Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πήρα πτυχίο τον Ιούλιο του 2010. Δήλωσα πλήρη ειδικότητα Παθολογίας (5 έτη) με την προοπτική αν μείνω Ελλάδα να την κάνω, αν πάω έξω να κάνω Γάστρο.

Στην τελευταία προκήρυξη, χωρίς να έχω κοιμηθεί με αράπη, πήρα άγονο με 3 μόρια. Οπότε με έβαλε ο διάολος να πάω να δηλώσω σήμερα, με την βεβαίωση λήψης άγονου, 2 έτη Παθολογίας (στο ίδιο νοσοκομείο με προηγουμένως) και 4 έτη Γάστρο (στο ίδιο νοσοκομείο με προηγουμένως).

Πάντα όμως έχοντας την ανασφάλεια για το αν οι διορισμοί κυλήσουν ομαλά μελλοντικά και ξεκινήσω Παθολογία επίσημα το 2015, ανεπίσημα το 2013 (έχουν φύγει πολλοί προηγούμενοι από μενα για έξω) και Γάστρο το 2018.

Στο ερώτημά μου για το αν μπορώ, πρίν φύγουν τα χαρτια μου από την διεύθυνση υγείας προς υπουργείο για την Παθολογία, να διαγραφώ από την λίστα της Γάστρο και να κάνω Παθολογία πλήρη, μου απάντησαν: " Δεν ξέρω". Εγώ τους είπα ότι αυτό γίνεται (όπως έχω ενημερωθεί από εδώ μέσα, αλλά και από φίλους)και αυτοί μου είπαν :"Ρώτα το υπουργείο".

Θα με ενδιέφερε αν έχει κανείς τον σχετικό νόμο, ώστε να τους τον επιδείξω, όταν ξαναπώ για να δηλώσω τελικά Γάστρο, καθότι σήμερα ήμουν επιφυλακτικός και δεν το έκανα.

Τροποποιήθηκε από Patsiaf
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήρα πτυχίο τον Ιούλιο του 2010. Δήλωσα πλήρη ειδικότητα Παθολογίας (5 έτη) με την προοπτική αν μείνω Ελλάδα να την κάνω, αν πάω έξω να κάνω Γάστρο.

Στην τελευταία προκήρυξη, χωρίς να έχω κοιμηθεί με αράπη, πήρα άγονο με 3 μόρια. Οπότε με έβαλε ο διάολος να πάω να δηλώσω σήμερα, με την βεβαίωση λήψης άγονου, 2 έτη Παθολογίας (στο ίδιο νοσοκομείο με προηγουμένως) και 4 έτη Γάστρο (στο ίδιο νοσοκομείο με προηγουμένως).

Πάντα όμως έχοντας την ανασφάλεια για το αν οι διορισμοί κυλήσουν ομαλά μελλοντικά και ξεκινήσω Παθολογία επίσημα το 2015, ανεπίσημα το 2013 (έχουν φύγει πολλοί προηγούμενοι από μενα για έξω) και Γάστρο το 2018.

Στο ερώτημά μου για το αν μπορώ, πρίν φύγουν τα χαρτια μου από την διεύθυνση υγείας προς υπουργείο για την Παθολογία, να διαγραφώ από την λίστα της Γάστρο και να κάνω Παθολογία πλήρη, μου απάντησαν: " Δεν ξέρω". Εγώ τους είπα ότι αυτό γίνεται (όπως έχω ενημερωθεί από εδώ μέσα, αλλά και από φίλους)και αυτοί μου είπαν :"Ρώτα το υπουργείο".

Θα με ενδιέφερε αν έχει κανείς τον σχετικό νόμο, ώστε να τους τον επιδείξω, όταν ξαναπώ για να δηλώσω τελικά Γάστρο, καθότι σήμερα ήμουν επιφυλακτικός και δεν το έκανα.

Συγνώμη...

Δηλαδή, αν το κατάλαβα καλά.

Ήσουν δηλωμένος για ενιαία Παθολογία, από τον Ιούλιο του 2010.

Επειδή κατάφερες να χτυπήσεις Άγονο,

ξύπνησε το "απωθημένο", με την καλή έννοια, για την Γαστρεντερολογία, και δηλώθηκες από την αρχή,

ακυρώνοντας, εννοείται, τη Δήλωσή σου εκείνη του 2010.

Όμως (...),

εκ των υστέρων διαπιστώνεις, οτι η παρούσα Αναμονή για Γαστρεντερολογία, είναι εντελώς απογοητευτική,

και λές,

"Γιατί ρε γαμώτο ξεγράφτηκα άδικα??? Ας ξαναγυρίσω στην Παθολογία..."

Έτσι είναι???...

Καταρχάς,

1)Μήπως να συνεννοηθείς, πολύ ανθρώπινα, με τον υπάλληλο που σε εξυπηρέτησε, και ενδεχομένως, λόγω και επικείμενου 3μέρου,

ΔΕΝ έχει στείλει τα χαρτία σου, επίσημα και οριστικά, στο Υπουργείο??

2)Αφού, κατά βάθος, σ'ενδιαφέρει η Γαστρεντερολογία (μακράν ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ από τη γενική Παθολογία...),

μήπως να δείς, τί Αναμονές παίζουν σε ολόκληρη την Επικράτεια???

Εγώ, στη θέση σου, αυτό θα έκανα...

Τροποποιήθηκε από anasMZ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ, στη θέση σου, αυτό θα έκανα...

Αναστάση μου, η διαφορά σου με τον συνάδελφο είναι ότι αυτός κάνει άγονο αγροτικό σε Π.Ι. ενώ εσύ έκανες σε Πλοίο.

Οι φουρτούνες μάλλον στο πέλαγος είναι ο λόγος που δεν κατάλαβες τι εννοεί ο συνάδελφος :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήρα πτυχίο τον Ιούλιο του 2010. Δήλωσα πλήρη ειδικότητα Παθολογίας (5 έτη) με την προοπτική αν μείνω Ελλάδα να την κάνω, αν πάω έξω να κάνω Γάστρο.

Στην τελευταία προκήρυξη, χωρίς να έχω κοιμηθεί με αράπη, πήρα άγονο με 3 μόρια. Οπότε με έβαλε ο διάολος να πάω να δηλώσω σήμερα, με την βεβαίωση λήψης άγονου, 2 έτη Παθολογίας (στο ίδιο νοσοκομείο με προηγουμένως) και 4 έτη Γάστρο (στο ίδιο νοσοκομείο με προηγουμένως).

Πάντα όμως έχοντας την ανασφάλεια για το αν οι διορισμοί κυλήσουν ομαλά μελλοντικά και ξεκινήσω Παθολογία επίσημα το 2015, ανεπίσημα το 2013 (έχουν φύγει πολλοί προηγούμενοι από μενα για έξω) και Γάστρο το 2018.

Στο ερώτημά μου για το αν μπορώ, πρίν φύγουν τα χαρτια μου από την διεύθυνση υγείας προς υπουργείο για την Παθολογία, να διαγραφώ από την λίστα της Γάστρο και να κάνω Παθολογία πλήρη, μου απάντησαν: " Δεν ξέρω". Εγώ τους είπα ότι αυτό γίνεται (όπως έχω ενημερωθεί από εδώ μέσα, αλλά και από φίλους)και αυτοί μου είπαν :"Ρώτα το υπουργείο".

Θα με ενδιέφερε αν έχει κανείς τον σχετικό νόμο, ώστε να τους τον επιδείξω, όταν ξαναπώ για να δηλώσω τελικά Γάστρο, καθότι σήμερα ήμουν επιφυλακτικός και δεν το έκανα.

Λοιπόν.....επιβεβαίωσα αυτό που σου είπα και τηλεφωνικά.

Έχεις κάνει αίτηση για πλήρη παθολογία.

Πήρες άγονο αγροτικό και με δεδομένο το δικαίωμα που σου δίνει για δεύτερη αίτηση θέλεις να κάνεις τελική ειδικότητα γαστρεντερολογία.

Μετατρέπεις πρώτα την αίτηση παθολογίας από πλήρη σε μερική (2 έτη) και μετά κάνεις αίτηση για τα 4 έτη γαστρεντερολογίας (να προηγείται η μετατροπή της αίτησης για παθολογία από την αίτηση για γαστρεντερολογία ώστε να μη φαίνεσαι ότι έχεις δηλώσει δύο ειδικότητες πλήρης).

Τώρα το βασικό ερώτημα...

Έχεις δικαίωμα να αλλάξεις την αίτησή σου για παθολογία από δύο χρόνια σε πλήρη αφού το νοσοκομείο στο οποίο δήλωσες δίνει τη δυνατότητα άσκησης για πλήρη παθολογία και μέχρι πότε μπορείς να κάνεις την αλλαγή αυτή;

Έχεις το δικαίωμα να αλλάξεις το χρόνο που ζητάς για ειδίκευση μέχρι την παραμονή που θα στείλει το φάκελο η νομαρχία στο υπουργείο (εγώ ήξερα ότι αυτή την αλλαγή μπορείς να την κάνεις ακόμα και όταν τα χαρτιά σου είναι στο υπουργείο, πριν τα υπογράψει ο γενικός γραμματέας).

Εφόσον σταλούν τα χαρτιά σου στο υπουργείο η μόνη τροποποίηση που μπορεί να γίνει είναι να αιτηθείς λιγότερο χρόνο ειδίκευσης, αυτό γίνεται και κατά τη διάρκεια της ειδικότητας φυσικά.

Θερμή παράκληση, δώσε το link στην υπάλληλο της νομαρχίας σου μήπως και μάθει τη δουλειά της πριν τη συνταγιοδότησή της. :P

Και το βασικότερο.....ΑΠΑΝΤΑΜΕ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο, ευχαριστώ πολύ. Ειλικρινά.

Α) Εφημερεύω σαν σκύλος, διανύοντας το δεύτερο σερί 24h εφημερίας, και δεν έχω κινητό πάντα μαζί μου.

Β) Επιφυλάσσομαι να σου τηλ όταν πάω σπίτι μου, δηλαδή Κυριακή μεσημέρι(!), ώστε να σου μιλήσω πιο άνετα.

Eυχαριστώ και πάλι.

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος γνωρίζει αν σε περίπτωση που κάποιος έχει δηλώσει Παθολογία με τελικό στόχο Παθολογία, και εν συνεχεία, αλλάξει την τελική στόχευση σε άλλη ειδικότητα που απαιτεί άσκηση Παθολογίας μικρότερη των 5 ετών (και στο ίδιο Νοσοκομείο), αλλάζει ο αρχικός αριθμός Πρωτοκόλλου; Αν κάποιος συνάδελφος, έχει τη σχετική νομοθεσία (εγκύκλιο, ΦΕΚ,νόμο), παρακαλώ ας απαντήσει.. Ευχαριστώ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για φίλο που άλλαξε από Ψυχιατρική σε Νευρολογία (δηλ ήθελε 9 μήνες παθολογίας αντί για 6) δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Νομίζω απλά χρειάστηκε μια υπεύθυνη δήλωση.

Τροποποιήθηκε από dimpapanik
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διατήρησε το αρχικό πρωτόκολλο γνωρίζεις; Έχεις υπόψη σου κάποια σχετική εγκύκλιο;

Αν δεν κάνω λάθος σε προηγούμενο post σου είχες την ίδια απορία διότι αρχικά είχες δηλώσει ειδική παθολογία και στη συνέχεια το άλλαξες σε νευρολογία. Η εγκύκλιος της νομαρχία Αθηνών αναφέρει:

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ

1Για τους ιατρούς που έχουν υποβάλλει διαδοχικές αιτήσεις για το προκαταρκτικό στάδιο θα ληφθεί υπόψη για την κατάταξη τους ημερομηνία υποβολής της αίτηση τους που εκκρεμούσε την 02-08-10 και όχι τυχόν προγενέστερη. (Σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις κάθε νέα αίτηση σε αντίστοιχο στάδιο ειδίκευσης ακυρώνει αυτοδίκαια την προηγούμενη –συνεπώς δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν διαγεγραμμένες αιτήσεις ως κριτήριο αρχαιότητας) .Σε περίπτωση που υπέβαλαν νέα αίτηση για προκαταρκτικό στάδιο μετά την 02-08-10 θα ισχύσει σαν κριτήριο αρχαιότητας η προγενέστερη αίτηση που εκκρεμούσε την 02-08-10 γιατί με τη νέα νομοθετική ρύθμιση επανερχόμαστε στο καθεστώς που ίσχυε στις λίστες την 02-08-10 και ακυρώνονται όλες οι μεταγενέστερες αιτήσεις.

2.Για τους ιατρούς που πριν της 02-08-10 άλλαξαν τον αιτούμενο χρόνο ειδίκευσης τους σε προκαταρκτικό στάδιο με αποτέλεσμα να αλλάξουν και τελική ειδικότητα .θα ληφθεί υπόψη για την κατάταξη τους η αρχική ημερομηνία υποβολής της αίτησης που τροποποίησαν.3.Για τους ιατρούς που επιδιώκουν την απόκτηση ειδικότητας της ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ και την 02-08-10 εκκρεμούσαν παράλληλα 2 αιτήσεις τους για το δεύτερο και τρίτο στάδιο ειδίκευσης θα ληφθεί υπόψη για την κατάταξη τους η αρχαιότερη ημερομηνία υποβολής αίτησης ανάμεσα στις δύο.

4.Για τους ιατρούς που έχουν αναγνωρίσει στάδιο ειδίκευσης από το ΚΕ.Σ.Υ. ή με πιστοποιητικό ειδίκευσης από την Κύπρο χωρίς να έχουν υποβάλλει αίτηση για το συγκεκριμένο στάδιο ειδίκευσης ισχύει σαν αρχαιότητα η ημερομηνία έκδοσης του πιστοποιητικού της αναγνώρισης ή του πιστοποιητικού από την Κύπρο αντίστοιχα

5.Για τους ιατρούς που επιδιώκουν την απόκτηση των ειδικοτήτων ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ και ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ σε περίπτωση που δεν υπέβαλαν αίτηση για το πρώτο προκαταρκτικό στάδιο αλλά κατευθείαν για το δεύτερο και τρίτο(και τέταρτο για την ΦΥΣΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ) κάνοντας χρήση των διατάξεων περί αναγνώρισης προϋπηρεσίας από την εκπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου ισχύει σαν αρχαιότητα αυτού του σταδίου η πρώτη μέρα μετά την ολοκλήρωση του αγροτικού.

6.Για τους ιατρούς-που επιδιώκουν ειδικότητα 3 σταδίων-και είχαν αναγνωρίσει το δεύτερο στάδιο ειδίκευσης από το ΚΕ.Σ.Υ.ή με πιστοποιητικό από Κύπρο- με αποτέλεσμα κατόπιν του διορισμού τους στο πρώτο προκαταρκτικό στάδιο να δηλώσουν απευθείας το κύριο στάδιο ειδίκευσης σαν αρχαιότητα θα ληφθεί υπόψη η ημερομηνία υποβολής της αίτησης του πρώτου προκαταρκτικού σταδίου.

Επομένως για να κριθεί η παλαιότητά σου θα μετρήσει η αρχική ημερομηνία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ, αλλά σε περίπτωση αδυναμίας συνενόησης με τη Νομαρχία συνάδελφε, αυτό δεν τους αρκεί.. Γιατί αλλάζει η τελική στόχευση...Οπότε, ισχυρίζονται ότι ναι μεν εκκρεμούσε δήλωσή σου πριν τον Αύγουστο του '10, αλλά είχε τελικό στόχο Παθολογία, όχι Νευρολογία..Ενολίγοις, θεωρούν ότι βρήκες ευκαιρία να γίνεις Νευρολόγος κι ας κάνεις 2 χρόνια διατριβή Νευρολογία..Τέλοσπάντων, αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν εχει κάποιος συνάδελφος την εγκύκλιο που ορίζει ότι ο αρ. Πρωτοκόλλου διατηρείται όταν αλλάζεις την Παθολογία (ή όποια πήρη ειδικότητα) σε μερική με άλλο τελικό στόχο.. Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει κάτι, ας αποστείλει απάντηση..

Τροποποιήθηκε από γιατρίνα
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ, αλλά σε περίπτωση αδυναμίας συνενόησης με τη Νομαρχία συνάδελφε, αυτό δεν τους αρκεί.. Γιατί αλλάζει η τελική στόχευση...Οπότε, ισχυρίζονται ότι ναι μεν εκκρεμούσε δήλωσή σου πριν τον Αύγουστο του '10, αλλά είχε τελικό στόχο Παθολογία, όχι Νευρολογία..Ενολίγοις, θεωρούν ότι βρήκες ευκαιρία να γίνεις Νευρολόγος κι ας κάνεις 2 χρόνια διατριβή Νευρολογία..Τέλοσπάντων, αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν εχει κάποιος συνάδελφος την εγκύκλιο που ορίζει ότι ο αρ. Πρωτοκόλλου διατηρείται όταν αλλάζεις την Παθολογία (ή όποια πήρη ειδικότητα) σε μερική με άλλο τελικό στόχο.. Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει κάτι, ας αποστείλει απάντηση..

Eγώ αυτό που γνωρίζω είναι ότι όταν π.χ. θέλεις να κάνεις Ενδοκρινολογία και χρειάζονται 2 έτη Παθολογία και τα δηλώνεις σε Νοσοκομείο που δίνει πλήρη Παθολογία μπορείς μετά τον διορισμό σου να αλλάξεις στόχο

και να συνεχίσεις πλήρη Παθολογία.

Τώρα με τις συγκεκριμένες ειδικότητες ( Νευρολογία,Ψυχιατρική,Παιδοψ.και ΦΙΑΠ << ισχύει>> ότι πεί ο κύριος της Νομαρχίας ή όπως αυτός κρίνει,αρκεί να μην θιχτούν τα παιδιά των καθηγητάδων.

΄Στην Νευρολογία Ψυχιατρική και Παιδοψ. παίρνεις σειρά με ημ.δήλωσης,στην ΦΙΑΠ με ημερ.διορισμού, άλλοι με ημερομ.ολοκλήρωσης αγροτικού και άλλοι όταν πήραν πτυχίο.

Τώρα εσένα θα σε βοηθήσει μόνο ο θεός.Εκτός και αν πας στο Υπουργειο και τα κάνεις λίμπα.

Πάντως σε μένα όταν έθεσα αυτές τις απορίες μου στην κ.Προισταμένη του Υπουργειου μου είπε να θέσω τις ερωτήσεις μου με αίτημά μου γραπτώς.

ΘΑ ΤΙΣ ΘΕΣΩ ΟΜΩΣ ΝΟΜΙΚΩΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπάμαι που θα το πω, αλλά στο υπουργείο δε θα βγάλεις άκρη.

Έχω πάει 3 φορές στο τμ. ειδικοτήτων της Αττικής. Εκτός του ότι είναι αγενέστατοι, ανέτρεχαν στο έγγραφο της Νομαρχίας Αθηνών για την ερμηνεία του νόμου.

Θα ήταν καλό να υποβάλεις γραπτά το αίτημα σου όπως αναφέρθηκε παραπάνω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, αν ήταν κάποια άλλη ειδικότητα πχ από Δερματολογία (1χρ) σε Καρδιολογία η ενδοκρινολογία δε θα είχες κανένα πρόβλημα. Επίσης απ ότι ξέρω θα έπρεπε και σ'αυτή την περίπτωση να αλλάξεις την αίτηση σου πριν το διορισμό έστω και την τελευταία μέρα πριν προταθείς από τη νομαρχία.

Τώρα φοβάμαι ότι θα σε κατατάξουν σε κάποια από τις κατηγορίες του νέου νόμου.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3- Οι ιατροί που οι αιτήσεις τους εκκρεμούσαν για ειδίκευση στο πρώτο προκαταρκτικό στάδιο της ειδικότητας (δεύτερο για την Φυσική Ιατρική) την 02-08-10.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3- από 28-03 έως 15-04

Οπότε δες το οπωσδήποτε αυτές τις ημέρες γιατί αν είναι δεν πρέπει να χάσεις την προθεσμία υποβολής αίτησης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι ευχαριστώ,

γνωρίζω για τις ημερομηνιές αλλά ψάχνω αυτή την εγκύκλιο (αλλαγή χρόνου ειδίκευσης) για να μπορεσω να συνεννοηθώ με τις κυρίες της Νομαρχίας ..

και παλι ευχαριστώ..

Τροποποιήθηκε από γιατρίνα
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατρίνα, όπως σου ανέφερα και στο π.μ. και όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμά μου μπορείς να αλλάξεις το χρόνο ειδίκευσης μία ημέρα πριν φύγουν τα χαρτιά σου από τη νομαρχία στο υπουργείο. Αυτό όμως έχει διαφορά με την ειδικότητά σου που είναι σχετική με το τελευταίο νόμο για τις αλλαγές στις τέσσερις ειδικότητες.

Την εγκύκλιο που αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα μπορείς να τη ζητήσεις από τον κύριο Γαρουφαλλάκη στη δ/νση υγείας της νομαρχίας Αθηνών ή από τα γραφεία ειδικοτήτων του υπουργείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατρίνα, όπως σου ανέφερα και στο π.μ. και όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμά μου μπορείς να αλλάξεις το χρόνο ειδίκευσης μία ημέρα πριν φύγουν τα χαρτιά σου από τη νομαρχία στο υπουργείο. Αυτό όμως έχει διαφορά με την ειδικότητά σου που είναι σχετική με το τελευταίο νόμο για τις αλλαγές στις τέσσερις ειδικότητες.

Την εγκύκλιο που αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα μπορείς να τη ζητήσεις από τον κύριο Γαρουφαλλάκη στη δ/νση υγείας της νομαρχίας Αθηνών ή από τα γραφεία ειδικοτήτων του υπουργείου.

ευχαριστώ..

συνάδελφε, δεν έχει διαφορά με το νέο νόμο.. Τη διαφορά την κάνουν οι ερμηνείες των Νομαρχιών..εφόσον προ της ψήφισής του νόμου αυτού ίσχυε δυνατότητα αλλαγής τελικής στόχευσης, όποτε μεταγενέστερα χρονικά και αν γινόταν αυτή πριν το διορισμό σου στην Παθολογία, χωρίς να χάνεις τη σειρά αρχικής δήλωσης, γιατί να συγχέεται αυτό το δικαίωμα με το χρονικό πλαίσιο του Αυγούστου του '10, το οποίο εξάλλου αφορά όσους είχαν "ξεμπερδέψει" με τα της Παθολογίας, και όχι όσους ήταν σε λίστες εν αναμονή Παθολογίας..

Τροποποιήθηκε από γιατρίνα
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον έχει δίκιο ο Τάσος.

Και μάλλον δεν ανήκεις ούτε στην κατηγορία 3 αφού η αίτηση σου στις 2/8 δεν αφορούσε την νευρολογία.

Από το site αυτό ( http://www.nada.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=145&Itemid=186&limit=1&limitstart=3 ) βρήκα τα παρακάτω

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΛΛΑΓΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Ή ΧΡΟΝΟΥ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ.

Καταθέτουν αίτηση και υπεύθυνη δήλωση για τις αλλαγές που επιθυμούν.

Αλλάζουμε τα στοιχεία στα βιβλία

Συντάσουμε πίνακα και διαβιβαστικό όπως όταν έχουμε αρχική αίτηση για ειδικότητα και ενημερώνουμε το υπουργείο.

ΛΟΙΠΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΛΛΑΓΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Ή ΧΡΟΝΟΥ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ.

Δικαιολογητικά:

Αίτηση προς την Διεύθυνση Υγείας

Υπεύθυνη δήλωση

Τροποποιήθηκε από dimpapanik
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι, τα έχω δει και εγώ αυτά, αλλά απο συναδέλφους (δέκα περιπτώσεις) γνωρίζω ότι σε δήλωση αλλαγής χρόνου ειδίκευσης διατήρησαν όλοι το αρχικό Πρωτόκολλο..Και στη δική μου περίπτωση κατά την αλλαγή, διατήρησαν το αρχικό Πρωτόκολλο,και σημειώθηκε απλά ένα Πρωτόκολλο πράξης στην υπεύθυνη δήλωση που έγινε τότε.. και τώρα το αναιρούν από τη Νομαρχία οπότε, ίδωμεν, τι θα πει και το Υπουργείο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα,

Βρισκομαι σε φαση αναμονης για το διορισμο σε εδικοτητα και θα ηθελα να ρωτησω τα παρακατω:

1. Τα χαρτια μου εχουν σταλει στο υπουργειο απο τη νομαρχια Θεσσαλονικης πριν ενα μηνα. Ποσο χρονο πρεπει να περιμενω για να ερθει ο διορισμος? Εχω αρχισει να ανυσηχω. Πρεπει να κανω κατι η απλα να περιμενω το διορισμο?

2. Τα δικαιολογητικα για εναρξη ειδικοτητας περιλαμβανουν και μια βεβαιωση εκπληρωσης η απαλλαγης αγροτικου. Για εμενα που δεν εχω κανει αγροτικο χρειαζεται καποια αναλογη βεβαιωση? Αν ναι, ποιος τη χορηγει αυτην τη βεβαιωση?

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Από τη στιγμή που στέλνει η νομαρχία τα χαρτιά σου στο υπουργείο, να περιμένεις το λιγότερο 2 μήνες (Μπορεί να ξεπεράσει και τους 3-4 μήνες).

2. Δε χρειάζεσαι καμία βεβαίωση ότι ΔΕΝ έχεις κάνει στο αγροτικό. Σε ρωτάνε στο νοσοκομείο ή/και κάνεις επιτόπου μια υπεύθυνη δήλωση (χρειάστηκε μόνο στο 1 από τα 2 νοσοκομεία που πήγα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν γνωρίζω αν έχει απαντηθεί, αλλά γνωρίζετε αν υπάρχει υπουργική απόφαση που να επιτρέπει την άσκηση τμήματος ειδικότητας (π.χ. ΜΕΘ κατά την ειδικότητα αναισθησιολογίας) σε άλλο νοσοκομείο -ακόμη και εξωτερικού- από αυτό που έχει τοποθετηθεί ο ειδικευόμενος κατόπιν ενιαίας τοποθέτησης;

Τροποποιήθηκε από gustavo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.