Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εσύ πού βρίσκεσαι γεωγραφικά? Σε academic program ή community? Τι ειδικότητα? Ελπίζω να μην έχεις προσωπική ιστορία από το midwest, αλλά απλά να ακούς horror stories από άλλους... :P

Τις πληροφορίες που ζητάς θα τις βρεις εδώ μέσα. Να τις ξαναπώ για να μην ψάχνεις. :rolleyes:

Northeast, Academic, Χειρουργική ειδικότητα.

Ευτυχώς στάθηκα τυχερός και δεν χρειάστηκε να εκπαιδευτώ στο midwest.

Πολύ καλός. Γενική Χειρουργική?

Παντού υπάρχουν τα καλά και τα καλύτερα ή τα άσχημα και τα χειρότερα.

Συνεπώς αν έπρεπε ποτέ να αποφασίσω, θα προτιμούσα οποιοδήποτε πρόγραμμα του midwest τώρα,

παρά ειδικότητα σε κάποια πανεπιστημιακή κλινική της Ελλάδας σε 5-7 χρόνια. <_<Σίγουρα... Από λογικό άνθρωπο, δεν υπάρχει αντίλογος σε αυτό που λες..

Για να μην ψάχνω και εγώ...

Εσύ πού βρίσκεσαι γεωγραφικά? Σε academic program ή community? (Ειδικότητα δεν ρωτάω...) :P

Έκανα research 2 χρόνια σε academic program North Carolina. Ίσως πάω εκεί και για residency, ίσως και αλλού... Έχω και άλλες επιλογές, θα δείξει την Πέμπτη.

Το πρόγραμμα στην North Carolina είναι πράγματι εξαιρετικό και θα χαρώ πολύ εάν καταλήξω εκεί. Σε κάνει πολύ καλό ορθοπεδικό, και είναι πολύ παραπάνω από το μέσο πρόγραμμα... Οι απόφοιτοι βρίσκουν τρομερά fellowships, και σε πολύ competitive υποειδικότητες, έχουν 100% pass rate στα boards, κλπ... Επίσης, συμβαίνει το εξής: ενώ ενδιαφέρεται για academics, κλπ και πχ έχει στο δυναμικό του 2 editors-in-chief σε πολύ strong περιοδικά ορθοπεδικής, και γενικά πολύ καλό team, είναι επίσης πολύ "hands-on", πράγματα που δε συνδυάζονται συνήθως με επιτυχία... Βλέπε και προγράμματα όπως Mayo, Harvard, Yale, Tufts, κλπ που είναι academically strong αλλά δεν έχουν καλό hands-on residency λόγω των πολλών fellows (american και international). Και φυσικά οι fellows είναι ένας από τους λόγους που έχουν και το όνομα (δε θα πήγαινα σε κανένα από αυτά, παρά μόνο για fellowship). Επίσης, παρ'ό,τι είναι πολύ δυνατό στην ορθοπεδική, είναι ταυτόχρονα και πολύ "benign" πρόγραμμα. Έχω ακούσει (και δει) πολλά άλλα που είναι malignant και όχι απαραίτητα καλά προγράμματα.

Το ζήτημα είναι ότι η North Carolina, ενώ δεν είναι Mid-West, ανήκει στο Bible-belt, "God bless America", "I love Jesus" (and George W.!!)... Kαι γενικά η ζωή δεν είναι εύκολη για κάποιον Έλληνα που έχει μάθει αλλιώς. Οι άνθρωποι παντρεύονται από τα 22-24, στα 27 έχουν 2-4 παιδιά, πάνε κάθε Κυριακή στην εκκλησία, κλπ. Η εκκλησία αποτελεί την κύρια κοινωνική δομή τους, μέσω της οποίας γνωρίζονται άλλωστε και οι άνθρωποι μεταξύ τους (πχ. του στυλ βρίσκω γκόμενο(α) στην εκκλησία, γιατί δεν υπάρχει άλλο μέρος -- και όταν τους λέω ότι αυτό εμείς στην Ελλάδα δεν το διανοούμαστε, με κοιτούν περίεργα)... Δεν βγαίνουν έξω από το σπίτι (εκτός αν πάνε για hiking, running, golf, etc...). Ούτε υπάρχει κόσμος έξω, π.χ. Σάββατο ή Παρασκευή βράδυ, ακόμη και στα μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού μέρη που μπορεί κανείς να πάει... Οικογένειες κάθονται σπίτι και παίζουν με τα παιδιά τους, τα σκυλιά τους, ασχολούνται με τον κήπο, ή καλούν άλλες οικογένειες σπίτια τους για φαγητό ή για να παίξουν τα παιδιά... Οι πόλεις νεκρές. Το downtown έρημο τις μη εργάσιμες-μέρες/ώρες... Το ΠΣΚ, η ζωή βρίσκεται στην εκκλησία και στο mall αποκλειστικά.. Καμία σχέση με το NE. Βέβαια, στο NE έχει κανείς άλλα προβλήματα, όπως ότι είναι πολύ ακριβά, υπάρχει traffic, πολλά προγράμματα θεωρούνται malignant, γιατί απλά οι άνθρωποι είναι πιο malignant από ό,τι στο South, κλπ. Οπότε όπως λες σωστά, πουθενά δεν είναι ιδανικά. Γενικά πιστεύω στις μέσες λύσεις, εάν και εφ'όσον αυτές είναι εφικτές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω πρακτικά θέματα;

Τί ασφάλεια να προτιμήσουμε; HMO ή PPO;

Το social security οι ξένοι το πληρώνουν; Και αν το πληρώνουν να το πάρουμε πίσω φεύγοντας ή μπορεί να μείνει σαν σύνταξη ακόμα κι αν επιστρέψει κάποιος στην Ελλάδα;

(ακόμα δεν τον είδαμε...)

ΥΓ Βρε Όρθο εδώ κατάφερες να μπεις ορθοπαιδική στις ΗΠΑ και αναρωτιέται κανείς αν θα είναι academic ή community; Να είμεθα και λογικοί. :D Να πεις σε μια παθολογία που μπορεί να έχει επιλογές κάποιος, Ok...ακόμα και χειρουργική δεν νομίζω πολλά πανεπιστημιακά να δίνουν συνέντευξη για categorical.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω πρακτικά θέματα;

Τί ασφάλεια να προτιμήσουμε; HMO ή PPO;

Το social security οι ξένοι το πληρώνουν; Και αν το πληρώνουν να το πάρουμε πίσω φεύγοντας ή μπορεί να μείνει σαν σύνταξη ακόμα κι αν επιστρέψει κάποιος στην Ελλάδα; Αυτό θα το δεις εκεί με το HR, πηγαίνοντας στο section του payroll, σίγουρα θα υπάρχει κάποιος που θα σου πει ακριβώς -- εμείς είχαμε κάποιον γι'αυτούς ακριβώς τους λόγους, που μέχρι και την φορολογική μου δήλωση μου συμπλήρωνε! Είδες τι καλά που έχει το South?? :P.

(ακόμα δεν τον είδαμε...)

ΥΓ Βρε Όρθο εδώ κατάφερες να μπεις ορθοπαιδική στις ΗΠΑ και αναρωτιέται κανείς αν θα είναι academic ή community; Να είμεθα και λογικοί. :D Να πεις σε μια παθολογία που μπορεί να έχει επιλογές κάποιος, Ok...ακόμα και χειρουργική δεν νομίζω πολλά πανεπιστημιακά να δίνουν συνέντευξη για categorical. Ε, ρώτησε ο usmeds, να μην του πω?:-) Πάντως, σε αντίθεση με τις παθολογικές ειδικότητες, πολλά "φημισμένα" academics (Mayo, Harvard, κλπ) δεν είναι καλά για ορθοπεδικό residency για τους λόγους που προανέφερα. Για να δούμε τι θα γίνει την Πέμπτη :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Suave συγχαρητήρια και καλή αρχή.

Ελπίζω να μη σε χάσουμε όταν ξεκινήσεις.

Τα παραπάνω ισχύουν και για όλους όσους τα κατάφεραν.

Μπράβο παιδιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για άλλη μια φορά τα αποτελέσματα δείχνουν ότι η καλύτερη λύση για

τον έλληνα απόφοιτο (ειδκότερα όποιον θέλει παθολογία+ειδικότητες, παιδιατρική, ψυχιατρική)

είναι residency in the US.

Όσους ξέρω στις παραπάνω κάναμε όλοι match φέτος.

Κάποιοι χωρίς USCE η research.

1ος στόχος: καλά σκορ (για αυτές τις ειδικότητες αν είναι πάνω από 95 σου δίνουν μόνα τους συνεντεύξεις)

2ος στόχος: rotations στο 5ο 6ο έτος.

3ος στόχος: research. Η έρευνα είναι επένδυση και αν έχεις κάνει καλή έρευνα (δλδ 2 χρόνια

εκεί με 1-2 δυνατά paper first author) σε πάει ψηλά, ακόμα και σε κάποια πανεπιστημιακά που δεν τα κοιτάς αλλιώς. Είναι ο μόνος τρόπος να μπεις σε αυτά. Επίσης για fellowships όπως cardiology είναι επίσης επιτακτική.

4ος στόχος: όχι κενά στην εκπαίδευση. στρατά, αγροτικά δεν ωφελούν. Η καλύτερη λύση είναι η έρευνα.

Οι συνεντεύξεις απαιτούν μόνο καλή χρήση της γλώσσας και στοιχειώδεις κανόνες ευγένιας. Τίποτε άλλο. όλα παίζονται στο cv και μετά αν υπάρχει κάποιος να στηρίξη την αίτηση σου (τηλεφωνικά) καλό είναι. Αν όχι πάλι δεν πειράζει.

Bottomline: δώστε όλοι step. Οι ορδές ινδών, πακιστανών, φιλλιπινέζων έχουν πιάσει το νόημα.

Για τις χειρουργικές ειδικότητες είναι αλλιώς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για άλλη μια φορά τα αποτελέσματα δείχνουν ότι η καλύτερη λύση για

τον έλληνα απόφοιτο (ειδκότερα όποιον θέλει παθολογία+ειδικότητες, παιδιατρική, ψυχιατρική)

είναι residency in the US.

Όσους ξέρω στις παραπάνω κάναμε όλοι match φέτος.

Κάποιοι χωρίς USCE η research.

1ος στόχος: καλά σκορ (για αυτές τις ειδικότητες αν είναι πάνω από 95 σου δίνουν μόνα τους συνεντεύξεις)

Εάν >90-95, τότε τα 2-3-4 δεν χρειάζονται (για τις ειδικότητες που προανέφερες -- να προσθέσω και την νευρολογία).

2ος στόχος: rotations στο 5ο 6ο έτος.

3ος στόχος: research. Η έρευνα είναι επένδυση και αν έχεις κάνει καλή έρευνα (δλδ 2 χρόνια

εκεί με 1-2 δυνατά paper first author) σε πάει ψηλά, ακόμα και σε κάποια πανεπιστημιακά που δεν τα κοιτάς αλλιώς. Είναι ο μόνος τρόπος να μπεις σε αυτά. Επίσης για fellowships όπως cardiology είναι επίσης επιτακτική.

4ος στόχος: όχι κενά στην εκπαίδευση. στρατά, αγροτικά δεν ωφελούν.

"Χ3ζουν οι αρκούδες στο δάσος?"...

Η καλύτερη λύση είναι η έρευνα.

Οι συνεντεύξεις απαιτούν μόνο καλή χρήση της γλώσσας και στοιχειώδεις κανόνες ευγένιας. Τίποτε άλλο. όλα παίζονται στο cv και μετά αν υπάρχει κάποιος να στηρίξη την αίτηση σου (τηλεφωνικά) καλό είναι. Αν όχι πάλι δεν πειράζει.

Bottomline: δώστε όλοι step. Οι ορδές ινδών, πακιστανών, φιλλιπινέζων έχουν πιάσει το νόημα.

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας...

Για τις χειρουργικές ειδικότητες είναι αλλιώς.

Χρειάζεται όλο το πακέτο = 1+2+3+4 να είναι πολύ καλά. Δείτε τα προηγούμενα posts μου πάνω στο θέμα, έχω αναφερθεί εκτενώς..

1. Research πριν την ειδικότητα:research και Research 2 και Research 3 και Research 4 καθώς και το Χειρουργικές ειδικότητες και ξένοι

2. Γενικά για ειδικότητα στην Αμερική, & παθολογικές vs χειρουργικές:

post 1

post 2

post 3

VISAS

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειμαι περιεργη τι ποσοστο των ελληνων που σπουδασαν εδω και κανουν ειδικοτητα us,επιστρεφουν πισω τελικα και ποτε they do it.

Σε ένα δείγμα περίπου 20 ατόμων, ξέρω μονάχα δύο που γύρισαν πίσω.

Ο ένας στέριωσε στην Ελλάδα, ο άλλος τα ξαναμάζεψε και γύρισε στις ΗΠΑ.

Συνεπώς το ποσοστό αυτό είναι μάλλον μικρό. :mellow:

Σίγουρα, μια που είμαι εδώ, βλέπω αυτούς που μένουν. Και εσείς στην Ελλάδα, βλέπετε αυτούς που γυρνάνε.

Αλλά νομίζω πως αν κανείς τελείωσει ειδικότητα στις ΗΠΑ, δύσκολα θα πάει πίσω.

Εκτός αν συντρέχει σοβαρός οικογενειακός λόγος ή αν έχει έτοιμο μαγαζάκι και θεσούλα από τον μπαμπά... :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια και από μένα σε όλα τα παιδιά, και να συμπληρώσω ότι έχω και εγώ την απορία της Σήλιας...

Έχει τύχει να τρακάρω Αμερικάνους και να ρωτήσω π.χ για την ζωή μιας κλασσικής Southwestern πόλης όπως το Ντένβερ και να ακούσω τα χειρότερα.

Ομιλούμε δηλαδή για πολιτισμικό σοκ (από πλευράς ζωής) σε σχέση π.χ με την Αθήνα !

Όποιος έχει εμπειρία από ΗΠΑ, καλείται να μας δώσει τα φώτα του ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ kopritis

Για τη ζωή, δες λίγα πράγματα που έγραψα εδώ

Βέβαια, η ζωή ποικίλλει από μέρος σε μέρος, αλλά θα συμφωνήσω με τον κοπρίτη ότι είναι πολιτισμικό σοκ για εμάς τους Έλληνες...

@ Σήλια

Συμφωνώ με usmeds, ο κυριότερος λόγος εδώ

Όμως, ποτέ κανείς δεν ξέρει τι του επιφυλλάσει το μέλλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aχ ναι!

Το μόνο αρνητικό στοιχειο απο αμερικα εκτος απο την απόσταση ειναι ο τρόπος ζωής μερικών ανθρωπων. Αν και δεν ειμαι και πολύ ανθρωπος του εξω(παλια ειδικα το σιχαινόμουν :P), οπως και να εχει μια φυσιολογική εξοδο το θεωρω ψυχοπλακωτικό αν δεν μπορώ να την κάνω.-_- Και δεν ειναι και Ευρωπη για να πεις "αντε, τους συγχωρω το ποσο ξενερωτοι ειναι, μιας και εχουν επίπεδο κατα τη διαρκεια της μερας". Τουλ εμενα με ενοχλουν αυτοι οι θρησκοληπτοι ανθρωποι μέχρι αηδίας υπερβολικα...

Ποιες πολιτειες ειναι φυσιολογικες απο αποψη τροπου ζωης και έχουν κανονικούς ανθρωπους και όχι "Αμερικανάρες"? :P Δεν μιλαω και για τρελα γλεντια, αλλα ενα αλφα επιπεδο! Ας ειναι δλδ και νεκρα έξω το βραδυ, αλλα ας ειναι οι πολιτες κανονικοι ανθρωποι το πρωι...

Α, και συγχαρητηρια και απο εμένα Suave! :D Παρακολουθω το thread εδω και αρκετο καιρο, και χαιρομαι να βλεπω τις προσπάθειές σας να δίνουν καρπους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Κάποιου του χάριζαν γάιδαρο και τον κοίταγε στα δόντια μου φαίνεται :D

2. Δεν έχεις ζωή στην ειδικότητα

3. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

4. Το Κολοράντο θεωρείται Rocky Mountains

5. Νέα Υόρκη, Σικάγο, Βοστώνη, Σαν Φρανσίσκο είναι οι μόνες πόλεις που μοιάζουν με ότι ξέρουμε

6. Και από την Αθήνα στα Γιάννενα να πας παθαίνεις πολιτισμικό σοκ με την καλή έννοια (τα Γιαννενάκια δεν παίζονται)

7. Αν περιμένει κάποιος ότι στην Αμερική δεν θα ζούνε αμερικάνοι...θα απογοητευτεί :D

8. Σπίτι μπορείς να βρεις και από το ίντερνετ rent.com και αν πας κανά μήνα πιο μπροστά βρίσκεις

Τροποποιήθηκε από suave
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια παιδιά!!!

Μια ερώτηση θέλω να κάνω, όταν κάνεις research πληρώνεσαι; Ή κάποιοι από εμάς δεν έχουν ελπίδα για χειρουργική ειδικότητα στις ΗΠΑ;

Είχα διαβάσει όλο το topic παλιά αλλά δεν θυμάμαι αν έχει απαντηθεί αυτό και ειναι πολλές 69 σελίδες να τις διαβάζεις 2η φορά :(

Δες το post 1365 στην ίδια σελίδα που βρίσκεσαι τώρα. Έχω συγκεντρώσει τα παλαιότερα Posts που απαντούν σε αυτά που λες ακριβώς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν συντομία αν δεν έχεις background έρευνας (phd, έρευνα εδώ ή ευρώπη) ή δεν σε σπονσοράρει κάποιος από δω ή δεν έχεις κάποια συγκεκριμένη ερευνητική πρόταση η οποία να ενδιαφέρει το εργαστήριο και να ανήκει στη θεματική ενότητα για την οποία έχει funding ή δεν έχεις κάποια υποτροφία από δω τότε στην αρχή θα σαι άμισθος. Για μετά το συζητάνε.

Αν στείλεις σε 30 PIs αμερικάνους mail ότι ενδιαφέρεσαι τότε 3 περίπου θα σου πούνε ότι μπορείς

να δουλέψεις μαζί τους αλλά ότι δεν έχουν funding για να σε βοηθήσουν και ότι θα πρέπει να βρεις εσύ. Αν όμως έχεις solid research experience τότε ίσως θα μπορείς να έχεις έμμισθη θέση σαν post-doc η research fellow. Κάποιοι που πάνε από εδώ με γνωριμία μέσω κάποιου καθηγητή έλληνα συνήθως πληρώνονται από δω για ένα διάστημα.

Άρα: ι) δώσε υποτροφία ΙΚΥ εξωτερικού, ιι) όποια άλλη υποτροφία μπορείς χτύπα την, ιιι) ή αλλιώς

βάλε το χέρι στη τσέπη για ένα διάστημα. Μετά από λίγο κάτι θα πάρεις εκει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα

ηθελα να ρωτησω για το step3..

απο οτι βλεπω ολοι πανε μεχρι το 2 το οποιο αυτο συνεπαγεται βιζα τζι1 και φυσικα μετα το τελος της ειδκοτητας υποχρεωτικη 2χρονη ''εξαγωγη '' σου στην χωρα σου...

μπορει να με διαφωτισει κανεις περι αυτου?

ευχαριστω

1. Το step 3 όπως φαίνεται να ξέρεις, δεν είναι υποχρεωτικό για να σε δεχθούν σε ένα πρόγραμμα.

2. Μόνο σε 13 πολιτείες μπορείς να το δώσεις ΠΡΙΝ αρχίσεις την ειδικότητα. Συνεπώς, οι περισσότεροι το δίνουν στο 1ο έτος της ειδικότητας, όταν είναι intern.

3. Για τους ξένους και τις VISAS, δες και παλαιότερο μου post εδώ

4. Συνοπτικά, το step 3 είναι απαραίτητο να το έχεις (= απαραίτητο τυπικό προσόν) εάν το πρόγραμμα σου δίνει την δυνατότητα να πάρεις H1B. Πρωτίστως όμως, το εάν θα πάρεις J1 ή H1B, εξαρτάται εάν το πρόγραμμα αποφασίσει να σου δώσει και όχι από το εάν έχεις περάσει το step 3. Βέβαια, καλό είναι πάντα να το έχεις περάσει πριν αρχίσεις την ειδικότητα για να μην έχεις να το δίνεις μέσα στο internship. Στα χειρουργικά προγράμματα που είναι πολύ ανταγωνιστικά, δίνουν μόνο J1 συνήθως γιατί τη σπονσοράρει ούτως ή άλλως το ECFMG και ΟΧΙ το πρόγραμμα. Στα υπόλοιπα που ψάχνουν ξένους, πολλά θα σκιστούν να σε δελεάσουν με H1B ή ακόμη έχω ακούσει για ένα πρόγραμμα παθολογίας στη Philadephia που δίνει και πράσινη κάρτα κατευθείαν!!

Bottom line: Αν μπορείς δώστο πριν την ειδικότητα, regardless of the VISA issues.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Κάποιου του χάριζαν γάιδαρο και τον κοίταγε στα δόντια μου φαίνεται :D

2. Δεν έχεις ζωή στην ειδικότητα

3. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

4. Το Κολοράντο θεωρείται Rocky Mountains

5. Νέα Υόρκη, Σικάγο, Βοστώνη, Σαν Φρανσίσκο είναι οι μόνες πόλεις που μοιάζουν με ότι ξέρουμε

6. Και από την Αθήνα στα Γιάννενα να πας παθαίνεις πολιτισμικό σοκ με την καλή έννοια (τα Γιαννενάκια δεν παίζονται)

7. Αν περιμένει κάποιος ότι στην Αμερική δεν θα ζούνε αμερικάνοι...θα απογοητευτεί :D

8. Σπίτι μπορείς να βρεις και από το ίντερνετ rent.com και αν πας κανά μήνα πιο μπροστά βρίσκεις

Γενικά συμφωνώ. Διαφωνώ όμως στο "Δεν έχεις ζωή στην ειδικότητα". Πάντα έχεις "ζωή", έστω κ λίγη και καλό είναι μετά να ξεσκάει ο άνθρωπος και να γεμίζει μπαταρίες. Στις ΜΗ χειρουργικές ειδικότητες, μια χαρά ζωή έχεις. Ωράριο 7-5 ή 6 κάθε μέρα. Στις βαριές χειρουργικές (Neurosurgery, Orthopaedics, Plastic, κλπ), τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα και κουραστικά και εκεί μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι "Δεν έχεις ζωή στην ειδικότητα".. Αλλά και πάλι, επειδή το έχω ζήσει το πράγμα, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι ακόμη και ένα γ@μΗμ3ν0 Σαββατοκύριακο να έχεις το μήνα, εάν είσαι στη μέση του πουθενά και δεν έχεις διεξόδους, είναι πολύ σκληρό. Γιατί ακόμη και να φτύνεις αίμα τις υπόλοιπες μέρες, δεν ξεκουράζεσαι ψυχολογικά όταν δεν έχεις διεξόδους. Συμφωνώ όμως με την Suave, ότι "Κάποιου του χάριζαν γάιδαρο και τον κοίταγε στα δόντια".. Take it, ό,τι και να είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού θα δώσεις το στεπ 3 στο 1ο χρόνο της ειδικότητας, δεν μπορείς μετά να πάρεις Η1Β βιζα; (προφανώς όχι αλλά ήθελα να το σιγουρέψω)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού θα δώσεις το στεπ 3 στο 1ο χρόνο της ειδικότητας, δεν μπορείς μετά να πάρεις Η1Β βιζα; (προφανώς όχι αλλά ήθελα να το σιγουρέψω)

Όχι. Η J1 είναι ένα συμβόλαιο που υπογράφεις με το Αμερικανικό Κράτος. Δεν αλλάζει με ΤΙΠΟΤΑ άπαξ και το υπογράψεις. Για να σου το πω πιο εμφατικά με ένα παράδειγμα: Ένας ξένος, αρχίζει ειδικότητα με J1, και στα μέσα της ειδικότητας παντρεύεται Αμερικανίδα και κάνει και παιδί. Υπό κανονικές συνθήκες, ο ξένος θα έπρεπε να πάρει πράσινη κάρτα. Επειδή όμως έχει υπογράψει αυτό το γ@μΗμ3ν0 συμβόλαιο (J1), θα αναγκαστεί είτε να γυρίσει στη χώρα του για 2 χρόνια μετά το πέρας της ειδικότητας (ή του fellowship), για να μπορεί να ξαναγυρίσει ΗΠΑ, είτε να πάει 3 χρόνια σε "underserved" (σσ. άγονη) περιοχή της Αμερικής να δουλέψει. Once a J1, always a J1! :-(

Edit: Πολύ άδικο το σύστημα αυτό... Ειδικά για τις χειρουργικές ειδικότητες που έχουν πληθώρα πολύ ικανών υποψηφίων και δεν τους ενδιαφέρουν οι ξένοι, αν τύχει και σε δεχτούν σου λένε πριν το κάνουν: "J1, no exceptions. Period!"... Ομολογώ ότι με πιάνουν τα νεύρα μου όταν βλέπω τις άλλες ειδικότητες που γλύφουν τ'@ρχ!δ!@ στους ξένους δελεάζοντάς τους με κάθε τρόπο, ενώ σε εμάς είναι έτσι χάλια...

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ok ευχαριστω ortho...

τωρα το ξεκαθαρισα....

ενα τελευταιο...η ηλικια τους κολλαει..ειμαι 31,5ετων και το πολυ σε καενα 6μηνο θα ψαξω για ματσ..

γνωριζω πως γενικα δεν υπαρχουν τετοια κολληματα αλλα θα ηθελα να ακουσω και μια δευτερη γνωμη......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κολλήματα σχετικά με την ηλικία δεν έχουν, ίσως ο χρόνος αποφοίτησης τους προβληματίσει κάπως. Δλδ λένε προγράμματα ότι προτιμούν αποφοίτους με λιγότερο από 3 ή λιγότερο από 5 χρόνια από την αποφοίτησή τους. Μπορείς να αρχίσεις να μπαίνεις από τώρα στα sites των προγραμμάτων που θα δηλώσεις του χρόνου να δεις τί ζητάνε.

Σχετικά με την ζωή στις ΗΠΑ...η ζωή στις ΗΠΑ είναι τέλεια. Ειλικρινά είναι...

1. έχεις πολύ καλές συνθήκες δουλειάς-εκπαίδευσης

2. ο μισθός είναι καλός

3. στις περισσότερες πόλεις νοικιάζεις ένα ωραίο apartment με πισίνες, κήπους, γυμναστήρια (μια αναζήτηση στο rent.com θα σας πείσει ότι είναι εφικτό)

4. οδηγείς καλό αυτοκίνητο (με <250 δολλάρια/μήνα κάνεις lease την τελευταία bmw και έχεις και φοροαπαλλαγή)

5. πας ταξίδια στην Καραϊβική, Καναδά, Νότια Αμερική, ΝΥ, LA, Vegas και αλλού

6. αν δεν είσαι και περίεργος τύπου "γιατί οι αμερικάνοι βλέπουν football και όχι soccer"...γιατί ρε φίλε, φούτμπολ είναι αυτό που έμαθαν...και βρεις μια μέση λύση (NBA) να συνεννοείσαι και μαζί τους

περνάς τέλεια. Και παρά το γεγονός ότι είναι τέλεια...στην Ελλάδα είναι ωραιότερα :D άρα μην σας εμποδίζει η ζωή στις ΗΠΑ. Και η ειδικότητα, αν και δύσκολη, πιστεύω ότι θα παλεύεται...θα δούμε όμως :D

Τροποποιήθηκε από suave
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο με το χρονο αποφοιτησης δεν το γνωριζα...

ενταξει εαν δεν θελουν....μην τους πιεζω κιολας.....

κατι τετοιο φυσικα θα συνεπαγεται πως τα προγραμματα με μεγαλη χρηματοδοτηση τα οποια αξιζουν πραγματικα θα εχουν φυσικα ενα τετοιο στανταρ αρα μου μενουν τα μικρα...

περι αυτου ηθελα να ρωτησω εαν αξιζει να εκπαιδευτεις σε μικρο προγραμμα καθοτι τοσο η εκπαιδευση θα ειναι ελλειπης οσο οτι και αργοτερα θα συναντας κλειστες πορτες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητηρια σε οσους ματσαρανε και 1 συντομο σχολιο

@ Ortho

1. Δεν ξερω πως οριζεις τις 'βαριες' χειρουργικες ειδικοτητες, αν ομως εννοεις αυτες οπου χρειαζεται να δουλευεις ωρες ατελειωτες και οι αρρωστοι πεθαινουν και διασωληνωνονται δεξια κι αριστερα, αυτες ειναι οι:

α) ΓΧ και οι εξ αυτης εκπορευομενες (trauma, vascular, cardiothoracic, transplant)

β) Νευροχειρουργικη

Οι αλλες χειρουργικες ειδικοτητες δεν εχουν καν ICU admitting privileges, δηλ δεν κανουν critical care management. Εκτος απο αυτο, σε ολη τη χωρα οι ορθοπεδικοι, ΩΡΛ και πλαστικοι χειρουργοι ζητανε hospitalist consult για ολους τους αρρωστους που εχουν οποιοδηποτε αλλο comorbidity περα απο τα στενα ορια της ειδικοτητας τους, π.χ. υπερταση, διαβητης.

Δεν εχω καμια διαθεση κακιας, και μαλιστα σε ζηλευω που δεν θα εχεις τετοιους πονοκεφαλους. Εσυ απλα θα κανεις 95% elective operations και οι μ@λ@κες οι trauma residents και hospitalists θα τρεχουν για ολα τα υπολοιπα.

Αλλο πραγμα ποσο competitive ειναι μια ειδικοτητα και αλλο τι βασανα περναει κανεις για να τελειωσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Suave, Ortho, Fractall και όποιοι άλλοι ανώνυμοι και αντικοινωνικοί… :P

Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε λίγες ώρες από τώρα.

Συγχαρητήρια για την επιτυχία σας.

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.