Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Για να δούμε λίγο τη σύνδεση basic science-κλινικών μαθημάτων.Λοιπόν η κεντρική σκέψη είναι η εξής.Δε νοείται γνώση κλινικού μαθήματος χωρίς γνώση basic science.Οπερ μεθερμηνευόμενον

1.Οταν εξετάζεται η νευρολογία,ερωτάται η neuroanatomy

2.Οταν εξετάζεται η μαιευτική,ζητείται η εμβρυολογία

3.Οταν εξετάζεται η παιδιατρική,ζητείται η εμβρυολογία και η immunology

4.Οταν εξετάζεται η endocrinology,ζητούν biochemistry

5.Οταν εξετάζεται η pulmonology,ζητούν φυσιολογία πνευμόνων και patho πνευμόνων

6.Οταν εξετάζεται η rheumatology,ζητούν immunology

7.Οταν εξετάζονται τα infectious diseases,ζητούν microbiology

8.Κατά την εξέταση της surgery,ζητούν anatomy

9.Για τη hematology,θέλουν patho.

10.Για τη hepatology,θέλουν πάλι patho.

11.Για τη nephrology,ξανά patho

12.Για τη cardiology,patho και physio.

Γενικά τα κεφάλαια της γενικής patho,η immuno,τα genetics και η pharma παίζουν παντού και πάντα.Δηλαδή μπορεί να ερωτηθούν σε οποινδήποτε τομέα.

Ετσι ενώνεται άρρηκτα το clinical με το basic science.Δηλαδή το ένα δεν υπάρχει χωρίς το άλλο.(Στο μυαλό των εξεταστών και στην πράξη.Αυτά να τα βλέπουν μερικοί εξυπνάκηδες στην Ελλάδα που λένε τι να την κάνω την βιοχημεία,δεν μου χρειάζεται κτλ).Το basic science είναι στην πραγματικότητα πολύ πιο solid και απαιτητικό από τα κλινικά μαθήματα και διδάσκεται αγρίως.

Τροποποιήθηκε από sperrgebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παρακολουθώ τη συζητηση που γινεται εδω για αρκετο καιρο αλλα δεν ηθελα να εκφερω αποψη μεχρι να δωσω το exam και να βγει το σκορ.Γενικα ο sperrgebiet εχει δικιο σε οσα λεει. Εγω διαβασα ΜΟΝΟ kaplan notes, qbook, και εκανα 60% καπλαν qbank (cum score 71%) και 80% UW (cum score 75%)Στο τεστ σκοραρα 98.Το UW απλα δεν παιζεται. Ο,τι υπαρχει εκει μεσα εξεταζεται και στο κανονικο τεστ. Μου επεσαν ακομη και 4-5 ερωτησεις ακριβως ιδιες αλλα με αλλα νουμερα. Αυτο δε σημαινει οτι οι ερωτησεις του kaplan ειναι της πλακας και δεν ανταποκρινονται στο τεστ. Απλα για να σιγουρεψεις οσο γινεται περισσοτερο υψηλο σκορ πρεπει να κανεις UW. Οι ερωτησεις αυτες σε πανε ενα βημα πιο περα στη σκεψη σου, σε πιεζουν να σκεφτεσαι περισσοτερο και οχι απλα να ανακαλεις δεδομενα. Αυτο ακριβως κανει και το κανονικο τεστ. Τωρα για καποιους που ρωτουσανε αν ο sperrgebiet εχει δωσει, αν ειναι Σουμαχερ, Μοντογια κτλ. ειναι προφανες ο,τι εχει δωσει. Ολα αυτα που λεει αντικατοπτριζουν το τεστ και τη φιλοσοφια του.H συμβουλη που θα εδινα σε οσους εχουνε σκοπο να δωσουνε ειναι ο,τι το τεστ ειναι σαφως βατο, δεν εξεταζουνε αηδιαστικες λεπτομερειες αλλα πρεπει να εχεις χωνεψει τα βασικα και τη γενικη εικονα. Επισης θα πρεπει να εχεις διαβασει ΟΛΑ τα μαθηματα ( ναι και behavioral, δε μπορειτε να φανταστειτε ποσες ερωτησεις πεφτουνε). Υπομονη και επιμονη χρειαζεται.Τα NBME δινουνε σχεδον τελεια συσχετιση με τον τελικο βαθμο. Επιβαλλεται να τα κανει οποιος παει να δωσει.Α ξεχασα να πω ο,τι μιλαω για στεπ 1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

παιδια μπορει καποιος να ανεβασει παλι τα λινκ του sper γιατι εχουν πεσει τα περισσοτερα που κοιταξα....

ή να δωσει κανα λινκ σε σαιτ???

βασικα για physio ψαχνω...kaplan , brs οτι υπαρχει

τενκ γιου :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαν φοιτητής? Η έχοντας τελειώσει Ιατρική?

Φοιτητής J1 (μόνη επιλογή) ... έχοντας τελειώσει Ιατρική εξαρτάται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοιτητής J1 (μόνη επιλογή) ... έχοντας τελειώσει Ιατρική εξαρτάται

ΣΑΝ ΦΟΙΤΗΤΗΣ. Η J1 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emhelpemhelp

Μόλις τελέιωσα και δε βλέπω πουθενά φως! emno

Σκέφτομαι να γυρίσω πίσω σ'αυτό που είχα αποφασίσει πιο παλία ότι θα κάνω και που είναι το το πιο ξεκάθαρο (όχι το πιο εύκολο) μονοπάτι: steps και USA

Έχω διαβάσει πολλές σελίδες εδώ πέρα και δεν έχω καταλήξει ποιο είναι το καλύτερο πλάνο τελικά για τα steps.

Το ξέρω ότι νομικά τα steps 1 και 2 είναι αρκετά για να πάρεις θέση γαι ειδικότητα, αλλά πρακτικά για κάποιον που έχει τελειώσει Ελλάδα με scores έστω πάνω από 90 ποια η πιθανότητα να πάρει θέση αν δεν έχει κάτι αλλο στο βιογραφικό του;

-1- Πρέπει να βρώ έναν καθηγήτή εδώ και να πηγαίνω στην κλινική του για κανένα χρόνο για να έχω καμιά συστατική ή δημοσίευση;

-2- Να μην κάνω τίποτα και να κάτσω σπίτι μου να διαβάζω εντατικά και να πάρω πιο ψηλά scores κι ας μην έχω συστατική; Τι μετράει πιο πολύ;

-3- Να πάω USA ενώ διαβάζω ή αφού δώσω τα steps για observership ή κάτι ερευνητικό - κι αυτό πόσο εύκολα γίνεται χωρίς κάποιον να σπρώξει... άρα πάλι χρειάζεται καθηγητής και συστατική;

Δε ξέρω ποιο είναι το καλύτερο πλάνο. Τα φώτα σας ζητάω για να μη βρεθώ μετά από 2-3 χρόνια να λέω έπρεπε αντί αυτό να κάνω το άλλο...

Thanks! Η νέα γενιά στα χέρια σας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΑΝ ΦΟΙΤΗΤΗΣ. Η J1 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ?

Οκ - η φοιτητική J1 δεν έχει καμία σχέση με την J1 που παίρνει κανείς για να κάνει ειδικότητα (αυτή τη βίζα είχα όταν έκανα την παθολογία ΗΠΑ) ή την ερευνητική J1 (που έχει τώρα η γυναίκα μου). Ο περιορισμός είναι το "2 year home rule" (πρέπει να μείνει κανεις 2 χρόνια εκτός ΗΠΑ) και αναφέρεται στις βίζες που δίνονται για να κάνει κάποιος ειδικότητα και σε ορισμένες βίζες για μη κλινική δουλεία που καλύπτονται από υποτροφίες Fullbright, ή της Αμερικάνικης κυβέρνησης. Αν πας στην ιστοσελίδα της υπηρεσίας μεταναστευσης των ΗΠΑ εξηγεί τα παραπάνω πιο αναλυτικά: http://www.uscis.gov/portal/site/uscis

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emhelpemhelp

Μόλις τελέιωσα και δε βλέπω πουθενά φως! emno

Σκέφτομαι να γυρίσω πίσω σ'αυτό που είχα αποφασίσει πιο παλία ότι θα κάνω και που είναι το το πιο ξεκάθαρο (όχι το πιο εύκολο) μονοπάτι: steps και USA

Δεν είναι και το πιο εύκολο μονοπάτι - είναι λίγο βαριά η Μερικα, ειδικά αν έρθεις μόνος σου. Από την άλλη, πίσω είναι εντελώς μπουρδέλλο και μέχρι τώρα τα χρόναι της ειδικότητας ΗΠΑ αναγνωρίζονται 1-1 για να δώσεις ειδικότητα Ελλάδα πίσω (η Αγγλία τα αναγνωρίζει με λίγο διαφορετική διαδικασία, αλλά τα αναγνωρίζει χωρίς εξετάσεις).

Έχω διαβάσει πολλές σελίδες εδώ πέρα και δεν έχω καταλήξει ποιο είναι το καλύτερο πλάνο τελικά για τα steps.

Το ξέρω ότι νομικά τα steps 1 και 2 είναι αρκετά για να πάρεις θέση γαι ειδικότητα, αλλά πρακτικά για κάποιον που έχει τελειώσει Ελλάδα με scores έστω πάνω από 90 ποια η πιθανότητα να πάρει θέση αν δεν έχει κάτι αλλο στο βιογραφικό του;

Εξαρτάται - ξέχνα τις μεγάλες πόλεις (εκτός από τα πολύ μπουρδελλονοσοκομεία τύπου Cook County) και τις χειρουργικές ειδικότητες. Νοσοκομεία σε μεσαία πανμιακά ιδρύματα (μετά το #20) είναι προσπελάσιμα για Ευρωπαίους, ειδικά αν υπάρχει παράδοση Ελλήνων (π.χ. το πανμιακο στο Albany είναι ένα από αυτά που έχουν συνεχή παρουσία Ελλήνων από το 1999 και μετά). Εφόσον μπεις στο σύστημα τα πράγματα είναι λίγο πιο εύκολα για υποειδικότητες εφόσον έχεις κάνει κάτι εκεί.

-1- Πρέπει να βρώ έναν καθηγήτή εδώ και να πηγαίνω στην κλινική του για κανένα χρόνο για να έχω καμιά συστατική ή δημοσίευση;

Θες συστατικές έτσι και αλλιώς για το ERAS. Βασικά αν έχεις συστατική από ΗΠΑ μετράει πολύ, αλλιώς είναι τυπική προυποθέση (εκτός αν έχεις συστατική από τον Μουτσόπουλο που γράφει στο Harrison και πας για συνεντευξη σε παθολογία που ο director είναι ρευματολόγος)

-2- Να μην κάνω τίποτα και να κάτσω σπίτι μου να διαβάζω εντατικά και να πάρω πιο ψηλά scores κι ας μην έχω συστατική; Τι μετράει πιο πολύ;

Πάρε ψηλό σκορ - μετρά απίστευτα (και στα ζητάνε και όταν κάνεις αιτήσεις για το δευτερο κομμάτι της ειδικότητας)

-3- Να πάω USA ενώ διαβάζω ή αφού δώσω τα steps για observership ή κάτι ερευνητικό - κι αυτό πόσο εύκολα γίνεται χωρίς κάποιον να σπρώξει... άρα πάλι χρειάζεται καθηγητής και συστατική;

Αν έχεις διάθεση για έρευνα θα πρότεινα να μείνεις Ευρώπη (που μπορείς να πάρεις λεφτά μέσω του CORDIS και των εθνικών ΓΓΕΤ σαν Ευρωπαίος πολίτης), ενώ στην Αμερική θα φας "US citizen or green card holder" στην χρηματοδότηση (από την άλλη το γκουβερνο εδώ πάει οικονομικά κατά διαβόλου, και οι χρηματοδοτήσεις έρχονται απο τη βιομηχανία πλέον που δεν νοιαζεται τι διαβατήριο έχεις). Αν τα παραπάνω δεν σε πολυ-απασχολούν τσεκάρισε το http://www.hba-usa.org/ για να δεις τι ευκαρίες δίνουν οι Έλληνες στους Έλληνες τις Βόρειας Αμερικής.

Δε ξέρω ποιο είναι το καλύτερο πλάνο. Τα φώτα σας ζητάω για να μη βρεθώ μετά από 2-3 χρόνια να λέω έπρεπε αντί αυτό να κάνω το άλλο...

Thanks! Η νέα γενιά στα χέρια σας....

Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι τόσο άμεσα πλέον, γιατί δεν τη βλέπω καλή την κατάσταση στην Αμερική μετά από 5 χρόνια. Από την άλλη και η Ελλάδα είναι μπουρδέλλο γαμώτο μου οπότε παει κανεις να ελαχιστοποιήσει τις ζημιές αντί να μεγιστοποιήσει το κέρδος. Αν θες στείλε προσωπικό να το συζητήσουμε λίγο πιο εκτεταμένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Βαρια οντως η 'Μερικα', αλλα σχεδον ολοι μονοι τους ερχονται, βρισκουν παρεα και τα καταφερνουν.

Για το θεμα της αναγνωρισης δεν γνωριζω, απο πλευρας εκπαιδευσης η συγκριση εχει γινει σε αλλο thread. Νομιζω η εκπαιδευση στην Αμερικη ειναι γενικα καλυτερη.

2. Διαφωνω. Αρκετοι ελληνες κανουν χειρουργικη η ειδικοτητα σε μεγαλες πολεις. Το να ειναι καποιος σε μεγαλη πολη βεβαια δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτητα σε καλο προγραμμα. Ειναι λαθος να ξεκινας με νοοτροπια 'ξεχασε αυτο' και 'ξεχασε το αλλο'.

Αν σε ενδιαφερει να δεις ποσοι ξενοι βρισκουν θεση στη χειρουργικη και τι περνανε μεχρι να τα καταφερουν κοιτα τα ακολουθα αρθρα στο pubmed PMID: 16373169 PMID: 16934592 PMID: 16934596 PMID: 16934593.

3. Συμφωνω. Αν πρεπει να επιλεξεις μεταξυ των 2, τα σκορ μετρουν περισσοτερο.

4. Αν θες να κανεις ειδικοτητα στην Αμερικη, κοιτα να ερθεις εδω το συντομοτερο για ερευνα, observership η ο,τι αλλο.

Για τους αμερικανους μετραει οτι εχεις κανει στη χωρα τους. O program director μου εχει πει στα μουτρα μου οτι οι ιατρικες σχολες εκτος αμερικης ειναι το λιγοτερο υποπτες, οτι δεν εμπιστευεται κανεναν ξενο και οτι ποτε δεν εχει καλεσει ουτε προκειται ποτε να καλεσει σε interview για το match ξενο. Γενικα αυτη ειναι η νοοτροπια, για να ξερεις τι εχεις να αντιμετωπισεις.

5. Η κατασταση στην Αμερικη σε 5 χρονια για εναν ειδικευομενο θα ειναι καλυτερη απο την Ελλαδα. Αν θα ειναι καλυτερη/χειροτερη/ευκολοτερη/δυσκολοτερη, ουδεις γνωριζει.

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

thanks ρε να είσαι καλά.

και κάτι άλλο. τι προτείνετε;

εξάσκηση εδώ με κάποιο φίλο ή φίλη ή να το συνδιάσεις στην αμερική με το εργαστήριο ή ένα observership και να κάνεις εξάσκηση με τους αμερικάνους.

thanks.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορώ να σου πω γιατί είναι δύσκολο να σου δώσουν απάντηση.

Πώς είναι τα αγγλικά σου; Έχεις κάνει Observeships ή electives στις ΗΠΑ; Αν είναι έτσι με First Aid είσαι Ok. Το UW έχει βιντεάκια που μπορείς να κατεβάσεις και δείχνει κάθε λεπτομέρεια για κλινική εξέταση. Είναι personalized study και πάλι. Εκτός από ασθενείς που μπορείς να εξετάσεις έχει και το τηλέφωνο. GL

edit: Τώρα είδα το ποστ σου, υπάρχουν παιδιά που το πέρασαν χωρίς να έχουν εμπειρία από αμερική, αλλά όταν είσαι ΗΠΑ βοηθάει στο θέμα γλώσσας σαφώς. Γιατί δεν ψάχνεις για οnline study partners από ΗΠΑ; Απλά ως ιδέα.

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε γενικές γραμμές καλά. Απλώς σκέφτομαι αν αξίζει να το καθυστερήσω για 10 μήνες ώστε να το δώσω αμερική ή να το χτυπήσω γρήγορα. κοίτα να δεις, δεν τα έχω εξασκήσει και πολύ αλλά τουλάχιστον στα πρώτα 2 στεπ μου φάνηκαν αρκετά εύκολα και κατανοητά. το πρόβλημα όμως τώρα είναι ότι είναι προφορικά και φοβάμαι προφορά γραμματική και πάει λέγοντας. η λύση βέβαια είναι να πάς αμερική να καθήσεις ένα εξάμηνο observer σε νοσοκομείο ή να κάνεις postdoc fellowship σε έρευνα και να κάνεις στο ενδιάμεσο εξάσκηση με άλλους. Κάποιος που να το έδωσε υπάρχει να μας φωτίσει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ποιό Match θέλεις να συμμετάσχεις; Στο φετινό (scramble) ή στο 2008 ; Αν θες στο φετινό Scramble δώσε το τώρα να έχεις το ECFMG certificate στο χέρι όταν θα κάνεις scramble. Αν θέλεις στο επόμενο κι έχεις την ευκαιρία να πας αμερική για Observeship καθυστέρησέ το. Στα Observer θα δεις πώς εξετάζουν, πώς γράφουν τα notes, και με γρήγορους ρυθμούς. Αν πας για αμερική για Post-doc δώστο τώρα. Το post-doc θα σε τραβήξει μακριά από τα steps.

Μπορείς να ρωτήσεις και πάλι σε Site και fora που ειδικά ασχολούνται με τα USMLE.

(για την ιστορία δεν το έχω δώσει, έχω δηλώσει για Απρίλιο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δεν σκοπεύω άμεσα.

Ρέσυ, για το step 2 CS τι βιβλία διαβάζεις; Από μια έρευνα που έκανα σε forums λένε όλοι : 1)First Aid for the USMLE Step 2 CS. 2)Kaplan Medical USMLE Step 2 Clinical Skills και τέλος 3) uw. ρε ειλικρινά τώρα που το έψαξα δεν νομίζω να χρειάζεται να πάς αμερική για να το εξασκήσεις΄πας μια και καλή για να το δώσεις. τι λές; και βέβαια όλα αυτά που σου λέω με την λογική να το δώσω σχετικά γρήγορα. όλοι λένε οτι δεν χρειάζεται πολύ δίαβασμα, τουλάχιστο όσο τα δύο προηγούμενα ( που μου έφυγε ο κ...λ...ς ). σε ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για σας παιδιά

Ξέρει κανένας αν δίνονται όλες οι ειδικότητες σε ξένους στην Αμερική αν υπάρχουν περιορισμοί σε κάποιες κ σε ποιες κ γενικά τι ειδικότητες μπορούμε να χτυπήσουμε εκεί

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα τυπικά έχεις ίσες πιθανότητες να χτυπήσεις μια θέση με τον αμερικάνο με τα ίδια προσόντα (αρκεί να έχεις visa). Στο http://www.ama-assn.org/ama/pub/category/2997.html

μπορείς να δεις για κάθε ειδικότητα το ποσοστό των αποφοίτων ιατρικών εκτός ΗΠΑ (στα ελληνικά...IMG). Γενικά δερματολογία, οφθαλμολογία, ορθοπαιδική, ακτινολογία, ΩΡΛ, νευροχειρουργική θεωρούνται πολύ δύσκολο να τις πιάσεις (αν και τίποτα δεν είναι αδύνατο!), ενώ από την άλλη μεριά παθολογία και παιδιατρική έχουν το υψηλότερο ποσοστό IMGδων, κοντα στο 50%. Πάντως πιο πολύ κοιτάνε από που έχεις τελειώσει, παρά απο πού είσαι, με άλλα λόγια, ένας Έλληνας αποφοιτος ιατρικής των ΗΠΑ είναι σε καλύτερη μοίρα από εναν Αμερικάνο απόφοιτο ιατρικής της Ελλάδας

Τροποποιήθηκε από Dr. No
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Σχεδιάζω να φύγω για electives. Επιστρέφοντας θα δώσω τα τελευταία μαθήματα για το πτυχίο και αν δω ότι μπορώ και αντέχω τους ρυθμούς της Αμερικής, θα ακολουθήσει εντατική προετοιμασία για usmle. Θα ήταν καλύτερα, βέβαια, να τα είχα προγραμματίσει από το 3ο-4ο έτος, αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα.

Σ' αυτό το πρώτο βήμα του elective, θα εκτιμούσα αφάνταστα οποιαδήποτε πληροφορία και συμβουλή σχετικά με το τι να προσέξω, πως να σταθώ, πως να ζητήσω επιστολές, τι να αποφύγω...

Καλή επιτυχία με τα electives.

Μην σε νοιάζει που δεν έχεις δώσει τα steps ακόμα.

Υπάρχουν πολλοί που κάνουν ειδικότητα στις ΗΠΑ και έδωσαν τις εξετάσεις μετά το πτυχίο.

Περισσότερη σημασία έχει το να πας καλά, παρά το πότε τις πέρασες... ;)

Η συμβουλή που θα σου δώσω είναι να προσπαθήσεις να είσαι όσο το δυνατόν περισσότερο ο εαυτός σου. Αυτό θέλουν από εσένα για μπορέσουν να σε γνωρίσουν. Τα καλά αγγλικά και το να φαίνεται πως είσαι «μέσα στα πράγματα» είναι πολύ σημαντικά. Να κάνεις καλή εντύπωση στους ειδικευόμενους προσπαθώντας να τους κάνεις την ζωή τους λίγο πιο εύκολη. Τους ενδιαφέρει να δουν πως βοηθάς, πως είσαι «team player». Την τελευταία εβδομάδα πριν το τέλος του κάθε elective να τους ρωτήσεις από ποιον attending θα ήταν προτιμότερο να ζητήσεις την επιστολή και αν μπορούν να πουν έναν καλό λόγο για εσένα. Μετά να ζητήσεις να μιλήσεις στον καθηγητή και να του πεις γιατί θέλεις την επιστολή και ποιά είναι τα σχέδια σου για το μέλλον. :)

Επίσης θα συνιστούσα να διαβάσεις κανένα βιβλιαράκι του τύπου «how to survive the wards» ωστέ να ελαχιστοποιήσεις τις διάφορες εκπλήξεις που σε περιμένουν όταν δεις τις μεγάλες διαφορές μεταξύ του ρόλου που έχει ο φοιτητής στην Ελλάδα και την Αμερική. :rolleyes:

Καλό κουράγιο και καλή δύναμη (θα τα χρειαστείς και τα δύο), αν και τώρα με το 80 hour work week θα πέσεις στα μαλακά… :P

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Στα διαφορα sites ων πανεπιστημιων(σχεδον ολων) γραφουν οτι για να κανει καποιος elective θα πρεπει να ειναι στο τελευταιο ετος της σχολης του.Ξερει καποιος αν το καλοκαιρι πριν το 6ο και μετα το 5ο μπορω να παω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή το ψαχνω από το καλοκαίρι:Για το καλοκαίρι του 4ου γενικά ξεχάστε το. Υπάρχουν όμως εξαιρέσεις, π.χ. το mount sinai δέχεται σε όποιο έτος και να είσαι (κλινικό βέβαια) μάλιστα χωρίς step1 απλά θέλουνε να έχεις περάσει όλα τα μαθήματα των προηγούμενων ετών. Όταν τους έστειλα μέηλ δεν μου απάντησαν, αν και απ'ότι καταλαβαίνω αν τους στείλεις κανονική αίτηση με το fee πληρωμένο θα ασχοληθούνε μαζί σου (νομίζω τα χρήματα είναι αρκετά, κάτι σε 500 δολλάρια νομίζω) προϋπόθεση να υπάρχουν ακόμα θέσεις. Πρέπει να είναι και κανά δυό πανεπιστήμια ακόμα που να παίρνουν χωρίς να είσαι τελευταίο έτος αλλά γενικά κοιτάνε συνήθως να έχεις περάσει step1.

στο http://services.aamc.org/eec/students/index.cfm θα βρείτε όλες τις ιατρικές σχολές που προσφέρουν electives. Το site είναι πάρα πολύ καλό και βοηθάει πολύ.

Επίσης http://forums.studentdoctor.net/showthread.php?t=350429 στο συγκεκριμένο thread αναφέρονται διάφορα πανεπιστήμια "IMG (student βασικά) friendly" electives.

Εγώ δυστυχώς που είμαι ακόμα 4ο έτος και δεν έχω δώσει ακόμα στεπ1 και ήθελα πάρα πολύ να βρω elective γιατί το επόμενο καλοκαίρι βολέυει πολύ τον προγραμματισμό μου, τί έκανα;

1) Σάρωσα όλα τα αντίστοιχα φόρουμ στο ίντερνετ

2) Βρήκα νοσοκομεία στις ΗΠΑ που οι αντίστοιχοι τις Καραϊβικής αμερικάνοι φοιτητές κάνουν τις κλινικές τους, κοίταξα τα σάιτ τους αν κάπου αναφέρουν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ για φοιτητές

3) Έστειλα πάρα μα πάρα πολλά μέηλ

4) Ένα νοσοκομείο στην Νέα Υόρκη (αρκετά καλό ΚΑΙ γνωστό και παλιά ήταν και university affiliated) μου απάντησε, επικοινωνήσαμε και με δέχτηκαν για 1 μήνα χειρουργικής τον επόμενο αύγουστο. Μόνο με ένα απλό βιογραφικό (το οποίο δεν ήταν και κάτι το ιδιαίτερα εντυπωσιακό)

Βέβαια δεν έχω ιδέα ακόμα τι θα γίνει με το malpractice insurance με το οποίο αν δεν βρώ κάποιο τρόπο να πάρω μέσω νοσοκομείου θα είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ.

Συμβουλή: Αν έχετε οικογένεια και μπορείτε να μείνετε μαζί της κάντε το. Θα γλυτώσετε απίστευτα πολλά χρήματα, εγώ κάπως έτσι θα το κάνω

Και πάντα να έχετε στο νου σας ότι με λίγη τύχη και προσπάθεια όλα γίνονται.

Επίσηςεπειδή οι αμερικάνοι θεωρούν ότι τα έτη τους ξεκινάνε κάπου τον Ιούλιο νομίζω και όχι τον σεπτέμβριο,με λίγο σπρώξιμο ο Ιούλιος του 5ού έτους θα μπορούσε να θεωρηθεί ως "last year of studies"

Καλή τύχη

Τροποποιήθηκε από QuAdrOpHenIa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thanks, πραγματικά χρήσιμες οι πληροφορίες σου! Πάντως για την insurance όλοι λένε οτι δεν την καλύπτουν σε κάποια που έψαξα. Πόσο είναι??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μου έχουν απαντήσει επίσημα από το νοσοκομείο αλλά το πιθανότερο είναι να μην την καλύπτουν...

Σε κάτι φόρουμ αμερικάνων "δικατσάδων" που έψαξα βρήκα κάποιες διευθύνσεις από ασφαλίστικές και είναι κάπου 1000 δολλάρια για ένα χρόνο, εγω που σκοπεύω σε εκείνο το χρονικό διάστημα να κάνω ένα elective μόνο δεν με βολέυει καθόλου. Χρειάζεται κι άλλο ψάξιμο όμως και μάλλον και τηλέφωνα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.