβές ισχύουν αλλά όχι για όλα τα άγονα.

Άλλο θετικό που μπορώ να σκεφτώ αλλά είναι σε βάθος χρόνου μετράει η προϋπηρεσία σου εκεί στο 5πλάσιο σε περίπτωση που θες να διοριστείς στο ΕΣΥ.

Τώρα αναλόγως της κάθε περίπτωσης θα μπορούσαμε να πούμε για την πιθανή εμπειρία που μπορείς να πάρεις λόγω πολλής δουλειάς ή για τις υπέροχες διακοπές που θα κάνεις ένα έτος.

Καλημερα! Ειμαι λιγακι πελαγωμενη τελειωσα πριν 3 μηνες κ βλεπω τα πραγματα να ναι μακραν αλλιωτικα απ οτι περιμενα.
Θελω να δηλωσω για αγροτικο τωρα σε λιγες μερες που βγαινει η προκήρυξη κ εχω καποιες αποριες, αν μπορουσες να με βοηθησεις θα ημουν υπερ του δεοντως ευγνωμων!
Τα χαρτια μου θα τα στειλω αφου βγει η προκηρυξη η μπορω κ νωριτερα;
Επισης καπου στα δικαιολογητικα αναφερει:
   3. Απαραίτητη σχετική βεβαίωση των Νοσοκοµείων, Π.Ε.Δ.Υ-Κέντρων Υγείας και Δ.Υ.Πε σε περίπτωση συµπλήρωσης χρόνου υπηρεσίας για την εκπλήρωση της υποχρέωσης υπηρεσίας υπαίθρου
Τι ακριβως δλδ πρεπει να παρω απο εκει; αφορα μονο οσους εχουν ηδη εργαστει;
Επισης λεει πως δηλωνω μεχρι 10 προτιμησεις, για να δω ποιες θεσεις εχουν κενωθει, θα πρεπει να περιμενω να δω την νεα προκηρυξη;
ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για αρχη χαλαρωσε:cool10:

ΑΦΟΥ βγει η προκηρυξη θα δεις ποια αγροτικα ειναι διαθεσιμα και θα στειλεις την αιτηση με τα απαραιτητα δικαιολογητικα. 

Και θα στειλεις ΜΟΝΟ οσα δικαιολογητικα σε αφορουν. 

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

48 λεπτά πριν, iceman said:

Για αρχη χαλαρωσε:cool10:

ΑΦΟΥ βγει η προκηρυξη θα δεις ποια αγροτικα ειναι διαθεσιμα και θα στειλεις την αιτηση με τα απαραιτητα δικαιολογητικα. 

Και θα στειλεις ΜΟΝΟ οσα δικαιολογητικα σε αφορουν. 

Να΄σαι καλα! Απλως μου λενε οτι παει οπως με την ειδικοτητα, ειμαι απο επαρχια κ μεχρι να πανε αθηνα λεει μπορει να ναι αλλοι που θα εχουν προλαβει τα τοπικα αγροτικα ιατρεια κ μετα μου μενουν αγονα κ πολυ μακρια. Γενικως προσπαθω να βαλω μια ταξη στην αταξια που επικρατει επειδη πολλα πραγματα δν τα γνωριζω! προσπαθω να φιλτραρω οτι νεο βλεπω αλλα καπου λιγο αγχωθηκα :P 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 minutes ago, daysindaysout said:

 Απλως μου λενε οτι παει οπως με την ειδικοτητα, ειμαι απο επαρχια κ μεχρι να πανε αθηνα λεει μπορει να ναι αλλοι που θα εχουν προλαβει τα τοπικα αγροτικα ιατρεια κ μετα μου μενουν αγονα κ πολυ μακρια.

 

οποιος σου το λεει μαλλον δεν σε χωνευει και πολυ και θελει να σε αγχωσει χωρις λογο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, daysindaysout said:

Απλως μου λενε οτι παει οπως με την ειδικοτητα, ειμαι απο επαρχια κ μεχρι να πανε αθηνα λεει μπορει να ναι αλλοι που θα εχουν προλαβει τα τοπικα αγροτικα ιατρεια κ μετα μου μενουν αγονα κ πολυ μακρια.

Όποιος σου το λέει όχι απλά δεν σε χωνεύει, αλλά είναι και επικίνδυνα άσχετος. Εάν δε στο λέει "υπάλληλος" κάποιας δημόσιας υπηρεσίας (π.χ. Υπουργείο, Διεύθυνση Υγείας κ.τ.λ.) τότε πολύ απλά πρέπει να τον ξηλώσουν άμεσα.

Η διαδικασία πρόσληψης αγροτικών ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με τη διαδικασία δήλωσης της ειδικότητας. Και φυσικά η διαδικασία δήλωσης της ειδικότητας ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με αυτό που σου περιγράφουνε.

Στη διαδικασία δήλωσης της ειδικότητας, πράγματι, όποιος προλάβει να δηλώσει σε μία λίστα ενός νοσοκομείου έχει προτεραιότητα, αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με χαρτιά που πάνε Αθήνα. Στη δήλωση ειδικότητας ισχύει σειρά προτεραιότητας όσον αφορά τη ΦΥΣΙΚΗ παρουσία στο αντίστοιχο γραφείο των διευθύνσεων υγείας ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ενώ όσα χαρτιά αποσταλθούν με ΦΑΞ λογίζονται ως τελευταία στη σειρά, μετά τη λήξη της υπαλληλικής βάρδιας της ημέρας, και η εσωτερική τους σειρά προτεραιότητας λογίζεται με βάση την ώρα αποστολής τους. Η δήλωση ειδικότητας, λοιπόν, είναι ΑΙΤΗΣΗ, με επισυναπτόμενα δικαιολογητικά, όπου προτεραιότητα καθημερινά έχει ο αριθμός πρωτοκόλλου της κάθε αίτησης, δηλαδή η σειρά με την οποία θα προσέλθουν οι υποψήφιοι να καταθέσουν την αίτηση.

Η διαδικασία πρόσληψης των αγροτικών όμως είναι ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ! Δηλαδή οποιαδήποτε αίτηση κατατεθεί μέχρι την προθεσμία λήξης της προκήρυξης, με οποιαδήποτε σειρά και εάν προσέλθει, εφόσον πληρεί τις προϋποθέσεις της προκήρυξης, μετά της λήξη της ημερομηνίας υποβολών όλες οι παραδεκτές αιτήσεις:

α) Μοριοδοτούνται

β) Γίνεται μηχανογράφηση των επιλογών των υποψηφίων

γ) Ανακοινώνονται προσωρινά αποτελέσματα και οι αιτήσεις που απορρίπτονται ως μη παραδεκτές (δεν πληρούν δηλαδή τις προϋποθέσεις της προκήρυξης, π.χ. στέλνει ο άλλος ελλειπή έγγραφα, δηλαδή π.χ. δεν τους στέλνει το πτυχίο του ή στέλνει ανυπόγραφη αίτηση κ.α.)

δ) Βγαίνει νέα ημερομηνία λήξης υποβολών ενστάσεων επί των προσωρινών αποτελεσμάτων

ε) Εφόσον πληρωθεί η διαδικασία ελέγχου του δ), τότε ανακοινώνονται τα οριστικά αποτελέσματα

Είναι δύο ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικές διαδικασίες, ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση, νομική ή ουσιαστική, δεν έχει η μία με την άλλη,

1 ώρα πριν, daysindaysout said:

Γενικως προσπαθω να βαλω μια ταξη στην αταξια που επικρατει επειδη πολλα πραγματα δν τα γνωριζω! προσπαθω να φιλτραρω οτι νεο βλεπω αλλα καπου λιγο αγχωθηκα :P 

Από επαρχία δεν είσαι;; Ε, ρωτώντας πας στην πόλη...:P

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

14 λεπτά πριν, mihiatrik said:

Όποιος σου το λέει όχι απλά δεν σε χωνεύει, αλλά είναι και επικίνδυνα άσχετος. Εάν δε στο λέει "υπάλληλος" κάποιας δημόσιας υπηρεσίας (π.χ. Υπουργείο, Διεύθυνση Υγείας κ.τ.λ.) τότε πολύ απλά πρέπει να τον ξηλώσουν άμεσα.

Η διαδικασία πρόσληψης αγροτικών ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με τη διαδικασία δήλωσης της ειδικότητας. Και φυσικά η διαδικασία δήλωσης της ειδικότητας ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με αυτό που σου περιγράφουνε.

Στη διαδικασία δήλωσης της ειδικότητας, πράγματι, όποιος προλάβει να δηλώσει σε μία λίστα ενός νοσοκομείου έχει προτεραιότητα, αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με χαρτιά που πάνε Αθήνα. Στη δήλωση ειδικότητας ισχύει σειρά προτεραιότητας όσον αφορά τη ΦΥΣΙΚΗ παρουσία στο αντίστοιχο γραφείο των διευθύνσεων υγείας ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ενώ όσα χαρτιά αποσταλθούν με ΦΑΞ λογίζονται ως τελευταία στη σειρά, μετά τη λήξη της υπαλληλικής βάρδιας της ημέρας, και η εσωτερική τους σειρά προτεραιότητας λογίζεται με βάση την ώρα αποστολής τους. Η δήλωση ειδικότητας, λοιπόν, είναι ΑΙΤΗΣΗ, με επισυναπτόμενα δικαιολογητικά, όπου προτεραιότητα καθημερινά έχει ο αριθμός πρωτοκόλλου της κάθε αίτησης, δηλαδή η σειρά με την οποία θα προσέλθουν οι υποψήφιοι να καταθέσουν την αίτηση.

Η διαδικασία πρόσληψης των αγροτικών όμως είναι ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ! Δηλαδή οποιαδήποτε αίτηση κατατεθεί μέχρι την προθεσμία λήξης της προκήρυξης, με οποιαδήποτε σειρά και εάν προσέλθει, εφόσον πληρεί τις προϋποθέσεις της προκήρυξης, μετά της λήξη της ημερομηνίας υποβολών όλες οι παραδεκτές αιτήσεις:

α) Μοριοδοτούνται

β) Γίνεται μηχανογράφηση των επιλογών των υποψηφίων

γ) Ανακοινώνονται προσωρινά αποτελέσματα και οι αιτήσεις που απορρίπτονται ως μη παραδεκτές (δεν πληρούν δηλαδή τις προϋποθέσεις της προκήρυξης, π.χ. στέλνει ο άλλος ελλειπή έγγραφα, δηλαδή π.χ. δεν τους στέλνει το πτυχίο του ή στέλνει ανυπόγραφη αίτηση κ.α.)

δ) Βγαίνει νέα ημερομηνία λήξης υποβολών ενστάσεων επί των προσωρινών αποτελεσμάτων

ε) Εφόσον πληρωθεί η διαδικασία ελέγχου του δ), τότε ανακοινώνονται τα οριστικά αποτελέσματα

Είναι δύο ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικές διαδικασίες, ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση, νομική ή ουσιαστική, δεν έχει η μία με την άλλη,

Από επαρχία δεν είσαι;; Ε, ρωτώντας πας στην πόλη...:P

Ναι απο επαρχια ειμαι κ μου ειναι δυσκολο να κατεβω Αθηνα χωρις να εχω ετοιμα τα απαραιτητα εγγραφα που θα πρεπει να προσκομισω, συν το οτι μεσα στο δαστα στα δικαιολογητικα αναφερεται η διευθυνση αποστολης των εγγραφων με κουριερ/ταχυδρομειο κλπ οποτε γιατι να το κουρασω.
Σε ευχαριστω πολυ που πηρες χρονο να μου απαντησεις, η αληθεια ειναι οτι οταν καλεσα στο υπουργειο ηταν ευγενικες λεγοντας μου πως ολες μου οι αποριες μπορουν να απαντηθουν αν κοιταξω στην διαυγεια.
Ισως να εχουν κ δικιο, παντως μια δυσκολια την βρισκω γιατι ειναι μια αγνωστη για εμενα διαδικασια.
Οποτε πρεπει να περιμενω την νεα προκηρυξη κ τοτε να στειλω τα εγγραφα.
Κ μια ακομη ερωτηση αν δεν σε πρηζω, εχει καποια σχεση αν θα δηλωσω πρωτα ειδικοτητα ή αγροτικο; η ειδικοτητα που θελω να δηλωσω (νευρολογια) εχει 2 χρονια αναμονη το λιγοτερο οποτε ελεγα να μη καθομαι αλλο γιατι μονο εκνευρισμο μου προκαλει κ να δηλωσω αγροτικο πρωτα.
Σε ευχαριστω πολυ κ παλι παντως!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, iceman said:

 

οποιος σου το λεει μαλλον δεν σε χωνευει και πολυ και θελει να σε αγχωσει χωρις λογο.

προγανως δεν ερωτω στους καταλληλους, ρωτησα νομαρχια κ μου ειπαν δεν γνωριζουν. ρωτησα παιδια που εχουν ηδη ξεκινησει κ μου τα ειπαν αυτα. στο υπουργειο ηταν ευγενικη η κυρια που το σηκωσε αλλα δν μου εδωσε καμια πληροφορια περαν του οτι θα βγει προκηρυξη στα κοντα. Με προετρεψε να ανατρεξω στην διαυγεια επιλυοντας την οποια μου απορια εκει. Εκει μου γεννηθηκαν επιπροσθετες ερωτησεις κ μετα αγχωθηκα! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 ώρες πριν, daysindaysout said:

Ναι απο επαρχια ειμαι κ μου ειναι δυσκολο να κατεβω Αθηνα χωρις να εχω ετοιμα τα απαραιτητα εγγραφα που θα πρεπει να προσκομισω, συν το οτι μεσα στο δαστα στα δικαιολογητικα αναφερεται η διευθυνση αποστολης των εγγραφων με κουριερ/ταχυδρομειο κλπ οποτε γιατι να το κουρασω.

Ε ναι, ποιος χρειάζεται να κατέβει Αθήνα, όλος ο κόσμος με κούριερ τα στέλνει! Τι νόμιζες, ότι όλη η Ελλάδα κατεβαίνει Αθήνα για να δηλώσει για την προκήρυξη;; Μην τρελαθούμε τώρα, μην ακούς τις μ@#@% που σου λέει ο καθένας! Και εάν έχεις ανασφάλεια, πλήρωσέ το να πάει συστημένο.

7 ώρες πριν, daysindaysout said:

Σε ευχαριστω πολυ που πηρες χρονο να μου απαντησεις, η αληθεια ειναι οτι οταν καλεσα στο υπουργειο ηταν ευγενικες λεγοντας μου πως ολες μου οι αποριες μπορουν να απαντηθουν αν κοιταξω στην διαυγεια.
Ισως να εχουν κ δικιο, παντως μια δυσκολια την βρισκω γιατι ειναι μια αγνωστη για εμενα διαδικασια.
Οποτε πρεπει να περιμενω την νεα προκηρυξη κ τοτε να στειλω τα εγγραφα.

Όλες οι απορίες σου θα απαντηθούν αν απλώς κοιτάξεις μία απλή προκήρυξη στο site του Υπουργείου, καθώς και μερικές ανακοινώσεις προσωρινών και μόνιμων αποτελεσμάτων, επίσης στο site του Υπουργείου...

"Δυσκολία" απ' ότι κατάλαβα έχεις να βρεις νορμάλ κόσμο να σε συμβουλέψει. Καλά με την παρέα σου από τη Σχολή, δεν μιλάτε καθόλου μεταξύ σας;;

Και λέω παρέα, γιατί οι απλοί γνωστοί δεν θα κάτσουν ποτέ να σε συμβουλέψουν σοβαρά εάν δεν έχουν κάτι να κερδίσουν. Δυστυχώς το επάγγελμα έχει μεγάλα ζητήματα "συναδελφικής σοβαρότητας", από προπτυχιακά ακόμα.

7 ώρες πριν, daysindaysout said:

Κ μια ακομη ερωτηση αν δεν σε πρηζω, εχει καποια σχεση αν θα δηλωσω πρωτα ειδικοτητα ή αγροτικο; η ειδικοτητα που θελω να δηλωσω (νευρολογια) εχει 2 χρονια αναμονη το λιγοτερο οποτε ελεγα να μη καθομαι αλλο γιατι μονο εκνευρισμο μου προκαλει κ να δηλωσω αγροτικο πρωτα.
Σε ευχαριστω πολυ κ παλι παντως!!

Έχει τεράστια σχέση. Γιατί εάν κάνεις αγροτικό, εκτός του ότι κερδίζεις 1 μήνα μείον από το συνολικό χρόνο της νευρολογίας, μπορείς να εξασφαλίσεις μια κάποια ιατρική εμπειρία και να πληρώνεσαι ταυτόχρονα, αντί να κάθεσαι και να κοιτάς το ταβάνι μέχρι να ανοίξει η θέση σου για την ειδικότητα.

Εξάλλου, το αγροτικό όσο πιο νέος το βγάλεις, τόσο το καλύτερο. Και αυτό γιατί και επιστημονικά δεν σου προσφέρει τίποτα, άρα εάν το κάνεις μετά την ειδικότητα αποτελεί ένα τεράστιο πισωγύρισμα, αλλά και οι ψυχικές δυνάμεις που απαιτούνται για να αντέξεις μερικά "κουλά" καλό είναι να είναι μεγάλες.

Εκτός και εάν θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό στο ενδιάμεσο, που όμως πρέπει να έχεις χρήμα να δώσεις, γιατί οι ιατροί με βάση το νόμο 3232/04 πρέπει να καταβάλουμε μηνιαία εισφορά στο Τ.Σ.Α.Υ., πλέον ΕΦΚΑ, ήτοι 200 ευρώ περίπου το μήνα από 1/1/2018

7 ώρες πριν, daysindaysout said:

προγανως δεν ερωτω στους καταλληλους, ρωτησα νομαρχια κ μου ειπαν δεν γνωριζουν.

Η Διεύθυνση υγείας είναι υπεύθυνη μόνο για τις ιατρικές ειδικότητες του αντίστοιχου νομού.

7 ώρες πριν, daysindaysout said:

ρωτησα παιδια που εχουν ηδη ξεκινησει κ μου τα ειπαν αυτα.

Εάν ήταν η παρέα σου, άλλαξέ την...

7 ώρες πριν, daysindaysout said:

στο υπουργειο ηταν ευγενικη η κυρια που το σηκωσε αλλα δν μου εδωσε καμια πληροφορια περαν του οτι θα βγει προκηρυξη στα κοντα. Με προετρεψε να ανατρεξω στην διαυγεια επιλυοντας την οποια μου απορια εκει. Εκει μου γεννηθηκαν επιπροσθετες ερωτησεις κ μετα αγχωθηκα! 

Η διαύγεια είναι ένα χαοτικό σύστημα, που δεν λύνει καμία απορία, συν του ότι η υποχρέωση ανάρτησης όλων των αποφάσεων στη διαύγεια έχει εγκαταληφθεί εδώ και αρκετό καιρό.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλε αν ειναι δυνατον ποιος λεει τετοιες τρελες οτι ολοι πρεπει να παμε στο υπουργειο να καταθεσουμε τα χαρτια???? Γενικα δε καταλαβαινω γιατι δεν υπαρχει συναδελφικοτητα,αλλα ρε παιδια να λεμε τοσο χοντρες βλακειες σε καποιον που μας ρωταει, ε παραπαει! @daysindaysout μην αγχωνεσαι! Εγω τα εστειλα χαλαρα με τα ελτα απλα συστημενο απο εκει που εκανα διακοπες! Κ μια χαρα πηγανε κ μια χαρα πηρα αγροτικο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, mihiatrik said:

Ε ναι, ποιος χρειάζεται να κατέβει Αθήνα, όλος ο κόσμος με κούριερ τα στέλνει! Τι νόμιζες, ότι όλη η Ελλάδα κατεβαίνει Αθήνα για να δηλώσει για την προκήρυξη;; Μην τρελαθούμε τώρα, μην ακούς τις μ@#@% που σου λέει ο καθένας! Και εάν έχεις ανασφάλεια, πλήρωσέ το να πάει συστημένο.

Όλες οι απορίες σου θα απαντηθούν αν απλώς κοιτάξεις μία απλή προκήρυξη στο site του Υπουργείου, καθώς και μερικές ανακοινώσεις προσωρινών και μόνιμων αποτελεσμάτων, επίσης στο site του Υπουργείου...

"Δυσκολία" απ' ότι κατάλαβα έχεις να βρεις νορμάλ κόσμο να σε συμβουλέψει. Καλά με την παρέα σου από τη Σχολή, δεν μιλάτε καθόλου μεταξύ σας;;

Και λέω παρέα, γιατί οι απλοί γνωστοί δεν θα κάτσουν ποτέ να σε συμβουλέψουν σοβαρά εάν δεν έχουν κάτι να κερδίσουν. Δυστυχώς το επάγγελμα έχει μεγάλα ζητήματα "συναδελφικής σοβαρότητας", από προπτυχιακά ακόμα.

Έχει τεράστια σχέση. Γιατί εάν κάνεις αγροτικό, εκτός του ότι κερδίζεις 1 μήνα μείον από το συνολικό χρόνο της νευρολογίας, μπορείς να εξασφαλίσεις μια κάποια ιατρική εμπειρία και να πληρώνεσαι ταυτόχρονα, αντί να κάθεσαι και να κοιτάς το ταβάνι μέχρι να ανοίξει η θέση σου για την ειδικότητα.

Εξάλλου, το αγροτικό όσο πιο νέος το βγάλεις, τόσο το καλύτερο. Και αυτό γιατί και επιστημονικά δεν σου προσφέρει τίποτα, άρα εάν το κάνεις μετά την ειδικότητα αποτελεί ένα τεράστιο πισωγύρισμα, αλλά και οι ψυχικές δυνάμεις που απαιτούνται για να αντέξεις μερικά "κουλά" καλό είναι να είναι μεγάλες.

Εκτός και εάν θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό στο ενδιάμεσο, που όμως πρέπει να έχεις χρήμα να δώσεις, γιατί οι ιατροί με βάση το νόμο 3232/04 πρέπει να καταβάλουμε μηνιαία εισφορά στο Τ.Σ.Α.Υ., πλέον ΕΦΚΑ, ήτοι 200 ευρώ περίπου το μήνα από 1/1/2018

Η Διεύθυνση υγείας είναι υπεύθυνη μόνο για τις ιατρικές ειδικότητες του αντίστοιχου νομού.

Εάν ήταν η παρέα σου, άλλαξέ την...

Η διαύγεια είναι ένα χαοτικό σύστημα, που δεν λύνει καμία απορία, συν του ότι η υποχρέωση ανάρτησης όλων των αποφάσεων στη διαύγεια έχει εγκαταληφθεί εδώ και αρκετό καιρό.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! :)
Οι πιο κοντινοι φιλοι ειναι ηδη γερμανια χωρις να ψαχτουν για ελλαδα μιας κ εχουν ηδη συγγενεις εκει εξω κ καμποσοι γνωστοι που εχουμε καλες σχεσεις μπηκαν ηδη ειδικοτητα (αναισθησιο κ γενικη ιατρικη) οποτε ρωτω κ εγω με διακριτικοτητα κ παιρνω απαντησεις ακομη πιο διακριτικες κ φειδωλες! Ενταξει, δν κατηγορω κανεναν, εγω θα βοηθουσα κ βλεποντας κ εδω τις απαντησεις χαιρομαι που βλεπω πως σκεφτονται πολλοι αλλοι με τον ιδιο τροπο. Τωρα ο καθενας οπως νομιζει!
Κ αν δν γινομαι φορτικη, αν γνωριζει καποιος για ευαγγελισμο, θριασιο, ερυθρο σταυρο, λαικο, παμμακαριστο. γνα, πως ειναι για νευρολογια θα ημουν υπόχρεη.
Σπουδασα λαρισα που εχει εξαιρετικο τμημα νευρολογιας αλλα δυστυχως εχει αναμονη μεχρι το 2024 ενω τα παραπανω νοσοκομεια φαινεται να κενωνονται συντομοτερα.
Ευχαριστω πολυ κ παλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.