Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Το UW step2 που έβαλα δεν χρειάζεται το HJSplit. Απλό συμπιεσμένο αρχείο είναι, και αφού το αποσυμπιέσεις, έχει φακέλους με αρχεία .html (ανοίγουν με firefox, internet explorer).

Ίσως δεν σου κατέβηκε ολόκληρο, ξαναπροσπάθησε να το κατεβάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@ sperrgebiet

Ξεχασες να διαβασεις το βιβλιο που λεει οτι ακομα και με score 500 στα USMLE θα φας πορτα απο παντου αν εισαι αγενης, αλαζονας και κανεις τον ξερολα οταν καποιος ρωταει κατι που σου φαινεται (και δεν ειναι στη συγκεκριμενη περιπτωση) βλακωδες/ασχετο/αυτονοητο κλπ.

Τα scores δεν ειναι παρα ενα (ισως το βασικοτερο) κριτηριο για να σε καλεσουν για interview. Εκει τα scores δεν εχουν καμια σημασια και παιζει ρολο πως επικοινωνεις με τους interviewers και informally με τους residents. Σε διαβεβαιωνω κανεις δεν γουσταρει να εχει συναδελφο για 3-7 χρονια εναν εξυπνακια που θα του σπαει τα @ρχιδια καθε μερα.

Και μαλλον θα συμφωνησεις οτι εσυ τους χρειαζεσαι περισσοτερο απο οτι αυτοι εσενα.

Για δικο σου καλο λοιπον, κανε την αρχη απο το greekmeds και μαζεψου γιατι θα παει αχρηστο το διαβασμα και τσαμπα τα χρηματα των αιτησεων.

Καλο match σε οσους ηρθε η σειρα τους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ κατευθύνσεις έδωσα.Εγραψα τι κάνουν οι περισσότεροι.Ας πούμε είναι πολλοί που στηρίζονται στον αποπροσανατολιμό.Τους ρωτάς γιατί διαβάζουν Κάπλαν στη σχολή και σου λένε για να αποκτήσουν γνώσεις.Οπως αυτοί συνειδητά αποπροσανατολίζουν,εγώ συνειδητά προσανατολίζω.

Το πρόβλημα του memorizer είναι πάντα η επιλογή του υλικού πρς απομνημόνευση.Εκεί μπορεί να κάνει παιχνίδι ο άλλος.Εάν ο memo ξέρει ποιο υλικό πρέπει να θυμάται,ο άλλος είναι τελειωμένος.Ακόμα και εάν οι εξεταστές προσπαθούν να τον ευνοήσουν τον τελευταίο με συγκρκριμένα μέτρα.

Φυσικά το Lippincott Illustrated Biochemistry και Lippincott Pharmacology,το USMLE Road map anatomy,το High Yield embryology,η micro του Levinson,το High Yield neuroanatomy,η Physiology της Costanzo και το BRS behavioral που συστήνει το First Aid είναι κορυφαία.Ειδικά αν διαβαστούν μαζί με την patho του Robbins.Το ζήτημα είναι οτι η απομνημόνευσή τους ξεφεύγει από τις δυνατότητες του μέσου IMG.Οσοι τα θυμούνται,παίρνουν βαθμάρες,καμιά αμφιβολία.Με το UW πάντα και την Qbank ουκ ολίγες φορές.

Οι πιο πολλοί όμως αρκούνται σε Goljan,Kaplan notes,Katzung pharma review μαζί με UW και Qbank και πηγαίνουν αρκετά καλά.

Αν τολμήσουν να πάνε με FA μόνο ή με FA,Kaplan notes και Kaplan Qbank χωρίς UW,τότε έχουν σοβαρά προβλήματα και συνήθως κόβονται.

Τροποποιήθηκε από sperrgebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατω αριστερα στη σελιδα εχει στατιστικα για το προηγουμενο match (2007):

http://www.nytimes.com/interactive/2008/03...M_GRAPHIC.html#

Αν και καποια αναφερονται σε US graduates, εχουν ενδιαφερον νομιζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα ακούσει από κάποιον για αυτήν την διαδικασία αλλά οφείλω να ομολογήσω πως δεν έδωσα και πολύ σημασία αφού δεν με ενδιέφερε άμεσα. :mellow:

Ορισμένες απορίες (που μπορεί να βοηθήσουν τους ενδιαφερομένους):

emstar Το Ηνωμένο Βασίλειο σε αναγνωρίζει δίνοντας σου Ευρωπαϊκό «Τίτλο Ειδικότητας» και επομένως δουλειά ως consultant ή απλά αναγνωρίζει τα όσα χρόνια ειδίκευσης έκανες στις ΗΠΑ και σε βάζει σε εκπαιδευτική θέση ώστε μετά να συμπληρώσεις τα χρόνια σου και να δώσεις εξετάσεις στην Ελλάδα;

Η διαδικασία που μου έδωσε το CESR περιγράφεται στη σελίδα http://www.bma.org.uk/ap.nsf/Content/guidedrsnewUK

Ο σχετικός νόμος είναι το άρθρο 14 (PMETB). Συνήθως μπαίνει κανείς στο academic specliast registry. Εφόσον πληρεί κανείς τις προυποθέσεις δουλεύει κανείς σαν consultant (αυτό μου το επιβεβαίωσε και ένας Άγγλος που κάνει εδώ στο μερικα Λοιμωξιολογία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια μια ερωτηση , γιατι αν και το εχω ψαξει το ζητημα κατι πρεπει να εχω καταλαβει λαθος....

η καρδιοχειρουργικη π.χ. ή η νευροχειρουργικη ή η πλαστικη χειρουργικη δν θεωρουνται fellowships μετα απο general surgery ???

τοτε γιατι στις αιτησεις για το match δηλωνεις προγραμματα καρδιοχειρουργικης, πλαστικης κτλπ???

δλδ αν βρεις θεση general surgery μετα δν μπορεις να βρεις fellowship σε αυτο που θες???

δν ξερω αν διατυπωνω σωστα την απορια μου emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η νευροχειρουργική είναι σε διαφορετικό match (san francisco) και δηλώνεται ενιαία σαν ειδικότητα. Δεν υπάρχει και δεν πρόκειται να υπάρξει τέτοιο fellowship

Η πλαστική έχει 2 δρόμους. Η ενιαία ή 2ετές νομίζω fellowship μετά από gen surg. Το περισσότερο achievable για IMG είναι προφανώς το μονοπάτι μέσω του fellowship εκτός αν έχεις το σούπερ βιογραφικό.

Cardiothoracic επίσης είναι fellowship 2ετές. Κάτι μου λέει ότι επίσης μπορεί να υπάρχει και σαν ενιαία αλλά δεν είμαι σίγουρος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η νευροχειρουργική είναι σε διαφορετικό match (san francisco) και δηλώνεται ενιαία σαν ειδικότητα. Δεν υπάρχει και δεν πρόκειται να υπάρξει τέτοιο fellowship

Η πλαστική έχει 2 δρόμους. Η ενιαία ή 2ετές νομίζω fellowship μετά από gen surg. Το περισσότερο achievable για IMG είναι προφανώς το μονοπάτι μέσω του fellowship εκτός αν έχεις το σούπερ βιογραφικό.

Cardiothoracic επίσης είναι fellowship 2ετές. Κάτι μου λέει ότι επίσης μπορεί να υπάρχει και σαν ενιαία αλλά δεν είμαι σίγουρος

ναι για την νευροχειρουργικη ηταν ατυχες το παραδειγμα εχεις δικιο.... emconfused οποτε προφανως εναν img τον συμφερει να ψαξει να βρει θεση για general surgery πρωτα οπου θα εχει και καλυτερες πιθανοτητες ....και μετα παει για το fellowship που θελει... θελει να το επιβεβαιωσει καποιος αυτο???

εχεις κανενασ καποιο λινκ για το ποιο νοσοκομειο-πανεπιστημιο δινει τι???

και καποτε ο usmeds ειχε κανει ποστ και κατι λινκ με percentαges των img ανα ειδικοτητα αλλα δν το βρισκω τωρα... :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από indie
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η νευροχειρουργική είναι σε διαφορετικό match (san francisco) και δηλώνεται ενιαία σαν ειδικότητα. Δεν υπάρχει και δεν πρόκειται να υπάρξει τέτοιο fellowship

Η πλαστική έχει 2 δρόμους. Η ενιαία ή 2ετές νομίζω fellowship μετά από gen surg. Το περισσότερο achievable για IMG είναι προφανώς το μονοπάτι μέσω του fellowship εκτός αν έχεις το σούπερ βιογραφικό.

Cardiothoracic επίσης είναι fellowship 2ετές. Κάτι μου λέει ότι επίσης μπορεί να υπάρχει και σαν ενιαία αλλά δεν είμαι σίγουρος

ναι για την νευροχειρουργικη ηταν ατυχες το παραδειγμα εχεις δικιο.... emconfused οποτε προφανως εναν img τον συμφερει να ψαξει να βρει θεση για general surgery πρωτα οπου θα εχει και καλυτερες πιθανοτητες ....και μετα παει για το fellowship που θελει... θελει να το επιβεβαιωσει καποιος αυτο???

εχεις κανενασ καποιο λινκ για το ποιο νοσοκομειο-πανεπιστημιο δινει τι???

και καποτε ο usmeds ειχε κανει ποστ και κατι λινκ με percentαges των img ανα ειδικοτητα αλλα δν το βρισκω τωρα... :rolleyes:

Το επιβεβαιωνω. Χειρουργικες ειδικοτητες οπως Οφθ, OBGYN, Ουρολογια, ΩΡΛ, Νευροχ., Ορθο, Plastics ειναι ξεχωριστο μονοπατι, οι 2 πρωτες απο την αρχη, οι υπολοιπες μετα απο 1 χρονο preliminary general surgery και η πλαστικη 2+3 η 2+4.

Fellowships που μπορει να κανει καποιος μετα απο 5 χρονια gen surgery residency ειναι: Transplant (2), Cardiothoracic (2), Plastics (2), Thoracic (2), Colorectal (1), Trauma & Surgical Critical Care (1), Pediatric (2), Surgical Oncology (2), Laparoscopy (1). Μπορει να ξεχναω και κανενα.

Μπορει να σε βοηθησουν:

% ΙΜG ανα ειδικοτητα: http://www.nrmp.org/data/resultsanddata2007.pdf

Χειρουργικες ειδικοτητες: http://www.facs.org/residencysearch/specia...pecialties.html

http://www.ama-assn.org/vapp/freida/srch/

Στο τελευταιο μπορεις να βρεις ολα τα προγραμματα ανα πολιτεια και ειδικοτητα.

Fellowships που δεν οδηγουν σε Board Certification (bold) δεν υπαρχουν σε αυτο το site.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή τη φορά θα κάνω εξαίρεση από τα συνηθισμένα και θα θίξω ένα διαφορετικό ζήτημα.Τα USMLE.

Ας δούμε την ύλη.Λοιπόν τα review books είναι άχρηστα χωρίς το USMLEWORLD.Και αυτό γιατί το UW εξηγεί τα concepts που περιέχουν τα review books.Είναι αδιαννόητο να προσέρχονται πλέον υποψήφιοι χωρίς να έχουν κάνει το USMLEWORLD.

Πάρτε λίγο πρέφα τι συμβαίνει.Οι τύποι στρίβουν τα θέματα ώστε να χρειάζεται γνώση των concepts και κοινή λογική για να φτάσει κανείς στην απάντηση.Τη γνώση των concepts περιέχει το UW.

Εδώ βρίσκεται το δίλημμα πολλών υποψηφίων.Τι πρέπει να θυμάμαι από όλο αυτό το υλικό?Πρέπει να κρατήσω σημειώσεις από το UW?Απάντηση.Ναι.Πρέπει οπωσδήποτε να κρατήσετε σημειώσεις από το UW και να τις επαναλάβετε συνεχώς.Παίζει τεράστιο ρόλο η οργάνωση του διαβάσματος.Πρέπει να μπορείτε τις δύο τελευταίες μέρες να τα επαναλάβετε όλα.Συνεπώς η έκταση της ύλης προς απομνημόνευση είναι εξαιρετικά σημαντική.Διότι άν προσπαθήσετε να απομνημονεύσετε περισσότερα από όσα πρέπει,θα θυμάστε χειρότερα τα high yields.Εάν διαβάσετε λιγότερα,θα σας διαφύγουν θέματα.Αρα όλο το ζήτημα είναι η χρυσή τομή μεταξύ απομνημόνευσης και καταννόησης,ερωτήσεων και ύλης και ποσοστού ύλης από κάθε μάθημα.Αυτό ονομάζεται strategy και είναι κάτι που επίσης θέλουν να τσεκάρουν(ας πούμε πώς οργανώνετε την ύλη).

Ας μπούμε λοιπόν στο ψητό.

Ερωτάται.Τι πρέπει να απομνημονεύσει ο IMG?

Απάντηση.

1.Patho.Goljan Rapid Review του 2006

2.Physio.BRS ή Kaplan notes

3.Micro.Levinson ή Kaplan notes

4.Pharma.Katzung review ή Lippincott Illustrated(αν είστε μάγκες)

5.Anat.Kaplan notes καλύπτουν το 90% από αυτά που πέφτουν,High Yield Anatomy τα καλύπτει όλα αλλά έχει δυσανάλογα μεγάλη έκταση,συνεπώς ενδείκνυται μόνο για σκληρούς απομνημονευτές.

6.Neuro.Kaplan notes ή High Yield neuro,εξίσου καλά και με την ίδια έκταση

7.Embryo.Το HY εδώ σκίζει κωλέοι κυριολεκτικά γιατί περιέχει και γονίδια που οι τύποι ρωτάνε ακατάπαυστα.Η απομνημόνευσή του όμως απαιτεί τρομερά προσόντα.Συνεπώς για συμβατικούς που θέλουν να αποφύγουν το ρίσκο της πιθανής απομάκρυνσης από άλλα high yield,συνίστανται Kaplan notes(ό,τι έχει η anatomy)

8.Molecular bio,histo κτλ.Το καινούργιο υπερόπλο ονομάζεται high yield histopathology.Τρομερά δύσκολο αλλά ανταμοίβει.Εχει τα πάντα.Ολα όσα πέφτουν.Αξίζει να διαβαστεί εκατοντάδες φορές.Οχι για καρδιακούς.

9.Behavioral science.BRS,ο βασιλιάς.Δεν εκθρονίζεται ποτέ.

10.Statistics,epidemiology,ethics.Δόξα στο μέγα Doherty των Kaplan notes.Ο τύπος πιάνει τα πάντα,κυριολεκτικά τα πάντα.Οι σημειώσεις του είναι χρυσός.

Από την Kaplan Qbank ξεχωρίζουν anat και micro.Εξάσκηση με τις ώρες μετατρέπει σε ψυχρό εκτελεστή.

Τα υπόλοιπα εμφανίζονται στις εξετάσεις όπως ακριβώς τα έχει το USMLEWORLD.

Στην υγεία των πολεμιστών του USMLE.

Τροποποιήθηκε από sperrgebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sorry,παρέλειψα να πω για immuno,genetics,biochemistry.

Λοιπόν για immuno το Lippincott Illustrated οργώνει.Εχει τα πάντα.Μπορεί να φαίνεται εκτεταμένο αλλά καλά κάνει γιατί η immuno είναι κυρίως θέμα καταννοήσης και όχι απομνημόνευσης(αντίθετα από τη micro).Συνεπώς με Illustrated πάτε με θωράκιση μεγατόνων.

Για genetics τίποτα παραπάνω από Kaplan notes.(τα genes είναι άλλη ιστορία,περιλαμβάνονται στην mol. bio. και αναλύονται στο HY histopathology και HY embryo.

Biochem:Lippincott Illustrated,τι άλλο?Εχει όλους τους δρόμους.Αν όμως κρίνετε οτι είναι υπερβολικά εκτεταμένο,διαβάστε μόνο τα κεφάλαια για το DNA από το Illustrated και για τα υπόλοιπα αρκεστείτε στις Kaplan notes.Πιθανόν να αποζημιωθείτε.

Το UW επιτρέπει integration όλων των concepts.

Πέφτουν και πολλά slides patho και μερικές αξονικές.Για αυτά Goljan slides,τα slides του Robbins,της webpath.Για αξονικές έναν άτλαντα ακτινολογίας και ό,τι έχουν τα HY anat και neuro.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ενημέρωση για όσους ενδιαφέρονται. Η νευροχειρουργική έφυγε από το san fransisco match και πήγε στο κανονικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθώς απεδήμησαν τα links για το UW2007, Step1,

τα ανέβασα εδώ:

www.filefactory.com/file/82f605/

www.filefactory.com/file/68b039/

www.filefactory.com/file/91e069/

www.filefactory.com/file/63a00b/

ενώστε τα με το HJSplit.

Κατεβάστε τα όσοι ενδιαφέρεστε, καθώς εξαφανίζονται γρήγορα (και ήταν αρκετά χρονοβόρο να τα ανεβάσω).

(Υ.Γ. καθώς δεν είχα τα αρχικά κομμάτια, τα ξαναχώρισα εξ αρχής. Οπότε δεν είναι τα ίδια με του Rapidshare - πρέπει να κατεβάσετε και τα 4 από το filefactory, σε περίπτωση που κάποιος έχει κατεβάσει κάποιο λινκ από το rapidshare)

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια λιγο ασχετο με τα τελευταια ποστς αλλα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε πως εχουν τα πραγματα με τη γυναικολογια στην αμερικη.

σκεφτομαι να κανω εκει την ειδικοτητα. εχω δηλωσει εδω κ λεω να κανω ενα χρονο χειρουργικης πρωτα αφου μου ανοιγει συντομα.

το βασικο που με ενδιαφερει ειναι αν εχω καλες πιθανοτητες να βρω θεση σε σχεση πχ με σουηδια (ειχα διλημμα). επισης αν μετραει καθολου γιαυτους κ η χειρουργικη που θα εχω κανει (φανταζομαι οχι)

ευχαριστω εκ των προτερων οσους μου απαντησουν..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mε καλά scores βρίσκεις άνετα. Δεν είναι ανέφικτο. Δεν ξέρω αν σε σχέση με σουηδία θα είναι χειρότερα ή καλύτερα, πάντως ΗΠΑ θα είναι σίγουρα καλά (όπως σε όλες τις ειδικότητες). Δεν νομίζω να μετρήσει ότι και να κάνεις Ελλάδα :) GL!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια ερωτησουλα..επειδη εχω μπερδευτει..αν εχοντας περασει μονο το στεπ1 κανει καποιος αιτηση το σεπτεμβριο σαφως με ελαχιστες πιθανοτητες για συνεντευξη και κατοπιν μεχρι το match του μαρτιου εχει αποτελεσματα για το στεπ2 ck ομως, μπαινει στο match? k an ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - κανει τιποτα στο scramble?

ξερω για τους αμερικανους, για μας θελω να μαθω αν ξερει καποιος...υποτιθεται το στεπ2 cs θα το περασει την ανοιξη μετα το match.

ζητω συγνωμη αν κουραζω αλλα δεν βρηκα την απαντηση μου στο forum..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν παιζει κατι τετοιο φιλε μου δυστυχως πρεπει μεχρι το match να εχεις περασει ολα τα στεπ.Αρα μεχρι τον οκτωβριο φροντισε να εχεις δωσει το Step 2 CS

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το match δες εδώ και εδώ. :mellow:

Για το scramble, θεωρητικά πάντα, δεν χρειάζεται να είσαι ECFMG Certified για να σε δεχτούνε.

Το χαρτί θα πρέπει όμως να το έχεις στα χέρια σου όταν αρχίσεις την ειδικότητα και δουλεύεις στο νοσοκομείο.

Πρακτικά όμως από τις εκατοντάδες αιτήσεις που λαμβάνει ένα πρόγραμμα που έχει μία άδεια θέση, όσες δεν πληρούν τα τυπικά προσόντα, πηγαίνουν στον κάλαθο των αχρήστων. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα ή καλησπερα σε ολους!Οπως καταλαβατε και απο το nick ειμαι καινουριος στο forum,εχω λιγο καιρο που ορκιστηκα και σκεφτομαι σοβαρα να ξεκινησω προετοιμασιa για step 1!πρωτα απο ολα θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για ολες τις αποριες που μου λυσατε με τις προηγουμενες απαντησεις σας γιατι υπαρχει τοση πολλη πληροφορια που απογοητευεσαι πριν καν ξεκινησεις!Μου πηρε βεβαια 3 μερες και 0,25 βαθμους μυωπιας αλλα διαβασα ολα τα post απο το 2005 μεχρι σημερα και για ενημερωση αλλα και ως μια ελαχιστη ενδειξη σεβασμου σε οσους προσφερουν σε αυτο το forum.

Ιδιαιτερα θα ηθελα να ευχαριστησω τους usmeds,sperrqebiet(του οποιου το μην συμπτωματικα ηταν το πρωτο που διαβασα και με ξεαγχωσε πολυ),forea&batman γιατι πραγματικα βαλατε σε μια ταξη τα πολλα ερωτηματικα μου!Thanks guys!!!Δεν ξερω αν τα καταφερω σε αυτην την προσπαθεια αλλα νομιζω πως ετσι οπως ειναι τα πραγματα αξιζει να δωσουμε μια ευκαιρια και να προκαλεσουμε τον εαυτο μας,την τυχη μας και τα ονειρα μας για κατι καλυτερο που θα ξεκιναει απο μας και δε θα σκονταφτει σε οσα αλλοι δημιουργησαν για μας!Επειδη πολυ σας κουρασα και ο σκοπος αυτου του forum δεν ειναι ψυχαναλυτικος συνεισφερω με δυο ερωτηματα:

1)Εχουν προταθει πολλα βιβλια για το στεπ 1 και διαφορα links για κατεβασμα τους απο το ιντερνετ!Ηθελα να ρωτησω αν αυτα τα downloads ειναι ιδια με τα αντιστοιχα βιβλια που κυκλοφορουν και αν συμφερει τελικα να τα κατεβασει και να τα εκτυπωσει η να τα αγορασει καποιος.

2)Διαβασα επιπλεον τα διαδικαστικα απο first aid 2008 και τα ενημερωτικα pdf απο ecfmg και usmle και επειδη θα περασω απο τη σχολη μου τελικα πριν να κανω την αιτηση για το step 1 το μονο χαρτι που θα χρειαστει να μου ετοιμασουν ειναι το εκτυπωμενο Certification of Identification Form (Form 186) που θα εχω ηδη συμπληρωσει;Πρεπει να μου πιστοποιησουν και μεταφρασμενο αντιγραφο πτυχιου γιατι τον παπυρο τον βλεπω να ξεκιναει απο αιγυπτο τοσο πολυ που θα αργησει!Χρειαζεται και κατι αλλο να στειλω;Ειναι καλυτερα να στειλω απο τωρα τα χαρτια στο ecfmg παρολο που δεν ξερω ακομα ποτε θα κανω την αιτηση και για ποια Eligibility Period;

Ευχαριστω προκαταβολικα και καλη συνεχεια σε ο,τι κανετε και σε οποια πλευρα του ατλαντικου κι αν βρισκεστε!Faith people!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα Kaplan books μπορείς να τα κάνεις download.(αν θέλεις την καινούργια έκδοση 2007-2008 που δε διαφέρει αισθητά από τις προηγούμενες αλλά ας πούμε τη θες για ψυχολογικούς λόγους,μπορείς να βρεις κάποιον που πουλάει τα βιβλία μεταχειρισμένα αφού έδωσε τα τεστ,υπάρχουν πολλοί στο ίντερνετ).

Τώρα τα HY,BRS είναι καλύτερα να τα αγοράσεις κατά τη γνώμη μου,γιατί οι καινούργιες εκδόσεις είναι ως επί το πλείστον νεώτατες(του 2008),περιέχουν σημαντικές προσθήκες(πλην του HY neuro) και δεν έχουν γίνει ακόμα upload.

Για Usmleworld,Kaplan Qbank δεν τίθεται ζήτημα οτι χρειάζεται online εγγραφή.Αλλιώς παίρνεις ρίσκο,γιατί αυτά ανανεώνονται συνεχώς; με καινούργια θέματα.Δε γίνεται να αποφύγεις μία από τις Qbanks.Χρειάζονται και οι δύο,βασικά το UW είναι καλύτερο παντού εκτός της anat,micro όπου υπερέχει το UW.

Τα ίδια ισχύουν και για το στεπ 2,όπου τα Blueprints υπερέχουν.Και εκεί το UW είναι learning tool ενώ η Kaplan Qbank έχει βελτιωθεί θεαματικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sperrgebiet σε ευχαριστω πολυ για το αμεσο της απαντησης σου!! Για αλλη μια φορα με "ξελασπωνεις" γιατι ειμαι στη φαση της παραγγελιας των βιβλιων! Εχω καταληξει τελικα(βασιζωμενος και σε προηγουμενα δικα σου post αλλα και στο first aid 2008)στους ακολουθους τιτλους:

1)patho goljan,2)brs physio,3)lippincott illustrated για pharma,4)high yield neuroanatomy&embryology,5)brs behavioral και για

micro,immuno,anatomy,genetics,molecular,biochemistry kaplan notes,ισως ριξω και μια ματια στο ποσο ευκολα διαβαζονται τα lippincott

illustrated immuno,biochemistry σε high yield θεματα αλλα επειδη ηδη μαζευεται πολυ υλικο μπορει και να τα τροποποιησω αναλογως με τις ερωτησεις σε usmle world&kaplan q bank και τις αντοχες φυσικα!Καλη συνεχεια σε ο,τι κανεις,ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δεν έχω καταλάβει ακόμα ή δεν έψαξα αρκετά αλλά...στην περίπτωση που βρείς 1 ή 2 χρόνια ένα non-designated preliminary στην χειρουργική (που είναι σαφώς πιθανότερο από categoricals προγράμματα) και στη συνέχεια δεν σου ανανεώνουν τι κάνεις? Ξαναμπαίνεις στο match και ψάχνεις για PGY-2 και PGY-3 που είναι ελάχιστα ή μπορείς να δηλώσεις ξανά από την αρχή για PGY-1? Θα ήταν καλό να ισχύει το τελευταίο

και με τη βίζα μπορεί να γίνει παράταση? Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει

Τροποποιήθηκε από no limits
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω καταλάβει ακόμα ή δεν έψαξα αρκετά αλλά...στην περίπτωση που βρείς 1 ή 2 χρόνια ένα non-designated preliminary στην χειρουργική (που είναι σαφώς πιθανότερο από categoricals προγράμματα) και στη συνέχεια δεν σου ανανεώνουν τι κάνεις? Ξαναμπαίνεις στο match και ψάχνεις για PGY-2 και PGY-3 που είναι ελάχιστα ή μπορείς να δηλώσεις ξανά από την αρχή για PGY-1? Θα ήταν καλό να ισχύει το τελευταίο

και με τη βίζα μπορεί να γίνει παράταση? Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει

Nομίζω πως τα preliminary προγράμματα δεν αναγνωρίζονται. Ξεκινάς από τον πρώτο χρόνο κανονικά, όταν γίνεις δεκτός σε categorical.

Όσο για τη βίζα, τα περισσότερα προγράμματα δίνουν J βίζα, που έχει τα γνωστά προβλήματα. Υπάρχουν προγράμματα, που δίνουν εξαρχής H βίζα, αλλά απαιτούν και το step 3.

Αν κανείς έχει ξεκινήσει με J, δυστυχώς δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα. Ακριβώς τρόπο παράτασης της συγκεκριμένης, δε γνωρίζω.

Mε την Η, μπορεί να μπει σε waiver και να παρατείνει την παραμονή του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το waiver απαιτείται στην J όχι στη Η. To μόνο waiver της Η δίνεται για μη ιατρικές θέσεις σε άτομα των οποίων την Η την έχει σπονσοράρει η ομοσπονδιακή κυβέρνηση και δουλεύουν για το υπουργείο άμυνας, ένεργειας και εσωτερικής ασφάλειας.

Αρκετά προγράμματα μπορεί να σου αναγνωρίσουν τους μήνες της παθολογίας του Preliminary αλλά όχι για τον χρόνο της λάντζας (Intern). Πρόσεξε ότι η αμερική έχει ένα μέγιστο αριθμό χρόνων που θα σε πληρώνει (δεν πληρώνουν άτομα για ειδικόττηες πέρα του 7ου χρόνου) και ότι ο χρόνος του preliminary αφαιρείται από τη συνολική διάρκεια της βίζας (είτε J είτε Η).

Γκουντ λακ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το waiver απαιτείται στην J όχι στη Η. To μόνο waiver της Η δίνεται για μη ιατρικές θέσεις σε άτομα των οποίων την Η την έχει σπονσοράρει η ομοσπονδιακή κυβέρνηση και δουλεύουν για το υπουργείο άμυνας, ένεργειας και εσωτερικής ασφάλειας.

Γκουντ λακ!

Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα παραπάνω. Εγώ παρέθεσα πληροφορίες και συμβουλές, που συνέλεξα από κατόχους της J βίζας, της λεγόμενης 'κακιάς' βίζας, που τώρα προσπαθούν να πάρουν πράσινη κάρτα. :)

Θα το ερευνήσω περαιτέρω και sorry για τη σύγχυση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.