Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

όταν δηλώσω το επόμενο μέρος (τη πλήρη που απαιτεί 1 χρονο χειρουργική) και στην αίτηση για το ειδικό έχω δηλώσει ειδικότητα που απαιτεί παραπάνω από ένα χρόνο χειρουργική (πΧ νευροχειρουργική) δεν θα υπάρξει πρόβλημα????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

το επόμενο μέρος θα το δηλώσεις με τον αριθμό πρωτοκόλλου της απόφασης τοποθέτησης του πρώτου μέρους. Οπότε σε αυτή την απόφαση θα αναγράφεται ο χρόνος ειδίκευσης στο πρώτο μέρος και επομένως δεν θα μπορείς να δηλώσεις νευροχειρουργική.

Αν αλλάξεις το χρόνο που ζητάς για αρχικό μέρος πριν διοριστείς και ενώ έχει πάρει πρωτόκολλο η απόφαση τοποθέτησης τότε θα αλλάξει η υπουργική απόφαση (από ένα έτος χειρουργικής σε δύο) οπότε δεν θα μπορέσεις να δηλώσεις ειδικότητα που προαπαιτεί ένα έτος χειρουργικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ προσωπικά για παθολογία σκέφτομαι, οπότε δε μπορώ να κερδίσω αναμονή έτσι. Γιατί θέλω να μην περιμένω πολλά χρόνια. Οπότε μάλλον η μόνη μου επιλογή είναι το εξωτερικό. Ευχαριστώ πάντως για τη γρήγορη ανταπόκριση και τους δυό σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Γειά σας!Εχω δηλώσει παιδιατρική(1 χρόνο) στην επαρχία.Εχω στείλει με κουριερ τα χαρτιά μου και τα έχουν παραλάβει.Πρέπει να μου στείλουν από την αντίστοιχη νομαρχία αριθμό πρωτοκόλλου ή κάτι άλλο ή απλά τηλεφωνικά γίνεται η επιβεβαίωση;Ομως πως κατοχυρώνεται η θέση μου χωρίς να έχω έναν αριθμό πρωτοκόλλου;Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού τα έστειλες με κούριερ θα έπρεπε να ζητήσεις από την κούριερ (θα χρεωνόσουν και την επιστροφή) να παραλάβει τον αριθμό πρωτοκόλλου καθώς και την λίστα με τους συναδέλφους που βρίσκονται στη λίστα αναμονής. Τώρα δεν έχεις παρά να συνεννοηθείς τηλεφωνικά με τη δ/νση υγείας και να στείλεις την κούριερ να παραλάβει τον αριθμό πρωτοκόλλου καθώς και τη λίστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δες στο topic Δικαιολογητικά.

15 ημερολογιακές ημέρες στο ταχυδρομείο και 15 ημερολογιακές ημέρες να παρουσιαστείς από την ημέρα παραλαβής της απόφασης τοποθέτησης από το ταχυδρομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ Τασο!Ξερω οτι ειναι πολυσυζητημενο αλλα παντα...επικαιρο!Την απορια μου για το αν εχει σημασια ο τοπος μονιμης κατοικιας με το απο ποια νομαρχια θα βγαλω το πιστοποιητικο (αλλου εγω σε αγροτικο-αλλου η μονιμη κατοικια) φανταζομαι θα μου τη λυσει η νομαρχια!Φιλια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα στη λύσω και αυτή την απορία εγώ.

Το πιστοποιητικό υγείας το βγάζεις σε όποιο δημόσιο νοσοκομείο θέλεις ή κατάστημα Ι.Κ.Α.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Συγνωμη αν εχει απαντηθει ηδη η ερωτηση (ή ειναι αρκετα χαζη) αλλα εψαξα αρκετα. Οταν δηλωνεις το 2ο μερος μιας ειδικοτητας τα απαραιτητα δικαιλογητικα ειναι τα ιδια με αυτα που χρειαζονται και για το γενικο μερος συν τον αριθμο πρωτοκολλου της αποφασης διορισμου για το γενικο μερος? και αν ναι τον αριθμο πρωτοκολλου τον προμηθευομαστε σε γραπτη μορφη για να τον καταθεσουμε?πρεπει να παμε στο ΥΥΚΑ για να τον παραλαβουμε?

Τροποποιήθηκε από gadjim
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

καλημερα παιδια.

ειμαι σε αναμονη για παθολογια με τελικο στοχο νευρολογια.

ξερω οτι μολις αρχιζεις την παθολογια στην ελλαδα δηλωνεις τα υπολοιπα κοματια ειδικοτητας.στην αρχη της παθολογιας.

αν κανω την παθολογια στο εξωτερικο ποτε δηλωνω τα υπολοιπα κομματια?

προφανως οχι οταν αρχιζω την παθολογια στο εξωτερικο?

μηπως αφου γυρισω και αναγνωρισουν την παθολογια?ετσι ομως χανεις σε χρονο αναμονης...

ευχαριστω!

α)Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος αυτό παρακαλώ; Στην παραπάνω περίπτωση,σύμφωνα με τα νέα δεδομένα, η αναμονή για το εξάμηνο της Ψυχιατρικής τρέχει μαζί με την αναμονή για το ειδικό κομμάτι της Νευρολογίας.

Αυτό γίνεται αφού αναγνωριστεί το εννιάμηνο της Παθολογίας από το εξωτερικό;

β) Η προαναφερθείσα αίτηση είναι ουσιαστικά τριπλή; Δηλαδή, με το που ξεκινάω Παθολογία, κάνω μία αίτηση για Ψυχιατρική, μία για Νευρολογία μερική και μία για Νευρολογία πλήρη; Ή όταν λέει ότι γίνονται δύο αιτήσεις, εννοεί έναν από τους παρακάτω συνδυασμούς

1) αίτηση για ψυχιατρική και νευρολογία μερική ή

2) αίτηση για ψυχιατρική και νευρολογία πλήρη;

γ) Από τη στιγμή που αποφασίσω να κάνω την Παθολογία έξω, πρέπει να αποσύρω την αίτησή μου από την εδώ λίστα; Αν ναι, πότε; Αφού αναγνωριστεί το κομμάτι της Παθολογίας;

δ) Σε περίπτωση που γίνει και κομμάτι της Νευρολογίας έξω, όταν έρθει η σειρά μου εδώ σε νοσοκομείο που δίνει μερική, μπορώ αναγνωρίζοντας τα χρόνια έξω και αθροίζοντας τα εδώ με το κομμάτι της μερικής να ολοκληρώσω το κομμάτι της Νευρολογίας, χωρίς να συνεχίσω στο νοσοκομείο που δίνει την πλήρη;

Τροποποιήθηκε από ΙΡΙΔΑ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Υπάρχει στο ίντερνετ η "Αίτηση" για δήλωση ειδικότητας ώστε να την κατεβάσει κάποιος; Αν όχι αυτές τις αιτήσεις τις παίρνεις μόνο από τη Νομαρχία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αιτήσεις Ιατρικών Ειδικοτήτων (Νομαρχία Αθηνών)

όπου γράφει νομαρχία Αθηνών το σβήνεις και γράφεις τη νομαρχία που θα στείλεις τα δικαιολογητικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα μια βοήθεια στο εξής: όταν στο αρχικό στάδιο ειδικότητας (με δύο στάδια) απαιτείται άσκηση σε κάποιο τμήμα που δεν υπάρχει στο νοσοκομείο τοποθέτησης μας, τι γίνεται; Μας αποσπά το νοσοκομείο του αρχικού σταδίου σε άλλο νοσοκομείο που να διαθέτει αντίστοιχο τμήμα ή πρέπει να ελέγξουμε εκ των προτέρων αν το νοσοκομείο που θέλουμε να κάνουμε αίτηση διαθέτει όλα τα τμήματα που απαιτούνται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αποσπά σε άλλο νοσοκομείο της ίδιας Υγειονομικής Περιφέρειας (ΥΠΕ).

Υπουργική Απόφαση Α9γ/38800 της 20ης Νοεμβρίου 1998

4472236146_d213abfa7e_o.jpg

Τροποποιήθηκε από ηεβωδσ ακδσωβλδσβωλσΒΞΔΛ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

πως μπορω να δηλωσω το 2ο μερος σπαστης χειρουργικης ειδικοτητας??

με τον αριθμο πρωτοκολλου απο την δηλωση της χειρουργικης??

ρωταω γιατι ελαβα ενα χαρτι απο την διευθυνση υγειινης που δηλωσα την χειρουργικη που λεει οτι ειμαι υπο διορισμο και αυτο εχει αριθμο πρωτοκολλου.

με αυτο τον αριθμο δηλωνω??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τον αριθμό πρωτοκόλλου της απόφασης τοποθέτησης του αρχικού μέρους της ειδικότητας.

Αυτόν θα μπορέσεις να τον μάθεις νωρίτερα με 1 έως 10 τηλεφωνήματα ανά τακτά χρονικά διαστήματα στο τμήμα ειδικοτήτων του υπουργείου υγείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

ποτε μπορω να δηλωσω το 2ο μερος σπαστης παθολογικης ειδικοτητας ?Πηρα αγονο αγροτικο ..

Θα πρεπει να περιμενω τον διορισμο για το αγονο ?Τα δικαιολογητικα ειναι τα ιδια με αυτα που ειχα καταθεσει για το 1ο κομματι της ειδικοτητας?Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α). με τη βεβαίωση που θα λάβεις από το νοσοκομείο ότι διορίστηκες σε άγονο αγροτικό

β). ίδια είναι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερώτηση: αν ξεκινησω να εργάζομαι στο νοσοκομείο που μου δίνει το γενικό κομματι της ειδικότητας (πχ 2 χρόνια χειρούργικη), κάνω την αίτηση για το ειδικό κομμάτι και στη συνέχεια μου την βαρέσει να παραιτηθω πριν ακομα συμπληρωσω τα 2 χρόνια ( γιατι ηταν ανάδρομος ο ερμης ρε παιδί μου) τι προβλήματα προκύπτουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερώτηση: αν ξεκινησω να εργάζομαι στο νοσοκομείο που μου δίνει το γενικό κομματι της ειδικότητας (πχ 2 χρόνια χειρούργικη), κάνω την αίτηση για το ειδικό κομμάτι και στη συνέχεια μου την βαρέσει να παραιτηθω πριν ακομα συμπληρωσω τα 2 χρόνια ( γιατι ηταν ανάδρομος ο ερμης ρε παιδί μου) τι προβλήματα προκύπτουν;

ukliam2.gifΑυτός ο ανάδρομος Ερμής έχει κάψει πολύ κόσμο τελικά....

Τι προβλήματα προκύπτουν.... 000hmm.gif

Αν θέλεις να παρατήσεις την ιατρική κανένα πρόβλημα.

Αν όχι, τότε:

-θα πρέπει να δηλώσεις κάπου αλλού για το υπόλοιπο κομμάτι του γενικού μέρους και να μπεις από την αρχή στην λίστα αναμονής (μεγάλο πρόβλημα κατά την γνώμη μου)

-δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει για την αίτηση του ειδικού μέρους που θα έχεις κάνει, αν δηλαδή υποχρεούσαι να την αποσύρεις, αλλά μάλλον αυτό πρέπει να κάνεις γιατί δεν νομίζω ότι μπορεί να τρέχει ταυτόχρονα αίτηση για ειδικό κ γενικό κομμάτι (εκτός από περιπτώσεις άγονου αγροτικού), οπότε στην περίπτωση αυτή θα πρέπει όταν σε πάρουν πάλι για γενικό κομμάτι να ξαναδηλώσεις το ειδικό (κ πάλι αναμονή από την αρχή)

-ακόμη όμως και να μην είσαι υποχρεωμένος να αποσύρεις την αίτηση ειδικού μέρους, είναι πιθανό όταν ανοίξει η θέση σου να μην έχεις προλάβει να τελειώσεις το γενικό οπότε δεν θα είσαι κατάλληλος για διορισμό, αλλά θα διοριστείς αφότου τελειώσεις το γενικό μέρος όταν ανοίξει πάλι θέση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει για την αίτηση του ειδικού μέρους που θα έχεις κάνει, αν δηλαδή υποχρεούσαι να την αποσύρεις, αλλά μάλλον αυτό πρέπει να κάνεις γιατί δεν νομίζω ότι μπορεί να τρέχει ταυτόχρονα αίτηση για ειδικό κ γενικό κομμάτι (εκτός από περιπτώσεις άγονου αγροτικού), οπότε στην περίπτωση αυτή θα πρέπει όταν σε πάρουν πάλι για γενικό κομμάτι να ξαναδηλώσεις το ειδικό (κ πάλι αναμονή από την αρχή)

Η αίτηση παραμένει σε ισχύ ακόμα κι αν έχει διοριστεί και την επομένη παραιτηθεί.

Το συνηθίζουν πολλοί συνάδελφοι που φεύγουν για το αρχικό στάδιο ειδικότητας στο εξωτερικό. Διορίζονται, δηλώνουν το επόμενο στάδιο και συνεχίζουν το αρχικό στάδιο που είχαν ξεκινήσει από καιρό στο εξωτερικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλημερα,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,ειχα δηλωσει στην κερκυρα το κομματι της χειρουργικης(2 χρονια) και μολις μπηκα υπο διορισμον...ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να κανω σε αυτη τη χρονικη στιγμη ωστε να κανω ενα χρονο και οχι δυο,καθοτι θελω να κανω ειδικοτητα που απαιτει 1 χρονο χειρουργικης(ουρολογια)...φανταζομαι πως αφου τα χαρτια μου εχουν παει στο υπουργειο θα πρεπει να στειλω καποια νεα αιτηση εκει??ξερει καποιος να βοηθησει?ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.