Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

κρίμα γιατί πραγματικά θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζει κανείς πόσοι έχουν κάνει 1 ή 2 χρόνια ή καθόλου. Εμπειρικά ένα 50% θα έχει κάνει μερική ειδικότητα ή βάζω πολλούς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γεια σας! Έχω μια ερώτηση και όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει!

Αν θέλω πιστοποιητικό εκπλήρωσης υποχρεωτικής τρίμηνης άσκησης(τρίμηνο αγροτικού) που θα πρέπει να απευθυνθώ?

Είναι δυνατή η έκδοσή του μέσω κεπ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια χαρα!!

ειμαι ελληνογερμανακι κ εχω παρει το πτυχειο στην ουγγαρια. επειδη δεν εχω ιδεα απο το ελληνικο συστημα κ επειδη προσπαθω εδω

κ ωρες να παρω τηλ στη νομαρχια αθηνων, αλλα δεν απανταει κανεις... εχω καποιες ερωτησεις περι αιτησεων. ποια δικαιολογητικα χρειαζοντε, το μεταφρασμενο πτυχειο αρκει η θελουν κατι πιο αναλυτικο με βαθμους κλπ.

την αιτηση που θα την καταθεσω? στη νομαρχια στην οποια ανηκει το νοσοκομειο που θα κανω την αιτηση η στην νομαρχια που ειμαι γραμμενος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

1. Αίτηση (χορηγείται από κάθε Διεύθυνση Υγείας)

2. Πτυχίο:

a. Για πτυχιούχους από Ελληνικά Α.Ε.Ι.: Αντίγραφο πτυχίου.

b. Για πτυχιούχους εξωτερικού από Μη Κράτη Ε.Ε.: Βεβαίωση αναγνώρισης από το ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ)

c. Για πτυχιούχους εξωτερικού από Κράτη της Ε.Ε.: Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Ελληνική (όχι μόνο τον αριθμό πρωτοκόλλου κατάθεσης της αίτησης), πτυχίο ξενόγλωσσο με επίσημη μετάφραση

3. Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/1986 (συμπληρώνεται στην υπηρεσία κατά περίπτωση)

4. Ταυτότητα

emquestion Έχεις μήπως κάνει αγροτικό ή κάποιο τμήμα της ειδικότητας στο εξωτερικό? Αν ναι, τότε επιπλέον:

  • Σε περίπτωση που έχει ολοκληρωθεί η υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου (Αγροτικό) απαιτείται πιστοποιητικό τριμήνου και βεβαίωση αγροτικού
  • Πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης για κάθε στάδιο προκαταρτικής άσκησης που πραγματοποιήθηκε

Επίσης καλό είναι να έχεις μαζί σου χάρτινο ντοσιέ με λάστιχο :splats: (το αναφέρει η αίτηση προς την Νομαρχία Αθηνών)

:) Η κατάθεση των δικαιολογητικών γίνεται στη διεύθυνση υγείας στην οποία υπάγεται το Νοσοκομείο που δηλώνεις. Τώρα για την Νομαρχία Αθηνών συγκεκριμένα για την κατάθεση των δικαιολογητικών υπάρχουν στο site τα εξής:

Κατάθεση αιτήσεων

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να καταθέσουν τις αιτήσεις τους με τους εξής τρόπους:

•Αυτοπροσώπως στα γραφεία του Τμήματος Ειδικοτήτων: Φειδιππίδου 31 & Μιχαλακοπούλου (ισόγειο), όλες τις εργάσιμες ημέρες από 12:00 έως 14:00

•Μέσω Fax στον αριθμό: 210-6920194

•Ταχυδρομικά

Προηγούνται οι αιτήσεις που υποβάλλονται αυτοπροσώπως.

Επίσης μπορείς να στείλεις κάποιον άλλο, αλλά χρειάζεται εξουσιοδότηση με επικύρωση του γνησίου της υπογραφής και ταυτότητα αυτού του ατόμου.

Σε περίπτωση αποστολής των παραπάνω με FAX απαιτείται εκτός από τα παραπάνω και φύλλο αποστολής, στο οποίο θα αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία του υποβάλλοντα την αίτηση, όπως και ο αριθμός των εγγράφων που αποστέλλονται. Η αίτηση και τα στοιχεία τα οποία θα αναγράφονται στην Υπεύθυνη Δήλωση θα πρέπει να είναι σύμφωνα με τα πρότυπα που βρίσκονται στην Δ/νση Υγείας του εκάστοτε Νομού στον οποίο βρίσκονται.

Σύμφωνα με την Υ10δ/40681/17-5-2006 Απόφαση του Υ.Υ.Κ.Α. αιτήσεις που παραλαμβάνονται με FAX λαμβάνουν το τελευταίο πρωτόκολλο της ημέρας και υποχρεούνται εντός πενθημέρου να προσκομίσουν τα πρωτότυπα δικαιολογητικά - το οποίο αποδεικνύεται με πρωτόκολλο - άλλως η αίτηση με FAX παύει να ισχύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

μια ερωτηση για την ιατρικη βιοπαθολογια (μικροβιολογια) να κανω γιατι εχω μπερδευτει οπως τα λεει το www.cso.auth.gr

λεει οτι χρειαζονται 24 μηνες μικροβιολογιας, μετα αιματολογια, βιοχημεια κτλ.

για ολα αυτα δλδ χρειαζονται ξεχωριστες αιτησεις?

ή τα νοσοκομεια που λενε οτι δινουν πληρη 5 χρονια ειδικοτητας (πχ το πανεπιστημιακο νοσοκομειο ηρακλειου) σε καλυπτουν πακετο? οπως γινεται με την οφθαλμολογια δλδ.

και μηπως ξερει κανεις ποια αλλα νοσοκομεια δινουν πληρη 5 χρονια ειδικοτητας?

με συγχωρειτε για τις πολλες ερωτησεις, αλλα εχω αγχωθει :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν για το ποια νοσοκομεία δίνουν πλήρη και ποια κομμάτι της ειδικότητας, δες στο : www.cso.auth.gr. Φαίνεται αναλυτικά πόσο χρόνο δίνει το κάθε νοσοκομείο.

Όσον αφορά για το πρώτο σου ερώτημα, έχεις 2 επιλογές, ή κάνεις σε ένα νοσοκομείο ολόκληρη την ειδικότητα και τα 5 χρόνια, (η μικροβιολογία είναι ενιαία ειδικότητα). Δεύτερη επιλόγή, κάνεις κομμάτι σε επαρχιακό νοσοκομείο και το υπόλοιπο απο τα 5 χρόνια τα κάνεις σε νοσοκομείο που δίνει ενιαία ειδικότητα. Π.χ. αν κάνεις σε νοσοκομείο που δίνει 1 χρόνο, στο δεύτερο νοσοκομείο που δίνει πλήρη θα κάνεις τα υπόλοιπα 4 χρόνια.

Οπότε κάνεις μία αίτηση σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα και κάνεις και τα 5 χρόνια εκεί, ή αν θέλεις και να κερδίσεις λίγο χρόνο αναμονής, μπορείς να κάνεις συγχρώνως και δεύτερη αίτηση σε επαρχιακό νοσοκομείο με την προυπόθεση όμως να ξεκινήσεις εκεί πρώτα και μετά να συνεχίσεις και να ολοκληρώσεις την ειδικότητά σου στο νοσοκομείο που δίνει πλήρη.

Ό,τι άλλη απορία έχεις, εδώ είμαστε. :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα παιδια.

ειμαι σε αναμονη για παθολογια με τελικο στοχο νευρολογια.

ξερω οτι μολις αρχιζεις την παθολογια στην ελλαδα δηλωνεις τα υπολοιπα κοματια ειδικοτητας.στην αρχη της παθολογιας.

αν κανω την παθολογια στο εξωτερικο ποτε δηλωνω τα υπολοιπα κομματια?

προφανως οχι οταν αρχιζω την παθολογια στο εξωτερικο?

μηπως αφου γυρισω και αναγνωρισουν την παθολογια?ετσι ομως χανεις σε χρονο αναμονης...

ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα παιδια.

ειμαι σε αναμονη για παθολογια με τελικο στοχο νευρολογια.

ξερω οτι μολις αρχιζεις την παθολογια στην ελλαδα δηλωνεις τα υπολοιπα κοματια ειδικοτητας.στην αρχη της παθολογιας.

αν κανω την παθολογια στο εξωτερικο ποτε δηλωνω τα υπολοιπα κομματια?

προφανως οχι οταν αρχιζω την παθολογια στο εξωτερικο?

μηπως αφου γυρισω και αναγνωρισουν την παθολογια?ετσι ομως χανεις σε χρονο αναμονης...

ευχαριστω!

Πρεπει πρωτα να τελειωσεις με τον απαιτουμενο χρονο ειδικοτητας στο εξωτερικο και μετα να δηλωσεις το επομενο κομματι στην Ελλαδα.

Συγκεκριμενα για νευρολογια δεν ξερω να σου πω,γιατι δεν εχω ασχοληθεικαι γιατι η κατασταση ειναι λιγο ρευστη με τον καινουριο νομο. Παντως αν εχεις διαθεση να πας εξω,μονο κερδισμενος μπορεις να βγεις.Ετσι και αλλιως μονο 9 μηνες παθολογιας απαιτουνται για νευρολογια. προσθεσε σε αυτο το διαστημα και το χρονο που θα χρειαστεις για να ξεκινησεις και συγκρινε τα με την αναμονη σου.εξαλλου η θεση σου εδω δεν χανεται,και η αναμονη σου μετραει.Λογικα κερδισμενος βγαινεις χρονικα εκτος και αν ο διορισμος απεχει 1,5-2 χρονια

Παντως η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι αν καποιος ειναι να παει εξω,παει που παει,το καλυτερο ειναι να τελειωσει κιολας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλησπέρα σας συναδελφοι

θα ηθελα να ερωτησω κατι και αν καποιος γνωριζει θα τον ευχαριστουσα αν μου απαντουσε

εγω θελω να κανω ορθοπαιδικη

εχω κανει την χειρουργικη

τωρα εχω αρχισει την ορθοπαιδικη σε περιφερειακο νοσοκομειο που δινει 1 χρονο ορθοπαιδικη

η θεση μου στο νοσοκομειο που θα μου δωσει την πληρη ειδικοτητα ανοιγει σε 2 χρονια

μπορω εγω τωρα να δηλωσω αλλο νοσκομειο της περιφερειας που δινει παραπανω απο 1 χρονο ενω εργαζομαι στο νοσοκομειο που ηδη δουλευω η πρεπει να παραιτηθω απο την θεση μου

οποιος ξερει ας μου απαντησει

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας emcolgate

Είμαι νέος στην παρέα σας και ψάχνω να βρω μια άκρη με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για να μπορέσω επιτέλους να δηλώσω για ειδικότητα... Είδα ότι το 1ο ποστ ανέρχεται στο 2004 οπότε πιστεύω ότι ορισμένα πράγματα θα έχουν αλλάξει, σωστά;

'Οπως και να'χει, μπορεί κάποιος να μου δώσει μια σαφή απάντηση για το τι χρειάζομαι; Απλά θέλω να προσθέσω ότι τελείωσα στην Ιταλία (και από τον Αύγουστο υπηρετώ τη μαμά πατρίδα emcensored )

Σας ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

1. Αντίγραφο πτυχίου.

α) Για όσους έχουν αποκτήσει πτυχίο από χώρες της Ε.Ε. καταθέτουν μόνο την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος τους η οποία τους έχει εκδοθεί στην Ελλάδα.

β) Για όσους έχουν αποκτήσει πτυχίο από χώρες εκτός Ε.Ε., καταθέτουν μόνο το αντίγραφο από το ΔΙΚΑΤΣΑ.

2. Σε περίπτωση που έχει ολοκληρωθεί η υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου (Αγροτικό) απαιτείται πιστοποιητικό τριμήνου και βεβαίωση αγροτικού.

3. Αίτηση (χορηγείται από την Δ/νση Υγείας).

4. Υπεύθυνη δήλωση (χορηγείται από την Δ/νση Υγείας).

5. Δελτίο αστυνομικής ταυτότητας

Για τους κυπρίους Διαβατήριο

Για αλβανούς άδεια παραμονής ( επικυρωμένη φωτοτυπία )

Οι αιτήσεις γίνονται αυστηρά από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο. Σε αντίθετη περίπτωση χρειάζεται εξουσιοδότηση με επικύρωση του γνησίου της υπογραφής.

6. Πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης για κάθε στάδιο προκαταρτικής άσκησης που πραγματοποιήθηκε (εφόσον πραγματοποιήθηκε).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα,

ειμαι καινουργια στο σαιτ και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση?

Ειμαι σε αναμονη για ειδηκοτητα και η νομαρχια μου ειπε πως η θεση μου προκειται ν"ανοιξει τελος Νοεμβριου 2009.

Οπως ειδα και στην λιστα του νοσοκομειου ο τεταρτος φευγει τελος Νοεμβριου.

Του πρωτου η θεση που θ'ανοιγε τελος Μαιου 2009 δεν εχει ανοιξει ακομα...τωρα αυτο θα εχει επιπτωση και στην δικη μου αναμονη και σε ολα τα παιδια που περιμενουν πριν απο μενα?

Για καθε πληροφορια σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα!Χρειαζομαι αμεση βοηθεια!!!!Κανω το διδακτορικο μου Γιαννενα και ανοιγει η θεση μου Αθηνα!Θελω ανακληση διορισμου!Δικαιουμαι?Τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα!Χρειαζομαι αμεση βοηθεια!!!!Κανω το διδακτορικο μου Γιαννενα και ανοιγει η θεση μου Αθηνα!Θελω ανακληση διορισμου!Δικαιουμαι?Τι πρεπει να κανω?

Για διδακτορικό δεν δικαιούσαι ανάκληση διορισμού (χρονολογική παράταση). Οπότε αυτό που έχεις να κάνεις είναι να ετοιμάσεις τα δικαιολογητικά σου για το διορισμό.

Δικαιολογείται ανάκληση διορισμού για μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελλάδα ή εξωτερικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4048574573_d915f98655_o.jpg

Οι λόγοι που μπορείς να ζητήσεις χρονολογική παράταση είναι:

1. Σοβαροί λόγοι υγείας,

2. Στράτευσης,

3. Άγονο αγροτικό &

4. Ειδικότητα στο εξωτερικό.

Για μεταπτυχιακό/διδακτορικό απ' όσο γνωρίζω δεν δικαιούσαι να ζητήσεις χρονολογική παράταση και αν δεν παρουσιαστείς ανακαλείται ο διορισμός σου.

sov πόσο σίγουρος είσαι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά εγώ έχω ένα ΦΕΚ του Ιουλίου 2007 που γραφει τα εξής:

Χρονολογική παράταση πρόσληψης γιατρού μπορεί

να εγκριθεί και για το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο

αυτός είτε δεσμεύεται συμβατικά με νοσηλευτικό ή

ερευνητικό ίδρυμα της αλλοδαπής είτε παρακολουθεί

μεταπτυχιακές σπουδές σε ιδρύματα της ημεδαπής ή

αλλοδαπής, εφόσον προσκομίσει σχετική βεβαίωση,

επίσημα μεταφρασμένη προκειμένου για ιδρύματα του

εξωτερικού.

Η διάρκεια της χρονολογικής παράτασης προσδιο−

ρίζεται από τον ενδιαφερόμενο με δήλωσή του που

δεν ανακαλείται ούτε τροποποιείται και δεν δύναται

να υπερβεί την τριετία ούτε να είναι μικρότερη του

εξαμήνου.

Έχει αλλάξει κάτι?

Τροποποιήθηκε από H mikrh ollandeza
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζητώ συγγνώμη, αλλά δε γνώριζα την τροποποίηση του νόμου

Ορίστε και η δημοσίευσή του στο ΦΕΚ

Αριθμ. Υ10δ/οικ. 88604 (4)

Τροποποίηση και συμπλήρωση των υπ’ αριθμ. Α9γ/38800/ 1998, Υ10δ/οικ. 43440/2006 και Υ10δ/οικ. 38059/2007 υπουργικών αποφάσεων.

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Έχοντας υπόψη:

1. Την παρ. 2, άρθρο 8 του ν. 123/1975 (ΦΕΚ 172/τ.Α΄/ 1975).

2. Τα π.δ/τα 415/1994 (ΦΕΚ 236/τ.Α΄/1994), 147/1997 (ΦΕΚ 127/τ.Α΄/1997) και 204/1998 (ΦΕΚ 162/τ.Α΄/1998).

3. Την υπ’ αριθμ. Α9γ/38800/1998 (ΦΕΚ 1232/τ.Β΄/1998) Υπουργική απόφαση όπως αυτή τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με τις υπ’ αριθμ. Υ10δ/οικ. 43440/2006 (ΦΕΚ 507/Β΄/2006) και Υ10δ/οικ. 38059/2007 (ΦΕΚ 433/Β΄/2007) Υπουργικές αποφάσεις.

4. Την υπ’ αριθμ. ΔΥ(3−4)α/οικ. 30356/14.3.2006 (ΦΕΚ 311/τ.Β΄/2006) Υπουργική απόφαση «ανάθεση αρμοδιοτήτων».

5. Την υπ’ αριθμ. ΔΥ3α/οικ.1143/1995 (ΦΕΚ 951/τ.Β΄/1995) κοινή υπουργική απόφαση «εξαίρεση διοικητικών πράξεων και εγγράφων από τον περιορισμό των τριών υπογραφών».

6. Το γεγονός ότι από τις διατάξεις της παρούσας απόφασης, δεν προκαλείται δαπάνη, σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού, αποφασίζουμε:

Το εδάφιο V3 της υπ’ αριθμ. Α9γ/38800/1998 (ΦΕΚ 1232/Β΄/1998) υπουργικής απόφασης συμπληρώνεται ως ακολούθως:

Χρονολογική παράταση πρόσληψης γιατρού μπορεί να εγκριθεί και για το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο αυτός είτε δεσμεύεται συμβατικά με νοσηλευτικό ή ερευνητικό ίδρυμα της αλλοδαπής είτε παρακολουθεί μεταπτυχιακές σπουδές σε ιδρύματα της ημεδαπής ή αλλοδαπής, εφόσον προσκομίσει σχετική βεβαίωση, επίσημα μεταφρασμένη προκειμένου για ιδρύματα του εξωτερικού.

Η διάρκεια της χρονολογικής παράτασης προσδιορίζεται από τον ενδιαφερόμενο με δήλωσή του που δεν ανακαλείται ούτε τροποποιείται και δεν δύναται να υπερβεί την τριετία ούτε να είναι μικρότερη του εξαμήνου.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 9 Ιουλίου 2007

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ

ΑΘΑΝ. ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Τροποποιήθηκε από ηεβωδσ ακδσωβλδσβωλσΒΞΔΛ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παίρνω φέτος με το καλό πτυχίο και επειδή απ' ό,τι ξέρω όταν δηλώνεις για ειδικότητα μπορείς να ζητήσεις να κάνεις στην αρχή ένα μέρος της ειδικότητας σε κάποιο νοσοκομείο και να την τελειώσεις σε νοσοκομείο που δίνει την πλήρη ειδικότητα, ήθελα να ξεκαθαρίσω : το πόσο χρόνο θα κάνω στο πρώτο νοσοκομείο εξαρτάται από το ίδιο το νοσοκομείο πόσο δίνει ή μπορώ να ζητήσω εγώ σε κάποιο νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα να κάνω μόνο δύο χρόνια και να συνεχίσω μετά σε άλλο νοσοκομείο;

Ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από hawk
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίρνω φέτος με το καλό πτυχίο και επειδή απ' ό,τι ξέρω όταν δηλώνεις για ειδικότητα μπορείς να ζητήσεις να κάνεις στην αρχή ένα μέρος της ειδικότητας σε κάποιο νοσοκομείο και να την τελειώσεις σε νοσοκομείο που δίνει την πλήρη ειδικότητα, ήθελα να ξεκαθαρίσω : το πόσο χρόνο θα κάνω στο πρώτο νοσοκομείο εξαρτάται από το ίδιο το νοσοκομείο πόσο δίνει ή μπορώ να ζητήσω εγώ σε κάποιο νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα να κάνω μόνο δύο χρόνια και να συνεχίσω μετά σε άλλο νοσοκομείο;

Ευχαριστώ!

Καλή επιτυχία για το πτυχίο σου κ κάλή δύναμη για την συνέχεια!!!

Καταρχήν για τα 2 νοσοκομεία... εξαρτάται από την ειδικότητα: για τις περισσότερες μπορείς, όχι για παθολογία κ γενική χειρουργική πάντως. Τα δύο νοσοκομεία θα πρέπει το 1 να δίνει πλήρη κ το άλλο κομμάτι της ειδικότητας. Τις δηλώσεις τις κάνεις ταυτόχρονα. Γενικά σε συμφέρει να δηλώσεις κ στα δύο το μέγιστο χρόνο που δίνουν κ μετά όταν σε πάρουν στο πρώτο (αυτό που δίνει τμήμα) βλέπεις αν αποφασίσεις να παραιτηθείς νωρίτερα. Πάντως από τη στιγμή που θα σε πάρουν σε αυτό που δίνει πλήρη, αν θες να πας αλλού μετά θα πρέπει να παραιτηθείς κ να δηλώσεις από την αρχή μπαίνοντας τελευταίος στη λίστα ανμονής...

Αν θέλεις παραπάνω πληροφορίες πες για ποιά ειδικότητα ενδιαφέρεσαι για να σου πω πιο συγκεκριμένα...

Τροποποιήθηκε από Christie
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τροποποίηση και συμπλήρωση των Α9γ/38800/98

και

Υ10δ/οικ.43440/06 Υπουργικών αποφάσεων

...

Η αρ.Υ10δ/43440/06 Υπ. απόφαση συμπληρώνεται ως ακολούθως:

Γιατροι που επιθυμούν να ειδικευτούν στις ειδικότητες των οποίων η άσκηση πραγματοποιείται με ενιαία τοποθέτηση, πλην των ειδικοτήτων της Παθολογίας και Γενικής Χειρουργικής, μπορούν να υποβάλλουν δύο αιτήσεις για σειρά προτεραιότητας σε νοσοκομεία που είναι αναγνωρισμένα να χορηγούν μειωμένη και πλήρη άσκηση αντίστοιχα.

Για τις ειδικότητες, στις οποίες απαιτούνται περισσότερα των δύο σταδίων ειδίκευσης επιτρέπεται, μετά την τοποθέτηση στον πρώτο προκαταρκτικό στάδιο, η υποβολή μιας αίτησης για κάθε από τα επόμενα στάδια ειδίκευσης. Κάθε μεταγενέστερη αίτηση ακυρώνει αυτοδίκαια την προηγούμενη του αντίστοιχου σταδίου ειδίκευσης.

Επίσης:

Αριθ. Υ10δ/οικ. 43440 (10)

Τροποποίηση και συμπλήρωση της υπ’ αριθμ.

Α9γ/38800/ 1998 υπουργικής απόφασης.

...

Επιτρέπεται στους γιατρούς, μετά την τοποθέτηση τους στο τελικό προαπαιτούμενο της κύριας ειδικότητας στάδιο ειδίκευσης, να υποβάλουν δύο αιτήσεις για σειρά προτεραιότητας στη κύρια ειδικότητα, σε Νοσοκομεία που είναι αναγνωρισμένα να χορηγούν μειωμένη και πλήρη άσκηση αντίστοιχα.

Στην περίπτωση που το Νοσοκομείο μειωμένης άσκησης αναγνωριστεί για να χορηγεί πλήρη , οι γιατροί υποχρεούνται να αποσύρουν την μία εκ των δύο αιτήσεων.

Σε αντίθετη περίπτωση, ισχυρή παραμένει αυτή που θα έχει το μεγαλύτερο πιθανό χρόνο απορρόφησης. Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενδιαφέρομαι για ειδικότητα που απαιτεί ένα χρόνο χειρουργική... η αναμονή μου για τη χειρουργική τρέχει σε νοσοκομείο που δίνει δύο χρόνια χειρουργική. Μπορώ να αλλάξω την αίτηση και να ζητήσω δύο χρόνια χειρουργική αλλά στο τέλος να χρησιμοποιήσω το ένα?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενδιαφέρομαι για ειδικότητα που απαιτεί ένα χρόνο χειρουργική... η αναμονή μου για τη χειρουργική τρέχει σε νοσοκομείο που δίνει δύο χρόνια χειρουργική. Μπορώ να αλλάξω την αίτηση και να ζητήσω δύο χρόνια χειρουργική αλλά στο τέλος να χρησιμοποιήσω το ένα?????

Με κάποια μικρή επιφύλαξη σου το λέω: μπορείς να το κάνεις κ δεν χάνεις τίποτε σε αναμονή με τον τρόπο αυτό. Αλλά πρέπει να αλλάξεις την αίτησή σου πριν σε πάρουν, αν διοριστείς μετά δεν θα μπορείς να παρατείνεις την παραμονή σου για πάνω από τον 1 χρόνο που έχεις δηλώσει. Για μεγαλύτερη σιγουριά βέβαια καλύτερα να πάρεις τηλ στην διεύθυνση υγείας, αν κ είμαι σχεδόν σίγουρη ότι ισχύει αυτό που λέω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενδιαφέρομαι για ειδικότητα που απαιτεί ένα χρόνο χειρουργική... η αναμονή μου για τη χειρουργική τρέχει σε νοσοκομείο που δίνει δύο χρόνια χειρουργική. Μπορώ να αλλάξω την αίτηση και να ζητήσω δύο χρόνια χειρουργική αλλά στο τέλος να χρησιμοποιήσω το ένα?????

Μπορείς να το κάνεις μέχρι την ημέρα διορισμού στο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Μπορεί κάποιος να κάνει παραπάνω χρόνο στο προκαταρκτικό στάδιο της ειδικότητας? Πχ ενώ απαιτείται για την Δερματολογία 1 χρόνος Παθολογίας,έχει το δικαίωμα να ασκηθεί 2 χρόνια στην Παθολογία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.