Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ξερει κανενας να με καθοδηγησει στο που να ψαξω σε προγραμματα με υποτροφιεσ- να σε πληρωνουν για ερευνα , για να παω για ερευνα αμερικη κατεθειαν μολισ τελειωσω τη σχολη? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που γνωρίζετε: εάν κάποιος ξεκινήσει ειδικότητα στην Αμερική υπάρχει τρόπος να κρατήσει το μέρος της ειδικότητας που έκανε και να την ολοκληρώσει στην Ελλάδα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, ΜαριαΤ9 said:

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που γνωρίζετε: εάν κάποιος ξεκινήσει ειδικότητα στην Αμερική υπάρχει τρόπος να κρατήσει το μέρος της ειδικότητας που έκανε και να την ολοκληρώσει στην Ελλάδα;

Ναι μπορεί αν καταθέσει το χρόνο ειδικότητας στο ΚΕΣΥ και του τ αναγνωρίσει.Αλλά..... γιατί να θέλει κάποιος να το κάνει αυτό ????!!!!!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/19/2022 at 8:35 PM, ΜαριαΤ9 said:

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που γνωρίζετε: εάν κάποιος ξεκινήσει ειδικότητα στην Αμερική υπάρχει τρόπος να κρατήσει το μέρος της ειδικότητας που έκανε και να την ολοκληρώσει στην Ελλάδα;

Καλησπέρα, 

το πιθανότερο είναι ότι θα αναγνωριστεί όντως κάποιο κομμάτι της ειδικότητας σου, κυρίως αυτά που είναι μέσα στο πρόγραμμα εκπαίδευσης των ειδικευομένων στην Ελλάδα.  Συμφωνώ όμως με τον/την συνάδελφο heydoc:

On 11/20/2022 at 8:23 AM, heydoc said:

Ναι μπορεί αν καταθέσει το χρόνο ειδικότητας στο ΚΕΣΥ και του τ αναγνωρίσει.Αλλά..... γιατί να θέλει κάποιος να το κάνει αυτό ????!!!!!

 

Επειδή η διαδικασία να αρχίσεις ειδικότητα ΗΠΑ είναι χρονοβόρα και δύσκολη, και ως επιμελητής στις ΗΠΑ ο μισθός σου (τουλάχιστον) εξαπλασιάζεται σε σχέση με αυτά που παίρνεις ως ειδικευόμενος, οι περισσότεροι που ξεκινούν ειδικότητα στις ΗΠΑ καταλήγουν να ασκούν και αυτή την ειδικότητα στη χώρα για πολλά χρόνια. Επιπλέον, αν ξεκινήσεις ΗΠΑ και τελειώσεις ειδικότητα Ελλάδα, θα θεωρείται ότι αποφοίτησες από Ελλάδα, άρα δεν θα μπορείς να ξαναγυρίσεις Αμερική. 

Συνολικά, πολύ κακό για το τίποτα δηλαδή. Αν δεν έχεις παρά πολύ καλό λόγο να το κάνεις, θα έλεγα πως δεν αξίζει καν να το σκέφτεσαι.

Καλή συνέχεια 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/24/2020 at 6:12 AM, Aladin said:

Kαλημερα. Θα μπορουσε καποιος να δωσει πληροφοριες για Ψυχιατρικη ειδικοτητα στις ΗΠΑ. Ποσο ευκολο ειναι να σε δεκτουν? Τα ωραρια ειναι πιο χαλαρα? Γενικως τι βαθμολογιες χρειαζονται στα στεπ? Οποιαδηποτε πληροφορια για Ψυχιατρικη στις ΗΠΑ ειναι ευπροσδεκτη. Ευχαριστω πολυ!!

Καλησπέρα! Είχα χρόνια να μπω στο φόρουμ αλλά αφού είδα την ερώτηση είπα να απαντήσω για όποιον άλλο μπορεί να έχει ερωτήσεις. Εγώ ξεκίνησα ειδικότητα το 2020, γενικά η ψυχιατρική είναι σίγουρα προσβάσιμη σε img. Γίνεται πιο ανταγωνιστική τα τελευταία χρόνια γιατί το lifestyle είναι πολύ καλό και αυξάνονται οι αμερικανοί που κάνουν αίτηση. Στην ειδικότητα έχεις εφημερίες, βράδια, σκ κτλ αλλά καμία σχέση με άλλες ειδικότητες, IM, χειρουργικές κτλ. Σκορ μετράνε αλλά στην ψυχιατρική κοιτάνε πιο πολύ την αίτηση σαν σύνολο και κατά ποσό ενδιαφέρεσαι όντως για ψυχιατρική η το έχεις σαν back up plan. Ο,τι άλλες ερωτήσεις για ψυχιατρική, με χαρά να βοηθήσω. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα με τη σειρά μου να ευχαριστήσω και  να συγχαρώ όλα τα μέλη του forum που τόσα χρόνια έχουν συνεισφέρει στο να μαζευτεί τόση πληροφορία.

Αναφορικά με εμένα πάντα ήθελα να δώσω τα steps κατά τη διάρκεια των σπουδών μου, ωστόσο δεν το πήρα απόφαση να ξεκινήσω διάβασμα στη σχολή. Πλέον είμαι απόφοιτος 1,5 χρόνο από το τέλος του πτυχίου έχω ξεκινήσει διάβασμα για step1 το τελευταίο τρίμηνο αλλά όχι σε full ρυθμούς. Παράλληλα το διάστημα αυτό  εργαζομουν σε διαγνωστικά κέντρα. Οι επιλογες αυτή τη στιγμή είναι να ξεκινήσω ειδικότητα αφού έχει ανοίξει η θέση μου (μερικό κομμάτι παθολογίας 2 χρόνια σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας), ενώ η άλλη είναι το αγροτικό. 

Ποια θεωρείται την κατάλληλη επιλογή στη φάση που βρίσκομαι? Γνωρίζω ότι το αγροτικό σου δίνει περισσότερο χρόνο θεωρητικά αλλά σκέφτομαι μήπως χρειαστει μεγαλύτερος χρόνος στην προσαρμογή. Από την άλλη με την ειδικότητα είμαι ναι μεν στην πόλη μου αλλά με λιγότερο χρόνο και δεν έχω εικόνα αν έδωσε κανείς πρόσφατα κάνοντας παράλληλα ειδικότητα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το να διαβάζεις για Στεπς και να δουλεύεις σε μάχιμη θέση είναι εξαιρετικά δύσκολο κατα την γνώμη μου και θέλει πολύ καλο time management. Άμα είσαι αποφασισμένος να φύγεις Αμερική για μένα χίλιες φορες να κάνεις κάτι χαλαρό πχ Αγροτικό σε συγκεκριμένες περιοχές της Ελλάδας ή Στρατό και να διαβάζεις για Στεπς εντατικά παρά να είσαι δημόσιο και να κάνεις λάτζα το μεγαλύτερο μέρος της μέρας. Εχω δουλέψει δημόσιο για ένα χρόνο και ξέρω απο πρώτο χέρι πως είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Αυτό το thread είναι ένας πραγματικός θησαυρός! Θα ήθελα να ρωτήσω με τη σειρά μου κατά πόσο είναι εύκολο να προετοιμαστεί κανείς για step1 κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας. Υπάρχει κανείς με σχετική εμπειρία να με διαφωτίσει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 3/12/2023 at 4:53 PM, Nourlagk said:

Αυτό το thread είναι ένας πραγματικός θησαυρός! Θα ήθελα να ρωτήσω με τη σειρά μου κατά πόσο είναι εύκολο να προετοιμαστεί κανείς για step1 κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας. Υπάρχει κανείς με σχετική εμπειρία να με διαφωτίσει?

Καλησπέρα, 

Δεν εχω προσωπική εμπειρία, αλλά ξέρω άτομα που το έκαναν για το στεπ 2 και έκαναν match. Ενα συγκεκριμενο ατομο που το εκανε προσφατα (1-2) χρονια πριν ειχε σχετικα ευνοικο ποστο με καλο ωραριο και κοντα στο σπιτι του. 

Το όλο θέμα είναι ότι στο στρατό δεν είναι εγγυημένο τίποτα από άποψη ωραρίου και φόρτου εργασίας όσο περίεργο και να ακούγεται. Τα περισσότερα πόστα γιατρών σε μικρά στρατόπεδα και παραμεθόριο είναι για γέλια, που σημαίνει ότι έχεις άπειρο χρόνο και μπορείς να το κανείς, αλλά ίσως έχεις τον περιορισμό του Ίντερνετ, που λύνεται σχετικά εύκολα με απεριόριστα δεδομένα. Τα πόστα γιατρών σε μεγάλες μονάδες/Αθήνα έχουν το πλεονέκτημα ότι είσαι στο σπίτι σου, αλλά μπορεί να δουλεύεις τρελές ώρες, χωρίς όμως να σημαίνει ότι είναι αδύνατο. Θεωρητικά με σωστο προγραμματισμό και συστηματικό διάβασμα γίνεται. Επίσης για το στεπ 1 συγκεκριμένα δεν είναι πλέον τόσο high stakes οσο στο παρελθον, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι ασημαντη εξεταση, γιατι καλες βασεις στο 1 κανουν πιο ευκολο το 2. 

Επίσης, υπάρχει ένα διάστημα προσαρμογής που περνάμε όλοι μέσα στο στρατό (1-2 μήνες) που λόγω της απότομης αλλαγής περιβάλλοντος είναι δύσκολο να συγκεντρωθείς και να διαβάσεις, ειδικά τις πρώτες 2 εβδομάδες βασικής εκπαίδευσης που ενδέχεται να αλλάζεις συνέχεια στρατόπεδα κλπ μέχρι να πας στη μόνιμη μονάδα σου. 

tl;dr: κατα πασα πιθανοτητα θα μπορεις να το κανεις, με καλο προγραμματισμο και συνεπεια στο διαβασμα. 

Καλή συνέχεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά,

Υπαρχει κανείς που να έχει δώσει σχετικα πρόσφατα το step 1 για να μας περιγράψει την εμπειρία της όλης διαδικασίας; Η εξέταση θυμίζει περισσότερο uworld ή nbme? Ο χρονος έφτανε για κάθε block;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.