Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Εγώ προσωπικά θα παώ, αν όλα πάνε καλά, μέσω γνωστού!Δεν το έχω ψάξει με αιτήσεις και electives.emquestion Να ρωτήσω κάτι τον Sperrgebiet : διαβάζεις και εσύ για τα USMLE?Φαίνεσαι πολύ κατατοπισμένος.Τα συγγράματα που προτείνεις τα έχεις κι εσύ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Λοιπόν μάγκες αυτά που έγραψα οτι τα τεστ είναι adaptive πλέον και το σύστημα βαθμολόγησης δεν είναι επισήμως ανακοινωμένα.Ελπίζω να μην αγανακτήσει κάποιος.

Τα USMLE δεν είναι adaptive. Τα GRE και άλλα computerized test στις ΗΠΑ είναι. Από όσο ξέρω εγώ που η πληροφόρηση που έχω είναι η επίσημη μέσω ECFMG site, ECFMG reporter.

Τα Kaplan notes εμένα με απογοήτευσαν και δεν τα θεωρώ ούτε καν ότι πλησιάζουν τα BRS ή τα NMS. Δεν έχουν εικόνες, δεν εστιάζουν στα high yields. Η Kaplan Qbank επίσης. Αν έχεις περάσει την UW τότε κάνε και Kaplan να καθαρίσει το μυαλό σου και να παίρνεις και μεγάλα scores. Αλλά πραγματικά ο καθένας πρέπει να βρει τα βιβλία που του ταιριάζουν, τον εμπνέουν και το πρώτο και βασικό βήμα είναι να ξεκινήσει να διαβάζει (γιατί στα σχέδια και τις συμβουλές όλοι καλοί είμαστε αλλά στο να στρωθούμε είναι το πρόβλημα :))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δική μου εμπειρία από τη μέχρι στιγμής μελέτη μου για το step 1.

Από kaplan notes (τα 2004 έχω) μου άρεσαν η φυσιολογία και η βιοχημεία.

Ειδικά για τη βιοχημεία καλές είναι και οι διαλέξεις του τύπου με τη γαλλική προφορά από τα kaplan dvds.

Επίσης, χρήσιμη είναι και η kaplan physio Qbank. (κυκλοφορεί στο ιντερνετ, καμία σχέση με τη kaplan Qbank)

Ως βιβλίο αναφοράς ο Ganong είναι εξαιρετικός.

Για Pathology προτιμώ το RR του Goljan μαζί με τις διαλέξεις του, παρέα με το Robbin's review of Pathology.

Για Μικροβιολογία το μόνο αξιόλογο βιβλίο που βρήκα είναι του Levinson.

Ανατομία, νευροεπιστήμες High-yield. Επίσης μου άρεσε το High-yield histology, αλλά σίγουρα δεν είναι απαραίτητο.

Για φαρμακολογία καλός είναι ο Katzung.

Behavioral Science BRS

Το USMLE πράγματι δεν είναι ακόμη adaptive ούτε και αναμένεται να είναι για αρκετό καιρό ακόμη.

Η μόνη αλλαγή που αναμένεται στο step1 από τις αρχές του επόμενου χρόνου είναι η προσθήκη κάποιων multimedia ερωτήσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Notbad δε λες τίποτα.Αυτά που γράφεις είναι [..].Κενό.Τίποτα που να έχει αξία.

Το οτι επισήμως τα τεστ δεν είναι adaptive το ξέρω.Εχεις όμως υπόψη σου τι τακτική χρησιμοποεί το ECFMG όταν θέλει να εισαγάγει μια νέα μέθοδο?Φυσικά αν ήξερες οτι δοκιμάζουν το adaptive θα άλλαζες τις απαντήσεις και δεν θα είχαν αξιόπιστες στατιστικές μετρήσεις γιατί θα ήσουν υποψιασμένος.Τέλος πάντων δεν συνεχίζω σε αυτό το ζήτημα γιατί μπορεί να κατηγορηθώ για ανάρμοστη συμπεριφορά.Δε θα πω και για τον τρόπο βαθμολόγησης.

Φαίνεται notbad δεν τα έχεις δώσει τα τεστ.Γιατί αν τα είχες δώσει,δε θα έλεγες κάποια πράγματα.

Κατ΄αρχήν τα NMS είναι εντελώς ξεπερασμένα.Κανείς δεν τα διαβάζει πια.Ισχυαν τη δεκαετία του ΄90 πριν τα τεστ αλλάξουν μορφή πράγμα το οποίο συνέβη το 2002.Μέχρι το 2004 ο Kaplan ήταν αρκετός.Τότε βγήκε το USMlEWORLD και εκτίναξε τις επιδόσεις των υποψηφίων.Οπότε και η βάση προσαρμόστηκε,δηλαδή ανέβηκε.Αλλο σημαίνει το 85 σήμερα,άλλο σήμαινε το 2002.Το 85 του 2002 είναι το σημερινό 80 περίπου.

Τέλος πάντων αυτά είναι ευαίσθητα θέματα και υποτίθεται οτι τα USMLE δεν είναι ανταγωνιστικά.Στην ουσία παίρνουν μέτρα για να εξασφαλίσουν οτι δεν είναι ανταγωνιστικά.Επίσης για να εξουδετερώσουν κάποιες πρακτικές που δεν θέλουν οι εξεταστές να δίνουν πλεονέκτημα.Για αυτά αργότερα.

Ας δούμε πάλι την ύλη.

Να διαβάσει κανείς όλα τα BRS είναι αδύνατο και εντελώς άσκοπο.Τι νόημα έχει να μάθεις όλη την BRS Anatomy τη στιγμή που ελάχιστα θα εξεταστούν?Και σιγά μη θυμάσαι τόσες χιλιάδες σελίδες από το άθροισμα των BRS.Η τελευταία εβδομάδα είναι πολύ σημαντική.Πρέπει όλα να περάσουν από τα μάτια σου.

Για αυτό το First Aid προτείνει μόνο BRS patho και BRS Physio.Και έχει δίκιο.Για neuro και embryo προτείνει high yield.Αυτά διαβάζουν όλοι και είναι αρκετά.Η εναλλακτική είναι τα Kaplan notes που περιλαμβάνουν ακριβώς τα ίδια με τα HY Neuro και embryo.

Για molecular biology,genetics,immuno οι πάντες διαβάζουν τα Kaplan notes.Για pharma το 80% διαβάζει μόνο Kaplan notes.Ενα άλλο 20% επεκτείνει με Katzung ή Lippicnott illustrated.

Για biochem το Lippicnot κάνει.Είναι όμως υπερβολικά εκτεταμένο αν και το συστήνει το FA.Για αυτό το 90% προτιμούν την εύπεπτη biochem των Kaplan notes.

Η anatomy είναι πρόβλημα.Δεν υπάρχει καλό περιληπτικό βιβλίο(το HY είναι χάλια,το BRS υπερβολικά εκτεταμένο χωρίς σχήματα)για αυτό το 95% σπεκουλάρει στην Anatomy των Kaplan notes με λίγο άτλαντα.

Ετσι κι αλλιώς το βαρύ πυροβολικό είναι το USMLEWORLD.Αυτό έχει το σκληρό πυρήνα της ύλης και των δυσκολότερων θεμάτων.Τώρα το κάνουν σχεδόν οι πάντες,συνεπώς χωρίς αυτό πας σαν πρόβατο επί σφαγή ιδίως στο 2CK.

Η Qbank του Kaplan σε αρχείο για το Step 1 παραμένει καλή αλλά τώρα θέλει και το USMLEWORLD.Χωρίς αυτό είναι ελλιπής.Δεν καλύπτει τα δύσκολα,σκληρά θέματα που δίνουν το βαθμό.Η εξέταση περιστρέφεται γύρω από concepts και τα concepts τα έχει το usmleworld.

Για Patho το 90% διαβάζει Gojan.Ενα 10% BRS.Η patho του Gojan είναι πολύ κοντά στις ερωτήσεις patho του USMLEWORLD.Καλύπτει το 80%.Ενώ η BRS patho το 50%.

Ξέρω πώς νιώθεις notbad.Λες τι θα γίνει αν ένας φύτουλας,άχετος με το ζήτημα διαβάζει τον sperrgebiet και γραφεί στο USMLEWORLD από τον πρώτο μήνα,διαβάσει τα Lippicnot,τα notes κτλ και μαγκέψει σε τέσσερις μήνες?Γιατί να μαγκέψει ο φύτουλας,που είναι άσχετος από το σύστημα?Να περάσει πρώτα από περίοδο δοκιμών,να κάνει λάθη,να ψαρώσει,να μπει στο κλίμα.Ετσι θέλω notbad.Θέλω να κάνω μάγκα τον nerd.Να πάει εκεί να τους πάρει τα σώβρακα.Ακόμα και να ξέρει τι μέτρα έχουν πάρει εναντίον του.

Θα δώσω και τα links για τα βιβλία που ζητήθηκαν ώστε να κατεβούν τζαμπέ όπως κάνουν οι περισσότεροι.Αποτίω ένα όρο τιμής στα πνευμτικά δικαιώματα.

Λοιπόν για Kaplan books για το step 1

για pharma

www.megaupload.com/?d=7KPD254T

για anatomy

www.megaupload.com/?d=7DPCPINA

για micro-immuno

www.megaupload.com/?d=2HLI6QH8

για patho

www.megaupload.com/?d=YUB8MQN8

για biochem

www.megaupload.com/?d=2D5RJ5TG

για physio

www.megaupload.com/?d=ISTME4IK

για behav. science

www.megaupload.com/?d=7KPD254T

Η Kaplan Qbank για patho του 2006

www.rapidshare.de/files/32516777/PATHOLOGY_649_.zip

Η BRS patho του 2002(ίδια με του 2006)

www.rapidshare.de/files/25685054/BRS_PATHO_.2nd_ED.rar

Η neuroanatomy high yield

www.sendspace,com/file/8cykr4

Η embryology high yield

www.sendspace.com/file/6huj5y

Η pharma του Katzung

www.sendspace.com/file/sim8yh

Αυτή η ύλη είναι αρκετή.Θα δώσω και τα link για ολόκληρη την Kaplan Qbank και την BRS physio.

Γραφτείτε οπωσδήποτε στο usmleworld.

www.usmleworld.com

Αυτοί δεν αφήνουν να κάνεις upload την Qbank τους.Παρακολουθούν το internet και ρίχνουν πρόστιμα.

Τροποποιήθηκε από sperrgebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με την μαγκιά κανείς δεν πέρασε τα τεστ. Εγώ δεν πρότεινα κάποια συγράμματα. Η δική μου εμπειρία του τελευταίου εξαμήνου δίνοντας τις εξετάσεις μου δίδαξε ότι τα Kaplan notes μου έφαγαν πολύ χρόνο και η Kaplan Qbank δεν αντικατοπτρίζει το τελικό score που παίρνει κάποιος. Το ποιός δεν έχει δώσει τις εξετάσεις φαίνεται...

Εγώ μία συμβουλή έχω να δώσω κι όποιος θέλει την ακούει. Θέλει διάβασμα και συγκέντρωση. Έχουμε περάσει και πιο δύσκολα ως φοιτητές ελληνικών ιατρικών σχολών αλλά δεν είναι απλή η εξέταση. Εμένα τα NMS αν και παρωχυμένα (όπως λες) ήταν το πιο ευχάριστο διάβασμα της ζωής μου. Και τα BRS. Αλλά εμένα μου ταίριαζαν. Τα Kaplan notes και τα FA με τις χαζοαμερικανιές τις ακροστοιχίδες και τους μνημονικούς κανόνες, μου έφερναν πονοκέφαλο. Αλλά αυτό συνέβη σε ΕΜΕΝΑ. Και ο καθένας πρέπει να βρει τί του ταιριάζει και πόσο χρόνο χρειάζεται.

Γιατί να αλλάξεις τις απαντήσεις στα adaptive; Adaptive ξεadaptive (δλδ όσο δυσκολεύουν οι ερωτήσεις και εσύ συνεχίζεις να απαντάς παίρνεις περισσότερους βαθμούς από τον συνεξεταζόμενο που απαντάει μόνο εύκολες ερωτήσεις) την σωστή απάντηση ψάχνεις. Αλλά αυτό δεν ισχύει στα USMLE. Το πώς βγάζουν βαθμολογία δεν το ξέρω αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Είμαι σίγουρη ότι έχουν ένα περίπλοκο σύστημα κατανομής με 38 STDV ανά κατηγορία. Αλλά γιατί αυτό να αλλάξει τον τρόπο που διαβάζει κάποιος; Τέλος πάντως δεν βοηθάμε κανέναν άνθρωπο με τις βλακείες που λέμε. Και επειδή αυτό το θέμα είναι άκρως χρήσιμο και βοηθητικό για να το πώς να κάνει κάποιος ειδικότητα στις ΗΠΑ από εμένα τέλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την ακούτε την notbad?Δεν τα λέει άσχημα.Μέσα από αυτές τις αντιπαραθέσεις βγάζει κανείς και τα βασιμότερα συμπεράσματα.Σίγουρα αν κάποιος μπορεί να μάθει το Lippicnot illustrated Pharma ή biochem έχει ένα μικρό προβάδισμα σε σχέση με κάποιον που διάβασε μο΄νο Κάπλαν.

Για το Step 2CK εγγυώμαι οτι το Blueprints pediatrics και Ob/Gyn είναι σαφώς ανώτερα των Κάπλαν notes συγκριτικά με αυτό που ζητούν τα πραγματικά τεστ.Η cardiology και gastro όμως των Kaplan notes καλύπτει καλύτερα απο ό,τι η cardio και IM των Blueprints.Το emergency medicine των blueprints βοηθάει.Η psychiatry,surgery των Kaplan notes και Blueprints είναι ισάξια,δηλαδή δεν καλύπτουν ούτε το 50% από αυτά που πέφτουν.Για αυτό χρειάζεται το UW.

Τέλος πάντων αυτά τα έχω γράψει.

Για να δούμε λίγο υλικό.

Το First aid του 2007.

www.megaupload.com/?d=45JOH4L0

Ολα τα pretest μαζί(καλά για biochem,micro)

www.megaupload.com/?d=L8MI1XWP

Και τώρα ένα λουκουμάκι για τους πολεμιστές του USMLE.Τα rapid review.Εξαιρετικά χρήσιμο το RR της patho,ιδίως για εξάσκηση με την patho του Gojan.Διότι και αυτό το έφτιαξε ο Gojan.Δυνατές όμως και οι ερωτήσεις micro.

www.rapidshare.com/files/5356037/Gojan Rapid Review step 1 CD.rar.html

www.rapidshare.com/files/3685878/RR-Anatomy.rar

www.rapidshare.com/files/37221590/RR-Pathology.exe

www.rapidshare.com/files/36087680/RR Biochemistry.rar

www.rapidshare.com/files/36089108/RR-Microbiogy.rar

www.rapidshare.com/files/37200235/RR-Histology.rar

www.rapidshare.com/files/3086684/RR_behavioral_science.rar

Αντε και η Kaplan Qbank για το step1 που υποσχεθήκαμε.

www.rapidshare.com/files/31826367/biostatistics26.rar

www.rapidshare.com/files/31855913/Biochemistry 66.rar

www.rapidshare.com/files/31858083/Genetics 60.rar

www.rapidshare.com/files/31865517/immunology/04.rar

www.rapidshare.com/files/31870126/Gross Anatomy/36.rar

www.rapidshare.com/files/31872566/MISC 22.rar

www.rapidshare.com/files/31872879/Solved Misc Q 245.rar

www.rapidshare.com/files/37532028/Physiology 95.rar

www.rapidshare.com/files/37542787/Pharma 185.rar

www.rapidshare.com/files/37581436/Pathophysiology 239 .rar

Την Qbank για patho την έδωσα σε προηγούμενο ποστ.Gojan και πάλι Gojan.25 χρόνια στο κουρμπέτι ο τύπος,το έμαθε το σύστημα.Η patho του είναι βίβλος στην Ινδία.Σχεδόν διδάσκεται στο πανεπιστήμιο.Εβγαλε φέτος ένα συντομότερο review της patho που θα δώσω το link αν μπορέσω.Αν είσαι τριιτοετής,τεταρτοετής,παράτα τις τρίχες που σου δίνουν και πιάσε την patho του Gojan.Μαθε την φαρσί όπως οι Ινδοί.

Τροποποιήθηκε από sperrgebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!

ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ...

ΕΙΜΑΙ ΙΑΤΡΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΣΤΟ ΠΕΜΠΤΟ ΕΤΟΣ.

ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ STEP 1 , ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ 2008, ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΕ ΑΠΡΙΛΙΟ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΧΡΙΣΤΟ...ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ?

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ONLINE REGISTRATION...

ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΗΛΩΝΩ ELIGIBILITY PERIOD?

ΤΑ ΠΡΟΚΛΙΝΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΑ?

ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΤΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ Η' ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΡΓΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΩ?

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ..ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

HELP

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα patata,θεωρητικά αν πάρεις βεβαίωση από τη σχολή οτι πρόκειται να τελειώσεις εντός τριών μηνών,το ECFMG μπορεί να σου δώσει το δικαίωμα να δώσεις USMLE.Αν όμως δεν πάρεις τη βεβαίωση ή δεν στην αναγνωρίσουν,θα πρέπει να στείλεις στις ΗΠΑ μεταφρασμένο αντίγραφο του παπύρου.Και ο πάπυρος κάνει περίπου ένα χρόνο να εκδοθεί μετά την ημερομηνία ορκωμοσίας.Στο ECFMG δεν δέχονται άλλο χαρτί εκτός του παπύρου.Αυτά που χορηγούν οι σχολές ως βεβαιώσεις αποφοιτήσεως δεν κάνουν για τις ΗΠΑ.

Τη λέξη πάπυρος φυσικά δεν θα τη συνατήσεις στο bulletin του ECFMG,διότι δεν υπάρχει στα αγγλικά.Αυτό όμως εννοούν όταν λένε copy of original degree,Ptychion Iatrikes.

Χρειάζεται επίσης ένα έντυπο που το συμπληρώνει η Σχολή.Αυτό είναι τυποποιημένο,έχει τη φωτογραφία σου και η Σχολή έχει εμπειρία και ξέρει να το φτιάξει.(εκτός κάποιων επαρχιακών σχολών ίσως).Επισυνάπτεις και κάτι βεβαιώσεις ταυτοπροσωπίας που σου ζητάνε με υπογραφή δημόσιας αρχής ή συμβολαιογράφου και τα στέλνεις στο ECFMG.Αυτά τα στέλνεις όταν υποβάλλεις την αίτηση ηλεκτρονικά ή λίγο πριν.Είναι αυτά που ονομάζονται credentials.Το ECFMG σε ενημερώνει με e-mail εάν έφτασαν και έγιναν ή όχι δεκτά.Ακολούθως ενημερώνει το OASIS.

Για να δώσεις πρέπει να βάλεις λεφτά στο λογαριασμό σου στο OASIS.Δηλαδή μπαίνεις με το ID number που σου στέλνουν εμπιστευτικά και καταθετεις τα χρήματα με πιστωτική.Μπορείς και με έμβασμα αλλά η πιστωτική είναι ο καλύτερος τρόπος διότι δεν πληρώνεις φόρο μεταβίβασης και τα λεφτά μπαίνουν την ίδια μέρα.

Μετά θα σου γράψω πώς δηλώνεις ποια ημερομηνία θες για τις εξετάσεις.

Να και το usmleRX από τους τύπους του First Aid.(όχι τίποτα σπουδαίο αλλά δείτε τις ερωτήσεις).

http://rapidshare.com/files/39313816/Anatomy.rar

http://rapidshare.com/files/40364889/BIOCHEMISTY.rar

http://rapidshare.com/files/41179567/Pathology.rar

http://rapidshare.com/files/41185914/Pathophysiology.rar

http://rapidshare.com/files/41193387/Physiology.rar

http://rapidshare.com/files/41205710/Behavioural Science.rar

http://rapidshare.com/files/41296796/Biochemistry.rar

http://rapidshare.com/files/41302320/Microbiology.rar

Τροποποιήθηκε από sperrgebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού δώσεις και περάσεις τις εξετάσεις, τον Σεπτέμβριο κάθε χρόνου κάνεις αιτήσεις, από Νοέμβριο-Φεβρουάριο σε καλούν σε συνεντεύξεις, τον Μάρτιο γίνεται το Match και τον Ιούνιο ξεκινάς ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετω ολους τους συναδελφους!

Τον τελευταιο καιρο διαβαζω το φορουμ και ευχαριστω ολουσ για τις πληροφοριες!

Αυτην την εβδομαδα ηθελα να κανω την αιτηση αλλα σημερα εδιαβασα ενα ποστ και ΦΡΙΚΑΡΑΑΑΑ

Και μιλαω γι αυτο για τον ΠΑΠΥΡΟ.......

Εγω απφοιτησα απο Θεσσαλονικη περυσι, με ορκομωσια Οκτωβριο 2006, καταληψεις κτλ κτλ για οσους ξερουν. Ο παπυροσ δεν ξερω αν εχει βγει....αυτο σημαινει οτι οποιοσ εχει παρει πτυχιο και θελει να δωσει εξετασεις πρεπει να περιμενει να του βγει ο παπυρος?????Αν ετσι κανατε ολοι, οκ παω πασο. Νομιζω οτι στη σχολη ειναι κατηγορηματικοι οτι δεν βγαινει αλλο χαρτι, παρα μονο το πιστοποιητικο αποφοιτησεως.Εγω μενω πλεον Αθηνα και ειχα παραγγειλει 2 πιστοποιητικα που τα μετεφρασα κιολας για την αιτηση, και τωρα ειμαι καπως πελαγομενος. Και οι αμερικανοι θελουν ptychion iatrikes...Μ αυτα και μ εκεινα φοβαμαι οτι παειθ πισω η eligibility period που την ηθελα δεκεμβριο-φεβρουαριο.

Αν υπαρχει κανεις που να αντιμετωπισε το ιδιο προβλημα με παπυρο ως αποφοιτος ας μου πει τι να περιμενω απο την εμπειρια του. Και αν ειναι να περιμενω τον παπυρο , να τον βγαλω μια απλη φωτοτυπια???Αυτο που φαινεται πιο προχειροδουλεια απο ενα επισημο αντιγραφο πτυχιου.

Επισης αν ενδιαφερεται κανεις για ανταλλαγη υλικου για Στεπ1 ασ επικοινωνησουμε.Η εστω απο εδω, εγω πχ θα ηθελα αν υπαρχουν διεθεσιμα Καπλαν η και σημειωσεισ ΚΑΠΛΑΝ 2006( η και 2007 δεν 8α ελεγα οχι). Και για behavioral Sciences?ΚΑμια ιδεα?Εχω καπλαν 2002, UCV, rapidreview.

Γενικα αν κυκλοφορει ΝΕΟ υλικο ας αλληλοβοηθιομαστε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρειάζεται επίσης ένα έντυπο που το συμπληρώνει η Σχολή.Αυτό είναι τυποποιημένο,έχει τη φωτογραφία σου και η Σχολή έχει εμπειρία και ξέρει να το φτιάξει.

Κατι ακομη που ξεχασα σχετικα με ατο που εκανα επικολληση πανω...

σε ποιο εγγγραφο αναφερεσαι ακριβως?σε καποιο απο τα γνωστα που κατεβαζουμε απο ECFMG?Γιατι δεν ακουγεται ιδιαιτερα ρεαλιστικο σεναριο να παω στη γραμματεια να πω θελα ενα εγγραφο κσερετε εσεις και εκεινοι να μου το φτιαξουν με το χαμογελο στα χειλη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχήν ramsis δεν δείχνεις τον πρέποντα σεβασμό.Εδώ σου δίνουν πληροφορίες για ένα θέμα που έχει ταλαιπωρήσει τόσο κόσμο και εσύ διαμαρτύρεσαι και προβαίνεις σε προσωπικές αιτήσεις.

Εδώ γράφουμε για τους φύτουλες,όχι για τους τυχοδιώκτες.Στις ΗΠΑ πτυχίο θεωρούν τον πάπυρο.Το πιστοποιητικό αποφοιτήσεως δεν είναι πτυχίο.Είναι βεβαίωση οτι αποφοίτησες.Κάνει για την Ευρώπη,όχι όμως για την Αμερική.Στην Αμερική ζητούν copy of original degree,το 'πιασες?Είναι το original degree,όχι η βεβαίωση αποφοιτήσεως.Θέλουν να δουν την υπογραφή του πρύτανη,του rector(που ο Γιωργάκης δεν ήξερε οτι λέγεται έτσι,τον είπε president μπροστά στους υπουργούς).Στις ΗΠΑ βέβαια έπρεπε να βάλει υπογραφή ο chair στο πτυχίο,στην Ελλάδα όμως είναι rector και αν στείλεις τη μετάφραση του παπύρου με αυτό τον όρο θα την δεχτούν.

Εννοείται πως το άλλο χαρτί είναι ένα από τα τυποποιημένα έντυπα του ECFMG.Βάζεις τη φωτογραφία σου πάνω και το δίνεις στη Γραμματεία της σχολής για επικύρωση.Ακολούθως το ECFMG επικοινωνεί με τη Γραμματεία για να βεβαιωθεί οτι όντως αποφοίτησες και όταν το κάνει σε ενημερώνει με e-mail οτι τα χαρτιά σου εξετάστηκαν και έγιναν δεκτά.Το οτι εξετάζονται το βλέπεις στο OASIS.Το αν έγιναν δεκτά πάλι το βλέπεις στο OASIS.

Οι σχολές Αθηνών και Θεσσαλονίκης έχουν εμπειρία με τα USMLE καθότι τα δίνουν αρκετοί απόφοιτοι και ξέρουν πώς να συμπληρώσουν το τυποποιημένο έγγραφο που τους δίνεις.Για τις επαρχιακές σχολές χρειάζεται μεγαλύτερη ατομική πρωτοβουλία.

Τροποποιήθηκε από sperrgebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητε Spergebeit μαλλον εισαι ιδιαιτερα οξυθυμος, δεν ειχα καμια προθεση να προσβαλλω κανεναν ουτε να δειξω ¨μη δεοντα σεβασμο¨. Απο εσενα οπως και απο τον καθενα που διαβαζει αυτο το φορουμ θα περιμενα να δειξει κατανοηση στην ανησυχια ενος συναδελφου που αντιμετωπιζει καποιο προβλημα μπροστα στην γραφεικρατεια για την οποια τοσοι μιλησαν μεχρι τωρα εδω μεσα. Παρ ολα αυτα σε ευχαριστω παρα πολυ που απαντησες και που εδωσες κι εσυ τισ χρησιμες πληροφοριες σου.

Τον " τυχοδιωκτισμο" δεν θα τον σχολιασω....

Και δεν προκειται για δικες μου αιτησεις-απαιτησεις. Απορω που σχολιαζεις αρνητικα κατι που θα επρεπε να ειναι αυτονοητο και ισως ο πρωταρχικοσ σκοπος ολων μας, και εννοω την αληλοβοηθεια την αλληλοστηριξη για να πετυχουμε ολοι μας τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα. Δεν νομιζω να διαφωνει καποιος με αυτο.Εχουν γραφτει παλαιοτερα ποστς για το ποσο ομαδικα αντιμετωπιζουν τισ εξετασεις υποψηφιοι αλλων χωρων.Γιατι να μην ειμαστε κι εμεις εξισου και παραπανω ανταγωνιστικοι?Δεν χρειαζεται να φαγωνομαστε και να δημιουργουμαι θεμα χωρις λογω. Think posotive παιδια;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεκινώ λέγοντας ότι δεν έκανα τις διαδικασίες από Ελλάδα με αποτέλεσμα αυτές να ήταν λίγο πιο απλές. Δλδ την ταυτοπροσωπία και την επικύρωση πτυχίου (όχι του παπύρου αλλά του χαρτιού της αποφοίτησης+επίσημη μετάφραση+evaluation of degree από accredited evaluators των ΗΠΑ) τα έκανα σε ένα notary public (συμβολαιογράφο) στις ΗΠΑ. Οπότε σε αυτό το σημείο μπορώ να σου πω ότι δέχονται τον μη παπυρο αλλά θέλουν κι άλλα 3 χαρτιά να το συνοδεύουν.

Πιστεύω ότι η απλή φωτοτυπία του πιστοποιητικού αποφοίτησης και η επίσημη μετάφραση πρέπει να κάνουν, αν η επίσημη μετάφραση αναγράφει ptychion iatrikes.

Την αναλυτική βαθμολογία (μετά από 2 απορρίψεις από το ECFMG των εγγράφων που έστελνε η γραμματεία) έστειλα η ίδια μια αναλυτική βαθμολογία στην γραμματεία της σχολής (Ιωάννινα), μια επίσημη μετάφραση (από το Υπ.Εξ.), ένα ευγενικό γράμμα (2 σελίδων) που έλεγε ακριβώς πώς και τί χρειάζεται το ECFMG από άποψη σφραγίδας και υπογραφών με την παράκληση όταν θα λάβουν την ειδοποίηση του ECFMG να στείλουν τα χαρτιά αυτά. Τα έστειλαν και έκλεισε η υπόθεση.

Χρόνος διαδικασιών: περίπου ενάμισι έτος με συνεχή τηλέφωνα και emails σχεδόν κάθε μήνα στο ECFMG. Θέλει αρκετή υπομονή, να διαβάσετε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τί θέλουν και να στείλετε και emails (απαντούν περίπου σε 15 μέρες).

Δεν χρειάζεται αυτό να σε κρατάει από το διάβασμά σου. Στείλε όσα χαρτιά έχεις (διαβατήρια, ταυτότητες, πτυχία, μεταφράσεις) και αν δεν τους κάνουν αυτοί θα σε ειδοποιήσουν μέσω του OASIS (όπως είπε και ο sperg).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το step 2 CS ξέρει κανείς τι παίζει; Πώς μπορεί να προετοιμαστεί κανείς καλύτερα; Πόσο ψηλές είναι οι απαιτήσεις; Αν μπορούσε κανείς που το έχει δώσει να μας διαφωτίσει, γιατί ακούγονται διάφορα...

Thanks

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή μου ζητήθηκε δίνω νέο link για τις Kaplan notes για το step 1.

www.megaupload.com/?d=EDQ83STX

Τώρα μερικά βιβλία είναι χρήσιμα για reference.Διαβάζονται εύκολα,έχουν πολλά σχήματα και ξεκαθαρίζουν μερικά σημεία.Αν υπάρχει χρόνος ρίξτε μια ματιά σε

1.Moore Anatomy

Εξαιρετικά εύπεπτο και διαφωτιστικό.

2.Katzung pharmacology.Πολύ καλό εκτός από τα κεφάλαια για τα αντιαρρυθμικά.

3.Lehringer biochemistry.Top,εξαιρετικό πολύ ανώτερο του Lippincott Illustrated.Αν υπάρχει χρόνος,αλλιώς οι Kaplan notes είναι υπεραρκετές

4.Langmans embryology.Καλύτερο του BRS embryology.Φυσικά το HY embryology και οι Kaplan notes είναι αρκετά για τα τεστ.Στο Langmann όμως έχει πληροφορίες για τα Hox genes που εξετάζονται βαριά.

5.Lippincot illustrated immunolgy.Φανταστικό.Η πρώτη πλήρης ανοσολογία.Καλύπτει και για κάτι experimental ερωτήσεις που κάνουν.

6.Constanzo physiology.Ξεκαθαρίζει concepts από το BRS physiology.

Επαναλαμβάνω τα παραπάνω είναι για αναφορά και ξεκαθάρισμα αποριών και για λίγη ανακούφιση από το cramming των review books,κάποιες εικόνες κτλ.Δεν είναι συγγράμματα για απομνημόνευση και χρήση τον τελευταίο μήνα πριν από τις εξετάσεις.

Θα δώσω τα links για όλα τα παραπάνω.Εκτός από το Lippincott Illustrated immunology που κυκλοφόρησε πριν μερικούς μήνες.

Αλλα βιβλία.

BRS biochemistry.

Τίποτα σπουδαίο.Επαναλαμβάνει τον Kaplan.Φαίνεται οι τύποι έλαβαν παράπονα για την εξωφρενική δυσκολία του Illustrated Biochemistry κει έφτιαξαν κάτι πιο εύπεπτο.Αυτά όμως που λέει τα έχουν και οι Kaplan notes εκτός από μερικά νούμερα και γενικές αντιδράσεις.

Τροποποιήθηκε από sperrgebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο sperggebiet θα είχε την καλοσύνη να μας πει,

-αν έχει δώσει ο ίδιος τις συγκεκριμένες εξετάσεις,

-αν ναι, πως τα πήγε και σε τι θέση βρίσκεται τώρα στην Αμερική

-αν όχι, πως αναλαμβάνει την ευθύνη να προτείνει κατά καιρούς συγγράμματα για ένα εγχείρημα, που κοστίζει οικονομικά και ψυχολογικά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρεπιπτόντως νομίζω πως τα steps μπορούμε να τα δώσουμε κανονικότατα σαν φοιτητές και όχι με τα διάφορα ματζούνια (ότι θα τελειώσουμε σε 3 μήνες κτλ) που λέει ο sperg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ρε παιδιά μπορεί να διαφωνείτε με τον sper ή με όσα αυτός πρεσβεύει αλλά προς θεού ο άνθρωπος προσπαθεί να μας διαφωτίσει πτυχές ενός εγχειρήματος , όπως είναι οι εξετάσεις των USMLEs , :anavwfwties:, που λίγοι ,αν όχι ελάχιστοι κατέχουν καλά και θα του την πούμε κιόλας?

Επειδή οι πηγές πληροφόρησης στο διαδίκτυο για τα steps και εκατοντάδες είναι αλλά συνάμα και πολύ δύσκολο να τις "αποστάξεις" και να κρατήσεις την ουσία και όχι το περιτύλιγμα, emstupid , φρονώ ότι η πολύ συγκεκριμένη και ουχί συγκεχυμένη, ασαφής ή δυσνόητη συμβουλευτική του sperrgebiet μόνο θετική θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί και ελπιδοφόρα,καθώς αποδεικνύει οτι υπάρχουν άνθρωποι με θέληση ανιδιοτελούς προσφοράς. Και στον χώρο μας δεν είναι πολλοί εκείνοι που νοιάζονται για το καλό των συναδέλφων τους. <_<

Ας μην τους κάνουμε λιγότερους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανείς δεν την λέει στο sperggebiet, τουλάχιστον εγώ. Όμως πρέπει να ξέρουμε πόσο έγκυρα είναι όσα λέει και ένα δείγμα εγκυρότητας είναι αν ο ίδιος έχει ασχοληθεί με τα usmle ως εξεταζόμενος και τι score έπιασε.

Συμβουλές για αυτοκίνητο μπορεί να δώσει ο Σουμάχερ, αλλά και ο ξάδερφος του Σουμάχερ, που του είχε πει μια φορά ο Σουμάχερ, τότε που βγήκε για τρίτη φορά πρώτος κλπ κλπ κλπ.

Ο sperggebiet ως τι μιλάει;

Και πολύ ευχαρίστως να τον ακούσουμε και βεβαίως έχει την ευγνωμοσύνη μας, αν μιλάει ως ''Σουμάχερ των usmle''.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Valentina ο Schuhmacher δε δίνει συμβουλές για αυτοκίνητα.Ούτε λέει πώς οδηγάει.Και δεν ξέρεις καν αν μπορεί να δώσει συμβουλές.Αν ρωτούσες τον Hendrix πώς παίζει κιθάρα,θα σου απαντούσε,με το αυτί.Η βλέπω πώς παίζουν οι άλλοι.Αν αυτό το θεωρείς επαρκές για να μάθεις κιθάρα και δεν χρειάζεσαι δάσκαλο,είναι δικό σου ζήτημα.

Πολλοί περνούν τα USMLE χωρίς να ξέρουν γιατί.Μερικοί έχυν ιατρική σκέψη.Αλλοι απλώς διάβασαν τα σωστά high yields.Δεν κάνουν όλοι το ίδιο και δεν είναι σε θέση να αναλύσουν όλοι τι πραγματικά συμβαίνει.

Δεν θα πω αν έχω δώσει και τι έχω κάνει στις εξετάσεις.Ο νοών νοείτω.Αυτοί που διαβάζουν και δίνουν τα τεστ καταλαβαίνουν αν έχω δώσει ή όχι τις εξετάσεις.Και σε αυτούς απευθύνομαι.

Και άλλοι πέρασαν τις εξετάσεις.Αν θες ρώτα το Liszt και άλλους να σου πουν τι πρέπει να κάνεις.Αγνόησε αυτά που γράφω.

Για να έρθουμε τώρα στο θέμα,τα USMLE.

Λοιπόν η πρόσφατη εποχή των USMLE μπορεί να χωριστεί σε τρεις επιμέρους εποχές.

1.Η εποχή των NMS,δεκαετία του '90.Τότε τα ΝΜΣ ήταν η βίβλος,κάλυπταν άψογα.

2.Η εποχή του Κάπλαν από το 2001 μέχρι το 2005.Το 2001 άλλαξε η μορφή των τεστ,άρχισαν να ρωτάνε next step in management κτλ και τα NMS ξεπεράστηκαν.(ούτε καν ανανεώθηκαν).Τότε έκανε το μπαμ ο Κάπλαν με τις Κάπλαν notes και την Qbank που ανταποκρίνονταν στη νέα μορφή των τεστ.

3.Η εποχή του USMLEWORLD.Από το 2006 μέχρι σήμερα.Επειδή με τον Κάπλαν πολλοί τσίμπαγαν υψηλά scores χωρίς πολλές γνώσεις αλλά μόνο με συσχέτιση κάποιων λέξεων,τα τεστ άλλαξαν και πάλι μορφή το 2005 και άρχισαν να εξετάζουν concepts.Δηλαδή αν ξέρεις πραγματικά τι συμβαίνει,την όλη εικόνα,το μηχανισμό,όχι αν ξέρεις απλά κάποια facts.Εμειναν βέβαια και κάποιες παλιές ερωτήσεις,Ο Κάπλαν όμως πλέον δεν κάλυπτε.Τότε εμφανίστηκε το USMLEWORLD που προετοιμάζει για την καινούργια μορφή των τεστ.Το παιχνίδι γίνεται πλεόν σε άλλο επίπεδο.Πρέπει να έχεις καταλάβει τα concepts.Οπου μπόρεσε ο Κάπλαν αναδιοργανώθηκε και διόρθωσε εν μέρει την Qbank ώστε να προσομοιάζει προς το καινούργιο στυλ ερωτήσεων.Οι γκουρού(Gojan,Fischer) κατάλαβαν τι συμβαίνει και συνέχισαν να δίνουν πολύτιμο υλικό.Δεν έχουν όμως ολοκληρώσει την πλήρη αλλαγή της μεθόδου,.Για αυτό και το UW υπερέχει ακόμα αισθητά.

Ας δούμε μερικά βιβλία.

1.Katzung pharma vs Lippincott illustrated pharma.Καλύτερος ο Katzung.Κενά ο Lippincott,ίσως όμως ευκολότερος για cramming

2.Levinson micro vs Lippincott illustrated micro.Ασύγκριτα καλύτερος ο Levsinson.Απαράδεκτα κενά ο Lippincott(παραδοσιακά όχι πολύ δυνματός στη micro)

3.High yield anatomy vs BRS anatomy.Η ιδιοφυία του Dudek έναντι της ηλιθιότητας του Κινέζου.Νικητής το HY χωρίς ανταγωνισμό

4.BRS biochemistry vs Lippincott illustrated biochemistry.Ενδιαφέρουσα σύγκριση.Το Lippincott είναι βαρύ,μπερδεύει,το BRS κεντράρει στα high yield αλλά είναι σχετικά ακαταννόητο.Στις ΗΠΑ το Lippincott το χρησιμοποιούν σχεδόν όλοι οι φοιτητές.Παρ' όλα αυτά παίρνω πίσω την προηγούμενη εκτίμησή μου για το BRS,πιστεύω οτι είναι καλή εναλλακτική για όσους δυσκολεύονται με την biochem και βρίσκουν mind και time consuming το Lippincott.

5.BRS behavioral science vs Kaplan behavioural science.Πολύ καλά και τα δύο.Ελαφρά υπεροχή του Κάπλαν λόγω της ευφυίας του Ιρλανδού Doherty.

6.HY neuroanatomy vs BRS neuroanatomy.Και τα δύο εξεαιρετικά.Θέμα γούστου.Ιδιος συγγραφέας για διαφορετικά γούστα.

7.BRS physiology vs Ganong physiology.Καλύτερη η BRS αν και λίγο επιπόλαια σε μερικά θέματα.Φλύαρος ο Ganong,δυσχερής στην απομνημόνευση.ρέει όμως το κείμενο(γενικά στην Mc Graw Hill έχουν καλούς συγγραφείς)

8.BRS pathology vs Gojan pathology.Η γιγαντομαχία του αιώνα με πιστούς οπαδούς και από τις δύο πλευρές.Ο Gojan ενσωματώνει πολλά πράγματα από genetics,biochem,immuno που δεν υπάρχουν στο BRS.Από την άλλη το BRS έχει εντελώς καθαρά και ξεκαθαρισμένα τα concepts.Προσφέρεται περισσότερο για cramming.Ο Gojan για τον ανήσυχο τεστάκια καλύπτει καλύτερα περισσότερες ερωτήσεις,είναι όμως λίγο χαοτικός.Τελικά και λίγο θέμα γούστου.Για εμένα Gojan.

Παραδόσεις Gojan lectures.Απλά υλικό από τις ερωτήσεις των τεστ.Αυτά που πραγματικά ρωτάνε.Στην πιο γυμνή μορφή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να δούμε μερικά ζητήματα που παίζουν στη λογική των εξετάσεων.

1.Memorizing vs critical thinking.Είναι γνωστό οτι όλες οι εξετάσεις ευννοούν τους memorizers.Παρ'όλα αυτά στα USMLE έχει καταβληθεί προσπάθεια να υπάρχουν και μερικές ερωτήσεις critical thinking(ιδίως σε ζητήματα ethics,psych),που στην περίπτωση της ιατρικής μεταφράζεται σε common sense thinking.Οι ερωτήσεις αυτές δεν απαντιούνται με γνώσεις και παίζουν κάποιο ρόλο στο βαθμό.Παρ΄όλα αυτά αν κάποιος έχει διαβάσει χωρίς να έχει critical thinking δεν θα κοπεί.Απλώς θα πάρει λίγο χαμηλότερο βαθμό.(τέτοιος είναι ο αριθμός των ερωτήσεων).

2.Concepts vs cramming.Από τη μια επιδιώκεται συνειδητά να διαπιστωθεί η ικανότητα του υποψηφίου στην καταννόηση και απομνημόνευση review.Αν μπορεί να αναπαράγει αυτά που μαθαίνει σε σύντομο χρόνο και αν μπορείνα κάνει τις αναγκαίες προεκτάσεις.Αν μπορεί δηλαδή διαβάζοντας ένα review να παίρνει κλινικές αποφάσεις χωρίς να χρειάζεται περαιτέρω ερμηνείες,εξηγήσεις γενικά material of supportive value.Αυτό είναι τμήμα του ιατρικού τρόπου σκέψης.Εάν κάποιος έχει ιατρικό τρόπο σκέψης λέει μου αρέσουν οι ξερές γνώσεις.Εάν κάποιος έχει φιλολογικό τρόπο σκέψης,θέλει αναλυτικό κείμενο.Οι εξετάσεις αυτές ευννοούν συνειδητά αυτόν που έχει ιατρικό τρόπο σκέψης.Αυτόν βοηθάει το cramming,η συμπύκνωση των πληροφοριών που για τους άλλους είναι mental torture.

Από την άλλη εξέταση επιδιώκει να εντοπίσει αυτούς που δούλεψαν στη σχολή.Για αυτό περιέχει πολλές ερωτήσεις όπου ζητείται γνώση των concepts,του γενικού πλαισίου δηλαδή και όχι κάποιων επιμέρους πληροφοριών.Η προετοιμασία για concepts είναι διαφορετική από αυτήν για cramming και είναι το κυρίως θέμα που επιλύει το USMLEWORLD.

3.Clinical thinking(τύπου Md) vs scientific thinking(τύπου Phd).Το ζήτημα αυτό είναι βαθύ και θα το θίξω αργότερα.

Γενικά γίνεται συνειδητή διαμόρφωση των θεμάτων ώστε να αναζητείται και να ανακαλύπτεται ο επιθυμητός τύπος υποψηφίου που έχει τα χαρακτηριστικά που θέλουνε.

Τροποποιήθηκε από sperrgebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.