Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

the Agency has informed the ECFMG that individuals who

have participated in the Exchange Visitor Program as a research scholar

or professor participant during the twelve month period preceding their

proposed commencement of a program of graduate medical education are

ineligible for sponsorship.

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Δεν είναι απόλυτα σωστο αυτο. Υπάρχει διαδικασια μεσω του Dpt of S για τη μετατροπη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια,

σκεφτομαι να δωσω το πρωτο στεπ το προσεχες διαστημα,

με απασχολει το ζητημα οτι θελω να παρω Ι5 απο το στρατο,

υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργησει προβλημα κατα την επιλογη μου

απο τα νοσοκομεια στην Αμερικη?Η' κατα την εκδοση βιζας?

Ξερετε κατι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία από τις προϋποθέσεις για να πάρεις την συνηθισμένη βίζα (J-1) και να κάνεις την ειδικότητα σου στην Αμερική είναι να πάρεις ένα χαρτί από το Ελληνικό Υπουργείο Υγείας.

Αναλυτικά:

«Provide a Statement of Need from the Ministry of Health of the country of most recent legal permanent residence, regardless of country of citizenship. This statement provides written assurance that the country needs physicians trained in the proposed specialty and/or subspecialty. It also serves to confirm the applicant physician's commitment to return to that country upon completion of training in the United States, as required by Section 212(e) of the Immigration and Nationality Act, as amended.»

Δεν νομίζω να το νοιάζει το υπουργείο υγείας αν είσαι Ι5 για να σου εκδώσει το χαρτί, αλλά δεν χάνεις τίποτα να τους ρωτήσεις από τώρα. :rolleyes:

Από εκεί και πέρα, τους Αμερικάνους στα σίγουρα δεν τους νοιάζει αν είσαι Ι5, εκτός και αν έχεις καταφέρει στην ζωή σου να συλληφθείς ή καταδικαστείς για κάποιο αδίκημα, οπότε τότε κοιτάνε την κάθε περίπτωση χωριστά ή αν αντικειμενικά είσαι τόσο άρρωστος που δεν μπορείς να κάνεις τον γιατρό (πράγμα που δεν φαντάζομαι :P )

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ανακεφαλαιωνω εγω το θεμα περι προετοιμασιας γιατι βλεπω οτι ειμαστε πολλοι αυτοι που σιιιγα σιιγαααα παμε για τις εξετασεις.... :rolleyes: οποτε ας γραψω που εχω καταληξει εγω και ας προσθεσει ο καθενας τη δικη του αποψη

emquestion για τα βιβλια εχουν αναφερθει οι διαφορες σειρες πολλες φορες(πανω κατω αυτα που εχει γραψει ο sper κυκλοφορουν)...εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι ειναι διαφορετικης νοοτροπιας οποτε πρεπει να παει ο καθενας να τα δει και να αποφασισει...η υλη ειναι τοσο συγκεχυμενη που δν υπαρχει ενα βιβλιο που καλυπτει τα παντα και ειναι και αδυνατο να διαβασει καποιος 5-6 βιβλια ..οποτε κοιταμε το υφος του εκαστοτε βιβλιου και αποφασιζουμε(προσωπικα αυτα τα αμερικανικα συστηματα με τους μνημονικους κανονες με εχουν σωσει...αλλοι θελουν συνεχες κειμενο(κατεβατο) για να λειτουργησουν....:) )

emquestion για τον χρονο προετοιμασιας εγω καταληγω στα εξης: 5 μηνες καλο διαβασμα(αλλα παραλληλα με τη σχολη) και 1,5 -2 μηνες στο τελος αποκλειστικα για επαναληψεις...

συγκεκριμενα:

anatomy------2weeks

physio+patho-----7w

behavioral+interdisciplinary-----2w.(στη μεση για να χαλαρωσουμε και λιγο :D )

micro-----2w.

pharma+biochem----6w.

συνολο 19-20 εβδομαδες(5μηνες περιπου) οπου θα γινει ενα καλο διαβασμα ολης της υλης(που υποτιθεται οτι εχει ξαναδιαβαστει στα προκλινικα ετη)...αν καποιος εχει αδυναμιες π.χ. στα μικροβια και ειχε ξεσκισει την φαρμακολογια σαν φοιτητης τοτε αλλαζει αναλογα και τον χρονο...εγω τα εβαλα αυτα σαν μια μεση λυση... τα εβαλα μερικα σε πακετα λογω της μεγαλης σχεσης που εχουν και γιατι π.χ. δν μπορεις να διαβασεις φαρμακα χωρις να ανατρεχεις καθε τοσο στη βιοχημεια

και μετα εχουμε περιπου 2 μηνες για τα practise tests και ενα γενικοτερο review ολων των πραγματων(που μην ξεχναμε οτι τα εχουμε διαβασει τουλαχιστον 2 φορες σαν φοιτητες και στην 5-μηνη επαναληψη)....(π.χ. 4 μερες ανατομια, 6 μερες μικροβια, 14 μερες παθαν και φυσιολογια-παφυς.....και παντα παραλληλα τα practise tests...βλ. usmleworld)...επισης εδω νομιζω ειναι το καταλληλο σημειο να γινει και το διαβασμα ανα συστηματα το οποιο ειναι πολυ σημαντικο...δλδ περνουμε την καρδια και διαβαζουμε τα αντιστοιχα κεφαλαια απο καθε βιβλιο....

emquestion για το ποτε θα γινει οοοοολο αυτο δν εχω να πω κατι συγκεκριμενο γιατι εξαρταται και απο τη φαση που βρισκεται ο καθενας, τον προγραμματισμο του κτλπ....μια πολυ καλη ιδεα ειναι να γινει το τελευταιο διμηνο της επαναληψης μεσα στον αυγουστο και τον σεπτεμβρη (οπου μπορουμε να βρουμε 2 μηνες καθαρου διαβασματος χωρις να εχουμε να τρεχουμε στη σχολη κτλπ...) μεχρι τον οκτωβρη και το προηγουμενο ετος να το αφιερωσουμε στην ολικη επαναληψη.... εξαλλου το ποτε θα δωσουμε τις εξετασεις τις καθοριζουμε εμεις...

και για να μην μπερδευτουμε: αυτα τα γραφω απο προσωπικη αποψη και μονο και εκφραζουν μονο εμενα...το ψαχνω το ζητημα, ειμαι στη φαση του "μαζευω τι θα χρειστω και προγραμμματιζομαι για να αρχισω"( αν και ηδη εχω αρχισει την επαναληψη μου σε μερικα )....

τα γραφω ολα αυτα επειδη τα διαδικαστικα και τα περι βιβλιων και εξετασεων(αυτων καθεαυτων) τα εχουμε αναλυσει αρκετα αλλα εχουμε ξεχασει το τεραστιο κομματι της προετοιμασιας.οποτε the whole point of my topic ειναι να γραψουν και αυτοι που ηδη το εχουν κανει ολο αυτο αλλα και αυτοι που ειναι στην διαδικασια του να το κανουν τωρα....γιατι απο τη μια μπορει να ειμαι εγω ή καποιος αλλος way off στον προγραμματισμο του , ή μπορει να εχει καποιος κατι καλυτερο να προτεινει....

για να βλεπω λοιπον ανταλλαγη αποψεων!!! :D :D

Τροποποιήθηκε από indie
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Indie υπάρχουν ειδικά sites και φορουμ πχ prep4usmle που μπορείς να βρεις απαντήσεις για timeframes, review books, qbanks reviews, USMLE experiences, study partners και έχουν πολύ περισσότερες πληροφορίες από όσες μπορούμε να σου δώσουμε εδώ. Εγώ τα βρήκα πολύ χρήσιμα αν και χαώδη (πραγματικά έχει πολύ πληροφορία και μπορείς να χάνεις πολύτιμες ώρες διαβάζοντας πώς να οργανώσεις το διάβασμά σου αντί να διαβάζεις :)).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγε ο indie να βοηθήσει και πέσατε να τον φάτε.

Δεν είναι παράλογα αυτά που γράφει σαν σχεδιασμός για διάβασμα. :)

---------------------------------------------

POST-MATCH SCRAMBLE INFORMATION FOR ERAS 2008 IMG PARTICIPANTS

The Post-Match Scramble is a two-day period during which applicants who have not matched to a training position attempt to obtain a position that has not been filled through the National Resident Matching Program (NRMP), or the "Match." The 2008 Scramble begins on Tuesday, March 18,

2008 at 12:00 noon, Eastern Time in the United States, when the list of unfilled positions is released by the NRMP, and ends on Thursday, March 20, 2008 at 12:00 noon. In order to access the list of unfilled positions, you must be registered with the NRMP by the NRMP's Late Registration Deadline of February 27, 2008.

If you have not matched to a position, you can use the Electronic Residency Application Service (ERAS) during the Scramble to apply for unfilled positions. To use ERAS during the Scramble, you must have participated in ERAS 2008 during the regular application season; this means that you must have applied to and paid for at least one program.

During the Scramble, you can use ERAS to apply to a maximum of 30 programs at no cost.

The Scramble is an intense 48-hour period during which ERAS Support Services at ECFMG will transmit thousands of documents. There will be no time to scan and upload documents once the Scramble has started.

Therefore, in order to use ERAS to apply for unfilled positions, you must have your ERAS supporting documents processed before the start of the Scramble.

If you have used ERAS 2008 to apply to at least one program and you want to use ERAS to apply to programs during the Scramble, simply access the NRMP's list of unfilled positions from the NRMP website once the Scramble has started, and apply to programs. As stated above, you must be registered with the NRMP by February 27, 2008 to access the list of unfilled positions. If you have new supporting documents, such as a Letter of Recommendation, that you want to use during the Scramble, they must be submitted in time to arrive at ECFMG by March 1, 2008 (see item

3 below).

If you have not yet applied to any programs using ERAS 2008 and you want to use ERAS to apply to programs during the Scramble, you must complete the following before the start of the Scramble.

1. Apply for an ERAS Token via ECFMG's On-line Applicant Status and Information System (OASIS). This Token is required to register with ERAS (www.aamc.org/eras).

2. Register with ERAS, and complete your Common Application Form (CAF), Profile, and Personal Statement.

3. Submit any supporting documents to ERAS Support Services at ECFMG in time to arrive at ECFMG by March 1, 2008. ERAS Support Services at ECFMG will scan all documents received and upload them to the ERAS PostOffice.

Processing time for documents depends on the volume of documents received; therefore, you must submit documents as soon as possible.

4. Apply to at least one program via ERAS. ERAS Support Services at ECFMG strongly urges you to apply no later than March 10, 2008.

5. Access the NRMP's list of unfilled positions from the NRMP website once the Scramble has started, and apply to programs. As stated above, you must be registered with the NRMP by February 27, 2008 to access the list of unfilled positions.

There are companies that offer, for a fee, to assist medical students/graduates, particularly international medical students/graduates (IMGs), with securing a U.S. residency training position. ECFMG, the Association of American Medical Colleges (AAMC), and NRMP are not associated with nor do they endorse any such companies.

ECFMG, AAMC, and NRMP are the organizations designated to facilitate the ERAS application and Match processes. ECFMG is the designated Dean's office for IMGs. As such, representatives of ERAS Support Services at ECFMG are available by telephone and e-mail to assist IMGs and guide them through the process.

Complete information on ERAS is available on the AAMC ERAS website at http://www.aamc.org/eras and the ECFMG ERAS website at http://www.ecfmg.org/eras. Additional information on the Scramble is available on the AAMC ERAS website, the ECFMG ERAS website, and the NRMP website at http://www.nrmp.org

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας. Θα ήθελα να ενημερωθώ για ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ στις ΗΠΑ. Πόσος χρόνος απαιτείται για τα 3 steps? Και τι score?

τι ενέργειες απαιτούνται στη συνέχεια?

Από που μπορώ να ενημερωθώ επίσημα?

ΗΠΑ ή Αγγλία καλύτερα? ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν συντομία: :P

(Θα κάνω μια σύνοψη των... 51 σελίδων)

emstar Πόσος χρόνος απαιτείται για τα 3 steps?

- Step1 και Step2CK (ερωτήσεις πολλαπλής προκλινικά και κλινικά): Τουλάχιστον 3-4 μήνες μελέτης για το καθένα

- Step2CS (πρακτική κλινική εξέταση που δίνεται μόνο στις ΗΠΑ): Περίπου 1-2 μήνες

- Step3 (ερωτήσεις πολλαπλής και κλινικά σενάρια): Περίπου 1-2 μήνες

Η τελευταία εξέταση δεν είναι αναγκαία για να αρχίσεις ειδικότητα, μπορεί όμως να βοηθήσει για τον τύπο της βίζας που θα πάρεις

emstar Και τι score?

Όσο το δυνατόν πιο ψηλό. :rolleyes:

Δεν θεωρείται από τις δύσκολες ειδικότητες (link) (Το 30% των ειδικευόμενων είναι ξένοι και το 53.5% των ξένων που μετέχουν στο match βρίσκουν τελικά θέση).

Πάνω από 90 δεν θα έχεις πρόβλημα.

Πάνω από 85 θα πρέπει να έχεις πολύ καλό βιογραφικό και κάποιες γνωριμίες.

Κάτω από 85 θα χρειαστείς πολύ γερές γνωριμίες.

emstar Τι ενέργειες απαιτούνται στη συνέχεια?

Η διαδικασία δεν είναι μία συνέχεια. :rolleyes:

Παράλληλα με τις εξετάσεις θα πρέπει να κοιτάξεις να αποκτήσεις κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ με την μορφή electives ή έστω observership έτσι ώστε να κάνεις κάποιες γνωριμίες και να πάρεις συστατικές.

Όταν έχεις περάσει τις εξετάσεις, κάνεις αιτήσεις μέσω του ERAS και περιμένεις για συνεντεύξεις.

Αφού κάνεις τις συνεντεύξεις συμμετέχεις στο match και περιμένεις να δεις αν κάποιος σε πήρε.

Αν δεν σε πήρε κανείς την ημέρα του match μπορείς να κάνεις scramble για τις κενές θέσεις.

emstar Από που μπορώ να ενημερωθώ επίσημα?

Στην Αθήνα υπάρχει το Fulbright foundation (πρόσεξε όμως μη σε φοβίσουν <_< )

Αλλοιώς

http://www.ecfmg.org

http://www.nrmp.org

http://www.aamc.org/audienceeras.htm

http://www.ama-assn.org/ama/pub/category/2997.html

http://www.psych.org

emstar ΗΠΑ ή Αγγλία καλύτερα?

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Γενικά οι περισσότεροι λένε πως στις ΗΠΑ άμα βρεις θέση είναι πιο οργανωμένα τα πράγματα. :)

Από εκεί και πέρα πρέπει να λάβεις υπ’όψη σου τις αποστάσεις, το αν θα μείνεις έξω μετά και τα προβλήματα με την βιζα, το πώς θα κάνεις την αναγνώριση στην Ελλάδα κοκ.

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Γειά σας. Θα ήθελα να ενημερωθώ για ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ στις ΗΠΑ. Πόσος χρόνος απαιτείται για τα 3 steps? Και τι score?

τι ενέργειες απαιτούνται στη συνέχεια?

Από που μπορώ να ενημερωθώ επίσημα?

ΗΠΑ ή Αγγλία καλύτερα? ευχαριστώ

Εξαρτάται από το πότε έχεις τελειώσει ... για να είσαι καλυμένος (>90-92 σκορ) γύρω στους 3-4 μήνες για 1,2 (δεν μπορώ να πω για το CSA γιατί δεν ήταν καν στον ορίζοντα όταν έδωσα USMLE (πάνε ακριβώς 10 χρόνια τώρα).

Για το 3 θέλει επίσης κανά μήνα με δύο αν σε ενδιαφέρει το σκορ (πχ αν θες να πάρεις την Η1 βίζα ή ενδιαφέρεσαι για υποειδικότητα μετά την βασική ειδικότητα). Αν δε ενδιαφέρει το σκορ .. είναι το μόνο τεστ που έχω δώσει στην ζωή μου στο οποίο δεν χρειάζεται διάβασμα (πλην του CD) για να πάρεις βάση.

Σκέψου καλά με τη βίζα θες να πας στις ΗΠΑ .. και τσέκαρε αν θα σε δεχτούν για ψυχ με Η1 (η καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου). Αν δε σε δεχτούν πας με J ... είναι τόσο μεγάλες οι ανάγκες για ψυχιάτρους που θα βρεις να κάνεις waiver μετά (τουλάχιστον στο σύστημα των βετεράνων) ώστε να μείνεις Μερικα.

Η αναγνώριση από την Ελλάδα είναι σχετικά εύκολη αλλά υπάρχει μια σημαντική λεπτομέρεια που πρέπει να ξέρεις: δεν σου αναγνωρίζουν την ειδικότητα αλλά τα χρόνια που έκανες εκεί. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν ο χρόνος της ειδικότητας στις ΗΠΑ είναι μεγαλύτερος ή ίσος με το χρόνο της ειδικότητας στην Ελλάδα, αποκτάς το δικαίωμα να κατέβεις εξετάσεις με το που θα περάσουν τα χαρτιά σου από το ΚΕΣΥ. Αν ο χρόνος της ειδικότητας είναι μικρότερος, πρέπει να βρεις να κάνεις το υπόλοιπο κάπου αλλού (πχ ειδίκευση στην βασική ειδικότητα).

Γκουντ Λακ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερώτηση: αν τελειώσεις ειδικότητα us η οποία είναι όμως λιγότερο απ'ότι είναι στην ελλάδα σε χρόνια, π.χ. ένα χρόνο λιγότερο, και δουλέψεις τα χρόνια της διαφοράς (δηλαδή αυτον το χρόνο) στην αντίστοιχη ειδικότητα σαν ειδικός στις ΗΠΑ, στην ελλάδα μπορεί να αναγνωριστεί ότι την έκανες πλήρη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι όπως θέτεις το ερώτημα η απάντηση είναι κατηγορηματικά όχι. emno

Ωστόσο, όπως έχουν ακόμα τα πράγματα, το υπουργείο συνεχίζει να αναγνωρίζει όποιο χαρτί και αν του υποβάλλεις αρκεί να ικανοποιεί τις προϋποθέσεις που περιλαμβάνονται εδώ.

Αν λοιπόν μπορέσεις να πείσεις το αφεντικό σου στην Αμερική να γράψει μια επιστολή που να κινείται σε αυτό το μήκος κύματος, τότε το πρώτο έτος που δουλεύεις ως ειδικός θα σου αναγνωριστεί ως χρόνος εκπαίδευσης. :)

emstar Είναι σχετικά εύκολο να πάρεις μια τέτοια επιστολή αν δουλεύεις για παράδεγμα ως attending σε residency program και δεν έχεις ακόμα γίνει board certified. Τότε o program director μπορεί να γράψει πως προετοιμάζεσαι για τα boards και δεν είσαι ακόμα ειδικός (οπότε και εξακολουθείς κατά κάποιο τρόπο να εκπαιδεύεσαι)

emstar Μια άλλη λύση είναι αν κάνεις fellowship μετά το residency, να χρησιμοποιήσεις ένα από αυτά τα έτη για να φέρεις τα χρόνια σε αντιστοιχία.

emstar Αν όμως είσαι σε καθαρά private practice τότε μπορεί το αφεντικό σου να τσινήσει και να μην σου γράψει το γράμμα. :(

Πάντως ακούγεται πως το καθεστώς με τις αναγνωρίσεις θα αλλάξει και θα γίνουν πολύ πιο ζόρικα τα πράγματα. Υπάρχουν πολλοί παραλογισμοί και αδικίες στο σύστημα και πολύ αμφιβάλλω πως οι φωστήρες στο υπουργείο θα καταφέρουν να εκλογικέψουν τις διαδικασίες. emno

Σίγουρα όμως δεν θα συνιστούσα σε κάποιον να σκεφτεί να μην πάει στην Αμερική για ειδίκευση επειδή φοβάται πως μετά θα έχει μπερδέματα με την αναγνώριση των τίτλων του. :P

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά πολύ ενημερωτικό το θρεντ, μπράβο σας! Μη γελάσετε, είμαι πρωτοετής, απλώς το ψάχνω από τώρα γενικώς το θέμα με τις ειδικότητες, το εσωτερικό και το εξωτερικό, για να ξέρω τι μου γίνεται παρ'ότι πολλά μπορεί να αλλάξουν με τον καιρό, και όσον αφορά τις ΗΠΑ έχω τις εξής ερωτήσεις. (διάβασα το περισσότερο από το θρεντ, αν έχουν ξαναγίνει σόρυ, και επειδή και κάποια πράγματα έχουν γραφτεί πριν 3-4 χρόνια όλο και κάτι θα έχει αλλάξει). Αυτό που θέλω να κάνω είναι να τελειώσω εδώ πέρα, και ειδικότητα να κάνω κάπου στο εξωτερικό, ενώ μπορεί συμπληρώσω και τα χαρτιά μου για ειδικότητα εδώ οπότε γυρνάω όοοταν την πάρω, και οι ΗΠΑ είναι από τις κύριες επιλογές.

-Κατά πόσο βοηθάει στα applications το Lower και το Profficiency, ειδικά αν έχεις και τα 2 με Α; Το TOEFL μετράει παραπάνω;

-Είμαι απόφοιτος του Κολλεγίου Αθηνών (είναι ιδιωτικό ελληνοαμερικάνικο, δεν είμαι και πολύ περήφανος), βοηθάει αυτό καθόλου γενικώς σε application;

-Από ότι διαβάζω πολλοί μιλάνε για τα electives και τα observatories κτλ, ως κάτι που τους δείχνει ότι έχεις εμπειρία εκεί και που μπορεί να πάρεις καμιά συστατική. Νομίζετε ότι αυτά είναι παντελώς απαραίτητα; Συστατικές από εδώ δεν έχουν και πολύ δύναμη;

-Πότε μπορώ να δώσω θεωρητικά χρονικά τα step 1-2; Το step 1 που είναι και για τις βασικές επιστήμες, μπορώ να το δώσω π.χ. μετά το 3ο έτος; Θα είναι τότε πολύ πιο δύσκολο από ότι μετά το τέλος της σχολής; Οι απαιτήσεις του είναι πολύ παραπάνω από τις γνώσεις από τη σχολή; Δηλαδή όταν κάτσω να διαβάσω από όλα αυτά τα βιβλία που λέτε εδώ, θα βρω πολλά πράγματα τελείως καινούρια; Το παράλληλο διάβασμα των ελληνικών και των ξένων βιβλίων βοηθάει; Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα Αγγλικά.

Μην τσαντιστείτε, επειδή ξέρω ότι έχετε βαρεθεί να λέτε μερικά πράγματα, αν δεν έχετε διάθεση απλώς μην απαντήσετε. :) Cheers

Τροποποιήθηκε από valouris
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-Κατά πόσο βοηθάει στα applications το Lower και το Profficiency, ειδικά αν έχεις και τα 2 με Α; Το TOEFL μετράει παραπάνω;

Όχι, οι τίτλοι δεν τους ενδιαφέρουν, θα αξιολογήσουν τα αγγλικά σου στο CS και στις συνεντεύξεις

-Είμαι απόφοιτος του Κολλεγίου Αθηνών (είναι ιδιωτικό ελληνοαμερικάνικο, δεν είμαι και πολύ περήφανος), βοηθάει αυτό καθόλου γενικώς σε application;

Όχι

-Από ότι διαβάζω πολλοί μιλάνε για τα electives και τα observatories κτλ, ως κάτι που τους δείχνει ότι έχεις εμπειρία εκεί και που μπορεί να πάρεις καμιά συστατική. Νομίζετε ότι αυτά είναι παντελώς απαραίτητα; Συστατικές από εδώ δεν έχουν και πολύ δύναμη;

Συστατικές από αμερική. Από Ελλάδα δεν έχουν καμία δύναμη αλλά από το να μην έχεις και τίποτα...αλλά συστατικές από αμερική είναι που μετράνε

-Πότε μπορώ να δώσω θεωρητικά χρονικά τα step 1-2; Το step 1 που είναι και για τις βασικές επιστήμες, μπορώ να το δώσω π.χ. μετά το 3ο έτος; Θα είναι τότε πολύ πιο δύσκολο από ότι μετά το τέλος της σχολής; Οι απαιτήσεις του είναι πολύ παραπάνω από τις γνώσεις από τη σχολή; Δηλαδή όταν κάτσω να διαβάσω από όλα αυτά τα βιβλία που λέτε εδώ, θα βρω πολλά πράγματα τελείως καινούρια; Το παράλληλο διάβασμα των ελληνικών και των ξένων βιβλίων βοηθάει; Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα Αγγλικά.

Το ότι δεν έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά είναι πολύ σημαντικό. Βοηθάει το να διαβάζεις ταυτόχρονα αγγλικά και ελληνικά βιβλία. Να τα δώσεις όταν εσύ νιώσεις έτοιμος...3ο, 4ο, 5ο...όποτε έχεις τελειώσει την ύλη και παίρνεις καλούς βαθμούς στο Qbank, πήγαινε δώσε. Οι απαιτήσεις είναι τελείως διαφορετικές από την ελληνική σχολή.

Μην τσαντιστείτε, επειδή ξέρω ότι έχετε βαρεθεί να λέτε μερικά πράγματα, αν δεν έχετε διάθεση απλώς μην απαντήσετε. :) Cheers

Πάντα έχουν διάθεση να βοηθήσουν σε αυτό το τόπικ και ειδικά σε κάποιον που δείχνει ότι έχει ασχοληθεί και λίγο με το να διαβάσει κάποιες από τις σελίδες. :) Καλή επιτυχία και καλή αρχή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το στεπ 1 παίζουν η Qbank του Κάπλαν και το Usmleworld.Αν φτάσεις να πιάνεις 70% στην Kaplan Qbank και 60% στο Usmleworld μπορείς να δώσεις.Σημασία έχει να καταλαβαίνεις τα concepts.

Για να βγάλεις γούστα,τύπωσε αν μπορείς το Usmleworld και μάθε το απέξω κι ανακατωτά.Είναι το δώρο του θεού στους ξένους υοψηφίους γιατί περιέχει τις εξηγήσεις από τα concepts,κάτι που οι αμερικανοί μαθαίνουν στο πανεπιστήμιο αλλά οι ξένοι όχι.Ετσι αφαιρεί ένα πλεονέκτημα των αμερικανών.

Κάνε συνέχεια ερωτήσεις και δώσε βάση όπου υστερείς.Ξέσκισε τα σημεία που δεν παίρνεις καλό σκορ.Είναι καλό να ξέρεις πού υστερείς.

Τρομερά χρήσιμες οι παραδόσεις του Goljan του ανυπέρβλητου φροντιστηριάκια.Ο τύπος εξηγεί τα πάντα στις 40 ώρες των lectures του.Οι patho notes του με το υλικό από τις lectures που κατεβαίνουν από το διαδίκτυο είναι must.Η άλλη εναλλακτική είναι το Rapid Review Pathology από τον ίδιο που περιέχει τα ίδια μαζί με slides patho που πέφτουν.

Για τα υπόλοιπα οι Kaplan notes 2007-2008 είναι αρκετές εκτός από τη φαρμακολογία όπου χρειάζεται το review of pharmacology του Katzung.Επίσης το BRS physio για τη neurophysio και το ΗΥ neuroanatomy για όσους δυσκολεύονται με την Anatomy των Kaplan notes.Ακόμα το BRS behavioral(καλύτερο από τα Kaplan notes).

Από την Kaplan Q bank σκίζουν η anat και micro.Ολα τα υπόλοιπα είναι καλύτερα στο Usmleworld.

Τροποποιήθηκε από sperrgebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sperrgebiet, έχω την αίσθηση οτι έγραψες πολύ χρήσιμα πράγματα, αλλά επειδή τώρα άρχισα να ασχολούμαι με το usmle, δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα!!

Καταρχήν, τι είναι η Qbank?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Qbank είναι η question bank,τράπεζα ερωτήσεων.(Καμία σχέση με την κουδουνίστρα των δικατσάδων).

Βασικά αυτές που κάνουν όλοι(και οι καλύτερες) είναι η Qbank του Kaplan και το Usmleworld.Μέχρι το 2004 υπήρχε μόνο ο ο Kaplan μέχρι που βγήκε το Usmleworld και τους άλλαξε τα πρέκια.Οπότε φέτος αναγκάστηκε και ο Kaplan να προσαρμοστεί και να μεταβάλει την Qbank του,η οποία πλέον στη θεματολογία και τον τρόπο παρουσίασης μοιάζει στο Usmleworld.Οπότε η παλιά Qbank του Kaplan που κατεβαίνει σε αρχείο είναι πρακτικά σχεδόν άχρηστη.Χρειάζεται online εγγραφή με πιστωτική για να αποκτήσει κανείς την αυθεντική.Το Usmleworld δεν κυκλοφορεί καν σε αρχείο γιατί όσοι τόλμησαν να το ανεβάσουν στο ίντερνετ εισέπραξαν μηνύσεις.Οπότε χρειάζεται υποχρεωτικά online εγγραφή.

Αντίθετα οι παραδόσεις του Goljan,του κορυφαίου φροντιστηριάκια του Kaplan(μέχρι να αντικατασταθεί από τον υποδεέστερο Falcon) κατεβαίνουν τζαμπέ από το ίντερνετ.Οπως και οι εξαιρετικά σημαντικές patho notes του με τα slides που αποτελούν προιόν εμπειρίας του επί 25ετία με αποφοίτους προετοιμαζόμενους για τα USMLE.

Το 2006 ο Goljan δημοσίευσε τις patho notes του με τα slides σε οργανωμένη μορφή στο βιβλίο rapid review of pathology 750 σελίδων που συνιστά τη χρυσή βίβλο και είναι σαφώς ανώτερο του περιώνυμου BRS pathology.

Από την άλλη ο Kaplan ανανεώνει τα Kaplan notes του κάθε χρόνο,τα οποία θεωρούνται gold και απομνημονεύονται λέξη προς λέξη εκτός της patho(άχρηστη από τα Kaplan notes) και της pharma(εδώ απαιτείται Katzung review of pharmacology).Τα Kaplan notes του 2004 που είναι σε μορφή PDF και κατεβαίνουν από το ίντερνετ δεν διαφέρουν αισθητά από τα notes του 2006-2007(με εξαίρεση τη physiology).Για να πάρεις τα πλέον καινούργια notes(του 2008) χωρίς να πληρώσεις τρελά ποσά πρέπει να βρεις κάποιον που τα πουλάει μεταχειρισμένα όπως κάνουν όλοι.

Από εκεί και πέρα αξιόπιστες λύσεις με πολλή όμως φυρά(πολλά low yield) είναι τα

1.High Yield embryology

2,High Yield Histopathology

3.Lippincot Illustrated Biochemistry

4.High Yield Anatomy

που μπορούν να χρησιμοπιηθούν αντί των Kaplan notes και τα

1.BRS Behavioral

2.High Yield Neuroanatomy

που υπερέχουν των αντίστοιχων Kaplan notes και πολλοί τα προτιμούν.

Δεν υπάρχει διαφορά σε γνώσεις ανάμεσα σε αυτόν που παίρνει 80 και σε αυτόν που παίρνει 90.Απλά ο τελευταίος απαντάει καλύτερα γιατί μπορεί να καταλαβαίνει τα θέματα που παρουσιάζονται ''στριμμένα''.(twisted).Τα USMLE δηλαδή στρίβουν σκόπιμα τον τρόπο παρουσίασης μερικών θεμάτων ώστε ενώ ξέρεις την απάντηση να μην μπορείς να απαντήσεις αν δεν καταλαβαίνεις το concept ώστε να το εντάξεις σωστά.Αυτή τη δουλειά κάνει το Usmleworld που εξηγεί τα concepts με λεπτομέρεια ώστε οι γνώσεις να μπορούν να εφαρμοστούν.

Usmleworld

ο βασιλιάς.

Η Kaplan Qbank δεύτερη και καταιδρωμένη,με σημαντική όμως ανανέωση σε anat,micro να παίζει στα ίσα το Usmleworld.

Kaplan medical

Τσιμπήσατε patho notes του Goljan

Goljan patho notes

Goljan patho lectures.Φοβερά σημαντικές.Συνίστανται και για το Step 2 CK.Ολα εξηγημένα.Ακριβώς αυτά που πέφτουν.Πολύ high yield υλικό.

day 1

day 2

day 3

day 4

day 5

Και τα τρομακτικής ισχύος slides του εξηγημένα(τα ίδια που πέφτουν στα USMLE).

Goljan slides

Θυμηθείτε οτι η πειρατεία σκοτώνει.

Τροποποιήθηκε από sperrgebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να είσαι καλά για τις εξαιρετικές πληροφορίες!!

να προσθέσω και γω ένα λινκ, το οποίο επίσης πρέπει να αποφύγετε:

www.badongo.com/file/4924854

ή

rapidshare.com/files/65785574/us07-lkrnt.rar.html

Password: LEK4R.NET

( USMLE World 2007 , Step 2

Content:

biostatics,

ent,

opth,

preventive,

toxins,

psychatery,

int.medcine,

pediatric,

obestatric,

surgery.

Format: HTML Size: 4.75 MB )

(edit: καλό είναι να βάζουμε τα "κακά" links χωρίς http μπροστά, ώστε να μην είναι live links, και να αποφεύγεται το redirection)

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά τύχη πέτυχα live links για το USMLE World 2007 step 1.

Δεν θα είναι για πολύ live, καθώς σβήνονται από τους hosters σε χρόνο dt...

(πηγή lek4r.net )

rapidshare.com/files/96812377/USMLE_WORLD.zip.001

rapidshare.com/files/96812429/USMLE_WORLD.zip.002

rapidshare.com/files/96812334/USMLE_WORLD.zip.003

rapidshare.com/files/96774817/USMLE_WORLD.zip.004

No password, use HJ Split to join and unzip.

(είναι σε μορφή screenshots . το HJSplit με το οποίο τα ενώνετε είναι δωρεάν-ψάχτε το στο Google)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια, ειμαι εκτοετης στην ιατρικη αθηνας και τελευταια προσπαθω να συλλεξω πληροφοριες για το "step1"

Καταρχας ειστε ιδιεταιρα ενημερωμενοι και κατατοπιστικοι, οι περισσοτεροι απο σας τουλαχιστον... και τα "link" που δινετε ειναι απιστευτα..

Ηθελα λοιπον να ρωτησω αν τα "kaplan notes" που προτεινετε σαν κυριο βιβλιο για πολλα καφαλαια ειναι οντως καταλληλα. Το λεω διοτι ακομα και το ιδιο στα περιεχομενα λεει οτι δεν ειναι "review book" και δεν πρεπει να χρησιμοποιειται μονο του για προετοιμασια αλλα με σεμιναρια κλπ..

Μηπως το πλεον καταλληλο ειναι το τετρατομο "kaplan homework" που προτεινει και το "FA"?

Eπισης αν τα "kaplan notes" που εδωσε ο "sperrgebiet" ειναι τα πιο προσφατα?

Αυτα, ευχαριστω εκ των προτερων

Τροποποιήθηκε από nirgian
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερώτηση: αν τελειώσεις ειδικότητα us η οποία είναι όμως λιγότερο απ'ότι είναι στην ελλάδα σε χρόνια, π.χ. ένα χρόνο λιγότερο, και δουλέψεις τα χρόνια της διαφοράς (δηλαδή αυτον το χρόνο) στην αντίστοιχη ειδικότητα σαν ειδικός στις ΗΠΑ, στην ελλάδα μπορεί να αναγνωριστεί ότι την έκανες πλήρη;

Υπάρχει μια ακόμα διέξοδος σε σχέση με αυτά που έγραψει ο USMEDS.

Κάνεις την αναγνώριση μέσω άλλης χώρας της ΕΕ. Φαίνεται ότι έχει δουλέψει με παθολογικές ειδικότητες μέσω Ηνωμένου Βασιλείου. Δεν το γνωρίζει πολύς κόσμος αλλά τα Boards της παθολογίας (οι εξετάσεις για να πάρεις την άδεια του παθολόγου μετά τα 3 χρόνια της ειδικότητας στις ΗΠΑ) αναγνωρίζονται σαν ισοδύναμα των MRCP. Καταθέτεις τα χαρτιά για να πάρεις το registration number, δουλεύεις (εφόσον βρεις) κανα 2 χρόνια στο σύστημα των Άγγλων και έρχεσαι πίσω.

Δεν θα φοβόμουν ιδιαίτερα ότι θα πάψουν να αναγνωρίζονται οι ειδικότητες από την Αμερική - ίσως όμως να δυσκολέψει η διαδικασία (θα ζητάει το ΚΕΣΥ περισσότερα χαρτιά)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα ακούσει από κάποιον για αυτήν την διαδικασία αλλά οφείλω να ομολογήσω πως δεν έδωσα και πολύ σημασία αφού δεν με ενδιέφερε άμεσα. :mellow:

Ορισμένες απορίες (που μπορεί να βοηθήσουν τους ενδιαφερομένους):

emstar Το Ηνωμένο Βασίλειο σε αναγνωρίζει δίνοντας σου Ευρωπαϊκό «Τίτλο Ειδικότητας» και επομένως δουλειά ως consultant ή απλά αναγνωρίζει τα όσα χρόνια ειδίκευσης έκανες στις ΗΠΑ και σε βάζει σε εκπαιδευτική θέση ώστε μετά να συμπληρώσεις τα χρόνια σου και να δώσεις εξετάσεις στην Ελλάδα;

emstar Μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο σε όλες τις ειδικότητες ή μιλάμε μονάχα για Παθολογία;

emstar Τα χρόνια που θα κάνεις στο ΗΒ μπορούν να θεωρηθούν ως μέρος της υποχρέωσης σου να κάνεις δύο έτη εκτός ΗΠΑ ή πρέπει να κάνεις αυτά τα δύο χρόνια στην χώρα από όπου έφυγες αρχικά;

-------------------------------------

Προς νεοφώτιστο (στο φόρουμ) nirgian:

Σε κάθε περίπτωση οι οδηγίες και οι συμβουλές από το First Aid είναι ανεκτίμητης αξίας.

Έχουν περάσει κοντά στα δέκα χρόνια από τότε που έδινα το step1 αλλά μπορώ ανεπιφύλακτα να σου πως χωρίς αυτό το βιβλίο δεν θα ήμουν εδώ που είμαι σήμερα. :rolleyes:

Από εκεί και πέρα τα links που έδωσαν τα παιδιά παραπάνω μόνο σε καλό μπορούν να σου βγούν αφου θα μπορέσεις να συγκρίνεις και να εκτιμήσεις από μόνος σου τι περιέχουν

(και χωρίς έξοδα. :) )

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω να πω nigrian οτι είσαι ανορθόγραφος και προσπαθείς να σπείρεις αμφιβολίες.Επίσης είναι το πρώτο μήνυμα που γράφεις με αυτό το nick.

Αν πρόσεξες,έγραψα οτι τα Kaplan notes του 2008 και αυτά του 2006-2007 δεν κυκλοφορούν στο ίντερνετ.(εκτός από torrent).Πρέπει να τα αγοράσεις από κάποιον που τα έχει.Αυτά που κυκλοφορούν είναι του 2004,τα οποία πλην ορισμένων τομέων δε διαφέρουν αισθητά από τα καινούργια.Πολλοί όμως για να νιώθουν ασφαλείς θέλουν τα καινούργια.

Τώρα τα DVDs άλλους βοηθάνε,άλλους όχι.Επίσης τα παλιά κυκλοφορούν αλλά είναι κοπιώδες το κατέβασμά τους.

Αυτά που έγραψα,διαβάζει το 90% των IMGs.Μην περιμένεις από το First Aid να σου πει να χρησιμοποιήσεις το UW σαν learning tool.Το FA π.χ. προτείνει Lippincott Biochem,μπορείς να το θυμάσαι όλο αυτό?Καταλαμβάνει δυσανάλογα μεγάλο όγκο.Είναι διπλάσιο από το BRS patho που προτείνει ενώ τα θέματα που πέφτουν από patho είναι πάνω από 50% και από biochem λίγα.Χρειάζεσαι μια ισοροπία,ιδιαίτερα για τις τελευταίες κρίσιμες μέρες της επανάληψης.

Το FA δεν λέει κουβέντα για Goljan lectures,ενώ σε βεβαιώνω είναι αυτά ακριβώς που ρωτάνε και στο step 1 και στο 2.

Εξαρτάται και από τις δυνατότητες του καθένα.Πολύς κόσμος τα βρίσκει σκούρα με τη δυσκολία του UW και αρκείται στο FA.Οταν όμως οι παίκτες έχουν 60% μίνιμουμ στο UW και εσύ πας χωρίς αυτό έχεις χοντρό πρόβλημα γιατί τα θέματα βαθμολογούνται ανάλογα με τις επιδόσεις των άλλων που σημαίνει οτι το UW έχει ανεβάσει τη βάση.Αυτά μην περιμένεις να στα πούνε.

Επίσης ο Kaplan έφαγε φυστίκι από το UW και άλλαξε και τις δύο Qbanks(για step 1 και 2).Τις έκανε πολύ πιο δύσκολες ώστε να πλησιάουν στο επίπεδο UW και μάλιστα οι revised micro και anat της Qbank είναι δυσκολότερες από του UW.Ακόμα ανανέωσε χοντρά immuno,biochem,patho σε πρσπάθεια βελτίωσης.Δίνουμε πολλές λεπτομέρειες για να γίνει καταννοητή η γενική εικόνα.Να σκεφτείτε οτι το 2007 κάποιοι δεν ασχολούνταν καν με την Qbank του Kaplan στο CK,παρά μόνο με UW,τόσο είχαν απογοητευτεί.

Τα patho notes όμως και οι lectures του Goljan είναι πάντα επίκαιρα παρότι ο ίδιος δεν είναι στο κουρμπέτι.

Ο κόσμος ανήκει στους nerds.

Τροποποιήθηκε από sperrgebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδιά!Κατέβασα πριν απο λίγο τα αρχεία για το Usmle 2, που έχει αναρτήσει ο Foreas, αλλά δεν μου εμφανίζει κάτι!Κάποιος άλλος τα έχει κατεβάσει? Αν ναι, έχετε παρόμοιο πρόβλημα ή τα βλέπετε κανονικά? Τα ανοίγω και μου βγαίνει μόνο μία κενή σελίδα... emhelp

Πρέπει να κατεβάσεις το HJSplit.

Από εδώ:

http://hjsplit.en.softonic.com/

τρέξε το πρόγραμμα, πάτα το κουμπί join, και βάλε το πρώτο αρχείο (με την κατάληξη .001). Kοίτα να είναι και τα 4 στον ίδιο φάκελο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά δεν περίμενα, sperrgebiet, να νευριάσεις τόσο. Διότι, ουσιαστικά, μπράβο σου είπα που είσαι τόσο ενημερωμένος κ κατατοπιστικός και φυσικά δεν προσπάθησα να σπείρω τον πανικό όπως γράφεις (βέβαια δεν έχεις και το αλάθητο έτσι?)

Η ερώτηση μου ηταν συγκεκριμένη, αν δηλαδή είναι καλύτερο το Kaplan’s USMLE Step 1 Home Study Program, από τα kaplan notes και φυσικά δεν αμφισβήτησα την αξία του usmleworld και όλων των άλλων που είπες...

Αυτά, ευχαριστώ για το χρόνο σου πάντως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το HJsplit χρειάζεται και για τις ερωτήσεις του step 2? Το step 1 το έχω αγοράσει, και ήθελα να δω το δεύτερο...Συγγνώμη, αλλά ξέχασα πιο πριν να το αναφέρω!Με τις ερωτήσεις του step 2 είναι που έχω πρόβλημα.Πρέπει να κάνω join όλα τα αρχεία από το κάθε .zip ξεχωριστά ή όλα μαζί?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.