Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος καλός και ευγενικός άνθρωπος να μου εξηγήσει τι είναι επιτέλους

αυτά τα waiver?

Οι περισσότεροι ξένοι ειδικευόμενοι γιατροί στις ΗΠΑ βρίσκονται στην χώρα με βίζα τύπου J1 με την οποία μπορούν να κάτσουν μέχρι να τελειώσουν την ειδικότητα.

Μετά όμως πρέπει απαραιτήτως να γυρίσουν στην χώρα τους για διάστημα δύο ετών και συνεπώς δεν μπορούν να δουλέψουν αμέσως στις ΗΠΑ ως τελειωμένοι γιατροί. emno

Μοναδική εξαίρεση είναι αν βρουν waiver, δηλαδή ειδική θέση εργασίας σε περιοχή των ΗΠΑ που έχει μεγάλη ανάγκη από ειδικευμένους γιατρούς, στην οποία και πρέπει να κάτσουν για τουλάχιστον τρία χρόνια. :rolleyes:

Η καλύτερη λύση για κάποιον είναι να μπορέσει να αρχίσει σε πρόγραμμα το οποίο να διατίθεται να μπει στην διαδικασία να δώσει βίζα τύπου Η, έτσι ώστε να μην έχει τα παραπάνω μπερδέματα... ;)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Περίπτωση για καρδιολογία ή γαστρεντερολογία υπάρχει με χαμηλότερα score; Έχω πάρει 85 στο STEP 2 και προετοιμάζομαι για το 1. Πρέπει να εγκαταλείψω κάθε σκέψη;

Για ρευματολογία υπάρχουν πιθανότητες; Για γυναικολογία;

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περίπτωση για καρδιολογία ή γαστρεντερολογία υπάρχει με χαμηλότερα score; Έχω πάρει 85 στο STEP 2 και προετοιμάζομαι για το 1. Πρέπει να εγκαταλείψω κάθε σκέψη;

Για ρευματολογία υπάρχουν πιθανότητες; Για γυναικολογία;

Ευχαριστώ

Αν βρεις θέση Παθολογίας και τα πας πολύ καλά, τότε όλα γίνονται όταν ψάξεις για fellowship...

Από την άλλη, η αλήθεια είναι, πως το 85 είναι σχετικά χαμηλό :unsure:

Τα έχουμε ξαναπεί: Τα scores παίζουν τον ρόλο τους αλλά δεν είναι μόνο αυτά. :rolleyes:

Έτσι κάποιος με score 85, 4 μήνες electives ως φοιτητής, 3 καλές συστατικές επιστολές από αμερικάνους καθηγητές που διατίθενται να πάρουν και κανένα τηλέφωνο και 2 δημοσιεύσεις σε καλά journal μπορεί να είναι σε καλύτερη μοίρα από κάποιον άλλο που έχει ένα ξερό 90 στο USMLE...

(εκτός βέβαια και αν κάνει αίτηση σε πρόγραμμα που δεν κοιτάει τους φακέλους των IMG’s που έχουν λιγότερο από 90 <_< )

emdots

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

γεια χαρά σε όλους,

Λοιπόν , επειδή μου έχουν βγει τα μάτια τόσες μέρες μπροστά από το pc να ψάχνω πληροφορίες για ειδικότητα έξω έχω ένα χείμαρρο ερωτήσεων.Είμα 2ο έτος αλλά είμαι και 99% σίγουρος οτι θέλω ογκολογία.Το ξέρω οτι Αμερική μπορώ να την συνδυάσω με αιματολογία ,πράγμα που μου φαίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρον.Μπορεί να μου πει κάποιος: 1.Πόσο εύκολο είναι να καταφέρει κανείς ένα fellowship στο Memorial Sloan-Kettering?(δεν θέλω γέλια) emcolgate

2.Αν θέλω να επιστρέψω Ελλάδα πως θα γίνει η αναγνώριση της ειδικότητας?

3.Μήπως συμφέρει καλύτερα Αγγλία ή Σουηδία?(αν και έχω αμφιβολίες για το επίπεδο γιατί διάβασα οτι εκεί είναι ενιαία η medical oncology και

radiation oncology)

Ρωτάω για να ξέρω προς τα που να προσανατολιστώ γιατί αυτή τη στιγμή είμαι χαμένος και έχω αγχωθεί λιγάκι (μήπως έχω πάθει ψύχωση?!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαι 2ο έτος. Αντί να κάθεσαι στο pc να βγάζεις τα μάτια σου για το μέλλον, κάτσε διάβασε πρώτες βοήθειες. Μπορεί να χρειαστεί να σώσεις κάποιο συνάνθρωπό σου μια μέρα. Προς Θεού, δεν σε αποπαίρνω που κάνεις όνειρα για το μέλλον. Πρέπει όμως να αποκτήσεις κάποιες βάσεις -έστω αυτές τις θεωρητικές- που δίνουν τα ελληνικά πανεπιστήμια.

Πάντως, αν θες από τώρα να βάλεις στόχο, ξέχνα Αγγλίες, Σουηδίες και Ευρώπες και άρχισε προετοιμασία για USMLE, και ταυτόχρονα προσπάθησε να δημοσιεύσεις κάποιο (α) άρθρο (α) σε κανένα καλό περιοδικό. Όσο για το Memorial Sloan-Kettering, κανείς δε γελάει. Αν ψάξεις τους Έλληνες που κατέχουν θέσεις σε τέτοιο επίπεδο στις ΗΠΑ, θα δεις ότι είναι πολλοί, και δεν είναι όλοι Ainstain.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού είσαι δεύτερο έτος και ενδιαφέρεσαι, μπορείς να χτίσεις ένα καλό βιογραφικό και να είσαι ανταγωνιστικός υποψήφιος όταν έρθει η ώρα να κάνεις ειδικότητα. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να διαβάσεις για USMLE, να κάνεις electives σε Internal medicine και hem/onc, και να προσπαθήσεις να κάνεις λίγη έρευνα για να έχεις κανένα paper. Με αυτά τα 3 δεν θα έχεις πρόβλημα να βρεις μια θέση Internal medicine και με καλά evaluation στο residency και με το σωστό networking μπορείς να βρεις και θέση στο MSKCC. Δεν είναι τόσο δύσκολη ειδικότητα.

Τώρα για την τρίτη ερώτηση δεν ξέρω να σου απαντήσω Sorry. Good luck! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον!!! :) Να κάνω μερικές ακόμα απορίες?Βοηθάει καθόλου η basic research ή η δημοσίευση άρθρου σε τομέα όχι τόσο σχετικό με την ειδικότητα που θέλω?Ακόμα επειδή μετά την ειδικότητα δεν νομίζω οτι θέλω να μείνω για πάντα Αμερική( άντε για 2-3 χρονάκια ακόμα) για την Αγγλία εκτός από PLAB ΕΧΑΜS θα χρειαστεί τίποτα άλλο για δουλέψω εκεί-για Ελλάδα απ΄ οτι κατάλαβα δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία για να σε δεχτούν πίσω.Όσον αφορά την ειδικότητα αυτή και το επίπεδό της σε UK και Σουηδία θα ρωτήσω και στα αντίστοιχα topics.Αν ξέρει βέβαια κάποιος, κάλοδεχουμενες οι πληροφορίες.Ευχαριστώ και πάλι!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον!!! :) Να κάνω μερικές ακόμα απορίες?Βοηθάει καθόλου η basic research ή η δημοσίευση άρθρου σε τομέα όχι τόσο σχετικό με την ειδικότητα που θέλω?Ακόμα επειδή μετά την ειδικότητα δεν νομίζω οτι θέλω να μείνω για πάντα Αμερική( άντε για 2-3 χρονάκια ακόμα) για την Αγγλία εκτός από PLAB ΕΧΑΜS θα χρειαστεί τίποτα άλλο για δουλέψω εκεί-για Ελλάδα απ΄ οτι κατάλαβα δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία για να σε δεχτούν πίσω.Όσον αφορά την ειδικότητα αυτή και το επίπεδό της σε UK και Σουηδία θα ρωτήσω και στα αντίστοιχα topics.Αν ξέρει βέβαια κάποιος, κάλοδεχουμενες οι πληροφορίες.Ευχαριστώ και πάλι!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον!!! :) Να κάνω μερικές ακόμα απορίες?Βοηθάει καθόλου η basic research ή η δημοσίευση άρθρου σε τομέα όχι τόσο σχετικό με την ειδικότητα που θέλω?Ακόμα επειδή μετά την ειδικότητα δεν νομίζω οτι θέλω να μείνω για πάντα Αμερική( άντε για 2-3 χρονάκια ακόμα) για την Αγγλία εκτός από PLAB ΕΧΑΜS θα χρειαστεί τίποτα άλλο για δουλέψω εκεί-για Ελλάδα απ΄ οτι κατάλαβα δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία για να σε δεχτούν πίσω.Όσον αφορά την ειδικότητα αυτή και το επίπεδό της σε UK και Σουηδία θα ρωτήσω και στα αντίστοιχα topics.Αν ξέρει βέβαια κάποιος, κάλοδεχουμενες οι πληροφορίες.Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωχ συγνώμη. Για να αναγνωρίσεις ΜΙΑ από τις δύο ειδικότητες που θα κάνεις ή αιματολογία ή ογκολογία θα πρέπει να δώσεις εξετάσεις ειδικότητας στην Ελλάδα. Όσοι της έδωσαν τις θεωρούν πολύ εύκολες μετά από τα boards οπότε δεν πρέπει να σε ανησυχεί.

Ναι είναι καλό να έχεις research, δεν είναι όμως τόσο σημαντικό όσο το να έχεις καλούς βαθμούς στα USMLE. Basic research συνήθως κολλάει παντού αν ας πούμε κάνεις molecular biology ή cell biology ή genetics μπορείς να λες στις συνεντεύξεις έκανα αυτό κι αυτό γιατί θέλω να μελετήσω cancer pathogenesis. Σαν γιατρός όμως πιο ενδιαφέρουσα θα είναι η κλινική έρευνα. Όσο πιο πολλά έχεις στο βιογραφικό σου τόσο καλύτερα. Αλλά επαναλαμβάνω ότι θέση χωρίς έρευνα βρήκαν πολλοί, θέση χωρίς καλούς βαθμούς στα USMLE βρήκαν πολύ πολύ λιγότεροι.

Αν θες να μείνεις για 2-3 χρονάκια παραπάνω , θα μείνεις για πάντα :) Μετά την ειδικότητα σου προσφέρουν τόσο πολλά που δεν θα θες να γυρίσεις but whatever. Για αγγλία δεν ξέρω να σου απαντήσω συγνώμη :) Καλό κουράγιο και κοίτα να χαρείς λίγο τα φοιτητικά χρόνια...παραμορφωνόμαστε μου φαίνεται :P

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aα δηλαδη αν γυρίσω πίσω ή την ογκολογία θα αναγνωρίσω ή την αιματολογία :o .Και τις 2 δεν γίνεται ε?Κάτι άσχετο, ως ογκολόγος, εφόσον θα έχω και γνώση αιματολογίας, δεν θα μπορώ να ασχολούμαι τουλάχιστον και με λευχαιμίες,λεμφώματα κλπ.?Σας έχω πρήξει ε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά βρε κοίτα να περάσεις πρώτα όλα τα άλλα και μετά ανησυχείς για τις εξετάσεις ειδικότητας. Τέλος πάντων. Όχι μόνο μία από τις 2 αναγνωρίζεις τουλάχιστον όπως είναι σήμερα. Μετά 10 χρόνια που θα είσαι εσύ μπορεί να έχει αλλάξει. Λευχαιμίες είναι αποκλειστικά αιματολογικό. Τώρα τα λεμφώματα είναι γκρίζα ζώνη. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς όλους τους πολεμιστές του step2 CK.Περισσότερο USMLEWORLD,λιγότερος Kaplan.Αυτή είναι η γενική αρχή.

Για μεγάλα σκορ UW.Μάθετέ το μέσα έξω.

Να προσθέσω οτι στους αποφοίτους επικρατεί θαυμασμός για τους memorizers και τεράστια αφοσιώση στα high yields.Τα ίδια φαινόμενα που στην Ελλάδα καταδικάζονται ως παπαγαλία και SOS απάτη.Ας δούμε τι θα έπιαναν οι εγχώριοι φωστήρες σε εξετάσεις τύπου USMLE χωρίς high yields και με ανύπαρκτη μνήμη.Αλλά προφανώς θα είχαν φροντίσει να τους έχουν δοθεί οι απαντήσεις εκ των προτέρων.

Ιδού ένας συνεπής στόχος για το συρφετό των ΄΄επιστημόναρων΄΄.Να αλλάξει η μορφή των ρατσιστικών USMLE και να δίνονται οι ερωτήσεις και φυσικά και οι απαντήσεις) εκ των προτέρων ώστε τα παιδιά όλου του κόσμου να δείξουν το ταλέντο τους.

Τροποποιήθηκε από spergebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είδα ότι στο βιβλιοπωλείο του Ελευθερουδάκη έχουν βιβλία USMLE. Να πάρω από εκεί ή να παραγγείλω από internet??

Αν μπορεί κάποιος ας μου πει συγκεκριμένα τι να αγοράσω για step 1 ( και για τα υπόλοιπα step δε με χαλάει...). Please, μη με κάνετε πάσα σε sites γιατί εκεί μου βγάζουν 1500 διαφορετικούς συγγραφείς και δεν ξέρω τι να επιλέξω! :wacko: First aid ποιό από όλα που κυκλοφορούν??? Πείτε κάποιος συγκεκριμένους τίτλους ή εκδόσεις!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαίρεται...

θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα, κι όποιος έχει άποψη ευχαρίστως να την ακούσω (ειδικά θα ήθελα και την άποψη του usmeds)

αποφοίτησα πριν 1.5 χρόνο από Αθήνα, και η μόνη σχέση που έχω με αμερική εώς τώρα είναι το στεπ 1 που έδωσα τον αύγουστο και πήρα 99/263. ..

Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!! Αν μπορούσες να μας πεις από πού διάβαζες και γενικά τι πρόγραμμα ακολούθησες, θα μας βοηθούσες πάρα πολύ και θα σου ήμασταν εξαιρετικά ευγνώμονες...

Καλή επιτυχία και για το Step 2! Ανυπομονούμε να μας πεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θυμάμαι καλά στα περισσότερα προγράμματα η προθεσμία υποβολής αιτήσεων λήγει γύρω στο Νοέμβριο-Δεκέμβριο. Καλό είναι να κάνεις αιτήσεις όσο το δυνατόν νωρίτερα . Γενικά λένε πως πρέπει να έχεις στα χέρια σου τα αποτελέσματα από όλα τα στεπς μέχρι το Σεπτέμβριο πριν το ματσ. Τα στεπ 1, 2CK θελουν γύρω στις 4 βδομάδες για να σου στείλουν το σκορ, ενώ για το CS περίπου 6.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος παλιότερος, μιας και δεν έχω μπει ακόμα στη διαδικασία του ματσ-αιτήσεων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως ξέρει κάποιος μέχρι πότε πρέπει να έχει δώσει κανείς όλα τα Step για να πάρει μέρος στο match του 2008;

Πρεπει να τα εχεις περασει πριν το rank order submission deadline (μεσα Φεβρουαριου) η to match day (μεσα Μαρτιου), δεν θυμαμαι ακριβως. Προσεξε γιατι το αποτελεσμα του CS μπορει να κανει μεχρι 12 εβδομαδες να βγει, ενω του Step 1 και του CK κανουν περιπου 5 εβδομαδες. Οπως ειπε και ο οσα πιο πολλα Steps εχεις περασει πριν κανεις αιτισεις και με οσο καλυτερα scores, τοσο βελτιωνεις τις πιθανοτητες σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα θα μου απαντήσει κανείς για τα βιβλία που υπάρχουν στον Ελευθερουδάκη??? Να πάρω First Aid από εκεί? Και ποιά έκδοση? Υπάρχουν διάφορες!!!!!!!!! Πείτε pleaseeeeeeeeeee!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν σου απαντάει κάποιος γιατί πανάκειες δεν υπάρχουν σε αυτό το τεστ (τύπου διάβασε την ύλη από το βιβλίο του τάδε και πήγαινε). Επίσης, εικάζω ότι πολλοί δεν έχουν και ιδέα τί βιβλία υπάρχουν στον ελευθερουδάκη.

Μπορώ να σου πω ποιό βιβλίο First Aid διαβάζω εγώ (δεν έχω δώσει τις εξετάσεις): First Aid Bhushan-Le-Chandwani - Ozturk (McGraw Hill).

Ξεκίνα εσύ να διαβάζεις και στην πορεία θα δεις ποιά βιβλία σου κάνουν. Προσωπικά πιστεύω ότι το διάβασμα για USMLE δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το διάβασμα που έχουμε συνηθίσει στην ελλάδα (τύπου 600 σελίδες βιβλίο το διαβάζεις 3 φορές και πας και περνάς). Τεσπα...courage...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα

Υπάρχουν αρκετές σειρές βιβλίων, ιδιαίτερα για το στεπ1, τα οποία μπορείς να βρεις -δυστυχώς διασκορπισμένα- σε διάφορα βιβλιοπωλεία

Μέσα στο First Aid υπάρχουν κριτικές-σχόλια για τα σημαντικότερα βιβλία που κυκλοφορούν, οπότε απο εκεί μπορείς να βρεις έναν πρώτο μπούσουλα. Πάντως το ποιο βιβλίο πρέπει να διαβάσεις είναι συνάρτηση του πόσο καλά διαβασμένο έχεις κάθε μάθημα που εξετάζεται, οπότε δεν μπορεί κανείς να σου προτείνει συγκεκριμένο τίτλο. Ο καλύτερος τρόπος είναι να ξεκινήσεις και στην πορεία να δεις πού/αν χρειάζεσαι εκτενέστερο διάβασμα.

Το δυσκολότερο πάντως είναι η αρχή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά όλα τα review books που είναι εκσυγχρονισμένα περιέχουν περίπου τα ίδια high yields.Οσα συστήνει το First aid είναι σωστά.

BRS,High Yield και Pretest είναι εξίσου καλά.Από εκεί και πέρα είναι θέμα ατομικής προτίμησης.

Από την άλλη πλευρά τα βιβλία του Κάπλαν είναι ακαταννόητα χωρίς τα DVD και την QBank του Κάπλαν και αυτό το λέει ο ίδιος ο Κάπλαν.Ας δούμε τώρα μερικά σημαντικά σημεία.

1.Οι εξετάσεις κεντράρουν στα high yields.Ο,τιδήποτε εκτός θεματολογίας high yields είναι άχρηστος κόπος.Το ζήτημα είναι όμως οτι τα ίδια τα high yields περιλαμβάνουν το μεγαλύτερο τμήμα των παθήσεων.Και η καταννόησή τους σε βάθος έχει σημασία για να αποφεύγει κανείς τις ερωτήσεις με παγίδες.

2.Γύρω στο 60% των ερωτήσεων είναι εύκολες για κάποιον που έχει προετοιμαστεί για τα τεστ σε λογικό χρόνο.Εάν όμως χάσει κάποια εύκολη ερώτηση,αυτή πιθανότατα θα επαναληφθεί στα επόμενα blocks μετατρέποντας τις απώλειές του σε μεγαλύτερες.Συνεπώς η άριστη γνώση όλων των high yields είναι πολύ σημαντικότερη από την ενδελεχή γνώση ενός μόνο τομέα.Ο,τι κάποιος δεν ξέρει καλά θα το βρει μπροστά του και μάλιστα πολλαπλασιασμένο.Για αυτό δεν πρέπει να παραμελήσει κανένα topic όσο και αν δεν του αρέσει.

3.Γίνεται στροφή σε θέματα παθοφυσιολογίας για το step 2 και κλινικής για το step 1.Δηλαδή σε πολλές ερωτήσεις π.χ. του step 2 δεν ερωτάται πλεόν η διάγνωση αλλά ο μηχανισμός.Για αυτό είναι εξαιρετικά χρήσιμο να επαναλάβει κανείς τα βασικά σημεία των basic sciences πριν δώσει το step 2 τουτέστιν να ακούσει τουλάχιστον τον Gojian ή να ξαναδιαβάσει τα βασικά από τα high yields.Δε ζητούνται περίπλοκοι μηχανισμοί,οι ερωτήσεις όμως αφορούν τα πάντα από pathology,micro και pharma που είναι κάπως λογικό να ζητούνται σε κλινικό επίπεδο μέχρι immunology,anatomy και genetics που κάποιος δεν περιμένει οτι θα ερωτηθούν.

4.Η θεματολογία των ερωτήσεων για το step 2 εμφανίζει εξαιρετική ομοιότητα με το USMLEWORLD το οποίο για την ακρίβεια περιέχει πολλές από τις δύσκολες ερωτήσεις που εμφανίζονται στα πραγματικά τεστ.Αντίθετα οι ερωτήσεις του Κάπλαν δεν αρκούν πλέον για υψηλό βαθμό ακόμα και στην ανανεωμένη έκδοση του 2005.Πολύ καλές είναι οι 350 ερωτήσεις που κυκλοφόρησε πρόσφατα ο Fischer.Αυτές είναι κοντά στο πνεύμα των εξετάσεων και δείχνουν τη μορφή που πιθανόν θα λάβει στο μέλλον ολόκληρη η Qbank ώστε να ανταγωνιστεί το UW.

Επιπλέον

5.Για το Step 1 χρειάζονται άτλαντες και διαγράμματα.

6.Και για τα δυό Step χρειάζονται άτλαντες ακτινολογίας.Δεν πέφτουν μόνο αξονικές,μαγνητικές και απλές ακτινογραφίες αλλά γίνονται και περιγραφές ακτινολογικών ευρημάτων χωρίς κατά ανάγκη έπίδειξη εικόνων και αυτές οι ερωτήσεις είναι αρκετές.

7.Οι πιθανές σωστές απαντήσεις δεν είναι 4-5 όπως στο UW αλλά μόνο δύο έχουν πραγματικά σχέση με την ερώτηση.Αυτό ευκολύνει τα πράγματα και επριτρέπει ποσοστό επιτυχίας 50% σε κάποιον που δεν είναι σίγουρος για τη σωστή απάντηση έχοντας να ΔΔ μεταξύ δύο γνωστών ερωτήσεων.Συνεπώς ο τελευταίος έχει ένα αποφασιστικό πλεονέκτημα απέναντι στον απολύτως αδαή.(με ποσοστό πιαθανής σωστής απάντησης 25%).Αυτά γράφονται για τους θιασώτες της αρνητικής βαθμολογίας.(για να δουν πώς λειτουργούν στην πράξη τα multiple choice.)

8.Η τελευταία εβδομάδα ακόμα και η τελευταία ημέρα προετοιμασίας είναι εξαιρετικά σημαντική.Κάποιος δεν έχει χρόνο να σκεφτεί στα πραγματικά τεστ και για αυτό πρέπει να τα topics να έχουν περάσει από τα μάτια του όσο το δυνατόν πιο πρόσφατα.Αν είναι δυνατόν την τελευταία ημέρα να ξεφυλλίσει τα πάντα.(εκεί δείχνουν την αξία τους τα συμπυκνωμένα review books.)

Ας κάνουμε μια βιβλιοκριτική για το step 2 με βάση εμπειρία.

1.Για τις ερωτήσεις καρδιολογίας οι Kaplan notes μαζί με το UW είναι αρκετές.(Διαβάστε λίγο και την Παθάν του Goyan στην καρδιολογία).

2.Για πνευμόνια.Κάπλαν notes χάλια.UW έτσι κι έτσι.Διαβάστε τη physio των BRS για πνευμο.

3.Για ενδοκρινο.Kaplan notes ανεπαρκείς.UW εντάξει.

4.Για ρευματο.Kaplan notes ελάχιστη βοήθεια.UW πάρα πολύ καλό.

5.Για λοιμώξεις.Αρκετά εύκολα.Ετσι κι έτσι Κάπλαν,καλό το UW.Κάντε μια επανάληψη τη micro.(π.χ. τα underground clinical vignettes.Οι ερωτήσεις ID έχουν ακριβώς την ίδια μορφή με τα cases των vignettes.)

6.Για δέρμα.Οι Kaplan notes παραδόξως αρκετές παρά την κλινική τους μετριότητα.Τα slides αρκετά απλά.Ξανά συστήνω λίγη patho derma π.χ. από BRS ή Kaplan patho.

7.Για νευρο.Εδώ είναι δύσκολα τα πράγματα.Το Blueprints neuro είναι must.Εξαιρετικά σημαντική μια επανάληψη της neuroanatomy π.χ. από HY.

8.Για γαστρο.Φυσιολογικά πράγματα.Kaplan notes αρκετά καλές.Το ίδιο και UW.Μια σύντομη επανάληψη της φυσιο των BRS για GI και λίγο patho BRS δεν βλάπτει.

9.Για ηπατο.Kaplan notes εντάξει μαζί με UW για τις δύσκολες ερωτήσεις.Τις ηπατίτιδες από micro,patho του step 1.

10.Για νεφρο.Κάπλαν notes,DVDs εντελώς χάλια.UW πολύ σχετικός.Patho nephro είναι must.Ρίξτε μια ματιά στα MSKAP για IM.

11.Για psycho.Πολύ απαιτητικέςς καταστάσεις.Καλό το Blueprints,εντάξει και η τύπισσα στα DVDs αλλά χρειάζονται και άλλα.Παρ΄όλα αυτά τα παραππάνω καλύπτουν τις εύκολες ερωτήσεις.Προσέξτε πολύ τις θεραπείες σε κάθε πάθηση και δη τις φαμακευτικές.

12.Για surg.Πολλά θέματα κυρίως από τραύμα.Κάπλαν εκτός,Blueprints ανεπαρκή,κάτι κάνει το UW.Συστήνω UW όπου το τραύμα και τα post-OP αντιμετωπίζονται σοβαρά και στο επίπεδο των πραγματικών εξετάσεων.Παίζουν και λίγο υποειδικότητες,plastic,ortho κλπ.(Οι χειρούργοι και οι 100 θεωρίες τους).

13.Για peds.Blueprints πολύ εντάξει.Σχεδόν καλύπτει το 90%.Διαβάστε όμως τις ανοσοανεπάρκειες από την immunology(π.χ. UCV).

14.Για OB/GYN.Αναλυτικό το UW αλλά μη επαρκές.Οχι Κάπλαν.Κοντά στα NMS OB/GYN οι ερωτήσεις.Ισως και στο βιβλίο του Lippincot.Ρίξτε και μια ματιά σε embryo και immuno,προσέξτε τους μηχανισμούς.

Αυτά για την ώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήρα το θάρρος να σε ενοχλήσω γιατί παίρνω ανάποδες στο φόρουμ με το κοντό και το μακρύ του καθενός και την κινδυνολογία που επικρατεί...

Είμαι στο πτυχίο και θα φύγω εξωτερικό για ειδικότητα ακόμα κι ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα.

Ξεκίνησα με απίστευτες θυσίες ιατρική σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία μου αφήνοντας καλή θέση εργασίας με στόχο να κάνω ογκολογία.

Μέχρι στιγμής παρά την αηδία που νιώθω για τους ανθρώπους που συνάντησα στο χώρο της σχολής μου και την κατάσταση που επικρατεί στην υγεία γενικότερα, δεν εχω μετανοιώσει για την απόφασή μου να γίνω γιατρός, με τη διαφορά ότι έχω πεισμώσει ακόμα πιο πολύ να μην γίνω σαν και αυτούς και επιθυμώ με μανία να κυνηγήσω το όνειρό μου και να κάνω όσο καλύτερα μπορώ αυτή την ειδικότητα παρά το ότι είμαι λίγο μεγαλύτερη από τον μέσο φοιτητή.

Φυσικά ακούω διάφορα δεξιά αριστερά και έχω μπλοκάρει.Έχω διάφορες επιλογές μπροστά μου και δεν ξέρω ποια θα είναι η καλύτερη. Ήμουν έτοιμη να μπω στη διαδικασία για τα USMLE αλλά με τόσα που ακούω δεν ξέρω αν έχω ελπίδες ή απλά θα χάσω χρόνο, χρήμα και κυρίως την ψυχική μου ηρεμία. Μπορώ να πάω άμεσα Γερμανία χωρίς εξετάσεις με κάποια σχετική αναμονή βέβαια με συνεντεύξεις, να βρω θέση κάπου συγκεκριμένα κλπ. Επίσης παίζει η Γαλλία ως λύση ανάγκης απλά για να έχω δουλειά αντί της ελληνικής αναμονής. Θα πάω στις εξετάσεις τους τον Ιούνιο μόνο και μόνο να μη χάσω το δικαίωμα όσο έχω τη φοιτητική μου ιδιότητα αλλά το πιο πιθανόν να πετύχω χωρίς προετοιμασία, είναι μια θέση γενικής ιατρικής σε επαρχιακή πόλη στυλ δικού μας αγροτικού άντε στην καλύτερη στο Στρασβούργο. Εξάλλου και ογκολογία να πιάσω δε νομίζω ότι διαφέρει και πολύ η εξέλιξή τους σε σχέση με τα ελληνικά δεδομένα. Επίσης πληρώνουν λίγο.1350 ευρώ συν 75 την εφημερία. Θα ξενιτευτώ που θα ξενιτευτώ, μη χρειάζομαι και λεφτά να μου στέλνουν για να πληρώνω το ενοίκιό μου! Αγγλία δε γουστάρω γενικότερα και δεν το έχω ψάξει και ιδιαίτερα.

Αν βρεις χρόνο και διάθεση πες μου σε παρακαλώ πολύ συγκεκριμένα. Να το παλέψω για Αμερική? Να σταματήσω να αναλώνομαι δεξιά αριστερά για επιλογές στην Ευρώπη και να μπω στη διαδικασία για ΗΠΑ ή να το ξεχάσω μια και καλή??? Φρικάρω με όλους όσους λένε διάφορα στα φόρουμ. Καναδά ίσως που έχω και σόι??? Αντίστοιχες βέβαια είναι οι εξετάσεις τους αλλά σχετικά με την ογκολογία τι παίζει κι εκεί?

Κι αν είναι να δώσω usmle τι μου συστήνεις? Μιλάμε για τώρα, άμεσα. Να αγοράσω τι για αρχή και από πού? Και τι είναι έξυπνο από άποψη προγραμματισμού των εξετάσεων? Εννοώ με σκοπό να πετύχω καλό σκορ μιας και δεν μπορώ να το διορθώσω σε επόμενη φορά αν δεν κάνω λάθος. Αν δεν χάσω κι άλλο χρόνο με τις καταλήψεις θα ορκιστώ το καλοκαίρι. Με συμφέρει να κάνω κάτι από τώρα?

Αν πάω για ειδικότητα Γερμανία θα μπορώ μετά να κάνω κάποια εξειδίκευση στην Αμερική για να μου φύγει ο καημός??

Σ'ευχαριστώ που με άκουσες! Κάθε προσφορά δεκτή!!!!

Ποτέ δεν έχασε κανείς με το να προετοιμαστεί και να δώσει τα USMLE. (εκτός ίσως από τα $695 που ζητάνε :P )

Το διάβασμα για τις εξετάσεις σε κάνει καλύτερο γιατρό και αν τα πας καλά μπορεί να βρεις θέση στις ΗΠΑ.

Γενικά καλό είναι να μην ακούς τις Κασσάνδρες και να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου.

Η ογκολογία γίνεται ως fellowship (heme-onc) μετά από ειδίκευση στην παθολογία (internal medicine). Το να βρεις θέση παθολογίας δεν θεωρείται εξαιρετικά απίθανο και περισσότερες πληροφορίες για τα διαδικαστικά (βιβλία, electives, συστατικές, βαθμούς) θα βρεις στά προηγούμενα post.

Το γεγονός πως είσαι κάπως μεγαλύτερη μπορεί να μετρήσει λίγο αρνητικά αλλά εφ’όσον μπορείς να αποδείξεις πως έκανες κάτι δημιουργικό όλα αυτά τα χρόνια δεν νομίζω να παίξει μεγάλο ρόλο. :)

Για Καναδά δεν ξέρω και πολλές πληροφορίες. Κάποιοι μου έχουν πει πως είναι πιο δυσκολά από τις ΗΠΑ και κάποιοι πιό εύκολα. Μάλλον τελικά εξαρτάται από την ειδικότητα και το κέντρο.

Τώρα από την άλλη αν έχεις σίγουρη θέση κάπου Ευρωπαϊκά, ίσως να μην αξίζει να μπεις στην διαδικασία για ΗΠΑ. Η απόφαση σου αυτή έχει να κάνει κυρίως με τις φιλοδοξίες σου τις δυνατότητες και ικανότητες σου για μελέτη, τα σχέδια σου για το τι θα κάνεις αφού τελειώσεις κοκ. Έτσι για παράδειγμα αν θέλεις να μείνεις στις ΗΠΑ μετά την ειδίκευσή σου ίσως να αξίζει περισσότερο να το παλέψεις από ότι αν σχεδιάζεις να γυρίσεις πίσω.

Το να εξειδικευτείς στις ΗΠΑ μετά την ειδικότητα στην Ευρώπη είναι δύσκολο, εκτός και αν πας κάπου φυτευτός μέσω γνωριμιών από την κλινική σου και τότε συνήθως το ότι κάνεις αναγνωρίζεται στην Ευρώπη αλλά όχι και στην Αμερική... :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι στο 3ο έτος κ μόλις ξεκίνησα για το στεπ1 το οποίο προγραμματίζω να έχω δώσει μετά το καλοκαίρι του επόμενου έτους.

Αυτό που με ενδιαφέρει, κ παρότι διάβασα όλη τη συζήτηση στο φόρουμ, κ δεν μπορώ να το προγραμματίσω είναι για το ελεκτιβ.

1. Πότε θα μου πρότεινες να το κάνω, φέτος χωρίς να έχω δώσει στεπ 1, ώστε να έχω τη δυνατότητα να ξανακάνω για παράδειγμα κ στο τέλος του 5ου η θα ήταν καλύτερο να περιμένω;

2. Θα ήταν καλύτερο το πρόγραμμα που θα παρακολουθήσω να έχει κάποια σχέση με αυτό που θα προτιμούσα να κάνω αργότερα.

3. Βασικά κ οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να με βοηθήσει σχετικά με το συγκεκριμένο ζήτημα.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων κ επίσης για όλα όσα έχω μάθει μέσω του φόρουμ.

Κ κάτι τελευταίο, επειδή είναι κάτι που θέλω να κάνω παρά πολύ θα ήθελα την άποψη σου πάνω στο ζήτημα. Αν έχω κάποια σημαντική 6μηνη για παράδειγμα κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ, κ έχω 2-3 ενθουσιώδεις επιστολές, με τι σκορ θα μπορούσα να έχω κάποια χειρουργική στο ΄΄χειρότερο΄΄ κέντρο.

Δηλαδή ποιο πιστεύεις ότι είναι το μίνιμουμ σκορ που μου δίνει ελπίδες

Τα elective είναι καλό να γίνουν αφού αποκτήσει κάποιος μια κλινική εμπειρία δηλαδή στο πέμπτο ή έκτο έτος ή έστω καλοκαίρι τέταρτου.

Αν κάνεις περισσότερο από έναν μήνα θα συνιστούσα να μην αρχίσεις με αυτό που σε ενδιαφέρει γιατί θα είσαι ψιλοάσχετος και δεν θα πάρεις καλό γράμμα. Κάνε όμως κάτι παρεμφερές με την ειδικότητα που ψάχνεις.

Πχ αντί για χειρουργική κάνε ουρολογία ή κάνε χειρουργική σε κάποιο κέντρο που δεν σε ενδιαφέρει να πας... ;)

Έχω γράψει και αλλού πως για χειρουργική, ξέρω περίπτωση παιδιού που με USMLE < 85 βρήκε θέση (χωρίς μέσο). Βέβαια έκανε έξι μήνες rotation (τρεις σαν φοιτητής και τρεις σαν απόφοιτος) όπου δούλευε σαν σκυλί από τις τέσσερις το πρωί μέχρι τις οκτώ το βράδυ και ήταν κάθε τρίτη μέρα μέσα εφημερία.

Πήρε όμως 3-4 καλά γράμματα, εντυπωσίασε με την εργατικότητα του, ήταν και τυχερός που βρέθηκε μια άδεια θέση και τελικά τα κατάφερε.

Θα μπορούσε κάλλιστα ωστόσο να είχε φάει και τα μούτρα του και να σαπίζει τώρα σε κάποιο lab ή ακόμα χειρότερα να περιμένει την σειρά του στην Ελλάδα.

Τα καλά scores σου παρέχουν κάποια εγγύηση πως οι κόποι που κάνεις κατά την διάρκεια της κλινικής σου εμπειρίας στις ΗΠΑ δεν θα πάνε χαμένοι. :)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ αγνωστος 1: η ηλικια δεν πρεπει να σε αποθαρρυνει, ιδιαιτερα αφου εισαι κοντα στο πτυχιο. Μην ξεχνας πως πολλοι IMGs τελειωνουν ειδικοτητα στη χωρα τους και μετα ερχονται στην Αμερικη. Εγω πηρα την αποφαση στα 28 μου χωρις να εχω ιδεα απο usmle και ξερω παιδια που ηρθαν σε μεγαλυτερη ηλικια. Αν το αποφασισεις, η μονη συμβουλη που εχω να σου δωσω ειναι να μην χασεις χρονο στην Ευρωπη γιατι ο,τι και να κανεις εκει δεν μετραει και πολυ για τους Αμερικανους. Ξεκινα προετοιμασια για usmle.

@ αγνωστος 2: δυσκολο να πει κανεις ποιο ειναι το minimum score για χειρουργικη. Η χειρουργικη εχει ομως το εξης παραδοξο: ο,τι usmle score και να παρεις, ακομα και 400 που λεει ο λογος, αν ο στοχος σου ειναι καποιο university program, εισαι καταδικασμενος να ξεκινησεις ως preliminary. Preliminary spots υπαρχουν πολλα, μενουν καθε χρονο στα αζητητα του match και μπορεις να βρεις και με μετρια scores. Στην περιπτωση αυτη, μπαινεις παλι στο match οταν εισαι intern, με το πλεονεκτημα οτι εχεις ηδη US clinical experience. Αν εχεις μετρια scores, αυτα παραμενουν στην αιτηση σου, εχεις ομως μια 'δευτερη ευκαιρια' να βρεις categorical, αφου ξανακανεις αναγκαστικα αιτησεις. Community programs μπορει να σε παρουν κατευθειαν για categorical, αλλα δεν ξερω τι θα μαθεις εκει και αν αξιζει τον κοπο. Καλη επιτυχια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία άκρως σημαντική παρατήρηση σε αυτά που γράφει ο pdx1:

Μέχρι τώρα τα preliminary (και γενικά κάθε εμπειρία σαν ειδικευόμενος στις ΗΠΑ) ήταν όντως αβαντάζ για κάποιον ξένο.

Από του χρόνου όμως τα πράγματα περιπλέκονται: :(

Το medicare θα σταματήσει να πληρώνει τους μισθούς όσων έχουν συμπληρώσει τον απαραίτητο αριθμό από τα χρόνια εκπαίδευσης που απαιτούνται για την ειδικότητα που διάλεξαν.

Έτσι για παράδειγμα ένα νοσοκομείο που έχει κάποιον που κάνει χειρουργική δικαιούται να πάρει την επιδότηση μέχρι αυτός ο κάποιος να κάνει τα πέντε πρώτα χρόνια της ειδικότητας του.

Αν όμως αυτός έχει κάνει και prelim πριν γίνει categorical θα πρέπει να κάνει συνολικά έξι χρόνια, με αποτέλεσμα τον τελευταίο χρόνο το νοσοκομείο να φάει την λυπητερή εξ’ολοκλήρου.

Επομένως είναι πολύ πιθανό να προτιμηθεί ένας πολύ χειρότερος Αμερικάνος ή ένας πολύ καλός ξένος με πολλαπλή εμπειρία στην Αμερική ως φοιτητής, παρά ένας μέτριος ξένος με προηγούμενη εμπειρία σαν ειδικευόμενος στις ΗΠΑ...

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.