Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Δεν έχω καταλάβει ακόμα ή δεν έψαξα αρκετά αλλά...στην περίπτωση που βρείς 1 ή 2 χρόνια ένα non-designated preliminary στην χειρουργική (που είναι σαφώς πιθανότερο από categoricals προγράμματα) και στη συνέχεια δεν σου ανανεώνουν τι κάνεις? Ξαναμπαίνεις στο match και ψάχνεις για PGY-2 και PGY-3 που είναι ελάχιστα ή μπορείς να δηλώσεις ξανά από την αρχή για PGY-1? Θα ήταν καλό να ισχύει το τελευταίο

και με τη βίζα μπορεί να γίνει παράταση? Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει

Ως non-designated preliminary που θελει να τελειωσει γεν χειρουργικη στις ΗΠΑ εχεις 2 επιλογες:

1. Ξανακανεις αιτησεις στο match. Στην περιπτωση που βρεις categorical αρχιζεις 5 χρονια ειδικοτητας απο την αρχη, δηλ. το preliminary year δεν αφαιρειται απο τα 5 χρονια συνολικης ειδικοτητας.

2. Βρισκεις καποια κενη θεση (PGY2 αν εισαι στο πρωτο ετος η PGY3 αν εισαι στο δευτερο) σε αλλο προγραμμα, η στο ιδιο οπου ξεκινησες ως preliminary. Αυτες ειναι θεσεις που προκυπτουν απο παραιτησεις η αλλα απροοπτα και δημοσιευονται, οχι ολες, στο http://www.apds.org

Σε αυτη την περιπτωση ο χρονος η τα χρονια preliminary που εκανες μετρανε στο συνολο της εκπαιδευσης σου, κανεις δηλ. (PGY1 preliminary και PGY2-5 categorical) η (PGY1-2 preliminary και PGY3-5 categorical).

Επειδη γραφτηκαν παραπανω αρκετες λαθος πληροφοριες, το αν μια θεση αναγνωριζεται ως ειδικοτητα στις ΗΠΑ for the purposes of board certification εξαρταται αποκλειστικα και μονο απο το αν ειναι ACGME accredited η οχι. Το αν ειναι designated η non-designated preliminary η categorical δεν εχει ΚΑΜΙΑ σημασια.

Ο Inspector ειπε κατι που δεν καταλαβα, οτι 'σου αναγνωριζουν τους μηνες της παθολογιας'. Σε διαβεβαιωνω οτι κανενα preliminary χειρουργικης δεν περιλαμβανει παθολογια. Ο χρονος αναγνωριζεται ολοκληρος.

Επισης, το 'δεν σε πληρωνουν μετα απο 7 χρονια' ειναι τελειως ακατανοητο. Πρωτον, αυτο αφορα μονο τους αμερικανους γιατι κανεις ξενος μπορει να ειναι ειδικευομενος εδω για >7 χρονια. Δευτερον, αμερικανοι που εχουν τελειωσει μια ειδικοτητα και αποφασιζουν να ξεκινησουν αλλη, πληρωνονται κανονικοτατα αν υπερβουν την 7ετια. Μου φαινεται πως ενας τετοιος κανονας μη πληρωμης υπαρχει στην Ελλαδα. Εδω ειδικοτητα υπερ πατριδος δεν κανει κανεις.

Απο τα παραπανω προκυπτει οτι δεν μετραει μονο ο συνολικος χρονος σε ACGME accredited program αλλα και η προοδος απο ετος σε ετος, για αυτο οταν κανεις preliminary PGY1 και μετα categorical PGY1 πρεπει να κανεις PGY2-5, δηλ. αλλα 4 και οχι 3 χρονια. Δεν γνωριζω αν το ECFMG σε κανει sponsor για να επαναλαβεις ετος, μπορεις να τους ρωτησεις.

Η συνολικη διαρκεια J visa ειναι 7 χρονια. Δεν υπαρχει δυνατοτητα παρατασης και εισαι υποχρεωμενος να επιστρεψεις στην χωρα σου. Αν κανεις waiver η παρεις O visa μπορεις να παραμεινεις στις ΗΠΑ, αλλα ως ειδικευμενος, οχι ειδικευομενος. Πρακτικα δηλ., με J visa εχεις 7 χρονια να τελειωσεις την ειδικοτητα, οποια και να ειναι αυτη.

Ειδικα στη χειρουργικη ειναι σχεδον αδυνατο να βρεις θεση για ειδικοτητα που να κανει sponsor H visa, οποτε μπορεις να αγνοησεις οτι εχει σχεση με αυτην.

Αν το ECFMG σε κανει sponsor να επαναλαβεις το PGY1 ως categorical, στο τελος της γεν χειρουργικης εχεις φαει τα 6/7 χρονια της J visa και σου μενει 1 χρονος για fellowship. Δηλαδη δεν εχεις χρονο να κανεις 2ετες fellowship (δες παραπανω ποστ για το ποια ειναι αυτα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάπου είχα διαβάσει ότι άπαξ και κάνεις το PGY-1 δεν μπορείς να το επαναλάβεις αλλά τα πράγματα είναι πιο ρευστά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καθώς το 4ο link άνωθεν έληξε, το ξανα-ανέβασα. Οπότε συνοψίζουμε:

USMLE-W@RLD 2007, Step 1:

http://www.filefactory.com/file/82f605/

http://www.filefactory.com/file/68b039/

http://www.filefactory.com/file/91e069/

http://www.filefactory.com/file/b1236e/

τα ενώνετε με το HJSplit. κατεβάστε τα όσο ζουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω και εγω κατι?

Εγω ειμαι τελειως τελειωμενος... απο την αποψη οτι σε 2 χρονια τελειωνω και την ειδικοτητα. Η ειδικοτητα μου εχει να κανει με χειρουργειο.

Και δεν θελω να στεναχωρησω τους νεους συναδελφους, αλλα το επιπεδο εκπαιδευσης για τις χειρουργικες ειδικοτητες ειναι απαραδεκτο!!!

Αλλα απο οσο ξερω γενικα στην Ευρωπη, το επιπεδο εχει ψιλοπεσει. Δεν ειμαι ομως σιγουρος

Οποτε μενει το Αμερικανικο ονειρο. Αλλα λιγο αργα το σκεφτηκα. Που να διαβαζω τωρα μετα απο εξι χρονια ιστολογια και παθολογια... και μαλιστα στα αγγλικα. εδω ουτε στα ελληνικα δεν τα ειχα καλοδιαβασει.

Ρωταω αν ξερει κανεις, εναλλακτικες δυνατοτητες που εχει ενας τελειοφοιτος ειδικευομενος ή ενας ειδικευμενος.

Για τα fellowships ειναι απαραιτητο αυτα τα USMLE? Μαλλον ναι απο αυτα που διαβασα.

OBservership? θελει και αυτο USMLE? Αλλα αξιζει τον κοπο? Οσοι μπορειτε να βοηθησετε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από ΠΜ:

Για να μπω στο θέμα, σκέφτομαι στο 6ο έτος να πάω Αμερική για τρίμηνα...

Το θέμα είναι τι πιθανότητες έχω να με δεχτούν πανεπιστήμια στις ΗΠΑ για elective (χωρίς usmle, δημοσιεύσεις, έρευνα κλπ, αλλά πιθανότατα με 2-3 καλές συστατικές). Επιπλέον, πριν αρχίσω να στέλνω e-mail, θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις για τη ζωή εκεί, τελείως χονδρικά, πόσο μπορεί να μου κοστίσει 1 εξάμηνο (διαμονή, φαγητό, τα πάντα), για να έχω μια ιδέα. Υπάρχει περίπτωση να βρω καμιά εστία; Θα πρέπει να πληρώσω ασφάλιση/δίδακτρα;

Εξαρτάται από το κάθε πανεπιστήμιο.

Ορισμένα απαιτούν δίδακτρα, άλλα USMLE, άλλα και τα δύο και κάποια (λίγα) σε δέχονται με μια απλή αίτηση και συστατικές.

Διαμονή και φαγητό, ανάλογα με την περιοχή, θα υπολογίζεις σε $1000-1500 τον μήνα.

Δίδακτρα $0-3500 και ασφάλιση $0-1000

Καλή τύχη και e-mailing... :)

---------------------------------------

@ loubas: Δες εδώ

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια,

ξερετε ποσες ωρες δουλευουν καθημερινα κατα μεσο ορο σε μια παθολογικη ειδικοτητα στην Αμερικη?

Τι ωραριο υπαρχει?

Ακουγονται πολλες υπερβολες,γι'αυτο οποιος ξερει ας δωσει τα φωτα του.

Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για όποιον ενδιαφέρεται για το UW, βγήκε καλό υλικό εδώ...

http://gigapedia.org/v5/item:view_links?id=120218

(θέλει login πρώτα)

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω και εγω κατι?

Εγω ειμαι τελειως τελειωμενος... απο την αποψη οτι σε 2 χρονια τελειωνω και την ειδικοτητα. Η ειδικοτητα μου εχει να κανει με χειρουργειο.

Και δεν θελω να στεναχωρησω τους νεους συναδελφους, αλλα το επιπεδο εκπαιδευσης για τις χειρουργικες ειδικοτητες ειναι απαραδεκτο!!!

Αλλα απο οσο ξερω γενικα στην Ευρωπη, το επιπεδο εχει ψιλοπεσει. Δεν ειμαι ομως σιγουρος

Οποτε μενει το Αμερικανικο ονειρο. Αλλα λιγο αργα το σκεφτηκα. Που να διαβαζω τωρα μετα απο εξι χρονια ιστολογια και παθολογια... και μαλιστα στα αγγλικα. εδω ουτε στα ελληνικα δεν τα ειχα καλοδιαβασει.

Ρωταω αν ξερει κανεις, εναλλακτικες δυνατοτητες που εχει ενας τελειοφοιτος ειδικευομενος ή ενας ειδικευμενος.

Για τα fellowships ειναι απαραιτητο αυτα τα USMLE? Μαλλον ναι απο αυτα που διαβασα.

OBservership? θελει και αυτο USMLE? Αλλα αξιζει τον κοπο? Οσοι μπορειτε να βοηθησετε

Ποτέ δεν είναι αργά για να διαβάσεις και να δώσεις USMLE αν και ο χρόνος που αποφοίτησες παίζει ρόλο στις αιτήσεις και θα έχεις πρόβλημα να βρεις θέση για χειρουργική ειδικότητα (λογικά έχεις αποφοιτήσει τουλάχιστον 5 χρόνια πριν). Υπάρχουν fellowships που όμως απαιτούνται USMLE, είναι λίγα και είναι competitive. Παράδειγμα για ουρολόγους - ογκολογικη ουρολογία

http://www.mdanderson.org/departments/urol...EC800508BDCCE3A

Στα Observership δεν χρειάζεσαι USMLE αλλά δεν χειρουργείς κιόλας. Αν απλά θες να λες "πήγα στην αμερική 6 μήνες", και καλά για το λούστρο της αμερικής, αλλά ουσιαστικά να κάνεις τον απλό παρατηρητή σε χειρουργεία, μπορείς να το κάνεις, αλλιώς ως ουσιαστική εκπαίδευση δεν έχει νόημα.

Μήπως ξέρει κανείς για Ακτινολογία χρειάζεσαι άριστα στο USMLE ή μπορείς να βρεις και με ένα χαμηλό βαθμό?

Η ακτινολογία είναι φοβερά competitive ειδικότητα, θέλει υψηλά USMLE και κάποιες σχετικές γνωριμίες (δουλεύοντας κάποιο διάστημα στην έρευνα). Δεν είναι απολύτως απαγορευτική όμως πχ νευροχει, ορθοπαι, δερμα κλπ.

Καλησπερα παιδια,

ξερετε ποσες ωρες δουλευουν καθημερινα κατα μεσο ορο σε μια παθολογικη ειδικοτητα στην Αμερικη?

Τι ωραριο υπαρχει?

Ακουγονται πολλες υπερβολες,γι'αυτο οποιος ξερει ας δωσει τα φωτα του.

Ευχαριστω.

Κάθε εβδομάδα δεν πρέπει να ξεπερνούν τις 80 ώρες δουλειάς οι ειδικευόμενοι (διαίρεσε δια 7 και θα βρεις το Maximum χρόνο καθημερινά). Δεν υπάρχει αυτό που λέμε "παθολογική κλινική" για να υπάρχει στάνταρ ημερήσιο πρόγραμμα. Η ειδικότητα είναι 3 χρόνια, και κάθε μήνα αλλάζει ο ειδικευόμενος κλινική. Περνάει από παθολογική, ενδο, ρευμα, καρδιο, μονάδα, γάστρο, ηπατο, εξωτερικά, επείγοντα, πνευμο, νεφρο, ξανά παθολογική, ξανά μονάδα, και έχει και κάποιους μήνες elective (όπου μπορεί να κάνει από έρευνα έως δερματολογία ή ότι άλλο επιλέξει). Επίσης συνήθως δουλεύει σε 2-3 νοσοκομεία οπότε και το πρόγραμμα των εφημεριών βγαίνει έτσι ώστε να μην υπερβαίνει τις 80 ώρες/εβδομάδα.

Τυπική μέρα χωρίς εφημερία είναι να ξυπνήσει στις 6.30, 7.30 να έχει δει όλους τους ασθενείς και να είναι έτοιμος για επίσκεψη, επίσκεψη, να πάει σε κανά μεσημεριανό meeting, να κάνει δουλειές στην κλινική και να φύγει κατά τις 4-5.

Η εφημερία είναι τρελό τρέξιμο αν και κάθε έτος έχει ένα cap στους ασθενείς που θα παρακολουθεί ή θα αναλαμβάνει στις εφημερίες (πχ ο intern μέχρι 10 ασθενείς σε θάλαμο, μέχρι 5 σε εφημερία).

Μια φορά την εβδομάδα έχει εξωτερικά ιατρεία όπου βλέπει ασθενείς, στα επείγοντα δουλεύει σε βάρδιες (οπότε είναι πιο χαλαρό το πρόγραμμα γιατί δουλεύει μόνο 8 ώρες την ημέρα κυλιόμενες).

Γενικά τον πρώτο χρόνο (internship) έχει ελάχιστα σαββατοκύριακα off και διακοπές, τον δεύτερο κάπως καλύτερα και τον τρίτο έχει ελάχιστους μήνες όπου δουλεύει και σαββατοκύριακα.

Ελπίζω να βοήθησα

GL u all!

Τροποποιήθηκε από suave
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nope, και οι ειδικευόμενοι χειρουργικής πρέπει να δουλεύουν μέχρι 80 ώρες εβδομαδιαίως. Η διαφορά είναι ότι όντως αγγίζουν τις 80 ώρες (ενώ οι παθολόγοι όχι) γιατί πρώτα μπαίνουν στα χειρουργεία και μετά έχουν και τις υποχρεώσεις της κλινικής. Αλλά δεν ξέρω με τόση λεπτομέρεια τα της χειρουγικής.

Τροποποιήθηκε από suave
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα συνάδελφοι! εγώ με τη σειρά μου θα θελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει τι είναι πιο δύσκολο; να βρεις ειδικοτητα σε USA ή να βρεις δουλειά σαν ειδικός;;

thanks in advance

Τροποποιήθηκε από teriparatide
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ...απλή ερώτηση πολύπλοκη απάντηση.

Είναι πολύ εύκολο να βρεις δουλειά ως ειδικός αν έχεις κάνει ειδικότητα στις ΗΠΑ και έχεις κατάλληλη βίζα (H1, green card, ή έχεις γεννηθεί αμερική)

Είναι εύκολο να βρεις δουλειά ως ειδικός αν έχεις κάνει ειδικότητα στις ΗΠΑ και δεν έχεις σωστή βίζα

(J1 - two year rule - πρέπει να γυρίσεις στην Ελλάδα μετά το τέλος της ειδικότητας για 2 χρόνια εκτός αν κάνεις ένα waiver σε απομακρυσμένη περιοχή- με πολλά προνόμια από άποψη οικονομικών κλπ απλά πρέπει το νοσοκομείο να σου σπονσοράρει την κατάλληλη βίζα)

Είναι αδύνατον να βρεις δουλειά ως ειδικός αν δεν έχεις κάνει ειδικότητα στις ΗΠΑ.

Είναι σχετικά εύκολο να βρεις δουλειά ως κάτι άλλο εκτός κλινικής ιατρικής (post-doc, research fellow) ως ειδικός από άλλη χώρα αλλά δεν έχεις κλινικά προνόμια (γενικά...μπορεί να βλέπεις κάποιους ασθενείς στα πλαίσια της έρευνας αλλά γιατρός ειδικός όπως το εννοούμε στην ελλάδα δεν μπορείς να είσαι)

Συνολικά (και για να απαντήσω στην ερώτησή σου) είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις ειδικότητα παρά δουλειά ως ειδικός.

Ελπίζω να βοήθησα. GL!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.............αλλά ουσιαστικά να κάνεις τον απλό παρατηρητή σε χειρουργεία, μπορείς να το κάνεις, αλλιώς ως ουσιαστική εκπαίδευση δεν έχει νόημα.............

στις περισοτερες χειρουργικες ειδικοτητες , εδω στην Ελλαδα, λειτουργεις ως observer, ή ετσι τουλαχιστον σου συμπεριφερονται οι μεγαλοι... Μερικοι στο λενε κιολας:"Γιατι να σε μαθω? Να μου φας τη δουλεια αυριο?"

Οποτε τι λες? Για κανα εξαμηνο, τι εδω να κοιτας τι εκει? Τουλαχιστον φανταζομαι αποκτας καποιες αρχες που σε κανουν καλο γιατρο. Το παιζεις και μετεκπαιδευμενος στις USA, πουλ μουρ.

Τι ξερετε για τον θεσμο surgical assistant. Καπου τον ακουσα χωρις να καταλαβα τι ακριβως εννοουσε. Ειναι καποιοι μη γιατροι, κατι σαν νοσηλευτες, που βοηθανε στα χειρουργεια. Απο το στρωσιμο μεχρι να κανουν το ραψιμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είμαι των χειρουργικών ειδικοτήτων αλλά θα προσπαθήσω να απαντήσω στην παρατήρησή σου.

Ένας καλός οbserver που θα πάει καλά πληροφορημένος για την λειτουργία της κλινικής, θα είναι συνεπής, εργατικός, θα μπαίνει στα χειρουργεία, θα πηγαίνει στις εκπαιδευτικές δραστηριότητες της κλινικής, γενικά θα δείχνει ενδιαφέρον μπορεί να κερδίσει πολλά.

1. Θα μάθει ένα άλλο σύστημα (Από τις υποδομές μέχρι τις αρμοδιότητες του καθενός)

2. Μέσω των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων μιας κλινικής (morning meetings, case presentations, grand rounds, M&M, trauma rounds κλπ) θα ακούσει πολλές γνώσεις έστω και σε θεωρητικό επίπεδο

3. Θα γνωρίσει ακαδημαικούς δασκάλους που έχουν επιλέξει να διδάσκουν νέους γιατρούς όχι για την φιγούρα και το χρήμα (βγάζουν πολύ περισσότερα στο private practice) που όσο να πεις είναι μια έμπνευση και ένα άλλο κλίμα

4. Δεν συζητώ για το γενικότερο κοινωνικοπολιτισμικό κέρδος (άλλη ήπειρος, άλλη νοοτροπία κλπ)

5. Νταξ το πουλ μουρ που λες κι εσύ αν και πλέον, τουλάχιστον στην ελλάδα, οι συνάδελφοί σου ξέρουν τί είναι και τί δεν είναι σημαντικό στις ΗΠΑ

6. Αν πετύχεις κανένα καλό attending , μπορεί να γράψεις κανένα paper, ή να σου δώσει ένα μικρό ερευνητικό projectάκι.

Γενικά όσο περισσότερο ενδιαφέρον δείξεις, τόσα περισσότερα θα κερδίσεις.

Επίσης αφού θα βάλεις και θα βάλεις χρόνο, προσπάθεια και χρήμα στην όλη φάση, κάντο σωστά. Αντί για 6 μήνες Observeship στις ΗΠΑ, κάτσε 8 μήνες, διάβασε, πέρνα τις εξετάσεις και προσπάθησε να βρεις ένα ωραιότατο fellowship για 2-3 χρόνια να κάνεις και την σωστή εκπαίδευση. Νο pain no gain που λένε και τα αμερικανάκια :D :D

Δεν έχω ακούσει τί είναι ο surgical assistant αλλά αν το ρωτάς ως επαγγελματική επιλογή (και όχι ως απορία του τί είναι)...από χειρουργός, ιατρός να πας να γίνεις surgical assistant ή οτιδήποτε παραιατρικό, δεν συμφωνώ καθόλου. Το πτυχίο δεν μας το χάρισε κανείς, δεν είμαστε λιγότερο γιατροί από τα αμερικανάκια, και δεν θα συμβούλευα ποτέ έναν έλληνα ιατρό να στερηθεί την ιδιότητά του, στρώνοντας σεντόνια! Θέλουν δεν θέλουν το πτυχίο μας είναι MD equivalent και θα έλεγα σε όποιον διασχίζει τον ατλαντικό να μην ξεχνάει με πόσο κόπο έχει πάρει αυτό το πτυχίο και να μην αφήσει κανένα να υποτιμήσει ή να μειώσει τον κόπο αυτό.

:) (ας γράψει και κανένας άλλος να πει την άποψή του γιατί κι εγώ δεν είμαι ειδήμων σε θέματα αμερικής, απλά από την μικρή μου πείρα στις ΗΠΑ τα λέω)

Τροποποιήθηκε από suave
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης αφού θα βάλεις και θα βάλεις χρόνο, προσπάθεια και χρήμα στην όλη φάση, κάντο σωστά. Αντί για 6 μήνες Observeship στις ΗΠΑ, κάτσε 8 μήνες, διάβασε, πέρνα τις εξετάσεις και προσπάθησε να βρεις ένα ωραιότατο fellowship για 2-3 χρόνια να κάνεις και την σωστή εκπαίδευση. Νο pain no gain που λένε και τα αμερικανάκια :D :D

Δηλαδή περνώντας τα USMLE μπορείς να κάνεις Fellowship Καρδιολογίας έχοντας κάνει Παθολογία εκτός ΗΠΑ?

Επίσης με τις ακαδημαικές θέσεις στις ΗΠΑ ποια είναι η κατάσταση?

Αν ισχύει ότι οι ακαδημαικοί δεν βγάζουν λεφτά συγκριτικά με το ελεύθερο επάγγελμα, αυτό όντως είναι η καλύτερη εγγύηση για το επίπεδο της εκπαίδευσης!

Μακάρι με κάποιο μαγικό τρόπο να μπορούσε να γίνει και στην Ελλάδα. Θα έλυνε πολλά προβλήματα (sic)!

edit: επίσης suave ποια ήταν η δική σου επαφή με ΗΠΑ? Γιατί πήγες και κυρίως γιατί έφυγες (αν έφυγες και επρόκειτο για μη προσωπικούς λόγους)

Τροποποιήθηκε από nickolas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(ας γράψει και κανένας άλλος να πει την άποψή του γιατί κι εγώ δεν είμαι ειδήμων σε θέματα αμερικής, απλά από την μικρή μου πείρα στις ΗΠΑ τα λέω)

Γενικά, καλά τα λες… :)

Και μην φοβάσαι αν κάνεις κανένα λάθος, εδώ είμαστε, να το διορθώσουμε… :P

Δηλαδή περνώντας τα USMLE μπορείς να κάνεις Fellowship Καρδιολογίας έχοντας κάνει Παθολογία εκτός ΗΠΑ?

Πρακτικά όχι. Οι θέσεις για τα Fellowship καρδιολογίας γεμίζουν από όσους έχουν κάνει την παθολογία στις ΗΠΑ.

Θεωρητικά όμως, αν μείνει μια θέση άδεια, μπορεί να την γεμίσουν με κάποιον ECFMG Certified ξένο για να βγει η λάντζα.

Επειδή όμως αυτός δεν έχει τελειώσει residency στις ΗΠΑ δεν θα μπορέσει να γίνει board certified.

(Ο nickolas το έπιασε το λαθάκι... :lol: )

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Πώς φαίνεται η νοοτροπία του attending...:P

Nickola, οι ακαδημαικοί παίρνουν λιγότερα στην αμερική από ότι στο private practice γι αυτό και πχ διδακτορικό δεν κάνουν όλοι αλλά μόνο όσοι ενδιαφέρονται για έρευνα, το ίδιο με τα masters. Δεν τους νοιάζει να γεμίσουν χαρτιά για να βρουν καλύτερη δουλειά, ούτε φυσικά να πάρουν θέση πανεπιστημιακού που θα τρέχουν όλη μέρα από την κλινική στα εργαστήρια και θα πρέπει να γράφουν grants, papers για λιγότερα λεφτά από ότι αν έχουν ένα practice. Όσοι είναι σε τέτοιες θέσεις το κάνουν είτε από ενδιαφέρον στην έρευνα είτε από ενδιαφέρον να διδάξουν νέους γιατρούς είτε και τα δύο. :)

http://forums.studentdoctor.net/archive/in...hp/t-40122.html

Για τα fellowships έχουν γραφτεί πολλές φορές πώς και με ποιό τρόπο κάποιος μπορεί να τα κάνει. Δύσκολο να διαβάσει κάποιος ένα τόσο μεγάλο θέμα αλλά αν πραγματικά ενδιαφέρεται, θα το έψαχνε περισσότερο. Επίσης είχα ανοίξει ένα θέμα αποκλειστικά για τα fellowships κάπου εδώ γύρω. Καρδιολογία είναι φοβερά ανταγωνιστικό fellowship και ακόμα και αμερικάνοι με καλά scores ζορίζονται να βρουν πόσο μάλλον ένας ξένος που δεν έχει κάνει residency στις ΗΠΑ.

Τροποποιήθηκε από suave
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον suave

"Ένας καλός οbserver που θα πάει καλά πληροφορημένος για την λειτουργία της κλινικής, θα είναι συνεπής, εργατικός, θα μπαίνει στα χειρουργεία, θα πηγαίνει στις εκπαιδευτικές δραστηριότητες της κλινικής, γενικά θα δείχνει ενδιαφέρον μπορεί να κερδίσει πολλά. "

Αυτα ακριβως κανω και στην Ελλαδα, αλλα χωρις αποτελεσμα. Απλα εχω ακουσει οτι στην Αμερικη δεν σε αφηνουν να μπεις καν στην αιθουσα του χειρουργειου. Για αυτο αναφερθηκα και στους surgical assistants. Τουλαχιστον αυτοι πλενονται. Δηλαδη δεν θα με πειραζε καθολου να ημουν ενας συνδυασμος μεταξυ observer και surgical assistant. Αυτος ακριβως ο συνδυασμος ειναι ο ορισμος του Ελληνα ειδικευομενου. Στις περισσοτερες τουλαχιστον χειρουργικες ειδικοτητες.

Τωρα για τον αν θα ηταν καλυτερα να κατσω να διαβασω για 6-8 μηνες, σου απαντω πως ειναι λιγο δυσκολο πια στα 33 μου να κατσω παλι στο θρανιο, τουλαχιστον με υλη ασχετη με τη βασικη ειδικοτητα μου, και χωρις SOS. Αλλα ακομα και αν παρατησω στα μεσα την ειδικοτητα μου και αρχισω να διαβαζω και πετυχω καλους βαθμους, αλλα δυστυχως η ειδικοτητα μου ειναι πολυ ανταγωνιστικη, και δεν βρισκω θεση και μεινω με την ελπιδα? αλλα και με πολυ χαμενο χρονο για τα USMLEs? Οποτε ασφαλως και Νο pain no gain, αλλα και απο την αλλη very big risk...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πας στο link που σου έδωσε ο usmeds θα δεις μια ολόκληρη συζήτηση που έχουν οι Usmeds, lefkander και medicus churgicus σχετικά με το "κοτόπουλο" και τις χειρουργικές ειδικότητες. Αν μπορείς να πιάσεις ή όχι. Πραγματικά αν ήξερα κάτι πιο έγκυρο για τις χειρουργικές ειδικότητες θα στο έλεγα, δεν γνωρίζω όμως.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι γνωρίζω δύο χειρουργούς, ένας στα 31 του παραιτήθηκε από την ειδικότητα χειρουργικής που έκανε στο μεγαλύτερο νοσοκομείο της χώρας, έδωσε USMLE και πλέον κάνει ωραιότατη ειδικότητα χειρουργικής στις ΗΠΑ και έναν σαν εσένα (33) που τελείωσε στην ελλάδα, πήγε Observer σε ένα τμήμα χειρουργικής ογκολογίας, τον έπρηζα "δώσε τουλάχιστον το Step 2 πριν έρθεις", δεν με άκουσε και στις 2 εβδομάδες μετά που ξεκίνησε το observership μου ζήτησε την ύλη και βιβλία. Τώρα δουλεύει το πρωί και διαβάζει το βράδυ και η αρραβωνιαστικιά του με γκρινιάζει "μας έβαλες σε μπελάδες". Αν θες ακουσέ με :P

Νταξ καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να κάτσεις να διαβάσεις, ειδικά με παιδιά, οικογένεια κλπ. Πάντως ότι και να κάνεις εύχομαι καλή επιτυχία και καλή τύχη :)

ΥΓ1 Δεν έχω ιδεά τί είναι ο surg. assistant ούτε πώς μπορείς να γίνεις κάτι τέτοιο, sorry.

ΥΓ2 Εδώ το κλείνω το θέμα γιατί δεν έχω κάτι παραπάνω να πω σχετικά με χειρουργική. Αν ξέρει κάποιος άλλος ας απαντήσει στις ερωτήσεις σου. GL!

Τροποποιήθηκε από suave
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πας στο link που σου έδωσε ο usmeds θα δεις μια ολόκληρη συζήτηση που έχουν οι Usmeds, lefkander και medicus churgicus σχετικά με το "κοτόπουλο" και τις χειρουργικές ειδικότητες. Αν μπορείς να πιάσεις ή όχι. Πραγματικά αν ήξερα κάτι πιο έγκυρο για τις χειρουργικές ειδικότητες θα στο έλεγα, δεν γνωρίζω όμως.

το ξερω οτι γινομαι κουραστικος, αλλα ψαχνω τοση ωρα και αυτο το λινκ δεν το βρισκω. Μηπως ειναι ευκολο να το γραψεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

γειά σας παιδιά μπορεί κάποιος που έχει κάνει αιτήσεις τα προηγούμενα χρόνια για match να μου τι είναι το DEAN’S LETTER και απο που θα το ζητήσω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω κάνει αίτηση αλλά φαντάζομαι είναι ένα γράμμα που θα ζητήσεις από τον πρόεδρο της σχολής και θα λέει ότι είσαι καλό παιδί και καλός φοιτητής με λίγα λόγια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστός ο μιχ. Για τους αμερικάνους το dean's letter είναι από τα πιο σημαντικά της αίτησής τους, γιατί έχει μαζί και τα evaluations από τα clinical rotations και λέει αναλυτικά για κάθε φοιτητή την πορεία του στην σχολή. Για εμάς είναι ένα γράμμα από τον κάθε πρόεδρο της σχολής που απλά λέει ότι φοίτησες στην σχολή. GL! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H ALH8EIA ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΛΙΓΑΚΙ.

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ.

ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΑΡΧΗΣΩ ANATOMY,MICRO,IMMUNO,GENETICS,MOLECULAR,BIOCHEMISTRY,PHYSIOLOGY APO KAPLAN.

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ

ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ SITE DOCTOR.VG ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 2004.ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΙΑ ΕΚΔΟΣΗ

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟRRΕΝΤ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοι συν-forum-ιτες καλησπέρα.

ειμαι φοιτητης ιατρικής στα τέλη του 2ου ετους. Παρακολουθω το greekmeds κανα χρονο τωρα, αλλα το topic αυτο το επισκευθηκα τωρα τελευταια ειναι η αληθεια....

το διαβασα περιπου μεχρι τη μεση, χαμος απο πληροφοριες BTW (congrats), αλλα θα επανελθω δρυμητερος....

απ οτι καταλαβα οι περισσοτεροι που γραφουν εδω ειναι ατομα που ειτε τελειωσαν ιατρικη ελλαδα και θελουν να κανουν ειδικοτητα στις US, ειτε ατομα τα οποια ηδη κανουν ειδικοτητα στις US και καταθετουν την χρησιμη εμπειρια τους.

εγω θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση:

αν καποιος θελησει να σπουδασει ιατρικη σε αμερικανικο πανεπιστημιο τι πρεπει να κανει?? ποια ειναι τα τυπικα προσοντα και γενικα τι χρειαζεται να κανει?????

την ερωτηση φυσικα, για να ειμαι ειλικρινης, δεν την κανω ουτε "για εναν φιλο μου", ουτε "για την ψυχη της μανας μου" ή δε ξερω και γω τι αλλο. την κανω διοτι ειμαι 2ο ετος στην Αθηνα και με αυτα που εχω δει μεχρι τωρα θελω να πιασω τους μισους στη σχολη μου (a.k.a. "παραγοντες της κακιας ωρας" ) και να τους στριψω το λαρυγγι!! νιωθω "ξενος" στην ιδια μου τη χωρα και αυτο που με ανησυχει περισσοτερο ειναι τα λογια των παλαιοτερων, οτι ακόμη δεν εχω δει τιποτα..!!

ερωτω λοιπον 1) αν, και κατα ποσο ειναι εφικτο, καποιος undergraduate απο ελλαδα να τα "βροντηξει" ολα και να μπει στη διαδικασια να αποκτησει τα τυπικα προσοντα για να διεκδικησει μια θεση σε ιατρικη σχολη στις US ξανα απο την αρχη (MCAT, συνεντευξεις κλπ κλπ)

και 2) ποσος κοπος, χρημα και κυριος ΧΡΟΝΟΣ θα απαιτηθει. να δουμε δηλαδη αν βγαινεις κερδισμενος και απο θεμα χρονου ( μη παρω πτυχιο ιατρικης στα 35!!!!), γιατι απ' ολα τα αλλα νομιζω βγαινεις κερδισμενος.

σορυ για τo "σεντονι" που λεει και ο usmeds αλλα couldn't do without it.

τα φωτα σας, τις γνωμες και τις εκτιμησεις σας.

thanx

PS: ακουγεται ισως τραβηγμενο αλλα εδω νιωθω οτι το μονο που κανω ειναι να καταναλωνω ασκοπα το λιγοστο Ο2 του πλανητη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.