Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Για τις χειρουργικές ειδικότητες, δείτε ENT and FMGs

Το έχει γράψει ένας ξένος που έκανε match στην ΩΡΛ, και αν έγραφα κάτι αντίστοιχο, θα έγραφα το ίδιο ακριβώς. Λέει ακριβώς την αλήθεια και τα πράγματα όπως ακριβώς είναι. Το έχω ξαναποστάρει στο παρελθόν, αλλά είναι τόσο ακριβές που αξίζει να το υπενθυμίζω.

Εντελώς συμπτωματικά έπινα τσάι χτες με 2 academic ENT surgeons από prestigious US πρόγραμμα (μικρος ο κόσμος) και με μπέρδεψε ένα σημείο στη συζήτηση. Λέγαμε για τη δυνατότητα (μου κ κάθε IMG) να κάνει έρευνα σε κάποιο ακαδημαϊκό department και να ανοίξει έτσι το μικρό παραθυράκι να κάνει match σε ανταγωνιστική ειδικότητα.

Το σημείο που με μπέρδεψε κ ήθελα μια διευκρίνιση είναι τι παίζει με τους drop out από τα προγράμματα? Αν πχ κάνει ένας drop out στο PGY-1 τι γίνεται η θέση του? Ανακυκλώνεται κ είναι διαθέσιμη στο επόμενο match?

Αντίστοιχα αν ένας PGY-3 κάνει drop out τι γίνεται με αυτό το vacancy?

Είναι διαθέσιμες στον programme director? Δηλαδή αυτές οι θέσεις είναι target για τον ECFMG certified τύπο που πήρε τον πούλο στο match (και πιθανώς συνεχίζει το research fellowship του)?

Η θεση μενη κενη μεχρι το τελος του ακαδημαικου ετους (τελος Ιουνιου). Δηλ. αν παραιτηθει καποιος PGY-1, το προγραμμα θα χρειαστει εναν PGY-2 απο την αρχη της επομενης χρονιας. Και επειδη ειναι θεση PGY-2, δεν μπορει να ανακυκλωθει και να ειναι διαθεσιμη στο match. Το αντιστοιχο συμβαινει οταν παραιτειται PGY-2, 3 κλπ.

Στη ΓΧ, οταν μεινει κενη μια θεση, δημοσιευεται εδω: http://www.apds.org/residency_positions_open.htm, γινονται αιτησεις, συνεντευξεις και το προγραμμα επιλεγει οποιον θελει. Αν ο program director αποφασισει να την δωσει σε καποιον βυσματια και δεν γουσταρει να διαβασει 200-300 αιτησεις που θα παρει αν η θεση προκυρηχθει, η θεση δεν δημοσιευεται πουθενα.

Ολα αυτα φυσικα ειναι διαδικασια τελειως ασχετη με το match.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Υπάρχει ένα θέμα που με απασχολεί και θέλω να μοιραστώ μαζί σας, ελπίζοντας να πάρω μια απόφαση με την βοήθειά σας.

Είμαι 31 ετών, και είμαι στο 6ο έτος της ιατρικής Αθήνας. Χρωστάω 36 μαθήματα για να πάρω πτυχίο. Ήθελα (το σχέδιό μου ήταν) να δώσω μαζεμένα πολλά μαθήματα στο τελευταίο έτος ώστε να έχω συγκεντρωμένη την γνώση και έτσι να είναι και σαν προετοιμασία για τα steps (χωρίς να κάνω κάποιο έξτρα διάβασμα στα αγγλικά).

Βλέπω όμως πως αυτό ήταν μεγάλη βλακεία. Δεν είχα κάποιον να με συμβουλέψει.

Να ρωτήσω όλους εσάς βρε παιδιά, που έχετε την εμπειρία να μου δώσετε μια συμβουλή. Τί να κάνω; Είναι πλεόν αργά; Να εγκαταλείψω την όλη σκέψη; Δεν έχω κάνει έρευνα, δεν έχω κάνει rotation στο 4ο,5ο,6ο έτος. Να συνεχίσω το διάβασμα με την σκέψη να πιάσω καλά σκορ και ότι γίνει ή είμαι too old (31 ετών) για την Αμερική; Τα ρωτάω αυτά για να ξέρω πώς να αλλάξω τα σχέδιά μου. Γιατί αν δεν έχω ελπίδες τότε να μην προχωρήσω άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@thanos

Ό,τι έγινε έγινε τώρα και το μόνο ευεργέτημα που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου για το παρελθόν είναι να το αφήσεις εκεί που ανήκει και να μην σου επηρεάζει το μέλλον όσο μπορείς.

Αφού δώσεις τα μαθήματά σου (δεν τελείωσα Αθήνα για να ξέρω πόσο θα πάρει), θα πρέπει ΜΕΤΑ να διαβάσεις για τα USMLEs. Δεν γίνεται ταυτόχρονα.Το τονίζω αυτό!

Θα πρέπει πάντως να είσαι διατεθειμένος να επενδύσεις σε χρόνια, αλλά ούτως ή άλλως θα τα έχανες με μια αναμονή σου στην Ελλάδα.

Μετά πάλι εξαρτάται την ειδικότητα που θέλεις... Σίγουρα θα σου πάρει άλλον 1 - 1.5 χρόνο σκληρής δουλειάς μόνο για τα steps. Το σημαντικό, εάν θέλεις να κάνεις ειδικότητα στην Αμερική είναι να βάλεις ένα χρονοδιάγραμμα γιατί οι αιτήσεις, οι συνεντεύξεις και το match γίνονται σε συγκεκριμένους μήνες του χρόνου:

Αιτήσεις: Σεπτ-Νοε (πχ 2009)

Συνεντεύξεις: Δεκ-Ιαν (πχ 2009)

Match: Μάρτιος (του επόμενου έτους) (πχ 2010)

Ειδικότητα: Ιούλιος (του επόμενου έτους πάλι) (πχ 2010)

Άρα, εσύ θα πρέπει να έχεις περάσει το step 1, step 2ck, step2cs (=να είσαι ECFMG-certified) κατά προτίμηση τον Σεπτέμβριο του προηγούμενου έτους από αυτού που θα αρχίσεις ειδικότητα. Πχ κάποιος που θέλει να κάνει ειδικότητα το 2010, θα πρέπει να είναι ECFMG-certified τον Σεπτ του 2009.

Εάν πας σχετικά καλά στα USMLEs, οι πιθανότητες να βρεις θέση σε μη χειρουργική ειδικότητα είναι σημαντικές... Εάν πάλι σε ενδιαφέρει χειρουργική ειδικότητα, θα πρέπει εκτός από το να περάσεις τα steps με καλούς βαθμούς (πχ 99), να πας και εκεί τουλάχιστον για 1 χρόνο έρευνας ώστε να σε γνωρίσουν εκεί και εκτός των άλλων να κάνεις πιο ανταγωνιστική την αίτησή σου με λίγη έρευνα και συστατικές επιστολές από Αμερικανούς. Βλέπε και τα προηγούμενα posts μου σε αυτό το topic.

Η απόφασή σου για το πόσα χρόνια θα επενδύσεις και αν θα προσπαθήσεις για την Αμερική είναι τελείως προσωπική. Κανείς δεν μπορεί να σου πεί, "κάντο" ή "μη το κάνεις"! Το μόνο που μπορούμε να σου πούμε από εδώ είναι τι χρειάζεται για να το κάνεις, και τι χρειάζεται να θυσιάσεις για να το κάνεις (σε χρόνο, ενέργεια και προσπάθεια). Εσύ θα ζυγίσεις τα αντικειμενικά πράγματα που λέμε και θα πάρεις αυτό που θέλεις. Σαν τα γκαρσόνια που σου φέρνουν το μενού, ο πελάτης όμως αποφασίζει πιο πιάτο θέλει να γευθεί. :-)

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επίσης επειδή 36 μαθήματα είναι πάνω από τη μισή σχολή,και επειδή συχνά με τέτοιους αριθμούς στο πτυχίο επέρχεται πασάλειμμα,θα πρότεινα ξεκίνα φούλ το διάβασμα για να αποκτήσεις όση περισσότερη γνώση γίνεται (δεν ξέρω αν έρχεται συμπυκνωμένη όμως).όντως τα προκλινικά μαθήματα και το διάβασμα γενικά θα σε βοηθήσει με τα usmle, τα οποία όμως όπως προαναφέρθηκε θέλουν το δικό τους ειδικό διάβασμα.(ποσοστά,ερωτήσεις,κτλ)

σίγουρα η επιλογή θα είναι δικιά σου,προσπάθησε όμως να αρχίσεις να καλύπτεις μαθήματα και στο χρόνο που θα έχεις, θα σκεφτείς τι θα κάνεις με έξω και πόσο θα σου πάρει για τα usmle. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επίσης επειδή 36 μαθήματα είναι πάνω από τη μισή σχολή,και επειδή συχνά με τέτοιους αριθμούς στο πτυχίο επέρχεται πασάλειμμα,θα πρότεινα ξεκίνα φούλ το διάβασμα για να αποκτήσεις όση περισσότερη γνώση γίνεται (δεν ξέρω αν έρχεται συμπυκνωμένη όμως).όντως τα προκλινικά μαθήματα και το διάβασμα γενικά θα σε βοηθήσει με τα usmle, τα οποία όμως όπως προαναφέρθηκε θέλουν το δικό τους ειδικό διάβασμα.(ποσοστά,ερωτήσεις,κτλ)

σίγουρα η επιλογή θα είναι δικιά σου,προσπάθησε όμως να αρχίσεις να καλύπτεις μαθήματα και στο χρόνο που θα έχεις, θα σκεφτείς τι θα κάνεις με έξω και πόσο θα σου πάρει για τα usmle. :)

αυτό που θέλω να ρωτήσω κυρίως (γιατί δεν ξέρω) είναι αν η ηλικία είναι αρνητικός παράγοντας για τους αμερικάνους...αν υπάρχει κάποιο ''παραγωγικό'' όριο, μετά από το οποίο δεν δέχονται αιτήσεις...ξέρει κάποιος να μου πει;

Τροποποιήθηκε από thanospw
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει ένα θέμα που με απασχολεί και θέλω να μοιραστώ μαζί σας, ελπίζοντας να πάρω μια απόφαση με την βοήθειά σας.

Είμαι 31 ετών, και είμαι στο 6ο έτος της ιατρικής Αθήνας. Χρωστάω 36 μαθήματα για να πάρω πτυχίο. Ήθελα (το σχέδιό μου ήταν) να δώσω μαζεμένα πολλά μαθήματα στο τελευταίο έτος ώστε να έχω συγκεντρωμένη την γνώση και έτσι να είναι και σαν προετοιμασία για τα steps (χωρίς να κάνω κάποιο έξτρα διάβασμα στα αγγλικά).

Βλέπω όμως πως αυτό ήταν μεγάλη βλακεία. Δεν είχα κάποιον να με συμβουλέψει.

Να ρωτήσω όλους εσάς βρε παιδιά, που έχετε την εμπειρία να μου δώσετε μια συμβουλή. Τί να κάνω; Είναι πλεόν αργά; Να εγκαταλείψω την όλη σκέψη; Δεν έχω κάνει έρευνα, δεν έχω κάνει rotation στο 4ο,5ο,6ο έτος. Να συνεχίσω το διάβασμα με την σκέψη να πιάσω καλά σκορ και ότι γίνει ή είμαι too old (31 ετών) για την Αμερική; Τα ρωτάω αυτά για να ξέρω πώς να αλλάξω τα σχέδιά μου. Γιατί αν δεν έχω ελπίδες τότε να μην προχωρήσω άλλο.

Φίλε,

Παράτα την ιατρική.

Κάνε αίτηση στην NASA να γίνεις αστροναύτης. :rolleyes:

Για αστροναύτης είναι ...μικρός !

Χωρίς πλάκα, η πιο παραγωγική ηλικία για αστροναύτης είναι τα 40 ...

Πάντως σοβαρά τώρα, υπάρχουν άτομα που δίνουν USMLE στα 35.

Τώρα το αν τους επιλέγουν μετά τα προγράμματα, το αγνοώ ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σας ευχαριστω για τις απαντησεις που μου δωσατε, δεν γνωριζα και καπου ειχα απογοητευτει (κυριως με το θεμα της ηλικιας)...απο μεριας μου θελω να ρωτησω κατι τελευταιο, αν γνωριζετε να μου πειτε παιδια.

καταλαβα οτι αν εχεις κανει ερευνα μετραει στο βιογραφικο σου. η ερωτηση λοιπον ειναι αν εχει πρεπει η ερευνα να γινει σε εδαφος αμερικανικο ή μπορω να κανω ερευνα ας πουμε στην Ελλαδα και να μετρησει το ιδιο. εχω στο μυαλο μου ενα εργαστηριο που μπορω να κανω 1 χρονο πανω σε ερευνα με νευρικα κυτταρα σε δημοσιο νοσοκομειο. ομως εγω θελω να κανω χειρουργικη ειδικοτητα. το να κανω ερευνα πανω σε ασχετο θεμα με την ειδικοτητα μου ειναι χασιμο χρονου ή απλα και μονο οτι κατι εχω κανει μετραει; επισης το οτι ειναι Ελλαδα ειναι λαθος κινηση; πρεπει να δημοσιευτει η ερευνα μετα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά στην Αμερική μετράει ό, τι έχεις κάνει επί αμερικανικού εδάφους.

Στην περίπτωσή σου, ένα ρεαλιστικό πλάνο θα ήταν το εξής:

- τακτοποίηση των χρωστούμενων μαθημάτων σου και παράλληλα διάβασμα για το step 1

- πτυχιούχος όντας, έρευνα σε εργαστήριο της Αμερικής και παράλληλα διάβασμα για το step 2.

Σε 3-3,5 χρόνια θα έχεις βρεθεί με πτυχίο και δυο στεπς και φτάνεις να κάνεις αίτηση για ειδικότητα, έχοντας, εκτός από τα στεπς, us experience και συστατικές επιστολές από την εργασία σου στο ερευνητικό εργαστήριο.

Βέβαια, αυτά τα χρόνια θα έχεις χάσει αρκετά κιλά σε αντιπαραβολή με όσους περιμένουν στην Ελλάδα και έχουν πάρει αρκετά κιλά από το καθισιό :P

Αν έχεις ήδη και άλλο πτυχίο, εκτός της ιατρικής, αυτό δε θεωρείται καθόλου κακό και η ηλικία δεν είναι πια ανασταλτικός παράγοντας.

Βέβαια, εγώ και ο καθένας έξω από το χορό, μπορούμε να λέμε πολλά τραγούδια. Εσύ πρέπει να μετρήσεις τις δυνάμεις σου, τις εφεδρείες σου και πόσο πολύ θέλεις να βρεθείς στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, στη μέση μιας πολυπολιτισμικής χώρας, μόνος, με 7 ώρες διαφορά από την Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. τα step δεν είναι τα μόνα που κρίνουν. Από τους έλληνες που πήγαν φέτος στο match αρκετοί είχαν >95 αλλά και αρκετοί <90. Οι περισσότεροι τα κατάφεραν και μάλιστα πολύ καλά.

2. η έρευνα μετράει. Από τα παιδία που ξέρω που πήγαν φέτος στο match (και είναι αρκετοί) και τα κατάφεραν, σχεδόν όλοι είχαν έρευνα 1-2 χρόνια εκεί.

3. τα rotations επίσης μετράνε.

4. η ηλικία δεν μετράει αν έχει κάποιος advanced degrees. Αν όχι μετράει αρνητικά. Το ίδιο αρνητικά μετράει και ο χρόνος από την αποφοίτηση ειδικά αν αυτός δεν αφιερώνεται στην απόκτηση ερευνητικής ή κλινικής εμπειρίας.

5. όλα είναι εφικτά αν το προσπαθήσει κάποιος αλλά υπάρχουν και ευκολότερες χώρες. Τα στατιστικά δείχνουν μια μικρή προοδευτική αύξηση των IMG που δεν κάνουν match (εδώ). Ίσως τα πράγματα να γίνονται δυσκολότερα μετο χρόνο. Εμπειρικά και μόνο (το τονίζω) συναντά κανείς άτομα που πριν χρόνια έκαναν match σε καλά university programs με credentials που τώρα τα έχουν αρκετά παιδιά που πήγαν σε λιγότερο καλά προγράμματα. Βέβαια δεν μπορεί να ξέρει κάποιος άλλες πτυχές των αιτήσεων (συστατικές, pubs, etc).

6. Πάντως για τα παιδιά που αποφοιτούν τώρα από τη σχολή είναι μακράν η καλύτερη λύση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το θέμα της ηλικίας και αυτούς που θέλουν να πάνε USA:

Είμαι 32.5 και μόλις έκανα match σε ειδικότητα που θεωρείται εξαιρετικά ανταγωνιστική. Στην ουσία μου πήρε 3 χρόνια προσπάθειας (2 χρόνια έρευνα USA + 1 χρόνος steps). Η προσπάθεια θα μπορούσε να ήταν τουλάχιστον 1-2 χρόνια λιγότερη εάν είχα κάποια σωστή συμβουλή από κάποιον, αντί να ακούω το μακρύ και το κοντό του καθενός. Αυτό δεν υποτιμάει εμένα, απλά ήμουν άτυχος γιατί δεν είχα κάποιον να μου πει τα πράγματα όπως είναι και να με καθοδηγήσει σωστά, όπως είχαν π.χ. άλλοι φίλοι μου νεότεροι από εμένα τους οποίους καθοδήγησα εγώ και θα τελειώσουν ειδικότητα στην ίδια ηλικία στην οποία θα την αρχίσω εγώ!! Π.χ. στη δικιά μου περίπτωση, δεν μου είπε κανείς να μην χάσω το χρόνο μου με μ@λ@κ!3ς όπως Στρατός/Αγροτικό, ούτε μου είπε κανείς να δώσω ΠΡΩΤΑ τα steps 1 χρόνο και μετά να κάνω 1 χρόνο έρευνα στην Αμερική (1 αντί για 2, και ας είχα στο τέλος 20 papers αντί για τα 43 που έχω τώρα, και δεν έχω μόνο papers στο βιογραφικό μου, αλλά και πολλά άλλα πράγματα εξίσου ή και περισσότερο σημαντικά). Αυτά πήγαν έναν άνθρωπο 3-4 χρόνια πίσω, ασχέτως εάν το αποτέλεσμα ήταν τελικά το άκρως επιθυμητό.

Δεν έχω παρά μόνο πτυχίο ιατρικής, και ούτε η ηλικία μου μέτρησε αρνητικά. Απλά πήγα εκεί και απέδειξα ποιος είμαι με και με το παραπάνω. Στο τέλος εγώ διάλεξα το πρόγραμμα που θα πάω, και όχι αυτό εμένα. Είχα πάνω από 1 επιλογές. Εάν είναι κάποιος άχρηστος γενικά, είναι σίγουρο ότι αυτό δεν θα αλλάξει στα 32 του. Μπορεί όμως κάποιος, λόγω κάποιων συγκυριών, ή ατυχιών, ή κακών συμβουλών, ή όπως θέλετε πείτε το να αργήσει να κάνει κάποια πράγματα που ενδεχομένως ή άλλοι να τα έκαναν πιο νωρίς. Αυτό δε σημαίνει αυτόματα ότι είναι άχρηστος, ή ότι δεν μπορεί να κάνει πράγματα. Η ηλικία δεν είναι το παν, μέσα σε λογικά πλαίσια πάντοτε. Ο καθένας, και σε οποιαδήποτε ηλικία του ΤΥΧΕΙ, μπορεί να αποδείξει τον εαυτό του. Διαφωνώ με τη λογική του να ρίχνουμε ανθρώπους στον "Καιάδα" (ή στη NASA :P ), επειδή ίσως έτυχε τα πράγματα να μην τους έρθουν ευνοϊκά. Ιδιαίτερα όταν δεν τους γνωρίζουμε προσωπικά και δεν ξέρουμε τους λόγους για τους οποίους τα πράγματα δεν τους ήρθαν ευνοϊκά (όπως αντιθέτως ίσως να ήρθαν σε εμάς).

Πολλοί ξένοι "κάποιας ηλικίας" :P κάνουν match, και σε ειδικότητες πολύ ανταγωνιστικές. Π.χ. τώρα έκανε ένας Γερμανικό πιπίνι 35 χρονών :P match στην ορθοπαιδική σε πολύ καλό πρόγραμμα στην Καλιφόρνια. Ούτε με καμιά τρομερή έρευνα. Έχει μόνο 6 δημοσιεύσεις. Τα scores του δεν τα ρώτησα, μάλλον καλά θα είναι, αλλά η ουσία είναι ότι πήγε στην Αμερική και έκανε έρευνα 4 χρόνια (!!!), για να τον πάρουν. Προφανώς δεν ήταν τόσο παραγωγικός, αλλά τον πήραν τελικά για κάποιο λόγο. Εάν τους κάνεις σε παίρνουν. Είναι τόσο απλό. Όσο βασανίζετε τους εαυτούς σας με irrelevant θέματα, τόσο το χειρότερο για εσάς. Όσο ακούτε το τι λέγεται γύρω σας και όχι από ποιον λεγέται κακό για σας. Δώστε τα steps και σκίστε τα. Αυτό έκανα και εγώ. Πηγαίνετε εκεί και αποδείξτε ότι είστε καλύτερος από τους αντίστοιχους Αμερικανούς υποψηφίους. Δείξτε ότι είστε εργατικοί και ότι έχετε καλό χαρακτήρα και ότι δεν θα δημιουργήσετε προβλήματα στο πρόγραμμα. Αυτοί ψάχνουν τον καλύτερο από όλες τις απόψεις. Εάν είναι 28 ή 35, στ'@ρχ!δ!@ τους, θα τον πάρουν. Μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό και μην είστε απόλυτοι, ούτε με ηλικίες, ούτε με "συνταγές". Ειδικά εσείς που δεν έχετε πάει στην Αμερική και δεν ξέρετε τι παίζει ακριβώς, για το καλό σας, μην υποθέτετε, και ιδιαίτερα με απόλυτο τρόπο το πώς είναι τα πράγματα. Κακό στον εαυτό σας, ή στους άλλους που σας ακούν κάνετε. Και διαιωνίζεται χρόνια μια συζήτηση που μπορεί να τελειώσει σε μισή ώρα αν μιλάει κανείς υπεύθυνα. Δεν υπάρχουν απόλυτα πράγματα στη ζωή, η οποία είναι απρόβλεπτη.

PS. Και εγώ ήμουν αστροναύτης, άλλα με κέρδισε η ιατρική :P

@ Thanos

Ο καθένας έχει τη δικιά του προσωπική εμπειρία/πορεία και μερικές φορές υπάρχουν και ατυχίες. Το θέμα είναι να μην τα παρατάμε ΠΟΤΕ. Λίγο λίγο, δώσε πρώτα τα μαθήματα και ΜΕΤΑ ξεμπέρδευε με τα USMLEs. Εάν θέλεις παθολογική (μη χειρουργική) ειδικότητα, τότε θα βρείς σίγουρα, στο λέω εγώ. Εάν θέλεις πάλι να κάνεις χειρουργική ειδικότητα, θα πρέπει να πας ΕΚΕΙ να κάνεις 1-2 χρόνια έρευνα ώστε να σε γνωρίσουν και να τους πείσεις ότι τους κάνεις. Αυτή είναι η ουσία. Τα υπόλοιπα είναι bullshit. Λίγο-λίγο όμως. Μη θες να γίνουν όλα μαζί ΑΜΕΣΩΣ. Πρώτα τα μαθήματά σου και μετά όλα τα άλλα. Ούτως ή άλλως για το μέλλον σου σημασία έχει τι θα κάνεις τώρα γι'αυτό, και όχι η όποια ατυχία συνέβη στο παρελθόν. Τα υπόλοιπα είναι irrelevant.

Edit: Δεν επιτίθεμαι προσωπικά σε κανέναν για τα σχόλιά του. Τα σέβομαι άσχετα εάν δε συμφωνώ ή δεν με ενδιαφέρουν. Ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι σχόλιο θέλει, σε ελεύθερη χώρα ζούμε. Έτσι έκανα και εγώ.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupορθο θελω να σου πω οτι τελικα :anavwfwties: εισαι γαμω τα παιδια! emrose

δε χρειαζεται να πω κατι παραπανω.

επισης θελω να τονισω απο οσα ειπες,αυτο

ούτε μου είπε κανείς να δώσω ΠΡΩΤΑ τα steps 1 χρόνο και μετά να κάνω 1 χρόνο έρευνα στην Αμερική (1 αντί για 2, και ας είχα στο τέλος 20 papers αντί για τα 43 που έχω τώρα

αυτο πανω-κατω,εμενα μου το δωσε να το καταλαβω πολυ καλα προ καιρου η σουαβε με πμ και την ευχαριστω γι αυτο.

υπηρξε σημαντικο στη ληψη καποιων αποφασεων μου.

επισης κοιτωντας τα παραπανω ποστ-απαντησεις στα λεγομενα του thanos,ειναι εμφανες ποιοι ειναι κολλημενοι κατα διαφορους τροπους και ποιοι βλεπουν τα πραματα πιο ανοιχτα και μεγαλοκαρδα.

Τροποποιήθηκε από shlia and friends...!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ούτε μου είπε κανείς να δώσω ΠΡΩΤΑ τα steps 1 χρόνο και μετά να κάνω 1 χρόνο έρευνα στην Αμερική (1 αντί για 2, και ας είχα στο τέλος 20 papers αντί για τα 43 που έχω τώρα

και για να εξηγουμαστε...

τουλαχιστον αυτα που εχω καταλαβει εγω απο συζητησεις μου με ατομα σχετικα με το αθλημα

ειναι οτι αλλη η μαγκια με την οποια πας αμερικα οταν εχεις περασει τα στεπ(ειτε μονο το 1ο ειτε και τα δυο)

αφενος γιατι οι εκει συναδελφοι σου σε λαμβανουν υποψιν πιο σοβαρα αφου αν δεν εχεις στεπ γι αυτους-χονδροειδως θα το θεσω-δεν εισαι doc

κι αφετερου γιατι εισαι κι εσυ πιο σιγουρος τοσο σε ο,τι αφορα τις γνωσεις σου οσο και σε ο,τι αφορα τη στερεοτητα....! του εγχειρηματος σου "ειδικοτητα στις ΗΠΑ".

ε ναι,ειναι αλλο να εχεις ηδη στα χερια σου το μισο μαγικο χαρτακι(step 1) η και ολοκληρο το μαγικο χαρτακι(step 1 και 2) που σου εξασφαλιζει το να μπορεις να κανεις αιτησεις(ποσο μαλλον οταν εχεις γαμησει κιολας στα σκορ) και να εισαι στις ΗΠΑ προσπαθωντας να εμπλουτισεις με ερευνα κ.ά. το βιογραφικο σου προκειμενου να χτυπησεις οσο το δυνατον καλυτερη θεση κι αλλο να το να εισαι εκει για ερευνα με φαρο την ελπιδα :rolleyes: ,μη εχοντας τιποτα εξασφαλισμενο και σιγουρο!

τωρα στην περιπτωση που καποιος παει με στεπ 1 μονο,κατα ποσον μπορει να κανει ερευνα και ταυτοχρονα να διαβαζει για τα usmle δεν το ξερω.ο ορθο απ οτι λεει ετσι το εκανε.ξερω κι αλλα 2 ατομα που το κανανε ετσι.καποιος αλλος μου ειπε οτι πρακτικα αυτο ειναι αδυνατο αφου οταν κανεις ερευνα ξημεροβραδυαζεσαι στο εργαστηριο.

ορθο σουαβε φρακταλ pdx usmeds και λοιποι ειδημονες τι λετε επ αυτου;

τωρα...σε ο,τι αφορα το 1 η 2 χρονια ερευνα ,αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι δεν παμε για χορταση εκει :P

πας να σε γνωρισουν,να παρεις συστασεις και να χτυπησεις καποιον αριθμο papers.

σιγουρα δυο χρονια ειναι καλυτερα απο 1 αλλα μ αυτη τη λογικη και 3 ειναι καλυτερα απο 2 και παει λεγοντας.

το θεμα ειναι οτι εμεις δεν ειμαστε εκει για να εντρυφησουμε στην "τεχνη" της ερευνας(αν και προφανως για οσο ειμαστε εκει θα προσπαθουμε να κανουμε οσο καλυτερα γινεται τη δουλεια μας)

ουτε για να ανακαλυψουμε το φαρμακο του ΑΙDS(οχι οτι αν μας καθοταν θα μας χαλαγε),

ειμαστε εκει γιατι ετσι πρεπει να κανουμε προκειμενου να μαζεψουμε "μορια" προς επιτευξη του στοχου μας ακα θεση ειδικοτητας.

στον ενα χρονο μια χαρα σ εχουν γνωρισει,συστασεις παιρνεις,θα χεις χτυπησει και καποια πειπερς(αριθμος,ποιοτητα κλπ εχει να κανει με πολλους παραγοντες)

οποτε αν εχεις και τα στεπ ετοιμα,μια χαρα κανεις αιτησεις.

αν δε σου κατσει συνεχιζεις και δευτερο χρονο ερευνα και χτυπας ξανα.

ειδημονες καλα τα χω καταλαβει;

Τροποποιήθηκε από shlia and friends...!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης κοιτωντας τα παραπανω ποστ-απαντησεις στα λεγομενα του thanos,ειναι εμφανες ποιοι ειναι κολλημενοι κατα διαφορους τροπους και ποιοι βλεπουν τα πραματα πιο ανοιχτα και μεγαλοκαρδα.

Αμέσως εσύ (και άλλοι εδώ μέσα) να κατηγορήσεις… :rolleyes:

Ας υποθέσουμε, λοιπόν, πως ο φίλος μας υπάρχει και δεν είναι troll.

emstar Χρωστάει 36 μαθήματα στο 6ο!! Σε έξι χρόνια έχει δώσει 24 μαθήματα!! (Αλήθεια, ο ortho πόσα χρωστούσε στο έκτο;)

emstar Το έκανε εσκεμμένα!! Δεν του έτυχε κάτι του ανθρώπου. Θέλει, λέει, να τα δώσει μαζεμένα για… να έχει συγκεντρωμένη γνώση!!

emstar Την ηλικία και την έλλειψη έρευνας και rotations να τα παραβλέψω γιατί από μόνα τους δεν είναι καταστροφικά.

Και ρωτάει τι να κάνει;

Επαναλαμβάνω. Όσες πιθανότητες έχει η NASA να τον δεχτεί άλλες τόσες έχει να γίνει δεκτός κάπου στις ΗΠΑ για ειδικότητα... :rolleyes:

Φαντάζομαι την συνέντευξη έτσι και πάρει 260 x 2 στα steps (λέμε τώρα):

“So you failed 36 courses during medical school and you are 35 years old with no US experience or research. How did you manage to cheat to get your scores?” <_<

Θέλει να δώσει τα steps; Ας τα δώσει. Κακό ΔΕΝ του κάνουνε. emno

Θέλει να ελπίζει; Ας ελπίζει. Ούτε αυτό του κάνει κακό. :rolleyes:

Θέλει να του πω πως οι ελπίδες του είναι περισσότερες από αυτές που έχει να βρεθεί σε τροχιά γύρω από την γη; Ας το θέλει. Δυστυχώς αυτές είναι. Τι να κάνουμε. :huh:

Το βιογραφικό του δεν εμπνέει την εμπιστοσύνη που θέλει να έχει ένα πρόγραμμα για να τον κάνει rank. :rolleyes:

Στην πραγματικότητα, αν κερδίσει το τζόκερ και πληρώσει τους Ρώσους, μπορεί να κάνει μια βόλτα προς τον σταθμό. Ειδικότητα στις ΗΠΑ όμως όχι... :lol:

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τωρα στην περιπτωση που καποιος παει με στεπ 1 μονο,κατα ποσον μπορει να κανει ερευνα και ταυτοχρονα να διαβαζει για τα usmle δεν το ξερω.

Τις περισσότερες φορές σου μένει χρόνος να διαβάσεις για τα steps όταν κάνεις έρευνα.

Όχι βέβαια όσο εντατικά θα έκανες αλλιώς. :rolleyes:

Η οδός αυτή έχει όμως αρκετά πλεονεκτήματα.

Όταν ερωτηθείς: “So what did you do after finishing medical school in Greece?”

To να απντήσεις “I did two years of research and studied for the USMLE’s” ακούγεται πολύ πιο καλό από το “It took me a full year to study for the USMLE’s even though my competition does the same thing in 6-12 weeks”

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

even though my competition does the same thing in 6-12 weeks

αυτο δεν το κανεις πιο λιανα,γιατι δεν ειναι ολα αυτονοητα σε ολους;

ποιος ειναι my competion?αν τα αμερικανακια + ολ δε ρεστ med students in american unies learn medicine in english κ while in uni μετα απο καθε διαλεξη λυνουν και αντιστοιχα usmle οπως αναφερθηκε πανω και προφανως ξερουν οτι τα στεπ ειναι ο στοχος τους πριν καν μπουν στο college,λογικο ειναι εκεινους να τους παρει λιγοτερο απο εναν τυπο χ που χει σπουδασει medicine σε αλλη γλωσσα και που πρωτοερχεται,ουσιαστικα,σε hardcore επαφη με medical english terminology τη μερα που ανοιγει να διαβασει για τα στεπ και που θελει λιγο χρονο μεχρι να μπει στο πνευμα διαβασματος τους και στο ολο τριπακι της ειδικοτητας στο us.

που ν το κατακριτεο;μηπως θα πρεπε απο τα γεννοφασκια του ο αλλος να ξερει οτι θα κανει ειδικοτητα στις us και να προετοιμαζεται για τα στεπ;;;;

μη χεσω δηλαδη.απ τη στιγμη που δεχονται IMG,αυτα που ειπα ειναι παραμετροι που θεωρουνται δεδομενες.

Συμφωνώ με μαζί σου. Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Αυτά που λες ισχύουν. Η πραγματικότητα είναι ότι ο ξένος εξ'ορισμού προέρχεται από άλλο σύστημα. Γνωρίζω πολύ καλά τους αμερικανούς φοιτητές, τους οποίους έχω ζήσει από κοντά γιατί τους έκανα μάθημα στην μυοσκελετική ανατομία, καθώς και επίσης ήμουν σε αρκετούς ο μέντορας τους όταν κάνανε research, οι οποίοι πολλοί από αυτούς τώρα είναι ειδικεύομενοι στην ορθοπαιδική, και βοηθήθηκαν σημαντικά από αυτό στο να βρουν θέση ειδικότητας (τους βαθμολογούσα επίσης, γιατί ήμουν ο άμεσα υπεύθυνος γι'αυτούς).

Το σύστημα είναι άδικο για τους ξένους, και ιδιαίτερα στις χειρουργικές ειδικότητες, και άρα συμφωνώ εν μέρει με τον usmeds. Ο usmeds έχει δίκιο ότι η νοοτροπία που θα πρέπει να έχει κανείς είναι να κάνει το καλύτερο δυνατό και να τα δώσει στη Σχολή. Όμως, όπως έχουμε πει, πολλοί ξένοι κάνουν match, και αν δούμε (θα το πω για πολλοστή φορά), τις μη χειρουργικές ειδικότητες, πχ παθολογία, το 54% είναι ΞΕΝΟΙ. Αυτό και μόνο το γεγονός, καταδεικνύει ότι δέχονται πολλούς IMGs, οι οποίοι εξ ορισμού δεν είναι του συστήματος, και σε αυτούς τους πολλούς, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό έδωσε τα steps ΜΕΤΑ τη Σχολή, και αφιέρωσε πχ 1 χρόνο για να τα διαβάσει. Αυτό γιατί τα συστήματα είναι διαφορετικά. Οι αριθμοί λοιπόν μιλούν από μόνοι τους. Ό,τι άλλο και να πει κανείς είναι περιττό. Στις χειρουργικές ειδικότητες, τα πράγματα είναι σαφέστατα πιο δύσκολα, και τα έχουμε αναλύσει πολλάκις, δείτε και το τελευταίο μου post.

κι οταν λες το κανουν σε 6-12 weeks εννοεις τελειωνουν και με τα 2 στεπ σε διαστημα 1,5- 3 μηνων;

Είπαμε, οι αμερικανοί φοιτητές με το που πατάνε το πόδι τους στη Σχολή, ο σκοπός της ζωής τους για τα επόμενα 2 χρόνια είναι ένα καλό score στο step 1. Οι 6-12 weeks που λέτε είναι απλά ο χρόνος που κάνουν Ε Π Α Ν Α Λ Η Ψ Η σε αυτά που μαθαίνουν αυτά τα 2 χρόνια, από ανθρώπους που σκοπό έχουν να τους τα βάλουν στο κεφάλι με γνώμονα πάντα ένα καλό score στο step 1. Επίσης, η όσο το δυνατόν καλύτερη προετοιμασία των αμερικανών φοιτητών για το step 1, δεν είναι μόνο είναι μόνο δικός τους σκοπός. Είναι και σκοπός της κάθε ιατρικής Σχολής στην Αμερική να βγάζει φοιτητές με πολύ καλά scores στα steps, γιατί έτσι διατηρεί το επίπεδό της και τη φήμη της. Άρα, όλα δουλεύουν αυτά τα 2 χρόνια υπέρ του Αμερικανού φοιτητή: Ο εαυτός του ΚΑΙ η Σχολή του. Οι ξένοι λοιπόν είνα εντελώς διαφορετική ιστορία. Συγκρίνετε τα παραπάνω που είπα με τους εαυτούς σας, τη Σχολή σας και τους Καθηγητές σας. Άνθρωποι είστε και εσείς, άνθρωποι είναι και αυτοί, δεν είναι superheroes.

τωρα στην περιπτωση που καποιος παει με στεπ 1 μονο,κατα ποσον μπορει να κανει ερευνα και ταυτοχρονα να διαβαζει για τα usmle δεν το ξερω.

Τις περισσότερες φορές σου μένει χρόνος να διαβάσεις για τα steps όταν κάνεις έρευνα.

Όχι βέβαια όσο εντατικά θα έκανες αλλιώς. :rolleyes:

Εξαρτάται πού κάνεις έρευνα και τι ειδικότητα θέλεις να κάνεις. Εγώ προσπάθησα να τα δώσω όταν έκανα έρευνα και το βρήκα αδύνατο. Στην έρευνα έπρεπε να δώσω τον καλύτερό μου εαυτό, δούλευα ασταμάτητα και σε 2 χρόνια έβγαλα 33 papers μόνο στην Αμερική (είχα 10 από Ελλάδα ήδη τα οποία τα έκανα στο αγροτικό μου), 10 book chapters, πήρα χρηματοδοτήσεις (grants) αρκετών χιλιάδων $, βραβεία διάφορα, κλπ... Δεν είμαι υπεράνθρωπος, για να διάβαζα τόσο καιρό μετά την αποφοίτησή μου τη Σχολή ξανά τον κύκλο του Krebs ΚΑΙ ταυτόχρονα να κάνω όσα έκανα. Θα έπρεπε να θυσιάσω κάτι από τα 2. Επέλεξα, όπως πάντα προσπαθώ, να είμαι ο καλύτερος σε αυτό που έχω υποχρέωση να κάνω τη δεδομένη στιγμή και μετά τα διάβασα σε 9 μήνες αποκλειστικά και στην Ελλάδα για να καταφέρω να σκίσω τα steps...

Η οδός αυτή έχει όμως αρκετά πλεονεκτήματα.

Όταν ερωτηθείς: “So what did you do after finishing medical school in Greece?”

To να απντήσεις “I did two years of research and studied for the USMLE’s” ακούγεται πολύ πιο καλό από το “It took me a full year to study for the USMLE’s even though my competition does the same thing in 6-12 weeks”

Θεωρητικά συμφωνώ. Δε χρειάζεται όμως να κάψει κανείς τον εαυτό του λέγοντας πράγματα του στύλ: “It took me a full year to study for the USMLE’s even though my competition does the same thing in 6-12 weeks” Όμως υπάρχουν τρόποι να το παρακάμψεις αυτό και να μη φανεί άσχημα. Πχ., μπορεί κανείς όσο διαβάζει αποκλειστικά τα USMLEs για 1 χρόνο, να πάρει ένα χαρτί από κάποιον Έλληνα γιατρό στην Ελλάδα, π.χ. πανεπιστημιακό που να φαίνεται ότι δούλευε παράλληλα μαζί του, ή πχ σε μια ιδιωτική κλινική για 6-7 μήνες, ώστε να μη φανεί ότι έκανε interruption. Και δεν θα σου πει κανένας για 3 μήνες τι έκανες εάν υπάρχει κενό. Βρες κάτι και πες τους. Και όλοι ξέρουμε πώς δίνουν τα χαρτιά και τις συστατικές επιστολές στην Ελλάδα. Επίσης, δεν το θεωρώ αθέμιτο. Όπως προείπα, το σύστημα είναι άδικο για τους ξένους (και άρα συμφωνώ με τον usmeds θεωρητικά), όμως και οι ξένοι δεν είναι βλάκες για να κάτσουν με σταυρωμένα τα χέρια. Τρόποι υπάρχουν και όποιος το θέλει πραγματικά το καταφέρνει.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και σε 2 χρόνια έβγαλα 33 papers μόνο στην Αμερική (είχα 10 από Ελλάδα ήδη τα οποία τα έκανα στο αγροτικό μου)

???

Πού έκανες αγροτικό, στο εθνικό ίδρυμα ερευνών;

Χαχαχαχαχα.... Είχα πολύ χαλαρό αγροτικό (ήμουν εξαιρετικά τυχερός) και τα έκανα εκεί μαζί με ένα φίλο μου ειδικευόμενο με φοβερή προσπάθεια και πολύ πόλεμο από διάφορους, όπως άλλωστε συνηθίζεται στην Ελλάδα. Στο αγροτικό μου πήγα σε 15 συνέδρια στο εξωτερικό, όπου έκανα και γνωριμίες και έτσι βρήκα έμμισθη θέση στην Αμερική για έρευνα αμέσως μετά. Επίσης, διάβασα και για τις Ελληνικές εξετάσεις ειδικότητας μαζί του (αφού τις έδινε εκείνος το βρήκα καλή ευκαιρία να τις διαβάσουμε μαζί). Σε κάλυψα?

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να μας πει η λιλ σε ποιό εργαστήριο την δέχτηκαν στις ΗΠΑ αφού είναι τόσο εύκολο...

Για να βρει κάποιος ορθοπαιδική στις ΗΠΑ ως ξένος δεν μπορεί να είναι κάτι λιγότερο από τον όρθο που στα 30 του έχει 43 papers, έχει ξεσκιστεί στην δουλειά ΚΑΙ έχει άριστα στα USMLE. Δεν έχει καμία απολύτως ελπίδα αλλιώς. Δέχονται μόνο exceptional ξένους, και ο όρθο είναι ένας από αυτούς :)

ε ναι,ειναι αλλο να εχεις ηδη στα χερια σου το μισο μαγικο χαρτακι(step 1) η και ολοκληρο το μαγικο χαρτακι(step 1 και 2) που σου εξασφαλιζει το να μπορεις να κανεις αιτησεις(ποσο μαλλον οταν εχεις γαμησει κιολας στα σκορ) και να εισαι στις ΗΠΑ προσπαθωντας να εμπλουτισεις με ερευνα κ.ά. το βιογραφικο σου προκειμενου να χτυπησεις οσο το δυνατον καλυτερη θεση κι αλλο να το να εισαι εκει για ερευνα με φαρο την ελπιδα :rolleyes: ,μη εχοντας τιποτα εξασφαλισμενο και σιγουρο!

τωρα στην περιπτωση που καποιος παει με στεπ 1 μονο,κατα ποσον μπορει να κανει ερευνα και ταυτοχρονα να διαβαζει για τα usmle δεν το ξερω.ο ορθο απ οτι λεει ετσι το εκανε.ξερω κι αλλα 2 ατομα που το κανανε ετσι.καποιος αλλος μου ειπε οτι πρακτικα αυτο ειναι αδυνατο αφου οταν κανεις ερευνα ξημεροβραδυαζεσαι στο εργαστηριο.

ορθο σουαβε φρακταλ pdx usmeds και λοιποι ειδημονες τι λετε επ αυτου;

οποτε αν εχεις και τα στεπ ετοιμα,μια χαρα κανεις αιτησεις.

αν δε σου κατσει συνεχιζεις και δευτερο χρονο ερευνα και χτυπας ξανα.

ειδημονες καλα τα χω καταλαβει;

Κι εγώ όσο έκανα έρευνα δεν μπορούσα να διαβάσω για τα steps, ήταν απολύτως αδύνατο γιατί ξημεροβραδιαζόμουν στο lab. Είχα αμερικανίδα supervisor που ίσως έχει διαφορά. Παιδιά με έλληνες supervisor, που έδειχναν πιο ανοχή στα ωράρια, ξέρω 4 οι οποίοι έδωσαν τις εξετάσεις όσο έκαναν έρευνα. Βέβαια ήταν στρατιώτες...5 τελείωναν από την δουλειά, 5.15 ξεκινούσαν 4ωρο διάβασμα και δεν τα έβλεπε ήλιου φως. Επιπλέον, όπως λέει και η φίλη μου η Λάμα, πρέπει να βάλω μια ταμπέλα που να γράφει "I know it is weird but I LIKE RESEARCH" δλδ αυτό που έκανα μου άρεσε πολύ, απλά με είχε τσακίσει γιατί δούλευα άπειρα και ποτέ δεν το θεώρησα stepping stone για την ειδικότητα.

Interview questions:

What do you like in a person?

What do you dislike in a person?

What is your best quality?

What is your weakness?

Tell me about yourself

What would you do if we were going to a trip in Disneyland? How would you organize that?

Tell me about your family

What do you want to do after residency?

You speak very good English, do you think your musical studies helped on that?

Did you get mad with the taxi drives that was late?

What would you miss from US when you leave?

What is your favorite American food (tell me the recipe)

Why did you choose US over Germany for training? over Greece?

Tell me something that could get under your skin.

Ask me something non medical and not about the program

What books do you like to read? About what? (On the road, Jack Kerouac, Letter to my Daughter, Maya Angelou)

What do you want to do after residency?

Where do you see yourself in 10 years?

Ask me questions

Tell me the recipe of your favorite Greek food

Tell me about your research

Do you know facci? A Greek food with lentils? (fakes)

What is your favorite island in Greece?

Tell me about your family

What is the meaning of your name in Greek?

Are you homesick?

What did u do in your research?

What did u do after graduating medical school?

What would u change in your career?

Is there anything you would feel proud of?

What kind of student were u?

What are the techniques you know in the lab?

What do u want to do after finishing residency?

What exactly is a research internship?

How do u decide about the program u choose?

Ask me a few questions

How was it to be 2 years out of clinic?

What do you think of your clinical skills?

Why did u choose US for your residency?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ι) οι ερωτήσεις είναι για αυτούς που θα κάνουν συνεντευξεις στις ΗΠΑ όχι για εσένα.

ιι) η επιλογή στις ΗΠΑ δεν βασίζεται κατά κύριο λόγο στη συνέντευξη (αλλά και σε αυτή) σε αντίθεση με άλλες χώρες

ιιι) αυτά για την έρευνα είναι ανάξια σχολιασμού και αναχρονιστικά. ας μην αποθαρρυνεται ο κόσμος (με το να νιώθει βιολόγος). Είναι καλύτερο από το να κάνει λατζοδουλειά αλλού. Κυρίως είναι επένδυση. Ανοίγουν οι ορίζοντες. Ξεκολάει το μυαλό. Είναι και απαραίτητη για τους ξένους που θέλει να πάει αμερική.

ιv) τους ξέρεις όλους "τους περισσότερους" που παρακάλεσαν για έρευνα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ερωτήσεις είναι σχεδόν όλες οι ερωτήσεις που ρώτησαν εμένα στις συνεντεύξεις. Ελπίζω να φανούν χρήσιμες σε όποιο παιδί κάνει συνεντεύξεις στο αμερικάνικο match του χρόνου.

Γνώρισα "κακομοιράκους βιολόγους" που είναι VP σε μεγάλα νοσοκομεία, είναι chair σε έδρες παγκοσμίου φήμης και κυρίως είναι πρωτεργάτες φαρμάκων που σώσαν εκατομμύρια ασθενείς σε όλο τον κόσμο. Τέλος πάντων ένας γιατρός στην έρευνα είναι..."κλινικός" για τους βιολόγους, "βιολόγος" για τους κλινικούς...και όμως η έρευνα σου δίνει skills που δεν πρόκειται να τα αποκτήσεις όσο καλός κλινικός και να είσαι. Και δεν εννοώ μόνο την ερμηνεία αποτελεσμάτων που με διάβασμα και μικρή ενασχόληση το αποκτάς, αλλά σε πρώτη φάση τον σχεδιασμό ενός project και μακροπρόθεσμα την γένεση μιας υλοποιήσιμης ιδέας. Επίσης, για τους λάτρεις της δημοσιότητας ;), η έρευνα σου δίνει την φήμη...νομίζεις ότι το Harvard με το απέναντι Caritas St Elizabeth στην Βοστώνη, έχει μεγάλη διαφορά στους κλινικούς γιατρούς; Και στα 2 νοσοκομεία οι κλινικοί είναι δυνατοί, ακολουθούν τα guidelines και θεραπεύουν κόσμο. Γιατί δεν ξέρεις το St Ez? Γιατί το Harvard απλά φτιάχνει τα guidelines :D και έχει πάρει και πόσα Nobel. Η έρευνα σου φέρνει ΚΑΙ χρήματα, θυμάμαι εγώ την αμερικανίδα καθηγήτριά μου να λέει στην Bristol "θέλω 1.2 εκατομμύρια δολλάρια για να κάνουμε το translational research στο εργαστήριό μας" υποδομές, προσωπικό, και ο δικός της μισθός μέσα χωρίς να κουνάει ούτε βλέφαρο :D Τέλος πάντων αυτά είναι θεωρίες και είπαμε εγώ έχω και το κουσουράκι να μου αρέσει η έρευνα. Επιπλέον δεν είναι διόλου πρακτικό για τα παιδιά που θέλουν να κάνουν ειδικότητα στις ΗΠΑ για τα οποία είναι αυτό το θέμα.

Η έρευνα μπορεί να είναι stepping stone για κάποιον που θέλει να κάνει ειδικότητα στις ΗΠΑ. Εμένα μου έδωσε συστατικές επιστολές και τρελό back-up στις αιτήσεις μου. Αν κάποιος την σιχαίνεται και την υποτιμά τον συμβουλεύω, όπως λέει και ο usmeds να μην ασχοληθεί, να διαβάσει διπλά και να πάρει βαθμούς >95 για να μην την "έχει ανάγκη". Δεν χρειάζεται να υποβληθεί στο "μαρτύριο" της έρευνας :) Καλοί βαθμοί και 4-5 μήνες άμισθος ή ακόμα καλύτερα elective για να πάρει τις συστατικές που χρειάζεται είναι αρκετοί για τις ειδικότητες που παλεύονται (παθολογίες, παιδιατρικές, γεν.ιατρική, ψυχ, παθαν, Γ/Χ prelim κλπ)

Τροποποιήθηκε από suave
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η έρευνα μπορεί να είναι stepping stone για κάποιον που θέλει να κάνει ειδικότητα στις ΗΠΑ. Εμένα μου έδωσε συστατικές επιστολές και τρελό back-up στις αιτήσεις μου. Αν κάποιος την σιχαίνεται και την υποτιμά τον συμβουλεύω, όπως λέει και ο usmeds να μην ασχοληθεί, να διαβάσει διπλά και να πάρει βαθμούς >95 για να μην την "έχει ανάγκη". Δεν χρειάζεται να υποβληθεί στο "μαρτύριο" της έρευνας :) Καλοί βαθμοί και 4-5 μήνες άμισθος ή ακόμα καλύτερα elective για να πάρει τις συστατικές που χρειάζεται είναι αρκετοί για τις ειδικότητες που παλεύονται (παθολογίες, παιδιατρικές, γεν.ιατρική, ψυχ, παθαν, Γ/Χ prelim κλπ)

Πολύ σωστή Suave. Ακριβώς όπως το λες. Για τις χειρουργικές (εκτός preliminary ΓΧ ίσως), αλλάζει και εκεί δε γνωρίζω κάποιον που να βρήκε θέση χωρίς να έχει κάνει έρευνα, ώστε εκτός από scores να έχει και το τρελό back-up (συστατικές) που λέει η Suave. Αυτά έχουν ειπωθεί άλλωστε στις προηγούμενες σελίδες.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η έρευνα στην Αμερική είναι σοβαρή υπόθεση. Χαρακτηριστικό είναι ότι υπάρχουν 5ετή categorical χειρουργικά προγράμματα, που έχουν ενσωματώσει 2 χρόνια έρευνας και έγιναν 7ετή.

Μέχρι όμως να φτάσει κανείς σ' αυτά, τα ερευνητικά εργαστήρια προσφέρουν στους img την ευκαιρία για απόκτηση 'us experience' αφενός και συστατικών επιστολών αφετέρου.

Διότι 'us experience' δεν είναι η Disneyland ή κάτι επισκέψεις στη θεία απ' το Σικάγο, κάποτε, που είμασταν πιτσιρίκια :)

Όσοι προπτυχιακοί, σπεύσατε να κάνετε electives.

Όσοι μεταπτυχιακοί, βρείτε ερευνητικό εργαστήριο ή observership για να αποκτήσετε εμπειρία επί αμερικανικού εδάφους.

Όσοι δεν ενδιαφέρεστε για Αμερική, μη λέτε μαλακείες.

Ευχαριστώ και συγγνώμη.

Τροποποιήθηκε από loser XXL
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο topic "Ειδικότητα στις ΗΠΑ", το ζήτημα είναι εάν το research βοηθάει για να βρεις θέση ειδικότητας στις ΗΠΑ. Ακόμη και εάν είναι για τα μπάζα? Ναι, βοηθάει. Γιατί ακόμη και χάλια να είναι, κάνει κανείς γνωριμίες και παίρνει συστατικές οι οποίες είναι χρυσός για τις αιτήσεις του. Αυτό είναι το θέμα. Τα υπόλοιπα είναι irrelevant, π.χ. εάν κάποιος αισθάνεται "φτωχός βιολόγος", ή αν η έρευνά του αξίζει για Nobel...

Επίσης, βρίσκω irrelevant στο topic να κοντραριζόμαστε για το ποιος έχει κάνει τι, ή αν έχει πάρει Nobel, ή αν έχει τόση έρευνα ή δεν ξέρω και εγώ τι... Σκοπός νομίζω είναι να βοηθηθούν αυτοί που τώρα βρίσκονται στη θέση που ορισμένοι από εμάς βρέθηκαν και αντιμετώπισαν πολλές δυσκολίες ή ταλαιπωρήθηκαν επειδή δεν υπήρχε κάποιος να τους πει 2 κουβέντες ουσιαστικές. Γι'αυτούς είναι το topic, πιστεύω.

PS. Πάω για ποτάκι στο Κεφαλάρι. Καλή σας διασκέδαση :)

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρα από την πλάκα, η ειδικότητα στην Αμερική έχει πολύ κόπο. Πριν προετοιμαστείτε με usmle, οbservership, electives, research and the madonna's eyes (της παναγιάς τα μάτια δηλαδή), ενημερωθείτε για τα ωράρια των ειδικευομένων, τις εξετάσεις κατά την ειδίκευση, τις εξετάσεις μετά την ειδίκευση. Και απαντήστε μέσα σας το ερώτημα 'είμαι διατεθειμένος να μείνω Αμερική', γιατί η επιστροφή στη γλυκιά πατρίδα Ελλάδα δεν είναι πάντα δεδομένη...

Αφού βεβαιωθείτε ότι το' χετε, το πλάνο προετοιμασίας είναι δεδομένο. Πολλά μέλη το έχουν περιγράψει, έχουν επισημάνει σημεία, που πρέπει να προσεχτούν, δίνουν συμβουλές ανιδιοτελώς.

Και ναι, την έρευνα να την έχετε υπόψιν σας, ειδικά αν έχετε μόνο τα usmles και καθόλου us experience!

Ευχαριστώ και συγγνώμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... η έρευνα σου δίνει την φήμη...νομίζεις ότι το Harvard με το απέναντι Caritas St Elizabeth στην Βοστώνη, έχει μεγάλη διαφορά στους κλινικούς γιατρούς; Και στα 2 νοσοκομεία οι κλινικοί είναι δυνατοί, ακολουθούν τα guidelines και θεραπεύουν κόσμο. Γιατί δεν ξέρεις το St Ez? Γιατί το Harvard απλά φτιάχνει τα guidelines :

Να υποθέσω δηλαδή πως διαλέξαμε και κάναμε match στο Far East… emcolgate

Ελπίζω να σου βγεί η συμβουλή και να μην έρθεις μετά να μου ζητάς τα ρέστα, αν κάτι δεν πάει καλα!!! :unsure:

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ χρησιμες αυτές οι συμβουλές. Στην περίπτωση που κάποιος βρει έρευνα για ένα χρόνο τι visa θα χρειαστεί? Η short term scholar που είναι μόνο για 6 μήνες συμφέρει? (έρχεσαι ελλάδα και την ανανεώνεις) Αν κάποιoς πάρει j1 research το ecfmg χορηγεί μετά clinical j1 και αρχίζεις αμέσως ειδικότητα ή πρέπει να γυρίσεις ελλάδα για δύο χρόνια? Επίσης τα χρόνια της j1 είναι αθροιστκά 7? Δηλάδή τα ερευνητικά χρόνια τρώνε την διάρκεια της clinical j1?

Αν και έχουν αναφερθεί κάποιες πληροφορίες στις προηγούμενες σελίδες βρίσκω διφορούμενες πληροφορίες στα sites

thanks

Τροποποιήθηκε από no limits
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.