Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Επειδή δεν βγάζω άκρη, θέλω να κάνω παιδοχειρουργική - πλήρης ειδικότητα- που σημαίνει 7 χρόνια και δεν έχει αυτή τη στιγμή καθόλου αναμονή. Είμαι 24 χρονών και έχω αναβολή μέχρι το 2016. Τι πρέπει να κάνω όσον αφορά τον στρατό ; Δηλώνω ειδικότητα, μου έρχεται ο διορισμός, πάω στον Διοικητή του Νοσοκομείου και τον παρακαλώ να υπογράψω την σύμβαση για να πάω μετά στην Στρατολογία να πάρω αναβολή μέχρι το πέρας της ειδικότητας ή δεν χρειάζεται να γίνει έτσι;

Βοηθήστε τον αόματο γιατί δεν βγάζω άκρη.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Επειδή δεν βγάζω άκρη, θέλω να κάνω παιδοχειρουργική - πλήρης ειδικότητα- που σημαίνει 7 χρόνια και δεν έχει αυτή τη στιγμή καθόλου αναμονή. Είμαι 24 χρονών και έχω αναβολή μέχρι το 2016. Τι πρέπει να κάνω όσον αφορά τον στρατό ; Δηλώνω ειδικότητα, μου έρχεται ο διορισμός, πάω στον Διοικητή του Νοσοκομείου και τον παρακαλώ να υπογράψω την σύμβαση για να πάω μετά στην Στρατολογία να πάρω αναβολή μέχρι το πέρας της ειδικότητας ή δεν χρειάζεται να γίνει έτσι;

Βοηθήστε τον αόματο γιατί δεν βγάζω άκρη.

Σας ευχαριστώ.

Μπερδεμένα τα λες....Πρέπει πρώτα να κάνεις 3 χρόνια χειρουργική και μετά να μπεις στην Παιδοχ/κη άλλα 4 χρόνια. Και στην ηλικία των 24 λίγο χλωμό το βλέπω...

Πάντως αναβολή λόγω ιατρικής ειδικότητας δεν δικαιούσαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση συνάδελφε μάλλον όμως δεν έγινα κατανοητός.Επανέρχομαι με κάποιες πιο εξειδικευμένες ερωτήσεις.

1. Τα 3 χρόνια της χειρουργικής μπορώ να τα κάνω σπαστά ή πρέπει να διαλέξω νοσοκομείο που δίνει και τα 3 χρόνια μαζί ;

2. Γνωρίζω ότι μόλις διοριστώ για τα 3 χρόνια έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση για το 2ο μέρος (ειδικό-παιδοχειρουργική).

Υποθετικά... εάν κενωθεί θέση εκεί που έχω αιτηθεί,πριν τελειώσω τα πρώτα 3 χρόνια, χάνω την σειρά μου;

Σε αυτή την περίπτωση εάν την στιγμή που τελειώσω το πρώτο μέρος, υπάρχει κενή θέση σε άλλο νοσοκομείο τι κάνω;

Αναιρώ με κάποιον τρόπο την πρώτη αίτηση και μπορώ να κάνω αμέσως αίτηση εκεί που παρουσιάστηκε κενή θέση;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων όπως και όποιον άλλο συνάδελφο μπορεί να βοηθήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση συνάδελφε μάλλον όμως δεν έγινα κατανοητός.Επανέρχομαι με κάποιες πιο εξειδικευμένες ερωτήσεις.

1. Τα 3 χρόνια της χειρουργικής μπορώ να τα κάνω σπαστά ή πρέπει να διαλέξω νοσοκομείο που δίνει και τα 3 χρόνια μαζί ;

2. Γνωρίζω ότι μόλις διοριστώ για τα 3 χρόνια έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση για το 2ο μέρος (ειδικό-παιδοχειρουργική).

Υποθετικά... εάν κενωθεί θέση εκεί που έχω αιτηθεί,πριν τελειώσω τα πρώτα 3 χρόνια, χάνω την σειρά μου;

Σε αυτή την περίπτωση εάν την στιγμή που τελειώσω το πρώτο μέρος, υπάρχει κενή θέση σε άλλο νοσοκομείο τι κάνω;

Αναιρώ με κάποιον τρόπο την πρώτη αίτηση και μπορώ να κάνω αμέσως αίτηση εκεί που παρουσιάστηκε κενή θέση;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων όπως και όποιον άλλο συνάδελφο μπορεί να βοηθήσει.

Άντε να σου γράψω και τις εξειδικευμένες μου απαντήσεις

1) Τα 3 χρόνια τα κάνεις μαζί

2) Αν η θέση της παιδο/χ ανοίξει πριν τελειώσεις τα 3 χρόνια χάνεις την σειρά σου

3)Πριν έκανα λάθος....Αναβολή λόγω ειδικότητας παίρνεις...http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/anavoli_1.asp με την προυπόθεση ότι θα την έχεις τελειώσει πριν τα 33

4)Αν τελειώσεις τα 3 χρόνια και δεις ότι στο μέρος που δήλωσες είσαι ακόμη σε αναμονή και υπάρχουν σε άλλα νοσοκομεία κενές θέσεις, αποσύρεις τα χαρτιά σου (διαγράφεσαι από την λίστα δηλαδή) και τα βάζεις όπου θες.

Αν το νοσοκομείο συνεχίζει να υπάρχει, σε κανένα μήνα μέσα έξω θα εμφανιστείς φραπαδούρα να αναλάβεις καθήκοντα...Οι διοικητικές υπάλληλοι θα σε καλωσορίσουν και θα είναι παραπάνω από πρόθυμες να απαντήσουν κι άλλες εξειδικευμένες ερωτήσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντί να τον βοηθήσεις τον μπερδεύεις.

1) Τα 3 χρόνια μπορείς να τα κάνεις μαζί, ούτως ώστε μόλις διοριστείς για αυτά να μπορέσεις να κάνεις την αίτηση για παιδοχειρουργική. Αν δε βρίσκεις μικρή σχετικά αναμονή για τα 3 χρόνια, ενώ βρίσκεις αμέσως για 1 χρόνο, δήλωσε εκεί για τον 1 χρόνο. Τα επόμενα 2 χρόνια γενικής χειρουργικής (2ο και 3ο) μπορείς να τα κάνεις στον Άγιο Σάββα που έχει πάντα κενές θέσεις και δίνει μόνο το 2ο και 3ο χρόνο γενικής χειρουργικής (δε δίνει το 1ο).

2) Αν η θέση της παιδο/χ ανοίξει πριν τελειώσεις την παίρνει άλλος. Αυτό δε σημαίνει ότι εσύ διαγράφεσαι από τη λίστα. Εσύ αυτό που κάνεις είναι όταν τελειώσεις με τα 3 χρόνια της χειρουργικής να πας στη νομαρχία τα χαρτιά ότι ολοκλήρωσες και τότε ουσιαστικά ενεργοποιείται η αίτησή σου για παιδο/χ και τότε ανάλογα και με τους άλλους που θα είναι έτοιμοι στη λίστα σου θα μπορείς να υπολογίσεις αν θα διοριστείς αμέσως ή θα έχεις αναμονή. Επίσης η παιδο/χ είναι μια ειδικότητα που έχει πάντα κενές θέσεις.

Ενστάσεις

1) Τί να την κάνεις την Παιδο/χ? Υπογράφεις την ανεργία σου. Γιατί νομίζεις υπάρχουν τόσες κενές θέσεις.

2) Όταν λέει ένα νοσοκομείο ότι δίνει πλήρη ειδικότητα εννοεί ότι δίνει όλο το ειδικό μέρος. Δε σημαίνει ότι θα διοριστείς για 7 χρόνια μονομιάς. Για τα χρόνια της Παιδο/χ παίρνεις αναβολή μέχρι τα 33 εφ'όσον προλαβαίνεις να τελειώσεις με την ειδικότητα όμως, γιατί θα είναι διορισμός για απόκτηση τίτλου ιατρικής ειδικότητας, ενώ για τα 3 χρόνια της γενικής χειρουργικής δε δικαιούσαι τίποτα, εκτός αν διοριστείς αμέσως οπότε σου αρκεί η αναβολή που έχεις ως τώρα.

Συμβουλή: Βάλε κάπου τα χαρτιά σου και κόψε την αναβολή χτες. Πήγαινε στρατό τώρα που είναι 9μηνο γιατί οι επιπλέον τρεις μήνες του 12μηνου, θα σου φανούν 3 χρόνια. Ξεμπέρδεψε με το στρατό τώρα που είσαι μικρός και θά'χεις και κανά δυο χρόνια αναμονή ούτως ή άλλως στην οποία και δε θα μπορείς να κάνεις ούτε αγροτικό με τα μηδέν μόρια σου, γιατί μετά θα μπλέξεις με ανακλήσεις και αναβολές. Τέλος, μπορείς και να την κάνεις για έξω (Αν αποφασίσεις να μείνεις εδώ θα με θυμηθείς)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Έχω μία ερώτηση. Η δήλωση για ειδικότητα στα νοσοκομεία του Πειραιά γίνεται ακόμη στην διεύθυνση υγείας του Πειραιά ή σε αυτή των Αθηνών?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεις στην ιστοσελίδα της Περιφέρειας Αττικής ΕΔΩ υπάρχουν οι λίστες αναμονής όλων των νοσοκομείων της περιφέρειας Αττικής, συμπεριλαμβανομένων και του Πειραιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το έχω δει και ξέρω ότι το edms Πειραιά σταμάτησε να ενημερώνεται. Δεν ξέρω όμως αν όλες οι δηλώσεις για ειδικότητα πλέον γίνονται στην Αθήνα στην Φειδιπίδου ή για τα νοσοκομεία του Πειραία συνεχίζουν να γίνονται στον Πειραιά και απλά συγχωνεύτηκαν τα edms λόγω περιφέρειας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι τηλεφώνησα στην διεύθυνση υγείας στην Αθήνα και πληροφορήθηκα ότι για όλα τα νοσοκομεία της Αττικής η δήλωση για ειδικότητα γίνεται πλέον στην Αθήνα. Οι φάκελοι για παλιές δηλώσεις στα νοσοκομεία του Πειραιά (Νίκαια, Τζάνειο κτλ) έχουν μεταφερθεί εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νόμιζα πως είχα γίνει κατανοητός με την απάντηση, αλλά τώρα είδα πως στην απάντησή μου υπήρχε κάποια ασάφεια που διευκρίνησες έπειτα από το τηλεφώνημά σου στη διεύθυνση υγείας στη Φειδιππίδου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι σιγουρο οτι οι αιτησεις για νοσοκομεια του Πειραια γινονται στην νομαρχια Αθηνων....Αφου πλεον εχουν και κοινο σαιτ...

Τροποποιήθηκε από llion7
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

γνωριζει κανεις αν στην περιπτωση που καποιος εχει ξεκινησει αγροτικο αγονο χωρις να εχει δηλωσει ειδικο μερος ειδικοτητας (γιατι ειδοποιηθηκε ακριβως την ιδια μερα οτι ανοιγει η θεση του για το γενικο μερος οποτε και θεωρησε ασκοπο να το δηλωσει αφου θα ξαναδηλωνε με την ερχομενη εναρξη του γενικου μερουσ της ειδικοτητας) μπορει να δηλωσει για το ειδικο μερος μολις μαθει το πρωτοκολλο διορισμου στην ειδικοτητα απο το υπουργειο η' πρεπει να περιμενει να ρθει το χαρτι διορισμου??το λεω γιατι στα χαρτια που στελνεις βαζεις και υπευθυνη δηλωση που αναφερει οτι δεν κατεχεις αλλη εμμισθη θεση.οποτε

α.δηλωνεις το ειδικο μερος μολις μαθεις το πρωτοκολλο διορισμου στο γενικο μερος απο το υπουργειο κ δηλωνεις παραιτηση την ιδια μερα απο το αγροτικο ? ή

β.περιμενεις να ρθει το χαρτι διορισμου στα χερια σου ,παραιτεισαι την ιδια μερα και δηλωνεις τοτε το ειδικο μερος? 'η

γ. ενω συνεχιζεις το αγροτικο σου μολις μαθεις το πρωτοκολλο διορισμου στο γενικο μερος δηλωνεις και το ειδκο και παραιτησαι απο το αγροτικο οταν ερθει το χαρτι διορισμου σου ??

ευχαριστω!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστή απάντηση το Γ με μία διευκρίνηση, παραιτείσαι από το αγροτικό την ημέρα που θα διοριστείς στην ειδικότητα ώστε να μην έχεις κενό στις ημέρες ασφάλειας στο ΤΣΑΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστή απάντηση το Γ με μία διευκρίνηση, παραιτείσαι από το αγροτικό την ημέρα που θα διοριστείς στην ειδικότητα ώστε να μην έχεις κενό στις ημέρες ασφάλειας στο ΤΣΑΥ.

ευχαριστω πολυ Ανασταση!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

συνάδελφοι γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει πρόβλημα για διορσμό σε ειδικότητα ή στη νομαρχία αθηνών αν κάποιος εχει μόνο τη βεβαίωση για εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου χωρίς υπογραφές από τους διευθυντές χειρουργικής κ παθολογίας από το αγροτικό???σας ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μηπως γνωριζει καποιος αν κανεις το ειδικο μερος σε νοσοκομειο που δίνει μερικό χρόνο ειδίκευσης και ξαφνικά ανοίξει η θεση σε νοσοκομειο που δίνει ολόκληρη την ειδικότητα μπορεις να αρνηθείς και να κανεις ολα τα χρόνια που σου δινει το πρώτο νοσοκομείο και μετα να πας στην πρώτη θέση που θα ανοίξει στο αλλο νοσοκομείο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως γνωριζει καποιος αν κανεις το ειδικο μερος σε νοσοκομειο που δίνει μερικό χρόνο ειδίκευσης και ξαφνικά ανοίξει η θεση σε νοσοκομειο που δίνει ολόκληρη την ειδικότητα μπορεις να αρνηθείς και να κανεις ολα τα χρόνια που σου δινει το πρώτο νοσοκομείο και μετα να πας στην πρώτη θέση που θα ανοίξει στο αλλο νοσοκομείο?

οχι.υποχρεωτικη παραιτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

γεια χαρα σε όλους!νομιζω αυτο δεν εχει ξαναερωτηθεί μιας και διαβασα τα προηγουμενα ποστς για να μην επαναλαμβανόμαστε.εστω θες να κάνεις 3 χρόνια χειρουργικής ως γενικό μέρος για ειδικότητες που απαιτούν 3 χρόνια(ΚΘΧ,ΠΧ,αγγειο).Πρέπει αυτα τα 3 χρόνια να γίνουν εννιαία σε ένα νοσοκομείο?

αν όχι ,φανταζομαι η διαδικασια θα είναι η εξής ,κάνεις 1 χρονό σε ένα νοσοκομείο Α μόλις μπεις δηλώνεις τα άλλα 2 σε ένα νοσοκομείο Β και μόλις μπεις και κει δηλώνεις και τα 4 του ειδικού μέρους.Γίνεται αυτο?και αν γίνεται στο νοσοκομείο Β που θα πάρεις το 2ο και 3ο χρόνο θα πρέπει να δίνει 2 ή 3 χρονια γεν.χειρ.?

και ένα παραδειγματακι για να γίνω κατανοητος!μπορω να κανω 1 χρονο στο ελενα βενιζελου(που δίνει 1) και μετα τα αλλα 2 στο 401(που δίνει 2).ή οταν ενα νοσοκομειο δινει 2 πρεπει αναγκαστικά να είναι τα 2 πρώτα?thanks in advance

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με βάση τα όσα γνωρίζω,

θα μπορούσε να γίνουν τα εξής:

-1 χρόνο σε νοσοκομείο που δίνει 1 χρόνο (αν έχεις κάνει αγροτικό,αφαιρούνται οι μήνες αναγνώρισής του)

και τα άλλα δυο χρόνια σε νοσοκομειο , που δίνει τουλάχιστον 3ετη (από 3 ως πληρη χρόνο χειρουργικής)

Και αυτό γιατί θεωρείται οτι αφού εχεις κάνει τον πρωτο χρόνο χειρουργικής ,οφειλεις να συνεχίσεις στο 2ο και 3ο της εκπαίδευσης σου σε

νοσοκομείο που παρέχει αυτά τα έτη εκπαιδευσης (στη συγκεκριμένη περίπτωση,να δίνει τουλαχιστον 3 χρόνια,ωστε να ξεκινήσεις σαν "2ετής" χειρουργικής).

Ο συνολικός χρόνος δεν είναι θέμα αριθμητικής (πχ να περασεις από 3 νοσοκ που δίνουν 1 έτος) αλλά

συμπλήρωσης 1ου,2ου, 3ου κοκ έτους της εκπαίδευσης σου κατα τη διάρκεια ειδικότητας.

[Όσον αφορά στη δήλωση στις λίστες, μετά το διορισμό στο πρωτο νοσοκομείο , καταθέτεις τα χαρτιά για συνέχιση ειδικότητας στο δευτερο νοσοκομείο,

όχι συγχρόνως γιατι είναι διπλοεγγραφή)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

συναδελφοι ερωτηση απο εναν μελλοντα ορθοπ........

θελω να καθυστερησω τον διορισμο μου στο τελικο κομματι της ειδικοτητας στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο.ο λογος ειναι οτι θα θελα να παραμεινω στην επαρχια που ειμαι γιατι εκπαιδευτικα τα πραγματα ειναι σχεδον τελεια....!

το θεμα ειναι οτι απο τη περιφερεια μου ξαναζητουν το πιστοποιητικο χειρουργικης ενω το επαρχιακο νοσοκομειο ανηκει στο ιδιο γραφειο πλεον και το ειχα προσκομισει οταν διοριστικα στην ορθοπ του μικρου νοσοκομειου...μου ειπαν οτι ο καθε διορισμος ειναι και ξεχωριστος φακελος.

μου ειπαν οτι αν δεν προσκομισω το πιστοποιητικο θα διοριστει ο επομενος στη σειρα και εγω δε θα χασω τη θεση μου.

εχει καποιοσ σας αναλογη εμπειρια?δηλαδη οποιοσ δεν προσκομιζει πιστοποιητικο δεν χανει τη θεση του και απλα μπαινει ο επομενοσ?......πιστευετε οτι αν δε το προσκομισω δεν κινδυνευω να απωλεσω τη σειρα μου......?

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.