Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Πολύ χρησιμες αυτές οι συμβουλές. Στην περίπτωση που κάποιος βρει έρευνα για ένα χρόνο τι visa θα χρειαστεί? Η short term scholar που είναι μόνο για 6 μήνες συμφέρει? (έρχεσαι ελλάδα και την ανανεώνεις) Αν κάποιoς πάρει j1 research το ecfmg χορηγεί μετά clinical j1 και αρχίζεις αμέσως ειδικότητα ή πρέπει να γυρίσεις ελλάδα για δύο χρόνια? Επίσης τα χρόνια της j1 είναι αθροιστκά 7? Δηλάδή τα ερευνητικά χρόνια τρώνε την διάρκεια της clinical j1?

Αν και έχουν αναφερθεί κάποιες πληροφορίες στις προηγούμενες σελίδες βρίσκω διφορούμενες πληροφορίες στα sites

thanks

Έχω κάνει ακριβώς αυτό για το οποίο ρωτάς: J1 research για 2 χρόνια, και πάλι αρχίζω ειδικότητα με J1 clinical. Για την J1-research, δεν ισχύει το 2-year rule, (αναγράφεται και στο διαβατήριό σου ότι δεν ισχύει), καθώς και τα ερευνητικά J1 δεν τρώνε τη διάρκεια της J1 clinical.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πρέπει να πας σήμερα στο Υπουργείο. ΣΗΜΕΡΑ!

Εγώ πήγα την δευτέρα, πήρα τα χαρτιά που χρειάζονται και πήρα τηλ στο Πανεπιστήμιό μου στις ΗΠΑ και την Παρασκευή θα μου στείλουν το letter of offer που χρειάζονται στο υπουργείο για να μου εκδώσουν το SON. Έχουν έτοιμες δηλώσεις και χρειάζονται 2-3 δικαιολογητικά, το σημαντικότερο είναι το Letter of offer από το πρόγραμμά σου.

Μετά το SON θα το μεταφράσουμε στο ΥπΕξ (δλδ μια εβδομάδα δουλειά) και όλα αυτά μαζί με τα δικαιολογητικά που θα βρεις εδώ http://www.ecfmg.org/evsp/index.html θα τα στείλεις στο πρόγραμμά σου, αυτοί στο ECFMG και το ECFMG θα στείλει την visa σου.

Τώρα...αν δεν προλάβεις να έχεις βίζα μέχρι 13 Ιουνίου που λογικά θα έχεις orientation μη φοβού, μπορείς να ξεκινήσεις off-cycle τον Αύγουστο ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγώ πήγα σήμερα και πήρα τον πούλο :P

Χρειάζονται:

1. Υπεύθυνη δήλωση

2. Αίτηση

3. Βεβαίωση εγγραφής στον Ιατρικό Σύλλογο

4. Συμβόλαιο (offer)

Υπουργείο, γραφείο 9, 5ος όροφος (τα 1 και 2 χορηγούνται και συμπληρώνονται επιτόπου)

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ είχα H1 στο lab και την απαρνήθηκα :P Και έτοιμη αίτηση για GC=άλλα 2 χρόνια μέχρι να εγκριθεί στο lab. Αλλά σιγά, η J είναι και ένα κίνητρο να φύγω από ΗΠΑ.

Επιπλέον, για τα ζεύγη, αν ο ένας σύζυγος IMG έχει J1 ο άλλος σύζυγος IMG παίρνει J1-dependent=working permit=δουλεύει όπου θέλει, με ότι moonlighting θέλει ;)

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έκανα ότι και ο ortho σήμερα, πήγα κομπλε με τα έγγραφα και η ανεκδιήγητη υπάλληλος

μου πε οτι θέλει 1 μήνα και πήγα να τη σκοτώσω!!!!

Παιδιά με Ο1 μετά από J1 τι ξέρουμε?

Ακόμα η J1 παίρνει παράταση μετά τα 7 χρόνια για 1 χρόνο για ολοκλήρωση subfellowship?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έκανα ότι και ο ortho σήμερα, πήγα κομπλε με τα έγγραφα και η ανεκδιήγητη υπάλληλος

μου πε οτι θέλει 1 μήνα και πήγα να τη σκοτώσω!!!!

Παιδιά με Ο1 μετά από J1 τι ξέρουμε?

Ακόμα η J1 παίρνει παράταση μετά τα 7 χρόνια για 1 χρόνο για ολοκλήρωση subfellowship?

Η O1, είναι περίπου σαν την H1, αλλά γίνεται πιο εύκολα ακόμη GC... Για την J1, δεν ξέρω αυτό που ρωτάς με σιγουριά, αλλά σίγουρα μπορείς να κάνεις fellowship. Subfellowship τι εννοείς? Όλα fellowship δε θεωρούνται??

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις δίκιο, fellowship είναι όλα κατα FREIDA. Εννοώ (subfellowship) eg EP μετά από cardio fellowship.

Δεν μου παν πότε θαναι έτοιμη. Θα ξαναπάω άμεσα να δω τι γίνεται.

Σε σένα (ortho) τι είπανε? Στους υπόλοιπους εδώ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2009 MATCH PERFORMANCE -- NUMBER OF IMGS MATCHING INCREASES


For the seventh consecutive year, the number of first-year (PGY-1) residency positions offered through the Match increased. A total of

22,427 first-year positions were offered in the 2009 Match, held last month. This represents an increase of 187 positions compared to last year and an increase of 1,825 positions since 2002.


The number of IMGs, including Fifth Pathway participants, who matched to first-year positions increased by 98 compared to 2008. Of the 10,980 IMGs who participated in the 2009 Match, 4,796 (43.7%) matched. In the

2008 Match, 4,698 (45.2%) IMGs were matched to first-year positions.


There was an increase in the number of matches for U.S. citizen IMGs, IMGs who are citizens of other countries, and Fifth Pathway participants.


Of the 7,484 IMG participants who were not U.S. citizens, 3,112 (41.6%) obtained first-year positions. The number of non-U.S. citizen IMGs who obtained positions in 2009 increased by 4 compared to last year. 


Of the 3,390 U.S. citizen IMG participants, 1,619 (47.8%) were matched to first-year positions, an increase of 78 over last year. This is the sixth consecutive year that there has been an increase in the number of U.S. citizen IMGs matching to first-year positions.


Of the 106 Fifth Pathway participants in the Match, 65 (61.3%) were matched to first-year positions, an increase of 16 over last year. This is the third consecutive year that there has been an increase in the number of Fifth Pathway participants matching to first-year positions.


It is important to note that the total number of IMGs, including Fifth Pathway participants, who will fill PGY-1 positions for the 2009-2010 academic year will be higher than the number obtaining positions through the 2009 Match. Although the majority of PGY-1 positions in the United States are filled through the Match, a significant number of IMG applicants obtain positions outside of the Match. For example, while

4,563 IMGs obtained PGY-1 positions through the 2007 Match, 7,225 IMGs entered PGY-1 for the 2007-2008 academic year. 


The 7,225 IMGs entering PGY-1 for the 2007-2008 academic year is an increase of 306 over the prior year and an increase of 1,152 since the

2002-2003 academic year.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους. Συγχαρητήρια πολλά σε όλους και καλή επιτυχία στη συνέχεια.

Μπορεί κάποιος που έχει περάσει τη διαδικασία να μας εξηγήσει πώς μπορείς να πάρεις το χαρτί Certification of Identification από τη γραμματεία ως φοιτητής? Υπάρχει κάποιος αποκλειστικά υπεύθυνος γι'αυτό? Αναλαμβάνουν οι ίδιοι να στείλουν το χαρτί πίσω στο ECFMG? Πόσο χρόνο χρειάζεται η όλη διαδικασία? Είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν?

Σας ευχαριστώ πολύ

Δημήτρης

Τροποποιήθηκε από DimitrisN
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πας στην πρυτανεία, στον 3ο όροφο (στο κτήριο που είναι και η γραμματεία), εξηγείς στη γραμματέα του προέδρου ακριβώς τι χρειάζεσαι και περνάς μετά να το πάρεις. Γενικά είναι πρόθυμοι κι αν τους πεις ότι βιάζεσαι για κάποιο λόγο δε νομίζω να σε καθυστερήσουν. Πάντως τη διαδικασία δεν την έχω περάσει για να σου πω ακριβώς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να αλλάξω λίγο την τροπή που έχει λάβει το thread, έχω μία απορία: σε προηγούμενα post έχει γραφεί ότι για παθολογικές ειδικότητες το "προτεινόμενο"σκορ στα USMLEs είναι γύρω στα 90-95, ενώ για χειρουργικές >95. Για εργαστηριακές τι γίνεται; για ακτινολογία συγκεκριμένα... ευχαριστώ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I am sorry to say that radiology is one of the most competitive specialties as we speak. Close friend of mine managed to find training post in Washington DC with 99 score in both steps, plus 9 months attachment at the programme that accepted him...

Consider radiology as competitive at least with other surgical specialties...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να αλλάξω λίγο την τροπή που έχει λάβει το thread, έχω μία απορία: σε προηγούμενα post έχει γραφεί ότι για παθολογικές ειδικότητες το "προτεινόμενο"σκορ στα USMLEs είναι γύρω στα 90-95, ενώ για χειρουργικές >95. Για εργαστηριακές τι γίνεται; για ακτινολογία συγκεκριμένα... ευχαριστώ :)

Δε μου κάνει εντύπωση αυτό που λέει ο gmits. Αρκετά ανταγωνιστική ειδικότητα, λόγω της επεμβατικότητας προφανώς (= χρήματα), η οποία συνδυάζεται και με σχετικά καλή ποιότητα ζωής.

Πληροφορίες ΕΔΩ

Radiology-Diagnostic

Average percent international medical graduates 8.4%

Βάλε στο google radiology residency usa IMG, ή παρεμφερή και δες τι θα πιάσεις...

Edit: Από αυτά λοιπόν που βλέπω, τα scores σου πρέπει να είναι πολύ υψηλά... Δεν υπάρχουν όρια του στυλ 90, ή 95, κλπ... Νομίζω όσο ψηλότερα, τόσο καλύτερα, στόχευε το 99, το οποίο γίνεται με πολύ διάβασμα. Αλλά και πάλι, τίποτα είναι απόλυτο. Για σένα γενικά ισχύουν μάλλον αυτά που έχω ποστάρει για τις χειρουργικές ειδικότητες.

Αυτό γιατί, εάν πάρουμε το πόσο ανταγωνιστικές είναι οι ειδικότητες στην Αμερική, θα τις κατέτασσα ως εξής:

Family medicine < Παθολογία, νευρολογία, ψυχιατρική, παιδιατρική <<< Γενική Χειρουργική < Ακτινολογία < Άλλες χειρουργικές ειδικότητες (π.χ. Ορθοπαιδική, Νευροχειρουργική, ΩΡΛ, Πλαστική, Οφθαλμο, κλπ...) < Δερματολογία

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Με μια γρήγορη ματιά στο google, αυτά διαπίστωσα κι εγώ, δηλαδή ότι η ακτινολογία είναι από τις πιο "δύσκολες". Είδωμεν! :)

Ψάξε να βρεις κάποιο εξειδικευμένο forum για ακτινολογία, από το google. Εμείς, πχ στην ορθοπαιδική έχουμε το orthogate, που έχει πολλές πληροφορίες για την όλη διαδικασία.

http://www.orthogate.org/forums

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The above table has very little to do with how competitive different specialties are for the following reasons:

1. It compares fellowship-level specialties to residency-level specialties.

2. It includes data on preliminary and categorical positions.

3. It does not measure demand for a specialty.

4. It includes transitional yr programs. That's not even a specialty.

So please do not use this table to decide how difficult it is to get into a program.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The above table has very little to do with how competitive different specialties are for the following reasons:

1. It compares fellowship-level specialties to residency-level specialties.

2. It includes data on preliminary and categorical positions.

3. It does not measure demand for a specialty.

4. It includes transitional yr programs. That's not even a specialty.

So please do not use this table to decide how difficult it is to get into a program.

Συμφωνώ εν μέρει, αλλά όχι με το 1 και 4. Δεν υπάρχουν fellowship-level specialties, μόνο residencies. Το ότι υπάρχει και το transitional year, δεν επηρεάζει. Τι εννοείς "demand"???

Συμφωνώ ότι δεν είναι τέλειο, αλλά it's the best we got. Και σίγουρα, δίνει το general trend. Αυτό είναι το bottom line που μας ενδιαφέρει και άλλωστε, έτσι δεν είναι?

Όπως ξεκαθάρισα και παραπάνω, κανείς πρέπει να είναι προσεκτικός, για τους λόγους που ανέφερα, και τους προσθέτω σε αυτούς που λες και εσύ.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως demand προφανως εννοει το ποσοι τη κυνηγουν τη καθε ειδικοτητα. Και αυτο ειναι το σημαντικο που θα κρινει και την ανταγωνιστηκοτητα της καθεμιας ειδικοτητας. Αν πχ ξεραμε οτι για τη ταδε ειδικοτητα υπαρχουν τοσες θεσεις και τοσοι τη κυνηγουν, θα μπορουσαμε να ειχαμε ενα ουσιαστικο μετρο της ανταγωνιστηκοτητας της καθεμιας.

Τωρα οσο για το γιατι ειναι ετσι, πιστευω οτι ειναι πολλοι οι παραγοντες. Χρημα, αποκατασταση, ευκολια, δε σε πρηζουν στα τηλεφωνα, ευθυνη, status, μοδα, κτλ.

Τροποποιήθηκε από pro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Fellowship-level specialties in the table include Colorectal surgery, Thoracic surgery, some Nuclear medicine and Plastic surgery programs and I think Allergy and Immunology.

2. By 'demand' I mean the number of applicants per number of positions. If 1 IMG applies and matches, he could occupy 0.1% of total positions.

This does not mean that the specialty is competitive for IMGs. Vice versa if no USMGs want to to General surgery and 200 of 1000 positions are filled by Chinese and Indian IMGs (out of 20,000 IMGs who applied) it doesn't mean that General surgery is not competitive.

To give you one (of many) examples of the conclusions you can reach by looking at the table, one sees that emergency medicine is 'more competitive' than Neurosurgery, Ophthalmology, OBGYN, Plastics, Radiology and General surgery. Do you know many IMGs who come to the US to do EM? That's not a specialty in most countries where these people come from.

This table is completely misleading for people who are outside the US system.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. το έμαθα. εντυπωσιακό. Πάντως στα επόμενα χρόνια θα πάθουμε πλάκα

με την επιτυχία κάποιοων φερέλπιδων. ήδη γνωρίζω παιδιά με τεραστια score>260 έρευνα

rotation etc. bravo σε όλους. Υπήρχαν και άλλες επιτυχίες σε top 5 προγράμματα φέτος.

2. εχει και εδώ

το nrmp-->data and reports τα λέει όλα.

3. το θέμα δεν είναι πόσοι τη κυνηγούν. Οι περισσότεροι σε απόλυτο αριθμό "κυνηγούν" παθολογία

Το θέμα είναι ποιοι τη κυνηγούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα λεφτά πρέπει να είναι πολλά με λιγότερη δουλειά και λιγότερο training. Δερματολογία = 4 χρόνια ειδικότητα (νευροχ=7, ακτινολογία+επεμβατικό=7, καρδιολογία+επεμβατικό=7) χωρίς πολύ κόπο στο ιατρείο, και πολλά λεφτά...άρα competitive. Αναισθησιολογία επίσης με 4 χρόνια training δουλεύουν μόνο 6 μήνες το χρόνο με πρόγραμμα που κανονίζουν και βγάζουν περίπου 300.000 τον χρόνο και ακτινολογία έχουν ακτινολογικές άδειες που επίσης τους βγαίνει λίγος χρόνος. Είναι πολλοί παράγοντες...αλλά ο κύριος είναι τί πραγματικά θες να κάνεις για εμένα.

Allergy and Immunology είναι fellowship Παθολογίας και είναι competitive κυρίως γιατί δεν υπάρχουν πολλές θέσεις. Μόνο σε πανεπιστημιακά προγράμματα που παίρνουν πχ 3 fellows που 1-2 θα είναι ήδη απόφοιτοι του δικού τους προγράμματος παθολογίας,αλλά και πάλι δεν είναι τόσο competitive να την φοβηθεί κάποιος.

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.