Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

Οπότε στο ενδεχόμενο που με φωνάξουν στους 7 μήνες του αγροτικού μου και υπολείπομαι των 5 μηνών δεν υπάρχει περίπτωση να χω πρόβλημα στο να το συνεχίσω μετά την ειδικότητα το αγροτικό?? (έστω και αν μου κοστίσει καθυστέρηση των εξετάσεων ειδικότητας)

εφοσον αφησεις το αγροτικο λογω εναρξης ειδικοτητας εχεις δικαιωμα να ξαναδηλωσεις αργοτερα για αγροτικο χωρις να χασεις τα μορια σου.

αρα ναι δεν θα χεις προβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

β) ο νομος λεει οτι για να αποκτησεις ιατρικη ειδικοτητα χρειαζεται Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου ή νόμιμης απαλλαγής από αυτήν, χορηγούμενη από το Υπουργείο Υγείας.

Δηλαδή με λίγα λόγια αυτό τι σημαίνει; Δηλαδή πότε η απαλλαγή από το αγροτικό θεωρείται νόμιμη; Εν τέλει θα αναγκαστούμε όλοι όσοι αποφοιτήσουμε τώρα να κάνουμε αγροτικό για τη λήψη ειδικότητας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα χαρτιά που χρειάζεται για το αγροτικό ζητά και "Αντίγραφο ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ." από που χορηγείται και πόσο καιρό κάνω για την πάρω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα χαρτιά που χρειάζεται για το αγροτικό ζητά και "Αντίγραφο ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ." από που χορηγείται και πόσο καιρό κάνω για την πάρω?

  1. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ

(σημ. ειναι απο το site του ιατρικου συλλογου Αθηνων)

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου είπαν πως άμα έχω τα χαρτιά που χρειάζονται μπορώ να κάνω την άδεια άσκησης επαγγέλματος όπου θέλω.!! ισχύει έτσι??

Τροποποιήθηκε από annaxanthop
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά, μια απορία κι εγώ με τη σειρά μου...

Έχω τελειωσει ιατρικη σχολη στην Πράγα και τώρα ετοιμάζω τα χαρτιά μου για να τα καταθέσω για παθολογία στην Ελλάδα. Η σφραγίδα της Χάγης χρειάζεται οπωσδήποτε στο αντίγραφο του πτυχίου ή αρκεί μονο η επίσημη μετάφραση; Επειδή θα αργήσω αρκετά αν χρειάζομαι και τη σφραγίδα και ίσως χάσω και καμιά πιθανότητα για θέση πιο νωρίς :/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη το γραφείο ειδικοτήτων όταν αντί για πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης λάβει μια αναγνώριση ειδικότητας απο το ΚΕΣΥ δε θα ψιλιαστεί κάτι ???? Παντος πουστιά ρε παιδάκι μου, και για τα παιδια της λίστας του ειδικού μέρους οχι μόνο του γενικού . . . .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά, έχω μια ''μια μικρή ερώτηση''. Από τις παραπάνω απαντήσεις, έχω σχετικά καλυφθεί, αλλά η επανάληψη μήτηρ μαθήσεως.

Λοιπόν, στην περίπτωση κάποιου συναδέρφου που έχει πάρει άγονο το 2010(το οποίο κ τελείωσε) , κ με αυτό έχει δηλώσει το ειδικό μέρος κ στη συνέχεια όταν άνοιξε η θέση της παθολογίας την δέχτηκε (για να πάρει αναβολή από το στρατό) κ μετά από μια εβδομάδα παραιτήθηκε για να ξεκινήσει παθολογία στο εξωτερικό κ τώρα πού έχει κάνει 18 μήνες παθολογίας θέλει να επιστρέψει στην πατρίδα, τι γίνεται??

1. Λογικά 18 μήνες παθολογία από ΚΕΣΥ+6 μήνες από αγροτικό αρκούν σαν προαπαιτούμενο για να ξεκινήσει το ειδικό όταν ανοίξει η θέση. Υπάρχει όμως κάποια παρανομία ή παρατυπία στην παραπάνω διαδικασία?

2. Με την αναγνώριση κ του χρόνου από το εξωτερικό, μπορεί να δηλώσει κ μικρό κομμάτι του ειδικού μέρους ή αυτό γίνεται μόνο μπαίνοντας στην παθολογία?

Ευχαριστώ.

Τροποποιήθηκε από KasidiAris
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΙΑΣ ΠΟΛΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ?ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΑΚΥΡΩΣΗΣ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?

Τροποποιήθηκε από edvoice
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γειά σας, έχω την εξής απορία: Θέλω να δηλώσω για παιδιατρική η οποία είναι ενιαία ειδικότητα και δικαιούσαι να δηλώσεις σε 2 νοσοκομεία απότι διάβασα, σε ένα που δίνει πλήρη και σε ένα που δίνει μερική ειδικότητα.Στις λίστες έχει κάποια νοσοκομεία που δίνουν μερική ειδικότητα 2 χρόνια. Έχει κάποια όμως που δίνουν μόνο το 6μηνο της νεογνολογίας. Τι γίνεται με αυτό? Δηλαδή μπορώ για μερική ειδικότητα να δηλώσω είτε σε ένα από αυτά που δίνουν 2 χρόνια είτε σε ένα από αυτά που δίνουν το 6μηνο νεογνολογίας? Ή δικαιούμαι να δηλώσω 3( 1 πλήρης, 1 μερική 2χρόνια και 1 το 6μηνο της νεογνολογίας)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προς edvoice

οχι δεν χρειαζεται,μπορεις και με υπευθυνη δηλωση/αιτηση που στελνεις και καλου-κακου παιρνεις και ενα τηλεφωνο να εισαι σιγουρος/η

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας :). Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που κάποιος παραιτηθεί από το γενικό κομμάτι της ειδικότητας με σκοπό να το συνεχίσει σε άλλο νοσοκομείο, η δήλωση για το ειδικό εξακολουθεί να ισχύει ??

4η & 5η σελίδα

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=24068

καλησπερα! Ηθελα να ρωτησω αν αυτο ισχυει ακομα. Αν δηλαδη ξεκινησει καποιος σημερα για ενα χρονο χειρ και στο 6μηνο παραιτηθει και παει εξωτερικο για ενα-δυο χρονια , μπορει μετα να γυρισει και να κανει αλλους 6 μηνες χειρ χωρις να εχει αποσυρει την αιτηση του για το ειδικο και αρα να μην εχει αυξηθει η αναμονη του? Το χαρτι οτι τελειωσες το ειδικο μερος ομως θα εχει αλλη ημερομηνια απο αυτη που υποτιθεται οτι θα επρεπε να εχει... αυτο δεν ειναι προβλημα? Επισης οταν ξαναδηλωσεις τους εναπομειναντες 6μηνες χειρ ουσιαστικα εχεις 2 αιτησεις να τρεχουν, αυτο δεν ειναι προβλημα? Η΄ απλα ελπιζεις οτι δε θα σε βρουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, παιδιά τι εννοούν κάποια νοσοκομεία όταν λένε ότι δίνουν πλήρη ειδικότητα; Για ογκολογία δεν πρέπει να κάνεις 2 χρόνια γενικό κομμάτι παθολογία και μετά ειδικό ογκολογία;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοουν οτι δινουν ολα τα χρονια του ειδικου μερους, οχι το γενικο μερος. Π.χ. για ογκολογια μονο το κομματι της ογκολογιας, οχι της παθολογιας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σας. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω και εγώ. Έχει 6 μήνες που ξεκίνησε σε νοσοκομείο για πλήρη ειδικότητα παθολογίας. Τον τελευταίο μήνα μου έχουν μπει ιδέες για καρδιολογία (ναι το ξέρω ότι έχει αναμονή αλλά εκεί που είμαι δεν βλέπω πολλά ενδιαφέροντα περιστατικά). Δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν θέλω να αλλάξω ειδικότητα.

Θα πρέπει να δηλώσω στο παρών νοσοκομείο ότι αλλάζω ειδικότητα και μετά να πάω στη Διεύθυνση υγείας δηλώνοντας το ειδικό μέρος της καρδιολογίας? ή μπορώ να δηλώσω το ειδικό μέρος και να μην ενημερώσω καθόλου το νοσοκομείο και ένα μήνα πριν κλείσω τη διετία να τους πω ότι φεύγω?

Και από την ανάποδη. Έστω ό,τι μου λένε ότι θα πρέπει να δηλώσω διετία και στην πορεία δω ότι η παθολογία και τα περιστατικά που έχουμε είναι ενδιαφέροντα και θέλω να συνεχίσω μπορώ να κάνω ξανά αίτηση για αλλαγή του χρόνου ειδίκευσης από 2 στα 5 χρόνια.

(ναι... καταλαβαίνω... πρέπει να αποφασίσω)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα, βλέπω ότι από τον Απρίλη του 2014 δεν χρειάζονται πια επικυρώσεις δημοσίων εγγράφων. Μ'αυτή τη λογική μπορεί να γράψει κάποιος συγκεντρωτικά τα δικαιολογητικά και την διαδικασία που ακολουθεί κανείς για να δηλώσει πλέον ειδικότητα. Και συγκεκριμένα, ξέρει κανείς αν έχουν σταλεί τα έγγραφα με fax τι άλλο πρέπει να κάνεις μετά για να ολοκληρωθεί η διαδικασία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το χαρτί που λαμβάνεις με τηλεομοιοτυπία (fax) δεν θεωρείται αντίγραφο...Ρωτησες και σου είπαν δέχονται δημόσια έγγραφα-δικαιολογητικά που έχουν σταλεί με fax;; Δέχονται σίγουρα αντίγραφα (καθαρές φωτοτυπίες) χωρίς επικύρωση.

Τα δικαιολογητικά μπορείς να τα μαθεις απευθείας απο Νομαρχία του κάθε νομού (Διεύθυνση Υγειας-Λίστες ειδικοτήτων), γιατι υπάρχουν μικροδιαφορές.

Τροποποιήθηκε από snel
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια! Ηθελα να ρωτησω, εχω αναβολη απο το στρατο, για λογους υγειας, μεχρι τον Ιουνιο του 2016. Τον Ιουνιο του 16 θα περασω παλι απο επιτροπη και λογικα θα παρατεινω την στρατιωτικη αναβολη μου, περαν του χρονου που απαιτειται για την εκπληρωση της ειδικοτητας μου. Μπορω να ξεκινησω ειδικοτητα τωρα (να διοριστω δηλαδη σε νοσοκομειο)? ( η ειδικοτητα που θελω ειναι ενιαια με 5ετη διαρκεια χωρις αναμονη). Ευχαριστω πολύ!

Τροποποιήθηκε από diogo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια! Ηθελα να ρωτησω, εχω αναβολη απο το στρατο, για λογους υγειας, μεχρι τον Ιουνιο του 2016. Τον Ιουνιο του 16 θα περασω παλι απο επιτροπη και λογικα θα παρατεινω την στρατιωτικη αναβολη μου, περαν του χρονου που απαιτειται για την εκπληρωση της ειδικοτητας μου. Μπορω να ξεκινησω ειδικοτητα τωρα (να διοριστω δηλαδη σε νοσοκομειο)? ( η ειδικοτητα που θελω ειναι ενιαια με 5ετη διαρκεια χωρις αναμονη). Ευχαριστω πολύ!

Νομίζω ότι θέτεις την ερώτηση σε λάθος βάση.

Όταν πας να καταθέσεις τα χαρτιά σου για ειδικότητα απαιτείται εκτός των άλλων και Πιστοποιητικό τύπου Α (εκπλήρωσης στρατιωτικών υποχρεώσεων) ή Νόμιμη αναβολή με ημερομηνία να καλύπτει τη σύμβαση που υπογράφεις. Η βεβαίωση εργασίας που θα πάρεις περιλαμβάνει μια ημερομηνία λήξης σύμβασης. Που σημαίνει ότι μέχρι την ημερομηνία αυτή εσύ πρέπει να πληρείς εκπλήρωση ή απαλλαγή.

Πρέπει να ρωτήσεις λεπτομέριες στο Νοσοκομείο που θέλεις να δουλέψεις και όπου θα κάνεις τη δήλωση καθώς και στην αρμόδια Διεύθυνση Υγείας. Τι γνωρίζω; Συμφοιτητές μου που ξεκινήσανε να κάνουνε ειδικότητα με γενικό μέρος 2 χρόνια Παθολογία, πάνω στον χρόνο κάνανε αίτηση αλλαγής ειδικότητας. Τους επιτράπηκε ενώ δουλεύουνε στο Νοσοκομείο για αυτά τα 2 χρόνια Παθολογίας να είναι ταυτόχρονα δηλωμένοι (στο ίδιο μόνο Νοσοκομείο) στη λίστα αναμονής και για τον υπολοιπο 1 χρόνο (χρειάζονταν 3 χρόνια γενικό μέρος για τη νέα ειδικότητα). Φυσικά αν τελειώνανε τα δύο χρόνια πριν ανοίξει η θέση τους για τον υπόλοιπο 1 χρόνο, αναγκαστηκά θα περιμένανε στην αναμονή. Αλλά εν τω μεταξεί περνούσανε τα δύο χρόνια και η αναμονή για το υπόλοιπο 1 που θέλανε για να κλείσουνε γενικό μέρος έτρεχε.

Πιστεύω ότι αν παίξεις λίγο με αυτό θα μπορέσεις να διοριστείς για τουλάχιστον ένα χρόνο, και μετά ανάλογα με τη νέα απόφαση της επιτροπής να συνεχίσεις να δουλεύεις ή όχι. Είναι κρίμα να χάσεις αυτόν τον ένα χρόνο. Ψάξτο λίγο. Δεν ξέρω πολλές λεπτομέριες, αλλά γνωρίζω ότι γίνεται αυτό που σου είπα. Δήλωσε τον ένα χρόνο, και ενδεχομένως αν το επιτρέπει η Νομοθεσία βλέπεις τι μπορείς να κάνεις μετά. Ή δήλωσε απευθείας την εννιαία ειδικότητα σε Νοσοκομείο που προβλέπει ένα χρόνο (σαν μερικό), οπότε και η αναβολή σου θα καλύπτει τις συνθήκες τις σύμβασης εργασίας (απαλλαγή από στρατιωτικές υποχρεώσεις το συγκεκριμένο διάστημα).

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο ΦΕΚ B 27 - 14.01.2015 υπαρχει παραγραφος σχετικα με "Αντικατάσταση της Α9γ/38800/98 (ΦΕΚ.1232 τ.Β΄) απόφασης «ως προς τον τρόπο, διαδικασία και οργάνωση εκπαίδευσης γιατρών προς απόκτηση ειδικότητας και καθιέρωση δικ/κών για ανάληψη υπηρεσίας γιατρών για ειδίκευση στα Νοσοκομεία»

επειδη καταλαμβανει πολλες σελιδες δεν το ποσταρω ολοκληρο.
με μια πρωτη ματια δεν μπορω να καταλαβω τι αλλαγες μπορει να εχουν γινει (ειναι και προεκλογικη περιοδος)
οποιος εχει υπομονη ας το κοιταξει.
Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.