Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ναι , να αναδιατυπωσω γιατι δν ημουν σαφης.....

1) τα fellowships ειναι απολυτα-αμμεσα εξαρτωμενα απο το gen. surgery program στο οποιο εισαι?δλδ αν τελειωσεις ενα αρκετα μετριο προγραμμα αποκλειεται να βρεις μια θεση σε ενα πολυ καλο fellowship program?

2) η ευρεση preliminary θεσης εξασφαλιζει οτι θα βρεις του χρονου categorical καπου? και επειδη τπτ δν ειναι ποτε σιγουρο, το συνηθες πιο ειναι?

3) αν βρεις preliminary θεση καπου αρχιζεις και ξαναπροσπαθεις του χρονου ή ειναι καλυτερα να κανεις αυτο τον ενα χρονο research και ξανα αιτησεις του χρονου με την ερευνα στο βιογραφικο ?? δλδ τελικα η ερευνα ποσο σημαντικη ειναι, και τελικα το γεγονος οτι σε πηρε καποιος σε preliminary και οχι categorical θεση , "χτυπαει" ασχημα ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι , να αναδιατυπωσω γιατι δν ημουν σαφης.....

1) τα fellowships ειναι απολυτα-αμμεσα εξαρτωμενα απο το gen. surgery program στο οποιο εισαι?δλδ αν τελειωσεις ενα αρκετα μετριο προγραμμα αποκλειεται να βρεις μια θεση σε ενα πολυ καλο fellowship program?

2) η ευρεση preliminary θεσης εξασφαλιζει οτι θα βρεις του χρονου categorical καπου? και επειδη τπτ δν ειναι ποτε σιγουρο, το συνηθες πιο ειναι?

3) αν βρεις preliminary θεση καπου αρχιζεις και ξαναπροσπαθεις του χρονου ή ειναι καλυτερα να κανεις αυτο τον ενα χρονο research και ξανα αιτησεις του χρονου με την ερευνα στο βιογραφικο ?? δλδ τελικα η ερευνα ποσο σημαντικη ειναι, και τελικα το γεγονος οτι σε πηρε καποιος σε preliminary και οχι categorical θεση , "χτυπαει" ασχημα ?

Κατ'αρχήν, ο pdx1 είναι πιθανότατα ο καταλληλότερος να σου πει λεπτομέρειες για γενική χειρουργική. Και όπως σωστά ήδη είπε, πρέπει να αρχίσεις με πολύ υψηλά scores στα USMLEs... Από εκεί και πέρα, και αφού επιτύχεις αυτό, βλέπεις, και τότε θα έχει περισσότερο νόημα η κουβέντα μας αυτή.. Ειδικά όταν πρόκειται για ξένο, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική...

Στις ερωτήσεις 1 και 2 μπορώ να σου πώ ότι τίποτα δεν αποκλείεται... Ούτως ή άλλως παίζεις με τον νόμο των πιθανοτήτων πάντα, και για αυτές ο pdx1 γνωρίζει περισσότερο από εμένα για τη γενική χειρουργική.... Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να είναι κανείς προετοιμασμένος να δαπανήσει χρόνο, ενέργεια και χρήμα, και να έχει εναλλακτική λύση έτοιμη σε περίπτωση που αποτύχει. Και έαν κάποιος δεν καταφέρει να βρει θέση, δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει, το τονίζω αυτό με έμφαση! Θέλει και τύχη και επαναλαμβάνω ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, δεν είναι εύκολο να γενικεύσεις όταν είσαι μέρος ενός πολύ μικρού group, όπως είναι ο κάθε ξένος που κυνηγά χειρουργική ειδικότητα...

Στην ερώτηση 3, το θέμα είναι ότι είτε με έρευνα, είτε με preliminary, εξασφαλίζεις ότι κάποιος από την Αμερική σε γνωρίζει αρκετά και μπορεί να σου δώσει καλά letters of recommendation (LOR) ώστε να κάνεις αίτηση την επόμενη χρονιά και να έχεις περισσότερες πιθανότητες για να βρεις θέση στο πρόγραμμά του ή σε άλλο πρόγραμμα... Το advantage του preliminary είναι ότι μετά θα μπορείς να κάνεις αιτήσεις και για δευτεροετείς θέσεις (PGY-2), και ίσως έτσι κερδίζεις 1 χρόνο... Επίσης, εξαρτάται και σε τι νιώθεις δυνατός προσωπικά, δηλαδή σε τι πιστεύεις ότι μπορείς να τους εντυπωσιάσεις εσύ προσωπικά, σε έρευνα ή clinical? Τίποτε δεν είναι απόλυτο όμως. Θέλει αγώνα και σίγουρα τύχη. Για παράδειγμα, έχω αμερικανό φίλο που ήθελε ορθοπαιδική. Πήγε καλά στα steps (απ'όσο μου είπε - οι Αμερικανοί δεν αποκαλύπτουν συνήθως τα scores - θεωρείται taboo)... Ένανε αίτηση 1 φορά και τον απέρριψαν. Έκανε preliminary general surgery και 2η φορά αίτηση και τον απέρριψαν. Πήγε για έρευνα κάπου και έκανε και 3η φορά αίτηση και κατ'αρχήν τον απέρριψαν. Κατά τύχη, στο match του 2008 (3η του προσπάθεια), έμειναν 2 θέσεις unmatched στην ορθοπαιδική (από τις περίπου 500) και η μία ήταν στο UMDNJ-Robert Wood Johnson (= καλό πρόγραμμα). Ήταν ο 2ος επιλαχών στο πρόγραμμα αυτό και τελικά έκανε match εκεί στην ορθοπαιδική γιατί ο 1ος επιλαχών δεν πήγε για κάποιο λόγο... Αυτό είναι αναμφισβήτητα το πιο "extreme" παράδειγμα που γνωρίζω προσωπικά μέχρι τώρα, αλλά σίγουρα καταδεικνύει ότι "ποτέ δεν ξέρεις". Το θέμα είναι ότι δυστυχώς όταν προσπαθεί κανείς για κάτι πολύ δύσκολο υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες και καμία συγκεκριμένη "συνταγή επιτυχίας"... Εάν πάλι κανείς στοχεύει την παθολογία, και ας με συγχωρέσετε, δεν υποτιμώ την παθολογία, είπαμε ότι η "συνταγή" για να σε δεχτούν είναι σχετικά πολύ πιο απλή και συγκεκριμένη (αυτό δε σημαίνει και απαραίτητα πολύ εύκολη -- σε απόλυτη τιμή)...

Τροποποιήθηκε από Ortho_USA
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι , να αναδιατυπωσω γιατι δν ημουν σαφης.....

1) τα fellowships ειναι απολυτα-αμμεσα εξαρτωμενα απο το gen. surgery program στο οποιο εισαι?δλδ αν τελειωσεις ενα αρκετα μετριο προγραμμα αποκλειεται να βρεις μια θεση σε ενα πολυ καλο fellowship program? τίποτα δεν αποκλείεται, αν έχεις καλά evaluations μέσα στο residency, έχεις λίγη έρευνα, δυνατά γράμματα και πάλι καλά step scores μπορείς να βρεις καλό fellowship. Από πανεπιστημιακά προγράμματα είναι πολύ πιο σύνηθες να βρεις fellowships, μπορείς άλλωστε να δεις από το site κάθε προγράμματος ή να ρωτήσεις κάθε residency program που κάνεις συνέντευξη τί θέση βρίσκουν οι απόφοιτοί του. Όσο καλύτερο βιογραφικό έχεις τόσο καλύτερο fellowship θα χτυπήσεις.

2) η ευρεση preliminary θεσης εξασφαλιζει οτι θα βρεις του χρονου categorical καπου? και επειδη τπτ δν ειναι ποτε σιγουρο, το συνηθες πιο ειναι? Το πρώτο και μεγάλο μείον που έχεις στο βιογραφικό σου ως έλληνας είναι η έλλειψη κλινικής εμπειρίας, κάτι το οποίο δεν μπορείς και να αναπληρώσεις όσα electives και να κάνεις. Σκέψου να έχεις κάνει επίσημη εκπαίδευση στην χειρουργική υπό την μορφή prelim...έχεις τα step scores, έχει πλέον US clinical experience, US letters και κάνεις αίτηση είτε πάλι για PGY-1 είτε για PGY-2. Τώρα με την βίζα υπάρχει ένα θέμα, ο pdx-1 το έχει αναλύσει σχετικά με τα 7 χρόνια που σου δίνει η J1. Το σύνηθες είναι μετά το prelim να βρεις PGY-2 είτε στο ίδιο είτε σε άλλο πρόγραμμα χειρουργικής.

3) αν βρεις preliminary θεση καπου αρχιζεις και ξαναπροσπαθεις του χρονου ή ειναι καλυτερα να κανεις αυτο τον ενα χρονο research και ξανα αιτησεις του χρονου με την ερευνα στο βιογραφικο ?? δλδ τελικα η ερευνα ποσο σημαντικη ειναι, και τελικα το γεγονος οτι σε πηρε καποιος σε preliminary και οχι categorical θεση , "χτυπαει" ασχημα ? Το να μην κάνεις prelim= real official US clinical experience και να κάνεις έρευνα χτυπάει άσχημα. Σχεδόν όλοι οι χειρουργοί που ξέρω έκαναν ένα χρόνο prelim και μετά ωραιότατα βρήκαν PGY-2.

Ελπίζω να απαντήσει και ο pdx-1 αλλά αυτά θα έλεγα εγώ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ indie

Με καλυψαν οι απο πανω.

Επισης, ως preliminary που ψαχνει categorical πρεπει να παρεις καλο score στο ABSITE (Αmerican Board of Surgery In-Training Examination).

To ΑBSITE ειναι ενα multiple choice exam που δινουν ολοι οι gen surgery residents (preliminary και categorical) της χωρας το τελευταιο Σαββατο καθε Ιανουαριου. Τα αποτελεσματα βγαινουν τελη Φεβρουαριου, που ειναι η εποχη που τα προγραμματα προσπαθουν να γεμισουν κενες PGY2 and PGY3 θεσεις.

Στο ABSITE συγκρινεσαι με ολους τους αλλους residents της χρονιας σου (PGY1 με PGY1, PGY2 με PGY2 etc) και το αποτελεσμα βγαινει ως percentile (i.e. if you score in the 98th percentile, only 2% of your year nationwide did better than you).

Ειναι αρκετα πιο ευκολο απο τα USMLE και μετραει περισσοτερο απο τα steps για να βρεις categorical spot. Επισης τα ΑBSITE scores μετρανε πολυ οταν κανεις αιτησεις για fellowship.

Aν κανεις ερευνα σε Dept. of Surgery προσπαθησε να σε αφησει ο program director να δωσεις το ABSITE (απο προσωπικη εμπειρια αυτο γινεται, αρκει να πας διαβασμενος για να μην ξεφτυλιστεις!). Αν πας καλα μπορει το score να σου χρησιμευσει αργοτερα.

Οι αλλες ειδικοτητες εχουν τα δικα τους In-Training Exams, αλλα δεν ξερω τιποτα για αυτα.

Τροποποιήθηκε από pdx1
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους!Ειμαι καιρο αναγνωστης του φορουμ αλλα μολις σημερα εγγραφηκα.Καταρχην συγχαρητηρια σε ολους τους συναδελφους που εχουν

ηδη ξεκινησει Αμερικη/Ευρωπη και καλη δυναμη σε ολους τους υπολοιπους.

Ειμαι ηδη στην διαδικασια προετοιμασιας για στεπ 1 και μολις ετοιμαζομαι να κανω την αιτηση στο ECFMG.Eπειδη εχω διαβασει ολο το thread και δεν βρηκα

κατι σχετικο με την αιτηση θα ηθελα να ρωτησω οσους ηδη εχουν περασει απο αυτην την φαση καποια διαδικαστικα πραγματα:

1)Τα transcipts που ζητουνται για την αιτηση ειναι η αναλυτικη βαθμολογια απο το πανεπιστημιο?

2)Πως συμπληρωσατε την φορμα για τα clerkships?Γιατι ως γνωστον στην Αθηνα με τις απεργιες και τα σχετικα δεν υπαρχει δεδομενο προγραμμα και διαρκεια στα κλινικα ετη,ουτε φιξαρισμενες ημερομηνιες.Εγω δεν θυμαμαι καν ποτε αρχισα και τελειωσα καθε κλινικη ακριβως!

3)Τα medical transcripts τα στελνει η γραμματεια απο το Γουδι μετα απο εγγραφη απαντηση-επιστολη απο το ECFMG, ή πρεπει να παρουμε εμεις την

αναλυτικη βαθμολογια και αφου την μεταφρασουμε να την στειλουμε σε 2ο χρονο στο ECFMG??

Συγγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα οποιος θα μπορουσε να με πληροφορησει θα ηταν πραγματικο σωτηριο!Βρισκομαι εκτος Ελλαδας αυτη την στιγμη και πρεπει να μαζεψω τα χαρτια μου ενα-ενα για να καταθεσω μια ολοληρωμενη αιτηση.

Ευχαριστω και παλι! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους!Ειμαι καιρο αναγνωστης του φορουμ αλλα μολις σημερα εγγραφηκα.Καταρχην συγχαρητηρια σε ολους τους συναδελφους που εχουν

ηδη ξεκινησει Αμερικη/Ευρωπη και καλη δυναμη σε ολους τους υπολοιπους.

Ειμαι ηδη στην διαδικασια προετοιμασιας για στεπ 1 και μολις ετοιμαζομαι να κανω την αιτηση στο ECFMG.Eπειδη εχω διαβασει ολο το thread και δεν βρηκα

κατι σχετικο με την αιτηση θα ηθελα να ρωτησω οσους ηδη εχουν περασει απο αυτην την φαση καποια διαδικαστικα πραγματα:

1)Τα transcipts που ζητουνται για την αιτηση ειναι η αναλυτικη βαθμολογια απο το πανεπιστημιο? Ναι.

2)Πως συμπληρωσατε την φορμα για τα clerkships?Γιατι ως γνωστον στην Αθηνα με τις απεργιες και τα σχετικα δεν υπαρχει δεδομενο προγραμμα και διαρκεια στα κλινικα ετη,ουτε φιξαρισμενες ημερομηνιες.Εγω δεν θυμαμαι καν ποτε αρχισα και τελειωσα καθε κλινικη ακριβως! Ρώτα κάποιο συμφοιτητή σου που το έκανε, εγώ τελείωσα εξωτερικό και δε γνωρίζω δυστυχώς να σου πω.

3)Τα medical transcripts τα στελνει η γραμματεια απο το Γουδι μετα απο εγγραφη απαντηση-επιστολη απο το ECFMG, ή πρεπει να παρουμε εμεις την

αναλυτικη βαθμολογια και αφου την μεταφρασουμε να την στειλουμε σε 2ο χρονο στο ECFMG?? Εσύ την παίρνεις από γραμματεία και την μεταφράζεις (πχ. μεταφραστική υπηρεσία ΥΠΕΞ) και τη στέλνεις στο ECFMG. Σε κάποια φάση μετά το ECFMG θα κάνει "verification" στέλνοντας γράμμα στη Σχολή σου.

Συγγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα οποιος θα μπορουσε να με πληροφορησει θα ηταν πραγματικο σωτηριο!Βρισκομαι εκτος Ελλαδας αυτη την στιγμη και πρεπει να μαζεψω τα χαρτια μου ενα-ενα για να καταθεσω μια ολοληρωμενη αιτηση.

Ευχαριστω και παλι! :)

Τροποποιήθηκε από Ortho_USA
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους!Ειμαι καιρο αναγνωστης του φορουμ αλλα μολις σημερα εγγραφηκα.Καταρχην συγχαρητηρια σε ολους τους συναδελφους που εχουν

ηδη ξεκινησει Αμερικη/Ευρωπη και καλη δυναμη σε ολους τους υπολοιπους.

Ειμαι ηδη στην διαδικασια προετοιμασιας για στεπ 1 και μολις ετοιμαζομαι να κανω την αιτηση στο ECFMG.Eπειδη εχω διαβασει ολο το thread και δεν βρηκα

κατι σχετικο με την αιτηση θα ηθελα να ρωτησω οσους ηδη εχουν περασει απο αυτην την φαση καποια διαδικαστικα πραγματα:

1)Τα transcipts που ζητουνται για την αιτηση ειναι η αναλυτικη βαθμολογια απο το πανεπιστημιο? ναι. Να τα πάρεις από την σχολη-> μεταφραστική υπηρεσία ΥΠΕΞ-> ΚΕΠ 5-6 αντίτυπα και ελληνικά και αγγλικά.

2)Πως συμπληρωσατε την φορμα για τα clerkships?Γιατι ως γνωστον στην Αθηνα με τις απεργιες και τα σχετικα δεν υπαρχει δεδομενο προγραμμα και διαρκεια στα κλινικα ετη,ουτε φιξαρισμενες ημερομηνιες.Εγω δεν θυμαμαι καν ποτε αρχισα και τελειωσα καθε κλινικη ακριβως! Είμαι από Γιάννενα αλλα έβαλα μονο τις κλινικές του 6ου έτους. Δεν έβαλα από το τρίτο που αρχίσαμε να μπαίνουμε στις κλινικές γιατί δεν θυμόμουν ημερομηνίες κι έτσι κι αλλιώς υπάρχουν στην αναλυτική βαθμολογία ότι έχω κάνει

3)Τα medical transcripts τα στελνει η γραμματεια απο το Γουδι μετα απο εγγραφη απαντηση-επιστολη απο το ECFMG, ή πρεπει να παρουμε εμεις την

αναλυτικη βαθμολογια και αφου την μεταφρασουμε να την στειλουμε σε 2ο χρονο στο ECFMG?? Όπως ο ορθo. πρώτα τα στέλνεις εσύ (πρωτότυπο+μετάφραση) και μετά τα κάνει verified η γραμματεία σου. Παρακολουθείς από το OASIS ποτε έχουν στείλει τα χαρτιά, ειδοποιείς την γραμματεία, τους δίνεις επίσης ένα πρωτότυπο+μετάφραση+φάκελο με την διεύθυνση του ECFMG και φροντίζεις να τα στείλουν εγκαίρως. Θα έλεγα ότι μέχρι να γίνουν verified τα credentials θέλει κάνα χρόνο. Οποτε ξεκινήστε από νωρίς εκτος αν έχετε γνωστό στην γραμματεία και σας τα κάνουν γρήγορα

Συγγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα οποιος θα μπορουσε να με πληροφορησει θα ηταν πραγματικο σωτηριο!Βρισκομαι εκτος Ελλαδας αυτη την στιγμη και πρεπει να μαζεψω τα χαρτια μου ενα-ενα για να καταθεσω μια ολοληρωμενη αιτηση.

Ευχαριστω και παλι! :)

@indie anytime dear anytime (what did I do by the way?:P)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως τακτικός αναγνώστης και εγώ στο forum θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για τις πολύτιμες συμβουλές και την καθοδήγησή τους (pdx1, ortho, suave,sperrgebiet και φυσικά usmeds). Μιας και πέρασα κ εγώ πρόσφατα αυτή τη διαδικασία, θα ήθελα να απαντήσω στη firefly. Καταρχήν, δεν χρειάζεται άγχος. Κ εγώ Αθήνα είμαι οπότε να πως έχουν τα πράγματα:

1) Ναι, ζητάς από τη σχολή αναλυτική βαθμολόγία για το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, την οποία μάζι με το πτυχίο (εφόσον έχεις τελειώσει, αλλιώς το αφήνεις για αργότερα αυτό) πηγαίνεις για μετάφραση στο ΥΠΕΞ.

2)Καταρχήν, αυτό δεν είναι απαραίτητο. Παρόλαυτα, το καλύτερο είναι να τα συμπληρώσεις. Αν έχεις έναν οδηγό σπουδών της σχολής (ή αν μπορείς να προμηθευτείς από κάπου) μπορείς να βρεις αναλυτικά τα clerkships εκεί, ακόμη και για τη δική σου φουρνιά ανάλογα το πότε εκδόθηκε.

3)Αφού πας στη γραμματεία (την πάνω, του προέδρου) συμπληρωμένες τις φόρμες που χρειάζεται, έχε μαζί σου μεταφρασμένα το πτυχίο και τα medical transcipts. Το πτυχίο χρειάζεται άμεσα (θα το στείλει η γραμματέας μαζί με τις φόρμες). Ta medical transripts τα κρατάει μέχρι να στείλει το ECFMG στη γραμματεία to verification, όποτε η γραμματέας μας στέλνει μαζί και τα transcripts. Παντως, η γραμματέας είναι τέλεια κατατοπισμένη για τη διαδικασία (δεν υπήρχε φορά που να πήγα και να μην υπήρχε κ άλλο παιδί για USMLE), ευγενική (ναι,ναι!) και θα σου απαντήσει όποια απορία πιθανώς να έχεις.

Καλή τύχη!

Τροποποιήθηκε από Druid Panoramix
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

'Οποιος έχει εμπειρία από interviews για residency, τί συμβουλές θα έδινε; Ποιές είναι οι πιο συνηθισμένες ερωτήσεις; Ποιά ήταν η γκάφα (αν κάνατε) που θα λέγατε σε κάποιον να αποφύγει; Γενικά κάποιες εμπειρίες.

Επίσης ο PD του θέματος, τί περιμένει από κάποιον υποψήφιο; Τί χτυπάει πολύ άσχημα και τί πολύ καλά;

Thanks :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις τέλειωσα μερικές αλλά δεν έχω κάποιο απτό αποτέλεσμα άρα δεν ξέρω αν μετράει η άποψή μου.

Δεν υπάρχουν μυστικά. Η συνέντευξη νομίζω είναι τυπική διαδικασία. Έχουν περίπου προαποφασίσει ποιοι θα μπουν ψηλά στη λίστα η θα πάρουν prematch. Ακόμα και στις ιατρικές ερωτήσεις δεν θέλουν αρκετά πράγματα.

Εξαρτάται πάντως από το πρόγραμμα.

Μάθε τις τυπικές ερωτήσεις του Iserson και βρες κάτι ενδιαφέρον να ρωτήσεις.

Τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν παιδιά έχω μερικές ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει,οκ φαίνεται να ξέρετε.Άκουσα ότι υπάρχει κάποιο φροντιστήριο για αυτές τις εξετάσεις.Έχει πάει κάποιος από εσάς να μας πεί αν είναι καλά και αξίζει όταν κάποιος βιάζεται γιατί είδα σε ένα άλλο σάιτ τα βιβλία που προτείνουν για τα στεπ και με φαίνεται πολύς ο χρόνος.δεν περίμενα να είναι a walk in the park....

Επίσης θέλω να σας ρωτήσω να μου πείτε κατα περίπτωση και κατα προσέγγιση εσάς πόσο χρόνο σας πήρε αφού τελειώσατε για καλή προετοιμασία.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι.αυτό το βρήκα κι εγώ μετά και ειναι λίγο της υπερβολής μου φάνηκε,τα δίδακτρα κλπ.

i would appreciate YOUR personal opinions όχι απαραίτητα τις δικές σου,ίσως κάποιου που το έκανε και κάποια πιο συγκεκριμένη απάντηση στα άλλα που σας έθεσα.όλη η υπόλοιπη ινφο είναι στο νετ,το ξέρω....

ευχαριστώ in advance

όποιος έχει όρεξη ας μας πει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειχα ενα παιδι που εκανε μεσα στην σχολη.περασε το1 τωρα κανει στρατο και εχουμε χαθει.....μου ειχε πει οτι ειναι περιπτωση..δηλ. οταν τον δεις και μιλησεις μαζι του ειναι σαν ατομο με ειδικες αναγκες αλλα οτι εχει απιστευτες γνωσεις....φωτογραφικη μνημη κ.λ.π.

παντως ειανι ακριβος...δεν ξερω ποσο αλλα θυμαμαι οτι μου ειχε πει οτι θελει φραγκα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανείς δεν πρόκειται να διαβάσει αντί για σένα, οπότε πάρτο απόφαση ότι έχει πολύ διάβασμα και προχώρα :). Δεν ξέρω το συγκεκριμένο φροντιστήριο, μπορεί να οργανώνει την μελέτη σου αλλά τελικά εσύ πρέπει να μελετήσεις, να κάνεις τα test και να τα μάθεις. Δεν υπάρχει τρόπος να γίνει πιο εύκολο.

Ο χρόνος που θα αφιερώσεις εξαρτάται από 1. ποιό επίπεδο ξεκινάς (μέτριος, καλός, άριστος φοιτητής) 2. τί βαθμό θέλεις 3. πόσο καλά αγγλικά γνωρίζεις 4. πόσο αποδοτικό διάβασμα κάνεις

Εμένα μου πήρε 16 εβδομάδες το 2 και 13 το step 1 με περίπου 4 ώρες διάβασμα την ημέρα. Αλλά δεν πήρα πολύ υψηλά scores.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι βρε παιδιά το ξέρω ότι όλα είναι προσωπική δουλειά και τέτοια...

κάτι άλλο,θα ήθελα να σας ρωτήσω τα βιβλία τα πήρατε απο άμαζον?υπάρχει συγκεκριμένος όγκος?από εδώ ως εκεί να ξέρεις πού να κινηθείς ή είναι ο καθένας τα δικά του γενικά.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά τα πήρα από bookdepository.com που είναι βρετανικό site , έχει τις λίγο ακριβότερες (ελάχιστα) τιμές με amazon αλλά έρχονται πολύ πιο γρήγορα τα βιβλία (μέσα σε 3-7 μέρες ενώ από το άμαζον μπορεί να κάνουν καμιά 20αρια).

prep4usmle.com

usmleforum.com

μπορείς σε αυτά τα site να πάρεις μια ιδέα για τα βιβλία και τις πηγές που χρειάζεσαι, ναι γενικά είναι ο καθένας τα δικά του γιατί άλλες ελλείψεις και αδυναμίες έχει ο καθένας πχ εγώ διάβασα καρδιολογία και ελάχιστη ανοσολογία-λοιμώξεις. Φίλη μου δεν διάβασε καθόλου καρδιολογία και διάβασε πολύ γυναικολογία κοκ.

Πολύ σημαντικό είναι να κάνεις τεστ και ερωτήσεις γιατί έτσι ελέγχεις συνέχεια το επίπεδο στο οποίο είσαι

Kaplan Qbank

USMLEworld qbank

Αναλυτικά στο θέμα τα έχει πει ο sperrgebiet. Ψάξει τα posts του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ άλλη μια απορία...Αν κάποιος καταφέρει και κανει 1-2 χρόνια Preliminary χειρουργικής και μετά δεν βρίσκει τίποτα. Τα χρόνια αυτά μπορεί να τα αναγνωρίσει στην Ελλάδα ως γενικό μέρος ειδικότητας? Εαν ναι, η αναμονή για το ειδικό μέρος πότε θα ξεκινήσει? Υπάρχει κανα ΦΕΚ γι αυτά τα θέματα?

ευχαριστώ

Τροποποιήθηκε από no limits
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ άλλη μια απορία...Αν κάποιος καταφέρει και κανει 1-2 χρόνια Preliminary χειρουργικής και μετά δεν βρίσκει τίποτα. Τα χρόνια αυτά μπορεί να τα αναγνωρίσει στην Ελλάδα ως γενικό μέρος ειδικότητας? Εαν ναι, η αναμονή για το ειδικό μέρος πότε θα ξεκινήσει? Υπάρχει κανα ΦΕΚ γι αυτά τα θέματα?

ευχαριστώ

Αναγνωρίζεται ΣΙΓΟΥΡΑ. Δεν έχω ΦΕΚ, κλπ, αλλά είναι ΣΙΓΟΥΡΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ άλλη μια απορία...Αν κάποιος καταφέρει και κανει 1-2 χρόνια Preliminary χειρουργικής και μετά δεν βρίσκει τίποτα. Τα χρόνια αυτά μπορεί να τα αναγνωρίσει στην Ελλάδα ως γενικό μέρος ειδικότητας?

Την αναγνώριση των χρόνων ειδικότητας τις κάνει το ΚΕΣΥ. Δες εδώ:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=21639

Εαν ναι, η αναμονή για το ειδικό μέρος πότε θα ξεκινήσει? Υπάρχει κανα ΦΕΚ γι αυτά τα θέματα?

ευχαριστώ

Η αναμονή θα ξεκινήσει από την στιγμή που υποβάλλεις αίτηση, και κατά πάσα πιθανότητα μετά την αναγνώριση της χειρουργικής και όχι με τον διορισμό όπως στην Ελλάδα. Αλλά μπορείς να ρωτήσεις σε μια νομαρχία ή στο τμήμα ειδικοτήτων του Υπουργείου.

Αν όμως έχεις κάνει όλο αυτό τον κόπο, πέρασες τα πάντα, βρήκες prelim είναι τελείως κουφό να αφήσεις την θέση για να γυρίσεις Ελλάδα για ειδικότητα. Εκτός αν έχεις προσωπικούς λόγους. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδιά, θα ήθελα τα φώτα σας ....

Μολις πέρασα το πρώτο step με σχετικα καλό βαθμό 91(ποια η άποψή σας θέλω να γίνω νευροχειρουργός) αλλά μέχρι εκεί και τίποτα άλλο,μπορεί κάποιος να μου πει σε πόσο χρόνο να δώσω το 2 στεπ που σχετικά θεωρείται πιο εύκολο και πώς να ψάξω για να κανω ένα observership για να βελτιώσω τις πιθανότητες μου αν έχω κάποιες......είναι πράγματι πιο εύκολο απο το πρώτο όπως λένε ή όλα αυτα ειναι βλακείες?Τέλος ποια είναι τα must have books γεια το δεύτερο στεπ???ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδιά, θα ήθελα τα φώτα σας ....

Μολις πέρασα το πρώτο step με σχετικα καλό βαθμό 91(ποια η άποψή σας θέλω να γίνω νευροχειρουργός) αλλά μέχρι εκεί και τίποτα άλλο,μπορεί κάποιος να μου πει σε πόσο χρόνο να δώσω το 2 στεπ που σχετικά θεωρείται πιο εύκολο και πώς να ψάξω για να κανω ένα observership για να βελτιώσω τις πιθανότητες μου αν έχω κάποιες......είναι πράγματι πιο εύκολο απο το πρώτο όπως λένε ή όλα αυτα ειναι βλακείες?Τέλος ποια είναι τα must have books γεια το δεύτερο στεπ???ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Φίλε Λάζαρε, η Νευροχειρουργική είναι πολύ ανταγωνιστική ειδικότητα... Ένας παιδικός μου φίλος με τον οποίο συνδεόμαστε πολύ στενά το έχει καταφέρει, και τώρα είναι στο 3ο έτος. Σπούδασε εκτός Ελλάδος, και είναι ο μοναδικός Έλληνας foreign medical graduate που το έχει καταφέρει τα τελευταία 30 χρόνια... Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά για να μιλήσουμε υπεύθυνα, το 91 στο step 1 θεωρείται καλό για παθολογία, αλλά όχι τόσο για ανταγωνιστική χειρουργική ειδικότητα, (π.χ. Ν/Χ, Ορθοπαιδική, ΩΡΛ, κλπ), εκτός ίσως της γενικής χειρουργικής και αυτό με επιφύλαξη...

Καλό είναι να αρχίσεις από την αρχή περί ειδικότητος στην Αμερική (εγώ είμαι στην Ορθοπαιδική, αλλά θα δεις ότι το ποστ γενικά θα σε καλύψει):

Άρχισε λοιπόν από τα βασικά που βρίσκονται στο παρακάτω link, πριν καταλήξεις εδώ που είμαστε τώρα:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?s=...st&p=316575

Επίσης, για το step 2, εάν έχεις διαβάσει καλά το step 1 είναι αρκετά πιο εύκολο, γιατί είναι σχεδόν οι ίδιες γνώσεις, απλά εξετάζονται κλινικά. Δηλαδή, σε πολύ γενικές γραμμές, το step 1 είναι δύσκολο γιατί πρέπει να βάλεις τις γνώσεις στο κεφάλι σου. Στο step 2 απλά τις διαχειρίζεσαι.

Διάβασε αυτά μέχρι και εδώ, και εμείς εδώ είμαστε για ό,τι χρειαστείς.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπότε φίλε ortho πρεπει (οσο και να με απαγοητευει αυτό) σιγα σιγα να παραδεχτώ το γεγονος οτι πρέπει να αναθεωρήσω τις απόψεις μου για ν/χ...Αληθεια δυσκολεύομαι να το δεχτώ και θλίβομαι γιατι είχα μια κρυφή ελπίδα ότι αν αυτο το σκορ το πλαισίωνα με μια έρευνα ή κατι ακόμα επιπλέον θα είχα ρε γαμώτο μια πιθανότητα να τα καταφέρω....Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω κάτι, αν κάποιος είχε μηδαμινή εμπειρεία στην αμερική και ήθελε να γίνει ν/χ ποιο θα θεωρούσες ότι θα ήταν καλό σκορ?δηλ θελω να πω γιατί το 95 συν (αν αυτο είναι )είναι τόσο καλύτερο από το 91?μπορεί να ειναι αφελές αυτό που σου ζητώ όμως ειλικρινά είναι τόσο μεγαλη διαφορα που αυτόματα σε πετάει έξω???τελος νομίζεις όπως αναφέρεις ότι αυτό το σκορ δεν ειναι καλό ούτε για γενική χειρουργική????φαντασου τι σε ρωτω για να καταλάβεις πόσο απαγοητεύομαι..απο την στιγμή που είχα απορρίψει τις παθολογικές ειδικότητες πρέπει να αρχίσω μάλλον να τις σκέφτομαι..σε ευχαριστώ φίλε.........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.