Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

θα παω να κατασκηνώσω απέξω απο τη Νομαρχία σήμερα, αν δεν προωθήσουν τα χαρτιά προς το υπουργείο δεν φεύγω.

Τζίφος , ο ανένδοτος συνεχίζεται ...που θα πάει θα επιστρέψει αυτός ο Μάνος...

Η επιστροφή του Μάνου ολοκληρώθηκε επιτυχώς :lol:

Μέχρι τις αρχές της επόμενης εβδομάδας θα κοινοποιηθούν προς το υπουργείο όλες οι αιτήσεις που συσσωρεύτηκαν από της 17 Αυγούστου.

Ωραία πρώτα ο υπάλληλος ήταν διακοπές (βλ Μάνος) τώρα έγινε ανασχηματισμός , τι άλλο θα γίνει .Προβλέπω και καμιά απεργία των δημόσιων υπαλλήλων και τα πιάσαμε τα λεφτά μας. Περιμένεις 4 χρόνια να ανοίξει η θέση σου και πλέον θα περιμένεις κι άλλον έναν χρόνο να υπογραφεί ο διορισμός σου. Γμτ την ατυχία μου emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπουργείο Υγείας: Αριστοτέλους 17

emnukeΞέρει κανείς σε ποιον όροφο είναι το γραφείο για τους ειδικευόμενους και αν έχουν ωράριο για το κοινό. Στο τηλέφωνο λέει τηλεφωνική επικοινωνία 12-14.30. Thanks

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα..μια απορία που παίζει να έχει απαντηθεί, ωστόσο αν μπορείτε απαντήστε μου. Από την ημέρα που κενώνεται η θέση και στέλνει η διεύθυνση υγείας τα χαρτιά στο υπουργείο, μέχρι να έρθει ο διορισμός, πόσο διάστημα παίρνει συνήθως?Ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από chrisa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα..μια απορία που παίζει να έχει απαντηθεί, ωστόσο αν μπορείτε απαντήστε μου. Από την ημέρα που κενώνεται η θέση και στέλνει η διεύθυνση υγείας τα χαρτιά στο υπουργείο, μέχρι να έρθει ο διορισμός, πόσο διάστημα παίρνει συνήθως?Ευχαριστώ!

emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos

Δεν παίζει να έχει απαντηθεί.....περισσότερες από 100 φορές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κάποιος να μου πει τι συμβαίνει στην περίπτωση που ξεκινήσει κάποιος 1 χρόνο ειδικότητας και δεν τον ολοκληρώσει?? Ποιος σου δίνει βεβαίωση για το διάστημα που έμεινες?? Μπορεί ο διευθυντής να το αρνηθεί??Γενικά τι εξουσία έχει ο διευθυντής επάνω σε έναν ειδικευόμενο??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα σας συναδελφοι

θα ηθελα να ερωτησω κατι και αν καποιος γνωριζει θα τον ευχαριστουσα αν μου απαντουσε

εγω θελω να κανω ορθοπαιδικη

εχω κανει την χειρουργικη

τωρα εχω αρχισει την ορθοπαιδικη σε περιφερειακο νοσοκομειο που δινει 1 χρονο ορθοπαιδικη

η θεση μου στο νοσοκομειο που θα μου δωσει την πληρη ειδικοτητα ανοιγει σε 2 χρονια

μπορω εγω τωρα να δηλωσω αλλο νοσκομειο της περιφερειας που δινει παραπανω απο 1 χρονο ενω εργαζομαι στο νοσοκομειο που ηδη δουλευω η πρεπει να παραιτηθω απο την θεση μου

οποιος ξερει ας μου απαντησει

ευχαριστω πολυ

φαντάζομαι οτι τώρα πιά ξέρεις την απάντηση, οπότε μήπως θα μπορούσες να διαφωτίσεις κι εμένα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Σας παρακαλώ, μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος τί σημαίνει ότι κάποιος βρίσκεται σε χρονοδιάγραμμα στην αναμονή ειδικότητας; Π.χ. κάποιος που ειδικεύεται στο εξωτερικό σε ψυχιατρική/νευρολογία και δήλωσε πριν 6 χρόνια για παθολογία στην Ελλάδα, λένε ότι βρίσκεται σε χρονοδιάγραμμα για να ξεικινήσει το τμήμα της παθολογίας στην Ελλάδα σε 1-2 χρόνια. Μπορεί να το κάνει ο καθένας αυτό; Πώς γίνεται; Ευχαριστώ πολύ και περιμένω απάντηση γιατί με ενδιαφέρει πολύ αυτό ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με μία βεβαίωση από το νοσοκομείο όπου ειδικεύεσαι στο εξωτερικό μπορείς να πάρεις χρονολογική παράταση από 6 μήνες μέχρι 3 χρόνια.

Όταν έρθει η σειρά σου για ειδικότητα στην Ελλάδα θα σου αποσταλεί η απόφαση τοποθέτησης στο νοσηλευτικό ίδρυμα όπου δήλωσες. Με την απόφαση αυτή και τη βεβαίωση από το νοσηλευτικό ίδρυμα του εξωτερικού ζητάς χρονολογική παράταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και από μένα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται κάποιος που έχει ήδη δηλώσει για 2ο τμήμα ειδικότητας 2 νοσοκομεία (1 με πλήρη και 1 με μερική) να επιλέξει εκ των υστέρων να μην πάει στο της μερικής και να πάει μιά και καλή σε αυτό που δίνει πλήρη. Απ'ότι ξέρω γίνεται απλά δε γνωρίζω αν άλλαξε κάτι στην πορεία. Επίσης φαντάζομαι θα πρέπει πριν έρθει ο διορισμός σου στο νοσοκομείο που δίνει μερική να διαγραφείς από την αντίστοιχη λίστα έτσι? Θάλω να πω, αν σου έρθει ο διορισμός πλέον δεν μπορείς να αρνηθείς?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να επιλεξεις να μην πας χωρις κανενα προβλημα.

για να μην ταλαιπωρηθουν οι επομενοι ,όμως, με το πηγαινελα των διορισμών θα ηταν καλό

οταν ειναι να σου ερθει η σειρά και εισαι σιγουρος οτι δεν θελεις να ξεκινησεις εκει,να πας

να διαγραφείς,γιατι αλλιως σου ερχεται ο διορισμός-τον αρνεισαι/δεν τον παραλαμβανεις-

επιστρεφει και ξανά χρονοβορες διαδικασίες να ετοιμαστουν νεα χαρτιά για τον επόμενο κοκ

(διαδικασία που μπορεί να παρει 2-3 μήνες )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΚ! Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι έχω μέλλον μέχρι τότε αλλά δεν ήξερα αν άλλαξε κάτι. Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα...Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δηλώσει οφθαλμολογία 2 χρόνια σε ένα νοσοκομείο που δίνει μερική ειδικότητα και 2 χρόνια σε ένα άλλο που δίνει πλήρη και ο διορισμός του στο νοσοκομείο που δίνει την πλήρη έρθει πιο νώρις, τότε μπορεί να κάνει όλη την ειδικότητα εκεί χωρίς κάποιο πρόβλημα παρόλο που έχει δηλώσει 2 χρόνια? ή του επιτρέπουν να κάνει μόνο τα 2 χρόνια..?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Επείγον !! Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πόσο δεσμευτική είναι η ημερομηνία περάτωσης προκαταρκτικής άσκησης στο πρώτο κομμάτι της ειδικόττητας που αναφέρεται στην Υ.Δ για την δήλωση του δεύτερου μέρους?? Γιατί σκέφτομαι να αναγνωρίσω 1 χρόνο παθολογίας από εξςτερικό οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να υπολογίσω 1 ή 2 χρόνια από την ημερομηνία διορισμού. Υπάρχει περίπτωση ακύρωσης τησ αίτησης αν δεν ισχύει αυτή η ημερομηνία?Αν δηλ. υπολογίσω κανονικά 2 χρόνια παθολογία κ έρθει ο διορισμός για το δεύρερο κομμάτι νςρίτερα? Κ μια τελευταία ερώτηση, πότε πρέπει κανείς να καταθέσει το πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης, με το που τελειώνει ή όταν ανοίξει η θέση του ειδικού κομματιού?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα...Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δηλώσει οφθαλμολογία 2 χρόνια σε ένα νοσοκομείο που δίνει μερική ειδικότητα και 2 χρόνια σε ένα άλλο που δίνει πλήρη και ο διορισμός του στο νοσοκομείο που δίνει την πλήρη έρθει πιο νώρις, τότε μπορεί να κάνει όλη την ειδικότητα εκεί χωρίς κάποιο πρόβλημα παρόλο που έχει δηλώσει 2 χρόνια? ή του επιτρέπουν να κάνει μόνο τα 2 χρόνια..?

Στο νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα μπορείς να ειδικευτείς μέχρι να ολοκληρώσεις τα απαιτούμενα χρόνια ειδίκευσης. Σε αυτό μπορείς να διοριστείς ακόμα και πριν ολοκληρώσεις το χρόνο ειδίκευσης στο νοσοκομείο που δίνει μερική.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επείγον !! Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πόσο δεσμευτική είναι η ημερομηνία περάτωσης προκαταρκτικής άσκησης στο πρώτο κομμάτι της ειδικόττητας που αναφέρεται στην Υ.Δ για την δήλωση του δεύτερου μέρους?? Γιατί σκέφτομαι να αναγνωρίσω 1 χρόνο παθολογίας από εξςτερικό οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να υπολογίσω 1 ή 2 χρόνια από την ημερομηνία διορισμού. Υπάρχει περίπτωση ακύρωσης τησ αίτησης αν δεν ισχύει αυτή η ημερομηνία?Αν δηλ. υπολογίσω κανονικά 2 χρόνια παθολογία κ έρθει ο διορισμός για το δεύρερο κομμάτι νςρίτερα? Κ μια τελευταία ερώτηση, πότε πρέπει κανείς να καταθέσει το πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης, με το που τελειώνει ή όταν ανοίξει η θέση του ειδικού κομματιού?

Ευχαριστώ πολύ!

Αν κατάλαβα καλά....

Για να ισχύει η αίτηση για το δεύτερο μέρος της ειδικότητας αρκεί να διοριστείς για μία έστω ημέρα στο αρχικό στάδιο. Η αίτησή σου για το δεύτερο μέρος με τον τρόπο αυτό παραμένει σε ισχύ.

Εσύ για να διοριστείς στο δεύτερο κομμάτι θα πρέπει να αναγνωρίσεις την ειδικότητα από το εξωτερικό και να καταθέσεις τη βεβαίωση στη νομαρχία.

Το πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης πρέπει να το καταθέσεις εντός 3 ημερών από την περάτωση αυτής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Ουσιατικά θέλω να κάνω ένα χρόνο παθολογίας εδώ και ένα να αναγνωρίσω που έχω ήδη κάνει.Η απορία μου είναι, στην αίτηση για ειδικό κομμάτι πρέπει να δηλώσω ως ημερομηνία περάτωσης της παθολογίας σε ένα χρόνο οπότε και με την αναγνώριση θα είμαι έτοιμη ή κανονικά τα 2 χρόνια που απαιτούνται εδώ? Παρεποιπτόντως αναγνώριση δεν έχω ακόμα στα χέρια μου. Στην Νομαρχία μου είπαν ότι αν δηλώσω ημερομηνία περάτωσης μετά από 2 χρόνια και ανοίξει η θέση νωρίτερα (http://www.greekmeds.gr/forum/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif) θα έχω πρόβλημα με το υπουργείο και θα βρεθώ πάλι στον πάτο της λίστας....Βοήθεια!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλή σας μέρα. Διάβασα όλο το thread, από το ξεκίνημά του, αλλά εξακολουθώ να έχω την παρακάτω κρίσιμη απορία:

Ενδιαφέρομαι για ειδικότητα με ενιαία τοποθέτηση (Αναισθησιολογία) στην οποία, απ' όσο ξέρω, μπορώ εξαρχής να δηλώσω 1) σε ένα νοσοκομείο που δίνει τμήμα της, και 2) σε ένα νοσοκομείο που δίνει πλήρη.

Εάν στην πορεία, θελήσω να «αλλάξω» το νοσοκομείο που δίνει το τμήμα της για να μπω στη λίστα ενός άλλου νοσοκομείου που δίνει επίσης τμήμα της ειδικότητας, μπορώ να αποσύρω την αρχική μου αίτηση από το νοσοκομείο που δίνει τμήμα και να καταθέσω νέα αίτηση σε άλλο νοσοκομείο που δίνει τμήμα;

Η αλλαγή αυτή (η απόσυρση, δλδ, της αίτησης από το νοσοκομείο που δίνει τμήμα και η εκ νέου αίτηση σε άλλο νοσοκομείο που δίνει τμήμα) θα επηρεάσει την αίτησή μου (δλδ, τη σειρά αναμονής) στο νοσοκομείο που δίνει την πλήρη ή θα εξακολουθεί να ισχύει για το νοσοκομείο με την πλήρη η αρχική μου αίτηση;

Προκαταβολικά ευχαριστώ!

ΥΓ. Μήπως γνωρίζει κάποιος/α ένα τηλέφωνο στο υπουργείο όπου θα μπορούσα να απευθύνω αυτό το ερώτημα;

Τροποποιήθηκε από dim1122
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αποσύροντας την αίτηση που έκανες για το νοσοκομείο που δίνει μερική χάνεις τη σειρά σου. Δεν έχει καμία επίπτωση στην αίτησή σου για πλήρη ειδικότητα.

Τηλέφωνα στα οποία μπορείς να απευθυνθείς στο Υπουργείο : 2105236798 προϊσταμένη τμήματος ειδικοτήτων κα Αρβανίτου, 2105231910 γραφείο ειδικοτήτων νοσοκομείων Αττικής και 2105235500 γραφείο ειδικοτήτων νοσοκομείων επαρχίας. (εργάσιμες ημέρες 12:00-14:00)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.