Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά.Χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια και νομίζω ότι είστε οι κατάλληλοι να απευθυνθώ.Μόλις τελείωσα το 1ο έτος,τα πήγα ανέλπιστα καλά και αρχίζω να σκέφτομαι για ΗΠΑ.Προς το παρόν επειδή έιναι υπερβολικά νωρις θέλω απλά να αρχίσω να διαβάζω παράλληλα τα μαθήματα που εχω μπροστά μου και στα αγγλικά.Έχω ακούσει ότι υπάρχουν περιληψάρια των μαθημάτων στα αγγλικά σχετικά φτήνα γιατι είναι ευνόητο ότι δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να αγοράζω όλα τα πλήρη αγγλικά συγγράματα.έχω φάει το net για να βρω τα περιληψάρια αλλά το μόνο που βρισκώ είναι question banks για το usmle που προς το παρόν μου είναι άχρηστες.Ξέρετε αν όντως υπάρχουν αυτά που ψάχνω και αν ναι τίτλους?

Ευχαριστώ.

Φίλε μου είμαι 1 χρόνο μεγαλύτερος και μπορώ να πω ότι το έχω μετανιώσει που δεν ξεκίνησα νωρίτερα. Κάνε αυτά που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω. Όσο γι' αυτό που ρωτάς, «περιληψάρια» μπορούν να θεωρηθούν τα βιβλιαράκια της σειράς BRS (Board Review Series) τα οποία έχουν πλήρες σετ για κάθε στεπ. Αααα και διάβασε ΚΑΛΑ όλα τα μαθήματα του έτους σου, να μην τρέχεις αργότερα. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παιζει ρολο και το ποτε θα εχει καποιος τα στεπ ετοιμα για το ματσ,για να κανονισει τις εξεταστικες περιοδους του καθε στεπ,πολλες ασταθμητες και χρονος λιγος-στερνη μου γνωση...

Θα πρέπει να υπολογίσεις τα πράγματα έτσι ώστε να έχεις το ECFMG Certificate στα χέρια σου (δηλ να έχεις περάσει Step1, Step2CK, Step2CS και να έχει γίνει ο έλεγχος του πτυχίου σου) το πολύ μέχρι τις αρχές Σεπτεμβρίου της χρονιάς που σχεδιάζεις να κάνεις αίτηση.

Θεωρητικά μπορούν να σε καλέσουν για συνεντεύξεις και χωρίς το ECFMG Certificate αρκεί να το έχεις πάρει μέχρι να γίνει το Match τον Φεβρουάριο, αλλά χωρίς το χαρτί είναι πλέον πολύ δύσκολο να βρεις συνέντευξη ως ξένος :rolleyes:

-------------

Το χρονοδιάγραμμα της διαδικασίας του Match είναι το ακόλουθο

http://www.nrmp.org/res_match/yearly.html

2007 Main Match Schedule

- August 15, 2006

Applicant registration begins at 12:00 noon eastern time.

- September 1, 2006

Institution / program registration begins at 12:00 noon eastern time.

Από το σημείο αυτό και πέρα αν είναι δυνατόν καλό είναι να έχεις το ECFMG Certificate ώστε τα προγράμματα να ξέρουν πως έχεις τα τυπικά προσόντα για να σε προσλάβουν

- December 1, 2006

Applicant registration deadline

Note: Applicants may register after this deadline by paying an additional late registration fee of $50.00 when registering after 11:59 PM eastern time.

- January 15, 2007

Rank order list entry begins.

Applicants and programs may start entering their rank order lists at 12:00 noon eastern time.

- January 31, 2007

Quota change deadline

Programs must submit final information on quotas and withdrawals by 11:59 PM eastern time.

- February 21, 2007

Late registration deadline

Rank order list certification deadline

Applicants and programs must certify their rank order lists by 9:00 PM eastern time. Staff will be available to answer your questions during the final deadline hours. CERTIFIED applicant and program rank order lists and any other information pertinent to the Match must be entered in the R3 System by this date and time.

Αν δεν έχεις το ECFMG Certificate μέχρι αυτήν την ημερομηνία αυτομάτως αποβάλλεσαι από το Match

- March 12, 2007

Applicant matched and unmatched information posted to the Web site at 12:00 noon eastern time.

- March 13, 2007

Filled and unfilled results for individual programs posted to the Web site at 11:30 am eastern time.

Locations of all unfilled positions are released at 12:00 noon eastern time. Unmatched applicants may begin contacting unfilled programs at 12:00 noon eastern time.

- March 15, 2007

Match Day! Match results for applicants are posted to Web site at 1:00 pm eastern time.

- March 16, 2007

Hospitals send letters of appointment to matched applicants after this date.

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βιβλία για τα steps. Στα συστήνω ανεπιφύλακτα για το step2 CK. Μέχρι στιγμής με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο. Το Φλεβάρη θα σου πώ με σιγουρία. :P

Ούτε να το σκέφτεσαι για το step1. Δεν είναι δοκιμασμένα. Έχε υπόψιν σου τον GOLJAN.

Καλό Ξεκίνημα emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Θεωρητικά μπορούν να σε καλέσουν για συνεντεύξεις και χωρίς το ECFMG Certificate αρκεί να το έχεις πάρει μέχρι να γίνει το Match τον Φεβρουάριο, αλλά χωρίς το χαρτί είναι πλέον πολύ δύσκολο να βρεις συνέντευξη ως ξένος.

Γεια σας!

Αυτό ισχύει εν μέρει παιδιά. Μην αποθαρυνθήτε να κάνετε αιτήσεις αν δεν έχετε το Certificate μέχρι το Νοέμβριο για να μην χάσετε το χρόνο. Απλά να προσέξετε να έχετε όλες σας τις συστατικές. Επίσης κάποιος μπορεί να μπει στο ERAS χωρίς certificate, αλλά δεν μπορεί να κάνει Match χωρίς αυτό. Συμβουλή: Δώστε το CS όσο το δυνατό συντομότερα γιατί αργεί πολύ το αποτέλεσμα να βγει. Αν δώσετε τα γραπτά 1 και 2 ακόμη και τέλος Σεπτέμβρη, ακόμα και Νοέμβρη δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα νομίζω (φυσικά θα χάσετε κάποιες συνεντεύξεις), γιατί τα αποτελέσματα βγαίνουν σε 1 μήνα. Φυσικά το ιδανικό είναι να έχεις το Certification τέλος Σεπτέμβρη, αλλά μην ψαρώσετε και χάσετε το χρόνο αν δεν το έχετε. Μην αποθαρρύνεστε!! Go for it!

Καλή τύχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι σκοπός μου να αποθαρρύνω κανέναν στην προσπάθεια του να αρχίσει ειδικότητα στις ΗΠΑ.

Κάθε άλλο μάλιστα... :P

Αν κάποιος δεν είναι ECFMG Certified μέχρι τον Σεπτέμβριο σίγουρα δεν χάνει τίποτα να κάνει αιτήσεις.

Απλά θα είναι πολύ πιο δύσκολο να βρει συνεντεύξεις.

Αν τώρα έχει ψηλά scores και καλές συστατικές και εμπειρία και ψάχνει για προσιτή ειδικότητα

τότε μπορεί να τον καλέσουν.

Υπάρχουν όμως πολλά προγράμματα όπου αν δεν έχεις το χαρτί,

πετάνε την αίτηση σου στα σκουπίδια. :rolleyes:

Συνεπώς για όσους κάνουν από νωρίς τον προγραμματισμό τους η πληροφορία αυτή είναι χρήσιμη... ;)

----------------------

Clemence, με ένα απλό Googling δεν βρήκα κάτι ενδιαφέρον (όπως φαντάζομαι ούτε και εσύ).

Μία επιλογή είναι να βρεις την διεύθυνση και το τηλέφωνο μιας blood bank ενός καλού Αμερικάνικου νοσοκομείου και να τους γράψεις ζητώντας πληροφορίες.

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όταν λες high scores...πόσο εννοείς;...με στεπ 1&2 above 95% χτυπάς παθολογική στο Tufts ή στο όρος Σινά;

Τα έχουμε ξαναπεί...

Λογικά, θα πρέπει να βρεις ειδικότητα παθολογίας σε ένα καλό πανεπιστημιακό νοσοκομείο των ΗΠΑ, χωρίς αναμονές και με άριστες προοπτικές για ένα καλό fellowship. (Αρκεί να μην είσαι για το δρομοκαϊτειο... :wacko: )

Τώρα αν ψάχνεις για προγράμματα επιπέδου Tufts μάλλον θα σε απογοητεύσω. emno

Κάπου πρέπει να ειδικευτούν και αυτοί που τελείωσαν σε καλύτερο πανεπιστήμιο από το δικό σου και έχουν και αυτοί 95% και είναι και Αμερικάνοι πολίτες και έχουν συστατικές από κορυφαία ονόματα...

Τώρα, αν πείσεις τον μπαμπά σου να κάνει μία δωρεά επτά ψηφίων και άνω για τις ανάγκες του προγράμματος, τότε αλλάζει το πράγμα. :P

(Θα πρέπει όμως και πάλι να έχεις πάρει το ECFMG...)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thnx dear, μάλλον θα κινητοποιήσω μια γνωστή μου αιματολόγα στη Βοστώνη να μου στείλει κάτι αν μπορεί. Sorry για το εκτός θέματος, αλλά να ρωτήσω κάτι ακόμα όσους έχουν δώσει τα steps, είναι κατά τη γνώμη σας καλή ιδέα να τα ετοιμάσει/δώσει κανείς ακόμα και χωρίς σκοπό (τουλάχιστο όχι άμεσο) να φύγει για US, μόνο για να κάνει μια καλή επανάληψη εφ' 'ολης της ύλης στην ειδικότητά του? Υπάρχουν simulation tests on line αν κάποιος θέλει να κάνει μια δοκιμή για να δει περίπου το βαθμό δυσκολίας? Thnx again :)

Φίλε Clemence,

Όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις ακριβώς να κάνεις στην ζωή σου. Για να κάνεις μια καλή επανάληψη δεν eίναι ανάγκη να πιάσεις τα steps. Μπορείς να ανοίξεις και τα βιβλία που έδωσε η σχολή σου. Θα είναι και πιο εύκολα. Επίσης, η ύλη δεν αλλάζει ανάλογα με την ειδικότητα που θέλεις. Είναι η ίδια, είτε θέλεις internal medicine, είτε surgery. Όσο αφορά τα simulation tests που λες, υπάρχουν τα NBME. Εγώ αυτά είχα κάνει για το step 1 και έπιασα σχεδόν τον ίδιο βαθμό με αυτόν που πήρα στην πραγματική εξέταση για το step1. Στα συστήνω ανεπιφύλακτα να κάνεις 1 μήνα πρίν την ημερομηνία της εξέτασης που θα δηλώσεις. Για το step2 no idea.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ.

κάτι τελευταίο...Τις συστατικές αυτές που λες, δεν μπορείς να τις πάρεις απο το research fellowship που θα παρακολουθήσεις ???????????????...εάν έχεις το ok από εκεί και με score above 95% τότε και το tufts λίγο δεν πέφτει????

Θα απαντήσει και ο Usmeds αλλά όχι δεν φτάνει και συγνώμη που σε απογοητεύω emno

Το μόνο που θα σε βάλει στο Tufts είναι να είσαι μέσα στο πρόγραμμα και να έχεις υπεύθυνο τον program director (ή τον κολλητό του ξέρω γω :P ) και τότε ίσως σου δώσουν συνέντευξη.

Αλλά έτσι κι αλλιώς (και το λέει ο Usmeds χρόνια τώρα) σε όλα τα προγράμματα ειδικότητας, θα βγεις άριστα εκπαιδευμένος γιατρός. Το όνομα μετράει αν θες να κάνεις φιγούρα εδώ (που δεν το κατηγορώ, στην τελική πας και ξενιτεύεσαι λογικό είναι να θες να πας κάπου με όνομα). Αν θες ουσία όπου και να πας, θα την έχεις. Με τέτοια scores δε , θα πας και σε πανεπιστημιακά προγράμματα που είναι ακόμα πιο καλό deal.

Απλά ,ας το καταλάβουμε όλοι, τα αμερικανάκια προηγούνται πάντα. Σαν να έχουν δυο πάκους βρε παιδί μου , στον ένα είναι οι αμερικανοί απόφοιτοι , στον άλλο όλοι οι υπόλοιποι. Είχα γνωρίσει έναν αμερικανό που είχε πάει στο Rice προπτυχιακά, στο Johs Hopkins ιατρική, 92-93 step scores...ε αυτός θα πάει στην Βοστώνη για ειδικότητα.

Αν έχω πληροφορηθεί σωστά, σε ένα από τα νοσοκομεία του Tufts είναι έλληνας ο program director, οπότε αν θες ψάχτο να στείλεις εκεί μια επιστολή αφού σε έχει φάει ο καημός. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Ξεκίνα με το First Aid. Είναι ένα βιβλίο με sos (θα έλεγα). Στο τέλος έχει καμιά 10-15 σελίδες με προτεινόμενα βιβλία. Από εκεί θα διαλέξεις κάποια.

Επίσης, καλό είναι να ξέρεις και τον 'εχθρό' :P , οπότε πάρε και ένα Qbook του Kaplan ώστε να έχεις μια ιδέα πώς να διαβάσεις τα βιβλία που θα αγοράσεις.

Να πω και κάτι που δεν έχει ειπωθεί στις 38 σελίδες και πρέπει να το ξέρει όποιος πάει να μπλέξει με USA; Η χαρτούρα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ! Τρελαίνει και τον πιο υπομονετικό άνθρωπο. Γι αυτό τα πίνουν με τα μπουκάλια τα ηρεμιστικά...και μόνο οι αιτήσεις που έχουν συμπληρώσει αρκεί να σε φέρουν στα όριά σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πω μια γνώμη για το Step 2CK.Εχετε 5 μήνες.Τι κάνετε?

Παίρνετε εκεταταμένα textbook ειδικότητας(Κάπλαν-Σάντοκ ψυχιατρική,Williams μαιευτική,Nelson παιδιατρική,Schreier νεφρο,Becker ενδοκρινο,Braunwald καρδιο,Gorbach λοιμώξεις,Schiff ηπατολογία,Greenfield χειρουργική,γενικά βαρύ πυροβολικό) κατά προτίμηση από Wiliams-Wilkins.

Παίρνετε τις ερωτήσεις του USMLEworld.Και του Κάπλαν.

Τα DVD του Κάπλαν.

Αρχίστε να βλέπετε τα DVD μέχρι να βαρεθείτε(ενδιαφέρουσα η ψυχίατρος και ο Ελληνας,ο Fischer τρελαμένος,οι άλλοι βαρετοί).

Δείτε τα πιο βαρετά DVD μέχρι να μπουχτίσετε.(4 ημέρες)

Διαβάστε τα Blueprints μέχρι να κουραστείτε.(5ημέρες).

Ηρθε η ώρα για το βαρύ πυροβολικό.Πείτε.Θα βγάλω τον Braunwald σε 4 ημέρες.Διαβάστε ξέφρενα χωρίς σταματημό τις 2400 σελίδες.(με όσα διεγερτικά χρειαστούν).

Μετά απαντήστε τις ερωτήσεις καρδιολογίας του World.Θα σας φανούν παιχνιδάκι.

Επαναλάβετε το ίδιο με τον Gorbach.Σε 4 ημέρες διαβάστε τις 2500 σελίδες των λοιμώξεων.Δεν έχει σημασία να τα θυμάστε όλα.Αρκεί να περάσουν από τα μάτια σας.Σκίστε τώρα τις ερωτήσεις ID του World.Καθαρίστε τις ερωτήσεις ID των MSKAFP.

Η αυτοπεποίθησή σας είναι στα ουράνια.Είστε ο πιο γρήγορος αναγνώστης.Σκοράρετε υπερφυσικά 90% στο USMLEworld.Συνεχίστε με τα υπόλοιπα.Οταν τελειώσετε,ξεφτιλείστε τις ερωτήσεις του Κάπλαν σε δύο ημέρες.

Συνολικά χρειάζεστε 80 ημέρες για 10-12 ογκώδη βιβλία για να μη σας ξεφεύγει τίποτα.Εχετε ξεφτιλίσει την ιατρική και πάνω από όλα την ιατρική σκέψη.

Είστε πλέον έτοιμος να συντρίψετε τα τεστ.

Κυρίως όμως έχετε ένα κεφάλι γεμάτο χρυσάφι.

Τροποποιήθηκε από spergebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και τα έχω κάνει.

Υπάρχει η ιατρική σκέψη.η ιατρική καθεαυτή και η ιατρική φιλολογία.Σκοπός των συγκεκριμένων τεστ δεν είναι απλά να εξετάσουν τη γνώση της ιατρικής φιλολογίας αλλά το είδος της ιατρικής σκέψης,τη συνολική δουλειά στο πανεπιστήμιο και τις κλινικές.Για αυτό υπάρχουν τα review books.Εδώ δίνω ένα μοντέλο για κάποιον που θέλει να παρακάμψει τους περιορισμούς που θέτει ο συγκεκριμένος τρόπος σκέψης και επιθυμεί να αντικαταστήσει δυναμικά την ιατρική σκέψη με μια απλή εφαρμογή της ιατρικής φιλολογίας.Οποιος έχει ασχοληθεί με αυτά,τα review books,τα current,τον Κάπλαν,το World κτλ περίπου εκεί καταλήγει.

Ουσιαστικά η δαπάνη μισής ώρας σε διάβασμα textbook έχει πενταπλάσιο αποτέλεσμα από την πλευρά της καθεαυτό γνώσης σε σχέση με την ανάγνωση οποιουδήποτε review book.Το τελευταίο είναι καλό για μια γενική υπενθύμιση.

Ο ιατρικός τρόπος σκέψης δεν είναι ούτε επαγωγικός,ερευνητικός όπως προσπαθούν να διδάξουν,ούτε παραγωγικός.

Είναι περιπτωσιολογικός και οι περιπτώσεις περιέχονται στα textbooks.Τα review books επιχειρούν να τον μετατρέψουν σε επαγωγικό,συνδυαστικό κτλ αλλά είναι απλώς μια φαινομενολογία.

Τροποποιήθηκε από spergebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτάξτε εγώ λέω κάποια πράγματα και όποιος ενδιαφέρεται τα ακούει,Οποιος θέλει να κοροιδέψει,να βρίσει χωρίς να λέει κάτι ουσιαστικό έστω υπό τύπον αντίρρησης παραπέμπεται στον κάλαθο.

Εχουμε γεμίσει από επιστημόναρους κάθε λογής,βύσματα και ειδικούς της lip service.Για αυτούς δε γράφω.Καλά θα κάνουν να υποστηρίξουν τους αναξιοπαθούντες συναδέλφους τους εξ ανατολικής Ευρώπης.

Εδώ μιλάμε για κάποιον που προβληματίζεται από την άνοδο της δυσκολιάς του step2 τα τελευταία χρόνια,από την τεράστια διαφορά απαιτήσεων μεταξύ USMLEWORLD και KAPLAN και των στάνταρ που θέτουν.

Εάν κάποιος θέλει να απαντήσει τις ερωτήσεις του Κάπλαν,οι σημειώσεις και τα DVD αρκούνΣτην πραγματικότητα όμως οι εξετάσεις δεν έχουν τόσο μεγάλο ποσοστό συσχέτισης με τον Kaplan όπως διαπιστώνουν κάποιοι κατά ρόπο επώδυνο.Αντίθετα ένα μεγάλο ποσοστό των θεμάτων είναι πλέον της δυσκολίας του UW.(πιο τεχνικές ερωτήσεις με περισσότερα distractors).Για αυτό και πολλοί υποψήφιοι παρακάμπτουν πλέον εντελώς τον Kaplan και ασχολούνται με τη θεματολογία του USMLEWORLD εξαρχής.

Η ύλη όμως που πρέπει να καλυφθεί έτσι είναι περίπου διπλάσια από αυτή που υποβάλλει ο Κάπλαν.Το πρόβλημα δε λύνεται με τα συνήθη φοιτητικά βιβλία π.χ. σε μέγεθος Current,ούτε τον Harisson εκτός αν διαθέτει κανείς ιατρική σκέψη και αισθητήριο.

Δηλαδή το αποτέλεσμα από την ανάγνωση βιβλίων 600 σελίδων όπως τα Current είναι ισοδύναμο με αυτό από την ανάγνωση των 200 σελίδων των blueprints τα οποία είναι συγκεντρωμένα και με έμφαση στη διαφορική διαγνωστική.Το ίδιο αποτέλεσμα δίνουν και οι σημειώσεις του Κάπλαν.

Το πρόβλημα είναι να ξεπεράσει κανείς την επίδοση του μέσου αποφοίτου που έχει διαβάσει τα συνηθισμένα.Αυτό δεν είναι εύκολο με το σύστημα πολλαπλής επιλογής,διότι μπορεί για παράδειγμα κάποιος να ξέρει τα πάντα για την πνευμονία,να αγνοεί όμως ένα κρίσιμο διαφοροδιαγνωστικό στοιχείο και κάπποιος που ξέρει ελάχιστα γενικά για την πνευμονία αλλά γνωρίζει το διαφοροδιαγνωστικό σημείο για οποιοδήποτε λόγο,να βρεθεί με αποφασιστικό πλεονέκτημα.

Το πρόβλημα αυτό λύνει η γνώση των textbook,η οποία μετατρέπει την πσότητα σε ποιότητα χωρίς περιθώρια αστοχίας.(οπωσδήποτε με συνδυασμό με σειρές ερωτήσεων για εξάσκηση.).

Π.χ. για γυναικολογία η γυναικολογία του Novak είναι αρκετά καλογραμμένη,υπάρχουν όμως ερωτήσεις της γυναικολογίας των NMS(έκδοση 2005) σκόπιμα μεγαλύτερης δυασκολίας από αυτή των πραγματικών εξεάσεων,στις οποίες η γυναικολογία του Novak δεν απαντάει παρά το εκτεταμένο μέγεθός της.Απαντάει όμως σε όλες τις ερωτήσεις του φοιτητικού συγγράμματος των Lippicnott για μαιευτική γυναικολογία.Το ίδιο ισχύει και για τη μαιευτική του Williams σε σχέση με NMS.Στις ερωτήσεις όμως του World και στα NBME πιάνει κανείς πάνω από 90% αν ξέρει το Novak και το Wiliams.

Συνεπώς μια καλή τακτική είναι να διαβάζει ένα κεφάλαιο από Novak ή Wiliams,στη συνέχεια να κάνει τις αντίστοιχες ερωτήσεις από τη γυναικολογία-μαιυετική των NMS και μετά από αυτή του Lippicnott.στο τέλος ρίχνει μια ματιά σε ό,τι αναφέρει το NMS ή ο Lippicnot ή οι σημειώσεις του Kaplan για το συγκεκριμένο θέμα.

Αφού ολοκκληρώσει έναν ικανοπιητικό όγκο ύλης,απαντάει στις ερωτήσεις γυναικολογίας-μαιευτικής του UW που θα του φανούν παιχνιδάκι.Μετά οι ερωτήσεις του Kaplan είναι σαν παιδική χαρά,σαν παιχνίδι λέξεων και τίποτα παραπάνω.Αυτή είναι η αποσάθρωση της ιατρικής.

Αυτά τα λέω για να προλάβω τυχόν αντιρρήσεις.Δεν μπορούν όλοι να χειριστούν τέτοιο όγκο ύλης και οι μέσοι όροι πάνε περίπατο.(Εάν κάποιος θέλει μέσο όρο,ας ασχοληθεί με το First Aid,τον Kaplan και τα Blueprints και τίποτα παραπάνω).

Τροποποιήθηκε από spergebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι εγω ξερω αρκετους που διαβασανε καπλαν,first aid,blueprints,λιγο νετ εικονες και γραψανε 99αρια και 98αρια????νομιζω οτι γινεται προσπαθεια αποπροσανατολισμου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ.

Το ζητούμενο δεν είναι να διαβάσεις τα textbooks και να τα ξέρεις απ’έξω.

Κάτι πρέπει να κάνεις και κατά την διάρκεια της ειδικότητας... :rolleyes:

Από την άλλη μην πιστεύετε και όσους σας λένε διάβασα δύο εβδομάδες και πήρα 99.

Απλά ψεύδονται. emno

Τα έχουμε ξαναπεί.

Ξεκοκαλίστε τα review books για κάθε μάθημα.

Διαβάστε και 2-3 βιβλία «εφ’όλης της ύλης» και το αποτέλεσμα λογικά θα πρέπει να είναι καλό.

Θα πρέπει να υπολογίζει κανείς σε τουλάχιστον 3 μήνες εντατικού 8ωρου διαβάσματος για κάθε step μαζί με 2-3 εβδομάδες επαναλήψεις... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαίρεται...

θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα, κι όποιος έχει άποψη ευχαρίστως να την ακούσω (ειδικά θα ήθελα και την άποψη του usmeds)

αποφοίτησα πριν 1.5 χρόνο από Αθήνα, και η μόνη σχέση που έχω με αμερική εώς τώρα είναι το στεπ 1 που έδωσα τον αύγουστο και πήρα 99/263. αυτή την περίοδο διαβάζω στεπ 2 που το δίνω μέσα φλεβάρη, και σκοπεύω να ξεμπερδεύω μέχρι το τέλος της άνοιξης και με το CS.

η ειδικότητα που θα ήθελα να ακολουθήσω αν είχα το ελεύθερο είναι η ακτινολογία, κι έχω την παθολογία σαν δεύτερη επιλογή σε περίπτωση που στραβώσει κάτι με τις ακτίνες.

στο βιογραφικό μου δεν έχω κάτι το αξιοσημείωτο, δεν έχω δημοσιεύσεις κι ούτε είχα πάει στην αμερική ως φοιτητής (στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα).

αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι τρόποι για να ενισχύσω την αίτηση μου για το match του χρόνου...

το μόνο που έχω σκεφτεί είναι να κάνω ένα observership...

αλλά και για αυτό έχω κάποιες απορίες: ποια νομίζετε ότι θα ήταν η καλύτερη χρονική στιγμή για να το κάνω(πριν την αίτηση, λίγο πριν τη συνέντευξη)? με τι κριτήρια να επίλέξω νοσοκομεία για observership? να στέλνω mail και γενικά όπου με δεχτούν? έχω πιθανότητες για ακτινολογία έστω με observership ή να κυνηγήσω αποκλειστικά παθολογία?

επίσης, έχει νόημα να συμμετάσχω σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα (αν βρω) έστω κι αν είναι άσχετο με αυτό που θέλω να κάνω?

κάθε ιδέα και πρόταση είναι ευπρόσδεκτη...

ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτές παιδιά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν συγχαρητήρια για το step score στο 1. Ελπίζω να σου απαντήσει και ο USMEDS. Η Ακτινολογία είναι πολύ δύσκολη ειδικότητα ακόμα και για τους ίδιους τους αμερικάνους. Οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολα να κάνεις match από ότι στην παθολογία, που με το score που έχεις και αν τα πας το ίδιο καλά (ή ακόμα και λιγότερο καλά >85) και στο 2, θα βρεις σίγουρα θέση (αν δεν κυνηγάς πολύ ανταγωνιστικά προγράμματα τύπου Harvard κλπ). Τώρα, όπως έχει πει και usmeds, το παν είναι τα scores. Τα υπόλοιπα βοηθάνε, αλλά δεν είναι καθοριστικά. Πχ αν έκανες έρευνα σε ένα ακτινολογικό τμήμα, και σε ήξεραν οι γιατροί εκεί, ο program director και ο supervisor έλεγε για εσένα τα καλύτερα, θα είχες πιο πολλές πιθανότητες να βρεις μέσα στο ίδιο πρόγραμμα κάποια θέση.

Για τις ερωτήσεις σου. Θα σου πω τί θα έκανα εγώ, που δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά αυτή είναι η δική μου κρίση :)

Το observeship θα το έκανα μέσα στο καλοκαίρι, αφού θα είχα ξεμπερδέψει και με τα step και να έχω και τις συστατικές ώστε να τις στείλω τον σεπτέμβρη μαζί με τις αιτήσεις. Θα προτιμούσα να διαλέξω πιο μικρά νοσοκομεία και λιγότερο ανταγωνιστικά, που οι συστατικές και η φάτσα μου κάτι θα τους θύμιζαν όταν θα έστελνα τις αιτήσεις και θα είχα έτσι πιο πολλές πιθανότητες. Θα συμμετείχα σε ερευνητικό πρόγραμμα, ώστε να ενισχύσω το βιογραφικό μου έστω και άσχετο με την ακτινολογία.

Τώρα αν θα διάλεγα ανάμεσα ακτινολογία και παθολογία; Είμαι σίγουρη ότι παθολογία έχεις πολύ καλές πιθανότητες, και με το observership και με λίγη έρευνα, να πας σε πολύ καλά πανεπιστημιακά προγράμματα. Δεν είμαι το ίδιο σίγουρη για την ακτινολογία. emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν σου πω οτι στις πανελλήνιες πρέπει να μάθεις όλα τα βιβλία λέξη προς λέξη και να λύνεις τις ασκήσεις με ολοκληρώματα,θα μου πεις οτι σε αποπροσανατολίζω?Το ξέρω οτι χιλιάδες πέτυχαν στις πανελλήνιες χωρίς να απομνημονεύσουν κάθε λέξη και χωρίς ολοκληρώματα.Εγώ μιλάω για αυτούς που θέλουν να εξασφαλιστούν χωρίς κατά ανάγκη να σέβονται τοι νόημα των εξετάσεων.

Τα textbook δε γράφτηκαν για να πουλάει μούρη ο φοιτητάκος,ούτε τα σχολικά βιβλία έγιναν για να απομνημονεύονται σα Βίβλος,ούτε η ανάλυση βρέθηκε για να είναι άνετος ο μαθητής λυκείου.Κανείς καθηγητής δεν πρόκειται να συμβουλεύσει μαθητή να κάνει τέτοια πράγματα γιατί αυτό ευτελίζει το μάθημά του.Και γιατί δεν μπορούν όλοι να το κάνουν.

Μια πρόταση έκανα.Κατά τα άλλα όλοι χρησιμοποιούν το ίδιο υλικό και αν θέλετε θα το αναλύσουμε και μπορούμε να προτείνουμε και ερωτήσεις.

Οσο για την ακτινολογία είναι εξαιρετικά δύσκολο για έναν ξένο να γίνει δεκτός εκ του οτι είναι πολύ δημοφιλής στους αμερικανούς.(ποσοστό ξένων που γίνονται σε residency γύρω στο 5%).

Αυτό συμβαίνει για δύο λόγους.

1,Η ακτινολογία περιλαμβάνεται στις ειδικότητες lifestyle(ευχάριστες με ωράριο χωρίς πολλά επείγοντα) μαζί με τη δερματολογία και την επείγουσα ιατρική(είναι επείγουσα αλλά έχει βάρδιες άρα ωράρια).

2.Οι αποδοχές ειδικού ακτινολόγου ανέρχονται σε 300.000$ κατά μέσο όρο,αρκετά υψηλότερα από των λοιπών παθολογικών ειδικοτήτων(πλην της επεμβατικής καρδιολογίας).

Τροποποιήθηκε από spergebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητηρια και απο μενα για το Step1. Καλα scores σου εξασφαλιζουν συνεντευξεις, αλλα απο εκει και περα εισαι μονος σου.

Η ακτινολογια εχει γινει πολυ ανταγωνιστικη και σιγουρα θα σε βοηθουσε 1 χρονος ερευνα, οχι μονο σε LoR, publications και abstracts, αλλα και σε γνωριμιες, που ειναι το κυριοτερο. Εισαι και μικρος ακομα, αρα σε παιρνει.

Ειναι σχετικα ευκολο να βρεις μια τετοια θεση στελνοντας απειρα email σε προγραμματα. Προσεχε μονο μην την πατησεις λογο βιζας: δεν πρεπει να παρεις J1 research γιατι εχει home requirement (δηλ. πρεπει να γυρισεις στην χωρα της φετας για 1 χρονο) και μετα θα εχεις προβλημα να την κανεις J1 alien physician για να αρχισεις κατευθειαν ειδικοτητα.

Να επιμεινεις να σου δωσουν J1 short term scholar που ειναι για 6 μηνες, ανανεωνεται ευκολα για αλλους 6 με ενα ταξιδακι Ελλαδα και δεν δημιουργει κανενα προβλημα. Μην περιμενεις να στα πει κανεις αυτα εκτος απο παθοντες. Αν θες αλλες πληροφοριες πες μου.

Απο ο,τι εχω διαβασει σε αυτο το forum, νομιζω δινεται υπερβολικη σημασια στα usmle, που δεν ειναι το Α και το Ω, αλλα εχει αμεση σχεση με τιν ειδικοτητα που θελει κανεις να κανει. Εξηγουμαι: σε μη ανταγωνιστικες ειδικοτητες π.χ. παιδιατρικη, οποιος εχει καλα scores καθαρισε, παιρνει interviews και ισως pre-match. Οποιος ομως παει για ακτινολογια και χειρουργικες, το πολυ να παρει μια καλη θεση preliminary η μια categorical θεση σε community program του κολου. Αρα πρεπει να εχει κι αλλα στολιδια στην αιτιση του, το βασικοτερο των οποιων ειναι U.S. experience σε κατι.

Καλη επιτυχια και καλες γιορτες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Θα τολμήσω να θέσω τις αφελείς μου ερωτήσεις κι ας γελάσουν-κοροϊδέψουν όλοι όσο θέλουν!!!!

Ξεκινώντας από το μηδέν με ένα πτυχίο ιατρικής Αθηνών στην επόμενη ορκομωσία, χωρίς μπαμπά μεγαλοκαθηγητή με γνωριμίες σε ΗΠΑ κλπ τι μπορώ να κάνω για να παλέψω το όνειρο για Αμερική? Όσες φορές το έχω ψάξει στο ιντερνετ και με γνωστούς γνωστών, τρώω τα μούτρα μου, μου σπάνε τα νεύρα και εγκαταλείπω. Αλλα δε μπορώ να το πάρω απόφαση ότι δε θα κάνω την προσπάθεια, να εξαντλήσω κάθε πιθανότητα να κάνω ειδικότητα εκεί πριν στραφώ στην Ευρώπη. Ξέρω ότι ίσως ζητάω πολλά κι ότι όσα χρειάζομαι βρίσκονται στο διαδίκυο αλλά με φρικάρει τόσο η γραφειοκρατία και τα διαδικαστικά....

Μπορεί κάποιος ευλογημένος άνθρωπος να μου πει σε απλά ελληνικά τι κάνω και πού πάω? Βιβλία USMLE παίρνω απευθείας από αυτούς ή με συμφέρει από διάφορες αγγελίες που παίζουν? Αιτήσεις πού? Deadlines?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!

Κάθε προσφορά δεκτή!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δε σε φρικάρει η γραφειοκρατία και τα διαδικαστικά των προηγούμενων σελίδων του τόπικ, θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις από εδώ... Οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου έχουν γραφτεί και επαναληφθεί πολλές φορές...Πάτα το κουμπί της πρώτης σελίδας και διάβασε υπομονετικά...είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις τα πάντα, αν και δεν έχεις μπαμπά μεγαλοκαθηγητή κι αυτό είναι ένα μείον όπως και να το κάνουμε... :)

Υ.Γ. Αν είσαι κοπέλα, μπορείς να βάλεις μια φωτο σου κι έτσι να παρακινήσεις κάποιους από εμάς να στα ξαναγράψουμε με το Ν και με το Σ...Αν η φωτο είναι με μαγιώ και βλέπεται θα στα γράψουμε και με τα υπόλοιπα γράμματα...Αν είσαι αγόρι, απλά έχασες.- :)

Υ.Γ2. Φεύγω τώρα, γιατί όπου να 'ναι λήγει το deadline του 2006 και πρέπει να είμαι εκεί...τα λέμε του χρόνου πιο αναλυτικά! :) :) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν χρειάζεσαι μπαμπά μεγαλοκαθηγητή, διάβασμα χρειάζεσαι (κάτι που δεν κάνω εγώ αλλά αυτό είναι άλλη πικρή ιστορία).

Briefly...

Βήμα 1ο: Tυπικά για να μπεις στο Match ειδικοτήτων κάθε χρόνο (όχι όλες κάποιες όπως πχ νευρολογία έχουν ξεχωριστά match programs so do ask specifically for each residency program) πρέπει να έχεις περάσει το USMLE step 1. Για να υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα να βρεις θέση ουσιαστικά πρέπει να είσαι ECFMG certified δηλαδή να έχεις περάσει το Step 1, Step 2CK και Step 2 CS και να έχει γίνει και μια γραφειοκρατική διαδικασία περίπου ενός μήνα. Οπότε θα έβαζα ένα χρονοδιάγραμμα μέχρι 20 ιουλίου να τα έχεις περάσει όλα έτσι ώστε μέχρι τέλος Αυγούστου να έχεις το ECFMG certification στο χέρι. Όσο πιο υψηλά scores τόσο καλύτερα για εσένα.

site για να δηλώσεις: www.ecfmg.org Εξέταστρα σύνολο: $ 700+700+1200+ ένα ταξίδι USA για να δώσεις τα προφορικά

Βιβλία και simulation tests για όλα αυτά: προτάσεις υπάρχουν πολλές. First Aid, NMS, Kaplan review books, Qbank, USMLEworld, NBME. Πρέπει να ψάξεις και να δεις τί σου ταιριάζει.

Βήμα 2ο: Αιτήσεις. Ξεκινάς με το βιογραφικό και τα scores στο χέρι και κάνεις αιτήσεις σε διάφορα προγράμματα. Τα scores σε κάνουν rule in σε κάθε πρόγραμμα, οπότε αυτά είναι τα πιο σημαντικά. Συνεπικουρούν συστατικές επιστολές (καλύτερα από αμερική), έρευνα , δημοσιεύσεις, γνωριμίες, observeships, κλινική εμπειρία αμερική ή ελλάδα...γενικά όσο καλύτερο βιο τόσο καλύτερα.

Βήμα 3ο: Συνεντεύξεις. Υπάρχουν βιβλία που σε συμβουλεύουν τί ακριβώς να κάνεις στις συνεντεύξεις, τί να πεις και πώς να φερθείς.

Βήμα 4ο: Στο τέλος Μαρτίου βγαίνει το match, βλέπεις αν έχεις κάνει κάπου Match και του Ιούνιο ξεκινάς.

Ενδιάμεσα υπάρχουν πολλές ερωτήσεις τύπου 'τί βίζα πρέπει να πάρω' 'τί είναι τα electives, observerships', 'τί είναι residency, τί είναι fellowship' κλπ που κατά καιρούς έχουν απαντηθεί. Αλλά για αρχή τα παραπάνω είναι κατατοπιστικά νομίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αποφοίτησα πριν 1.5 χρόνο από Αθήνα, και η μόνη σχέση που έχω με αμερική εώς τώρα είναι το στεπ 1 που έδωσα τον αύγουστο και πήρα 99/263

...

ποια νομίζετε ότι θα ήταν η καλύτερη χρονική στιγμή για να το κάνω(πριν την αίτηση, λίγο πριν τη συνέντευξη)? με τι κριτήρια να επίλέξω νοσοκομεία για observership? να στέλνω mail και γενικά όπου με δεχτούν? έχω πιθανότητες για ακτινολογία έστω με observership ή να κυνηγήσω αποκλειστικά παθολογία?

επίσης, έχει νόημα να συμμετάσχω σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα (αν βρω) έστω κι αν είναι άσχετο με αυτό που θέλω να κάνω?

Συγχαρητήρια για το καλό (έως αστρονομικό) score. Πολλοί θα ήθελαν να είχαν την σχέση που έχεις εσύ με την Αμερική. emcolgate

Για παθολογία δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να μην βρεις θέση τελικά και μάλιστα σε καλό πανεπιστημιακό πρόγραμμα. Ένα observership πριν τις αιτήσεις για να πάρεις τις απαραίτητες συστατικές σίγουρα θα σε βοηθήσει.

Από εκεί και πέρα έχεις και καλές πιθανότητες για fellowship καρδιολογία / γαστρεντερολογία αν το θελήσεις και τα πας καλά στην ειδικότητα.

Για ακτινολογία σίγουρα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα, αλλά όχι ακατόρθωτα.

Όσο πιο πλούσιο το βιογραφικό σου τόσο το καλύτερο και οι συμβουλές της notbad και του pdx1 είναι σωστές.

Για τις ανταγωνιστικές ειδικότητες το παν είναι οι γνωριμίες (πρόσεξε, όχι το μέσον).

Όλοι έχουν ψηλά scores οπότε αυτά πλέον παύουν να σε βοηθάνε.

Πιο εύκολα θα πάρει ένας program director κάποιον με 240 για τον οποίο έχουν πέσει τηλέφωνα ή τον είχε και ξημεροβραδιάζονταν στο lab για 1-2 χρόνια πάρα κάποιον άσχετο ξένο με 260.

Στην θέση σου θα έγραφα επιστολές σε όλα τα πρόγραμματα στα οποία σκεφτόμουνα να κάνω αίτηση λέγοντας πως ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα και θα ήθελα να μάθω τι μπορώ να κάνω για να αυξήσω τις πιθανότητες να κάνω match σε εσάς.

Τα προγράμματα που χρειάζονται κάποιον δουλευταρά θα σου γράψουν πίσω. ;)

Πρέπει όμως να σκεφτείς καλά το πόσο θέλεις να καθυστερήσεις για να φτιάξεις ένα καλό βιογραφικό.

Αποφοίτησες 7/2005 και όπως έχουν τώρα τα πράγματα θα παλέψεις για θέση παθολογίας που αρχίζει 7/2008 και ακτίνες 7/2008 ή 7/2009 ανάλογα με το πρόγραμμα.

Σε καμία περίπτωση δεν θα άφηνα να περάσει πάνω από ένας ακόμα χρόνος. :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.