Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

ΦΕΚ Β 68

Διαδικασία τοποθετήσεως ιατρών προς ειδίκευση στα νοσοκομεία της χώρας

1. Οι ενδιαφερόμενοι ιατροί για τοποθέτηση προς ειδίκευση σε κενές θέσεις ειδικευομένων ιατρών Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων, θα απευθύνονται για όλα τα νοσηλευτικά ιδρύματα που έχουν κριθεί κατάλληλα για άσκηση των ιατρών, στις Δ/νσεις Υγείας των Περιφερειακών Ενοτήτων μετά των προβλεπόμενων δικαιολογητικών.

2. Στην αίτησή τους οι ενδιαφερόμενοι προς ειδίκευση ιατροί θα αναφέρουν συγκεκριμένο τίτλο ειδικότητας τον οποίον επιθυμούν να αποκτήσουν και το νοσοκομείο ή ίδρυμα στο οποίο επιθυμούν να ασκηθούν.
3. Οι υποβαλλόμενες αιτήσεις προς τοποθέτηση, θα καταχωρούνται σε ειδικό βιβλίο σειράς προτεραιότητας (και σε ηλεκτρονική καταχώρηση στην επίσημη ιστοσελίδα της Περιφερειακής Ενότητας) που θα τηρείται από την Δ/νση Δημ. Υγείας και Κοιν. Μέριμνας, της σειράς λαμβανομένης από τον αριθμό και την ημερομηνία πρωτοκόλλου της Δ/νσης. Τα ειδικά αυτά βιβλία (Μητρώα) θα τηρούνται χωριστά κατά Νοσοκομείο και ειδικότητα, αριθμούμενα κατά σελίδες, θα φέρουν μονογραφή και σφραγίδα σε κάθε σελίδα και θεώρηση του προϊσταμένου της Δ/νσης υπηρεσίας στο τέλος του Μητρώου.
4. Εφεξής τα νοσοκομεία υποχρεούνται να στέλνουν με τηλεομοιοτυπία στις Δ/νσεις Δημ. Υγείας και Κοιν. Μέριμνας, αμέσως με την κένωση της θέσης, το ειδικό έντυπο συμπληρωμένο με το ονοματεπώνυμο του αποχωρούντος ιατρού, τον αριθμό των προβλεπομένων θέσεων ιατρών στην ειδικότητα και τους υπηρετούντες σ’ αυτή ειδικευόμενους ιατρούς.
5. Τα νοσοκομεία υποχρεούνται να αναφέρουν − με τηλεομοιοτυπία (fax) −μέχρι την 15η ημέρα κάθε μήνα, στις Δ/νσεις Δημ. Υγείας και Κοιν. Μέριμνας, τις μέχρι της 30ης ημέρας του ίδιου μήνα κενούμενες θέσεις ειδικευόμενων ιατρών μαζί με τα στοιχεία των ιατρών που πρόκειται να αποχωρήσουν στο διάστημα αυτό, καθώς και την ημερομηνία αποχώρησής τους.
6. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να λαμβάνουν γνώση των εκάστοτε κενών θέσεων ως και του αριθμού των υποψηφίων, κάθε ημέρα και ώρα υποδοχής του Κοινού από τις ως άνω αρμόδιες υπηρεσίες
7. Η πρόσληψη/τοποθέτηση των ιατρών που έχουν υποβάλει αίτηση για ειδίκευση, θα πραγματοποιείται σύμφωνα με την αναφερόμενη στις ανωτέρω παραγράφους σειρά προτεραιότητας, μόλις γνωστοποιούνται από τα νοσοκομεία οι κενές θέσεις. Ειδικότερα, οι αρμόδιες Δ/νσεις Δημ. Υγείας και Κοιν. Μέριμνας − μετά την αντιστοίχηση των κενών θέσεων με τις αιτήσεις των υποψηφίων ειδικευομένων ιατρών και ύστερα από έλεγχο των δικαιολογητικών των ιατρών που έχουν προτεραιότητα, θα αποστέλλουν αυτά με σχετική πρόταση στην Δ/νση Ανθρωπίνων Πόρων Νομικών Προσώπων −Τμήμα Δ΄ του Υπουργείου Υγείας, προκειμένου να εκδοθεί η τελική απόφαση πρόσληψης/τοποθέτησης.
8. Οι αιτήσεις των ενδιαφερομένων προς ειδίκευση ιατρών στις αρμόδιες Δ/νσεις των Περιφερειακών Ενοτήτων της χώρας, θα συνοδεύονται από τα κατωτέρω αναφερόμενα δικαιολογητικά:
• Αντίγραφο πτυχίου (φωτοτυπία).
• Αντίγραφο πτυχίου (επικυρωμένο) και επίσημη μετάφραση αυτού (για τους έχοντες πτυχίο κράτους−μέλους της Ε.Ε).
• Αντίγραφο πτυχίου (επικυρωμένο) και ισοτιμία ΔΟΑΤΑΠ (φωτοτυπία) (για τους έχοντες πτυχίο από τρίτη χώρα).
• Αντίγραφο ταυτότητας ή διαβατηρίου (φωτοτυπία).
• Βεβαίωση Εγγραφής Ευρωπαίου Πολίτη (για τους υπηκόους κρατών−μελών της Ε.Ε.).
• Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης (για τα μέλη οικογένειας Έλληνα πολίτη ή υπηκόου κράτους− μέλους της Ε.Ε.).
• Δελτίο Μόνιμης Διαμονής ή Δελτίο Επί Μακρόν Διαμένοντος (για τους υπηκόους τρίτων χωρών).
• Ειδικό Δελτίο Ταυτότητος Ομογενούς (για τους ομογενείς).
• Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου και πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης για το διάστημα της προεκπαίδευσης στο νοσοκομείο (εφ’ όσον ο ιατρός έχει υπηρετήσει την υπηρεσία υπαίθρου).
• Πιστοποιητικό νοσοκομείου για την προϋπηρεσία ειδίκευσης, εφ’ όσον πρόκειται για συνέχιση της ειδικότητας.
• Εφ’ όσον η αίτηση αφορά τοποθέτηση στην κύρια ειδικότητα, να δηλώνεται ο αριθμός πρωτοκόλλου της απόφασης τοποθέτησης στο προκαταρκτικό στάδιο.
• Βεβαίωση γνώσης της Ελληνικής γλώσσας και της ιατρικής ορολογίας της ειδικότητας (για τους υπηκόους κρατώνμελών της Ε.Ε. και τρίτων χωρών).
9. Προκειμένου για ιατρούς που επιθυμούν να λάβουν δεύτερο τίτλο ιατρικής ειδικότητας, η διαδικασία πραγματοποιείται από την Δ/νση Ανθρωπίνων Πόρων Ν.Π. −Τμήμα Δ΄ και η αίτηση θα συνοδεύεται από τα εξής δικαιολογητικά:
• Αντίγραφο πτυχίου (φωτοτυπία).
• Άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος.
• Υπεύθυνη δήλωση αποδοχής της τοποθέτησης ως άμισθων υπεράριθμων, για τους επιθυμούντες την απόκτηση δεύτερου τίτλου ειδικότητας.
• Υπεύθυνη δήλωση περί μη κατοχής έμμισθης θέσης σε δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα και περί μη άσκησης ελευθέρου επαγγέλματος.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να με βοηθήσετε δίνοντάς μου μια απάντηση που είναι πολύ σημαντική για μένα. Έχω κάνει ένα χρόνο γενικής χειρουργικής και ένα χρόνο μερικής ειδικότητας παιδοορθοπαιδικής στα πλαίσια της ορθοπαιδικής ειδικότητας. Περιμένοντας να ανοίξει το κομμάτι της πλήρους ειδικότητας μπορώ να κάνω ακόμα ένα μερικό κομμάτι σε νοσοκομείο περιφερειακό που δίνει επίσης μερική ειδικότητα περιμένοντας να ανοίξει το πλήρους διάρκειας νοσοκομείο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να με βοηθήσετε δίνοντάς μου μια απάντηση που είναι πολύ σημαντική για μένα. Έχω κάνει ένα χρόνο γενικής χειρουργικής και ένα χρόνο μερικής ειδικότητας παιδοορθοπαιδικής στα πλαίσια της ορθοπαιδικής ειδικότητας. Περιμένοντας να ανοίξει το κομμάτι της πλήρους ειδικότητας μπορώ να κάνω ακόμα ένα μερικό κομμάτι σε νοσοκομείο περιφερειακό που δίνει επίσης μερική ειδικότητα περιμένοντας να ανοίξει το πλήρους διάρκειας νοσοκομείο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλωσηρθες στον νεοελληνικο παραλογισμο οπου η αναγκη του δημοσιου υπαλληλου να ξυνεται, επικρατει της αναγκης καποιου αλλου να εργαστει και να πληρωσει μια θεση σε ενα επαρχιακο νοσοκομειο που ειναι κενη και να προσφερει.

Οπως λοιπον με χαρα θα σε πληροφορησουν οι αρμοδιοι ξυσ...δες του τμηματος ιατρικων ειδικοτητων οπου δηλωσες, αν κανεις νεα αιτηση για οποιαδηποτε θεση, αυτοματα χανεις τη σειρα σου για την πληρη (βγαινεις απο τη λιστα!). Αυτο φυσικα βασιζεται σε μια αυθαιρετη δικη τους ερμηνεια του ασαφους νομου για την αιτηση για τις ειδικοτητες, την οποια μαλιστα υπερασπιζονται και θερμα (σου λενε μειδιαζοντας καποιος ειχε παει και δικαστικα και εχασε και αλλα τετοια ωραια).

Αυτο φυσικα αν γινοταν οπως επρεπε ελευθερα, θα ηταν μια γερη σφαλιαρα για τις κλινικες που αρνουνται να εκπαιδευσουν, αφου θα μπορουσες πολυ ευκολα να σηκωθεις και να πας καπου αλλου. Βλεπετε λοιπον πως προκειται για ενα βουρκο, που οποιος παει να σηκωσει κεφαλι, τον τραβαει παλι κατω...

Τροποποιήθηκε από komplexares
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση καταρχάς.

Είναι λυπηρό πράγματι διότι έχω τεράστια ανάγκη ώτε να συντηρηθώ οικονομικά και καλύπτοντας μία θέση σε περιφερειακό νοσοκομείο που έχει κενές θέσεις για ορθοπαιδικό θα έκανα καλό και στους κατοίκους της περιοχής αλλά και σε εμένα (μιλώντας και εκπαιδευτικά). Αν μη τι άλλο δεν θα ήθελα να χάσω την αναμονή μου από το νοσοκομείο της πλήρους ειδικότητας διότι ήδη περιμένω 1 χρόνο και θα περιμένω κι ένα χρόνο ακόμα.

Κρίμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους ! Επειδή τώρα έχω αρχίσει να ''ψάχνω'' τα γραφειοκρατικά, μπορεί αυτά που θα ρωτήσω να ναι αυτονόητα ή να χουν απαντηθεί ήδη σε παλιότερα posts, οπότε μια συγγνώμη εκ των προτέρων ^_^

Τα δεδομένα :
1)Δήλωση ενιαίας ειδικότητας (Ακτινο) με αναμονή 3-5 χρόνια για πλήρη. Για μερική έχω ερωτήματα παρακάτω.
2)Αγροτικό και στρατ. θητεία αμέσως μετά το πτυχίο (αν και το πρώτο απ ό,τι βλέπω είναι πλέον υποχρεωτικό να γίνει πριν την αρχή ειδικότητας, anyway, έτσι κι αλλιώς τότε θα το κανα).

Ερωτήσεις :
1) Αν, τελειώνοντας το φανταριλίκι, δω ότι έχω μπροστά μου 2 ''κενά'' χρόνια μέχρι να ανοίξει η πλήρης, μπορώ ΤΟΤΕ να δηλώσω σε κάποιο νοσοκομείο που δίνει μερική? Ή πρέπει να κάνω και τις δύο δηλώσεις από τώρα? Γενικά, μπορώ οποιαδήποτε στιγμή να κάνω και για μερική (χωρίς να χάσω την αναμονή στην άλλη ή οτιδήποτε τέτοιο, προφανώς)?

2) Αν το νοσοκομείο που δίνει μερική, δίνει π.χ. 2 χρόνια, μπορώ να δηλώσω για λιγότερο (πχ ένα χρόνο) ή αυτόματα δηλώνεις για 2?
3) Αν δεν μπορώ να κάνω το προηγούμενο και η θέση μου για πλήρη ανοίξει πριν τελειώσουν τα 2 χρόνια της μερικής, τι μπορώ να κάνω? Πχ πάω αυτόματα στην πλήρη? Πρέπει να τελειώσω τη μερική και μετά? Παίζει να χάσω τη σειρά μου για πλήρη?
4) (Επιβεβαίωση) Στην περίπτωση που ''ανοίξει'' η θέση μου ενώ υπηρετώ τη μαμα πατρίδα, δεν χάνω τη σειρά μου, σωτά? Ανάκληση και μπαίνω στην πρώτη άδεια θέση μόλις απολυθώ?
5) Κάτι άλλο που με συμφέρει και δεν σκέφτηκα?
Αυτά τα ολίγα, και σόρι για το ''μινι σεντόνι''.

Bonus: Τελικά με το νέο νόμο για αγροτικό τι γίνεται? Πρέπει να κάνεις αγροτικό έστω και για να δηλώσεις ειδικότητα, ή τη δηλώνεις (όπως πριν) και απλά πρέπει να το έχεις τελειώσει για να την ξεκινήσεις?

Τροποποιήθηκε από doc_1
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Bonus: Τελικά με το νέο νόμο για αγροτικό τι γίνεται? Πρέπει να κάνεις αγροτικό έστω και για να δηλώσεις ειδικότητα, ή τη δηλώνεις (όπως πριν) και απλά πρέπει να το έχεις τελειώσει για να την ξεκινήσεις?

Ναι, δηλώνεις όποτε θες (συνήθως την επομένη της ορκωμοσίας), αλλά, για να ξεκινήσεις την ειδικότητα, πρέπει να έχεις συμπληρώσει ένα χρόνο αγροτικού (καταθέτεις μια βεβαίωση που παίρνεις από το υπουργείο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάνε το στρατό να ξεμπερδεύεις τώρα που ακόμα είσαι μικρός. ταυτόχρονα μαζεύεις μόρια (κι ενδεχομένως εμπειρία) για το αγροτικό.

δηλώνεις 2 νοσοκομεία (μερική και πλήρη) την ημέρα που παίρνεις το πτυχίο για να τρέχουν οι αναμονές ταυτόχρονα.

δηλώνοντας μερική για πχ 2 χρόνια σημαίνει ότι μένεις στο νοσοκομείο αυτό για 1 ημέρα έως 2 χρόνια. μπορείς να παραιτηθείς όποτε θέλεις νωρίτερα (πχ 2 εβδομάδες, 6 μήνες, 1,5 χρόνο) χωρίς επιπτώσεις για το νοσοκομείο που δίνει πλήρη. όταν θα φύγεις θα πάρεις βεβαίωση υπηρεσίας που γράφει πόσο υπηρέτησες (πχ. 1-3-2015 έως 1-9-2015, 6 μήνες) για να το δώσεις στο νοσοκομείο για την πλήρη ώστε να αφαιρεθεί από το συνολικό χρόνο των 5 ετών που θέλει η ειδικότητα.

εάν παραιτηθείς πχ. στους 6 μήνες κλπ έχεις δικαίωμα να δηλώσεις άλλο νοσοκομείο που να δίνει μερική για να κάνεις το κομμάτι που λείπει (πχ νοσοκομείο που δίνει 2 χρόνια, αφαιρούνται οι 6 μήνες και συνεχίζεις για 1,5 χρόνο). ΠΡΟΣΟΧΗ: αν έχεις κάνει 14 μήνες ΔΕΝ μπορείς να δηλώσεις νοσοκομείο που δίνει 1 χρόνο, αλλά μπορείς να δηλώσεις νοσοκομείο για 2/3 χρόνια κλπ.

αν δεν κάνεις καθόλου μερικό κομμάτι μπορείς να εμφανιστείς στο νοσοκομείο που δίνει πλήρη για να κάνεις και τα 5 χρόνια εκεί.

Γενικά υπάρχουν επιλογές, ειδικά για την ακτινολογία που έχει πολλές κενές θέσεις. Κάνε έρευνα αγοράς και προτίμησε νοσοκομείο που να δίνει μερικό κομμάτι που θα βλέπεις και αξονικές, όσο περισσότερες δεις πριν πας στο μεγάλο νοσοκομείο τόσο καλύτερα θα είναι. η ακτινολογία (όπως και όλες οι ειδικότητες εξάλλου) θέλουν πολλές ώρες στα... μόνιτορ!

ΥΓ πιστεύω να μην άλλαξαν πολλά στα γραφειοκρατικά από το 2010 που τελείωσα εγώ. ας το επιβεβαιώσουν κι άλλοι συνάδελφοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληρέστατη απάντηση, ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Το μόνο που μάλλον δεν διευκρίνισα σωστά ήταν πως δεν θέλω να δηλώσω άμεσα μερική. Γι αυτό ρωτάω εάν πχ δύο χρόνια μετά την δήλωση πλήρους (έχοντας τελειώσει αγροτικό και στρατό) μπορώ ΤΟΤΕ να δηλώσω μερική. Ή πρέπει οι δύο δηλώσεις να γίνουν υποχρεωτικά μαζί μετά το πτυχίο?

Τροποποιήθηκε από doc_1
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά το αγροτικό είναι υποχρεωτικό για όλους/ες που ορκίζονται απο εδω και πέρα(απ'ότι κατάλαβα)??!! Ισχύει ακόμα μόνο εάν θες να δουλέψεις στα κρατικά νοσοκομεία? Υπάρχουν εξαιρέσεις..ξέρετε..εννοώ ηλικιακό όριο,παθήσεις χρόνιες η κάτι άλλο..?? Που μπορώ να βρώ πληροφορίες? Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γι αυτό ρωτάω εάν πχ δύο χρόνια μετά την δήλωση πλήρους (έχοντας τελειώσει αγροτικό και στρατό) μπορώ ΤΟΤΕ να δηλώσω μερική. Ή πρέπει οι δύο δηλώσεις να γίνουν υποχρεωτικά μαζί μετά το πτυχίο?

οποτε θες τα δηλωνεις, δεν υπαρχει χρονικος περιορισμος.

Τελικά το αγροτικό είναι υποχρεωτικό για όλους/ες που ορκίζονται απο εδω και πέρα(απ'ότι κατάλαβα)??

οσοι παιρνουν πτυχιο απο φετοςτο αγροτικο ειναι υποχρεωτικο για να διοριστεις στην ειδκοτητα, για να δωσεις εξετασεις ειδικοτητας και για να διοριστεις στο δημοσιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν εξαιρέσεις..ξέρετε..εννοώ ηλικιακό όριο,παθήσεις χρόνιες η κάτι άλλο..?? Που μπορώ να βρώ πληροφορίες? Ευχαριστώ

Για τους άνω των 50 (κατά τη χρονική στιγμή της δήλωσης ειδικότητας) υπάρχει ειδική μέριμνα σχετικά με το αγροτικό, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς.

Μπορείς να περάσεις από τη Διεύθυνση Υγείας της νομαρχίας (στην Αθήνα, λ. Αλεξάνδρας 196) ή να τους τηλεφωνήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Ηθελα να ρωτήσω αν μπορώ να δηλώσω 1 χρόνο ακτινολογίας σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη χρόνο ή έστω σε νοσοκομείο που δίνει 2 χρόνια? (πρέπει δηλαδή το νοσοκομείο να προσφέρει ακριβώς ένα χρόνο για να δηλώσω?) Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Σε μία γρήγορη αναζήτηση στα προηγούμενα, είδα ότι δεν απαντιέται σαφώς το εξής ερώτημα:

Αν κάποιος διοριστεί σε γενικό μέρος, δηλώνοντας οπότε και το ειδικό, αλλά στην πορεία για τους χ-ψ λόγους θελήσει να παραιτηθεί, τι προβλέπεται για τα εξής;

1) Έχει το δικαίωμα να δηλώσει κάπου αλλού το γενικό μέρος χωρίς να διαγραφεί από τη λίστα για το ειδικό;

2) Υπάρχει κάποιο πρόβλημα για τη θέση στο ειδικό με το ότι δε θα έχει προσκομίσει το πιστοποιητικό ολοκλήρωσης της Παθολογίας την ημέρα που θα έπρεπε;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα νομιζω πως αν διαβασεις προσεκτικα το ποστ του angelo πιο πανω θα σου λυθουν οι αποριες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα νομιζω πως αν διαβασεις προσεκτικα το ποστ του angelo πιο πανω θα σου λυθουν οι αποριες

ο angelo αναφέρεται σε ενιαία ειδικότητα (πχ ακτινολογία, οφθαλμολογία), όπου είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα..

η ερώτησή μου αφορά σπαστές ειδικότητες (συγκεκριμένα παθολογική ειδικότητα) , όπου για να μπεις στη λίστα για το ειδικό μέρος, πρέπει να διοριστείς στο γενικό. Και ρωτάω το εξής: Γίνεται αφού διοριστείς και δηλώσεις να τρέχει το ειδικό μέρος, να παραιτηθείς και να δηλώσεις αλλού το γενικό; Οπότε εν τέλει θα βρίσκεσαι σε 2 λίστες (μία για γενικό και μία για ειδικό), ενώ ταυτόχρονα δε θα δουλεύεις.. Γίνεται αυτό ή κολλάει κάπου το πράγμα; (πχ αφού έχεις δηλώσει ειδικό, δε γινεται να ξαναδηλώσεις γενικό)

το ρωτάω, γιατί, κοιτάζοντας τις λίστες ανμονής, υπέπεσαν στην αντίληψή μου μεμονωμένες περιπτώσεις ατόμων που έκαναν κάτι τέτοιο και ήθελα να ρωτήσω αν όντως γίνεται κανονικά και με το νόμο, ή αν αυτά τα άτομα είχαν τον τρόπο τους...

Τροποποιήθηκε από tsoureki
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη συνάδελφε τσουρέκι που θα παρέμβω χρονιάρα μέρα σε τέτοιο τόνο, αλλα κάτι τέτοια με εκνευρίζουν.

Γιατί να σκέφτεσαι προτού διοριστείς, ή ακόμη και προτού δηλωσεις οτι θα διοριστείς και θα παραιτηθείς αμέσως μετα;

Τροποποιήθηκε από ventisette
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@tsoureki

οταν κανεις το γενικο κομματι, εχεις δικαιωμα με βαση το νομο να παραιτηθεις ΜΙΑ ΦΟΡΑ χωρις να χασεις τη θεση σου στη λιστα αναμονης στο ειδικο κομματι. Αυτο που δε γινεται ειναι να παραιτηθεις απο ειδικο κομματι (μερικο), και να δηλωσεις αλλο ειδικο κομματι (μερικο) χωρις να χασεις τη σειρα σου στο πληρες ειδικο κομματι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@komplexares

σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

@seekerus

όχι, για τις περιπτώσεις που μιλάω δεν έπαιζε άγονο αγροτικό

@ventisette

Πρώτα απ'όλα έχω εδώ και καιρό δηλώσει και περιμένω.. Δεύτερον, με τα άτομα στα οποία αναφέρομαι τελειώσαμε μαζί, και τους βλέπω να μπαίνουν σε σειρά αναμονής για ειδικά μέρη (χωρίς να κάνουν άγονο το ξανατονίζω), τα οποία εν δυνάμει θα ήθελα και εγώ να διεκδικήσω, και με το όνομά τους να εμφανίζεται εκ νέου σε αναμονές για το γενικό. Δεν ξέρω αν ευχόμουνα περισσότερο να είναι απλά βύσματα ή να υπάρχει όντως αυτό το ανεκδιήγητο παραθυράκι που επιβεβαιώνει ο komplexares, και για το οποίο αν θέλεις πηγαίνουμε μαζί στις αρμόδιες αρχές να μάθουμε τον αγαθό σκοπό που εξυπηρετεί. Γιατί ο δόλιος σκοπός που εξυπηρετεί είναι φαντάζομαι οφθαλμοφανής σε όλους και είναι και ο λόγος που αναστατώθηκες χρονιάρα μέρα. Επίσης πετυχαίνει να επιβεβαιώσει ακόμα μία φορά την επιλογή μου να βρίσκομαι ήδη στο εξωτερικό και να εύχομαι να πάνε όλα καλά, χωρίς να ανγκαστώ ποτέ να ανατρέξω στην..... ""ασφάλεια"" που μου πορσφέρει η λίστα στην Ελλάδα. Καλή Σαρακοστή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε όπως είπα και ανωτέρω, και ίσως θα κατάλαβες και μόνος, δεν έχω μάθει να συμπεριφέρομαι όπως οι συγκεκριμένοι. Μάλιστα μολονότι δεν είχα ποτέ εγώ την ατυχία, είμαι σε θέση να ξέρω άλλους ανθρώπους, καλούς συναδέλφους, οι οποίοι εθίγησαν απο τέτοιες συμπεριφορές/μεθοδεύσεις και μάλιστα σοβαρα. Δεν είναι το μέρος να το συζητήσουμε αναλυτικά όμως αυτο. Γιατί δυστυχώς σ'αυτό που μόλις σου απάντησε ο συνάδελφος komplexares εχει τοσο δίκιο....

Η δική μου στάση να μην απαντώ στο παραπάνω ερώτημα μολονοτι το γνωρίζω είναι για έναν και μόνο λόγο. Επειδή δε θέλω να συνεισφέρω σ'αυτη την πρακτική. Ξέρω ότι δεν αλλάζω και πολλά, γιατί και εδώ υπάρχουν οι απαντήσεις και έξω κυκλοφορεί πλέον του δέοντος το "κολπακι" κλπ. Τόσο που το έχουν κάνει σύστημα. Πάντως εγω δε θα διευκολύνω τη διάδοση της γνωσης αυτής της τρύπας. Ούτε στο ελάχιστο....

Τροποποιήθηκε από ventisette
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου (εάν υπάρχει) ή απαλλαγής αυτής.

Επανέρχομαι στο θέμα μια και είμαι υπο διορισμό. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να εντοπίσω δημοσίευση που να αναφέρει τι δικαιολογητικά ζητάνε απο το υπουργείο για να την εκδώσουν, ούτε και να τους βρω στο τηλ ακόμη.

Αν κάποιος έχει κάνει τη διαδικασία και προτιμητέο σχετικά πρόσφατα θα είμαι υπόχρεος!

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Τροποποιήθηκε από ventisette
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα! Εχω να απευθυνω ενα ερωτημα.

Εστω οτι καποιος εχει επιλεξει μια ειδικοτητα με ενιαια τοποθετηση πχ παιδιατρικη. Εχει λοιπον κανει δυο αιτησεις μετα τη ληψη του πτυχιου σε δυο νοσοκομεια, ενα περιφερειακο για τα πρωτα δυο χρονια κι ενα μεγαλο για τα δυο επομενα. Αν ξεκινησει να δουλευει στο πρωτο νοσοκομειο και παραιτηθει για να φυγει στο εξωτερικο, χανει και τη θεση του στην αναμονη για το δευτερο νοσοκομειο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα! Εχω να απευθυνω ενα ερωτημα.

Εστω οτι καποιος εχει επιλεξει μια ειδικοτητα με ενιαια τοποθετηση πχ παιδιατρικη. Εχει λοιπον κανει δυο αιτησεις μετα τη ληψη του πτυχιου σε δυο νοσοκομεια, ενα περιφερειακο για τα πρωτα δυο χρονια κι ενα μεγαλο για τα δυο επομενα. Αν ξεκινησει να δουλευει στο πρωτο νοσοκομειο και παραιτηθει για να φυγει στο εξωτερικο, χανει και τη θεση του στην αναμονη για το δευτερο νοσοκομειο;

οχι δεν τη χανει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου (εάν υπάρχει) ή απαλλαγής αυτής.

Επανέρχομαι στο θέμα μια και είμαι υπο διορισμό. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να εντοπίσω δημοσίευση που να αναφέρει τι δικαιολογητικά ζητάνε απο το υπουργείο για να την εκδώσουν, ούτε και να τους βρω στο τηλ ακόμη.

Αν κάποιος έχει κάνει τη διαδικασία και προτιμητέο σχετικά πρόσφατα θα είμαι υπόχρεος!

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Επανέρχομαι στο θέμα μια και έχω κάνει τη διαδικασία πια.

Μπορείτε πολύ απλά να κάνετε την αίτησή σας μεσω του http://www.ermis.gov.gr για αυτό και πολλά άλλα έγγραφα του Δ.Τ.

Πολύ απλά δηλώνετε ΚΕΠ επιλογής σας και τα διευθετούν αυτοι για σας. Δε γνωρίζω ακόμη το χρόνο ολοκλήρωσης της αίτηση μόνο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.