Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Για την βαθιά τσέπη συμφωνώ αν κάθεσαι και δίνεις απλά στεπ και αν πας στις ΗΠΑ μόνο για συνεντεύξεις ή εξετάσεις. Αν όμως είσαι research fellow στο κέντρο που ήμουν εγώ και καθαρίζεις $3000/μήνα και είσαι ήδη ΗΠΑ...ε δεν είναι τόσο δύσκολο...ναι ναι ξέρω δεν είναι όλοι έτσι, αλλά αυτοί που ξέρω εγώ έτσι είναι (οι μοναδικοί 10 που είναι έτσι I know, όλοι οι άλλοι πούλησαν την προίκα τους) :D

Έχω να καταθέσω την ίδια ακριβώς εμπειρία!

Για την προσωπική ζωή

Συμφωνώ.

Αυτό μπορεί να το βρεις και ΗΠΑ και Ελλάδα και Κίνα και Άρη...δεν σου φταίει η χώρα. :D

Συμφωνώ θεωρητικά. Πρακτικά το βρίσκω δύσκολο. Εξαιρετικά δύσκολο. Δηλαδή το να πας σε ένα μέρος (π.χ. εκτός μεγάλων πόλεων του Northeast, που υπάρχουν Έλληνες σαν και εμάς, και όχι μετανάστες του 1950) και να βρεις τον 'Ελληνα/Ελληνίδα έρωτα της ζωής σου και να κάνεις Ελληνάκια σαν και σένα. Αλλιώς, με ξένο/ξένη, προφανώς δεν το συζητάω, πανεύκολο. Επιλογές είναι αυτές. Μπορεί κάποιος να γουστάρει να παντρευτεί ας πούμε Αμερικανίδα, να μείνει εκεί, και τα παιδιά του γίνουν Αμερικανάκια. Να αναρωτιούνται εάν η Ελλάδα έχει ψυγεία, την ώρα που ο Έλληνας πατέρας/μάνα τους λιώνει από το Νόστο... Γιατί το έργο αυτό έχει παιχτεί άπειρες φορές, και το έχω δει 2-3 φορές προσωπικά. Ποτέ δεν ξέρεις όμως. Η ζωή είναι μια φάρσα άλλωστε.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

τι χρειαζεται για research fellow?και τις αιτησεις πως τις κανεις?

3000 usd το μηνα?!

+το βασικοτερο...το συμβολαιο ποσο χρονο απασχολησης προβλεπει θεωρητικα και τι γινεται πρακτικα?μενει χρονος και για διαβσμα step?

Τροποποιήθηκε από valost
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ valost

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τα posts μου από τη σελίδα 30 εώς τώρα. Σε κάποια φάση το αναφέρω αυτό. Εν συντομία, για κάποιον που δεν έχει κάποιο γνωστό από Ελλάδα πχ για να τον στείλει:

1. πηγαίνεις στο FREIDA όπου θα βρεις στην ειδικότητα που σε ενδιαφέρει ΠΟΙΑ προγράμματα υπάρχουν, σε ΟΛΕΣ τις πολιτείες των ΗΠΑ.

2. Ψάχνεις ένα-ένα στο google και βρίσκεις το site του εργαστηρίου τους. Βρίσκεις ποιος είναι ο υπεύθυνος.

3. Του στέλνεις email (σε όλα!!!!!), με βιογραφικό κλπ. Στο email ξεκαθαρίζεις ότι ενδιαφέρεσαι πολύ, κλπ, κλπ, και ότι είσαι διατεθειμένος να πας ΑΜΙΣΘΟΣ για 3-4 μήνες ας πούμε για να σε δοκιμάσουν. Έτσι, στην ουσία, τους δελεάζεις γιατί δεν έχουν τίποτε να χάσουν και οι πιθανοτητές σου αυξάνονται.

4. Στείλτε σε όλα τα εργαστήρια και παντού. Οι αρνητικές απαντήσεις θα πέφτουν βροχή. Κάποιο θα σας κάτσει.

Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω πολυ ortho...

απο αποψη οικονομικη αυτα που δινουν φτανουν λογικα για να τα βγαλεις περα σωστα?και το διαβασμα συνδυαζεται με το ωραριο?

**η ογκολογια που υπαγεται...βγαζει μονο radiation oncology

Τροποποιήθηκε από valost
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οικονομικά εξαρτάται ΠΟΥ ζεις. Σε μία ΜΕΣΗ πόλη τα 3,000 $ φτάνουν και περισσεύουν. Προφανώς δεν μιλάμε για New York, που αυτά σου φτάνουν ίσα-ίσα για το ενοίκιο σε μια τρύπα.

Το διάβασμα δύσκολα συνδυάζεται κατά την προσωπική μου άποψη. Γιατί πρέπει να αποδείξεις ότι είσαι πολύ καλός και είναι δύσκολο να είσαι εξαιρετικός σε 2 πράγματα ταυτόχρονα... Άλλος πάλι ενδέχεται να μπορεί. Εγώ δεν το κατάφερα.

Oncology είναι fellowship (υποειδικότητα) του Internal Medicine (παθολογίας). Ψάξε το λινκ που σου έδωσα, δηλαδή το Freida για να καταλάβεις τι παίζει.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ θεωρητικά. Πρακτικά το βρίσκω δύσκολο. Εξαιρετικά δύσκολο. Δηλαδή το να πας σε ένα μέρος (π.χ. εκτός μεγάλων πόλεων του Northeast, που υπάρχουν Έλληνες σαν και εμάς, και όχι μετανάστες του 1950) και να βρεις τον 'Ελληνα/Ελληνίδα έρωτα της ζωής σου και να κάνεις Ελληνάκια σαν και σένα. Αλλιώς, με ξένο/ξένη, προφανώς δεν το συζητάω, πανεύκολο. Επιλογές είναι αυτές. Μπορεί κάποιος να γουστάρει να παντρευτεί ας πούμε Αμερικανίδα, να μείνει εκεί, και τα παιδιά του γίνουν Αμερικανάκια. Να αναρωτιούνται εάν η Ελλάδα έχει ψυγεία, την ώρα που ο Έλληνας πατέρας/μάνα τους λιώνει από το Νόστο... Γιατί το έργο αυτό έχει παιχτεί άπειρες φορές, και το έχω δει 2-3 φορές προσωπικά. Ποτέ δεν ξέρεις όμως. Η ζωή είναι μια φάρσα άλλωστε.

Α ρε Ortho...

έτσι το σκέφτηκα και εγώ κάποτε αλλά δεν ξέρω αν έκανα καλά...

Τα τελευταία χρόνια που είμαι Ελλάδα, αντηχουν στ'αυτιά μου τα λόγια μιας φίλης μου που είχε διαφορετική γνώμη απο τη δική μου και μου λεγε "όπου γης και πατρίς".

Τεσπα.

Ο χρόνος θα δείξει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3. Του στέλνεις email (σε όλα!!!!!), με βιογραφικό κλπ. Στο email ξεκαθαρίζεις ότι ενδιαφέρεσαι πολύ, κλπ, κλπ, και ότι είσαι διατεθειμένος να πας ΑΜΙΣΘΟΣ για 3-4 μήνες ας πούμε για να σε δοκιμάσουν. Έτσι, στην ουσία, τους δελεάζεις γιατί δεν έχουν τίποτε να χάσουν και οι πιθανοτητές σου αυξάνονται.

4. Στείλτε σε όλα τα εργαστήρια και παντού. Οι αρνητικές απαντήσεις θα πέφτουν βροχή. Κάποιο θα σας κάτσει.

Αυτά.

παντως

για να μην αγχωνεστε και να σας ανεβασω το ηθικο :)

σας λεω οτι εγω,χωρις freida wednesda tuesda κι ιστοριες :P

επιλεγοντας απλως ενα προγραμμα απο το κεφαλι μου βασει του οτι το ονομα ειναι βαρυγδουπο κ κανει μπαμ στ αυτι,καθοτι ελληναρας! :rolleyes: ,μην ξεχνιομαστε :splats: ,

στελνοντας ενα μονο γραμμα,

χωρις να εχω επισυναψει βιογραφικο στο γραμμα,

να μη σας τα πολυλογω...

ειχα αποτελεσμα.

δειτε κι εδω

ημουν τυχερη??

ηταν ιδιαιτερο το γραμμα μου οπως κι εγω αλλωστε :lol::splaaaats::splats: ??

λιγο κι απ τα δυο?

δεν ξερω.

παντως αυτη ειναι η αληθεια σε πεντε γραμμες.

οποτε μην ταραζεστε.

it s all about your letter!

ποσο μαλλον αν το δηλωσετε και ξεκαθαρα,οπως λεει ο ορθο πανω,οτι διατιθεστε για λιγο στην αρχη να μην πληρωνεστε ωστε να σας δουν τι κουμασι ειστε.

απο τη στιγμη που θα πατε εκει,θα ακουσετε διαφορα-θα μαθετε διαφορα οποτε εφοσον σας θελουν και βγει μισθος,θα μαθετε να τον διαπραγματευεστε κιολας.

σημαντικο!γραφοντας τους,αφηστε την αδιαφορη κ αχρηστηρη τυπικουρα και σοβαροφανεια απ εξω (το γραμμα σας μπορει να διαχεεται ολοκληρο απο σοβαροτητα και σεβασμο χωρις να ειναι σοβαροφανες)και γραψτε τους μεστα και ουσιαστικα αυτα που θελετε και σκεφτεστε!!

τοσο απλα!

δε γραφετε στο δυσκινητο κομπλεξαρα χοντροκομμενο ελληνα καθηγηταρα που ανοιγει φακελους μονο απο πολιτικαντηδες πλουσιους και ανωτερους του :splaaaats: και παλι κι αυτα τ ανοιγει η γραμματεας του πρωτα γιατι αυτος ειναι απασχολημενος νυχθημερον με την ερευνα και τη διδασκαλια :splaaaats: :splaaaats: :splaaaats: και που

αν δεν εισαι κουμπαρακι δε σε εξυπηρετει ανεξαρτητως προσοντων :splaaaats: οχι γιατι δε θα θελε ισως emcolgate αλλα γιατι δε του μεινε καμια θεση αδεια με τοσα κουμπαρακια :)

γραφετε σε εναν ανθρωπο που τον ενδιαφερει η ουσια και θελει να κανει με τον καλυτερο τροπο τη δουλεια του.

αν ειστε ενθουσιωδεις και ορεξατοι για δουλεια και γαμω τα παιδια :D ,δεν εχει τιποτα να χασει να σας δοκιμασει στο εργαστηριο του.ισως εχει να κερδισει κιολας :)

τοσο απλα.

ο ορθο ειχε πει σε ενα ποστ του μην στελνετε σε ελληνες γιατι μετα θα σας τη λενε οτι και καλα ηρθατε "με μεσο" και κατι τετοια.

δεν τα συμμεριζομαι αυτα οσο κι αν η δικη μου εμπειρια σε σχεση με το ολο usa story προφανως ειναι μηδαμινη εν συγκρισει με του ορθο.

-δεν τα συμμεριζομαι γιατι στ αρχιδια μου τι θα πει ο καθενας εφοσον εγω ξερω the true και ειναι εμφανες στον καθενα τι προσφερω στη δουλεια μου

-δεν τα συμμεριζομαι γιατι "το μεσο",τουλαχιστον οταν εχει να κανει με ερευνητικη θεση,πεφτει συννεφο!οποτε και φυτευτη να με εστελναν που ειναι το κακο???

ε ναι,οι περισσοτεροι απο το πουθενα πώς ξεκινανε ερευνα νομιζετε;ειτε πανε σε ελληνα ειτε σε αμερικανο;τους στελνει ενας γνωστος απο δω η τελοσπαντων μεσω γνωστου κανονιζεται.

-και 3ον δεν το συμμεριζομαι,απεναντιας θεωρω οτι διευκολυνει κιολας την κατασταση γιατι ειμαι ρομαντικη και θεωρω οτι εναν ελληνα που ζει χρονια στην αμερικη τον "αγγιζει" περισσοτερο το γραμματακι που ρχεται απο πατριδα ελλαδα...απ οτι καποιο αντιστοιχο που ερχεται απο αλλου.

το βιογραφικο,απ οσο ξερω κι απο αλλους,τους ειναι ψιλοαχρηστο να σας το θεσω κι ετσι.

ανθρωπο να τους βγαζει εργαστηριακη δουλεια ψαχνουν,δεν ψαχνουν ακαδημαικο ουτε γαμαουα κλινικο γιατρο ουτε το νεο einstein.

αν αποδειχθειτε einstein,ακομη καλυτερα,υποθετω,και για σας και γι αυτους!:D

οταν το βιογραφικο εμπεριεχει πτυχιο απο greece,κανα αγροτικο,γλωσσες,μπαλετο και πιανο :D το καταλαβαινετε οτι εναι αδιαφορo.

υποθετω αν ειχατε περασει κανα στεπ ,κανει καμια αμερικλανια η ειχατε κανει ηδη ερευνα κι ειχατε καμια της προκοπης δημοσιευση,θα τους αγγιζε περισσοτερο αλλα και παλι τα δυο πρωτα ψιλοαχρηστα θα τους ηταν εφοσον σας θελουν για το εργαστηριο.

το τριτο θα κανε τη διαφορα,υποθετω,γιατι σημαινει οτι γνωριζετε απο δουλεια εργαστηριου και δε θα σας παρουν απ το χερακι!!αλλα θα ξεκινησετε δουλεια κατευθειαν!

απ την αλλη εχει ειπωθει κατα καιρους οτι υπαρχουν στο νετ και διαθεσιμες ερευνητικες θεσεις εμμισθες με καλα λεφτα εξαρχης κλπ, ψαξτε τα κι αυτα.απλως δεν ξερω κατα ποσο αυτες μπορει να τις χτυπησει καποιος που δεν εχει πιασει πιπετα στα χερια του ποτε στη ζωη του

να,ρωτηστε τη σουαβε και τον ορθο να σας πουν πως αυτοι και οι φιλοι τους κατεληξαν να κανουν ερευνα με 3000 μισθο το μηνα με το που πατησαν το ποδι τους στις ΗΠΑ...εγω δεν ξερω.

Τροποποιήθηκε από shlia and friends...!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πρώτη μου θέση ήταν για 4 μήνες ωρομίσθια (έπαιρνα κάπου 600 το δεκαπενθήμερο, άλλες φορές παραπάνω), η δεύτερη ηταν για 6 μήνες με 1800, και η τρίτη ήταν ετήσια με 3.198/μήνα. Κάποτε θα σκανάρω και τα Paychecks έτσι για ενθύμιο :D 'Αμισθη δεν υπήρξα, ήμουν τυχερή.

Η δουλειά άπειρη...ξέρω supervisor που έπαιρνε στις 4 τα ξημερώματα για να αλλάξει grant (=80 σελίδες πρόταση) που παραδινόταν στις 4 το μεσημέρι, ξέρω παιδί που διάβαζε 4-9 το ξημέρωμα για 2 χρόνια, ξέρω παιδί που κοιμόταν στο εργαστήριο, ξέρω παιδί που ΔΕΝ ήξερε αγγλικά και πέρασε τα στεπς φορ γκοντς σέικ, ξέρω "παιδί" 40 χρονών και as.professor που έδωσε steps...40! δλδ κάψε με, δεν υπάρχει εύκολος δρόμος, και steps, και papers, και USMLE, και ειδικότητα και ξεκούραστα :)

Μπορεί κάποιος να πάει και να αφήσει την ερευνητική δουλειά πίσω, δεν θα του ανανεώσουν το συμβόλαιο αλλά θα έχει περάσει τα στεπς και θα έχει κάνει αιτήσεις, μπορεί κάποιος να κάνει ερευνητική δουλειά και να περάσει τα στεπς σε 2-3 χρόνια αλλά να έχει papers, μπορεί κάποιος να μην κάνει τίποτε από τα 2, και να του μείνει η εμπειρία. Μπορεί απλά να κάτσει σπίτι του και να περιμένει κάνοντας σούπερ ζωή. Επιλογές είναι αυτές. Κανείς, ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να σε πάρει από το χέρι και να σου δείξει τί θες και τι μπορείς εσύ να κάνεις. Ξεχάστε το.- Αν πάτε με την νοοτροπία αχ δεν με βοηθάνε, αχ δεν μου δείχνουν, αχ δεν μου λένε...δεν έχει τέλος αυτός ο δρόμος. Σε κανέναν δεν έδειξαν...τώρα ξέρετε τί διάβασμα πατάω για να ετοιμαστώ για το Internship; Και Videos για τα procedures. Κι ας έχω δει πώς είναι η κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ...και δεν ρωτάω εδώ "παιδιάααααα όποιος ήταν Intern ας μας πειιιιι"...μαλακίες. Κανείς δεν είχε τον διευθυντή μου, ούτε ήταν στο πρόγραμμά μου, ούτε ξέρει τί ξέρω και τί δεν ξέρω εγώ και τί μπορώ. Τί να ρωτήσω; Για να χάσω χρόνο; Αυτενέργεια.

Πάντως my 2 cents που λέει και ο λαός είναι ότι δεν υπάρχει εύκολος δρόμος.

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χμμ...καταλαβα...

υπαρχει καμια ετοιμη φορμα -προτυπο για τα βιογραφικα και τις αιτησεις γενικα?

καθοτι πιστευω πως δινουν σημασια ακομα και στην δομη του βιογραφικου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

REMINDER: TIME LIMIT FOR COMPLETING EXAMINATION REQUIREMENTS FOR ECFMG CERTIFICATION


ECFMG would like to remind applicants that they are required to pass those United States Medical Licensing Examination (USMLE) Steps and Step Components required for ECFMG Certification within a seven-year period. This means that once an applicant passes a Step or Step Component, the applicant will have seven years to pass the other Step(s) or Step Component(s) required for ECFMG Certification. (For complete information on the examination requirements for ECFMG Certification, see Examination Requirements in the ECFMG Information Booklet, available on the ECFMG website at www.ecfmg.org.)


This seven-year period begins on the exam date for the first Step or Step Component passed and ends exactly seven years from this exam date. If an applicant does not pass all required Steps and Step Components within a maximum of seven years, the applicant's earliest USMLE passing performance will no longer be valid for ECFMG Certification.


EXAMPLE: An applicant took his first Step or Step Component on October 1, 2006 and passed. The applicant has through October 1, 2013 to take and pass all other Step(s) and Step Component(s) required for ECFMG Certification. If he does not take and pass all other required Step(s) and Step Component(s) on or before October 1, 2013, his passing performance on the October 1, 2006 exam would no longer be valid for ECFMG Certification.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά ήθελα να ρωτήσω, είναι πιο "εύκολο" να βρεις θέση ειδικότητας έχοντας κάνει πχ τη μισή ειδικότητα σε άλλη χώρα ή να βρεις θέση πηγαίνοντας ως ειδικός έχοντας πάρει ειδικότητα αλλού??

ευχαριστώ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά ήθελα να ρωτήσω, είναι πιο "εύκολο" να βρεις θέση ειδικότητας έχοντας κάνει πχ τη μισή ειδικότητα σε άλλη χώρα ή να βρεις θέση πηγαίνοντας ως ειδικός έχοντας πάρει ειδικότητα αλλού??

ευχαριστώ :)

Καλησπέρα!

Αυτή η ερώτηση είναι πολύ γενική... Τι ειδικότητα??? Τι εννοείς "μισή" ειδικότητα?

Λοιπόν:

1. Η παθολογία στις ΗΠΑ είναι 3 χρόνια. Όπως και η παιδιατρική, κλπ

2. Οι χειρουργικές στις ΗΠΑ είναι 5 χρόνια. Π.χ. Ορθοπαιδική, Γενική Χειρουργική.

ΣΥΝΕΧΙΣΗ σε θέση ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ στις ΗΠΑ ΔΕΝ μπορείς να βρεις έχοντας κάνει κάποιο μέρος της ειδικότητας αλλού. Μπορείς να βρείς ΥΠΟΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ (fellowship).

Άρα, π.χ. κάποιος που κάνει ορθοπαιδική στην Ελλάδα, ΔΕΝ μπορεί (και για 1000 άλλους λόγους), αλλά ας πούμε δεν μπορεί να έχει κάνει 2 χρόνια Ελλάδα και να πάει στο 3ο έτος εκεί. Τώρα, εάν ρωτάς για το αν αυτά τα χρόνια προϋπηρεσίας τον βοηθούν να βρει θέση ειδικότητας από την αρχή, η απάντηση μου είναι: "ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ". Πρώτα μετρούν τα USMLE, τα γράμματα από Αμερικανούς, η εμπειρία ΗΠΑ, κλπ. Μου έχουν στείλει γράμμα σε άλλο φόρουμ ορθοπαιδικής, πολλοί ειδικευμένοι σε άλλες χώρες, οι οποίοι με ρωτούν για να ξεκινήσουν ειδικότητα στις ΗΠΑ...

Τώρα, για τις λιγότερο ανταγωνιστικές ειδικότητες, μπορεί και να μετράει η προϋπηρεσία περισσότερο. Δεν αναγνωρίζεται ως ειδικότητα όμως, π.χ. για να συνεχίσει κανείς εκεί. Αναγνωρίζεται, ως ένα ακόμη προσόν στην αίτησή σου για να αρχίσεις ειδικότητα.

Τώρα, για να βρεις θέση ως ειδικός, έχοντας κάνει ειδικότητα αλλού: Βέβαια εννοείται ότι πρέπει να έχεις USMLE. Ο βαθμός δεν μετράει. Σε αυτή την περίπτωση, το USMLE = ΔΙΚΑΤΣΑ (ΔΟΑΤΑΠ), και δεν μπορείς να αγγίξεις ασθενή χωρίς αυτό.

1. Μπορείς να βρεις υποειδικότητα (fellowship) σε όποιον τομέα θέλεις... Π.χ. αν είσαι ορθοπαιδικός, να εξειδικευτείς στο χέρι. Η δυσκολία είναι ανάλογα με την ειδικότητα/υποειδικότητα. Πήγαινε ΕΔΩ και κλίκαρε στο Subspecialty/fellowship, για τις υποειδικότητες. Θα δεις πόσους ξένους έχει η καθεμία, και άρα αυτή που σε ενδιαφέρει.

2. Ως ειδικός, μπορείς να δουλέψεις στις ΗΠΑ, με πολύ περιορισμένους όρους (limited licence), π.χ. με αρκετά λιγότερα χρήματα, αποκλειστικά σε ένα νοσοκομείο, κλπ... Υπάρχει το λεγόμενο distinguished scholar pathway, όπου σε παίρνει ένα πανεπιστημιακό σε μια βαθμίδα, και εξελισσεσαι... Μετά από κάποια χρόνια, σε κάποια φάση, μπορείς να αναγνωρίσεις την ειδικότητά σου, παίρνοντας τα American Boards (=τις εξετάσεις ειδικότητας της Αμερικής). Π.χ. Board Certified Orthopaedic Surgeon = Ο Ορθοπαιδικός που έχει τίτλο ειδικότητας από τις ΗΠΑ. Αυτό σίγουρα γίνεται, αλλά επειδή δεν με ενδιαφέρει, δεν το έχω ψάξει. Ορίστε ένα copy-paste από το αντίστοιχο topic στο φόρουμ της ορθοπαιδικής που παρακολουθώ:

license without board certificate 


 PostPosted: 18 Mar 2009 14:07	Post subject: license without board certificate	 Reply with quote

 [color="#ff0000"][b]I am a international medical graduate.

 I finished ortho resident training in my country.

 I have a chance to get the license after two years of training as clinical fellow.

 However, I can not get the board certificate.

 I wonder if it is easy to find a job after I get the license.[/b][/color]

 Thanks



 PostPosted: 23 Mar 2009 19:29	Post subject:	 Reply with quote

 I am curious about this. How is it possible to practice ortho in the U.S. without going thru Ortho residency in the U.S.? Please reply, I would really like to know. Thanks



 PostPosted: 23 Mar 2009 23:40	Post subject:	 Reply with quote

 It won't be easy. Most patients want their doctors to be board certified. Without a US Ortho residency or the Distinguished Scholar pathway (Academic career) it is not possible. In addition, it may be difficult to get and maintain malpractice insurance and hospital appointments without being board certified.



 PostPosted: 24 Mar 2009 11:21	Post subject: license without board certificate	 Reply with quote

 I've looked into the Distinguished Scholar Pathway & its not easy to obtain. But as far as doing 2 fellowships & being licensed, how is that possible? I am a U.S citizen & an Ortho surgeon from my country. I've been offered operative orthopedic fellowships, but would like to know if its even possible to practice ortho here after the fellowships alone? Can someone shed some light on this, please? Thanks



 PostPosted: 26 Mar 2009 13:13	Post subject: I've heard...	 Reply with quote

 I think there's 2 issues here:


 1. Medical Licensing - anyone who has an equivalent degree and passes the 3 steps of the USMLE can get a medical license (with some exceptions for those of us in residency, but ultimately we too must pass step 3).


 2. Board Certification - Normally only US or Canadian graduates of an Orthopaedic Surgery residency can sit for part 1 & 2 of the american boards. However with the distinguished scholar program, IMGs can sit as well. I have yet to see any proof, but i've heard from IMGs doing fellowships that instead of repeating their residency, if they complete fellowship after fellowship (avg. of 4-5, total), and when one of the institutions sponsors them, they can sit for the ortho boards as well. I guess this makes sense since it would be difficult for an IMG to practice in an academic setting in the US without being board certified in the first place, the only way to do it is through fellowships...


 That being said I think the answer to the original question, is that you cannot practice orthopaedics in the US with JUST your medical license, no one would hire a non-board certified surgeon (not as staff, anyway). You can start your own practice, but i doubt many patients in the US would feel comfortable going to someone who is not board-certified. Not to mention, any patient that comes to you, would have to pay you cash since Medicare/Medicaid won't let you bill them without board certification and most insurance companies follow their lead so you wouldn't be able to bill them either...


 AS

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά ήθελα να ρωτήσω, είναι πιο "εύκολο" να βρεις θέση ειδικότητας έχοντας κάνει πχ τη μισή ειδικότητα σε άλλη χώρα ή να βρεις θέση πηγαίνοντας ως ειδικός έχοντας πάρει ειδικότητα αλλού??

ευχαριστώ :)

ΟΡΙΣΤΕ και ένα παράδειγμα στιχομυθίας, εδώ για την ορθοπαιδική, μεταξύ ενός Αυστραλού ορθοπαιδικού ειδικεύομενου που θέλει να έρθει στις ΗΠΑ για ειδικότητα και 2 ορθοπαιδικών από ΗΠΑ:

Ozortho

Joined: 21 Mar 2007

Posts: 57



PostPosted: 11 Apr 2007 11:54	Post subject: Advice for Top Calibre FMG	 Reply with quote

Dear Attendings,


I'm an orthopaedic resident from Australia who attended a highly regarded medical school in Australia, has rotated at top hospitals in Australia and has excellent references from highly regarded Australian surgeons. However I married an American girl and so am keen to relocate to the US.


I entered the US match in 2005 but wasnt offered a single interview and so have continued to train in Australia ... but am still knocking on the US door ...


Now I realise that the majority of 'foreign' medical schools are looked upon with a fair degree of apprehension in the US (as they are in Australia) but I'm feeling very frustrated that someone such as myself with comparable training to any of the top medical schools in the US should have such trouble getting a foot in the door.


Is there any advice you could give as as I am contemplating reapplying soon. I am perfectly prepared to take a step back and repeat an american internship but I dont want to compromise my training and future career by 'settling' with a bottom tier american program. I am, with all due modesty, a good candidate ....


Many thanks.
wnlevine

Orthopaedic Surgeon


Joined: 31 Mar 2003

Posts: 129



PostPosted: 11 Apr 2007 12:04	Post subject: FMG	 Reply with quote

"Is there any advice you could give as as I am contemplating reapplying soon. I am perfectly prepared to take a step back and repeat an american internship but I dont want to compromise my training and future career by 'settling' with a bottom tier american program. I am, with all due modesty, a good candidate ...."


My advice to you is the same advice I give to our students from Columbia P & S Medical School (arguably a top 10 medical school in the US) is that you definitely need to "broaden your horizons". When I meet with our rising 4th year students interested in pursuing Orthopaedic surgery in May, I will speak alot about "passion". You have to have it to get through the system and obtain a residency.


Many of our students are fortunate enough to get "top" programs but not everyone can given the incredible competitive nature of this specialty. If they really want to be an orthopaedic surgeon, however, they do not view matching at any program "settling with a bottom tier program". Either you want it or you don't - and if you will only accept matching at a "top tier" program then you are setting yourself up for failure I'm afraid (whether you are Australian, American, or anything else).


You face much stiffer obstacles coming from training outside the US to be sure, but I fear you may be making the goal much less attainable by how you've set your standards.


wnl

_________________

William N. Levine, MD

Vice Chairman and Professor

Residency Director,

Dep't of Orthopaedic Surgery

Columbia University Medical Center

New York, NY
PostPosted: 11 Apr 2007 13:03 Post subject: Reply with quote
Dear Dr Levine,


I absolutely agree that one needs to have the passion if one is to be an orthopaedic surgeon and so if I was a medical student applying we'd be having a very different conversation as I'd be happy to travel to the ends of the earth to get onto ANY program .... but the question isnt whether I want to be an orthopaedic surgeon as I am already on a perfectly good program in Australia ....

My question therefore is when a good calibre orthopaedic-trained or orthopaedic-resident level FMG is looking to relocate to the US without compromising his/her training .... what can one do to convince american programs to take you seriously??
PostPosted: 11 Apr 2007 13:49	Post subject: transfer	 Reply with quote

Not sure the best advice for you therefore since it's very difficult to transfer into a program. There are usually a few spots that open up each year around the country due to change of heart, etc... but more often than not these are filled by people who are already at that specific institution (a "known" entity).


Are you willing to start from scratch as a new intern? If so, then applying through ERAS and demonstrating that earnest desire would probably give you more access and exposure than simply trying to transfer into a program.


I have a partner in my department who was completely trained at one of the finest Orthopaedic Residency Training programs in Korea but wanted to come to the US so he re-did an entire orthopaedic residency program in the US. It just depends on what you're willing to sacrifice to make it happen.


wnl

_________________

William N. Levine, MD

Vice Chairman and Professor

Residency Director,

Dep't of Orthopaedic Surgery

Columbia University Medical Center

New York, NY
PostPosted: 14 Apr 2007 21:46	Post subject:	 Reply with quote

Ozortho,


you have posted often about how to get over here and that you are from a good program and want to be a good orthopaedic surgeon, yada yada yada.


thing is, so do many american grads. regardless, you will be placed in the pool with a bunch of very good to excellent american grads scratching to get in to a program. they have 2 things over you: they are american grads, and they are a known entity to 1 or more programs. you are an unknown.


you are an FMG, and because of that some programs may not interview you. the best way of getting into a us program is to become a known. get a research fellowship or clinical fellowship (if you have the prereq's for a license) then you will be known here in the states by someone who can go to bat for you. the question for you is what are you willing to do?


there are plenty of FMG's applying to orthopaedic residencies that have great scores and many who have been orthopaedic surgeons in their own country. they still have to go through the process.

Τώρα, για τις άλλες ειδικότητες, ιδίως τις ΜΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ, ίσως τα πράγματα να είναι αλλιώς. Σίγουρα όμως για τις χειρουργικές, όπως ορθοπαιδική, πλαστική, νευροχειρουργική, ουρολογία, οφθαλμολογία, ΩΡΛ, δερματολογία, κλπ, είναι ΕΤΣΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω παρα πολυ για την εμπεριστατωμενη απαντηση σου! κανω ορθοπαδικη και θα με ενδιεφερε να συνεχισω ως ειδικος στην αμερικη. απο οτι καταλαβα απο αυτα που εγραψες η αναγνωριση της ειδικοτητας μου δε μπορει να επελθει αμεσως με καποιες εξετασεις αλλα μετα την παροδο ορισμενων χρονων κατα οποια θα εχω δουλεψει με limited licence. Το να κανω fellowship ισοδυναμει με περιορισμενη αδεια παλι και χαμηλες απολαβες η ειναι κατι διαφορετικο απο το limited licence?

διορθωσε με αν εκανα καποιο λαθος!

σε ευχαριστω!

Τροποποιήθηκε από teriparatide
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω παρα πολυ για την εμπεριστατωμενη απαντηση σου! κανω ορθοπαδικη και θα με ενδιεφερε να συνεχισω ως ειδικος στην αμερικη. απο οτι καταλαβα απο αυτα που εγραψες η αναγνωριση της ειδικοτητας μου δε μπορει να επελθει αμεσως με καποιες εξετασεις αλλα μετα την παροδο ορισμενων χρονων κατα οποια θα εχω δουλεψει με limited licence. διορθωσε με αν εκανα καποιο λαθος!

σε ευχαριστω!

Ακριβώς... Γνωρίζω κάποιους ξένους ορθοπαιδικούς που το έχουν κάνει στην Αμερική. Και έναν Γερμανό στο Pittsburgh, καθώς και έναν Έλληνα ορθοπαιδικό στο USC ο οποίος είναι εξαιρετικός! (τον γνωρίζω και προσωπικά)

Βασικά γνωρίζω και άλλες περιπτώσεις... Αλλά γενικώς δεν πολυσυμφέρει σε σχέση με κάποιον που έχει κάνει ειδικότητα στις ΗΠΑ... Πρέπει να σε πάρει κάποιο Πανεπιστημιακό πρόγραμμα ως faculty για κάποια χρόνια, να αναδείξεις αρκετό ακαδημαϊκό έργο, με μισθό σχετικά μικρό, έχοντας πάντα USMLEs. Και εννοείται ότι πρέπει να το κάνεις ως πανεπιστημιακός. Ιδιώτης δε γίνεται (βλέπε τα ποστς παραπάνω).

Ορίστε ο Γερμανός που έλεγα, για παράδειγμα:

Hans-Christoph Pape, M.D.


		Hans-Christoph Pape, MD is an associate professor of orthopaedic surgery and holds the position of Chief, Division of Orthopaedic Traumatology at the University of Pittsburgh School of Medicine and at UPMC.  Dr. Pape is known worldwide for his research and clinical work in developing a treatment regime for those with multiple serious traumatic injuries.  His pioneering work in “damage control orthopaedics” has changed the way in which patients with multiple trauma are treated, mandating that the organ and system functions of patients be stabilized before surgical repair of orthopaedic injuries is begun.


		Before joining Pitt and UPMC, Dr. Pape was professor and vice chairman of trauma surgery at Hannover Medical School in Germany, one of Europe’s leading medical and trauma centers.  He received his medical degree from Hannover in 1988 and then completed six years of residency training in surgery and trauma at Hannover.  During this time, Dr. Pape also completed a traveling fellowship at the University of Nijmagaen in the Netherlands, participated in an exchange program with Vanderbilt University in Tenn., and completed a research fellowship at Massachusetts General Hospital through Harvard University. Prior to his appointment as vice chairman of trauma surgery at Hannover, Dr. Pape was a visiting professor at Harvard Medical School, Massachusetts General Hospital, the University of Alabama, and the University of Texas at El Paso. 


		Dr. Pape has published more than 140 peer-reviewed articles in a variety of scientific journals.  On more than half of these, he is the lead author.  He has also been an invited speaker at more than 150 national and international meetings.  Evidence of recognition by his peers is the fact that his work has had a great influence on others and continues to be cited by scientists actively working in the field of trauma.

		CONTACT INFORMATION


		Dr. Hans-Christoph Pape

		Phone: 412-605-3219

		Email: papehc@upmc.edu

Edit: Το fellowship, είναι ΥΠΟΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ, (ή αλλιώς εξειδίκευση) π.χ. χέρι, αρθροπλαστικές, κλπ. Πληρώνεσαι σαν "μεγάλος" ειδικευόμενος. Π.χ. 48,000 $ το χρόνο.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4. Θα πρότεινα τα εξής: διαβάστε μια φορά τα kaplan νοτες και μετά αρχίστε τις ερωτήσεις του q bank. Κάθε στάδιο διαβάσματος πρέπει να συνοδεύεται από ερωτήσεις γιατί σημασία δεν έχουν οι γνώσεις αλλά πως τις διαχειρίζεται κάποιος.

7. όταν έχετε κάνει ένα α' διάβασμα κάντε το NBME και δείτε τι πήρατε. Αν είναι μέτριο συνεχίστε για 1 μήνα διάβασμα και ξανακάντε. Αν είναι >95 τότε δώστε την επόμενη μέρα ή βδομάδα γιατί καπου εκεί θα παίξει και το κανονικό. Αν <95 1-2 βδομάδες και μετά άλλο ένα NBME.

8. Στο cs first aid ΑΠΕΞΩ + bates videos για κλινική εξέταση.

9. Μην αφιερώνετε πολύ χρόνο στα step γιατί δεν χρειάζεται. Με 6 μήνες βγαίνουν και τα δύο. Μπείτε στο match άμεσα και δοκιμάστε τη τύχη σας. Με σωστή επιλογή προγραμματων μπορεί κάποιος να γλιτώσει κόστος και ταλαιπωρία.

10. Κλείστε χθες για έρευνα εκεί. μη χρονοτριβείτε ελλάδα.

Καλημέρα!

Προετοιμάζομαι για το στεπ 1 και λέω να το δώσω το καλοκαιρι. εχω κάποιες ερωτήσεις ομως :)

@fractall

Οταν λες >95 εννοεις προφανώς 95% ετσι; Δηλαδή στα 3 blocks του ΝΒΜΕ να παρεις >143/150; Και αν δενπιασω ποτέ αυτό το νουμερο τι γίνεται; Ολα κι ολα 3 ΝΒΜΕς έχω απ τα 3 τελευταια χρονια απ το USMLE.org! :)

Τα bates videos που τα βρίσκουμε?

Επίσης κάποιες άλλες γενικές ερωτήσεις για τους γνωρίζοντες:

1. Τα Qbanks ειναι του καπλαν, του UW και του Rx υπάρχουν άλλα? Για να στοχεύουμε σε 99 πόσο θα πρέπει να παιρνουμε στο καθενα?

2. Για να κανω τις αιτήσεις θα πρέπει να εχω περασμενα τα 1,2,CS μεχρι πότε? Γιατι άλλα προγραμματα έχουν ντεντλαιν μεχρι 1 νοεμβριου και αλλα μεχρι 1 Ιανουαριου. Θα πρεπει να έχω δώσει και να έχουν βγεί τα αποτελεσματα μέχρι τότε? Η μπορώ να κάνω αιτηση και να τους πώ εχω το στεπ 1 και το στεπ 2 αναμένω το αποτέλεσμα?

3. Μεταπτυχιακό ή/και Διδακτορικό στην Ελλάδα μετρανε καθόλου σαν + στη αξιολόγηση?

4. Ποσο εφικτό είναι το prematch? Ξέρω ότι υπάρχουν προγράμματα που λειτουργουν σε μεγάλο βαθμό έτσι. Πως μπορεί κάποιος να τα προσεγγίσει? Θα πρεπει να πάς για έρευνα εκεί και να τους έχεις από κοντά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα!

Προετοιμάζομαι για το στεπ 1 και λέω να το δώσω το καλοκαιρι. εχω κάποιες ερωτήσεις ομως :)

@fractall

Οταν λες >95 εννοεις προφανώς 95% ετσι; Δηλαδή στα 3 blocks του ΝΒΜΕ να παρεις >143/150; Και αν δενπιασω ποτέ αυτό το νουμερο τι γίνεται; Ολα κι ολα 3 ΝΒΜΕς έχω απ τα 3 τελευταια χρονια απ το USMLE.org! :)Όχι το 95 δεν συμβαδίζει με το 95%. Ο όρθο είχε εξηγήσει αναλυτικά τί σημαίνουν τα νούμερα του USMLE, διψήφια και τριψήφια. Αν απαντήσεις 95% των ερωτήσεων θα πάρεις 99 και μάλιστα υψηλό τύπου 250 στο τριψήφιο, βρες τα posts του όρθο για σχετικά. Καλό είναι να πληρώσεις για τα NBME tests και να τα κάνεις σαν κανονικό τεστ δλδ είναι 4 blocks/τεστ, να τα κάνεις σε 4 ώρες και μικρό διάλειμμα, συγκεντρωμένος/η, απαντώντας σε timed mode. Επίσης έχει 6 NBME tests για το step 1 και το 5,6 είναι το πιο updated. Σκέψου ότι το 1 και 2 υπάρχει τουλάχιστον 6 χρόνια, άρα δεν είναι αντιπροσωπευτικό του τεστ στο 2009. Παράδειγμα υπήρχαν ερωτήσεις σχετικά με siRNA, shRNA στο step 1 που μπήκαν στην ύλη πριν ενάμισι χρόνο. Άρα NBME.org -> αγόρασε τα tests σε timed mode και κάτσε ένα πρωινό, μόνος/η σου, με ησυχία, σαν πραγματικές συνθήκες. Τότε θα σου δώσει το score που θα πάρεις στο πραγματικό τεστ. Και θα δεις τις συσχετίσεις σε πίνακα που θα γράφει μαζί με το τελικό σου Score. Δυστυχώς δεν μπορώ να το κατεβάσω να στο δείξω.

Αυτό είναι το Mail από την παραγγελία (κάθε τεστ κάνει 45 δολλάρια)

Payment for your NBME Self-Assessment Services Order has been received and processed as follows:

Reference#: C701371

Payment Type: Master Card/Visa

Amount Paid: $45.00

You ordered the following assessment(s) on Jul 25, 2008:

Assessment: Comprehensive Basic Science (Form 6)

(New)

Timing Mode: Standard-Paced

Price: $45.00

You must begin your assessment within 30 days.

Τα bates videos που τα βρίσκουμε? Δεν ξέρω δεν τα είδα, ο fractall θα ξέρει

Επίσης κάποιες άλλες γενικές ερωτήσεις για τους γνωρίζοντες:

1. Τα Qbanks ειναι του καπλαν, του UW και του Rx υπάρχουν άλλα? Για να στοχεύουμε σε 99 πόσο θα πρέπει να παιρνουμε στο καθενα? Προσωπικά δεν ξέρω άλλες Qbank. Να απαντήσουν όσοι έγραψαν 99. Αν σκεφτείς όμως ότι για να περάσεις πρέπει να έχεις 65-70% στο UW, φαντάζομαι κάπου πάνω από 80-85% είναι το 99

2. Για να κανω τις αιτήσεις θα πρέπει να εχω περασμενα τα 1,2,CS μεχρι πότε? Γιατι άλλα προγραμματα έχουν ντεντλαιν μεχρι 1 νοεμβριου και αλλα μεχρι 1 Ιανουαριου. Θα πρεπει να έχω δώσει και να έχουν βγεί τα αποτελεσματα μέχρι τότε? Η μπορώ να κάνω αιτηση και να τους πώ εχω το στεπ 1 και το στεπ 2 αναμένω το αποτέλεσμα?

Κοίτα...πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν υπάρχει άσπρο, μαύρο αλλά αυξάνω ή όχι τις πιθανότητές μου να με πάρουν. Τα deadlines στα προγράμματα είναι τυπικά. Είχα πάρει συνέντευξη και πριν το deadline του προγράμματος που σημαίνει ότι είδαν αιτήσεις πριν κλείσουν deadline. Όλοι λένε όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα. Εντάξει δεν θα τρελαινόμουν όπως οι Ινδοί "με το που ανοίγει το ERAS κάντε αιτήσεις". Αλλά σίγουρα μέχρι 15 οκτωβρίου είναι το αργότερο που μπορείς να κάνεις αιτήσεις.

Δλδ αν έχεις περάσει step1,2,CS μέχρι τον Σεπτέμβρη (που ανοίγει το ERAS) έχεις απείρως περισσότερες πιθανότητες από αυτόν που θα τα ολοκληρώσει τον Οκτώβρη και αυτός με τον Οκτώβρη απείρως περισσότερες από αυτόν που θα ολοκληρώσει τον Ιανουάριο.

Ένα σενάριο που λειτουργεί είναι να περάσεις το 1 μέσα στο καλοκαιρι, να έχεις ημερομηνία για το CS πριν τον Σεπτέμβρη και να δώσεις το 2 μετά. Ή στο τσίμα τσίμα CS πριν τα Χριστούγεννα, και κάπου ενδιάμεσα να χώσεις και το 2.

Το CS είναι απαραίτητο να το δώσεις νωρίς γιατί τα αποτελέσματα για να βγουν κάνουν σχεδόν 2 μήνες άρα...πρέπει να τα έχεις πριν το κλείσιμο της λίστας = μέσα Φεβρουαρίου άρα το αργότερο που μπορείς να το δώσεις είναι Δεκέμβρη. Πρόσεξε τώρα...για να πάρεις το ECFMG certification που είναι απαραίτητο πάλι στα μέσα Φεβρουαρίου πρέπει να έχουν γίνει verified τα medical credentials= το ECFMG να έχει επικοινωνήσει με την ιατρική σου σχολή και αυτοί να πουν "ναι φοίτησε σε εμάς". Εμένα αυτό έκανε να γίνει 2 χρόνια. Άρα και αυτό πρέπει να το τρέξεις και να μην το αφήσεις, την επικοινωνία μεταξύ γραμματείας και ECFMG.

Τα γραπτά κάνουν ακριβώς 3 εβδομάδες. Οπότε...υπολόγισε ημερομηνίες και σαν ζογκλέρ κανόνισε τί πρέπει να κάνεις. Προσωπικά έδωσα το CS 15 Δεκέμβρη και έκανα Match. Και ήμουν απόλυτα σίγουρη ότι δεν θα κάνω γιατί λέω αποκλείεται να προλάβω. Βγήκε το ECFMG στο NRMP 2 μέρες πριν κλείσει η λίστα.

3. Μεταπτυχιακό ή/και Διδακτορικό στην Ελλάδα μετρανε καθόλου σαν + στη αξιολόγηση? Ότι έχεις κάνει στο βιογραφικό σου είναι στα συν. Αν έχει σχέση με την ειδικότητα, γράψε στο personal statement ότι Ι wanted to pursue a masters degree in order to help my patients...πούλησέ το γενικά.

4. Ποσο εφικτό είναι το prematch? Ξέρω ότι υπάρχουν προγράμματα που λειτουργουν σε μεγάλο βαθμό έτσι. Πως μπορεί κάποιος να τα προσεγγίσει? Θα πρεπει να πάς για έρευνα εκεί και να τους έχεις από κοντά? Όχι δεν χρειάζεται να πας για έρευνα εκεί. Καταρχήν για να σου προσφέρουν prematch πρέπει να είσαι ECFMG certified όταν πας για συνέντευξη. Συνήθως στο προτείνουν οι ίδιοι και σου λένε απαντησέ μου μέχρι την επόμενη εβδομάδα. Συνήθως είναι μικρά προγράμματα, university-affiliated ή community-based. Δες κι εδώ

http://www.valuemd.com/residency-match-for...3-prematch.html

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Η σήλια είχε πει για sites σχετικά με USMLE.

1. prep4usmle

2. http://csprotocol.blogspot.com/

3. http://www.usmletomd.com/tips4match/2009/0...-residency.html

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σου bouffon!Aπο οτι εχω καταλαβει >95% δε σημαινει πανω απο 95% σε σωστες απαντησεις αλλα πανω απο 95% στην καμπυλη του Gauss στην οποια συμμετεχουν αυτοι που εδωσαν το ιδιο τεστ με σενα.

1)Οσον αφορα τα Q banks τα πιο γνωστα ειναι αυτα που ειπες υπαρχουν κι αλλα δεν ξερω ομως κατα ποσο βοηθουν η ειναι επιπλεον κοπος.Αυτο που ξερω ειναι οτι το UW θεωρειται πιο κοντα σε αυτο του τεστ και η αποδοση σε αυτο συσχετιζεται με το αποτελεσμα που θα εχεις.

2)για τις αιτησεις υπαρχουν καποιες επισημες προθεσμιες στο site του NRMP αλλα κατα βαση θα πρεπει να ψαξεις τα προγραμματα που σε ενδιαφερουν για τις δικες τους απαιτησεις.ενας γενικος κανονας παντως για να συμμετεχεις στο match ειναι να εχεις τελειωσει τις υποχρεωσεις με τις εξετασεις μεχρι τις 25 Φεβρουαριου του ετους για το οποιο συμμετεχεις στο match(τοτε ειναι η τελικη ημερομηνια υποβολης της σειρας των προτιμησεων σου για τα προγραμματα.Αν δεν εχεις τελειωσει μεχρι τοτε αυτοματα εισαι εκτος match)

3)Δεν γνωριζω για αυτο αν και απο αυτα που εχω διαβασει μεγαλυτερη σημασια εχουν αυτα που κανεις εκει εκτος κι αν εχεις καταφερει να εχεις δημοσιευσεις σε καποια καλα περιοδικα κτλ.

4)Δεν γνωριζω κατι επισημο για αυτο.

Οσο για να εχεις εναν μπουσουλα σχετικα με τα scores που κανεις στα τεστ δες σε αυτη τη διευθυνση: www.clinicalreview.com/USMLECalculator.php

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα ειναι το μονο αντιστοιχο που εχω βρει.

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

bouffon

1)https://apps.nbme.org/nsasweb/servlet/mesa_main Αυτό είναι το site. Πληρώνεις δε θυμάμαι πόσο, και τα κάνει όλα μόνο του. Σου βγάζει πρόβλεψη κλπ.

2) εγώ τα κατέβασα σπασμένα. από rapidshare. Δεν θυμάμαι το link. Nα σατ δώσω αλλά είναι μεγάλα για να τα κάνω upload σε mail.

3) το score στα step δεν είναι 95%. Είναι 95 σε μια στατιστική κλίμακα με ανώτερο το 99 και περιλαμβάνει ένα φάσμα τριψήφιων επιδόσεων οι οποίες επίσης δεν είναι ο αριθμός των ερωτήσεων που έκανες σωστές. Εξαρτάται από πόσοι έχουν κάνει την ίδια ερώτηση λάθος στο δικό τους τεστ. Άρα ουσιαστικά μπαίνεις σε μία σχετική σύγκριση με τους άλλους υποψηφίους. Στο UW το 99 λένε ότι αντιστοιχεί σε 70-75% σωστών ερωτήσεων. Μη βάζεις στόχο απόλυτο αριθμό απαντήσεων γιατί δεν υπάρχει τέτοιος. Έχε στόχο τη προσωπική αρτιότητα στο να λαμβάνεις γρήγορα, να επεξεργάζεσαι σωστά και να στοχεύεις στη σωστή απάντηση. Αυτό γίνεται όταν έχεις πάρει στοχευμένη γνώση όπως έχει εξηγήσει ο ortho.

4) Πρέπει να δώσεις 2cs έως τέλος ιουλίου για να τα έχεις έτοιμα τον σεπτέμβρη. Αν δε δηλώσεις 1 σεπτέμβρη οι πιθανότητες μειώνονται σταδιακά. Τέλος σεπτεμβρίου αρχές οκτωβρίου στέλνουν το μεγαλύτερο όγκο συνεντεύξεων (για παθολογία). Αν στείλεις νοέμβρη θα πάρεις ελάχιστες συνεντεύξεις το τέλος νοέμβρη δεκέμβρη και όχι απαραίτητα καλές. Με τη έννοια ότι οι συνεντεύξεις που έρχονται αργά είναι συνήθως από ακυρωση άλλων. Τα προγράμματα έχουν και μερικούς on hold και καλούν από αυτούς όταν έχουν vacancies. Πήρα ελάχιστες το νοέμβρη και καμία το δεκέμβρη. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ!

5) Μη σε αγχώνει το prematch. Αν δε πάρεις prematch δεν σημαίνει ότι δεν είσαι καλός. Να το κυνηγήσεις αμέσως μετά όπου σε παίρνει αλλα΄μην απογοητεύεσαι. Το match θα ναι καλύτερο συνήθως. Ta prematch δίνονται από προγράμματα λιγότερο prestigious σε σχέση με αυτά που δεν δίνουν. Οι γνωριμίες μετράνε αλλά όχι πάντα. πχ Γνώρισα ένα παιδί σε συνέντευξη που πήρε prematch στο πρόγραμμα εκείνη τη μερα που ήμουν και γω επειδή ο PD (όπως είπε ο ίδιος ο PD) είχε εντυπωσιαστεί από το personal statement. δεν ήταν προφανών μόνο αυτό αλλά μέτρησε μεταξύ ισάξιων υποψηφίων.

6) όλα μετράνε αρκεί να ναι σοβαρά. Δηλαδή να έχεις structured schedule με δημοσιεύσεις και δυνατά γράμματα από εδώ. Δε μετράνε όσο τα αμερικάνικα αλλά τουλάχιστον δείχνουν ότι δεν έχεις κενό στην εκπαίδευση σου μετά τη σχολή. Στην αθήνα υπάρχουν ελάχιστα καλά μεταπτυχιακά (νομίζω μόνο 1-2) και ελάχιστα διδακτορικά που μπορούν να σε βοηθήσουν. Αλλά υπάρχυν. Υπάρχουν παιδία από ελλάδα που είχαν κάνει καλές δουλειές εδώ με καλές δημοσιεύσεις και αυτό τους βοήθησε αρκετά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι ανέφικτο. Δοκίμασε δε χάνεις τίποτα. Και αν είσαι και citizen πολύ καλύτερα! Έχεις πιθανότητες αρκετες για παθολογία Δοκίμασε!

Να δοκιμάσω εννοεις τι? Να δώσω τα στεπς πιο νωρίς και ας μην πάω τόσο καλα ή να αργήσω να κάνω τις αιτήσεις και να παω σύμφωνα με το "προγραμμά" μου? emstupid:)

Btw το ΝΒΜΕ ειναι 45$ για 200 ερωτήσεις? Αυτά τα sample blocks που έχει το usmle.org for free τι είναι? Ίδιου τύπου μου μοιάζουν!χεχε! Τα UW του 2007 και 2008 κάνουν ή να κανω καινουργια συνδρομή? Για τα bates θα ψαξω και θα τα βρώ από κανα φορουμ ή ραπιντσεαρ αν δεν τα βρώ σου στέλνω πμ emcolgate

Έχω κάνει και ελεκτιβ και έχω 1 πολύ καλό LOR από εναν αμερικάνο, μπορώ να βρώ και από άλλους από εκει γνωστούς κυρίως Ελληνες καθηγητές σε πανεπιστημια (2 οικογενειακοι φιλοι) λετε να βοηθανε? Έχει σχέση που δεν δουλεψα μαζι τους και θα μου τα γράψουν στην ψυχρα? Η θα ρωτάνε στο πρόγραμμα...α εχεις LOR απο τον ταδε τι εκανες μαζι του που τον ξερεις και τέτοια?

Σκέφτομαι να φύγω καλοκαίρι για να κάνω το Kaplan 6 weeks εκει αξίζει τα λεφτά του (~3600$) ή δεν έχει διαφορα να διαβάσω τα notes και τα βιντεο?

Σας έχω πρήξει το ξέρω... emhelp Σορρυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δώσε τα στεπς όταν αισθάνεσαι ΕΤΟΙΜΟΣ. Δηλαδή, εάν ας πούμε στο Κάπλαν Qbank παίρνεις ένα σκορ της τάξης του 65-68%, τότε στο κανονικό θα πάρεις 99. Άρχισε να διαβάζεις και όπως σου βγει. Αλλά πρόσεξε πολύ τον ΤΡΟΠΟ!!!! Αυτός θα σε πάει από το ΜΗΔΕΝ μέχρι το ΑΠΕΙΡΟ, και αντίστροφα.

Έχω κάνει και ελεκτιβ και έχω 1 πολύ καλό LOR από εναν αμερικάνο,

Αυτό είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.

μπορώ να βρώ και από άλλους από εκει γνωστούς κυρίως Ελληνες καθηγητές σε πανεπιστημια (2 οικογενειακοι φιλοι) λετε να βοηθανε? Έχει σχέση που δεν δουλεψα μαζι τους και θα μου τα γράψουν στην ψυχρα? Η θα ρωτάνε στο πρόγραμμα...α εχεις LOR απο τον ταδε τι εκανες μαζι του που τον ξερεις και τέτοια?

Μπορείς. Ξέρω πολύ φίλο μου πού το έκανε και του βγήκε μια χαρά σε καλό. Τώρα για τα LORs, μπορεί κάποιος να εγγυηθεί και για το χαρακτήρα σου, εν γένει.

Σκέφτομαι να φύγω καλοκαίρι για να κάνω το Kaplan 6 weeks εκει αξίζει τα λεφτά του (~3600$) ή δεν έχει διαφορα να διαβάσω τα notes και τα βιντεο?

Λάθος. Γιατί να το κάνεις αυτό? Και τα λεφτά είναι πολλά, και η αναστάτωση μεγάλη, και ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ. Προφανώς και θα κάνεις τα βίντεος τα οποία θα βλέπεις θρονιασμένος στον καναπέ του σαλονιού σου, αντί να πας στον Κάπλαν να τα δεις εκεί!!! Δεν το συζητάμε αυτό! Δες και κάποια από τα πρόσφατα προηγούμενα posts μου, για το πώς π.χ. θα διαβάσεις Μπιχέιβιοραλ ή Μπαϊοκέμιστρι!

Τα bates videos που τα βρίσκουμε?

Γενικώς βρίσκεις τα ΠΑΝΤΑ στο γιγαπαιδεία τελεία κομ (gig@p3dia).

Επίσης κάποιες άλλες γενικές ερωτήσεις για τους γνωρίζοντες:

1. Τα Qbanks ειναι του καπλαν, του UW και του Rx υπάρχουν άλλα? Για να στοχεύουμε σε 99 πόσο θα πρέπει να παιρνουμε στο καθενα?

Για το στεπ 1: Κάπλαν, στόχευε για 65-70% και θα πάρεις 99.

Για το στεπ 2: UW (Γιουεσεμελί-Γουόρλντ) = μακράν καλύτερο

2. Για να κανω τις αιτήσεις θα πρέπει να εχω περασμενα τα 1,2,CS μεχρι πότε? Γιατι άλλα προγραμματα έχουν ντεντλαιν μεχρι 1 νοεμβριου και αλλα μεχρι 1 Ιανουαριου. Θα πρεπει να έχω δώσει και να έχουν βγεί τα αποτελεσματα μέχρι τότε? Η μπορώ να κάνω αιτηση και να τους πώ εχω το στεπ 1 και το στεπ 2 αναμένω το αποτέλεσμα?

Σου μιλάει "καμμένος" (αλλά τελικά τυχερός, αφού έκανα ματς εκεί που ήθελα, στην 1η μου επιλογή).

Οι αιτήσεις, αρχίζουν από 1η Σεπτεμβρίου και τελειώνουν 1 Νοεμβρίου. Το "μυστικό" είναι το εξής: Κάνε την αίτησή σου όσο πιο νωρίς μπορείς. Το ΜΠΟΡΕΙΣ είναι το κλειδί. Μπορείς να την κάνεις μόνο με στεπ 1 ας πούμε, όπως οι Αμερικανοί υποψήφιοι. Αυτό είναι σίγουρο όμως ότι θα αποτελέσει μέγα τροχοπέδη. Αυτό το έχω δει και προσωπικά στον εαυτό μου, και σε 2 άλλους φίλους μου. Η εξήγηση είναι ότι στην φόρμα της αίτησης, υπάρχει ένα κουτάκι που λέει: "Are you ECFMG-certified?", με απάντηση YES/NO. Εάν δεν είσαι, τότε στις χειρουργικές ειδικότητες ΟΥΤΕ που θα ασχοληθούν. Στις παθολογικές, θα πάρεις π.χ. 7 συνεντεύξεις αντί για 30 που θα έπαιρνες εάν είχες το ECFMG. Έτσι έγινε με τους φίλους μου, που δεν ήταν ECFMG-certified, και με το που πήραν το ECFMG έκαναν update την αίτησή τους εν μέσω συνεντεύξεων τον Δεκέμβριο, και τους ήρθαν άλλες 15!! (είχαν 99/99). Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να περάσεις το Step 1, Step 2CK, Step 2CS, καθώς και να έχουν επαληθευτεί τα credentials σου την 1η Σεπτεμβρίου (ιδανικά). Αν πάλι δεν γίνεται αυτό, τότε προσπάθησε ΜΟΝΟ με το στεπ 1. Πιθανώς θα βρεις παθολογία, αλλά θα έχεις πολλές απώλειες. Σου έδωσα τα δεδομένα, η απόφαση δική σου!

3. Μεταπτυχιακό ή/και Διδακτορικό στην Ελλάδα μετρανε καθόλου σαν + στη αξιολόγηση?

Ό,τι έχεις καλό είναι. ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ μετρά το σκορ στο Στεπ 1, και 2. Μετά τα LORs. Μετά όλα τα άλλα.

4. Ποσο εφικτό είναι το prematch? Ξέρω ότι υπάρχουν προγράμματα που λειτουργουν σε μεγάλο βαθμό έτσι. Πως μπορεί κάποιος να τα προσεγγίσει? Θα πρεπει να πάς για έρευνα εκεί και να τους έχεις από κοντά?

Μην ασχολείσαι με αυτό. Πάρε εσύ 99/99 και θα κάνεις match χαλαρά. Είτε ως pre-match τυπικά, είτε ουσιαστικά όταν κάποιο πρόγραμμα θα σου πει εμμέσως πλην σαφώς ότι θα σε κάνει match. Πρώτα τα σκορ. Τίποτε άλλο.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρωτη φορα στο φορουμ...! Καταρχην να ευχαριστησω θερμα για την ολη ενημερωση επι του θεματος!!

Ετοιμαζομαι να δωσω το στεπ 1 τον Ιουλιο (εχοντας στο cv μου μονο observship 3 μηνες στη βοστωνη)..και με το καλο τα υπολοιπα..για το match του 2011.

Ηθελα να ρωτησω κατα ποσο αξιζει κανεις να δωσει και το στεπ 3 προ του match ή ειναι προτιμοτερο να ασχοληθει κανεις καλυτερα με ερευνα αμισθος ελπιζοντας να κανει καποια δημοσιευση. Επιπλεον, περα απο το california let. υπαρχουν αλλοι ανασταλτικοι παραγοντες για να κανει καποιος IM στην Καλιφορνια? Ειναι μακραν πιο ανταγωνιστικα απο ανατολικη ακτη?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηθελα να ρωτησω κατα ποσο αξιζει κανεις να δωσει και το στεπ 3 προ του match ή ειναι προτιμοτερο να ασχοληθει κανεις καλυτερα με ερευνα αμισθος ελπιζοντας να κανει καποια δημοσιευση.

Δεν είμαι σίγουρος σε τι φάση εννοείς?

1. Αφού βρείς θέση ειδικότητας, φυσικά και σε εκείνη τη φάση αξίζει το στεπ 3! Αφού σίγουρα θα πρέπει να το δώσεις μετά, και κάνοντας μια δημοσίευση δεν σου χρειάζεται τότε! Το στεπ 3, έχουμε ξαναπεί ότι είναι χρήσιμο να το πάρεις πριν την ειδικότητα, αφού αποτελεί ΤΥΠΙΚΟ προσόν για να κάνεις αίτηση για H1B visa (που είναι πολύ καλύτερη από J1). Ειδικά για παθολογία, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου δώσουν!

2. Αν εννοείς ΠΡΙΝ βρεις θέση, τότε αξίζει η έρευνα, ώστε να τη βάλεις στο βιογραφικό σου, για να καλυτερέψεις την αίτησή σου!

Επιπλεον, περα απο το california let. υπαρχουν αλλοι ανασταλτικοι παραγοντες για να κανει καποιος IM στην Καλιφορνια? Ειναι μακραν πιο ανταγωνιστικα απο ανατολικη ακτη?

Δεν είμαι ειδικός, αλλά η λογική λέει ότι θα είναι πιο ανταγωνιστικά. Πάντως το θέμα δεν αλλάζει ό,τι και αν είναι. Κάνε την προσπάθειά σου για το maximum.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ lepi04

Ηθελα να ρωτησω κατα ποσο αξιζει κανεις να δωσει και το στεπ 3 προ του match ή ειναι προτιμοτερο να ασχοληθει κανεις καλυτερα με ερευνα αμισθος ελπιζοντας να κανει καποια δημοσιευση. Επιπλεον, περα απο το california let. υπαρχουν αλλοι ανασταλτικοι παραγοντες για να κανει καποιος IM στην Καλιφορνια? Ειναι μακραν πιο ανταγωνιστικα απο ανατολικη ακτη?

Αξιζει να δωσεις το Step 3 πριν το match για τους εξης λογους:

1. Αν θες να εισαι eligible για Η1Β. Οπως ειπε και ο ορθο, υπαρχουν προγραμματα ΙΜ που δινουν Η1Β.

2. Επειδη ενα μεγαλο μερος της υλης ειναι ουσιαστικα ιδιο με το Step 2 CK, οσο πιο συντομα μετα το Step 2 CK δωσεις το Step 3, τοσο λιγοτερο κοπο θα κανεις.

Ενας τριτος λογος να το δωσεις, αν οχι πριν το match, τουλαχιστον πριν αρχισεις ειδικοτητα, ειναι για να ξεμπερδευεις. Αναλογα με το προγραμμα και την πολιτεια, θα πρεπει να εχεις state license το αργοτερο στο 2ο ετος. Για να παρεις την αδεια, πρεπει να εχεις περασει το Step 3, πραγμα που θα ειναι μεγαλος μπελας μεσα στην ειδικοτητα και αφου εχουν περασει 2-3 χρονια απο το Step 2.

Νομιζω οτι αν δεν εχεις δωσει ακομα το Step 1, καλυτερα να μην σε απασχολει καθολου το Step 3, γιατι δεν μετραει καθολου στις αιτησεις για ειδικοτητα.

Οσο για την ερωτηση σου αν ειναι καλυτερο να διαβασεις για Step 3 η να κανεις ερευνα, δεν αποκλειει το ενα το αλλο. Εγω το εδωσα κατα τη διαρκεια του research με 1.5 μηνα part-time διαβασμα.

Εχω ακουσει USMGs να λενε '3 months for Step 1, 3 weeks for Step 2, 3 hours for Step 3', σχετικα με το διαβασμα που χρειαζονται τα στεπς.

Σχετικα με την Καλιφορνια, συμφωνω με τον ορθο, αλλα δεν ξερω πως μπορεις να συγκρινεις αντικειμενικα τη δυσκολια. H προσωπικη μου εμπειρια απο (1) interview (καθαρα λογω βυσματος) ειναι οτι δεν ειναι πολυ φιλικοι με τους ξενους. Ο program director μου ειπε, 'this is the University of California and we have a commitment to train US medical graduates'. Ισως σε ΙΜ προγραμματα να ειναι αλλιως.

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Fidelio

Προσωπικά συμφωνώ, αλλά προφανώς είναι θέμα προσωπικής επιλογής. Βέβαια είναι καλύτερο από το "Μείνε με 5-6 χρόνια αναμονή, τελείωσε αργά, μπες στην αγορά εργασίας (όποια και αν είναι αυτή, ιδίως Ελλάδα!) αργά έχοντας χάσει παραγωγικά χρόνια". Αυτό ήταν το νόημα: "Μη χάνουμε παραγωγικά χρόνια".

@ lepi04

Συμφωνώ 100% με alefantos (ο οποίος κάνει Γ/Χ στις ΗΠΑ). Για το στεπ 3 ισχύουν ακριβώς αυτά που λέει. Όσο για την Καλιφόρνια, επίσης, δηλαδή, δεν υπάρχει κάτι που με το οποίο να μπορείς να μετρήσεις το ότι τα προγράμματα είναι αρνητικά ως προς τους ξένους. Γενικά είναι. Για παθολογία βέβαια ίσως αυτό να αλλάζει, δεν το ξέρω.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.