Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

εχω φιλο που δεν προσκομισε το πιστοποιητικο ολοκληρωσης της χειρουργικης και η θεση του για ειδικοτητα στην γυναικολογια ουτε χαθηκε ουτε χρειαστηκε να κανει ανακληση (ειναι στο εξωτερικο για ειδικοτητα πλεον)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να βγείς από τη λίστα αναμονής για συγκεκριμένο νοσοκομείο και να δηλώσεις εκ νέου ειδικότητα σε άλλο νοσοκομείο??? ευχαριστώ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πανεύκολο. Αν ανήκουν στην ίδια νομαρχία δεν χρειαζεται ουτε καινούργια δικαιολογητικά. Απλά πας εκεί και συμπληρώνεις την αιτηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Σε νοσοκομείο που προσφέρει μέχρι 2 χρόνια ενιαίας ειδικότητας, μπορούμε να αλλάξουμε τον αιτούμενο χρόνο ειδίκευσης από τα (maximum) 2ετη στο 1 ή 1,5 έτος χωρίς ''ποινές'' ?

Ή προτείνετε να το αφήσω στο maximum και να παραιτηθώ όταν και αν το κρίνω απαραίτητο όταν διοριστώ ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μονο που με ενδιαφέρει είναι να μην ''φάω΄΄ χωρίς λόγο 2 χρονια στο 1ο νοσοκομείο ΑΝ δεν αξίζει και μείνει λιγότερος χρόνος στο 2ο που έχει από εμπειρίες συναδέλφων πληρέστερη εκπαίδευση.

Μπορώ να αλλάξω την αίτηση μου από 2 έτη σε 1 ή 1,5 έτος ή θα μπω στο τέλος της λιστας ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν αλλάζει ο χρόνος που ζητάς να εκπαιδευτείς σε μερικό ειδικό μέρος. Απλά όταν θεωρήσεις ότι πρέπει να φύγεις, παραιτείσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά! Να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση. Σε ένα μήνα ανοίγει η θέση μου σε νοσοκομείο με πλήρη ειδικότητα Παθολογία. Μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου εκ νέου σε άλλο νοσοκομείο πάλι πλήρους ειδικότητας -Πανεπιστημιακό αυτή τη φορά- για να κάνω όσο προλάβω και σε εκείνο και να τελειώσω εκεί????? (κανονικά να καταθέσω τα χαρτιά μου και εκεί και άμα το προλάβω έχει καλώς)

Είμαι Παπανικολάου και Θέλω να κάνω κομμάτι στο Ιπποκράτειο.

Τροποποιήθηκε από Nikos stam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απαγορευεται να εχεις αιτησεις για 2 νοσοκομεια που δινουν πληρη ειδικοτητα ταυτοχρονα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι ταυτόχρονα! Με το που με καλέσουν και διοριστώ στο πρώτο δεν μπορώ να αφήσω να τρέχει μία ακόμη αναμονή για το δεύτερο? Και αν δω ότι αργεί πάρα πολύ πολύ απλά διαγράφομαι από τη λίστα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι ταυτόχρονα! Με το που με καλέσουν και διοριστώ στο πρώτο δεν μπορώ να αφήσω να τρέχει μία ακόμη αναμονή για το δεύτερο? Και αν δω ότι αργεί πάρα πολύ πολύ απλά διαγράφομαι από τη λίστα!

καλο!!!!!!! και γιατι να μην δηλωσεις σε αλλα 5 που δινουν πληρη ειδικοτητα?

καλα περαν της πλακας και αυτο απαγορευεται.

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Γεια σας γνωριζει καποιος ποια ειναι τα απαραιτητα δικαιολογητικα που πρεπει να προσκομησει καποιος αλλοδαπος (απο χωρα εντος ΕΕ) για εναρξη ειδικοτητας στην Ελλαδα? χρειαζεται καποιο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας και αν ναι απο ποιον φορεα διενεργουνται οι εξετασεις? ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ- Κατάργηση της υποχρέωσης υποβολής πρωτοτύπων ή επικυρωμένων αντιγράφων εγγράφων

Με το άρθρο 1 του ως άνω νόμου καταργείται, εφεξής, η υποχρέωση υποβολής πρωτοτύπων ή επικυρωμένων αντιγράφων των εγγράφων που

έχουν εκδοθεί από τις δημόσιες υπηρεσίες και τους φορείς που υπάγονται στη συγκεκριμένη ρύθμιση και πλέον το Δημόσιο υποχρεούται να
αποδέχεται τα απλά, ευανάγνωστα φωτοαντίγραφα των εγγράφων αυτών.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα! να κάνω μια χαζή ερώτηση? Αίτηση για ειδικότητα (πχ γενικό μέρος) μπορώ να κάνω σε όσες διευθύνσεις υγείας θέλω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για το γεν μερος σε μια, για το ειδικο μερος μπορεις να κανεις αιτηση ταυτοχρονα σε ενα νοσ που δινει πληρη κ ενα αλλο που δινει μερος της ειδικοτητας . . .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για το γεν μερος σε μια, για το ειδικο μερος μπορεις να κανεις αιτηση ταυτοχρονα σε ενα νοσ που δινει πληρη κ ενα αλλο που δινει μερος της ειδικοτητας . . .

σ ευχαριστώ πολύ..... emlookaround

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα παιδιά !! Έχω μια πολύ βασική απορία. Ενδιαφέρομαι για γεν.παθολογία πήρα στις διευθύνσεις υγείας, πήρα και στο υπ. υγείας και μου είπαν κάτι απλά θέλω να μου το επιβεβαιώσετε και 'σεις....
Μου είπαν πως για γενική παθολογία και για γενική χειρουργική, δεν δικαιούσαι να δηλώσεις ταυτόχρονα ένα νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα και ένα άλλο νοσοκομείο που δίνει 2-3 χρόνια ειδικότητας, και αν θέλω να δηλώσω νοσοκομείο που δίνει μερική και να κάνω συνέχιση ειδικότητας κάπου που δίνει πλήρη πρέπει ΠΡΩΤΑ να διοριστώ σ'αυτό που κάνω την μερική και μετά να κάνω τα χαρτιά μου γ'αυτό που δίνει πλήρη!! Δηλαδή με λίγα λόγια εγώ δεν δικαιούμαι να δηλώσω 2 νοσοκομεία ταυτόχρονα (1 πληρη - 1 μερικη) όπως άλλες ειδικότητες! εσεις τι ξέρετε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα παιδιά !! Έχω μια πολύ βασική απορία. Ενδιαφέρομαι για γεν.παθολογία πήρα στις διευθύνσεις υγείας, πήρα και στο υπ. υγείας και μου είπαν κάτι απλά θέλω να μου το επιβεβαιώσετε και 'σεις....

Μου είπαν πως για γενική παθολογία και για γενική χειρουργική, δεν δικαιούσαι να δηλώσεις ταυτόχρονα ένα νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα και ένα άλλο νοσοκομείο που δίνει 2-3 χρόνια ειδικότητας, και αν θέλω να δηλώσω νοσοκομείο που δίνει μερική και να κάνω συνέχιση ειδικότητας κάπου που δίνει πλήρη πρέπει ΠΡΩΤΑ να διοριστώ σ'αυτό που κάνω την μερική και μετά να κάνω τα χαρτιά μου γ'αυτό που δίνει πλήρη!! Δηλαδή με λίγα λόγια εγώ δεν δικαιούμαι να δηλώσω 2 νοσοκομεία ταυτόχρονα (1 πληρη - 1 μερικη) όπως άλλες ειδικότητες! εσεις τι ξέρετε?

ακριβως οπως σου το ειπανε ειναι.

ο νομος που επιτρεπει την ταυτοχρονη δηλωση σε 2 νοσοκομεια στις πληρεις ειδικοτητες εξαιρουσε την ειδικοτητα της παθολογιας και της χειρουργικης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρω ότι μπορεί να κάνω κατάχρηση του χρόνου σου αλλά έχω άλλες 2 τελευταίες απορίες !!

α) Διάβασα ένα post με φεκ πιο πάνω που λέει ότι δεν χρειάζεται επικύρωση του πτυχίου ή οποιουδήποτε άλλου δημοσίου εγγράφου για κατάθεση... Δηλαδή η Διεύθυνση υγείας σύμφωνα με αυτό το φεκ δεν μπορεί να μην δεν δεχθεί το ευανάγνωστο αντίγραφο του πτυχίου αν δεν είναι επικυρωμένο, σωστά?

β) Σύμφωνα με το νέο νόμο του Νοεμβρίου 2013 μου είπαν (πως για εμάς που θα ορκιστούμε τώρα) ότι για να δώσουμε εξετάσεις ειδικότητας πρέπει να κάνουμε αγροτικό..!! (Αν γνωρίζεις φυσικά), έστω ότι ξεκινάω το αγροτικό, κάνω 7 από τους 12 μήνες και ανοίγει η θέση μου για ειδικότητα..!! Πάω στην ειδικότητα και αφού την ολοκληρώσω έχω το δικαίωμα να συνεχίσω το αγροτικό δλδ τους 5 μήνες που μου έμειναν και μετά να δώσω τις εξετάσεις για ειδικότητα, ή πρέπει να κάνω το αγροτικό πριν ολοκληρώσω την ειδικότητα (πράγμα που σημαίνει διακοπή ειδικότητας για συνέχιση αγροτικού-> ολοκλήρωση αγροτικού -> και μετά συνέχιση ειδικότητας) Ξέρεις τι ισχύει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρω ότι μπορεί να κάνω κατάχρηση του χρόνου σου αλλά έχω άλλες 2 τελευταίες απορίες !!

α) Διάβασα ένα post με φεκ πιο πάνω που λέει ότι δεν χρειάζεται επικύρωση του πτυχίου ή οποιουδήποτε άλλου δημοσίου εγγράφου για κατάθεση... Δηλαδή η Διεύθυνση υγείας σύμφωνα με αυτό το φεκ δεν μπορεί να μην δεν δεχθεί το ευανάγνωστο αντίγραφο του πτυχίου αν δεν είναι επικυρωμένο, σωστά?

β) Σύμφωνα με το νέο νόμο του Νοεμβρίου 2013 μου είπαν (πως για εμάς που θα ορκιστούμε τώρα) ότι για να δώσουμε εξετάσεις ειδικότητας πρέπει να κάνουμε αγροτικό..!! (Αν γνωρίζεις φυσικά), έστω ότι ξεκινάω το αγροτικό, κάνω 7 από τους 12 μήνες και ανοίγει η θέση μου για ειδικότητα..!! Πάω στην ειδικότητα και αφού την ολοκληρώσω έχω το δικαίωμα να συνεχίσω το αγροτικό δλδ τους 5 μήνες που μου έμειναν και μετά να δώσω τις εξετάσεις για ειδικότητα, ή πρέπει να κάνω το αγροτικό πριν ολοκληρώσω την ειδικότητα (πράγμα που σημαίνει διακοπή ειδικότητας για συνέχιση αγροτικού-> ολοκλήρωση αγροτικού -> και μετά συνέχιση ειδικότητας) Ξέρεις τι ισχύει?

α) σωστα. καλο ειναι βεβαια να εχεις μαζι σου και το πρωτοτυπο, γιατι στην Ελλαδα ειμαστε.....

β) ο νομος λεει οτι για να αποκτησεις ιατρικη ειδικοτητα χρειαζεται Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου ή νόμιμης απαλλαγής από αυτήν, χορηγούμενη από το Υπουργείο Υγείας. το ποτε θα το κανεις τους ειναι αδιαφορο.

καλυτερα ομως να εχεις ξεμπερδεψει νωρις με το αγροτικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ'ευχαριστώ πολύ.!
Ναι και εγώ θέλω να χω τελειώσει με το αγροτικό πριν την ειδικότητα, αλλά στην λίστα έχει ήδη άτομα με χρονολογική παράταση και άτομα που είναι Γερμανία και ανοίγουν κάποιες θέσεις στο μεταξύ...

Οπότε στο ενδεχόμενο που με φωνάξουν στους 7 μήνες του αγροτικού μου και υπολείπομαι των 5 μηνών δεν υπάρχει περίπτωση να χω πρόβλημα στο να το συνεχίσω μετά την ειδικότητα το αγροτικό?? (έστω και αν μου κοστίσει καθυστέρηση των εξετάσεων ειδικότητας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.