Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Σε κάποια φόρουμ (π.χ. στο www.studentdoctor.net) ακούγεται ότι το usmle τα επόμενα χρόνια θ αλλάξει. Μαλιστά ακούγεται ότι αυτοί που θα μπούνε στις αμερικάνικες ιατρικές του χρόνου και νομίζω του παραχρόνουν είναι οι τελευταίοι που θα δώσουν με το υπάρχον σύστημα....

Βέβαια επίσημη ανακοίνωση δεν υπάρχει πουθενά αλλά οι περισσότεροι λένε ότι τ άκουσαν από τη γραμματεία της σχολής τους...

Οι φήμες λένε ότι step1-step2ck θα είναι combined...

άμα έχετε ακούσει κάτι...

usmeds τα φώτα σου...

Τροποποιήθηκε από QuAdrOpHenIa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σε κάποια φόρουμ (π.χ. στο www.studentdoctor.net) ακούγεται ότι το usmle τα επόμενα χρόνια θ αλλάξει.

...

ούτε με το αμερικάνικο σύστημα υγείας συμφωνώ ούτε και με τον τρόπο εισαγωγής στην ειδικότητα

αλλά τι να κάνω; δεν νομίζω ότι είναι κακό οι αντιλήψεις σου για το πως θες οραματικά να είναι ένα σύστημα υγείας αλλά και εκπαίδευσης (και προπαντώς δεν οραματίζομε ούτε το υπάρχων ελληνικό, έτσι;) να έρχοντε σε αντίθεση με την δυνατότητα και την επιθυμία να ειδικευθείς στο εξωτερικό για 1002 λόγους (Από οικογενειακές και προσωπικές σχέσεις με τη συγκεκριμένη χώρα μέχρι το οτιδήποτε)

Λοιπόν πρώτα από όλα να απαντήσω στην ερώτησή σου.

Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό.

Αν θέλεις μας ανεβάζεις το link στο οποίο το είδες... :rolleyes:

Η διαδικασία έχει υποστεί πολλές αλλαγές όσο περνάνε τα χρόνια.

Παλιά ήταν με χαρτί και μολύβι και γέμιζες κυκλάκια και τώρα είσαι μπροστά σε υπολογιστή και παραγγέλνεις εργαστηριακά και δίνεις φάρμακα (Step3) ή εξετάζεσαι μπροστά σε ηθοποιό/ασθενή (Step2CS)...

Να είσαι σίγουρος όμως πως αν είναι κάτι να αλλάξει δεν θα το κάνουνε during the fourth of july weekend, χωρίς να ενημερώσουνε κανένα :P και ούτε βέβαια θα κάνουν το σύστημα λιγότερο αντικειμενικό.

Συνεπώς θα έχεις αρκετό χρόνο να προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα και αν το αξίζεις να βρεις μία καλή θέση. :)

Όσο για την απάντηση σου στις μπηχτές των άλλων (EDIT: LINK) οφείλω να σου πω πως δεν με έπεισε. emno

Έχω ακούσει πολλούς λόγους για να φάει κανείς το παλούκι των USMLE.

- Καλύτερη εκπαίδευση/ειδίκευση...

- Λιγότερη αναμονή...

- Καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση...

- Πιο αξιοκρατικό σύστημα...

...και πολλά άλλα στο ίδιο μήκος κύματος.

Πρώτη φορά όμως βλέπω κάποιον να προσπαθεί να πείσει τους άλλους πως το κάνει όχι επειδή βρίσκει το σύστημα εισαγωγής πιό δίκαιο και την εκπαίδευση που θα λάβει καλύτερη αλλά επειδή έχει "οικογενειακές και προσωπικές σχέσεις" με τις ΗΠΑ και έτυχε να έχει την υπηκοότητα τους. :wacko:

Λες και δεν μπορεί να φανταστεί τον εαυτό του να ζει πουθενά αλλού, παρά στην χώρα της ελευθερίας (μην χέ....) <_<

Με το χέρι στην καρδιά, αν (ώ μη γένοιτο), άλλαζε αύριο το σύστημα στην Ελλάδα και όλα τα δίκαια αιτήματα των καταλήψεων γινόντουσαν πραγματικότητα (άνοιγμα 6000 θέσεων ειδίκευσης ώστε να μην υπάρχουν αναμονές, αναλογία 1:4 ειδικευόμενους, λιγότερες ώρες δουλειάς/εκπαίδευσης, απουσία αξιολόγησης και δεν συμμαζεύεται) θα καθόσουνα στον "ιδανικό" κόσμο που δημιούργησες ή θα προετοιμαζόσουνα με ακόμα πιο γοργούς ρυθμούς για τα USMLE :rolleyes:

Πιστεύω πως το δεύτερο θα έκανες, και πάλι, γιατί το σύστημα σου θα σε είχε οδηγήσει στην defacto υποβάθμιση της ειδίκευσης σου και μετά στο ταμείο ανεργίας μαζί με όλους τους άλλους ειδικούς που παρήγαγε.

Εγώ μπορεί να μην είμαι σίγουρος πως οι εξετάσεις στην Ελλάδα θα είναι 100% αντικειμενικές (και το 90% μου κάνει :) ) αλλά είμαι σίγουρος πως αυτά που ζητάς ΔΕΝ θα γίνουν και ΑΝ γίνουν θα οδηγήσουν με μαθηματική ακρίβεια σε μια χειρότερη κατάσταση τόσο για τους γιατρούς και όσο για τους ασθενείς.

Πάρτο χαμπάρι πως όταν η χώρα έχει τους διπλάσιους γιατρούς από τις ΗΠΑ, αναλογικά, και συνεχίζει να τους παράγει και να τους εισάγει με αμείωτη ένταση, κάπου θα πρέπει να υπάρχει ένας φραγμός.

Τώρα είναι η αναμονή.

Με το σύστημά σου θα είναι η ανεργία (με αποτέλεσμα να επιβιώνουν τελικα όσοι έχουν άλλες πηγες εισοδήματος και κάνουν την ιατρική ως χόμπι).

Δεν νομίζεις λοιπόν πως είναι καλύτερα ο φραγμός αυτός να είναι οι εξετάσεις;

Εντέλει ποιόν κοροϊδεύεις εμάς ή τον εαυτό σου :rolleyes:

emeleos

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από Αύγουστο το step 2 CK θα έχει και λίγα videos. ECFMGNews. Το είχαν στείλει με email από το Πάσχα και στο site το είχαν τουλάχιστον από τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μια νότα χιούμορ για να ξέρετε τί σας περιμένει σε κάθε πολιτεία :D

http://www.blogthings.com/howcaliforniaareyouquiz/

http://www.blogthings.com/howtexasareyouquiz/

http://www.blogthings.com/howmassachusettsareyouquiz/

http://www.blogthings.com/hownycareyouquiz/

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

You Are 68% NYC

You are probably a real New Yorker, though there's a good chance you really live on Long Island

Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!! :anavwfwties::anavwfwties: Σε καμία περίπτωση west coast ( καλά αυτό το ξέραμε emcolgate )

mskcc here I come!!!

Τροποποιήθηκε από lakare
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Για να μην σας μπαίνουν ιδέες... :o:rolleyes:

---------------------------------------------------

ECFMG-ERAS News #2. Wednesday, July 18, 2007

To: IMGs Using ERAS®

From: ERAS Support Services at ECFMG

AN ANNOUNCEMENT REGARDING FRAUDULENT LETTERS OF RECOMMENDATION

International medical students/graduates, including Fifth Pathway participants, who participate in the Electronic Residency Application Service (ERAS®) are reminded that the submission of fraudulent letters of recommendation to ECFMG constitutes irregular behavior, as defined by ECFMG.

Allegations of irregular behavior are reviewed by the ECFMG Medical Education Credentials Committee, a standing committee of the ECFMG Board of Trustees. If the Committee determines an individual has engaged in irregular behavior:

- a permanent annotation will be included in his or her ECFMG Status Reports and Certification Verification Service (CVS) Reports;

- additional information explaining the basis for the finding of irregular behavior and the resulting action will accompany every ECFMG Status Report and CVS Report and may also be provided to legitimately interested entities; and

- the decision will be reported to the Federation of State Medical Boards Board Action Data Bank, state medical licensing authorities, directors of graduate medical education programs, and to any other organization or individual who, in the judgment of ECFMG, has a legitimate interest in such information.

Furthermore, ECFMG may:

- bar an individual from exams; and

- withhold or revoke a Standard ECFMG Certificate.

In recent years, the ECFMG Medical Education Credentials Committee has made a determination of irregular behavior in 12 cases based upon the submission of either altered or wholly fabricated letters of recommendation. In 11 of these cases, the applicant's Standard ECFMG Certificate was revoked. Since these individuals are no longer certified by ECFMG, they are not eligible to participate in an accredited residency program in the United States and are not eligible to take USMLE Step 3.

In an effort to address the issue of fraudulent letters of recommendation and align the ECFMG ERAS document policies with those established for U.S. medical graduates, ECFMG requires all international medical students and graduates participating in ERAS to submit original letters of recommendation. These letters must be written on official institutional letterhead and manually signed by the letter writer in an ink color other than black. For enhanced authentication, applicants are advised to request the letter writer to affix an institutional seal to the letter of recommendation.

ECFMG makes a visual inspection of the letters when they are received to determine if they are originals or copies. If ECFMG determines that a letter of recommendation is a copy, the document will be stamped to indicate that it is a copy before it is made available to program directors. Refer to the letter of recommendation requirements on the ECFMG ERAS website for more information on this policy.

Directors of residency and fellowship programs are responsible for verifying the authenticity of letters of recommendation. In most of the recent cases reviewed by the ECFMG Medical Education Credentials Committee, the fraudulent letters of recommendation were detected by program directors attempting to verify the letters' authenticity.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση:Αν έχει κάνει κάποιος ειδικότητα στην Ελλάδα (π.χ καρδιολογία), έχει ECFMG με καλό σκορ και καλό CV μπορεί να πάει USA για fellowship-εξειδίκευση (π.χ για ηλεκτροφυσιολογία); Αν μπορεί, ξέρει κάποιος πόσο δύσκολο είναι;;ή τι άλλα προαπαιτούμενα απαιτούνται;;; Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει...Please...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προαπαιτούμενο είναι να έχεις κάνει residency και fellowship στην καρδιολογία στις ΗΠΑ. Sorry emconfused

Ίσως να υπάρχουν παραθυράκια αν έχεις έλληνα καθηγητή -supervisor όπου μπορείς να κάνεις κάτι κλινικοειδές - έρευνα (και να λες στην ελλάδα ότι έκανες μια εξειδίκευση στο EP) αλλά με τίποτα δεν θα είναι αναγνωρισμένο fellowship.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδια εχει κανεις ιδεα απο MCAT και αιτησεις για να κανει καποιος MD στην Αμερική?

Εχω πτυχιο Οδοντιατρικης και θελω να συνεχισω Ιατρικη, αλλα με κατατακτηριες για Ελλαδα θελεις 4+ χρονια σπουδων και βυσμα για μα μπεις, ενω Αμερική ειναι 4 χρονακια και με ολα τα γνωστα πλεονεκτηματα,με μειονεκτημα τα φραγκα.

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να γίνεις δεκτός σε πανεπιστήμιο των ΗΠΑ για ιατρική εκτός από τα MCAT πρέπει να έχεις συμπληρώσει 4 χρόνια σε αμερικάνικο πανεπιστήμιο (πχ και το deree θεωρητικά για αυτούς κάνει) στα εξής μαθήματα:

Βιολογία

Χημεία

Φυσική

και κάτι άλλα που δεν τα θυμάμαι ακριβώς αλλά τα κύρια είναι τα πάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εχει κανεις ιδεα απο MCAT και αιτησεις για να κανει καποιος MD στην Αμερική?

Εχω πτυχιο Οδοντιατρικης και θελω να συνεχισω Ιατρικη, αλλα με κατατακτηριες για Ελλαδα θελεις 4+ χρονια σπουδων και βυσμα για μα μπεις, ενω Αμερική ειναι 4 χρονακια και με ολα τα γνωστα πλεονεκτηματα,με μειονεκτημα τα φραγκα.

Ευχαριστω

Πιο απλό είναι να μπεις με κατακτήριες στην Ελλάδα παρά με MCAT και ότι άλλο χρειάζεσαι στην αμερική. Τα MCAT δεν είναι πανελλήνιες διαβάσαμε μια ύλη 2 χρόνια άιντε πάμε να δώσουμε αφενός και αφετέρου χρειάζεσαι υψηλό GPA από αμερικάνικο πανεπιστήμιο, συστατικές επιστολές από το Undergad, συστατικές επιστολές από εθελοντική εργασία, έρευνα...Τέλος πάντων τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο και κάπου το είχαμε ξανασυζητήσει αυτό, ψάξε να το βρεις. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή τα στοιχεία για την εισαγωγή στις ιατρικές σχολές των ΗΠΑ υπάρχουν στο διαδίκτυο ενώ τα στοιχεία για την εισαγωγή στις Ελληνικές σχολές απουσιάζουν περίτρανα :rolleyes:, δεν θα μιλήσω για το πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να μπεις στην Ελλάδα με κατατακτήριες... (αν και σίγουρα ακούγεται πιο εύκολο)

Αιτήσεις για MD στις ΗΠΑ, μάλλον, δεν μπορείς να κάνεις με μοναδικό εφόδιο το πτυχίο οδοντιατρικής και τα MCAT. emno

Χρειάζεσαι, όπως είπαν και οι άλλοι, πτυχίο από αμερικάνικο κολέγιο (bachelor) με GPA τουλάχιστον > 3.5

Και λέω μάλλον, γιατί υπάρχουν ορισμένα κολέγια που μπορεί να αναγνωρίσουν κάτι από τις σπουδές σου στην Ελλάδα και να σε βάλουν σε κάποιο "Postbaccalaureate Premedical Program". Θα πρέπει να όμως να επικοινωνήσεις απ'ευθείας μαζί τους για να δεις κατά πόσο γίνεται κάτι τέτοιο όταν έχεις πτυχίο από ξένη χώρα... :unsure:

Τώρα από εκεί και πέρα οι πιθανότητες ενός ξένου κατοίκου (edit) να μπει σε μία ιατρική σχολή των ΗΠΑ είναι αρκετά καλές.

Το 2006 το 83% όσων ξένων έκαναν αιτήσεις έγιναν τελικά δεκτοί. (link)

Προϋπόθεση βέβαια είναι να έχει κανείς όλα τα αντικειμενικά κριτήρια που ψάχνουν οι ιατρικές σχολές για να τον δεχτούν (υψηλό GPA, υψηλά MCAT, έρευνα, εθελοντισμός και δεν συμμαζεύεται...)

Και βέβαια δεν είναι πολλοί που πληρούν τα κριτήρια αυτά. :rolleyes:

Το 2006, λοιπόν, υπήρχαν 1126 ξένες ψυχές που τόλμησαν να κάνουν αιτήσεις. Από αυτούς οι 939, τελικά, τα κατάφεραν.

Edit (δες και το επόμενο post μου): Για τους ξένους υπηκόους τα ποσοστά επιτυχίας είναι όμως σαφώς χειρότερα - της τάξεως του 20% (297/1527) :(

Πάντως στο σημείο αυτό διαφωνώ με την notbad.

Εγώ πιστεύω πως οι πανελλήνιες/πανελλαδικές είναι ένας πιο άγριος τρόπος εισαγωγής στην Ιατρική από το σύστημα που έχουν οι αμερικάνοι για τους φοιτητές τους.

Στην Ελλάδα τα πάντα κρίνονται από εκείνες τις λίγες ώρες που έχεις με το γραπτό σου.

Στις ΗΠΑ έχεις 4 χρόνια για να αποδείξεις στον εαυτό σου και στους άλλους πως θέλεις να γίνεις γιατρός και αν το έχεις μέσα σου τελικά θα το καταφέρεις. Εδώ δεν υπάρχει το άλλοθι της "κακής στιγμής" emno

----------------------

ΥΓ. Θέλω να αναφέρω ένα ακόμα στατιστικό στοιχείο για σύγκριση.

Το 2007, από τους 6992 ξένους απόφοιτους ιατρικής (FMG) που παρέμειναν ενεργά μέσα στο match για residency (δηλαδή είχαν πάλι όλα τα απαραίτητα εφόδια) βρήκαν θέση οι 3180. Το ποσοστό επιτυχίας δηλαδή ήταν 45% (link)

Edit: Αριθμητικά λοιπόν οι περισσότεροι ξένοι μπαίνουν στο σύστημα στο στάδιο του ειδικευόμενου (αφού πάρουν το πτυχίο τους από ξένη σχολή) και όχι μέσω της φοίτησης τους σε αμερικάνικη ιατρική σχολή.

Αυτό είναι λογικό αφου στις ΗΠΑ υπάρχουν περισσότερες θέσεις ειδίκευσης από το αριθμό των ντόπιων πτυχιούχων, ενω αντίθετα οι θέσεις των φοιτητών ιατρικής είναι λιγότερες από την ζήτηση (μπαίνει μονάχα 1 στους 4 από αυτους που θα δώσουν τα MCAT)

Τελικά στο επίπεδο των ειδικευόμενων περίπου οι 3 στους 20 είναι ξένοι και 1 στους 20 είναι αμερικάνοι από ξένη σχολή.

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά...δεν περίμενα ότι θα συμφωνήσω σε κάτι μαζί σου usmeds.

"Στην Ελλάδα τα πάντα κρίνονται από εκείνες τις λίγες ώρες που έχεις με το γραπτό σου.

Στις ΗΠΑ έχεις 4 χρόνια για να αποδείξεις στον εαυτό σου και στους άλλους πως θέλεις να γίνεις γιατρός και αν το έχεις μέσα σου τελικά θα το καταφέρεις. Εδώ δεν υπάρχει το άλλοθι της "κακής στιγμής"

Εδώ συμφωνούμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως στο σημείο αυτό διαφωνώ με την notbad.

Δεν διαφωνούμε, κι εγώ πιστεύω ότι οι πανελλήνιες είναι πιο δύσκολες από τα MCAT για λόγους που δεν χρειάζεται να αναλυθούν σε αυτό το θέμα (από την ηλικία των εξεταζομένων, τον πεπαλαιωμένο και δύστροπο τρόπο που η ύλη διδάσκεται και εξετάζεται, την παπαγαλία κλπ) όπως για τους ίδιους πάνω κάτω λόγους πιστεύω ότι και η ιατρική στην Ελλάδα είναι δύσκολη, γιατί δεν υπάρχει σύστημα, οργάνωση και ομοιογένεια στο πώς διδάσκονται οι φοιτητές ιατρικής στην Ελλάδα. Έτσι χάνεις πολλαπλάσια ενέργεια και φαιά ουσία στο να αντιμετωπίζεις όλο το μπάχαλο και ,φυσικά, στο να διαβάζεις και να προσπαθείς να βγεις γιατρός σε αυτή την κοινωνία χωρίς να ξεφτιλιστείς από την ανεπάρκεια και την αμάθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εχει κανεις ιδεα απο MCAT και αιτησεις για να κανει καποιος MD στην Αμερική?

Εχω πτυχιο Οδοντιατρικης και θελω να συνεχισω Ιατρικη, αλλα με κατατακτηριες για Ελλαδα θελεις 4+ χρονια σπουδων και βυσμα για μα μπεις, ενω Αμερική ειναι 4 χρονακια και με ολα τα γνωστα πλεονεκτηματα,με μειονεκτημα τα φραγκα.

Ευχαριστω

Λοιπόν... δύσκολα θα σε δεχθούν...

εάν πας στο ίδρυμα fulbright (τηλ. 210-7241-811 και Θεσ. 2310-242-904 )... (μόνο με ραντεβού...μη κάνεις το λάθος και πας έτσι...είναι ένας τύπος που δε σε αφήνει καν να κάτσεις σε καρέκλα χωρίς ραντεβου... ) θα σου πουν ότι μόνο 175 άτομα το χρόνο -μη Αμερικανοί- σπουδάζουν ιατρική στην αμερική.

Αλλά εάν δεν απογοητευτείς από αυτό και θες να πας ....θα πρέπει να κάνεις κολέγιο 1 χρόνο min επειδή είσαι ξένος φοιτητής... όσο για το αν δώσεις mcat δε το γνωρίζω... πάντως είναι εύκολο... στηρίζεται στις γνώσεις που αποκτά κάποιος στο Bechelor of science φυσική χημεία βιολογία μαθηματικά (αν θυμάμαι καλά). Στείλε πμ εάν θες να σου δώσω το Examkrackers MCAT Audio και γνωρίζω και κάποιον που πιθανόν μπορεί να σε βοηθήσει με της αιτήσεις... Συμβουλή μου... κάνε αιτήσεις...και προετοιμάσου για κατατακτήριες... κοίτα και για Αγγλία...και Αυστραλία μη σου πω...αν και Ελλάδα πιστεύω ότι είναι πιο πιθανό να μπεις...

Αλλά...κοίτα εδώ...

Τροποποιήθηκε από olizyz
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα στοιχεία του Fulbright είναι λίγο πεπαλαιωμένα.

Το 2006 έκαναν αιτήσεις 1527 ξένοι υπήκοοι (link) και έγιναν δεκτοί οι 297 (link), δηλαδή ένα ποσοστό ~20%

Και σημειώνω πως αυτά τα links αναφέρονται σε ξένους υπηκόους ενώ στο προηγούμενο post μου αναφέρονταν σε ξένους κατοίκους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρεται παιδιά!

Εχω αρκετές απορίες και όποιος μπορεί να βοηθήσει ευχαρίστως...

Αποφοίτησα πριν δύο χρόνια από Αθήνα, έδωσα step1/2CK (99 και στα δύο), και από τον Ιούνιο είμαι Αμερική όπου έδωσα το CS (δεν έχει βγει ακόμα), και έκτοτε κάνω έρευνα σε ένα πανεπιστήμιο για ακτινολογία...

Βασικά έχω καταλάβει ότι η ειδικότητα ακτινολογίας στην Αμερική για κάποιον σαν κι εμένα (2 χρόνια από πτυχίο, άδειο βιογραφικό,και και και...) είναι ψιλοαυτοκτονία...Απο κει και πέρα δε το βάζω κάτω, και ποντάρω πολλά στο ότι κάνω έρευνα με τον program director, ο οποίος ... όλως τυχαίως...έτυχε να είναι Ελληνας, και δείχνει να με συμπαθεί και να με στηρίζει πολύ και να θέλει να με βοηθήσει και μπορεί να με κρατήσει (δε γνωρίζω βέβαια τι θα κάνει στην περίπτωση που όταν έρθει η ώρα της επιλογής είναι ο μόνος που με θέλει...κατά πόσον θα πατήσει πόδι για να μείνω...).

Αυτά...οι απορίες μου τώρα...

Αρχικά ο΄Ελληνας program director με κάλεσε για 3 μήνες και βλέπουμε..., και τελικά πρόσφατα μου πρότεινε να μείνω όλη τη χρονιά εδώ να συνεχίσω την έρευνα μαζί του βγάζοντας μου J1-research. Απορία τώρα...αν κάτσω με J1-research αυτή τη χρονιά είναι δυνατόν του χρόνου το καλοκαίρι αν πάνε όλα καλά στο match να την αλλάξω και να ξεκινήσω ειδικότητα με J1-clinical (το πανεπιστήμιο που είμαι δεν προσφέρει Η1)? (το office of international affairs του πανεπιστημίου μου είπε οτί δε γνώρίζει ακριβώς αλλά το θεωρεί δύσκολό και δεν το προτείνει, το ECFMG μου είπε "such petitions are considered on a case by case basis and approval is granted at the discretion of the Department of State", ενώ ένας γνωστός μου που είχε κάνει κάτι αντίστοιχο μου πρότεινε να μην το κάνω γιατί είναι πιθανό να την πατήσω και οτί αυτός τη γλίτωσε επειδή βρήκε ειδικότητα με Η1) Αν τελικά δε γίνεται... αυτό που σκέφτομαι να προτείνω στον program director είναι να κάτσω όλη τη χρονιά χωρίς χρήματα με Β1 βίζα και να πηγαινοέρχομαι Ελλάδα...

Το άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω αφορά το preliminary year...Θα κάνω αίτηση για εσωτερική παθολογία ώστε να υπάρχει η μεγαλύτερη δυνατή επικάλυψη με το ελληνικό πρόγραμμα ειδικότητας, αλλά από ότι έχω ακούσει το Internal Medicine preliminary year είναι δύσκολο για IMG...οπότε ήθελα να ρωτήσω αν έχετε υπόψη σας για νοσοκομεία που δέχονται αλλοδαπούς για πρώτο χρόνο παθολογίας...ή αν έχετε καμιά άλλη σκέψη για τον πρώτο χρόνο...(το transitional από οτι ξέρω είναι ακόμα πιο δύσκολο για ΙMG...).

Tέλος σκέφτομαι να κάνω αίτηση και για Internal medicine categorical ώστε να έχω μια καβάτζα αν όλα πάνε στραβά...και θα ήθελα μερικές προτάσεις νοσοκομείων και για αυτό εφόσον υπάρχουν...

Αυτά...συγγνώμη αν σας κούρασα και οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δες τι σου απαντησα πριν 8 μηνες σε αυτο το thread:

"Ειναι σχετικα ευκολο να βρεις μια τετοια θεση στελνοντας απειρα email σε προγραμματα. Προσεχε μονο μην την πατησεις λογο βιζας: δεν πρεπει να παρεις J1 research γιατι εχει home requirement και μετα θα εχεις προβλημα να την κανεις J1 alien physician για να αρχισεις κατευθειαν ειδικοτητα.

Να επιμεινεις να σου δωσουν J1 short term scholar που ειναι για 6 μηνες, ανανεωνεται ευκολα για αλλους 6 με ενα ταξιδακι Ελλαδα και δεν δημιουργει κανενα προβλημα. Μην περιμενεις να στα πει κανεις αυτα εκτος απο παθοντες. Αν θες αλλες πληροφοριες πες μου."

Mε τα scores σου και research experience θα βρεις prelim medicine. Κανε αιτησεις και σε μερικα prelim surgery για ασφαλεια. Καλη επιτυχια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, έχω 2 ερωτήσεις : 1)για USMLE αρκούν τα βιβλία τα επίσημα που πωλούνται ή μήπως υπάρχουν άλλα συγγράματα πληρέστερα?Τα παιδιά που τα πήγαν τόσο καλά (και ΜΠΡΑΒΟ τους παρεπιμπτόντως) από πού είχαν διαβάσει?

και

2)μου έχει γίνει πρόταση να κάνω ένα τρίμηνο του 6ου έτους στην ιατρική του Mount Sinai αλλά δεν έχω συγγενείς στην Ν. Υόρκη για να με φιλοξενίσουν. Σκεφτόμουν να κοίταζα μέσα από internet, μέσω του studentdoctor.net, για ενοικίαση ή συγκατοίκηση στην περιοχή για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα. Το θέμα είναι αν θα αξίζει και αν θα έχει κάποιο αντίκρυσμα η όλη διαδικασία μελλοντικά (γιατί θα ήθελα να κάνω ειδικότητα στις ΗΠΑ). Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει κάτι παρόμοιο? Κάθε έγκυρη συμβουλή είναι καλοδεχούμενη!!(sorry αν είμαι off topic, αλλά δεν ήξερα πού να θέσω τα ερωτήματά μου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Γενικά οι διάφορες σειρές review που κυκλοφορούν καλύπτουν για τα USMLE (εξαρτάται βεβαίως και από το διάβασμα που έχεις ήδη κάνει). Προτείνω το First Aid for the USMLE: έχει κριτικές για τα περισσότερα βιβλία που κυκλοφορούν και μπορείς να πάρεις μια καλή ιδέα του τι κυκλοφορεί

2)Σίγουρα δεν έχεις να χάσεις τίποτα (εκτός απο χρήματα ίσως)! Θα είναι όμως μια χρήσιμη εμπειρία, αφού θα δεις από πρώτο χέρι πως δουλεύουν εκεί, τι απαιτήσεις έχουν κλπ. Θα είναι καλό για το βιογραφικό σου, και αν τους αρέσεις μπορεί να πάρεις και καμμιά συστατική. Δεν το έχω κάνει, ξέρω άτομα που ξεκίνησαν ειδικότητα σε καλά νοσοκομεία χωρίς να το έχουν κάνει, αλλά δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην το κάνεις. Είναι και μια καλή ευκαιρία, μια που θα είσαι εκεί, να δώσεις και το CS.

Ελπίζω να βοήθησα...

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα γράψω εν συντομία για το step 1 και θα τα αναλύσω αργότερα.

Λοιπόν η γενική ιδέα στα USMLE είναι οτι ο βαθμός καθορίζεται από τις επιδόσεις των άλλων.Δηλαδή πρέπει να πιάσεις αυτά που πιάνει ο μέσος όρος σε κάθε τομέα.Εάν έχεις την επίδοση του μέσου όρου σε κάθε τομέα ο βαθμός θα είναι καλός.Εάν σε ένα αντικείμενο υστερείς,ο βαθμός πέφτει.Οι απαντήσεις σε εξαιρατικά δύσκολα θέματα δεν μετράνε γιατί δεν τα πιάνει ο μέσος όρος.Ετσι οι ερωτήσεις αφαιρούνται ως πειραματικές.

Επίσης οι εξετάσεις έχουν γίνει adaptive.Το τεστ δηλαδή προσαρμόζεται και σε ρωτάνε εκεί που δεν δίνεις τόσο καλές απαντήσεις.πρόκειται για τεστ που ανιχνεύει τις αδυναμίες.Τώρα δεν μπορώ να υπεισέλθω σε αυτά τα ζητήματα.

Για το στεπ 2 έχω γράψει ποια βιβλία χρειάζονται ακριβώς.

Τώρα για το στεπ 1.

Βασικά ό,τι λέει το First Aid,δηαλδή

1.BRS Patho είναι must εκτός αν διαβάσεις την patho του Gojan που είναι καλύτερη(πολλές ερωτήσεις από τα τεστ)

2.BRS physio.

Αυτά τα βιβλία είναι εντελώς must.Δώσε βάση τώρα.

3.Pharma Lippicnott illustrated.Αριστο.Τη δουλειά όμως την κάνουν και οι συντομότερες σημειώσεις του Κάπλαν.

4.Neuro high yield.Οι σημειώσεις του Κάπλαν έχουν το ίδιο περιεχόμενο.

5.Embryo high yield.Οι σημειώσεις του Κάπλαν λένε τα ίδια.

6.Micro Kaplan notes.Πολύ κακό το Lippicnott.

7.Immuno Kaplan notes.

8.Anatomy Kaplan notes.

9.Behavioral sciences BRS.

10.Genetics Kaplan notes.

11.Molecular biology Kaplan notes.

Τώρα για σειρές ερωτήσεων ο Κάπλαν εν είναι επαρκής.Χρειάζεται το USMLEWORLD όπως και στο 2CK.Οι ερωτήσεις του world είναι πολύ κοντά σε αυτές των εξετάσεων αλλά μεγαλύτερης δυσκολίας για εξάσκηση.Πρέπει να γίνει γιατί τώρα οι περισσότεροι το κάνουν.Είναι ένας πονοκέφαλος αλλά αξίζει τον κόπο.

Pretest απώλεια χρόνου.Οχι οι ερωτήσεις όπως είναι στα τεστ.Καλά μόνο για εξάσκηση και έλεγχο γνώσεων.

Θα κάνω και μετά μια ανάλυση.

Τροποποιήθηκε από sperrgebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Loanna: να σε ρωτήσω κάτι άσχετο και αν θες μου απαντάς ..τη θέση στο Mount Sinai πως τη βρήκες? Θέλω να πω έκανες κάποια αίτηση ή μέσω γνωστού? θέλω να βρω και εγώ κάτι αντίστοιχο τα επόμενα χρόνια και για αυτό ρωτάω . .

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

mount sinai κάνεις απευθείας αίτηση και παίρνεις τα απομεινάρια των αμερικάνων σε electives όπως μπορείς να κάνεις σε πάρα πολλά αμερικάνικα πανεπιστήμια. Το καλό με το mount sinai είναι ότι δεν ζητάει step1 απλά μια βεβαίωση ότι έχεις περάσει όλα τα μαθήματα των 3 πρώτων ετών.

Υπάρχει βέβαια ανταγωνισμός και είναι και μια πάρα πολύ καλή ιατρική σχολή

δείτε και αυτό για electives στην αμερική

student doctor network forums

το cs μπορείς να το δώσεις νομίζω χωρίς να έχεις δώσει τίποτε άλλο

δείτε και αυτό για mount sinai και επιλέξτε foreign visiting students

mount sinai electives

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν μάγκες αυτά που έγραψα οτι τα τεστ είναι adaptive πλέον και το σύστημα βαθμολόγησης δεν είναι επισήμως ανακοινωμένα.Ελπίζω να μην αγανακτήσει κάποιος.

Ας δούμε ξανά την ύλη για το step 1.

Παλιά ο Kaplan ήταν αρκετός.Τώρα δεν είναι.Χρειάζεται το USMLEWORLD γιατί το κάνουν οι περισότεροι.Το WORLD έχει αλοηθινές ερωτήσεις από τα τεστ.Απορώ πώς τους αφήνουν να κάνουν τέτοιο πράγμα.Η εξεταζόμενη ύλη είναι ακριβώς αυτή που θίγει το WORLD.Υπάρχει ένα όμως πρόβλημα.Το USMLEWORLD είναι τρομερά δύσκολο.Θα σας βγάλει την πίστη.Οι απαντήσεις στα θέματα που θίγει το WORLD δεν βρίσκονται πάντα στις σημειώσεις του Kaplan.αυτό ισχύει δραματικά στο Step 2CK.

Επίσης υπάρχει άλλο ένα πρόβλημα.Το WORLD κυνηγάει με πρόστιμα και αποκλεισμούς όσους επιχειρούν να βγάλουν ερωτήσεις του στο διαδίκτυο.Για αυτό η εγγραφή είναι υποχρεωτική.Οι ερωτήσεις ανανεώνονται συνεχώς και κάθε μήνα προστίθενται 10-15 καινούργιες και αφαιρούνται άλλες τόσες.

Αντίθετα οι ερωτήσεις του Kaplan και οι Kaplan notes κυκλοφορούν στο διαδίκτυο.Ψάξτε στο usmleforum.com και κατεβλάστε τα πάντα από το sendspace.Επίσης κυκλοοφορεί η patho και physio BRS,οι βίβλοι των αμερικανών φοιτητών.

Ακόμα η patho του Gojan πολύ πονηρό βιβλίο.Πρόσφατα ο Gojan έβγαλε 100 σελίδες high yield σημειώσεις που επίσης κυκλοφορούν.Τα CD του Gojan είναι επίσης στο διαδίκτυο.

Και τα pretest του 2002 υπάρχουν αλλά είναι τζάμπα κόπος.

Επίσης το usmlerx,μεγάλη πατάτα.Εγινε μόνο για να τα κονομήσουνε οι τύποι του First Aid.Αν συγκρίνετε τις ερωτήσεις του με το WORLD είναι Lada vs Lamborgini.Ετσι κι αλλιώς κατεβαίνει τζάμπα,μπορείτε να το δοκιμάσετε.80% επιτυχία στο RX αντιστοιχεί σε 35% στο WORLD.

Οπότε USMLEWORLD και Kaplan.Αυτά διαβάζουν όλοι.Και για το 2 μόνο WORLD ή WORLD με την καινούργια QBank του Kaplan(του 2007).Η παλιά bank που κατεβαίνςει τζάμπα σε αρχείο είναι ξεπερασμένη.

Ξανά την ύλη.

1.BRS physio.

2.Gojan patho ή σε έλλειψη χρόνου BRS patho.

3.Pharma Lippicnott illustrated review ή Katzung,Επί έλλειψης χρόνου Pharma Kaplan notes.

4.Biochemistry Kaplan notes.Καλό το Lippicnot Ιllustrated αν υπάρχει χρόνος.

5.Neuroanatomy high yield ή Kaplan notes.Εχουν το ίδιο περιεχόμενο.

6.Embryo high yield ή kaplan notes.Ξανά το ίδιο περιεχόμενο.

7.Anatomy.Kaplan notes με λίγο άτλαντα.

8.Immuno.Kaplan notes.

9.Genetics.Kaplan notes.

10.Molecular biology.Kaplan notes.

11.Microbiology.Kaplan notes.

12.Behavioral science.BRS,πολύ καλό.

Και άπειρες φορές το USMLEWORLD.Με αυτά είστε αρκετά ανταγωνιστικοί.

Τροποποιήθηκε από sperrgebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.