Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Συγχαρητηρια σε οσους ματσαρανε και 1 συντομο σχολιο

@ Ortho

1. Δεν ξερω πως οριζεις τις 'βαριες' χειρουργικες ειδικοτητες, αν ομως εννοεις αυτες οπου χρειαζεται να δουλευεις ωρες ατελειωτες και οι αρρωστοι πεθαινουν και διασωληνωνονται δεξια κι αριστερα, αυτες ειναι οι:

α) ΓΧ και οι εξ αυτης εκπορευομενες (trauma, vascular, cardiothoracic, transplant)

β) Νευροχειρουργικη

Οι αλλες χειρουργικες ειδικοτητες δεν εχουν καν ICU admitting privileges, δηλ δεν κανουν critical care management. Εκτος απο αυτο, σε ολη τη χωρα οι ορθοπεδικοι, ΩΡΛ και πλαστικοι χειρουργοι ζητανε hospitalist consult για ολους τους αρρωστους που εχουν οποιοδηποτε αλλο comorbidity περα απο τα στενα ορια της ειδικοτητας τους, π.χ. υπερταση, διαβητης.

Δεν εχω καμια διαθεση κακιας, και μαλιστα σε ζηλευω που δεν θα εχεις τετοιους πονοκεφαλους. Εσυ απλα θα κανεις 95% elective operations και οι μ@λ@κες οι trauma residents και hospitalists θα τρεχουν για ολα τα υπολοιπα.

Αλλο πραγμα ποσο competitive ειναι μια ειδικοτητα και αλλο τι βασανα περναει κανεις για να τελειωσει.

Κατ'αρχήν σ'ευχαριστώ. Κάτα δεύτερο λόγο, μάλλον με παρεξήγησες. Συμφωνώ με όσα λες. Καμία αντίρρηση. Δεν μίλησα πουθενά για stress όμως. Απάντησα στη Suave που μιλούσε για "δεν υπάρχει ζωή στην ειδικότητα", και εννοούσα ότι το "δεν υπάρχει ζωή" δεν ισχύει για τις παθολογικές ειδικότητες, γιατί τα ωράριά τους είναι πολύ πιο χαλαρά όπως ξέρεις σε σχέση με τις χειρουργικές.

Όσο για τις "βαριές" ειδικότητες, εξαρτάται πώς το ορίζεις... Εγώ κακώς "ξέχασα" τη Γ/Χ όταν μιλούσα για "βαριές", η οποία ίσως είναι η πιο "βαριά", μαζί με την νευροχειρουργική από άποψη stress... Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι αυτά που συνήθως μισούν οι ortho interns είναι το χειρουργικό τραύμα και η νευροχειρουργική. Εννοούσα "βαριές", όχι όπως λέγεται συνήθως, δηλαδή πόσο άγχος έχει κανείς, αλλά με την έννοια του πόσο "ζωή έχεις εκτός ειδικότητας", δηλαδή πόσες ώρες ξοδεύεις στο νοσοκομείο. Μην ξεχνάς ότι από άποψη κούρασης, υπάρχουν οι πολύ ελαφριές χειρουργικές ειδικότητες όπως ENT, ophthalmo. Άλλο stress, άλλο το πόσες ώρες ξοδεύει στο νοσοκομείο ένας που κάνει Γ/Χ, Ν/Χ, Ορθο, Πλαστική σε σχέση με κάποιον που κάνει παθολογική ειδικότητα. Και απάντησα στη Suave, εννοώντας ότι αυτός που κάνει παθολογική ειδικότητα έχει μία σχεδόν normal ζωή. Αυτό είναι το point μου, και νομίζω ότι δεν υπάρχει διαφωνία. Επίσης, το ότι μιλάμε για τις παθολογικές ειδικότητες και λέμε ότι είναι πιο εύκολες, ισχύει. Αυτό δε σημαίνει, για να μην παρεξηγούμαι, ότι θεωρώ ότι δεν υπάρχουν και πολύ αξιολογα άτομα που πάνε γιατί απλά τις γουστάρουν και μπορεί να είναι εξαιρετικοί σε αυτό που κάνουν... Θα ήμουν ηλίθιος επίσης να θεωρώ ότι επειδή είναι πιο δύσκολο να καταφέρει κανείς να μπει πχ στην ορθό ότι στη Γ/Χ έχεις λιγότερα βάσανα, ή ότι οι ορθοπεδικοί είναι καλύτεροι, κλπ.. Προφανώς και αυτά είνα μ@λ@κ!3ς. Και φυσικά δεν υπάρχει καμία διάθεση κακίας, ξιπασμού, ή ανταγωνισμού.

@ Usmeds

Σ'ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αφού δεν έχεις κάνει παθολογία χρυσό μου παιδί, πού τα ξέρεις; Και δεν έκανες και match εκεί, να πω είχες κάνει ένα elective, ένα observership και τα είδες :D Εντάξει αν έχουμε και καλή ζωή even better. :D Για να δούμε...πρώτη μου επιλογή είναι primary care track IM που θα έχω και παραπάνω μήνες ambulatory :P χοχοχοχο Απορώ γιατί να κάνει κάποιος χειρουργική (5-7 χρόνια πίκρα)...ενώ με 3 χρονάκια ΙΜ (+λίγη έρευνα) γίνεσαι assistant professor of IM και δουλεύεις week-on, week-off με 150 χιλιάρικα...απορώ...χειρουργοί, τί να πεις :D

Τροποποιήθηκε από suave
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ορθοπαιδική στις ΗΠΑ απλά δεν υπάρχει :D Μπράβο συγχαρητήρια :) Κι εγώ την πρώτη επιλογή...για να δούμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια παιδιά!! Ortho, Suave, Fractall και όλοι όσοι τα κατάφεραν!

Καλή αρχή!

Τροποποιήθηκε από Druid Panoramix
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια Ortho και Suave!!!!!!! :D

Πρεπει να ειναι μια απο τις πιο χαρουμενες μέρες της ζωης σας! Αντε, καλη αρχη!(οι συνεντευξεις δεν μειναν τωρα, ή μπαίνετε αυτόματα?)

Ειθε να καταφερουμε και εμεις καποτε αυτο που καταφερατε εσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια Ortho και Suave!!!!!!! :D

Πρεπει να ειναι μια απο τις πιο χαρουμενες μέρες της ζωης σας! Αντε, καλη αρχη!(οι συνεντευξεις δεν μειναν τωρα, ή μπαίνετε αυτόματα?)

Ειθε να καταφερουμε και εμεις καποτε αυτο που καταφερατε εσεις!

ευχαριστώ κι εγώ με την σειρά μου όλους :) Καλή τύχη σε όσους ξεκινάνε τώρα, είναι στην μέση, στα τελειώματα...κουράγιο και keep pushing

Τώρα το μόνο που μένει είναι να υπογράψουμε τα συμβόλαιά μας :D Οι συνεντεύξεις γίνονται πριν το match

Συνήθως η σειρά είναι:

Εξετάσεις -> Αιτήσεις -> Συνεντεύξεις -> Match -> Ειδικότητα

Τροποποιήθηκε από suave
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτη επιλογή για ΙMG είναι πολύ μεγάλο πράγμα!!! :)

Συγχαρητήρια και πάλι παιδιά.

Εγώ είχα κάνει match στην δεύτερη μου επιλογή. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

applicant: παίρνουν χ συνεντεύξεις.

programs:καλούν ψ applicants

Πριν το match οι applicants βάζουν τα προγραμματα που πήγαν σε μια σειρα (χ1, χ2, χ3 ....) και τα προγράμματα τους applicants που ήρθαν σε μια σειρα (ψι, ψ2, ψ3) ανάλογα με τα credentials

Το match γίνεται όταν το PC φτάσει στο πρώτο σημείο όπου ο applicant θέλει το πρόγραμμα και το πρόγραμμα τον apllicant (δεν έχει ήδη καλύψει τις θέσεις)

Είναι ακριβώς όπως οι πανελλήνιες.

Εγώ δεν έπιασα 1η επιλογή δυστυχώς. Πήγα πιο κάτω.

Καλή τύχη σε όλους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια. Όποιος έχει απορίες ή ο,τιδήποτε άλλο ας στείλει μήνυμα και θα χαρώ να βοηθήσω. Τώρα που γυρίζει, γιατί όπως σωστά λέει ο pdx1, μετά θα πήξουμε... Να είστε όλοι καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωωωωωχ ξαναμπερδευτηκα τωρα που τα ξανασκεφτομουν

τα αποτελεσματα που πηρατε στις 16 του μαρτη τι ηταν;

στις 16 μαθατε οτι μπηκατε αλλα δεν ξερατε που.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως είπε ο fractall:

applicant: παίρνουν χ συνεντεύξεις.

programs:καλούν ψ applicants

Πριν το match οι applicants βάζουν τα προγραμματα που πήγαν σε μια σειρα (χ1, χ2, χ3 ....) και τα προγράμματα τους applicants που ήρθαν σε μια σειρα (ψι, ψ2, ψ3) ανάλογα με τα credentials

Το match γίνεται όταν το PC φτάσει στο πρώτο σημείο όπου ο applicant θέλει το πρόγραμμα και το πρόγραμμα τον apllicant (δεν έχει ήδη καλύψει τις θέσεις)

Είναι ακριβώς όπως οι πανελλήνιες.

Δηλαδή:

1. Κάνεις αιτήσεις σε όσα προγράμματα επιθυμείς (εκεί δεν βάζεις "σειρά προτίμησης")

2. Κάποια από αυτά σε καλούν σε συνέντευξη.

3. Πας στις συνεντεύξεις

4. Μετά τις συνεντεύξεις, συμπληρώνεις εσύ τη λίστα προτίμησής σου (χ1,χ2,χ3...) όπως λέει ο fractall και το κάθε νοσοκομείο επίσης (ψ1,ψ2,ψ3, ...).

5. Αυτές οι λίστες "κλειδώνουν" στις 25 Φεβρουαρίου

6. Γίνεται επεξεργασία από το ηλεκτρονικό σύστημα, και στις 16 Μαρτίου (Δευτέρα) βγαίνει το πρώτο αποτέλεσμα που σου λέει εάν έκανες MATCH κάπου ή όχι. ΟΧΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ! Η Δευτέρα αυτή πολλές φορές ονομάζεται από αυτούς που ΔΕΝ κάνουν match και ως "Black Monday".

7. Περνάνε 2 μέρες (Τρίτη - Τετάρτη) κατά τη διάρκεια των οποίων γίνεται αυτό που λέμε "scramble", δηλαδή, επειδή ενδεχομένως κάποιες θέσεις μπορεί να έχουν μείνει κενές, και κάποιοι άνθρωποι να μην έχουν κάνει match, επιτρέπεται σε αυτούς που δεν έχουν κάνει match, να επικοινωνήσουν με τα προγράμματα που έχουν κενές θέσεις (κατι σαν μια δεύτερη αίτηση, ή ευκαιρία, όπως θες πες το), μπας και βρουν θέση. Ο σκοπός είναι να πληρωθούν όλες οι θέσεις.

8. Την τρίτη ημέρα (κατα τας γραφάς :P ), Πέμπτη 19 Μαρτίου, σταματάει το "scramble", και ανακοινώνονται σε αυτούς που έχουν κάνει match το ΠΟΥ έχουν κάνει match.

Απάντησα?

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ortho κατ'αρχας συγχαρητηρια για την επιτυχια σου και συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια που τα καταφεραν και καλη αρχη!επειδη μολις ειδα στη σελιδα του nrmp τα στοιχεια για το match ηθελα να σε ρωτησω γιατι σε καποιες ειδικοτητες υπαρχουν θεσεις και για PGY-1 και PGY-2?π.χ.δερματολογια,νευρολογια,και καποιες ακομα δινουν θεσεις και σε PGY-1 και PGY-2,κανονικα δεν απαιτειται π.χ για δερματολογια transitional year και μετα PGY-2 κ.ο.κ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ freshfish

Δεν μπορώ να σου πώ ακριβώς ότι καταλαβαίνω αυτό που ρωτάς... Τα αποτελέσματα βγαίνουν από υπολογιστή. Λόγω κάποιων συγκυριών, μπορεί να μείνουν και λίγες κενές θέσεις.. Τι εννοείς "σε καποιες ειδικοτητες υπαρχουν θεσεις και για PGY-1 και PGY-2"? Πχ στην ορθοπαιδική φέτος, υπήρχαν 2 κενές θέσεις από τις 400 περίπου, οι οποίες πληρώθηκαν 10 λεπτά μετά!

Για την δερματολογία δεν ξέρω ακριβώς να σου πώ, αλλά είναι πολύ ανταγωνιστική (=χαλαρή, λίγες θέσεις, πολύ καλές αμοιβές). Νευρολογία ακριβώς το αντίθετο από άποψη ανταγωνιστικότητας...

Ρώτα με συγκεκριμένα αυτό που σε ενδιαφέρει, να σου πω.

edit: Εάν εννοείς τις θέσεις PGY-2 είναι για αυτούς που έχουν κάνει preliminary PGY-1 year... Π.χ. ένας που πάει για ορθοπεδική αλλά δεν καταφέρνει να κάνει match, μπορεί ταυτόχρονα να κάνει αίτηση για το preliminary (transitional) year PGY-1 της γενικής χειρουργικής και να κάνει 1 χρόνο internship όπως κάνουν οι ειδικεύομενοι της γενικής χειρουργικής. Την επόμενη χρονιά, μπορεί πάλι να προσπαθήσει για ορθοπεδική, κάνοντας αίτηση και για θέσεις PGY-1 (όπως είχε κάνει την προηγούμενη χρονιά), αλλά και PGY-2 (λιγότερες θέσεις = λιγότερες πιθανότητες). Εάν τον δεχθούν σε θέση PGY-2 ορθοπεδικής, τότε μετράει το internship που έκανε ως γενικός χειρουργός την προηγούμενη χρονιά. Αλλιώς, εάν τον κάνουν δεκτό σε PGY-1 θέση, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξανακάνει το Internship σαν intern ορθοπεδικής. (Επεξήγηση: Intern = ο πρωτοετής της κάθε ειδικότητας = ο PGY-1). Επίσης, μπορεί έχοντας κάνει κάποιος το transitional year ως ειδικεύομενος γενικής χειρουργικής, και κάνοντας ξανά αίτηση του χρόνου για PGY-1 ή PGY-2 να μην βρει γιατί πχ η ορθοπαιδική είναι πολύ ανταγωνιστική. Τότε, τα πράγματα είναι σκούρα.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα σου πω παλι για δερματολογια γιατι εκει μπερδευτηκα.λεει στο nrmp για PGY-1 υπηρχαν 28 θεσεις και για PGY-2 310 θεσεις.ηξερα οτι για να κανεις δερμα,oφθαλμολογια κτλ.(λεμε τωρα!!) πρεπει πρωτα να κανεις transitional year και μετα να δηλωσεις PGY-2.μπορεις να ξεκινησεις κατευθειαν σε PGY-1 θεση?και μια αλλη ερωτηση.οταν κανεις αιτηση για ειδικοτητες σαν κι αυτη που απαιτουν transitional δηλωνεις ταυτοχρονα και για αυτο και για για PGY-2 μετα η τα δηλωνεις σε ξεχωριστα match?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα σου πω παλι για δερματολογια γιατι εκει μπερδευτηκα.λεει στο nrmp για PGY-1 υπηρχαν 28 θεσεις και για PGY-2 310 θεσεις.ηξερα οτι για να κανεις δερμα,oφθαλμολογια κτλ.(λεμε τωρα!!) πρεπει πρωτα να κανεις transitional year και μετα να δηλωσεις PGY-2.μπορεις να ξεκινησεις κατευθειαν σε PGY-1 θεση?

Δεν γνωρίζω να σου πω ακριβώς γι'αυτές τις ειδικότητες τις λεπτομέρειες. Εάν είδες αυτό στο nrmp, σημαίνει ότι πχ στην δερματολογία γενικά θα ισχύειτο ότι πρέπει να κάνεις transitional year κάπου, αλλά μπορεί να υπαρχουν και κάποιες πολύ λίγες θέσεις (28) στις οποίες είναι δυνατόν να πάρουν και κάποιον χωρίς preliminary. Δεν γνωρίζω και δεν μου αρέσει να λέω ανευθυνότητες και να μπερδεύω τον κόσμο.. Ίσως κάποιος άλλος να ξέρει περισσότερα..

και μια αλλη ερωτηση.οταν κανεις αιτηση για ειδικοτητες σαν κι αυτη που απαιτουν transitional δηλωνεις ταυτοχρονα και για αυτο και για για PGY-2 μετα η τα δηλωνεις σε ξεχωριστα match?

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω... Δεν μπορείς να δηλώσεις κατευθείαν PGY-2 spot αν δεν είσαι ήδη σε transitional year (PGY-1)! Δηλαδή, τελειώνεις τη Σχολή και εκείνη τη στιγμή μπορείς να δηλώσεις για θέσεις PGY-1 ΜΟΝΟ. Μετά, εάν βρεις transitional year, και ΟΧΙ full residency, τότε στη μέση του transitional year θα κάνεις αιτήσεις για την επόμενη χρονιά, και σε θέσεις PGY-2, αλλά και σε θέσεις PGY-1... Δες και το edit μου στο παραπάνω post..

Edit: Για τις ειδικότητες, μην πηγαίνεις στο nrmp. Πήγαινε στο FREIDA που είναι επίσημο site της AMA (American Medical Association), και το οποίο θα βρεις ΕΔΩ: Έχει πολλές πληροφορίες για ΟΛΕΣ τις ειδικότητες/υποειδικότητες, τα ποσοστά επίσης των ξένων στην καθε μία από αυτές, και εάν χρειάζεται transitional year, κλπ...

Π.χ. για την δερματολογία λέει ΕΔΩ, "Offers graduate year 1 positions, available immediately upon medical school completion -----> Sometimes"

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σταθερα καθε χρονο ετσι; ΝΑΙ, ίσως όχι ακριβώς "ημερολογιακά", αλλά όταν λέμε Δευτέρα 16 Μαρτίου 2009, πχ. το 2010 που εκείνη η Δευτέρα στα μέσα Μαρτίου πέφτει στις 15, τότε θα είναι Δευτέρα 15 Μαρτίου 2010.

αν ελεγες και ποτε ξεκινουν οι αιτησεις-ποτε ειναι η καταληκτικη ημερομηνια για να κανεις αιτηση θα ηταν ακομη πιο ολοκληρωμενο.

Το ηλεκτρονικό σύστημα ERAS ανοίγει από 1η Σεπτεμβρίου νομίζω μέχρι 1 Νοεμβρίου?? Κάτι τέτοιο. Θα το βρεις ΕΔΩ

δυο διευκρινισεις ακομη και τελος.

1.

ειπες

1. Κάνεις αιτήσεις σε όσα προγράμματα επιθυμείς (εκεί δεν βάζεις "σειρά προτίμησης")

οι αιτησεις που κανεις αρχικα,γινονται ξεχωριστα σε καθε προγραμμα και δατς ολ φοκς

ή besides that,υποχρεουσαι να στειλεις και λιστα με το συνολο των προγραμματων στα οποια εκανες αιτηση στον υπευθυνο για τη διαδικασια επιλογης οργανισμο(αληθεια περι οργανισμου προκειται;περι τινος προκειται;ποιος ειναι ο υπευθυνος για ολη αυτη τη διαδικασια επιλογης ειδικευομενων) :wacko:

Όλα γίνονται ηλεκτρονικό με το σύστημα ERAS. Συμπληρώνεις ΜΙΑ αίτηση και μετά την στέλνεις σε όσα προγράμματα θέλεις (την ΙΔΙΑ αίτηση), αρκεί να κλικάρεις επάνω στο κάθε πρόγραμμα που θέλεις να κάνεις αίτηση.

και

2.(συνεχεια πρακτικα του 1 και το σημειο που με μπερδευει περισσοτερο)

η λιστα προτιμησης που συμπληρωνουν οι υποψηφιοι μετα τις συνεντευξεις,εχει ολα τα προγραμματα στα οποια εκαναν αιτηση ανεξαρτητως του αν τους καλεσαν για συνεντευξη(αν εχουν ετσι τα πραγματα,σημαινει οτι προφανως οι πρωτες επιλογες των υποψηφιων θα ειναι τα προγραμματα που τους καλεσαν σε συνεντευξη κι οτι τα υπολοιπα δηλωνονται εντελως τυπικα)

και αντιστοιχα η λιστα προτιμησης που συμπληρωνουν τα προγραμματα,εχει ολους τους υποψηφιους που εκαναν αιτηση στο προγραμμα ανεξαρτητως του αν τους καλεσαν για συνεντευξη;(αν και για να συνεβαινε αυτο,θα επρεπε να εχει βαθμολογηθει κατα καποιο τροπο καθε αιτηση...καποιες τις πετανε κατευθειαν στα σκουπιδια λετε ομως,οποτε παλι μπερδευτηκα )

Εάν ένα πρόγραμμα δεν σε καλέσει για συνέντευξη σημαίνει ότι δεν θα σε βάλει προφανώς στη λίστα προτίμησής του. Εάν εσύ το βάλεις, σίγουρα δεν θα κάνεις match εκεί, και άρα γιατί να το βάλεις?? Και όχι μόνο αυτό, αλλά ξέρω από τα περισσότερα προγράμματα ορθοπεδικής ότι έχουν πχ 650 αιτήσεις το χρόνο, κάνουν συνέντευξη σε 60 άτομα για 3-4 θέσεις. Άρα πολλά από αυτά, όταν θα κάνουν τη λίστα τους στο τέλος, δεν θα κάνουν από το 1 μέχρι το 60 αναγκαστικά, μπορεί να στείλουν μία λίστα με 17 προτιμήσεις μόνο και να αποκλείσουν τους υπόλοιπους 43, ακόμη και αν αυτοί έκαναν συνέντευξη. Τρελλό? Τρελλά arrogant και cocky?? Και όμως, έγινε φέτος και το ξέρω, και πολύ χάρηκα που στο συγκεκριμένο πρόγραμμα ξέμεινε μια θέση κενή για το scramble... Όχι ότι τους νοιάζει, θα την καλύψουν σε χρόνο dt, but it doesn't look good for the program. Καλά να πάθουν πάντως, τους άξιζε!

ελα ορθο απαντα και σ αυτα,

ακομη κι αν θεωρεις οτι ειναι προφανη κι απαντημενα και δε σε κουραζω αλλο για σημερα :rolleyes:

πως θα σε ξεπληρωσω δεν ξερω μονο.σε ειδος δεν πληρωνω,στο ξεκαθαριζω :P:P:P

Μόνο σε είδος δέχομαι, κατά προτίμηση κρέας, ψάρι, φρούτα, 0.005kg από το καθένα ανά λέξη :P

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τις χειρουργικές ειδικότητες, δείτε ENT and FMGs

Το έχει γράψει ένας ξένος που έκανε match στην ΩΡΛ, και αν έγραφα κάτι αντίστοιχο, θα έγραφα το ίδιο ακριβώς. Λέει ακριβώς την αλήθεια και τα πράγματα όπως ακριβώς είναι. Το έχω ξαναποστάρει στο παρελθόν, αλλά είναι τόσο ακριβές που αξίζει να το υπενθυμίζω.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τις χειρουργικές ειδικότητες, δείτε ENT and FMGs

Το έχει γράψει ένας ξένος που έκανε match στην ΩΡΛ, και αν έγραφα κάτι αντίστοιχο, θα έγραφα το ίδιο ακριβώς. Λέει ακριβώς την αλήθεια και τα πράγματα όπως ακριβώς είναι. Το έχω ξαναποστάρει στο παρελθόν, αλλά είναι τόσο ακριβές που αξίζει να το υπενθυμίζω.

Εντελώς συμπτωματικά έπινα τσάι χτες με 2 academic ENT surgeons από prestigious US πρόγραμμα (μικρος ο κόσμος) και με μπέρδεψε ένα σημείο στη συζήτηση. Λέγαμε για τη δυνατότητα (μου κ κάθε IMG) να κάνει έρευνα σε κάποιο ακαδημαϊκό department και να ανοίξει έτσι το μικρό παραθυράκι να κάνει match σε ανταγωνιστική ειδικότητα.

Το σημείο που με μπέρδεψε κ ήθελα μια διευκρίνιση είναι τι παίζει με τους drop out από τα προγράμματα? Αν πχ κάνει ένας drop out στο PGY-1 τι γίνεται η θέση του? Ανακυκλώνεται κ είναι διαθέσιμη στο επόμενο match?

Αντίστοιχα αν ένας PGY-3 κάνει drop out τι γίνεται με αυτό το vacancy?

Είναι διαθέσιμες στον programme director? Δηλαδή αυτές οι θέσεις είναι target για τον ECFMG certified τύπο που πήρε τον πούλο στο match (και πιθανώς συνεχίζει το research fellowship του)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.