Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

πήγαινε αγγλία, σε ένα χρόνο βέβαια γιατί αίτηση απ του χρόνου τώρα και στα clearings είναι σχεδόνα αδύνατο να βρεις θέση, αν και αν ψάξεις ποτέ δεν ξέρεις

με τέλειο μέσο όρο υκείου ένα καλό personal statement, καλές συστατικές από καθηγητές του σχολείου και κάποιας μορφής "Εθελοντική εργασία σε νοσοκομεία κτλ" θα μπορέσεις να βρεις θέση... Και σε 5 χρόνια είσαι γιατρός...

Για αμερική θες 4 χρόνια κολέγιο-premed κι άλλα 4 χρόνια ιατρική (και αμφίβολο το αν θα περάσεις)=8 χρόνια + τουλάχιστον 100.000 δολλάρια μόνο τά δίδακτρα για όλη την διαδικασία ....

άντε το premed ϊσως να μπορείς να το κάνεις σε κανά deree new york college δεν ξέρω γω τι. Θέλει accredited αμερικάνικο πανεπιστήμιο όμως όπωσδήποτε.

Διαφορετικά κάτσε ελλάδα κάνε τον μαλάκα κάτσε αρίστευσε και μετά πίστεψε με αν βγεις έξω με λίγη δουλειά και εξυπνάδα θα μπορέσεις να πετύχεις τα πάντα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για fellowship στη Ακτινολογία είναι απαραίτητα τα USMLE? Πόσο εύκολο είναι να κάνεις ένα fellowship στην επεμβατική ακτινολογία ή στο MRI?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιατρική στις ΗΠΑ

1. Μετά το high school δίνουν SAT -> κολλέγιο. Για να έχεις ελπίδες για ιατρική πρέπει

1. να έχεις καλό SAT

2. να μπεις σε καλό κολλέγιο

3. να πάρεις μαθήματα που χαρακτηρίζονται pre-med (βιολογίες, φυσιολογίες, βιοχημείες, ανατομίες)

4. να πάρεις καλούς βαθμούς σε αυτά τα μαθήματα

5. να βγάλεις υψηλό GPA ("βαθμό πτυχίου")

6. να πάρεις καλές συστατικές επιστολές από το κολλέγιο.

Δεν παίρνουν πτυχίο (bachelor) όπως εμείς τύπου "βιολόγος", "φιλόλογος". Κάνουν Major σε κάποιο μάθημα παίρνοντας περισσότερες διδακτικές ώρες. Ένας υποψήφιος γιατρός μπορεί να έχει Bachelor σε ό,τι θέλει από arts μέχρι αεροναυπηγική. Συνήθως όμως, επειδή παίρνουν πολλές ώρες βιολογικών μαθημάτων, το Major είναι σε κάτι βιολογικοχημικο.

2. Μετά το κολλέγιο (2-4 χρόνια) -> δίνουν MCAT. Σε αυτά δεν υπάρχει βάση...όσο περισσότερο γράψεις τόσο καλύτερες πιθανότητες έχεις να μπεις σε ιατρική. Νομίζω οι περισσότερες ιατρικές θέλουν πάνω από 30 ή 32 στο MCAT.

3. Κάνουν αιτήσεις στις ιατρικές -> συνεντεύξεις -> αξιολογείται το βιογραφικό σου οπότε εκτός από υψηλό GPA και MCAT score, αξιολογείται η εθελοντική δραστηριότητα σε νοσοκομεία, η έρευνα, οι συστατικές. Γι' αυτό συνήθως μετά το κολλέγιο οι υποψήφιοι ιατρικής

1. εργάζονται σε νοσοκομεία και ερευνητικά κέντρα ως research assistants για να έχουν πρόσβαση σε έρευνα και συστατικές

2. μπορεί να κάνουν ένα bio master επίσης για να βελτιώσουν το βιογραφικό τους και να αποκτήσουν άρθρα και συστάσεις

3. μπορεί να κάνουν μέχρι και phd (4-6 χρόνια) αν είναι πολύ ορεξάτοι για την έρευνα και θέλουν να ασχοληθούν με αυτό.

Η πιο ωραία σκηνή που περιγράφει τον γολγοθά των αμερικανών που θέλουν να γίνουν γιατροί είναι η πρώτη σκηνή από το 21 (την ταινία) που γίνεται η συνέντευξη του πρωταγωνιστή για ιατρική και του λέει ο υπεύθυνος "So...you are a Harvard graduate, you got a 4.0 GPA, a 37 at your MCAT, you are the founder of the New England Biomedical Student's research association, you are the president of the Debate Club and you got two patents under your name...but you don't have anything to dazzle me son" :D

Ααα είπα ότι σε όλα αυτά φυσικά και πληρώνεις δίδακτρα και βιβλία; Να το πω. Βέβαια τους δίνουν δάνεια με τραγικά χαμηλό επιτόκιο και με τα χρήματα που βγάζουν μετά μπορούν να ξεπληρώσουν τα δάνεια σε ένα χρόνο, αλλά όλα αυτά αν γίνουν γιατροί. Στο μόνο που πληρώνονται είναι το phd. Βέβαια...υπάρχουν και το shortcuts.:)

1. Μπορεί να μπει στα 16 του στο κολλέγιο (συνήθως τα ελληνάκια πχ έχουν πολύ καλές γνώσεις και δεν χρειάζεται να κάνουν high school, ξέρουν τα κλάσματα από το δημοτικό :P)

2. Αν δεν θες να πάρεις bachelor's degree (συνήθως παίρνουν γιατί σου λέει αν δεν πετύχω ιατρική να έχω ένα άλλο πτυχίο βρε αδερφέ), μπορούν να κάνουν μόνο 2 χρόνια κολλέγιο, να πάρουν υψηλούς βαθμούς στις ώρες που χρειάζεται το pre-med και αν είναι τόσο αστέρια και πάρουν και συστατικές καλές κλπ, να δώσουν MCAT και να μπουν ιατρική χωρίς το bachelor. Είχα γνωρίσει ένα αμερικανάκι έτσι αλλά ο τύπος ήταν διάνοια. Είχε Rice premed-> Johns Hopkins medical school -> Mass General Internal Medicine -> Cleveland Clinic cardiology fellowship.

Για αγγλία δεν ξέρω :P

Για fellowship στη Ακτινολογία είναι απαραίτητα τα USMLE? Πόσο εύκολο είναι να κάνεις ένα fellowship στην επεμβατική ακτινολογία ή στο MRI?

είναι απαραίτητα. Είναι πολύ δύσκολο να κάνεις αναγνωρισμένο fellowship στην ακτινολογία, είναι φοβερά competitive ειδικότητα. Βέβαια κι εδώ υπάρχουν τα shortcuts, μπορείς να είσαι με κάποιον έλληνα, να κάνεις κάποια ερευνητικοκλινική δουλειά για να την αναγνωρίσεις στην ελλάδα αλλά αν θες να ακολουθήσεις την τυπική διαδικασία είναι δύσκολο (όχι όμως ακατόρθωτο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψάξε στα ποστ μου κάπου θα λέει συγκεκριμένα τι έκανα για αγγλία

Συνοπτικά το pathway απο ελλάδα

1) Ενιαίο λύκειο με εξαιρετικά καλούς βαθμούς (18+), ή/και gce παράλληλα με το λύκειο. Στα χρόνια μου απ ότι θυμάμαι θέλανε 3 gce αν έκανεσ αίτηση στην 3η λυκείου ή 4 αν έπαιρνες έναν χρόνο off μετά το λύκειο. Τα gce γενικά δεν είναι εξαιρετικά δύσκολα αν και δεν τα είχα κάνει. Το λιγότερο που μπορείς να πετύχεις είναι 2 Β και 2 Α για να έχεις κάποια τύχη. Άμα έχουν λεφτά οι δικοί σου πας σε ιδιωτικό και κάνεις IB αλλά αυτό δεν θα το αναλύσω τώρα. Εγώ προσωπικά είχα κάνει αίτηση αμέσως μετά το λύκειο με 18156 μόρια για ιατρικές και χωρίς gce κτλ, πήρα 2 συνεντέυξεις και 1 πανεπιστήμιο με δέχτηκε σαν επιλαχών (αλλα τελικά δεν πήρα την θέση)

2) Προσπαθείς να φτιάξεις βιογραφικό και να γράψεις ένα γράμμα (personal statement) που να εξηγείς πόσο φανταστικός είσαι, πως ήθελες να γίνεις γιατρός από 2 χρονών και πόσα έχει να χάσει το πανεπιστημιό τους και η ιατρική γενικότερα αν δεν σε πάρουνε. Λίγη εθελοντικη εργασία (ακόμα και στα χαρτιά) σε νοσοκομείο σαν μαθητής δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

3)Κανονικά κάνεις αίτηση στο ucas σχεδόν ένα χρόνο πριν και τους στέλνεις ότι έχεις ή τους λες πότε θα πάρουνε αποτελέσματα εξετάσεων που θα κάνεις και γύρω στο μάρτη σου δίνουν μια προσφορά του τι θέλουν από σένα για να σε πάρουν, συνήθως σε βαθμούς. Προηγούνται κλήσεις για διάφορα interview. Για ιατρική μπορείς να κάνεις μόνο αιτήσεις σε 4 πανεπιστήμια. Αν θες οξφόρδη-κέημπριτζ διενεργούν δικές τους εξετάσεις έξτρα από ολες τις άλλες.

4) Συνήθως κάπου στο πάσχα έχεις πάρει προσφορά ή ξέρεις αν σε πήρανε αν δεν είναι να δώσεις άλλες εξετάσεις. Αν πάρεις τον μπούλο οι ελεύθερες θέσεις (λέμε τώρα) βγαίνουν στο σφυρί κάπου τον Ιούλιο και όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε. Συνήθως γεμίζουνε άμεσα από άγγλους, αλλά ποτέ δεν ξέρεις

5) Τα δίδακτρα στα χρόνια (2003-2004) μου ήταν περίπου 2000 ευρώ τον χρόνο και ένα χρόνο πριν ήταν ή 500 ευρώ ή καθόλου.

Μην ακούσεις ποτέ κανέναν που θα πάει να σε αποθαρρύνει. Στο σχολείο μου (ιδιωτικό γαρ) ο υπάλληλος που ασχολιόταν με αυτά μόνο που δεν μου έριχνε χριστοπαναγίες κάθε φορά που πήγαινα να του πω ότι θέλω να κάνω αίτηση. Όταν είδε τις 2 συνεντεύξεις και το waiting list σε μια σχολή άλλαξε γνώμη.

Εγώ επειδή έδινα και παράλληλα ξανά πανελλήνιες πέρασα στο φαντασμαγορικό University of Ioannina School of medicine (charming huh?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
elective=externship?

Γιατί κάπου άφηναν να εννοηθεί ότι το externship είναι το αντίστοιχο του elective (δηλαδή με ασφαλιστική κάλυψη να μπορείς να έχεις επαφές με ασθενείς) για μετά το πτυχίο. Ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι, πως μπορείς να το πετύχεις?

bump!

Κανείς?

Επίσης ισχύει η φήμη ότι τα νοσοκομεία κανονικά επιδοτούνται από το κράτος (CMS funding) για κάθε ειδικευόμενο, μόνο όμως για τους Αμερικανούς αποφοίτους?

(δηλαδή ισχυρό αντικίνητρο για να πάρουν έναν ξένο φοιτητή...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Από όσο ξέρω, ναι. Elective = Externship.

Όλα γίνονται, αλλά elective μετά το πτυχίο, δύσκολα θα βρεις με φυσιολογικό τρόπο. emno

Υπάρχουν αρκετά αντικίνητρα για να πάρει ένα πρόγραμμα κάποιον ξένο.

Το που θα βρούν το funding δεν είναι το πρώτο στην λίστα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από πμ

Εχω 3 ερωτησεις να σου κανω

1. Εχεις καμια ιδεα αν αυτοι που κανουν πριματς ξεκινουν νωριτερα απο τους υπολοιπους και ποτε? Δυστυχως δεν εχω οικονομικα η στρατολογικα περιθωρια να περιμενω μεχρι Ιουνιο.

2. Δε θελω να φυγω μετα... λες να εχω ανεπιλυτο προβλημα αργοτερα αν παρω την Τζει-1 ?

3 .Καμια καλη ιδεα για το που και πως θα μπορουσα να βρω πριματς σε ΙΜ?

1. Το αν θα ξεκινήσεις νωρίτερα ή όχι εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από το κάθε πρόγραμμα.

Αν σε έχουν άμεση ανάγκη τότε μπορεί να στο προσφέρουν και οι ίδιοι.

Πάντως δεν χάνεις τίποτα να τους ρωτήσεις. Το πολύ-πολύ να σου πούνε όχι. :rolleyes:

Επίσης θα πρέπει να προσέξεις ώστε το μονοετές συμβόλαιο που θα υπογράψεις να λέει πως θα ανανεώνεται κάθε έτος μέχρι το πέρας της ειδικότητας σου, εφόσον εκτελείς σωστά τα καθήκοντα σου.

(συνήθως αυτά τα πράγματα είναι τυποποιημένα αλλά σε θέσεις εκτός match πρέπει να είσαι σίγουρος πως είσαι καλυμμένος).

Το στρατιωτικό είναι μία πονεμένη ιστορία.

Δες εδώ. (link)

Πάντως από τότε που έγραψα το post έχουν αλλάξει κάποια πράγματα και θέλει αρκετό ψάξιμο.

Αν θέλεις να μείνεις μόνιμα έξω σε συμφέρει να ακολουθήσεις τον δρόμο για ΜΚΕ

Από την άλλη δεν ξέρω αν σου δημιουργήσουν προβλήματα και σου πουν πως επειδή πήγες στις ΗΠΑ ως «ανταλλαγή» (δηλ. με J1) ή επειδή ζήτησες αναβολή για ειδικότητα, αυτό σημαίνει πως δεν είχες αρχικά την πρόθεση να πας μόνιμα.

Θα συνιστούσα να μιλήσεις με το στρατολογικό γραφείο στην Νέα Υόρκη πριν αποφασίσεις τι θα κάνεις.

Επίσης θα πρέπει να σιγουρευτείς πως το υπουργείο υγείας δεν ζητά να έχεις τελειώσει με τον στρατό για να σου δώσει το χαρτί που χρειάζεσαι για να κάνεις waiver.

2. Πολλές φορές η J1 είναι η μόνη σου επιλογή (take it or leave it :P )

Αν μπορείς να βρεις ένα αξιοπρεπές πρόγραμμα που σου δίνει H2 σίγουρα σε συμφέρει να το κυνηγήσεις.

Αλλιώς θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον, που μπορεί να χρειαστεί δύο χρόνια επιστροφής ή πέντε χρόνια waiver για να λυθεί.

3. Γνωριμίες μέσω electives ή συστάσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ενα ενδιαφερον αρθρο για οσους ενδιαφερονται για ειδικοτητα στις ΗΠΑ

US Medical School Enrollment Rising, But Residency Programs Too Limited

Tracy Hampton, PhD

JAMA. 2008;299(24):2846.

Enrollment in US medical schools is rising considerably, according to a recent report by the Association of American Medical Colleges (AAMC). However, the increased enrollment may not head off the looming physician shortage.

First-year enrollment will grow to nearly 19 909 in the 2012 academic year from 16 488 in 2002—an increase of nearly 21%, according to estimates in the annual survey on medical school expansion (http://www.aamc.org/enrollmentplans).

But while the trend may help to boost physician numbers, "a lot of other steps are necessary as well to meet future needs," said Edward Salsberg, director of the AAMC's Center for Workforce Studies, which was established in 2003 to study physician supply. For one thing, medical schools face a number of challenges in meeting the projected increase in class sizes. Experts also worry that additional hurdles could keep graduating medical students from entering the physician workforce and practicing medicine.

UPWARD TREND

In 2007, a total of 115 medical schools completed the AAMC survey, which was designed to track enrollment and expansion plans over time. The information gathered was compared with data from the 2002-2003 academic year.

According to the survey, more than 86% of existing schools have already expanded the number of first-year students or plan to do so within the next few years. Also, 9 new medical schools are under development or discussion, where an estimated 800 first-year students will attend in the academic year 2012-2013.

Total first-year enrollment in existing US medical schools is projected to increase by 2635 students (16%) by 2012. Public institutions are expected to account for 1821 of these new openings (69%), while private institutions will supply 814 (31%).

"As more medical school slots become open, this is an excellent time to consider a career in medicine," said AAMC president and CEO Darrell Kirch, MD. The upward enrollment trend comes after a 2006 call by the AAMC for a 30% increase from 2002 levels in medical school enrollment over a 10-year period (http://www.aamc.org/workforce/workforceposition.pdf).

SCHOOLS’ CHALLENGES

Many medical schools are currently assessing the financial aspects of this class expansion, as well as the adequacy and quality of the applicant pool. They also have a number of other concerns.

"One of the big issues is the availability of clinical training sites for third- and fourth-year medical students," said Salsberg. "The space and facilities to accommodate class size and, in some cases, the numbers of science and clinical faculty may also be a challenge."

Experts also note that there might be a bottleneck as graduating medical students attempt to enter the physician workforce. To practice medicine, physicians must complete a graduate medical education (GME) training program certified by the US Accreditation Council for Graduate Medical Education, but the number of GME positions is currently constrained by a cap imposed by Congress on the number of positions that Medicare will fund.

The cap was part of the Balanced Budget Act of 1997, which was passed at a time when policy makers feared the growth of managed care would reduce the demand for physician services and that an oversupply of practicing physicians would cause a significant rise in overall health care costs.

Because of the current cap on GME positions, an increase in US medical school graduates may simply reduce the number of international medical graduates who could practice in the United States rather than increase the number of practicing physicians (Iglehart JK. N Engl J Med. 2008;358[16]:1741-1749). If this cap had not been instituted in the 1990s, "the physician shortages that are developing today would not exist," wrote Richard Cooper, MD, professor of medicine at the Leonard Davis Institute of Health Care Economics at the University of Pennsylvania in Philadelphia (Cooper RA. Ann Surg. 2007;246[4]:527-534).

The 2006 AAMC workforce report also recommended an increase in residency slots. "The current Medicare restriction on the number of funded residency positions must be eliminated so that sponsors of graduate medical education can respond to changes in medical school enrollment and other physician workforce market dynamics," the report noted.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια χαρά,

Βρίσκομαι αυτή τη στιγμή στις ΗΠΑ και καθώς ετοιμάζομαι να δώσω USMLE έμαθα πως βγήκε η καινούργια έκδοση των lecture notes του 2008-2009 με πολλές καινούργιες σελίδες.

To link είναι εδώ, http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...rksid=p3907.m29

πάνω-κάτω η τομή παίζει στα 450-500 δολλ. που μου φαίνεται λίγο ακριβή.

Γι' αυτό μήπως υπάρχουν εδώ κάποιοι που θα θέλανε να το αποκτήσουν, να το παίρναμε μαζί και να βγάζαμε φωτοτυπίες για τον καθένα, που θα έβγαινε πολύ φθηνά.

Επικοινωνήστε με PM

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Από πμ.

Έχω διαβάσει όλα τα posts που αφορούν το θέμα της ειδίκευσης στις ΗΠΑ αφού με ενδιαφέρει πολύ το γεγονός να κάνω την ειδίκευση μου σε ένα περιβάλλον που θέτει ως ένα από τους κύριους στόχους του το αν θα βγω ένας καλός γιατρός με αρκετές γνώσεις και αυτοπεποίθηση όσον αφορά το αντικείμενο στο οποίο θα ειδικευτώ και όχι πόσο μπορεί να με χρησιμοποιήσει για να βγάλω τη ¨λάντζα¨ χωρίς παράλληλα να μου δίνει τα απαραίτητα εφόδια για να αντεπεξέλθω σε αυτές τις καταστάσεις.

Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω τελειώσει πρόσφατα την ιατρική αλλά μόλις πρόσφατα επίσης εχώ ασχοληθεί με το θέμα ειδικότητα στο εξωτερικό.Έτσι ενώ θα ήθελα πολύ να ειδικευθώ στις ΗΠΑ, ταυτόχρονα δεν έχω κάνει κάποιο elective που θα ανέβαζε τις πιθανότητες επιτυχίας για εισαγωγή σε κάποιο program στις ΗΠΑ. Αυτό δε θα ήταν πρόβλημα αν ήθελα να κάνω κάποια παθολογική ειδικότητα αφού απ'ότι κατάλαβα με 2 90άρια στα steps οι πιθανότητες για εισαγωγή σε κάποιο program είναι αρκετά ψηλές. Το θέμα είναι ότι θέλω να κάνω γυναικολογία και εκεί απ'ότι καταλαβαίνω δυσκολεύει το πράμα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τη γνώμη σου κατά πόσο είναι εύκολη ή δύσκολη η εισαγωγή σε program γυναικολογίας μόνο με περίπου 2 90άρια στα steps χωρίς καθόλου κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ καθώς και αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να αυξήσω τις πιθανότητες εισαγωγής μου.

Η Γυναικολογία για κάποια χρόνια είχε γίνει σχετικά πιο προσιτή γιατί δεν την προτιμούσαν οι Αμερικάνοι (λόγω malpractice).

Τώρα από όσο καταλαβαίνω έχει πάρει και πάλι την ανιούσα. :rolleyes:

Χωρίς «us experience» είναι σχετικά δύσκολο να βρεις θέση, αλλά ίσως σε κάποιο πρόγραμμα με ανάγκες κάτι μπορεί να γίνει.

Supply and Demand…

- Βρες κάποιο πρόγραμμα που πέρυσι δεν γέμισε τις θέσεις του.

- Προσπάθησε να κάνεις εκεί observership και να τους εντυπωσιάσεις.

- Κάνε match σε family practice και κυνήγησε το μετά (πιο δύσκολος δρόμος με παγίδες)

- Παντρέψου μία Αμερικάνα για να μην έχεις προβλήματα με βίζες (πριν πας αμερική)

--------------------------------------------------------

Αν θέλεις να μείνεις μόνιμα έξω σε συμφέρει να ακολουθήσεις τον δρόμο για ΜΚΕ

Από την άλλη δεν ξέρω αν σου δημιουργήσουν προβλήματα και σου πουν πως επειδή πήγες στις ΗΠΑ ως «ανταλλαγή» (δηλ. με J1) ή επειδή ζήτησες αναβολή για ειδικότητα, αυτό σημαίνει πως δεν είχες αρχικά την πρόθεση να πας μόνιμα.

Θα συνιστούσα να μιλήσεις με το στρατολογικό γραφείο στην Νέα Υόρκη πριν αποφασίσεις τι θα κάνεις.

Επίσης θα πρέπει να σιγουρευτείς πως το υπουργείο υγείας δεν ζητά να έχεις τελειώσει με τον στρατό για να σου δώσει το χαρτί που χρειάζεσαι για να κάνεις waiver.

Σε συνέχια του τελευταίου ποστ ένα ενδιαφέρον link

που δίχνει πως έχουν ζορίσει τα πράγματα

http://www.greekembassy.org/Embassy/conten...p;article=20628

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το prometric test center είναι το κέντρο που δίνονται όλα τα διπλώματα που αφορούν computerized εξετάσεις στις ΗΠΑ (GRE, GMAT, USMLE, TOEFL) και το τελευταίο δίμηνο είχε κλεισμένα όλα τα ραντεβού στην Αθήνα μέχρι τα Χριστούγεννα! Κάτι που είναι ψιλοπερίεργο, αφού πριν κλείσει έβρισκες ραντεβού ακόμα και 5 μέρες πριν. Αν και όταν είχα πάει για το step 2 και οι 3 θέσεις που είχαν για το step 2 ήταν κατειλημμένες. Πολύ κίνηση...

Αποτέλεσμα...απλά είχε κλείσει και οι υπεύθυνοι στην Ολλανδία δεν φρόντισαν να το βγάλουν από το Site του prometric. com που έχει όλα τα prometric ανά την υφήλιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω κάθε οργανισμός που θέλει να κάνει εξετάσεις πχ NBME που φτιάχνει τα USMLE, προσλαμβάνει το Prometric για να του οργανώσει τις εξετάσεις σε υλικοτεχνική υποδομή. Οπότε δεν νομίζω να έχει να κάνει με τους αμερικάνους αλλά με την εταιρεία prometric και τα γραφεία της στην Ελλάδα. Από όσο μου είπαν οι Ολλανδοί που πήρα και ρώτησα δεν έχουν κάποιον στην Αθήνα να αναλάβει να ξανανοίξει prometric, και φαντάζομαι ότι ο λόγος είναι τα λεφτά . Ένα τέτοιο εγχείρημα θέλει μια κάποια προετοιμασία, αρκετούς ΗΥ, με δικά τους κυκλώματα, ηχομονώσεις, ελέγχους κλπ κλπ. Προφανώς έχουν και κάποιο κέρδος από τα εξέταστρα και μάλλον δεν έφταναν. ποιός ξέρει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περιεργο που εκλεισε το prometric αλλα νταξει, τοσα ταξιδια θα χρειαστει να κανει καποιος που θελει να αρχισει ειδικοτητα στην αμερικη, ενας καρβουνιαρης μεχρι την θεσσαλονικη θα τον πειραξει??? :rolleyes:

Κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω εγω ειναι το εξης: καλα ολα αυτα τα review books, flash cards κτλπ ....για ολα τα αλλα υλικα σε μορφη ηχου και εικονας τι ξερουμε???

καπου ειχα ακουσει εδω για κατι μπ3 με lectures νομιζω, και κατι video( νομιζω ο suave καπου ελεγε οτι ειναι ενα χαος γνωσης τα dvd ) ..... οποτε η ερωτηση ειναι τι υπαρχει απο τετοια πραγματα???(μονο kaplan ???και τι ακριβως βγαζει???) και κυριως αξιζουν αν τα χει δοκιμασει κανενας????

btw σε ενα torrent search που εκανα δν βρηκα παρα μονο κατι dvd....

Τροποποιήθηκε από indie
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ok...από τις 16 εβδομάδες που διάβασα για το step 2, τις πρώτες 3.5 άκουσα/είδα τα DVD του Kaplan.

Το μόνο που με βοήθησε να απαντήσω αμέσως σε Passing score τις ερωτήσεις ήταν αυτό της Ψυχιατρικής. Δεν χρειάστηκε να διαβάσω τίποτε άλλο για ψυχ παρά μόνο άκουσα την Αλίνα και έκανα qbank.

Παιδιατρική άκουσα μέχρι τέλος αλλά το επίπεδο απέχει πάρα πολύ από τις ερωτήσεις και δεν αξίζει τον κόπο να το ακούσει κάποιος.

Ξεκίνησα γυναικολογία και χειρουργική αλλά κατάλαβα ότι το πήγαιναν όπως ο παιδίατρος δλδ διάβαζαν από μέσα από τα notes και καθώς ο χρόνος για να ακούσω 5 σελίδες DVD ήταν μία ώρα, ενώ ο χρόνος να τις διαβάσω ήταν 10 λεπτά, θεώρησα ότι αν ήθελα, θα διάβαζα τις Kaplan notes (δεν τις διάβασα για την ιστορία απλά διάβασα το Crush Step 2 και το Step 2 secrets τα αντίστοιχα κεφάλαια και έκανα ερωτήσεις).

Για παθολογία άκουγα και ταυτόχρονα απομαγνητοφωνούσα. Δλδ είχα ένα μικρό παραθυράκι και έγραφα σε word file όσα άκουγα. Είναι πολύ πιο γρήγορο το typing από το να γράφεις με μολύβι και χαρτί και επιπλέον έχεις την δυνατότητα να τα επεξεργαστείς μετά με bold, χρώματα, σχέδια με αποτέλεσμα, εκτός της μίας φοράς που άκουσα την παθολογία, να τα διαβάσω και άλλες 2-3 φορές, δλδ σαν να έχω ακούσει 3 φορές το DVD.

Αποτέλεσμα όλων αυτών -> τα DVD δεν επαρκούν για να περάσεις. Δλδ ακόμα και αν τα ακούσεις όλα 2-3 φορές, οι ερωτήσεις είναι πιο απαιτητικές. ΟΜΩΣ αν κάποιος είναι παντελώς άσχετος με ένα θέμα πχ νεφρούς, πνεύμονες, αιματολογία, σου λένε τα χοντρά έτσι ώστε να μην ακούς αλδοστερόνη, FEV1/FVC, CLL, AML και αναρωτιέσαι τί σημαίνουν.

Άρα θέλει ένα γρήγορο πρώτο περασματάκι (άκουγα περίπου 9-10 ώρες DVD/ημέρα ενώ όταν διάβαζα διάβαζα περίπου 4-5 ώρες/ημέρα)

Για το στεπ 1, είχα πάλι τα DVD αλλά άκουσα μόνο τα mp3 για το general pathology του Goljian και αυτό γιατί ΟΛΟΙ τα είχαν ακούσει. Ευτυχώς είχα πάρει και απομαγνητοφωνήσεις και παρακολουθούσα από εκεί, κάτι που μου γλύτωσε χρόνο και ήταν πιο εύκολο. Δεν είχα πολύ χρόνο για το step 1 οπότε δεν άκουσα τα υπόλοιπα. Τα mp3 τα άκουσα αφού είχα διαβάσει και κάνει ερωτήσεις οπότε ουσιαστικά είχα τον κύριο όγκο γνώσης. Είναι πολύ καλά για κάποιον που ξεκινάει, λέει όλες τις χρήσιμες λεπτομέρειες, ομαδοποιεί και ταξινομεί τα concepts και η ύλη που διδάσκει καλύπτει και pathology και pathophys.

Λείπει η εικόνα αλλά το webpath συμπλήρωσε τα κενά.

Επομένως προσωπικά πιστεύω ότι σε καμία περίπτωση (πλην ψυχιατρικής) δεν σε καλύπτουν τα DVD ή τα mp3 αλλά αν δεν έχεις επαφή με το αντικείμενο είναι ένα ωραιότατο εργαλείο να σου θυμίσει τα βασικά (και μη) του κάθε μαθήματος.

Βέβαια ποτέ μην ξεχνάμε ότι εξαρτάται και από τί επίπεδο ξεκινάει κάποιος. Εγώ μιλάω για τον μέσο->κακό φοιτητή ιατρικής στην Ελλάδα οπότε νομίζω ότι καλύπτω και τους άριστους :)

Edit: το ίδιο καλά όπως στην ψυχιατρική ήταν τα biostatistics και τα ethics του Kaplan. Δλδ αρκούσαν για να απαντήσω σε passing score τα αντίστοιχα θέματα.

Τροποποιήθηκε από suave
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

suave emiloveyou

λεπτομερεστατη!!!!......

μπορω να ζητησω μια χαρη??? εχεις τα mp3 του goljan ??? ή αν μπορεις να μου υποδειξεις σε p.m. καποιο λινκ γιατι εγω αυτα δν τα βρηκα στο νετ(εκτος αν υπαρχουν ολα αυτα σε καποιο site-forum και δν το ξερω, γιατι σε torrent δν τα βρισκω...)

επισης μια απορια...τισ απομαγνητοφωνησεις που λες οτι ειχες παρει π.χ. για το στεπ 1 .....αναφερεσαι απο καποιο αλλο παιδι ή υπαρχουν -πωλουνται στο νετ???

thanx παντως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι τα έχω αν είσαι Αθήνα στείλε πμ, αν και για τις επόμενες εβδομάδες τρέχω αρκετά αλλά promise θα στα δώσω πριν τέλος σεπτέμβρη.

Τις απομαγνητοφωνήσεις τις πήρα από εδώ

http://www.prep4usmle.com/forum/thread/67765/ Αν θες ξεκίνα να διαβάζεις από εδώ μέχρι να βρεθούμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει βρει κανείς παρεπιπτόντως τα Usmle Kaplan Step 1 Lectures Notes 2008-2009??? Μόνο 2006-7 βρίσκω emconfused

Επίσης για τα DVD δεν έχω βρει τπτ σε torrent γενικά... Ή τα αγοράζω υποχρεωτικά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τα dvd κοιτα τα link της suave....

για τα notes δν ξερω αν καποιος εχει ανεβασει τα πιο προσφατα αλλα αποτι ξερω και με τα 2007 εισαι πληρως καλυμενος...ειναι ολοιδια....

βεβαια αν θες τη γνωμη μου οι kaplan notes δν ειναι η πανακεια για κανενα κομματι πλεον.... υπαρχουν πολυ καλυτερα review books , τα οποια υπαρχουν και στο νετ απο δω και απο κει αν δν θες να δωσεις και τα 30Ε που κανουν....πλεον αν δεις κανενας δν κολλαει ουτε σε εναν εκδοτικο οικο, ουτε σε μια σειρα κτλπ.... brs, rr , high-yield......θελει ποικιλια!!!!!

Τροποποιήθηκε από indie
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν....δεν ξέρω αν το έχετε ξαναδεί, αλλά υπάρχει ένα θέμα με την πολιτεία της Νέας Υόρκης και τα clerkships:

According to New York State Department of Health regulations, medical students whose medical education includes more than 12 weeks anywhere outside the country where their medical school is located are ineligible to participate in post-graduate training programs (residency and fellowship) in New York State if the medical school is not approved by the NYS Education Department for extended clerkships. List of approved schools is available at http://www.op.nysed.gov/medforms.htm

Βασικά, έστειλα και mail στο department of education της NY State και είδα και συζητήσεις για το θέμα σε ξένα φορουμ και έχω καταλήξει στα εξής:

To Health Department είναι υπεύθυνο για τα residency programs

To Education Department είναι υπεύθυνο για licensure

Και το μεν και το δε αν έχεις κάνει πάνω από 12 εβδομάδες δεν σου επιτρέπουν είτε να κάνεις ειδικότητα είτε να πάρεις άδεια, εκτός και αν είσαι από τα approved med schools, που είναι κάτι σχολές στην Καραϊβική, στην Πολωνία και δε συμμαζεύεται.

Βασικά η απορία μου είναι που φαίνεται πόσα και για πόσο καιρό έχει κάνει κάποιος electives? Εννοώ τα electives σου καταχωρούνται σε κάποιο αρχείο, ή απλά σου δίνουν τη βεβαίωση και φεύγεις?

Και επειδή το βλέπω το σχόλιο να έρχεται "καλά πόσα electives θες κι εσύ??", μου φαίνεται αρκετά σοβαρό το θέμα για μία τόσο IMG friendly πολιτεία να πηγαίνει στράφη επειδή έχει κάνει κάποιος 1 εβδομάδα παραπάνω....

Τροποποιήθηκε από lakare
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι σχολές απο Caribbean μεριά δεν έχουν μεγάλα νοσοκομεία και στέλνουν τους Αμερικάνους φοιτητές 3ο και 4ο έτος σε νοσοκομεία στο mainland. To Πόρτο Ρίκο είναι εξαίρεση, είναι στο LCME. Είναι κανένας απο σας απόφοιτος του St George και του Ross? Γιατί όπως το Ελληνικό νοσοκομείο θέλει το βουλγαρορουμάνο του, έτσι και το Αμερικάνικο θέλει τον καραβαϊκό του :-D... Όλες οι προηγμένες χώρες κάνουν εισαγωγή γιατρών, που τους βγάζουν το λάδι μέχρι να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες... Μόνο η Ελλάδα κάνει εισαγωγή και εξαγωγή ταυτόχρονα. Κρίμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λίγο στα γρήγορα, για να κάνεις elective είδικα στην NY πρέπει να πάρεις letter of eligibility από το NYSED δηλαδή ότι δεν έχει συμπληρώσει τις 12 βδομάδες. Αν θες να κάνεις ειδικότητα μετά, καταθέτεις τα χαρτιά σου κανονικά. Απ'ότι όμως έχω καταλάβει, αυτό φαίνεται μόνο απ'την "αναλυτική" σου και κατά πόσον επίσημα τα electives αναγνωρίζονται από την σχολή σου .

Δηλαδή και 325235235 βδομάδες elective να έχεις κάνει αν δεν είναι για credit δεν πρέπει να τους νοιάζει ιδιαίτερα. Βέβαια κανένας δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά ότι αν βάζεις στα application αριστερά και δεξιά ότι έκανες 32451325125 βδομάδες δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αυτά έχω καταλάβει εγώ από το studentdoctor.net και απ ότι επαφή είχα με NYSED ( η οποία δεν ήταν και η πληρέστερη μέχρι τώρα)

Ότι πληροφορία έχεις πόσταρε. θα βοηθήσεις και μένα. Τελικά το elective που ήταν να κάνω δεν το κανά για οικογενειακούς λόγους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γενικα εχει να πει κατι καποιος για τα electives???γιατι αποτι εχω καταλαβει ειναι το πιο χυμα κομματι απο ολη τη διαδικασια της προετοιμασιας...ειναι ΑΝ και ΜΗΠΩΣ σου κατσει η ολη κατασταση...

ρε monkey man , σορρυ ρε φιλε....και αποτι θυμαμαι ειχες βρει κατι καλο.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα με ενδιαφερει η ειδικοτηττα πνευμονολογιας .Μπορει κανεις να με ενοιμερωσει γυρω απο αυτη την ειδικοτητα στην αμερικη.τι ζητηση υπαρχει ,ποσα χρονια ειναι η ειδικοτητα και κυριως μεσα στην ειδικοτητα αν δινουν εξετασεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.