Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να συμπληρώσω εξουσιοδότηση για να στείλω τα χαρτιά μου στη νομαρχία με courier, για τη δηλώση ειδικότητας;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παιδια ,δυο ερωτησεις η βεβαιωση οτι δεν ασκω ελευθερο επαγγελμα κτλ πρεπει να ειναι θεωρημενη απο την εφορια? Το αντιγραφο ποινικου μητρωου το προσκομιζουμε εμεις η εξακολουθει να το ζητανε ενδουπηρεσιακα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα στο φόρουμ...

Έχω μία απορία και ίσως κάποιος παλαιότερος να έχει εξήγηση γι αυτό που είδα σήμερα στις λίστες του edms.

Ενώ μέχρι χθες ο αδελφός μου είχε την 10η θέση στην αναμονή (συνολικά 14 αναμονές), σήμερα το πρωί βρέθηκε στην 12η (!!!!) και οι αναμονές αυξήθηκαν στις 16! ( να συμπληρώσω πως τα νέα ονόματα είναι μεταξύ της 4ης και 7ης θέσης...δηλ όχι στο τέλος 14η+ )

Υπάρχει "λογική" απάντηση σε αυτό;

Πήραμε αμέτρητα τηλέφωνα στην νομαρχία με αποτέλεσμα κανείς να μην απαντήσει... Οπότε αύριο (ο ενδιαφερόμενος) θα πάει προς τα γραφεία!

Ευχαριστώ πολύ για όποια απάντηση!

Τροποποιήθηκε από Galad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δες εδώ,

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=31945&st=380

από το ποστ περιπου 387 και περα.

Πρέπει να ειναι οι υπο διορισμο σε προσωποπαγη που επεστρεψαν στη λιστα εξ αρχης...

Υ.Γ. τώρα γιατι μπηκαν μεταξυ 4ης και 7ης θεσης δεν ξερω!

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια σας! Καινούριο μέλος στο forum και έχω δυο απορίες.

α)Σε περίπτωση δήλωσης για ειδικότητα που μπορείς να κάνεις εξ' αρχής δύο αιτήσεις (πχ Ακτινολογία, Οφθαλμολογία), τι γράφεις στη συγκεκριμένη περίπτωση στις δύο υπεύθυνες δηλώσεις προς τις Νομαρχίες; Σε κάποιο σημείο γράφει η υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις κάνει άλλη αίτηση για ειδικότητα, αλλά στην προκειμένη περίπτωση εσύ έχεις κάνει και 2η σε άλλη νομαρχία. Οπότε τι ακριβώς γίνεται;

β)Έχω διαβάσει γενικά αρκετά για το άγονο, αλλά δεν έχω βρει κάπου επ' ακριβώς για τις δύο εξαιρέσεις που υπάρχουν στις ενιαίες ειδικότητες. Δηλαδή για τηη Γενική Παθολογία και τη Γενική Χειρουργική. Σε αυτήν την περίπτωση, αν αρχικά δηλώσεις μόνο ένα Νοσοκομείο που δίνει μερική, μπορείς μόλις διοριστείς στο άγονο να δηλώσεις και κάποιο με πλήρη για αυτές τις δύο ειδικότητες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Guys να ρωτησω κι εγω το εξης.. για να δηλώσω τα 2 νοσοκομείΑ για το ειδικό κομμάτι θα πρεπει να ορκιστώ στο νοσοκομείο που 8α κανω το γενικο μου ή αρκει η αποφαση διορισμού απο το υπουργείο??? γτ στα δικαιολογητικα απο περιφερεια (πλεον) ζητούν αριθμό υπ. αποφασης κι οχι κατι σχετικο με γεν. κομματι ειδικοτητας. Επισης στις υπ. δηλωσεις (στα προτυπα) πρεπει καπου να δηλωσεις οτι εχεις/δεν εχεις υποβαλλει αλλη αιτηση για ειδικοτητα...εκει φανταζομαι οτι γραφεις σε κα8ε μια απο τις 2 υπ. δηλωσεις οτι εχεισ κατα8εσει τα χαρτια σου για ειδικοτητα στο εταιρο νοσοκομειο....right??? thanks in advance!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας! Καινούριο μέλος στο forum και έχω δυο απορίες.

α)Σε περίπτωση δήλωσης για ειδικότητα που μπορείς να κάνεις εξ' αρχής δύο αιτήσεις (πχ Ακτινολογία, Οφθαλμολογία), τι γράφεις στη συγκεκριμένη περίπτωση στις δύο υπεύθυνες δηλώσεις προς τις Νομαρχίες; Σε κάποιο σημείο γράφει η υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις κάνει άλλη αίτηση για ειδικότητα, αλλά στην προκειμένη περίπτωση εσύ έχεις κάνει και 2η σε άλλη νομαρχία. Οπότε τι ακριβώς γίνεται;

β)Έχω διαβάσει γενικά αρκετά για το άγονο, αλλά δεν έχω βρει κάπου επ' ακριβώς για τις δύο εξαιρέσεις που υπάρχουν στις ενιαίες ειδικότητες. Δηλαδή για τηη Γενική Παθολογία και τη Γενική Χειρουργική. Σε αυτήν την περίπτωση, αν αρχικά δηλώσεις μόνο ένα Νοσοκομείο που δίνει μερική, μπορείς μόλις διοριστείς στο άγονο να δηλώσεις και κάποιο με πλήρη για αυτές τις δύο ειδικότητες;

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΠΠΠΠΠ

ιδια απορια εχουμε (το α) !! μαζευτηκαμε μπολικοι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας! Καινούριο μέλος στο forum και έχω δυο απορίες.

α)Σε περίπτωση δήλωσης για ειδικότητα που μπορείς να κάνεις εξ' αρχής δύο αιτήσεις (πχ Ακτινολογία, Οφθαλμολογία), τι γράφεις στη συγκεκριμένη περίπτωση στις δύο υπεύθυνες δηλώσεις προς τις Νομαρχίες; Σε κάποιο σημείο γράφει η υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις κάνει άλλη αίτηση για ειδικότητα, αλλά στην προκειμένη περίπτωση εσύ έχεις κάνει και 2η σε άλλη νομαρχία. Οπότε τι ακριβώς γίνεται;

β)Έχω διαβάσει γενικά αρκετά για το άγονο, αλλά δεν έχω βρει κάπου επ' ακριβώς για τις δύο εξαιρέσεις που υπάρχουν στις ενιαίες ειδικότητες. Δηλαδή για τηη Γενική Παθολογία και τη Γενική Χειρουργική. Σε αυτήν την περίπτωση, αν αρχικά δηλώσεις μόνο ένα Νοσοκομείο που δίνει μερική, μπορείς μόλις διοριστείς στο άγονο να δηλώσεις και κάποιο με πλήρη για αυτές τις δύο ειδικότητες;

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΠΠΠΠΠ

ιδια απορια εχουμε (το α) !! μαζευτηκαμε μπολικοι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά.

΄Ημουν σε λίστα αναμονής Παθολογίας για Νευρολογία μέχρι πριν λίγους μήνες οπότε και διαγράφηκα.

Το θέμα είναι ότι πριν διαγραφώ ήθελα ήδη να αλλάξω την τελική ειδικότητα από Νευρολογία σε Ενδοκρινολογία και να ζητήσω 2 έτη αντί για 9 μήνες Παθολογία,

κάτι που απ'ότι είχα μάθει μπορούσε να γίνει οποτεδήποτε μέχρι πριν σταλεί ο διορισμός μου, χωρίς να χάσω τη σειρά μου στη λίστα.

Καθότι έλλειψα για κάποιον καιρό εκτός Ελλάδας δεν είχα ενημερωθεί για το νέο νόμο για Νευρολογία,Ψυχιατρική κ.λπ. μέχρι που μια μέρα μπήκα και είδα ότι είχα διαγραφεί.

Πήρα τηλέφωνο στη νομαρχία και μου είπαν ότι έχω χάσει τη σειρά μου.

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να διεκδικήσω κάτι;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας! Καινούριο μέλος στο forum και έχω δυο απορίες.

α)Σε περίπτωση δήλωσης για ειδικότητα που μπορείς να κάνεις εξ' αρχής δύο αιτήσεις (πχ Ακτινολογία, Οφθαλμολογία), τι γράφεις στη συγκεκριμένη περίπτωση στις δύο υπεύθυνες δηλώσεις προς τις Νομαρχίες; Σε κάποιο σημείο γράφει η υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις κάνει άλλη αίτηση για ειδικότητα, αλλά στην προκειμένη περίπτωση εσύ έχεις κάνει και 2η σε άλλη νομαρχία. Οπότε τι ακριβώς γίνεται;

β)Έχω διαβάσει γενικά αρκετά για το άγονο, αλλά δεν έχω βρει κάπου επ' ακριβώς για τις δύο εξαιρέσεις που υπάρχουν στις ενιαίες ειδικότητες. Δηλαδή για τηη Γενική Παθολογία και τη Γενική Χειρουργική. Σε αυτήν την περίπτωση, αν αρχικά δηλώσεις μόνο ένα Νοσοκομείο που δίνει μερική, μπορείς μόλις διοριστείς στο άγονο να δηλώσεις και κάποιο με πλήρη για αυτές τις δύο ειδικότητες;

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΠΠΠΠΠ

ιδια απορια εχουμε (το α) !! μαζευτηκαμε μπολικοι!

Διαγράφεις το δεν από την πρόταση και συνεχίζεις εξηγόντας που είναι η άλλη αίτηση σου. Αφού το προβλέπει ο νόμος, γιατί κολλάτε;

Γεια σας παιδιά. Ημουν σε λίστα αναμονής Παθολογίας για Νευρολογία μέχρι πριν λίγους μήνες οπότε και διαγράφηκα.

Το θέμα είναι ότι πριν διαγραφώ ήθελα ήδη να αλλάξω την τελική ειδικότητα από Νευρολογία σε Ενδοκρινολογία και να ζητήσω 2 έτη αντί για 9 μήνες Παθολογία,

κάτι που απ'ότι είχα μάθει μπορούσε να γίνει οποτεδήποτε μέχρι πριν σταλεί ο διορισμός μου, χωρίς να χάσω τη σειρά μου στη λίστα.

Καθότι έλλειψα για κάποιον καιρό εκτός Ελλάδας δεν είχα ενημερωθεί για το νέο νόμο για Νευρολογία,Ψυχιατρική κ.λπ. μέχρι που μια μέρα μπήκα και είδα ότι είχα διαγραφεί.

Πήρα τηλέφωνο στη νομαρχία και μου είπαν ότι έχω χάσει τη σειρά μου.

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να διεκδικήσω κάτι;

Ευχαριστώ!

Πήγαινε και ρώτα στο υπουργείο. Το πρόβλημα είναι ότι είσαι πιο εκπρόθεσμος και από τους... εκπρόθεσμους - για τους οποίους υπήρξε τελικά ρύθμιση. Πχ αν είχες πάει εώς 27/6 και είχες υποβάλει αίτηση για νευρολογία, θα την είχες κατοχυρώσει. Αλλά βέβαια πλέον θες ενδοκρινολογία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σας,εχω μια απορια σχετικα με την αναγνωριση του αγροτικου ως μερος ειδικοτητας.Ξεκιναω σε λιγο το γενικο μερος(χειρουργικη) που κανονικα ειναι για 1 χρονο.Με την αναγνωριση του αγροτικου γινεται 6μηνο.Μου ειπαν ομως οτι μπορω να ζητησω να μου αναγνωρισουν μονο το 3μηνο κ ετσι να κανω 9μηνο.Ξερει κανεις τιποτα?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Γεια σας..Θα ηθελα να ρωτησω οταν σου ανοιγει η θεση σε ενα νοσοκομειο και μπαινεις υπο διορισμο ,η νομαρχια ενημερωνει το υπουργειο οτι ανοιξε η θεση αυτη και μπαινεις υπο διορισμο,,,Αυτο το ξερω ,,αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν η νομαρχια ταυτοχρονα με το υπουργειο ενημερωνει και εσενα με συστημενο στο σπιτι σου οτι ξεκιναει ο διορισμος σου???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι, το μόνο συστημένο, που θα λάβεις, είναι η απόφαση τοποθέτησής σου στο νοσοκομείο, δηλ. ο διορισμός σου.

Η όλη διαδικασία του διορισμού αρχίζει από την ημέρα, που λήγει η σύμβαση του προκατόχου σου και αυτό το μαθαίνεις με τηλεφωνική επικοινωνία με το νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης θα ηθελα να ρωτησω κατι το οποιο βεβαια ειναι πολυ εξιδεικευμενο και δυσκολο να το ξερει κανεις (βεβαια στο σαιτ αυτο οι γνωσεις πολλων φιλων μερικες φορες με εκπλησουν γι'αυτο και το ρωταω):οταν δηλωνουμε ειδικοτητα καταθετουμε ορισμενα δικαιολογιτικα στη νομαρχια,,,αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν οταν ανοιγει η θεση,η νομαρχια στελνει ενημερωτικο σημειωμα στο υπουργειο για τα στοιχεια του ιατρου υπο διορισμο και κραταει τα εγγραφα αυτα ή στελνει και τα εγγραφα-δικαιολογιτικα μαζι??????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα,

Βρισκομαι σε φαση αναμονης για το διορισμο σε εδικοτητα και θα ηθελα να ρωτησω τα παρακατω:

1. Τα χαρτια μου εχουν σταλει στο υπουργειο απο τη νομαρχια Θεσσαλονικης πριν ενα μηνα. Ποσο χρονο πρεπει να περιμενω για να ερθει ο διορισμος? Εχω αρχισει να ανυσηχω. Πρεπει να κανω κατι η απλα να περιμενω το διορισμο?

2. Τα δικαιολογητικα για εναρξη ειδικοτητας περιλαμβανουν και μια βεβαιωση εκπληρωσης η απαλλαγης αγροτικου. Για εμενα που δεν εχω κανει αγροτικο χρειαζεται καποια αναλογη βεβαιωση? Αν ναι, ποιος τη χορηγει αυτην τη βεβαιωση?

Ευχαριστω

Γιατι να ανησυχεις?????Τι πιστευεις οτι και καποιο λαθος-μικρη παρατυπια να εχεις στα χαρτια σου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να σου κανουν κατι(το πολυ πολυ να σου ζητησουν να διορθωσεις το λαθακι στα δικαιολογιτικα) και ειναι λογικο διοτι τοσα χρονια περιμενες δεν ειναι δυνατον τελευταια στιγμη να σου πουν εκανες εδω καπου λαθος...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΤΕΘΗΚΕ ΥΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΒΑΡΟ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ.....Ξερει κανεις αν εχει γινει ποτέ κατι τετοιο????Δεν νομιζω και ειναι λογικο και σωστο κατα τη γνωμη μου...Παντως εχω την εντυπωση οτι απο τη στιγμη που μπαινεις υπο διορισμο αργα ή γρηγορα θα σου ερθει...Ξερει κανεις καποια περιπτωση που να δημιουργηθηκε σοβαρο προβλημα με τα χαρτια καποιου συναδερφου???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατόπιν πληροφόρησης από τον Τάσο Θεοδωρίδη, να προσθέσω ότι κάποιες νομαρχίες στέλνουν συστημένη ειδοποίηση στο γιατρό ότι είναι υπό διορισμό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατόπιν πληροφόρησης από τον Τάσο Θεοδωρίδη, να προσθέσω ότι κάποιες νομαρχίες στέλνουν συστημένη ειδοποίηση στο γιατρό ότι είναι υπό διορισμό.

ισχυει. η νομαρχια Αθηνων παντως εμενα δεν μου εστειλε#$%

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνεις αίτηση για τον 1,5 χρόνο γενικής χειρουργικής και δηλώνεις επίσης και την τελική ειδικότητα (εάν δεν το δηλώσεις δεν απορρίπτεται η αίτηση)

Δηλαδη αν δεν δηλωσεις στην αιτηση σου την τελικη σου ειδικοτητα που θες να ακολουθησεις,η αιτηση σου ειναι ενταξει?Και τοτε γιατι μας βαζουν να το γραψουμε???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα παιδια εχω μια απορια,ας πουμε οτι ενδιαφερομαι για ειδικευση στην ωρλ,εχω κανει ηδη το χρονο της χειρουργικης και μολις μπηκα σε νοσοκομειο που εδινε 1 χρονο μερικη ωρλ.εχω το δικαιωμα να δηλωσω σε αλλο νοσοκομειο που δινει επισης 1 χρονο ωρλ,χωρις να παραιτηθω απο την τωρινη μου θεση?(αν για παραδειγμα ειμαι δυσαρεστημενος σε αυτο το νοσοκομειο απο το επιπεδο εκπαιδευσης αλλα δεν θελω να μεινω ανεργος για το διαστημα(καποιοι μηνες) μεχρι να ανοιξει η θεση στο αλλο νοσοκομειο)...ταυτοχρονα να σημειωσω πως συνυπαρχει και η αιτηση για πληρη ειδικοτητα

ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να εχω διατυπωσει κατανοητα το θεμα π με απασχολει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ισχυει ακομα οτι η υπευθηνη δηλωση οτι δεν ασκω ελευθερο επαγγελμα (για να την περιλαβω στα δικαιολογητικα για διορισμο στην ειδικοτητα) οτι δεν χρειαζεται να ειναι θεωρημενη απτην εφορια?η εξαρταται απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο αν την θελει θεωρημενη η οχι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε περιπτωση που οσο εισαι σε αναμονη σου κλεψουν την ταυτοτητα και παρεις καινουργια με καινουργιο αριθμο,,,πρεπει να πας να το δηλωσεις στην νομαρχια οτι αλλαξες ταυτοτητα???Πηρα τηλ. στη νομαρχια και και μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται ...Ισχυει???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχυει ακομα οτι η υπευθηνη δηλωση οτι δεν ασκω ελευθερο επαγγελμα (για να την περιλαβω στα δικαιολογητικα για διορισμο στην ειδικοτητα) οτι δεν χρειαζεται να ειναι θεωρημενη απτην εφορια?η εξαρταται απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο αν την θελει θεωρημενη η οχι?

ο νόμος ισχύει για όλους τους ιατρούς σε όλα τα νοσοκομεία εδώ και ένα χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην απόφαση τοποθέτησης δεν αναφέρεται πουθενά ο Α.Δ.Τ.

Αυτό όμως πρέπει να το κάνεις <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.