Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ορίστε και η σχετική συζήτηση που αφορά το θέμα που αναφέρεις ΕΔΩ

Υ.Γ. Καλά Χριστούγεννα llion7.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Απλά προς επιβεβαίωση, τα παρακάτω εξακολουθούν να ισχύουν για την έκδοση πιστοποιητικού υγείας;

Προστέθηκε κάτι;

1. Ακτινογραφία θώρακος από Δημόσιο Νοσοκομείο ή Ι.Κ.Α.

2. Ιατρική γνωμάτευση παθολόγου και ψυχιάτρου από Δημόσιο Νοσοκομείο ή Ι.Κ.Α.

3. Φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας

4. Ένα απόκομμα λογαριασμού Δ.Ε.Κ.Ο. ή Υπεύθυνη Δήλωση

5. Δύο φωτογραφίες (η μία για την ακτινογραφία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακριβως αυτα ειναι.δεν προστεθηκε κατι αλλο.απλως συν απολυτηριο στρατου για τους αντρες.(και η ακτινογραφια να ειναι με γνωματευση εννοειται)

να σε ρωτησω βαλεντινα...η βεβαιωση εκπληρωσης υπηρεσιας υπαιθρου που διδεται απτο υπουργειο υγειας χρειαζεται οπως και να εχει στο τελος για τις εξετασεις για ειδικοτητα?

η' χρειαζεται μονο αν καποιος θελει να αναγνωρισει τμημαειδικοτητας στην αρχη και επομενως του τη ζητανε και στο τελος για τις εξετασεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αχ βρε piratis29 μου αρέσει που είσαι άπιστος Θωμάς και ρωτάς το Βαλεντινάκι που ξεκινάει ειδικότητα τι χαρτιά χρειάζονται για τις εξετάσεις απόκτησης τίτλου ειδικότητας.

Καλό ξεκίνημα Βαλεντίνα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα συνάδελφοι! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας για ένα πρόβλημα που έχει ανακύψει σχετικά με την ειδικότητά μου. Είμαι υπό διορισμό για πλήρη ειδικότητα (γεν.χειρουργική - 6 χρόνια) εδώ και 15-20 ημέρες. Ταυτόχρονα, Φεβρουάριο παρουσιάζομαι φαντάρος, αφού έχω εξαντλήσει όλη την αναβολή μου. Το ερωτημά μου είναι ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να κάνω "ανάκληση διορισμού" και να μην χάσω την θέση για ειδικότητα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, όποιος μπορεί ας πληροφορήσει υπεύθυνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαχαχα.σε πιστευω.προστεου.αφου εισαι ο πιο πληροφορημενος αποτι εχς δει στο syte.απλα δεν ηξερα αν αναφερεσαι στο αν αυτο το χαρτι το ζητανε ουτω η αλλως στο τελος η μοναχα αν καποια στιγμη το χρειαστηκε καποιος για αναγνωριση τμηματος.θα παω να το παρω τασο να το χω καπου οταν χρειαστει.ευχαριστω τασο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για έναρξη Ειδικότητας δεν χρειάζονται πλέον δικαιολογητικά, αντίγραφα Πτυχίων, χαρτιά από τις Περιφέρειες, κτλ

Δε χρειάζεται πια τίποτα!

Όλα γίνονται εντός λίγων ημερών, στο Νοσοκομείο και στην Ειδικότητα που δηλώνετε.

Δεν υπάρχουν πια αναμονές!

Η ποιότητα της εκπαίδευσής σας είναι, πλέον, 100 φορές ανώτερη.

Υπάρχει και σημαντική αύξηση στους μισθούς και τις εφημερίες σας!

Φυσικά και εννοώ Ειδικότητα στην Αγγλία.

Τι νομίζατε;

Οι Ειδικότητες στην Ελλάδα θα δίνονται πλέον με το σταγονόμετρο, σε όποιο επαρχιακό Νοσοκομείο διαλέξουν αυτοί, χωρίς αρκετά ράμματα, βαμβάκι ή γάζες.

Ζήτω ο Σοσιαλισμός!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eυχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση και τις ευχές!

Νομίζω πως κάπου ο Τάσος έχει γράψει σε τι χρειάζεται το πιστοποιητικό εκπλήρωσης της υπηρεσίας υπαίθρου. Δεν θυμάμαι, αλλά καλό είναι να το έχουμε το συγκεκριμένο πιστοποιητικό. Κάποτε, κάπου όλο και κάποιος υπάλληλος θα το ζητήσει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ που ξεκινάω ειδικότητα (γενικο μέρος) Φεβρουάριο και δεν έχω κάνει αγροτικό χρειάζεται κάποια άλλη διαδικασία? Βασικά αγχώθηκα λίγο! Νόμιζα ότι το αγροτικό είναι προαιρετικό! Στη σχολή μπήκα το 99-00 και κάπου είδα ότι απαλλάσονται αυτοί που εγγράφηκαν πρώτη φορά το 98-99?

Τροποποιήθηκε από hakkinen
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου (εάν υπάρχει) ή απαλλαγής αυτής.

Εσύ hakkinen δεν έχεις ούτε το ένα ούτε το άλλο, οπότε καλή αρχή και μην ανησυχείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Μάλλον χαζές αποριούλες απο έναν προσεχώς τελειωμένο που άρχισε να ψάχνεται(χωρίς να βρίσκει κάτι μέχρι στιγμής...)

1.όταν κάνω αίτηση για ειδικότητα, κάνω 2 μόνο αιτήσεις σε 2 συγκεκριμένα νοσοκομεία;

2.κάνω αίτηση για ένα μόνο νομό; δηλαδή καταθέτω σε νομαρχία αττικής και δε μπορω να κάνω αίτηση ταυτόχρονα για νομό Αιτωλοακαρνανίας πχ;

3.εφοσον ένα νοσοκομείο δίνει μερική ειδικότητα τι κάνω για να συμπληρώσω το χρόνο που λείπει; ξανακάνω αίτηση για το υπόλοιπο και πότε; όταν αρχίσω ειδικότητα στο πρώτο νοσοκομείο, αφού τελειώσω και ξαναπεριμένω, πότε;

ευχαριστώ πολύ!!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον χαζές αποριούλες απο έναν προσεχώς τελειωμένο που άρχισε να ψάχνεται(χωρίς να βρίσκει κάτι μέχρι στιγμής...)

1.όταν κάνω αίτηση για ειδικότητα, κάνω 2 μόνο αιτήσεις σε 2 συγκεκριμένα νοσοκομεία;

2.κάνω αίτηση για ένα μόνο νομό; δηλαδή καταθέτω σε νομαρχία αττικής και δε μπορω να κάνω αίτηση ταυτόχρονα για νομό Αιτωλοακαρνανίας πχ;

3.εφοσον ένα νοσοκομείο δίνει μερική ειδικότητα τι κάνω για να συμπληρώσω το χρόνο που λείπει; ξανακάνω αίτηση για το υπόλοιπο και πότε; όταν αρχίσω ειδικότητα στο πρώτο νοσοκομείο, αφού τελειώσω και ξαναπεριμένω, πότε;

ευχαριστώ πολύ!!!! :)

ψαξε εδω μεσα στα posts.ειναι ολα γραμμενα μεσα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

καλησπερα! καποιες ερωτησεις αμα ξερει καποιος να μου απαντησει..! 1) απο τη μερα που θα παραλαβω το διορισμο ποσες μερες(ημερολογιακες ή εργασιμες) εχω μεχρι να παρουσιαστω στο νοσοκομειο για ειδικοτητα. β) οντας ηδη σε μη αγονο αγροτικο θα παραιτηθω.τη βεβαιωση απο την οικονομικη εφορια μεχρι να παραιτηθω φανταζομαι δε μπορω να την εχω? 3)μην εχοντας τελειωσει αγροτικο,αλλα εχοντας κανει τριμηνο μου αναγνωριζουν 3 μηνες ειδικοτητας αν εχω διαβασε καλα στο φορουμ,κι οχι 6. 4) εχω ακομα καμια 10ρια μερες αδεια αυτες πρεπει να τις παρω απο το αγροτικο που ειμαι τωρα, ή μεταφερονται στο νοσοκομειο που θα παω για ειδικοτητα? 5)εφημεριες ποτε θα πληρωθουμε? (εβαλα κι ενα ρητορικο ερωτημο στο τελος ετσι για κλεισιμο.....)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα. Από ότι μου είπαν η υπεύθυνη δήλωση ότι δεν ασκώ ελεύθερο επάγγελμα ή κατέχω άλλη έμμισθη θέση δεν χρειάζεται πια την θεώρηση από την εφορία? σωστά? Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για την λήψη ΑΜΙΚΑ η βεβαίωση που λέει για το ΑΦΜ τι είδους χαρτί είναι? Από την εφορία που υπάγομαι θα το βγάλω ή γίνεται και από ΚΕΠ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η υπεύθυνη δήλωση δε θέλει επικύρωση από την εφορία, δες ΕΔΩ

ΑΜΙΚΑ.....εννοείς Αριθμό Μητρώου Ι.Κ.Α.; Τον αριθμό τον λαμβάνεις από το ΙΚΑ.

Η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς emxmm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.πρωτη μερα εδω στο φορουμ.ελπιζω να μην κανω ποστ αλλου για αλλου.καποιος που θελει να δηλωσει ψυχιατρικη τι διαδικασια ακολουθει?πχ. δηλωνει 6 μηνες παθολογια κανει αγροτικο στο μεταξυ.πως του αφαιρειται το 6μηνο παθολογιας λογω αγροτικου?αφου τελειωσει το αγροτικο τι γινεται?βγαζει τα χαρτια του απο την παθολογια κ δηλωνει νευρολογια?η πρεπει να ανοιξει η θεση της παθολογιας για να του αφαιρεθει το 6μηνο κ τοτε να δηλωσει νευρολογια?απιστευτο χασιμο χρονου φανταζομαι...ας βοηθησει καποιος παρακαλω γιατι δ βγαζω ακρη.ευχαριστω

Τροποποιήθηκε από eva27
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η υπεύθυνη δήλωση δε θέλει επικύρωση από την εφορία, δες ΕΔΩ

ΑΜΙΚΑ.....εννοείς Αριθμό Μητρώου Ι.Κ.Α.; Τον αριθμό τον λαμβάνεις από το ΙΚΑ.

Η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς emxmm

Ζητάνε βεβαίωση με ΑΦΜ για τον Αριθμό Μητρώου Ι.Κ.Α. Απλά τους δίνουμε το ΑΦΜ μας ή σε κάποιο έγγραφο? Thnx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.πρωτη μερα εδω στο φορουμ.ελπιζω να μην κανω ποστ αλλου για αλλου.καποιος που θελει να δηλωσει ψυχιατρικη τι διαδικασια ακολουθει?πχ. δηλωνει 6 μηνες παθολογια κανει αγροτικο στο μεταξυ.πως του αφαιρειται το 6μηνο παθολογιας λογω αγροτικου?αφου τελειωσει το αγροτικο τι γινεται?βγαζει τα χαρτια του απο την παθολογια κ δηλωνει νευρολογια?η πρεπει να ανοιξει η θεση της παθολογιας για να του αφαιρεθει το 6μηνο κ τοτε να δηλωσει νευρολογια?απιστευτο χασιμο χρονου φανταζομαι...ας βοηθησει καποιος παρακαλω γιατι δ βγαζω ακρη.ευχαριστω

η ψυχιατρική δεν έγινε ενιαία ειδικότητα;

Η υπεύθυνη δήλωση δε θέλει επικύρωση από την εφορία, δες ΕΔΩ

ΑΜΙΚΑ.....εννοείς Αριθμό Μητρώου Ι.Κ.Α.; Τον αριθμό τον λαμβάνεις από το ΙΚΑ.

Η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς emxmm

Ζητάνε βεβαίωση με ΑΦΜ για τον Αριθμό Μητρώου Ι.Κ.Α. Απλά τους δίνουμε το ΑΦΜ μας ή σε κάποιο έγγραφο? Thnx

Παλιότερα έλεγες προφορικά το ΑΦΜ και τον ΑΜ ΙΚΑ στο γραφείο μισθοδοσίας.

Και τα δύο μπορείς να τα λάβεις με αντίστοιχες αιτήσεις σε ΔΟΥ και ΙΚΑ της περιοχής σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μια διευκρινιστική ερώτηση:

Επιθυμώ να ειδικευτω στη γενικη χειρουργική. Η τοποθέτηση είναι ενιαία με χρόνο ειδίκευσης 72 μήνες. Μπορώ να "σπάσω" την ειδικότητα έτσι ώστε να ειδικευτω για 12 μήνες σε νοσ/μειο που δίνει μερική ειδικότητα και τους άλλους 60 μήνες (συμπεριλαμβανομένου των δύο κατ επιλογην εξαμηνων σε χειρουργική ειδικοτητα) σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο;

Αν εχω κάνει και υπηρεσία υπαίθρου από ποιο νοσ/μειο αφαιρείται το 3μηνο;

Υπάρχει σχετικό φεκ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη δήλωση της ειδικότητας δες ΕΔΩ

Η παθολογία και η γενική χειρουργική γίνονται επίσης με ενιαία τοποθέτηση, αλλά έχεις το δικαίωμα να κάνεις μόνο 1 αίτηση κάθε φορά.

Αν θέλεις να γίνεις παθολόγος

-ή θα κάνεις 1 αίτηση σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη παθολογία (5 χρόνια) και θα πας μόνο εκεί

-ή θα κάνεις αρχικά αίτηση σε νοσοκομείο που δίνει μερική (από 1 μέχρι 3 χρόνια δίνουν) και όταν ανοίξει η θέση σου, τότε θα κάνεις αίτηση κ σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη ώστε να συνεχίσεις εκεί

Η αφαίρεση των 4 μηνών λόγω εκπλήρωσης της υπηρεσίας υπαίθρου γίνεται από την αρχική σου τοποθέτηση για ειδικότητα. Αυτό αναφέρεται ρητά σε υπουργική απόφαση (μόλις βρω το ΦΕΚ θα το δημοσιεύσω).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι ακόμα Τασο. "Σπαω" τη γεν.χειρουργική σε 1+5 χρόνια. Ξεκινώ στο πρώτο νοσοκομειο και πρέπει να εκπαιδευτω για 12-4(λόγω της υπηρεσίας υπαίθρου)=8 μήνες. Αν πάρω παράταση και αντί για 8 μήνες κάνω π.χ. 14,τότε οι +6 μήνες μετρούν στο σύνολο των 72 μηνών ειδίκευσης στη γενικη χειρουργική ή όχι; Υπάρχει πρόβλημα με τα μισθολογικά αν πάρω παράταση στο πρώτο νοσοκομειο;

Ευχαριστώ πολύ για την ενημερωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νοσοκομείο που θα κάνεις ειδικότητα αναγνωρίζει 12 μήνες, άρα δεν μπορείς να αναγνωρίσεις παραπάνω από αυτούς.

Επειδή θα έχει προηγηθεί το αγροτικό θα αναγνωρίσεις τη διαφορά.

Στο μισθολογικό θέμα δεν αλλάζει τίποτα, ότι ισχύει κατά τον κανονικό χρόνο ειδίκευσης ισχύει και στην παράταση.

4 μήνες αναγνωρίζεις εφόσον αγροτικό έκανες μετά τη δημοσίευση του νόμου για την μηνιαία προεκπαίδευση. Αν έκανες πριν την δημοσίευση του νόμου αναγνωρίζεις 6 μήνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.