Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Δεν παραθέτω τα links για τον Goljan. Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες, ας μου στείλει private message. Ευχαριστώ.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αναλυτικός οδηγός διαβάσματος για Μπιχέιβιοραλ Σάιενς

Βασίζεται στην προσωπική εμπειρία 3 ανθρώπων που δοκιμάσαμε τον ίδιο τρόπο και πήραμε Big 99s.

Το μάθημα περιλαμβάνει: Επιντεμιόλοτζι, Μπαϊοστατίστικς, Μπιχέβιοραλ Σάιενς, Σαικόλοτζι, Έθικς.

Πολλοί υποτιμούν το μάθημα αυτό, καθώς φαντάζονται ότι πολλά βγαίνουν “με την κοινή λογική”. Διαπράττουν μέγα σφάλμα κατά την άποψή μου το οποίο θα “εξαργυρώσουν” ακριβά.

θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα, και με μεγάλη έμφαση κανείς να αρχίσει το διάβασμα του από εκεί. Αυτό, επειδή είναι μάθημα αυτόνομο, το οποίο όταν το μάθει κανείς καλά με τον τρόπο που θα υποδείξω, με μία σωστή επανάληψη στο τέλος θα το “σκίσει” χωρίς πρόβλημα.

Ο δοκιμασμένος τρόπος είναι ο εξής:

1. Παρακολούθηση Βίντεο Κ@πλ@ν (επίσης, με τυπωμένες τις σημειώσεις οι οποίες αντιστοιχούν ακριβώς στα Βίντεο). Η διάρκεια των βίντεο είναι περίπου 20 ώρες και 50 λεπτά. Αυτό είναι το βασικότερο. Το μάθημα αυτό βγαίνει σχετικά γρήγορα, καθώς σε πολλά μέρη του ακούγεται σαν ιστοριούλα. Ο καθηγητής είναι εξαιρετικός. Αφού λοιπόν κανείς διαβάσει ένα κεφάλαιο, καλό θα ήταν να κάνει για εξάσκηση τις ερωτήσεις που υπάρχουν στο τέλος του κάθε κεφαλαίου, όχι για να τις απαντήσει σωστά, (και μην σας αγχώνει αυτό σε αυτή τη φάση) αλλά αφ’ενός για να διαπιστώσει πώς είναι οι ερωτήσεις, και αφ’ετέρου, για να διαπιστώσει εάν κατάλαβε σωστά αυτά που διάβασε.

2. Αυτά, με εξαίρεση το κεφάλαιο Μπιχέιβιοραλ 14 Σαικοφαρμακόλοτζι, το οποίο καλό θα ήταν να μην το διαβάσει κανείς τώρα. Αυτό γιατί στην ουσία αποτελεί μια περίληψη των ψυχοφαρμάκων τα οποία θα διαβάσει αργότερα. Αφού τα διαβάσει λοιπόν από άλλα μαθήματα, καλό θα ήταν τότε και μόνο τότε να γυρίσει στο Μπιχέιβιοραλ και να διαβάσει αυτά τα μέρη τα οποία δίνουν έμφαση στο Μπιχέιβιοραλ. Προς το παρόν, ας το κάνει skip.

3. Αφού κανείς δει/διαβάσει το Κ@πλ@ν, θα είναι πανέτοιμος για να το κάνει και επανάληψη από το Φερστ Εϊντ, διαβάζοντας τα sections που αφορούν: 1. Χάι Γιλντ πρίνσιπολς ιν Μπεχέβιοραλ Σάιενς, και 2. Χάι Γιλντ πρίνσιπολς ιν Σακάιατρι (εκτός των φαρμάκων που είπαμε και τα οποία θα τα διαβάσει μετά, αφού κάνει το νευρικό). Ο γενικός κανόνας είναι ότι πρώτα διαβάζουμε από Κ@πλ@ν και μετά ανοίγουμε το φερστ έιντ. Όχι αντίστροφα!!!

4. Επίσης, καλό θα ήταν να επισκεφτεί κανείς το site

http://medicalmnemonics.com/
το οποίο παρέχει χρήσιμα μνημονικά (mnemonics), για το κάθε μάθημα, συμπεριλαμβανομένου του Μπιχεϊβιοραλ. 5. Τέλος, όποιος διαθέτει χρήματα για σπατάλη, μπορεί επίσης να κάνει και ερωτήσεις από τον Κ@πλ@ν, στο
www.kaptest.com

αλλά κατά τη γνώμη μου είναι ακόμη νωρίς και οι περισσότεροι από εμάς δεν είμαστε “Ωνάσηδες”. Οπότε δεν θα το συνιστούσα σε αυτή τη φάση.

Εάν ακολουθήσει κανείς με ευλάβεια (βοήθειά μας emevlogies )τα παραπάνω, δε χρειάζεται ΤΙΠΟΤΕ άλλο (π.χ. κάποιο από τα βιβλία της Φάντεμ που συστήνει το Φερστ Έιντ). Αυτά είναι ΥΠΕΡ-αρκετά και καλύπτουν απόλυτα.

page1i.jpg

page2x.jpg

page3g.jpg

page4g.jpg

Καλό Πάσχαααααααααααααααααα! Έφυγαααααααα!

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ mnk says FMDC

Ό,τι διαβάσεις καλό είναι. Το γνωρίζω αλλά εγώ δε χρειάστηκε να το διαβάσω γιατί ήξερα αυτά που γράφει μέσα εκ πείρας. Σίγουρα θα έχει μέσα χρήσιμα πράγματα για τον IMG, αλλά πιστεύω ότι τα έχουμε υπερ-καλύψει με τα posts μας στο τόπικ αυτό, και πιθανότατα πολύ καλύτερα, γιατί δίνουμε πολλές πληροφορίες οφ δε ρέκορντ.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ortho, θέλω και εγώ να σε ευχαριστήσω προσωπικά, για τις πολύτιμες και ξεστραβωτικές πληροφορίες που μας δίνεις. Είναι πράγματα που δύσκολα βρίσκει ένας IMG.

Ηθελα να σε ρωτήσω (και όποιον άλλο ξέρει):

- αν θεωρείς καλύτερα τα Kaplan lecture notes σε σχέση με τα Kaplan Home Study Program

- και αν υπάρχει σημαντική διαφορά (πέραν των εξωφύλλων) στα kaplan Lecture Notes του 2006 (που βρίσκουμε στο νετ :) ) -ή ακόμα του 2002-, και του 2009.

Please, συνέχισε τις συμβουλές για το κάθε μάθημα που ξεκίνησες!! emrockon emrockon

Καλό Πάσχα σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ortho, θέλω και εγώ να σε ευχαριστήσω προσωπικά, για τις πολύτιμες και ξεστραβωτικές πληροφορίες που μας δίνεις. Είναι πράγματα που δύσκολα βρίσκει ένας IMG.

Ηθελα να σε ρωτήσω (και όποιον άλλο ξέρει):

- αν θεωρείς καλύτερα τα Kaplan lecture notes σε σχέση με τα Kaplan Home Study Program

- και αν υπάρχει σημαντική διαφορά (πέραν των εξωφύλλων) στα kaplan Lecture Notes του 2006 (που βρίσκουμε στο νετ :) ) -ή ακόμα του 2002-, και του 2009.

Please, συνέχισε τις συμβουλές για το κάθε μάθημα που ξεκίνησες!! emrockon emrockon

Καλό Πάσχα σε όλους!

The notes are designed to work together with the video lectures , the home study program is oriented towards more independent studying...

So it kind of depends on how you want to study and also if you re a video guy or not .. some people go through a lot of videos, others find this very time

consuming...

The 2009 CK notes were really up to date .For step 1 I went through the 2006 material, which was the point in time that the notes were truly updated ( and not simply rewritten...). I apologize for writing in english ,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστά τα λέει ο Dr. Fischer (όπως πάντα, αφού μαζί διαβάσαμε για τα steps και πήραμε Big 99s, μαζί με ακόμη ένα τρίτο άτομο) :) .

Ο τρόπος ο δικός μας ήταν τα notes και ΟΧΙ το Home study program. Επίσης, υπήρχαν και πράγματα εκτός Κ@πλ@ν, (δε διαβάσαμε αποκλειστικά Κ@πλ@ν, και σε μερικά μαθήματα πολύ λίγο, ή και ακόμη και σχεδόν καθόλου!). Αυτά θα τα αναφέρω όταν θα αναλύσω το κάθε μάθημα-σύστημα ξεχωριστά, με τη συνδρομή του Dr. Fischer, βεβαίως, βεβαίως. :D Ως τότε υπομονή.

Τα Videos πολλές φορές αξίζουν (τις περισσότερες ίσως), άλλες φορές είναι χάσιμο χρόνου. Επίσης, έχουμε πρόγραμμα το οποίο σου επιτρέπει να τα βλέπεις σε 1.5x, 2.x, 2.5x της ταχύτητας, και αυτό βοηθάει απίστευτα πολλές φορές.

Το ζήτημα με τα Videos επίσης, είναι ότι πολλές φορές τα notes έχουν τόσα πολλά πράγματα που δε χρειάζονται. Εξ ορισμού, δεν χρειάζεται κάποιος να μάθει πχ σε 4-5 μήνες τα ΠΑΝΤΑ που γράφει μέσα ο Kaplan ώστε να πάρει καλό 99. Δε χρειάζονται όλες οι "απίστευτες" λεπτομέρειες που πολλές φορές παραθέτουν τα Kaplan notes. Το διαγώνισμα είναι πολύ πιο απλό. Το έχω ξαναναφέρει. Στα videos όμως, καλύπτονται αυτά ακριβώς που χρειάζονται. Και αυτό γλιτώνει απίστευτο χρόνο και κόπο, γιατί καθαρίζει το μυαλό από junk. Τόσα υπάρχουν να μάθει κανείς, τουλάχιστον ας επικεντρωθεί στο να μαθαίνει τα βασικά που θα είναι απολύτως επαρκή στο να ανεβάσουν το score του στο 99, καθώς τα υπόλοιπα μπορεί ακόμη και να τον ζημιώσουν (χρονικά και σε scores).

Θα λείψω αυτές τις μέρες, και όταν γυρίσω, θα κάνω update και για τα υπόλοιπα μαθήματα αναλυτικά, σιγά σιγά. Όπου παρεκλίνει ο τρόπος μου με τον τρόπο του Dr. Fischer (σπάνιο), θα αναφέρω και τους 2, μιας και εγώ είχα πολύ λιγότερο χρόνο από εκείνον (6 vs 11 months). Θα λέω ποια videos αναλυτικά αξίζουν, και ποια όχι. Νομίζω πιο μασημένη τροφή θα είναι πολύ δύσκολο να ξαναγράψουμε.

Όσο για το Μπιχέιβιοραλ που έγραψα αναλυτικά, τα βίντεος ήταν το Α και το Ω στον τρόπο μας. Αυτό γιατί ο Καθηγητής είναι εξαιρετικός, και στα λέει με τέτοιο παραστατικό τρόπο, που σου μένουν μόνο και μόνο αν τον ακούς. Btw, το μπιχέιβιοραλ στο φερστ έιντ δεν είναι αρκετό. Διαβάζοντας/βλέποντας(κυρίως) Κ@πλ@ν, και κάνοντας επανάληψη από το φερστ έιντ, είναι κανείς 1000% καλυμμένος. That's the bottom line παίδες!

Edit:

Και για να προσθέσω κάτι, επειδή κάποιος φίλος από εδώ μου είπε ότι πήρε το Robbins Basic Pathology (900 pages), για να διαβάσει για USMLE. Αυτό είναι ένα από τα μεγαλύτερα λάθη που μπορεί να κάνει κανείς. Το να διαχέεται τόσο πολύ και να προσπαθεί να μάθει "και καλά", όσο μπορεί περισσότερα είναι τελείως αυτοκαταστροφικό για το USMLE. Δεν υπάρχει ίσως μεγαλύτερο λάθος από το να διαχέεται κανείς και να μην επικεντρώνει εκεί που χρειάζεται. Το USMLE δεν είναι ΟΛΗ η ιατρική, η οποία είναι και ατέλειωτη. Είναι τα βασικά (μαζί με κάποια μη βασικά). Σίγουρα δεν είναι το Harrison απ'έξω, ή το Robbins, ή τελοσπάντων κάτι τέτοιο. Πρέπει κανείς να επικεντρωθεί στα βιβλία/μεθόδους που είναι ειδικά σχεδιασμένες για το USMLE. Έχω ξαναπεί, ότι όποιος νομίζει ότι π.χ. στη Βιοχημεία πρέπει να διαβάσει το Stryer, γιατί έτσι θα τα ξέρει όλα και θα απαντάει ερωτήσεις, διαπράτει ίσως το μεγαλύτερο έγκλημα κατά του εαυτού του, τον οποίο θέτει σε περιττή και εξαιρετικά ζημιογόνα δοκιμασία. Έχω αναλύσει παλαιότερα ότι το Αμερικανικό σύστημα είναι το καλύτερο, γιατί σου λέει ακριβώς ΤΙ πρέπει να γνωρίζεις. Το Ευρωπαϊκό, με τα βιβλία των 900 σελίδων που σου πετάει στα μούτρα είναι εξαιρετικά αναποτελεσματικό για το USMLE (και εν γένει, κατά τη γνώμη μου, αλλά αυτό είναι άσχετο).

Είχα πει ότι: "Τα USMLEs δεν έχουν σχέση απαραίτητα με το πόσο καλός φοιτητής ήσουν στην Ευρωπαϊκή Ιατρική Σχολή, η οποία, έχει τελείως διαφορετικό (και πολύ αναποτελεσματικό σύστημα κατά την προσωπική μου άποψη) από το Αμερικανικό σύστημα. Δηλαδή, όταν στο Βέλγιο που ήμουν εγώ, ή στην Ελλάδα, σου πετάνε ένα βιβλίο 500 σελίδων (ή 4-5 στην Ελλάδα απ'ό,τι μαθαίνω), και σου λένε "ΔΙΑΒΑΣΕ!", είναι τελείως αναποτελεσματικό. Τι μ'ενδιαφέρει να μάθεις ένα βιβλίο 500 σελίδων νευροανατομίας, με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες, τις οποίες θα τις ξεχάσεις την επόμενη μέρα, για να πάρεις ένα βαθμό στην Ευρωπαϊκή Σχολή? Και μετά να μην ξέρεις τελικά αυτό που έμαθες πού χρησιμεύει. Ή να μην έχεις καταφέρει να ξεχωρίσεις τα χρήσιμα από τα άχρηστα... Δηλαδή, τι δίνει πχ. το εγκεφαλικό ανάλογα με το ποια περιοχή έχει πληγεί, ή πού είναι περίπου η βλάβη όταν κάποιος έχει νευρολογικά συμπτώματα.... Ενώ ξέρεις απ'έξω και ανακατωτά και τον παραμικρό αρτηριακό κλάδο (τον οποίο και θα ξεχάσεις αύριο κιόλας)..

Στις ΗΠΑ δεν είναι έτσι. Σου δίνουν την τροφή μασημένη, και είναι τόσο εντατικά τα πράγματα ώστε να μη χάνεις χρόνο άσκοπα. Δε θα σου δώσουν 500 σελίδες για να σε βάλουν ΕΣΕΝΑ στη διαδικασία να διαλέξεις ΤΙ πρέπει να γνωρίζεις. Το έχουν κάνει αυτοί πριν από σένα για σένα. Και βλάκας να είσαι λοιπόν, θα στα βάλουν στο κεφάλι. Αυτό είναι η Αμερική.. Αν βέβαια δεν είσαι τεμπέλης. Σε παίρνει γορίλλα, και σε κάνει γιατρό. "

Και ας μην ξεχνάμε, και εδώ μιλάω for the sake of argument καθαρά: Ακόμη και κάποιος π.χ. έστω διαβάσει το Stryer για να δώσει UMSLE, και ότι έστω ότι είναι φοβερό μυαλό και το μαθαίνει τέλεια, ο χρόνος που θα του πάρει αυτό και μόνο, θα αφαιρεθεί από κάπου αλλού που πραγματικά θα χρειάζεται περισσότερο. Ο χρόνος είναι πεπερασμένος, και εξ'ορισμού, όταν τον δαπανάς για να κάνεις κάτι, τον στερείς από κάτι άλλο.

Ούτε που να το διανοηθείτε να διαχέεστε με μεγάλα βιβλία τα οποία δεν έχουν γραφτεί για το USMLE.

Είναι ΕΓΚΛΗΜΑ.

Πετάξετε ό,τι έχω πει ως τώρα στα σκουπίδια αν θέλετε, τουλάχιστον κρατήστε αυτό. Είναι το πιο σημαντικό.

Καλό Πάσχα σε Όλους, με Υγεία!

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The notes are designed to work together with the video lectures , the home study program is oriented towards more independent studying...

So it kind of depends on how you want to study and also if you re a video guy or not .. some people go through a lot of videos, others find this very time

consuming...

The 2009 CK notes were really up to date .For step 1 I went through the 2006 material, which was the point in time that the notes were truly updated ( and not simply rewritten...). I apologize for writing in english ,

Να είσαι καλά Dr. Fischer, ήσουν σαφέστατος!!

Και ένα μεγάλο ευχαριστώ ξανά σε όλους σας για τις πολύτιμες συμβουλές!

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ !!!

ΕΙΜΑΙ 30 ΕΤΩΝ,ΕΔΩ ΚΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΝΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ,ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΝΤΟΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑ-ΦΥΓΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ .ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΙΣ Η.Π.Α ΟΥΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΡΕΥΝΑ,ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΜΕ ΚΑΛΑ SCORES ΣΤΑ USMLE, MONO - ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΩ ΘΕΣΗ ΕΚΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΟΣΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ

Για preliminary general surgery, όπως έχει ποστάρει στο παρελθόν ο καθ'ύλην αρμόδιος pdx1, φαίνεται ότι μπορείς αν πάρεις π.χ. 99/99/pass. Διάβασε το topic από την αρχή, ιδιαίτερα τα posts του pdx1.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σας πω,

πειτε μου ακριβη περιοδο συνεντευξεων. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ.

Είπαμε ειναι γυρω στο Δεκεμβρη με Γεναρη,πιο σαφεις μπορουμε να γινουμε; ΟΧΙ. ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ.

Οπως τα ματς και τα κλατς :D εχουν συγκεκριμενες μερες καθε χρονο

μπας και υπαρχει κατι αντιστοιχο και για τις συνεντευξεις; ΟΧΙ. ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΙΣΩΣ.

Πχ η περιοδος συνεντευξεων ειναι απο πρωτη Δευτερα Δεκεμβρη μεχρι τελευταια Παρασκευη Γεναρη ;Παιζει τποτα τετοιο;

Και ποσο θα μου παρει ολο αυτο;

1 βδομαδα να υπολογιζω;

2?

Ποσο? ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΟΣΕΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΕΣ ΕΧΕΙΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ, ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΕΩΣ ΤΕΛΗ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ. ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ.

Nταξει εχει να κανει και με τον αριθμο συνεντευξεων που εχει καποιος,εχει να κανει και μ άλλα αλλά κατα μεσο ορο ποσο θα μου παρει αυτη η ιστορια,να πρεπει να ειμαι ΗΠΑ για συνεντευξεις? ΑΚΡΙΒΩΣ. ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ.

Eπισης για το CS ποσες μερες minimum θα πρεπει να ειναι καποιος US? ΟΣΕΣ ΘΕΛΕΙ. 3-4 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΠΑ ΓΙΑ ΠΑΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ.

Τhanks.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απόλυτα πρακτική σου ερώτηση Σήλια, είχε αναφερθεί προ 4 ετών στο τόπικ αυτό:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...ost&p=47383

usmeds, Jan 15 2005, 06:01

Στην πραγματικότητα για να αρχίσει κάποιος ειδικότητα στην Αμερική θα πρέπει να υπολογίζει σε μια επένδυση της τάξεως των $7500-10000.

Έχουμε και λέμε:

- USMLE Step1 $835

- USMLE Step2 CK $850

- USMLE Step2 CS $1200

- 1ο Ταξίδι στις ΗΠΑ για το

USMLE Step2 CS (4-5 ημέρες) $1500-2500

- Εγγραφή στο ERAS (30 αιτήσεις) $300

- 2ο Ταξίδι στις ΗΠΑ για συνεντεύξεις

(12 κλινικές, 1 μήνας, 6 εσωτ. πτήσεις) $4500-6000

- Εγγραφή στο NRMP $90

Αυτά χωρίς να λαμβάνουμε υπ’όψη τα έξοδα για τα βιβλία (6-9 βιβλία ανα Step, $1000 σύνολο) και τα έξοδα αν κάνει κανείς 2-3 μήνες κλινικής εκπαίδευσης (3ο ταξίδι στις ΗΠΑ $4500-6000).

Τα αξίζει ο κόπος?

Δεν υπάρχει αμφιβολία πως αν τα καταφέρει κανείς και βρει θέση θα μπορέσει να κάνει την αποσβεσή του...

Όσοι γνωρίζουν, ας κάνουν (άλλον) έναν κόπο να μας ανανεώσουν τις τιμές!

Υ.Γ. Δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχουν κάποιες πιο φθηνές λύσεις π.χ. για διαμονή (όπως φοιτητικές εστίες), ή κάτι άλλο.

Α, και ortho, περιμένουμε με τους οδηγούς σου μελέτης για το κάθε μάθημα! :) :)

Το "ευχαριστώ" είναι πλεονασμός πια!

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάπου στα 885 με 890 είναι για το Step 1, αν δεν κάνω λάθος!

Κάτι είχα δει ότι το εξεταστικό κέντρο της Αθ'ηνας είχε σταματήσει να λειτουργεί, ισχύει;

Για τα American girls & boys, θαρρώ ότι είανι πολύ πιο οικονομικό...350$.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φορεας θυμομουν οτι υπηρχε ενα τετοιο ποστ καπου,απο πολυ παλια που ειχα επιχειρησει να διαβασω στα γρηγορα το τοπικ να get an idea αλλα δεν τολμησα να το ψαξω.80 σελιδες ειν αυτες

thanks για την εκσκαφη man

βασικα,απαξ κι εχεις χτυπησει βαθμαρες στα στεπ μετα εχεις αλλο ηθικο,στ αρχιδια σου τα λεφτα

αλλα τωρα που δεν υπαρχει αποτελεσμα στεπ ακομη,

φαινεται βουνο ολο αυτο απ ολες τις αποψεις.

εγω εχω φαει την πρωτη φρικη μου με το οτι χρειαζεται να λειψεις απο το οτι κανεις εκεινη την περιοδο για ενα μηνα ισως και δυο,για συνεντευξεις.

τα ειχα αλλιως στο κεφαλι μου,ελεγα αιντε καμια δυο βδομαδες θα μου παιρνε ολη η διαδικασια οποτε θα τα κουτσοβολευα με αδεια κλπ.

θα μπορουσε να παρει και κανα διβδομαδο σε μια ιδανικη περιπτωση αλλα ο κανονας προφανως δεν ειναι αυτος.

anyway.

ας μας πει παντως καποιος τι παιζει με το accomodation.

και μια τελευταια ερωτηση που θα ακουστει επισης ΓΚΑΟΥ,αλλα εχω στο μυαλο μου a συγκεκριμενο story και θελω να δω κατα ποσο θα μπορεσω να συνδυασω προετοιμασια για us με κατι αλλο που χω ηδη ψιλοετοιμο,χωρις να χασω χρονο εξου και οι ερωτησεις,οσο διαπλανητικες :D κι αν ισως ακουγονται :splaaaats:

η εναρξη ειδικοτητας γινεται 1η Ιουλιου απ οτι ξερω.

παιζει το να καθυστερησεις την εναρξη σου κανα δυο μηνες max-δε μου χρειαζεται παραπανω :anavwfwties::anavwfwties: -προβαλλοντας ως επιχειρημα οτι δεν εχει ληξει το συμβολαιο σου με ο,τι εκανες while προετοιμαζοσουν;

Η δε μπαιζει σε καμια περιπτωση τετοιο σκηνικο και either ξεκινας κανονικα either το μπουλο;

ελπιζω να μη φριξετε B) και να παρω τις απαντησεις μου.

Kαλησπερα!

(Καλημερα σε κατι αγουροξυπνημενους like me emnysta )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχίζεις κάπου 15 Ιουνίου orientation και 1η Ιουλίου μπαίνεις στο νοσοκομείο. όχι δεν μπορείς να αργήσεις εκτός αν είναι δική τους υπαιτιότητα πχ σου καθυστερήσουν τα χαρτιά.

Accomodation...Συγνώμη κιόλας, εσείς δεν φαίνεται απλά να μην έχετε γνώση του αμερικανικού συστήματος που είναι φυσικά θεμιτό, είναι σαν να μην έχετε φύγει ποτέ από το σπίτι...δλδ αν πρέπει να πας στην Βέροια για 2 μήνες πού θα μείνεις; Στον δρόμο; Στα ΚΤΕΛ;

Αν πρέπει να ανέβεις Αλεξανδρούπολη και είσαι από Κρήτη για να δώσεις ένα μάθημα πότε θα ανέβεις; Την προηγούμενη;

Αν σου ζητήσουν στο νοσοκομείο Καβάλας να παρουσιαστείς στις 10 Ιουνίου μπορείς να πας 10 Αυγούστου;

Το διάβασμα στο σπίτι είναι το πιο απλό σε όλη την διαδικασία για να βρεις ειδικότητα στις ΗΠΑ, ειλικρινά...το λιγότερο δύσκολο. Το πιο δύσκολο είναι να ξεκινήσεις να διαβάζεις, να βρεις τί σου ταιριάζει για διάβασμα, πώς θα ετοιμάσεις τον ένα τόνο χαρτούρα που χρειάζεσαι, πώς θα make plan to make plan που λέει και σε μια ταινία.

Και για την ιστορία εγώ δεν διάβασα καθόλου Κάπλαν, βαριόμουν τα βίντεο (εκτός από τα έθικς που είπε ο όρθο), δεν μπορούσα να διαβάσω σελίδα από το First Aid το οποίο θεωρώ το πιο μογγολικό βιβλίο ever, έχει κάτι λέξεις ριγμένες που δεν υπάρχει οιρμός εκτός κι αν ξέρεις νεράκι τον δευτεροπαθή υπερπαραθυρεοειδισμό και τα σύμβολα" PTH βελάκι, ασβέστιο βελάκι, φώσφορος βελάκι, παρακολούθηση, dexa scan 2 χρόνια" σε καλύπτουν :P, και απλά διάβασα Crush Step 2, Step 1 Secrets, έκανα Qbank Usmle world και φυσικά βρήκα ωραιότατα θέση. Δεν έγραψα 99/99 κλπ...ένα ταπεινό 81/89 :D και φυσικά δεν είχα υπομονή να διαβάζω 100 χρόνια steps, όπως οι περισσότεροι έλληνες που ξέρω είχαν ένα οχταμηνάκι full time διάβασμα και 15 μέρες το προφορικό. Τώρα παράλληλα με αγροτικό, ειδικότητα κλπ σίγουρα παίρνει παραπάνω.

Νταξ όρθο χαρά στο κουράγιο σου να κάτσεις να τους μεταφράσεις ουσιαστικά όλα τα Sites των Ινδών...ρε παιδιά λίγη αυτενέργεια...αν κάνει κάποιος google USMLE θα βρει άπειρες πληροφορίες, θα εξασκήσετε και τα αγγλικά σας, θα τα πάρετε κι από πρώτο χέρι. Δλδ στα διαλείμματα ανάμεσα στο διάβασμα τί θα κάνετε; Θα βλέπετε Μενεγάκη; :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναλυτικός οδηγός διαβάσματος για Μπαϊοκέμιστρι

Βασίζεται στην προσωπική εμπειρία 3 ανθρώπων που δοκιμάσαμε τον ίδιο τρόπο και πήραμε Big 99s.

θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα, και με μεγάλη έμφαση κανείς να αρχίσει το διάβασμα του από μπιχέιβιοραλ και μετά να συνεχίσει με βιοχημεία. Αυτό, επειδή είναι μάθημα αυτόνομο, το οποίο όταν το μάθει κανείς καλά με τον τρόπο που θα υποδείξω, με μία σωστή επανάληψη στο τέλος θα το “σκίσει” χωρίς πρόβλημα (όπως και το μπιχέιβιοραλ).

Το μάθημα περιλαμβάνει: 1. Μολέκιουλαρ Μπαϊόλοτζι, 2. Μόρια (αμινοξέα, πρωτεΐνες, ένζυμα, ορμόνες, βιταμίνες), 3. Μεταβολισμό, 4. Γενετική, 5. Ιστολογία (τα μέρη του κυττάρου)

Αρχίζουμε λοιπόν:

1. Μολέκιουλαρ Μπαϊόλοτζι

Ο δοκιμασμένος τρόπος είναι ο εξής:

Παρακολούθηση Βίντεο Κ@πλ@ν (επίσης, με τυπωμένες τις σημειώσεις οι οποίες αντιστοιχούν ακριβώς στα Βίντεο).

Βασικό: Εάν κανείς βλέποντας τα βίντεος, κρατάει δικές του σημειώσεις, είναι ο καλύτερος τρόπος. Μετά αυτές θα του φτάσουν, και δε θα χρειαστεί να διαβάσει τις χίλιες λεπτομέρειες που περιέχονται στα notes του Κ@πλ@ν (και που δεν χρειάζονται για το 99!!).

Αυτό είναι το βασικότερο. Ο Καθηγητής είναι εξαιρετικός (όχι ο νεαρός-καινούριος των τελευταίων βίντεο, αλλά ο παλιός!!). Αφού κανείς διαβάσει ένα κεφάλαιο, καλό θα ήταν να κάνει για εξάσκηση τις ερωτήσεις που υπάρχουν στο τέλος του κάθε κεφαλαίου, όχι για να τις απαντήσει σωστά, (και μην σας αγχώνει αυτό σε αυτή τη φάση) αλλά αφ’ενός για να διαπιστώσει πώς είναι οι ερωτήσεις, και αφ’ετέρου, για να διαπιστώσει εάν κατάλαβε σωστά αυτά που διάβασε. Τα περιεχόμενα είναι τα εξής:

m0l3cular.jpg

2. Μόρια (αμινοξέα, πρωτεΐνες, ένζυμα, ορμόνες, βιταμίνες)

Το ίδιο με πριν. Τα περιεχόμενα είναι τα εξής:

m0l3cules.jpg

3. Μεταβολισμός

Το μάθημα αυτό δεν είναι δύσκολο. Δε χρειάζεται κανείς να ξέρει τα πάντα. Π.χ. όλα τα ένζυμα του Κύκλου του Krebs, ή της γλυκόλυσης, κλπ. Υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα που χρειάζεται να μάθει κανείς. Τα μνημονικά βοηθούν πολύ.

Π.χ., ακόμη θυμάμαι τον κύκλο του Krebs απ’έξω, και μπορώ να τον αναπαραγάγω σε 20 δευτερόλεπτα, χάρη στο μνημονικό:

“Oh! Can I Keep Some Succinate For Myself?”

Oxaloacetate, Citrate, Isocitrate, a-Ketoglutarate, Succinyl-CoA, Succinate, Fumarate, Malate

Υπάρχουν πολλά παρόμοια, και γενικώς δε χρειάζεται τρομερή λεπτομέρεια με τον τρόπο που έχουμε μάθει στην Ευρώπη. Η ουσία είναι να γνωρίζει κανείς πράγματα που έχουν σημασία, και όχι μ@λ@κίες. Είναι π.χ. σημαντικό να γνωρίζει κανείς τι γίνεται π.χ. μετά το φαγητό μεταβολικά, και όχι το πώς γράφεται το citrate. Δεν θα το ζητήσει ποτέ κανείς αυτό (όπως π.χ. στο Βέλγιο που μας το ζητούσαν ακόμη και αυτό για να κόψουν κόσμο για να περάσει το 15%!!). Δηλαδή, ας πούμε, μετά το φαγητό, ποιες ορμόνες δρουν, ποιες μεταβολικές οδοί ενεργοποιούνται και γιατί, και ποιες απενεργοποιούνται και γιατί. Γιατί π.χ. κατά τη νηστεία το λίπος δεν μπορεί να γίνει υδατάνθρακας κατά τη νηστεία? Γιατί ας πούμε το Acetyl-CoA δεν μπορεί να μετατραπεί σε pyruvate. Άρα από πού προέρχεται η γλυκόζη κατά τη νηστεία? Κλπ, κλπ, κλπ.

Το ίδιο με πριν. Κ@πλ@ν! Τα περιεχόμενα είναι τα εξής:

m3tbolism.jpg

4. Γενετική

Εξαιρετικά πάλι τα βίντεο. Κ@πλ@ν! Τα περιεχόμενα είναι τα εξής:

g3n3tics.jpg

5. Ιστολογία (τα μέρη του κυττάρου)

Κ@πλ@ν! Μικρό κεφαλαιάκι: HISTO 01 Σελ Κομπόνεντς (37min)

Αφού κανείς δει/διαβάσει το Κ@πλ@ν, θα είναι πανέτοιμος για να το κάνει και επανάληψη από το Φερστ Εϊντ, διαβάζοντας το σέκσιονΧάι Γιλντ πρίνσιπολς ιν Μπαϊοκέμιστρι, για το κάθετι που έχει διαβάσει από το Κ@πλ@ν. Πάλι, ο γενικός κανόνας είναι ότι πρώτα διαβάζουμε από Κ@πλ@ν και μετά ανοίγουμε το φερστ έιντ. Όχι αντίστροφα!!

Το φερστ έιντ έχει πολύ καλά μνημονικά επίσης. Π.χ. επειδή δυστυχώς χρειάζεται να μάθει κανείς απ'έξω ΚΑΙ άχρηστα πράγματα στο USMLE, τα μνημονικά είναι απαραίτητα. Π.χ. όταν κανείς πρέπει να γνωρίζει ότι η νόσος του Huntington βρίσκεται στο χρωμόσωμα 4, μπορεί π.χ. να θυμηθεί την έκφραση "Hunt for food!" (HUNTington 4 food!), ή π.χ. ότι η νευρωινομάτωση τύπου 1 είναι στο χρωμόσωμα 17, γιατί οι λέξεις "von Recklinghausen" αποτελούνται από 17 γράμματα, κ.ο.κ. Για τη βιοχημεία λοιπόν, αρχίστε με Κ@πλ@ν, συνεχίστε με φέρστ έιντ, τσεκάρετε τα μνημονικά στο μεντικαλμνεμόνικς, και προσπαθήστε όπου μπορείτε να βγάλετε και δικά σας μνημονικά.

Επίσης, καλό θα ήταν να επισκεφτεί κανείς το site

http://medicalmnemonics.com/
το οποίο παρέχει χρήσιμα μνημονικά (mnemonics), για το κάθε μάθημα, συμπεριλαμβανομένου του Μπαϊοκέμιστρι. Εάν ακολουθήσει κανείς με ευλάβεια τα παραπάνω, δε χρειάζεται ΤΙΠΟΤΕ άλλο (π.χ. κάποιο από τα βιβλία της Λίπινκοτς ιλλουστρέιτεντ ρεβιούς ιν Μπαϊοκέμιστρι που συστήνει το Φερστ Έιντ). Αυτά είναι ΥΠΕΡ-αρκετά και καλύπτουν απόλυτα. Το βιβλίο που συστήνει το φερστ έιντ, αν και ριβιού μπουκ, έχει πολλές άχρηστες λεπτομέρειες. Το γράφει άλλωστε και το φερστ έιντ, όταν λέει ότι ινκλούντς σαμ λόου γίλντ τόπικς… Ρεκουάιρς τάιμ κομμίτμεντ… Μπέτερ γιούζντ γουίθ κόρσεγουόρκ. Δηλαδή, λέει το προφανές, αλλά μη προφανές για εσάς: Οι αμερικανοί φοιτητές το προτιμούν, γιατί έχουν ήδη κάνει τη βιοχημεία ενδελεχώς στη Σχολή τους, και κάνουν μια γρήγορη επανάληψη από το Λίπινκοτ, το οποίο το διάβαζαν παράλληλα με το μάθημα στη Σχολή τους. Δεν είναι για μας. Οι ερωτήσεις βιοχημείας είναι κυρίως επικεντρωμένες στο μολέκιουλαρ και στο μεταβολισμό. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι πρέπει κανείς να μην διαβάσει τα υπόλοιπα. Edit: Επίσης, να προσθέσω ότι για βιοχημεία, όποιος έχει χρόνο και υπομονή, μπορεί να δει και τα βίντεο του ΠΑΣΣ ΠΡΟΓΚΡΑΜ στη βιοχημεία.
http://www.passprogram.net/staff.asp

Αυτός ο μαύρος (Δρ. Φράνσις) είναι καταπληκτικός, εν γένει, και θα μιλήσουμε γι'αυτόν όταν τον χρησιμοποιούμε στα υπόλοιπα μαθήματα αποσπασματικά. Στη βιοχημεία, εάν κάποιος θέλει, ας κάνει ΠΡΩΤΑ αυτά που είπα, και μετά μια γρήγορη επανάληψη με 7 ώρες βίντεο βιοχημεία από τον Δρ. Φράνσις. Καλύπτει κάποια πράγματα παραπάνω και σίγουρα αυτά ανεβάζουν το σκορ, ακόμη πιο ψηλά.

Δεν υπάρχει περίπτωση κάνοντας τα παραπάνω να μην αριστεύσει κανείς ΚΑΙ στη βιοχημεία. Λυπάμαι αν φαίνονται ΠΟΛΛΑ, αλλά πρέπει κανείς να στρώσει ΚΩΛΟ. Ο τρόπος υπάρχει από τους προηγούμενους που δεν είχαν τη δική σας τύχη να έχουν τις πληροφορίες αυτές... Αν το κάνει όμως, είναι μαθηματικώς ΒΕΒΑΙΟ ότι θα θριαμβέυσει.

Για να βρει κανείς τα ΒΙΝΤΕΟ, θα πρέπει να επισκεφτεί το σάιτ γιγκαπίντια τελεία κομ (g!g@p3d!@) και να τα ψάξει εκεί. Υπάρχουν όλα, συμπεριλαμβανομένου και του Δρ. Φράνσις. Χρειάζεται βέβαια πολλή υπομονή, καθώς είναι πάρα πολλά τα γιγκαμπάιτς... :)

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχίζεις κάπου 15 Ιουνίου orientation και 1η Ιουλίου μπαίνεις στο νοσοκομείο. όχι δεν μπορείς να αργήσεις εκτός αν είναι δική τους υπαιτιότητα πχ σου καθυστερήσουν τα χαρτιά.

Accomodation...Συγνώμη κιόλας, εσείς δεν φαίνεται απλά να μην έχετε γνώση του αμερικανικού συστήματος που είναι φυσικά θεμιτό, είναι σαν να μην έχετε φύγει ποτέ από το σπίτι...δλδ αν πρέπει να πας στην Βέροια για 2 μήνες πού θα μείνεις; Στον δρόμο; Στα ΚΤΕΛ;

Αν πρέπει να ανέβεις Αλεξανδρούπολη και είσαι από Κρήτη για να δώσεις ένα μάθημα πότε θα ανέβεις; Την προηγούμενη;

Αν σου ζητήσουν στο νοσοκομείο Καβάλας να παρουσιαστείς στις 10 Ιουνίου μπορείς να πας 10 Αυγούστου;

Το διάβασμα στο σπίτι είναι το πιο απλό σε όλη την διαδικασία για να βρεις ειδικότητα στις ΗΠΑ, ειλικρινά...το λιγότερο δύσκολο. Το πιο δύσκολο είναι να ξεκινήσεις να διαβάζεις, να βρεις τί σου ταιριάζει για διάβασμα, πώς θα ετοιμάσεις τον ένα τόνο χαρτούρα που χρειάζεσαι, πώς θα make plan to make plan που λέει και σε μια ταινία.

Και για την ιστορία εγώ δεν διάβασα καθόλου Κάπλαν, βαριόμουν τα βίντεο (εκτός από τα έθικς που είπε ο όρθο), δεν μπορούσα να διαβάσω σελίδα από το First Aid το οποίο θεωρώ το πιο μογγολικό βιβλίο ever, έχει κάτι λέξεις ριγμένες που δεν υπάρχει οιρμός εκτός κι αν ξέρεις νεράκι τον δευτεροπαθή υπερπαραθυρεοειδισμό και τα σύμβολα" PTH βελάκι, ασβέστιο βελάκι, φώσφορος βελάκι, παρακολούθηση, dexa scan 2 χρόνια" σε καλύπτουν :P, και απλά διάβασα Crush Step 2, Step 1 Secrets, έκανα Qbank Usmle world και φυσικά βρήκα ωραιότατα θέση. Δεν έγραψα 99/99 κλπ...ένα ταπεινό 81/89 :D και φυσικά δεν είχα υπομονή να διαβάζω 100 χρόνια steps, όπως οι περισσότεροι έλληνες που ξέρω είχαν ένα οχταμηνάκι full time διάβασμα και 15 μέρες το προφορικό. Τώρα παράλληλα με αγροτικό, ειδικότητα κλπ σίγουρα παίρνει παραπάνω.

Νταξ όρθο χαρά στο κουράγιο σου να κάτσεις να τους μεταφράσεις ουσιαστικά όλα τα Sites των Ινδών...ρε παιδιά λίγη αυτενέργεια...αν κάνει κάποιος google USMLE θα βρει άπειρες πληροφορίες, θα εξασκήσετε και τα αγγλικά σας, θα τα πάρετε κι από πρώτο χέρι. Δλδ στα διαλείμματα ανάμεσα στο διάβασμα τί θα κάνετε; Θα βλέπετε Μενεγάκη; :P

Congratulations on your match Notbad !!

And this is just great advice - FA could only be useful for a quick review but it is not adequate and one should already had come across all the info in that book during one s preparation.

Ortho s work on this forum is unparalleled(matchless!) to anything else that I ve seen.. Really priceless!

Once again I apologize for writing in english

"I wish you well"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πεεεες τα :P

1. μπορείτε να μείνετε σε εστίες ή να νοικιάσετε επιπλωμένο διαμέρισμα σε μια πόλη στο κέντρο των συνεντεύξεών σας και από εκεί να πετάτε σε κάθε συνέντευξη όπου θα μένετε σε ξενοδοχείο

2. Το CS είναι μία μέρα, το έδωσα ενώ ήμουν ΗΠΑ άρα δεν ξέρω αν το ταξίδι επηρεάζει. Απλά ταξίδεψα Houston και πήγα στο εξεταστικό κέντρο, είναι και δίπλα στο αεροδρόμιο, έχει κολλητά holiday inn και γενικά το έχουν κάνει βολικό στους ταξιδιώτες.

3. Απλά πιστεύω ότι και έτοιμα στο πιάτο να στα δώσουν τί πρέπει να κάνεις για να βρεις ειδικότητα στις ΗΠΑ πάλι αν δεν έχεις την αυτενέργεια να δεις πώς είσαι εσύ σαν γιατρός άνθρωπος κλπ πάλι δεν θα καταφέρεις τίποτα γιατί είμαστε όλοι διαφορετικές περιπτώσεις

4. Φεύγω από μια πατρίδα που λατρεύω και πάω σε μια χώρα που μου έχει φερθεί υπέροχα και λατρεύω, δεν έχω κανένα ορμονοπατριωτικό :D Κανονίζω στην ζωή μου περνάω καλά και σύμφωνα με αυτά που θέλω εγώ

5. Η ειδικότητα στις ΗΠΑ είναι μια ευκαιρία, και αν κάποιος δεν την θέλει ή θέλει να περιμένει κανα δίμηνο για να διοριστεί θα βρεθούν άλλοι που θα την εκτιμήσουν που τους δόθηκε

6. Όρθο και Φίσερ είναι σούπερ παιδιά και θα πάνε πολύ μπροστά όχι γιατί έχουν καλά σκορ αλλά γιατί απλά είναι σούπερ :D

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Ορθο αυτά τα βιοχημικά που τα θυμάσαι? και παρόμοια score είχα αλλά δεν θυμάμαι το χριστό μου από βιοχημεία. Τα χω απωθήσει στο υποσυνείδητο.

2. Τις συνεντεύξεις αν τις βάλεις στη σωστή σειρά μπορείς να τις κάνεις και 2-3 βδομάδες. Εννοώ τη μια πίσω από την άλλη σε γεωγραφική σειρά κλπ.

3. Στο cs μπορείς να πας τη μέρα πριν δεν έχει διαφορά. Το άγχος σε καταβάλει όσο είσαι εκεί άρα δεν υπάρχει νόημα να σαι πολλές μέρες πριν.

4. Θα πρότεινα τα εξής: διαβάστε μια φορά τα kaplan νοτες και μετά αρχίστε τις ερωτήσεις του q bank. Κάθε στάδιο διαβάσματος πρέπει να συνοδεύεται από ερωτήσεις γιατί σημασία δεν έχουν οι γνώσεις αλλά πως τις διαχειρίζεται κάποιος.

5. Θα πρότεινα επίσης να διαβάσει κάποιος ταυτόχρονα step 1& step 2ck. Δεν είναι δύσκολο, δεν είναι και αλληλοεπικάλυψης αλλά και καλύτερης κατανόησης.π.χ πάρα πολλά pathology απαντιούνται με γνώσεις IM το ίδιο και αρκετά behavioral με psych αλλά και IM με microbiology.

6. Για το 2 διαβάστε usmleworld με kaplan notes από δίπλα και ίσως ένα high yield. Κοιτάζοντας πίσω δεν χρειάζεται τίποτε άλλο τα λέει όλα το uw. Εκτός ίσως από γυναικολογία.

7. όταν έχετε κάνει ένα α' διάβασμα κάντε το NBME και δείτε τι πήρατε. Αν είναι μέτριο συνεχίστε για 1 μήνα διάβασμα και ξανακάντε. Αν είναι >95 τότε δώστε την επόμενη μέρα ή βδομάδα γιατί καπου εκεί θα παίξει και το κανονικό. Αν <95 1-2 βδομάδες και μετά άλλο ένα NBME.

8. Στο cs first aid ΑΠΕΞΩ + bates videos για κλινική εξέταση.

9. Μην αφιερώνετε πολύ χρόνο στα step γιατί δεν χρειάζεται. Με 6 μήνες βγαίνουν και τα δύο. Μπείτε στο match άμεσα και δοκιμάστε τη τύχη σας. Με σωστή επιλογή προγραμματων μπορεί κάποιος να γλιτώσει κόστος και ταλαιπωρία.

10. Κλείστε χθες για έρευνα εκεί. μη χρονοτριβείτε ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ γενικώς με fractall, από τη στιγμή που έχει δώσει και αυτός και έχει πάρει εξαιρετικά scores. Σίγουρα ο δικός μας τρόπος δεν είναι ο μοναδικός αλλά σίγουρα έχει αποδεδειγμένα αποδώσει τα μάλλα, σε 3 ανθρώπους που πήραμε όλοι υψηλά 99. Ίσως του fractall να είναι καλύτερος, ουδείς μπορεί να γνωρίζει.

Θα σταθώ σε κάποια σημεία του fractall:

6. Για το 2 διαβάστε usmleworld με kaplan notes από δίπλα και ίσως ένα high yield. Κοιτάζοντας πίσω δεν χρειάζεται τίποτε άλλο τα λέει όλα το uw. Εκτός ίσως από γυναικολογία.

Τα βίντεο του γυναικολόγου είναι απίστευτα στο 2.

7. όταν έχετε κάνει ένα α' διάβασμα κάντε το NBME και δείτε τι πήρατε. Αν είναι μέτριο συνεχίστε για 1 μήνα διάβασμα και ξανακάντε. Αν είναι >95 τότε δώστε την επόμενη μέρα ή βδομάδα γιατί καπου εκεί θα παίξει και το κανονικό. Αν <95 1-2 βδομάδες και μετά άλλο ένα NBME.

Συμφωνούμε απόλυτα.

8. Στο cs first aid ΑΠΕΞΩ + bates videos για κλινική εξέταση.

Συμφωνούμε απόλυτα!!!!! ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΦΤΑΝΟΥΝ. Επίσης, εξάσκηση με φίλο σας, κλπ.

9. Μην αφιερώνετε πολύ χρόνο στα step γιατί δεν χρειάζεται. Με 6 μήνες βγαίνουν και τα δύο. Μπείτε στο match άμεσα και δοκιμάστε τη τύχη σας. Με σωστή επιλογή προγραμματων μπορεί κάποιος να γλιτώσει κόστος και ταλαιπωρία.

Εγώ δεν κατάφερα να τα βγάλω και τα 2 σε 6 μήνες. 6 μήνες μου πήρε ΜΟΝΟ το step 1. Ο fractall ίσως να τα κατάφερε καλύτερα. Βέβαια, ας μην ξεχνάμε ότι έχω τελειώσει και το 2002! Βέβαια, τα άλλα 2 άτομα με τα οποία διαβάσαμε μαζί, ήταν φρέσκα αποφοιτούδια που λέει και η Σήλια. Και διαβάσανε και περισσότερο από εμένα. Άρα, τι να πω. Απλά αναφέρω τον τρόπο μας. Μπορεί του fractall να είναι καλύτερος, δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα.

10. Κλείστε χθες για έρευνα εκεί. μη χρονοτριβείτε ελλάδα.

Η γνώμη μου είναι έρευνα ΜΟΝΟ εάν κανείς θέλει ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ειδικότητα (π.χ. ορθοπαιδική, κλπ). Για ΜΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (παθολογία, παιδιατρική, νευρολογία, ψυχιατρική, family medicine, κλπ...) κάντε τα αδύνατα-δυνατά για ένα 99 στα steps. Έρευνα και electives είναι εντελώς δευτερεύουσας σημασίας για αυτές τις ειδικότητες, αν το σκορ στα στεπς είναι μεγάλο. Αν τώρα κάνετε λιγότερο στα στεπς, πάλι θα σας πάρουν... Η ουσία είναι πάντως να επικεντρωθείτε στα στεπς, ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ και μετά οπουδήποτε αλλού. Για τις χειρουργικές ειδικότητες (ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ), χρειάζονται ΟΛΑ. Σκορ, έρευνα, κλπ... Αυτά έχουν καλυφθεί σε αυτό το τόπικ ενδελεχώς.

Όσο για το ΜΗ ΧΡΟΝΟΤΡΙΒΕΙΤΕ ΕΛΛΑΔΑ, δεν θα μπορούσε κανείς να πει κάτι σωστότερο. It's the SINGLE BEST ADVICE ONE CAN GIVE.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους! Τελειωνω φετος και ενδιαφερομαι για Καρδιοχειρουργικη στην αμερικη.Ειναι εφικτη

αυτη η ειδικοτητα ή να μην τρεφω αυταπατες? Μπαινεις πρωτα general surgery και μετα πας cardio?Γενικα

οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη . ειμαι αμερικανος πολιτης ελπιζω να με βοηθησει αυτο εστω και λιγο.....

Και κατι ακομα,συμφερει να καθηστερησω την ορκομωσια μου για να παω να κανω elective ως φοιτητης στην

αμερικη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους! Τελειωνω φετος και ενδιαφερομαι για Καρδιοχειρουργικη στην αμερικη.Ειναι εφικτη

αυτη η ειδικοτητα ή να μην τρεφω αυταπατες? Μπαινεις πρωτα general surgery και μετα πας cardio?

ΝΑΙ. Πήγαινε και ψάξε τις ειδικότητες ΕΔΩ

Γενικα οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη .

Διάβασε τα προηγούμενα ποστ στο τόπικ. Πάρτο από την αρχή και απομόνωσε αυτά που σε ενδιαφέρουν.

ειμαι αμερικανος πολιτης ελπιζω να με βοηθησει αυτο εστω και λιγο.....

Βοηθάει φυσικά, αλλά δεν είναι το παν. Διάβασε το τόπικ πρώτα. Πάλι θεωρείσαι IMG (σαν εμάς δηλαδή), και αυτό είναι το πιο σημαντικό.

Και κατι ακομα,συμφερει να καθηστερησω την ορκομωσια μου για να παω να κανω elective ως φοιτητης στην αμερικη?

Θεωρητικά ΝΑΙ, αφού θα καλύπτεσαι από το νόμο που διέπει τους φοιτητές και θα είναι πιο εύκολο να έχεις malpractice insurance, άρα πιο εύκολο να βρεις elective. Αλλά πόσο πια να την καθυστερήσεις? Εάν έχεις να διαβάσεις και τουλάχιστον το step 1 πριν πας. Κάποιος άλλος μπορεί να σε διαφωτίσει καλύτερα για τα electives, γιατί εγώ δεν έκανα.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ'ευχαριστω πολυ!! Εκανα λιγο online research και βρηκα οτι το cardiac surgery δεν ειναι και ιδιαιτερα δημοφιλης ως ειδικοτητα

λογω των πολλων ωρων και του χαλια lifestyle.Για να πας απο general surgery se cardiac μετα,ποια ειναι η διαδικασια?Παντως εντυπωσιαστικα

απο το υψηλο ποσοστο σε IMGs που εχει το general surgery(περιπου 22,8%).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ shlia and friends...!

Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά σε κάθε μέρος υπάρχει ελληνοαμερικανική κοινότητα που μπορεί να βάλει ένα χεράκι βοήθειας (έστω και για περίπτωση ανάγκης).

Εμένα πάντως, πριν πολλά πολλά χρόνια μου βρήκαν διαμονή για λίγες μέρες (μέχρι και "νύφη" μου βρήκαν).

Αν το ψάξεις λίγο και το θες πολύ, κάπου θα βρεις άκρη.

Μπορείς να βρεις συνδέσμους, διευθύνσεις και τηλέφωνα ξεκινώντας από τη wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_American

ΥΓ

1. Οι Ελληνο-αμερικανοί είναι συνήθως πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν Έλληνες από την πατρίδα (βάρδα μη σε δουν για "νύφη"). Η "οργάνωσή" τους όμως, όπως και πολλές συνήθειες, είναι προσαρμοσμένες στις τοπικές συνθήκες και αρκετά πράγματα μπορεί να σε ξενίσουν.

2. Χρήσιμο ίσως είναι και το τηλέφωνο της Αρχιεπισκοπής (που είναι πολύ "δικτυωμένη" και σε περίπτωση ανάγκης κάτι μπορεί να κάνει): http://www.goarch.org/archdiocese/contact/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πεεεες τα :P

1. μπορείτε να μείνετε σε εστίες ή να νοικιάσετε επιπλωμένο διαμέρισμα σε μια πόλη στο κέντρο των συνεντεύξεών σας και από εκεί να πετάτε σε κάθε συνέντευξη όπου θα μένετε σε ξενοδοχείο

2. Το CS είναι μία μέρα, το έδωσα ενώ ήμουν ΗΠΑ άρα δεν ξέρω αν το ταξίδι επηρεάζει. Απλά ταξίδεψα Houston και πήγα στο εξεταστικό κέντρο, είναι και δίπλα στο αεροδρόμιο, έχει κολλητά holiday inn και γενικά το έχουν κάνει βολικό στους ταξιδιώτες.

3. Απλά πιστεύω ότι και έτοιμα στο πιάτο να στα δώσουν τί πρέπει να κάνεις για να βρεις ειδικότητα στις ΗΠΑ πάλι αν δεν έχεις την αυτενέργεια να δεις πώς είσαι εσύ σαν γιατρός άνθρωπος κλπ πάλι δεν θα καταφέρεις τίποτα γιατί είμαστε όλοι διαφορετικές περιπτώσεις

4. Φεύγω από μια πατρίδα που λατρεύω και πάω σε μια χώρα που μου έχει φερθεί υπέροχα και λατρεύω, δεν έχω κανένα ορμονοπατριωτικό :D Κανονίζω στην ζωή μου περνάω καλά και σύμφωνα με αυτά που θέλω εγώ

5. Η ειδικότητα στις ΗΠΑ είναι μια ευκαιρία, και αν κάποιος δεν την θέλει ή θέλει να περιμένει κανα δίμηνο για να διοριστεί θα βρεθούν άλλοι που θα την εκτιμήσουν που τους δόθηκε

6. Όρθο και Φίσερ είναι σούπερ παιδιά και θα πάνε πολύ μπροστά όχι γιατί έχουν καλά σκορ αλλά γιατί απλά είναι σούπερ :D

να συμπληρωσω στα ανωτερω πως χρειαζεται απο πισω και μια ''βαθια τσεπη''

+υπομονη για τα επομενα 8 χρονια το λιγοτερο που η προσωπικηζωημπορει να ...μην κυλαει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την βαθιά τσέπη συμφωνώ αν κάθεσαι και δίνεις απλά στεπ και αν πας στις ΗΠΑ μόνο για συνεντεύξεις ή εξετάσεις. Αν όμως είσαι research fellow στο κέντρο που ήμουν εγώ και καθαρίζεις $3000/μήνα και είσαι ήδη ΗΠΑ...ε δεν είναι τόσο δύσκολο...ναι ναι ξέρω δεν είναι όλοι έτσι, αλλά αυτοί που ξέρω εγώ έτσι είναι (οι μοναδικοί 10 που είναι έτσι I know, όλοι οι άλλοι πούλησαν την προίκα τους):D

Για την προσωπική ζωή

Αυτό μπορεί να το βρεις και ΗΠΑ και Ελλάδα και Κίνα και Άρη...δεν σου φταίει η χώρα. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.