Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

Συνηθως ενα αγονο ιατρειο ειναι καπου απομακρυσμενα και σε μη ευκολα προσπελασιμη περιοχη,πχ κακοτραχαλοι δρομοι η μικρα νησακια με λιγους κατοικους...οποτε οπως φανταζεσαι ισως,η μετακινηση σου σε μια πολη η μια κωμοπολη τελοσπαντων για οταν δεν εφημερευεις,θα ειναι καπως πιο δυσκολη συγκριτικα με ιατρεια που ειναι ας πουμε 8 χλμ απο την πρωτευουσα του νομου.Ποσο μαλλον αν δεν εχεις και δικο σου οχημα

Βεβαια υπαρχουν παντοτε και εξαιρεσεις οπου αγονο μπορει πλεον,να ειναι και ενα ιατρειο σε ενα χωριο μολις 15 χλμ απο την πολη και σχεδον μια ευθεια δρομος κολας..

Υ.Γ. Τοσο η πρωτη οσο και η δευτερη παραγραφος αναφερονται σε πραγματικα ιατρεια που γνωριζω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Με πήραν σε ΚΥ στα προσωρινά αποτελέσματα που βγήκαν χτες. Ήθελα να ρωτήσω αν θα κάνω τον ένα μήνα εκπαίδευσης μου στο νοσοκομείο κανονικά, εφόσον έχω κάνει 8 μήνες ειδικότητας (ψυχιατρική συγκεκριμένα) , γιατί κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι αν έχεις κάνει έστω και το μερικό μέρος της ειδικότητας, δεν κάνεις εκπαίδευση στο αγροτικό.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, αν ξεκινήσω άγονο, δηλώσω ειδικό κομμάτι ειδικότητας (πχ Καρδιολογια) και διακόψω πρόωρα το αγροτικο λόγω έναρξης γενικού κομματιού (πχ Παθολογια) διατηρείται το ονομα μου στην λίστα για ειδικό? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 1/10/2017 at 1:48 ΜΜ, papadimgiannis said:

Καλησπέρα, αν ξεκινήσω άγονο, δηλώσω ειδικό κομμάτι ειδικότητας (πχ Καρδιολογια) και διακόψω πρόωρα το αγροτικο λόγω έναρξης γενικού κομματιού (πχ Παθολογια) διατηρείται το ονομα μου στην λίστα για ειδικό? 

Για την ακρίβεια, το όνομά σου διατηρείται στη λίστα για το ειδικό μέρος της Καρδιολογίας, απλά αν δεις στα σχόλια δίπλα θα γράφει: "Εκκρεμεί πιστοποιητικό παθολογίας και λήξη αγόνου".

Που σημαίνει ότι ενώ κανείς δεν θα "βγάλει" από μόνος του το όνομά σου από τη λίστα, αν δεν πας εσύ βέβαια να τους πεις ότι παραιτήθηκες από το άγονο αγροτικό, στην πράξη τη θέση αυτή δεν θα μπορέσεις να την χρησιμοποιήσεις ποτέ, γιατί ο διορισμός του αγροτικού που προσκόμισες για να μπεις σε αυτή τη λίστα δεν θα εκπληρωθεί ποτέ. Επομένως, δεν θα σε καλέσουν και ποτέ για το ειδικό μέρος Καρδιολογίας, γιατί δεν θα μπορέσεις να προσκομίσεις ποτέ λήξη αγόνου με βάση το διορισμό που κατατέθηκε αρχικά...

Επομένως τελικά, στην πράξη, θα αναγκαστείς να πας να δηλωθείς ξανά σε νέα λίστα...Τώρα, αν εσύ εν τω μεταξεί συνεχίσεις άγονο αγροτικό κάπου αλλού, και προσκομίσεις εκπλήρωση αγροτικού με διαφορετικό αριθμό διορισμού από αυτόν που κατέθεσες αρχικά, ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ της Διεύθυνσης Υγείας, ε, αυτό δεν ξέρω πώς μπορεί να εξελιχθεί.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη κειμένου
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! 
Έπιασα θέση αγροτικού, που ανοίγει τον Φεβρουάριο. Γνωρίζετε αν ο διορισμός μου έρχεται λίγο πριν ανοίξει η θέση ή τώρα σχετικά άμεσα μετά και την ανακοίνωση των οριστικών αποτελεσμάτων; Γιατί στη δεύτερη περίπτωση θα αρχίσω την εκπαίδευση στο νοσοκομείο τώρα σύντομα, μετά το πέρας όμως του μήνα τι γίνεται; 
Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, Geo92 said:

Καλημέρα! 
Έπιασα θέση αγροτικού, που ανοίγει τον Φεβρουάριο. Γνωρίζετε αν ο διορισμός μου έρχεται λίγο πριν ανοίξει η θέση ή τώρα σχετικά άμεσα μετά και την ανακοίνωση των οριστικών αποτελεσμάτων; Γιατί στη δεύτερη περίπτωση θα αρχίσω την εκπαίδευση στο νοσοκομείο τώρα σύντομα, μετά το πέρας όμως του μήνα τι γίνεται; 
Σας ευχαριστώ!

Κάπου είχα διαβάσει ότι η έναρξη εκπαίδευσης ξεκινάει 1 μήνα πριν αδειάσει η θέση. Άρα λογικα θα ξεκινήσεις Γενάρη την εκπαίδευση. Νομίζω σε παλιά απόφαση της διαύγειας το είδα χει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για διορισμο σε αγροτικό με τη σειρά πρέπει πρώτα να γραφτω στον ιατρικό σύλλογο της περιοχής, μετά να διοριστω στο νοσοκομείο και μετά να γραφτω στο Ε.Τ.Α.Α? 

Επίσης γράφω τα δικαιολογητικά για το διορισμο εδώ γιατι εχω μπερδευτεί, αν ξέρει κάποιος να μου πει αν ισχύουν : 

1. Φωτοτυπία ταυτότητας, πτυχίου, άδειας άσκησης επαγγελματος

2. Βεβαίωση εγγραφής στον ιατρικό σύλλογο της περιοχής 

3.γνωματευση παθολογου και ψυχιατρου

4.πιστοποιητικο γέννησης

5.εγγραφο που να φαίνεται το Α.Φ.Μ και το ΑΜΚΑ

6.λογαριασμος που να μαι πρώτος δικαιουχος.

7.το εγγραφο προσληψης

8. Πιστοποιητικό υγείας και φυσικής καταλληλοτητας??? 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, ojkkhh said:

Για διορισμο σε αγροτικό με τη σειρά πρέπει πρώτα να γραφτω στον ιατρικό σύλλογο της περιοχής, μετά να διοριστω στο νοσοκομείο και μετά να γραφτω στο Ε.Τ.Α.Α? 

Επίσης γράφω τα δικαιολογητικά για το διορισμο εδώ γιατι εχω μπερδευτεί, αν ξέρει κάποιος να μου πει αν ισχύουν : 

 

3.γνωματευση παθολογου και ψυχιατρου

.........

8. Πιστοποιητικό υγείας και φυσικής καταλληλοτητας??? 

 

 

το πιστοποιητικο υγειας εχει αντικατασταθει πλεον απο τις γνωματευσεις παθολογου και ψυχιατρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει κάποιος κάπου συγκεντρωμένη τη νομοθεσία που αφορά τους Αγροτικούς; Γιατί μία βρίσκω μια εγκύκλιο του 2013, μια εναν νόμο μονάχο αλλού.
Πχ σε άγονο απομακρυσμένο ΠΙ, εφημερεύεις μόνο Σ-Κ;; Γιατί υπάρχει ένας νόμος (σε προηγούμενες σελίδες τον ειχανε ποσταρει) που λεει αν δεν καλύπτεται Σαββατα-Κυριακές-Αργίες δύναται ο αγροτικός να εφημερεύει στο ΠΙ και όχι ΚΥ. Δλδ είσαι εγκλωβισμένος στο ΠΙ; [5 καθημερινες υποχρεωτικά στην έδρα του ΠΙ και τα ΣΚ(τα 3 από τα 4 του μήνα) για να βγούνε οι 7 εφημερίες που ναι το ταβάνι] Υπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις εφημερίες εως το πλαφόν; Ή αντίστοιχα να σου δίνει το ελεύθερο να κάνεις όσες θες ή να μην κάνεις καθόλου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πλαφόν καλύπτεται από 5 καθημερινές, ένα Σάββατο και μια Κυριακή.

Παρακάτω:

- τις καθημερινές είσαι εγκλωβισμένος στο ΠΙ με τον νόμο περί ετοιμότητας και υποχρέωσης διαμονής εντός συγκεκριμένης ακτίνας απ ΄το Ιατρείο.

- τα υπόλοιπα 3 Σ-Κ. Εδώ είναι το ζουμί. Καταρχάς να ξέρεις ότι μετράει απ΄ το πρωί του Σαββάτου και όχι Παρασκευή μεσημέρι που κλείνουν πολλοί τα Ιατρεία και Λος Πούλος, αλλά ας μην κολλάμε σε "λεπτομέρειες" (στις οποίες θα κολλήσει όμως το δικαστήριο αν γίνει στραβή :rolleyes: )

Μπορείς να φύγεις τα υπόλοιπα Σ-Κ ; Τυπικά ΝΑΙ. Ουσιαστικά ; Εδώ να σημειώσουμε ότι συχνά οι κάτοικοι σε τέτοιες περιοχές νομίζουν ότι ο γιατρός είναι υποχρεωμένος να είναι 24/24ώρο και όλες τις μέρες του μήνα απίκο. Οπότε παίζει να σου δημιουργήσουν θέμα οι κάτοικοι. Νομικά καλύπτεσαι να λείπεις ; Ναι, αλλά το τρέξιμο δεν θα το γλυτώσεις. Οι κάτοικοι όταν εσύ θα λείπεις, μπορούν να πάνε στο ΚΥ ; Αν ναι (έστω και οδηγώντας), ΟΚ. Αν όχι, τότε υπάρχει πρόβλημα. Αν είσαι π.χ σε νησάκι θα σου πει η Περιφέρεια ότι πρέπει να εξασφαλίσεις ότι θα υπάρχει αντικαταστάτης, πράγμα πρακτικά αδύνατο (άντε σε μια άδεια σου να στείλει το ΚΥ, δεν γίνεται κάθε Σ-Κ που θα φεύγεις να καλύπτεσαι).

Εν ολίγοις, τα πράγματα είναι σκοπίμως ασαφή (βολεύει, όπως καταλαβαίνεις, να έχουν γιατρό επί μονίμου βάσεως και να τον πληρώνουν μόνο 7 εφημερίες) και θα ξεκαθαριστούν αν γίνει η στραβή και έχουμε κάποιο δικαστήριο που θα αποφανθεί.

Πάντως, σύμφωνα με τον Νόμο, απλήρωτη εργασία ΔΕΝ δύναται να υπάρξει.

Για τις καθημερινές υπάρχει η υποχρέωση παραμονής εντός συγκεκριμένης εμβέλειας απ΄το Ιατρείο και η συνεχή ετοιμότητα, για τα Σ-Κ κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.

Οι Γενικοί Ιατροί, αν και τυπικά υπόκεινται στους ίδιους όρους όταν παίρνουν τα Ιατρεία (απ΄την προκήρυξη των αγροτικών διορίζονται), το παίζουν... Αλέκοι και παραβλέπουν την υποχρέωση παραμονής εντός συγκεκριμένης ακτίνας απ΄το Ιατρείο, δλδ γλυτώνουν έτσι την συνεχή ετοιμότητα τις καθημερινές.

Οι "αγροτικούληδες", συνήθως κάνουν υπομονή 1 χρόνο.

Επίσης να μην ξεχνάμε ότι τα ρεπό παίρνονται την επόμενη εργάσιμη ημέρα είτε εντός 5 ημερών απ΄την ημέρα που πραγματοποιήθηκε η εφημερία και δεν μαζεύονται σωρευτικά, και π.χ μαζεύουμε ρεπό 2 μηνών και κλείνουμε τα Ιατρεία για 3 βδομάδες (τα ρεπό + τις επίσημες αργίες) Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά, όπως έκαναν πέρισυ κάποιοι πονηρούληδες στην Αχαϊα και έγινε θέμα στον τοπικό Τύπο.

Λίγη ωριμότητα (παρά το νεαρό της ηλικίας) δεν βλάπτει, καθώς μετά τους παίρνει όλους η μπάλα.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Υ.Γ

Τα παραπάνω βασίζονται στην κείμενη νομοθεσία.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα έχουν να κάνουν με το πόσο συνεννοήσιμοι είναι οι κάτοικοι του χωριού και φυσικά με το να είσαι και εσύ λίγο τυχερός και να μην συμβεί καμιά στραβή...

Πράγματι,έτσι όπως τα περιγράφει ο kopritis είναι και έχει σημασία εαν βρίσκεσαι σε νησί ως ο μοναδικός γιατρός ή στην ηπειρωτική Ελλάδα και αν χρειαστεί, μπορούν οι κάτοικοι του χωριού να πάνε στο Κ.Υ. σε μικρό χρονικό διάστημα μόνοι τους...

Επομένως,εαν για παράδειγμα το χωριό δεν διαθέτει κατάλυμα,πράγμα μάλλον συχνό,τότε μπορείς νόμιμα να φεύγεις μετά το πέρας του ωραρίου σου τις καθημερινές και τα ΣΚ(εκτός φυσικά εαν εφημερεύεις) και να μένεις στο σπίτι σου σε απόσταση εως 30 χλμ ορίζει ο νόμος,δλδ στην πλησιέστερη κωμόπολη ή πόλη όπου κατά πάσα πιθανότητα θα βρείς και να νοικιάσεις.

Τα ρεπό μπορείς να τα κρατήσεις και για λιγάκι παραπάνω,πχ να τα πάρεις στις επόμενες 10 ή ακόμα και 15 μέρες,αλλά όχι φυσικά να τα μαζεύεις για 2 μήνες αργότερα...Επίσης,αυτό καλό είναι να γίνει σε συνεννόηση με τον πρόεδρο της κοινότητας για να είσαι και εσύ εντάξει με το χωριό.

Συμπερασματικά,νομικά είσαι καλυμμένος μόνο με όσα ανέφερε ο συνάδελφος πιο πάνω. Από κει και μετά όμως,με λίγη καλή θέληση εκατέρωθεν και με λιγάκι τύχη,τα όρια που περιγράφηκαν μπορούν να γίνουν λιγάκι πιο εύκαμπτα,πχ αν δεν υπάρχει η δυνατότητα ενοικίασης σπιτιού εντός των 30 χλμ,τότε γίνονται και 35 και 40 άμα χρειαστεί

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με τα ρεπό δεν το έγραψα τυχαία, έχει κυκλοφορήσει διευκρινιστική εγκύκλιος στην 2η ΔΥΠΕ, όχι καιρό τώρα (πριν κανά 2 μήνες μου φαίνεται) που κολλάει στο γράμμα του νόμου, δλδ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΥΑΙ η μεταφορά των ρεπό πέραν του 5νθήμερου που λέει ο νόμος. Προφανώς κάποιοι έκαναν κατάχρηση των ρεπό και τα έπαιρναν μαζεμένα.

Φυσικά, όλα εναπόκειται σε αυτό που έγραψε ο ξενος, δλδ τις σχέσεις με τους κατοίκους και τον δήμαρχο. Είναι κρίσιμης σημασίας για να περάσεις καλά.

 

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια να ρωτησω:

εχω πιασει αγροτικο σε ΚΥ κ μου ειπανε οτι μπορει να κανω εφημεριες κ στο νοσοκομειο στο οποιο ανηκει, ισχυει αυτο? υπαρχει νομος? αν ναι ποσες?

επισης απο τον μηνα της εκπαιδευσης κανουμε εφημεριες? και ποσες?


 

Τροποποιήθηκε από Dr Peds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, Dr Peds said:

 

εχω πιασει αγροτικο σε ΚΥ κ μου ειπανε οτι μπορει να κανω εφημεριες κ στο νοσοκομειο στο οποιο ανηκει, ισχυει αυτο? υπαρχει νομος? αν ναι ποσες?

 

 

ισχυει. γινεται με γραπτη εντολη του διοικητη της ΥΠΕ στην οποια ανηκει το αγροτικο σου.

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

36 λεπτά πριν, Strat said:

Παιδια γνωριζει κανεις εαν εχουν αναρτηθει οι διορισμοι των υποχρεων στην διαυγεια ..και εαν οχι ποτε περιπου;

Νομίζω όχι ακόμα. Μου είχαν πει από υπουργείο ότι "πιθανότατα μέσα στην εβδομάδα αυτήν" 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

On 24/10/2017 at 0:46 ΜΜ, papadimgiannis said:

Νομίζω όχι ακόμα. Μου είχαν πει από υπουργείο ότι "πιθανότατα μέσα στην εβδομάδα αυτήν" 

το ιδιο ειπαν κ σε μενα την προηγουμενη βδομαδα που πηρα... αναμενουμε λοιπον..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 24/10/2017 at 0:08 PM, Strat said:

Παιδια γνωριζει κανεις εαν εχουν αναρτηθει οι διορισμοι των υποχρεων στην διαυγεια ..και εαν οχι ποτε περιπου;

Διορισμός ιατρών υπόχρεων εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΨΘΙ1465ΦΥΟ-ΙΡΖ

Διορισμός ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου επί θητεία

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/6068465ΦΥΟ-Ν5Υ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.