Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

Αν θες δεν κάνεις απολύτως τίποτα και όταν διοριστείς τους ενημερώνεις πως θα μείνεις ένα έτος.

Αν θες ενημέρωσε το υπουργείο εγγράφως ώστε η απόφαση τοποθέτησης να είναι για ένα έτος.

Το σίγουρο όμως που πρέπει να κάνεις είναι να ενημερώσεις τη νομαρχία ώστε να γνωρίζουν οι επόμενοι συνάδελφοι το πόσο διάστημα θα μείνεις ώστε να γνωρίζουν την αναμονή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εχω κάνει αιτηση για Παθολογια εδω και ενα χρονο περιπου σε περιφερειακο νοσοκομειο και ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου πει, επειδη δεν εχω κατι απτο στα χερια μου, οσον αφορα πότε μπήκα στη λίστα και ποιοι ειναι από πανω μου στις αναμονη, αν μπορω να κανω καποια αιτηση στη νομαρχια που υπεβαλα τα χαρτια μου, να μου δωσουν καποιο επισημο εγγραφο, καθοτι εμαθα οτι τρια ατομα από πάνω μου στην αναμονή απέσυραν τις αιτησεις τους και δεν θελω να βρεθω προ εκπλήξεως... ευχαριστω εκ των προτερων για όποιον απαντησει!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω κάνει αιτηση για Παθολογια εδω και ενα χρονο περιπου σε περιφερειακο νοσοκομειο και ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου πει, επειδη δεν εχω κατι απτο στα χερια μου, οσον αφορα πότε μπήκα στη λίστα και ποιοι ειναι από πανω μου στις αναμονη, αν μπορω να κανω καποια αιτηση στη νομαρχια που υπεβαλα τα χαρτια μου, να μου δωσουν καποιο επισημο εγγραφο, καθοτι εμαθα οτι τρια ατομα από πάνω μου στην αναμονή απέσυραν τις αιτησεις τους και δεν θελω να βρεθω προ εκπλήξεως... ευχαριστω εκ των προτερων για όποιον απαντησει!!!

Μπορείς να κάνεις αίτηση στη νομαρχία να σου δώσουν βεβαίωση ότι έχεις κάνει αίτηση για την ειδικότητα με τον αριθμό πρωτοκόλλου σου,τη θέση σου στη λίστα και τα ονόματα αυτών που προηγούνται.Η βεβαίωση αυτή είναι επίσημη και υπογεγραμμένη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικότητα Ψυχιατρικής στο ΨΝΑ κ στο Δρομοκαϊτειο

Εχώ την απορία γιατί σε αυτά τα νοσοκομεία οι γιατροί δε διορίζονται με τη σειρά τους στη λίστα αναμονής?? Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλού αλλά δε μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό.

http://www.nom-athin...pper&Itemid=109

http://www.nom-athin...pper&Itemid=109

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διορίζονται γιατί όλοι οι υπόλοιποι θέλουν την ψυχιατρική σαν πλήρη ειδικότητα (τελευταίο κομμάτι) και δεν έχουν ολοκληρώσει το προηγούμενο (νευρολογία).

Θα δεις στη λίστα ότι όσοι έχουν διοριστεί έχουν "Ναι" στη στήλη έτοιμος. Οι περισσότεροι πάνε για 6 μηνο ψυχιατρικής.

Στην πράξη υπάρχουν που και που κενές θέσεις. Όταν μια τέτοια θέση δηλωθεί από κάποιον που είναι έτοιμος, η νομαρχία οφείλει να περιμένει 3 ημέρες αν δεν κάνω λάθος μήπως και προσκομίσει κάποιος άλλος (που προηγείται στη λίστα) βεβαίωση ολοκλήρωσης του προηγούμενου κομματιου. Σε περίπτωση που αυτό δε συμβεί διορίζεται ο πρώτος που είναι έτοιμος από τη λίστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..Ερωτηση που μαλλον θα εχει απαντηθει αλλα αν μπορει καποιος να επναληφθει για μια φορα ακομα..

Θέλω να δηλώσω παθολογια..Εστω οτι δηλώνω σημερα αιτηση σε ενα νοσοκομειο οχι για ολη την ειδικοτητα αλλα για τα πρωτα 2 χρονια της ειδικοτητας.ποτε θα κανω αιτηση για το 2ο νοσοκομειο που θα δινει πληρη ειδικοτητα?Κ αν αλλαξω γνωμη μπορω να συνεχισω κανονικα στο 1ο μεχρι τελος?(εστω οτι κ το πρωτο δινει πληρη ειδικοτητα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παθολογία μπορείς να δηλώσεις μόλις λάβεις το πτυχίο ή αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ ή άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για πτυχιούχους χωρών Ε.Ε.

Μπορείς να δηλώσεις την ίδια ημέρα ένα νοσοκομείο που δίνει μέρος Παθολογίας και ένα νοσοκομείο που δίνει πλήρη.

Δε μπορείς να δηλώσεις δύο νοσοκομεία που δίνουν πλήρη ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για την εσωτερική παθολογία (ενιαία) : μία δήλωση τη φορά

ή μια αρχική και τελική δήλωση σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη χρόνο

ή δήλωση σε νοσοκομείο που δίνει μικρότερο χρόνο, με το διορισμό σε αυτό :εκ νεου δήλωση (και αναμονή) σε νοσοκομείο

που δίνει περισσότερο χρόνο από το πρώτο νοσοκομείο, η τελευταία δήλωση πάντως σε νοσοκομείο , που δίνει πληρη χρόνο,

δηλαδη η παθολογία δεν συμπληρώνεται κάνοντας διαδοχικές δηλώσεις σε νοσοκομείο με μερικό χρόνο(δεν παει αθροιστικά),αλλά

η τελευταία δήλωση πάντα σε νοσοκομείο που δίνει πληρη.

σημείωση:

για κάθε ειδικότητα υπάρχει τοπικ.Μπορείτε εκεί να γράφετε τις απορίες σας , για

να συγκεντρώνονται εκεί,να μην ανοιγονται τοπικ εδω κι εκεί και για

να παραμένουν οι απαντησεις μαζεμένες για τους μελλοντικούς ενδιαφερόμενους.

Επίσης,μια βοήθεια μπορεί να δώσει και ο οδηγός:

http://www.greekmeds...showtopic=29641

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παθολογία μπορείς να δηλώσεις μόλις λάβεις το πτυχίο ή αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ ή άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για πτυχιούχους χωρών Ε.Ε.

Μπορείς να δηλώσεις την ίδια ημέρα ένα νοσοκομείο που δίνει μέρος Παθολογίας και ένα νοσοκομείο που δίνει πλήρη.

παραπληροφόρηση!! αυτο ισχύει μονο για ειδικοτητες παιδιατρικης, οφθαλμολογιας και αλλη μια που δεν θυμαμαι τωρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emoopsemblush

Σύμφωνα με την Υπουργική απόφαση με αρ. 38059/21-3-2007 περί συμπλήρωσης της αρ. Υ10δ/43440/06 Υπ. Απόφασης: Γιατροί που επιθυμούν να ειδικευτούν στις ειδικότητες των οποίων η άσκηση πραγματοποιείται με ενιαία τοποθέτηση, πλην των ειδικοτήτων της Παθολογίας και Γενικής Χειρουργικής, μπορούν να υποβάλουν δυο αιτήσεις για σειρά προτεραιότητας σε νοσοκομεία που είναι αναγνωρισμένα να χορηγούν μειωμένη και πλήρη άσκηση αντίστοιχα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

θα ηθελα να ρωτησω κατι πανω σε αυτο!θελω να δηλωσω παιδιατρικη 1 χρονο σε ενα επαρχειακο νοσοκομειο και 3 χρονια συνεχιση στη νικαια!στην υπευθυνη δηλωση που θα καταθεσω γραφει οτι δεν εχω δηλωσει αλλη θεση ειδικοτητας!αφου θα δηλωσω 2 νοσοκομεια αυτο δεν ειναι ακυρο?θα μου δημιουργησουν προβλημα απο τη νομαρχεια πειραια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα..

αρχιζω την γ.ιατρικη σε 1.5 χρονο..

θα ηθελα να ρωτησω κατι..ακουσα οτι μπορω να κανω καποιο κοματι σε διαφορετικο νοσοκομειο απο αυτο που εχω δηλωσει..

ισχυει κατι τετοιο..και αν ναι...τι πρεπει να κανω..

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Zymaroylis,η ειδικότητα της παιδιατρικής υπάγεται σε αυτές που επιτρέπουν τη

διπλή δήλωση ,τη μια σε νοσοκομειο με πληρη και την αλλη σε νοσοκομειο με μερική.

Δεν δημιοργουν κανένα προβλημα,ειναι σύμφωνα με το νομο.

Οι εκεί της νομαρχίας θα το ξερουν και μπορείς να ρωτησεις πώς να συμπληρωσεις τις αιτησεις.

[δεν το γνωρίζω,αλλά αν κατα τη στιγμή της αιτησης στη νομαρχία Πειραια

δεν εκκρεμει κάποια άλλη αιτηση, μήπως δεν χρειάζεται τότε να δηλώσεις τιποτα ακόμη;

Και όταν κανεις την αλλη αιτηση στο νοσοκομειο με μερική, μήπως τότε γραφεις οτι εκκρεμει η αλλη αιτηση στο ταδε νοσοκομείο;]

ΦΕΚ 433 Β.02.04.07

(σελ. 3)

2. Η υπ’αριθµ. Υ10δ/43440/2006 υπουργική απόφαση συµπληρώνεται ως ακολούθως:

Γιατροί που επιθυμούν να ειδικευτούν στις ειδικότητες των οποίων η άσκηση πραγματοποιείται µε ενιαία τοποθέτηση, πλην των ειδικοτήτων της Παθολογίας και Γενικής Χειρουργικής, µπορούν να υποβάλουν δύο αιτήσεις για σειρά προτεραιότητας σε νοσοκομεία που είναι αναγνωρισμένα να χορηγούν µειωµένη και πλήρη άσκηση αντίστοιχα.

Για τις ειδικότητες, στις οποίες απαιτούνται περισσότερα των δύο σταδίων ειδίκευσης επιτρέπεται, µετά την τοποθέτηση στο πρώτο προκαταρκτικό στάδιο, η υποβολή µιας αίτησης για κάθε από τα επόμενα στάδια ειδίκευσης. Κάθε µεταγενέστερη αίτηση ακυρώνει αυτοδίκαια την προηγούμενη του αντίστοιχου σταδίου ειδίκευσης.

τοπικ για περαιτερω συζήτηση και για άλλες απορίες : http://www.greekmeds...showtopic=29312

*************************************

Foibos,

νομιζω η δυνατότητα εκπαιδευσης σε άλλο νοσοκομειο μπορεί να γίνει σε περίπτωση

που το νοσοκομείο δεν παρεχει τη δυνατότητα εκπαιδευσης για ενα συγκεκριμένο κομμάτι, οπότε σε στελνει

να κανεις το rotation για εκεινο το συγκεκριμένο κομμάτι αλλου.(πχ δεν εχει καρδιολογικό για το rotation της καρδιολογίας)

Δεν νομίζω να μπορείς να αλλαξεις νοσοκομείο και να κάνεις πολλά κομμάτια σε άλλο νοσοκομείο,επειδή πχ

δεν σου αρεσει ή έχεις αλλους προσωπικούς λόγους.Σε αυτες τις περιπτώσεις ή παραμένεις ή παραιτείσαι

και δηλώνεις από την αρχή στο νοσοκομείο,που σε ενδιαφερει.

Υπάρχει επίσης η δυνατότητα εκπαιδευτικής άδειας (νομίζω μεχρι 6μηνο ή και χρόνο,δεν θυμάμαι, και αυτό όχι στην αρχή της ειδικότητας) σε ιδρυμα εξωτερικού ή εσωτερικού κατόπιν συνεννοήσεως με τους διευθυντες των κλινικών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν δεν παρεχει την δυνατοτητα εκπαιδευσης δεν θα μπορουσε να δωσει καν την ειδικοτητα.μην ξεχναμε οτι ειναι ενιαια..

απλα καποιος στο νοσοκομειο το εκανε...πηγε σε καποια αλλη πολη..για να κανει ας πουμε την παιδιατρικη...και καποιος αλλος εκανε το 10 μηνο του κεντρου υγειας σε αλλο νομο εκτος..του συγκεκριμενου που ανηκει το νοσοκομειο...

αν καποιος ξερει..κατι....

ευχαριστω πολυ...ΤΙΚ-ΤΑΚ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

πήρα τηλ σήμερα στην νομ πειραιά για το που γίνεται η δήλωση κτλπ. Την ρωτάω τι ώρα ερχόμαστε και μου λεει 11-13 είναι οι δηλώσεις αλλά έρχεστε από τις 9 κ γράφετε τα ονοματα σας για σειρά προτεραιότητας. Την ρωτάω και ο αριθμός από την κλήρωση της ιατρικής αθηνών;μου απαντάει αυτό είναι μεταξύ σας, είναι άτυπο, και εμεις κράταμε την προτεραιότητα που έχετε γράψει στις 9 και δεν μας έρχεται κανένα χαρτί από την κλήρωση σας.

ισχύει αυτό;

και γενικά μια άλλη απορία που παιζει, αν ισχύει οτι στέλνονται οι προτεραιότητες της κλήρωσης στις νομαρχίες, εμείς θα καταχωρηθούμε με την σειρά της κλήρωσης ασχέτως του ποιος έχει πάει χρονικά πιο νωρίς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η οποιαδήποτε κλήρωση γίνεται σε οποιαδήποτε ιατρική σχολή για σειρά προτεραιότητας στη δήλωση ειδικότητας αφορά τους ίδιους τους ιατρούς και όχι τις διευθύνσεις υγείας της χώρας.

Στις νομαρχίες που έχει πολύ κίνηση δίνονται νούμερα προτεραιότητας το πρωί και οι δηλώσεις ξεκινάνε αργότερα βάσει των νούμερων αυτών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!!

Σήμερα πήρα τη λίστα αναμονής από τη διεύθυνση υγείας για το νοσοκομείο που έχω βάλει τα χαρτιά μου και είδα ότι ένας συνάδελφος έχει αριθμό πρωτοκόλλου 6 μηνες(σχεδόν) νωρίτερα από την ημερομηνία κτήσης πτυχίου . Πως γίνεται αυτό?

Τα έχουν κάνει μπάχαλο στη νομαρχία ή υπάρχει κομπίνα από πίσω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ποια νομαρχια αναφερεσαι? η λιστα που σου δωσανε ειναι χειρογραφη? μηπως εγινε καποιο λαθος κατα την αντιγραφη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη νομαρχία Ηρακλείου . Δεν είναι χειρόγραφη και μάλιστα την τσέκαρε η υπάλληλος πριν τη σφραγίσει . Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το site της Νομαρχίας έχει να ανανεωθεί απο τη Τετάρτη. Στο τηλέφωνο δεν απαντάει κανείς απο τη Πέμπτη εως και σήμερα. Κάτι δεν πάει καλά...Πήγε κανείς προσωπικά απο κει ή κατάφερε να επικοινωνήσει μαζί τους ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λείπει με άδεια ο αρμόδιος υπάλληλος , θα επιστρέψει αρχές Σεπτέμβρη .Μέχρι τότε κανένας διορισμός δεν θα προωθηθεί προς το υπουργείο ,κανένας απο όσους είναι σε αναμονή κι έχει ανοίξει η θέση του ή πρόκειται να ανοίξει η θέση του τις επόμενες 20 ημέρες δεν θα φαίνεται ''υπο διορισμό''.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή γράφονται πολλά και διάφορα να καταθέσω τη δική μου άποψη.....

Σε 4 λίστες σήμερα υπήρχε τροποποίηση, οπότε μάλλον λειτουργεί το σύστημα κανονικά.

Μάνο γύρνα πίσω....σε ψάχνει ο λαός σου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.