Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

Θέλω τις γνώσεις σας για κάτι! Μια φίλη ρώτησε στο Νοσοκομείο στο οποίο είναι γραμμένη για το δεύτερο μέρος της ειδικότητας για το διάστημα της αναμονής και της είπαν ότι αργεί αρκετά η θέση της και άρα δεν ασχολήθηκε να στείλει το χαρτί της ολοκλήρωσης του πρώτου μέρους πριν το Πάσχα. Κάτι άλλαξε ξαφνικά(!!) και της τηλεφώνησαν για να της πουν ότι τελικά άνοιξε η θέση της στις 14/4 αλλά επειδή δεν έχει στείλει το χαρτί μέχρι σήμερα θα καλέσουν τον επόμενο.

Αν πάει το χαρτί αύριο και δεδομένου ότι δεν έχουν δει αν ο επόμενος έχει ολοκληρώσει υπάρχει κάτι που να την καλύπτει??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν σε 3 ημέρες (δεν ξέρω αν είναι εργάσιμες ή ημερολογιακές) από την ημέρα εκκένωσης της θέσης δεν έχει καταθέσει τη βεβαίωση ευδόκιμης άσκησης του προηγούμενου μέρους καλούν την/τον επόμενη/ο έτοιμο για ειδίκευση.

Όταν έκανε την αίτηση υπόγραψε υπεύθυνη δήλωση ότι θα καταθέσει τη βεβαίωση εντός τριημέρου.

Είχε τόσο καιρό να το κάνει, αφού άργησε θα καλέσουν την/τον επόμενη/ο και θα καλέσουν τη φίλη σου όταν εκκενωθεί η επόμενη θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την απάντηση και έχεις δίκιο απλά οι 3 ημέρες - αν είναι εργάσιμες δεν έχουν περάσει γιατί η θέση άνοιξε στις 14/4. Υπάρχει σε κάποιο ΦΕΚ γραμμένο!!?

Σε ευχαριστώ πολύ. Ευτυχώς που υπάρχεις κι εσύ και το λέω πολύ σοβαρά!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια ποινή στην περίπτωση που κάποιος ΔΕΝ δεχτεί τον διορισμό του σε ειδικό μέρος ειδικότητας σε νοσοκομείο που δίνει μερική ειδικότητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια ποινή στην περίπτωση που κάποιος ΔΕΝ δεχτεί τον διορισμό του σε ειδικό μέρος ειδικότητας σε νοσοκομείο που δίνει μερική ειδικότητα?

καταρχας αν το ξεριε απο πριν οτι δεν θα τον δεχτει καλυτερα να αποσυρει την αιτηση του για λογους συναδελφικοτητας.

απο κει και περα δεν υπαρχει καμια ποινη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια ερώτηση που μάλλον είναι χαζη αλλά πρέπει να βρω απάντηση. Ξεκιναω ειδικότητα και πρέπει να βγάλω ενα σκασμο χαρτιά που για όλα χρειάζεται αντιγραφο πτυχιου. Εγώ εχω μόνο ενα αντιγραφο , μπορώ να το επικυρωσω κανονικά στο ΚΕΠ για όσα αντίγραφα θέλω? Μένω Κρήτη και πτυχίο εχω απο ΑΠΘ και δεν εχω κανέναν πάνω για να παει ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ για αντίγραφα. Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντίγραφο του αντιγράφου δεν επικυρώνεται. Εκτός αν είναι της Σχολής με στρογγυλή σφραγίδα, όχι δηλαδή αντίγραφο προηγούμενα επικυρωμένο σε ΚΕΠ. Ούτως ή άλλως στο ΚΕΠ μπορείς να πας με την ταυτότητά σου και να ζητήσεις εκεί αντίγραφο πτυχίου, το ζητάνε αυτοί από τη γραμματεία της σχολής σου και το παίρνεις από εκεί. Συνήθως θέλει 3 ευρώ παράβολο

Τροποποιήθηκε από Dr.Tomy
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας :). Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που κάποιος παραιτηθεί από το γενικό κομμάτι της ειδικότητας με σκοπό να το συνεχίσει σε άλλο νοσοκομείο, η δήλωση για το ειδικό εξακολουθεί να ισχύει ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παραδόξως ναι, αρκεί να γίνει μόνο μια φορά. Δεν έχω το νόμο αλλά μου το είπε προφορικά ο υπάλληλος της νομαρχίας αθηνών σε ερώτησή μου παλαιότερα γιατί δε διέγραφε κάποιον που ήταν στη λίστα για το ειδικό πριν από εμένα και είχε παραιτηθεί από το γενικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας :). Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που κάποιος παραιτηθεί από το γενικό κομμάτι της ειδικότητας με σκοπό να το συνεχίσει σε άλλο νοσοκομείο, η δήλωση για το ειδικό εξακολουθεί να ισχύει ??

4η & 5η σελίδα

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=24068

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

δηλαδη αν δεν παρουσιαστει καποιος καθολου δεν θα διαγραφεται αλλα θα παιρνει ανακληση? ε τοτε δεν θα εμφανιζονται πολλοι χανοντας απειρο χρονο με τις γραφειοκρατιες για αυτους που περιμενουν στη σειρα! δηλαδη θα μπορει καποιος να κανει ειδικοτητα εξω ή διακοπες ή οτι γουσταρει κ οταν βαρεθει θα γυρναει πισω να ξεκιναει ειδικοτητα χωρις καποιο κοστος. σωστα καταλαβα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω δεν το καταλαβα αυτο παντως.

αλλα ετσι ειναι στην Ελλαδα, οι νομοι-υποργικες αποφασεις ειναι τοσο σαφεις που ο καθενας τους μεταφραζει κατα το δοκουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ καταλαβαίνω ότι μόλις παραλάβεις το διορισμό από το ταχυδρομείο έχεις 15 ημέρες να διοριστείς, ενώ αν δεν τον παραλάβεις έχεις περισσότερες, ανάλογα με τα αντανακλαστικά του κάθε νοσοκομείου περίπου κανά μήνα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος από τη μέρα υπογραφής της απόφασης διορισμού σου στο Υπουργείο σε πόσες μέρες στέλνεται και ταχυδρομικά ο διορισμός?

(η ερώτηση μου δεν έχει απόλυτη σχέση με το τόπικ ,αλλά δε θα ήθελα να ανοίξω καινούργιο μόνο κ μόνο για αυτό το λόγο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα! θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση που αφορα τις ενιαιες ειδικοτητες. αν ο διορισμος στην πληρη ερθει νωριτερα απο τη μερικη, και εγω εχω μπει στην πληρη, μπορω να κρατησω την μερικη και να την κανω πχ στο τελος με καποιο τροπο??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σχετικά δύσκολο να μάθεις.

Αν μπορείς να μάθεις το τηλέφωνο του συναδέλφου ώστε να ρωτήσεις τον ίδιο πόσο χρόνο έχει κάνει ή θα κάνει στο πρώτο νοσοκομείο θα μάθεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.