Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

Ήδη διόρθωσα την απάντηση. Παλαιότερα έμενε σε ισχύ αυτή που είχε τη μεγαλύτερη αναμονή. Τώρα, εδώ και 10 χρόνια δηλαδή, ισχύει το παραπάνω.

Δες ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πολύ καλό.Σ' ευχαριστώ.Δηλαδή υπάρχει κάποιος θεωρητικά που το το έχει αποθηκεύσει στο Υπουργείο και ακόμα και αν αποσυρθεί η δευτερη αίτηση αυτή θα το βρούν!

Γνωρίζεις κάποιον που το έχει πάθει?Τελικά οι αιτήσεις ολων μας υπάρχουν σε κάποιο αρχείο από την στιγμή που υποβάλλονται στις κατά τόπους Νομαρχίες?Αν αποσυρθεί

τώρα η δεύτερη αίτηση τι προβλέπεις πως θα γίνει στα μέσα του 10 που θα ανοίξει η θέση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ καλό.Σ' ευχαριστώ.Δηλαδή υπάρχει κάποιος θεωρητικά που το το έχει αποθηκεύσει στο Υπουργείο και ακόμα και αν αποσυρθεί η δευτερη αίτηση αυτή θα το βρούν!

Γνωρίζεις κάποιον που το έχει πάθει?Τελικά οι αιτήσεις ολων μας υπάρχουν σε κάποιο αρχείο από την στιγμή που υποβάλλονται στις κατά τόπους Νομαρχίες?Αν αποσυρθεί

τώρα η δεύτερη αίτηση τι προβλέπεις πως θα γίνει στα μέσα του 10 που θα ανοίξει η θέση?

Όπως έχω ξαναανφέρει κάθε μήνα κάθε νομαρχία πρέπει να αποστέλει στοιχεία με ειδικευόμενουσ σε αναμονη παραταση και διορισμένους στο υπουργείο στο τμήμα ειδικοτήτων.κ'άποιες νομαρχίες τα αποστέλλουν αλλά από όσο ξέρω άπό πληροφορίες κανέις δεν τα κοιτάζει απλά τα συλλέγουν.επόμένως αν έχεις καταγγελία θα μπορέσεις να το βρεις.συντομα με το νεο ευρωπαικό σύστημα ΙΜΙ όλα θα καταγράφονται ηλεκτρονικά οπότε θα είναι πιο εύκολο να το ελέγξουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Κάτι που το έμαθα σήμερα και δεν ξέρω κατά πόσο το γνωρίζουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι.

Για την ειδικότητα της Γενικής Χειρουργικής το Νοσοκομείο Άγιος Σάββας δίνει 2 χρόνια ειδικότητας, το 2ο και το 3ο έτος ειδίκευσης στη γενική χειρουργική.

Οι οργανικές θέσεις είναι 8, αυτή τη στιγμή είναι και στις 8 διορισμένοι συνάδελφοι και στην αναμονή 5 ακόμα. Του χρόνου αν δεν δηλώσει κανείς το επόμενο διάστημα θα υπάρχουν κενές θέσεις.

Κάποιοι πάνε και κάνουν έναν χρόνο Γενικής Χειρουργικής στο εξωτερικό και έρχονται με την αναγνώριση του ενός έτους ειδικότητας και δηλώνουν στον Άγιο Σάββα τα επόμενα 2 έτη. Ή κάνουν ένα έτος στην επαρχία που η αναμονή είναι σχετικά μικρή και μετά δηλώνουν στον Άγιο Σάββα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
Τα ακόλουθα ζητά η Νομαρχία Αθηνών, ισχύουν φαντάζομαι και για τις υπόλοιπες.

Παραλαβή αιτήσεων και καταχώρηση ιατρών προς απόκτηση ειδικότητας

Δικαιολογητικά:

1) Αντίγραφο πτυχίου i) Για όσους έχουν αποκτήσει πτυχίο από χώρες της ΕΟΚ καταθέτουν μόνο την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος τους η οποία τους έχει εκδοθεί στην Ελλάδα ii) Για όσους έχουν αποκτήσει πτυχίο από χώρες εκτός ΕΟΚ, καταθέτουν μόνο το αντίγραφο από το ΔΙΚΑΤΣΑ

2) Σε περίπτωση που έχει ολοκληρωθεί η υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου (Αγροτικό) απαιτείται πιστοποιητικό τριμήνου και βεβαίωση αγροτικού

3) Αίτηση (χορηγείται από την Δ/νση Υγείας)

4) Υπεύθυνη δήλωση (χορηγείται από την Δ/νση Υγείας)

5) Δελτίο αστυνομικής ταυτότητας. Για τους κυπρίους Διαβατήριο. Για αλβανούς άδεια παραμονής (επικυρωμένη φωτοτυπία)

6) Πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης για κάθε στάδιο προκαταρτικής άσκησης που πραγματοποιήθηκε. Σημείωση: Οι αιτήσεις γίνονται αυστηρά από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο. Σε αντίθετη περίπτωση χρειάζεται εξουσιοδότηση με επικύρωση του γνησίου της υπογραφής

[edit 11-5-2005: Ενδεχομένως τα δικαιολογητικά αυτά να μην είναι σύμφωνα με το νόμο, και να απαιτείται πτυχίο και για τους εξ ΕΕ ορμώμενους ιατρούς. Δείτε στην επόμενη σελίδα]

Να ρωτήσω...τα δικαιολογητικά αυτά ισχύουν ακόμα ή έχουν αλλάξει γιατί το μήνυμα είναι του 2004!? Επίσης για ένα άτομο που ξεκινάει τώρα, από άδεια τι παίζει? Πλησιάζει το καλοκαίρι και θέλω να ξέρω εάν θα βλέπω την θάλασσα μόνο μέσα από τα πόστερ του γραφείου ιατρών ή έχω καμία ελπίδα να μυρίσω και λίγη πραγματική θάλασσα. Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Τι δικαιολογητικα χρειαζονται για να δηλωσει καποιος το δευτερο κομματι της ειδικοτητας?

Υπαρχει καμια σελιδα που τα αναφερει?

Ευχαριστω !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι δικαιολογητικα χρειαζονται για να δηλωσει καποιος το δευτερο κομματι της ειδικοτητας?

Υπαρχει καμια σελιδα που τα αναφερει?

Ευχαριστω !

http://nom-athinas.gov.gr/main/index.php?o...5&Itemid=94

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Οσον αφορα τις ειδικοτητες που περιλαμβανουν πχ 6 μηνες παθολογιας-1 χρονο νευρολογια και 3 χρονια μπλα μπλα .. εαν σε ορισμενα νοσκοκομεια πχ λεει "πληρης" σημαινει πως θα κανεις ολοκληρη την ειδικοτητα με "παθολογια-νευρολογια-κτλ" στο ιδιο νοσοκομειο??

επισης ισχυει πως το αγροτικο μετραει σαν 6 μηνες παθολογιας και οσοι το εχουν κανει και εχουν επιλεξει ειδικοτητα με 6 μηνες παθολογιας μπορουν να συνεχισουν στα υπολοιπα κομματια της ειδικοτητας?

και επισης: οι ειδικοτητες με κομματια θα πρεπει να γινονται με τη σειρα που αναγραφονται ή ισχυει για ορισμενες μοναχα που το λεει? [πχ να προηγειται ο 1 χρονος παθολογιας και μετα τα 2 χρονια μπλα μπλα]

αυτα τα ολιγα :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν λέει πλήρης εννοεί ότι στο συγκεκριμένο νοσοκομείο θα κάνεις όλο το ειδικό μέρος της ειδικότητας. Π.χ. για νευρολογία θα κάνεις όλο το κομμάτι της νευρολογίας. Για τα υπόλοιπα (παθολογία, ψυχιατρική) πρέπει να κάνεις διαφορετικές δηλώσεις, άρα και να είσαι σε διαφορετικές λίστες αναμονής, πιθανόν και στο ίδιο νοσοκομείο, αλλά θα πρέπει κάθε φορά να περιμένεις να έρθει η σειρά σου.

Για το αγροτικό ισχύει εφόσον συμπληρώσεις το χρόνο του αγροτικού.

Κάνεις πρώτα το γενικό μέρος και μετά το ειδικό εκτός από τις εξαιρέσεις, όπου αυτές αναγράφονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι ειδικοτητες με κομματια θα πρεπει να γινονται με τη σειρα που αναγραφονται ή ισχυει για ορισμενες μοναχα που το λεει? [πχ να προηγειται ο 1 χρονος παθολογιας και μετα τα 2 χρονια μπλα μπλα]

http://www.cso.auth.gr/OldPages/Greek/DrKatalogos.gr.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα!θελω να δηλωσω ειδικοτητα που δεν ειναι εννιαια. Ως γνωστον,μπορω να δηλωσω σε 2 νοσοκομεια,ενα που δινει πληρη κ ενα μερικη.στο νοσοκομειο που δινει μερικη ειδικοτητα ειμαι υποχρεωμενη να δηλωσω οσο χρονο δινει,πχ 3 χρονια η΄οσο θελω?αν πρεπει να δηλωσω οσο δινει,μηπως μπορω να παραιτηθω νωριτερα?υπαρχουν κυρωσεις για την πληρη ειδικοτητα?οποια γνωμη δεκτη......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπουργική Απόφαση Α9γ/38800 της 20ης Νοεμβρίου 1998

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=24068

3633199785_c16a5b7707_o.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδάκια μήπως ξέρετε αν μπορούμε να καθυστερήσουμε για λίγες μέρες το διορισμό μας?

Είμαι σε φάση διορισμού. Τα χαρτιά μου έχουν φύγει από τη Νομαρχία και λογικά αρχές Ιουλίου περιμένω να μου έρθει και σπίτι.

ΑΛΛΑ χρειάζομαι να καθυστερήσει για μετά τα μέσα Ιουλίου ο διορισμός.

Ανάλογα δηλαδή με το πότε θα μου έρθει μπορεί και να μη χρειαστεί τίποτα αλλά αν είναι για 5 μέρες να πρέπει να καθυστερήσω , ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ?

Έχω ρε γαμώτο και το άγχος με τα άτιμα τα δικαιολογητικά που θα μου φάνε χρόνο που δεν έχω με την καμία αυτό το διάστημα.

Με λίγα λόγια χάλια καλοκαίρι, δεν με ενοχλεί όμως. Να προλάβω χρειάζομαι να κάνω τα προγραμματισμένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω να είναι αυτή η απάντηση σε αυτό που ρωτάει ο φίλος μας. Η ερώτηση του αποτελεί και δική μου απορία.

Λοιπόν:

κάνω μια ειδικότητα που διαρκεί 4 χρόνια (το ειδικό κομμάτι).

Τον πρώτο χρόνο τον κάνω σε ένα νοσοκομείο της περιφέρειας που δίνει μόνο ένα έτος και τα υπόλοιπα στην Αθήνα.

Χωρίς να έχει ανοίξει η θέση μου ΄στο δεύτερο κομμάτι (στην Αθήνα) μπορώ να παραιτηθώ από το πρώτο τμήμα (για παράδειγμα μετά από 5 μήνες) ή θα έχω κάποες κυρώσεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Γειά σας, ορκίζομαι σε μερικές μέρες και έχω μερικές απορίες για τις αιτήσεις για την ειδικότητα. Ενδιαφέρομαι για παιδιατρική, ξέρω ότι μπορείς να δηλώσεις σε 2 νοσοκομεία αλλά δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς? Δηλώνω σε ένα που δίνει πλήρη ειδικότητα και σε ένα που δίνει ένα μέρος? Αν ναι, αυτές οι δηλώσεις γίνονται ταυτόχρονα ή πρέπει πρώτα να δηλώσω το ένα από τα 2? Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.

ορκιζομαι στην πατρα στις 29 του μηνα και θελω να δηλωσω παθολογια στην κερκυρα.

αμεσως μετα την ορκωμοσια, τι κανω?

-α) στελνω με φαξ στην νομαρχια το αντιγραφο του πτυχιου και μπαινω στη λιστα αναμονης στο τελος της ιδιας ημερας.

-β) εχω εξουσιοδοτησει κερκυραιο δικηγορο, στο φαξ του οποιου στελνω τα απαραιτητα εγγραφα και αυτος παει στη νομαρχια διοτι ετσι δεν θα μπω στη λιστα στο τελος τησ ιδιας μερας αλλα νωριτερα

-γ)κανω κατι αλλο

ποτε πρεπει να μπω στο καραβι για κερκυρα προκειμενου να παω ο ιδιος να επιβεβαιωσω? εχει σημασια αν θα παω την ιδια μερα η μετα απο 2-3 μερες?η σειρα μου δεν θα ειναι ουτως η αλλως κατοχυρωμενη?

ξερω οτι ρωταω κατι ευκολο, αλλα ειμαι λιγο αχρηστος με αυτα.ευχαριστω αν μπορει καποιος να μου απαντησει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.

ορκιζομαι στην πατρα στις 29 του μηνα και θελω να δηλωσω παθολογια στην κερκυρα.

αμεσως μετα την ορκωμοσια, τι κανω?

-α) στελνω με φαξ στην νομαρχια το αντιγραφο του πτυχιου και μπαινω στη λιστα αναμονης στο τελος της ιδιας ημερας.

-β) εχω εξουσιοδοτησει κερκυραιο δικηγορο, στο φαξ του οποιου στελνω τα απαραιτητα εγγραφα και αυτος παει στη νομαρχια διοτι ετσι δεν θα μπω στη λιστα στο τελος τησ ιδιας μερας αλλα νωριτερα

-γ)κανω κατι αλλο

ποτε πρεπει να μπω στο καραβι για κερκυρα προκειμενου να παω ο ιδιος να επιβεβαιωσω? εχει σημασια αν θα παω την ιδια μερα η μετα απο 2-3 μερες?η σειρα μου δεν θα ειναι ουτως η αλλως κατοχυρωμενη?

ξερω οτι ρωταω κατι ευκολο, αλλα ειμαι λιγο αχρηστος με αυτα.ευχαριστω αν μπορει καποιος να μου απαντησει.

Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι και νιώθω επίσης χαμένη με όλα αυτά. Πάντως βρήκα στην ιστοσελίδα του γραφείου διασύνδεσης του ΑΠΘ τα εξής για το θέμα σου:

emarright Σε περίπτωση μη ταυτοπρόσωπης παρουσίας απαιτείται:


Εξουσιοδότηση για συγκεκριμένο νοσοκομείο και συγκεκριμένη ειδικότητα.


Ταυτότητα εξουσιοδοτημένου.

emarright Σε περίπτωση αποστολής των δικαιολογητικών με FAX απαιτείται εκτός από αυτα και φύλλο αποστολής, στο οποίο θα αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία του υποβάλλοντα την αίτηση, όπως και ο αριθμός των εγγράφων που αποστέλλονται. Η αίτηση και τα στοιχεία τα οποία θα αναγράφονται στην Υπεύθυνη Δήλωση θα πρέπει να είναι σύμφωνα με τα πρότυπα που βρίσκονται στην Δ/νση Υγείας του εκάστοτε Νομού στον οποίο βρίσκονται.

Σύμφωνα με την Υ10δ/40681/17-5-2006 Απόφαση του Υ.Υ.Κ.Α. αιτήσεις που παραλαμβάνονται με FAX λαμβάνουν το τελευταίο πρωτόκολλο της ημέρας και υποχρεούνται εντός πενθημέρου να προσκομίσουν τα πρωτότυπα δικαιολογητικά - το οποίο αποδεικνύεται με πρωτόκολλο - άλλως η αίτηση με FAX παύει να ισχύει.

:) Να προσθέσω και κάποιες διευκρινήσεις:

Μου έχουν πει ότι και αντιπρόσωπο να στείλεις πάλι θα μπεις στην τελευταία θέση της ημέρας αν και από αυτά που διαβάζω συμπεραίνω ότι μπαίνεις τελευταίος μόνο αν τα στείλεις μέσω του fax. Αλλά αφού τα δικαιολογητικά σου δεν θα είναι πρωτότυπα δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία εμπίπτεις... δυστυχώς δεν μπορώ να σε διαφωτίσω.

Επίσης στο site αναφέρεται ότι δεν δέχονται όλες οι διευθύνσεις υγείας αιτήσεις μέσω fax οπότε ελπίζω να είσαι βέβαιος ότι η Κέρκυρα δέχεται. Πάντως και να εξουσιοδοτήσεις κάποιον, αφού θα του έχεις στείλει τα δικαιολογητικά με fax θα πρέπει εντός 5 ημερών να πας να καταθέσεις τα πρωτότυπα. Καλή τύχη και καλές διακοπές μετά B)

Τροποποιήθηκε από Christie
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν κύριοι ως κράτος πρέπει να είμαστε στα πρόθυρα πτωχεύσεως!!! Εδώ και 3 εβδομάδες έχει κολλήσει ο διορισμός μου στο Γενικό Λογιστήριο του κράτους και δεν τον γυρνάνε πίσω στο γραφείο ειδικοτήτων στο ΥΥΚΑ! Υποθέτω δεν έχει χρήματα να πληρώνει νέους ειδικευόμενους το κράτος και αργεί τον διορισμό μας όσο μπορεί. Μάλιστα μου είπαν ότι ακόμα και άτομα που φαίνονται στην λίστα σαν διορισμένοι, δεν έχουν αναλάβει ακόμα, υποθέτω για τον ίδιο λόγο! Οπότε σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό στην τράπεζα για δωρεές υπέρ του ΥΥΚΑ για τον αδιόριστο ειδικευόμενο ιατρό. Ίσως να χρειαστεί και κανένας τηλεμαραθώνιος, τι λέτε!?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας, ορκίζομαι σε μερικές μέρες και έχω μερικές απορίες για τις αιτήσεις για την ειδικότητα. Ενδιαφέρομαι για παιδιατρική, ξέρω ότι μπορείς να δηλώσεις σε 2 νοσοκομεία αλλά δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς? Δηλώνω σε ένα που δίνει πλήρη ειδικότητα και σε ένα που δίνει ένα μέρος? Αν ναι, αυτές οι δηλώσεις γίνονται ταυτόχρονα ή πρέπει πρώτα να δηλώσω το ένα από τα 2? Ευχαριστώ πολύ!!!

δηλώνεις σε ένα νοσοκομείο που δίνει πλήρη και σε ένα που δίνει μερική.αν θέλεις μπορείς να τα δηλώσεις την ίδια μέρα.δηλώνεις σε αυτό που δίνει πλήρη και μετά σε αυτό που δίνει μερική γράφεις ότι έχεις ήδη δηλωσει και στο νοσοκομείο που δίνει την πλήρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.

ορκιζομαι στην πατρα στις 29 του μηνα και θελω να δηλωσω παθολογια στην κερκυρα.

αμεσως μετα την ορκωμοσια, τι κανω?

-α) στελνω με φαξ στην νομαρχια το αντιγραφο του πτυχιου και μπαινω στη λιστα αναμονης στο τελος της ιδιας ημερας.

-β) εχω εξουσιοδοτησει κερκυραιο δικηγορο, στο φαξ του οποιου στελνω τα απαραιτητα εγγραφα και αυτος παει στη νομαρχια διοτι ετσι δεν θα μπω στη λιστα στο τελος τησ ιδιας μερας αλλα νωριτερα

-γ)κανω κατι αλλο

ποτε πρεπει να μπω στο καραβι για κερκυρα προκειμενου να παω ο ιδιος να επιβεβαιωσω? εχει σημασια αν θα παω την ιδια μερα η μετα απο 2-3 μερες?η σειρα μου δεν θα ειναι ουτως η αλλως κατοχυρωμενη?

ξερω οτι ρωταω κατι ευκολο, αλλα ειμαι λιγο αχρηστος με αυτα.ευχαριστω αν μπορει καποιος να μου απαντησει.

Καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο στη νομαρχία να ρωτήσεις τι δικαιολογητικά θέλουν και πώς να τα στείλεις.Απ'όσο ξέρω πάντως μπορείς να στείλεις τα δικαιολογητικά με φαξ,οπότε πρωτοκολλούνται μετά από αυτών που πήγαν οι ίδιοι,ή μπορεί να τα πάει κάποιος που έχεις εξουσιοδοτήσει,οπότε πρωτοκολλούνται όταν πάει.Τα πρωτότυπα πρέπει να τα πας εντός 5 ημερών.Πάντως,επειδή η ορκομωσία τελειώνει σχετικά αργά,πιστεύω ότι δε γλυτώνεις και πολλή ώρα με το να τα στείλεις με αντιπρόσωπο.Άλλωστε,οι περισσότεροι τα στέλνουν με φαξ και πρωτοκολλούνται με τη σειρά που φτάνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια απορία για το ειδικό μέρος μιας ειδικότητας: κοιτώντας τις αναμονές στο site της νομαρχίας αθηνών για καρδιολογία, βλέπω ότι στη στήλη "αιτούμενος χρόνος" σχεδόν σε όλους αναφέρει "πλήρης". Υπάρχει τρόπος να δω πόσοι από αυτούς έχουν κάνει μερική ειδικότητα σε περιφερικό νοσοκομείο ώστε να υπολογίσω τον χρόνο αναμονής;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.