Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

μπορει καποιος να αναφερει τον τροπο και την διαδικασια δήλωσης ειδικοτήτων στην ελλάδα?¨

ενδιαφερομαι κυρίως για τις σπαστες ειδικοτητες όπως ψυχιατρική, παιδοψυχιατρική κ νευρολογια

δηλώνουμε όλα τα επιμερους μερη απο την αρχη?

υπαρχει σχετική οδηγία? η σειρα των επιμερους μερών ειναι προκαθορισμενη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

emsos emsos emsos

Μια τελική επιβεβαίωση παιδιά. Ορκίζομαι την Τετάρτη. Στην αίτηση μου γράφω ακριβώς πόσο χρόνο Γενικής Χειρουργικής ζητάω για την ειδικότητα της Ν/Χ, σωστά; Δηλαδή ένα και μισό χρόνο. Δε γράφω μόνο ότι ζητάω Γενική Χειρουργική για Νευροχειρουργική.

Δεν ξέρω αν είναι παντού ίδιες οι Υπεύθυνες δηλώσεις, αλλά στη Νομαρχία μας γράφει στο Νο5: "Υποχρεούμαι να υποβάλω Υ.Δ. όπου θα αναγράφεται ο χρόνος περάτωσης της ειδικότητας της [κενό] Γενικής Χειρουργικής [τέλος κενού] όταν διοριστώ στο Νοσοκομείο [κενό] μπλα μπλα [τέλος κενού] οπότε και υποχρεούμαι να προσκομίσω πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης που χορηγεί η Επιστημονική Επιτροπή του Νοσοκομείου, προκειμένου εφ' όσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις διορισμού, να τοποθετηθώ για ειδίκευση στη [κενό] Νευροχειρουργική [τέλος κενού]."

Σωστά το συμπλήρωσα;

Μετά την προκαταρκτική άσκηση της Χειρουργικής, όταν κάνει κάποιος την ειδική για Ν/Χ όπου το εξάμηνο Νευρολογίας γίνεται με ενιαία τοποθέτηση με τη Ν/Χ, το εξάμηνο αυτό αναφέρεται κάπου στις αιτήσεις; Δεν πιάνεται ως κάτι ξεχωριστό απ'τη Ν/Χ στα χαρτιά, έτσι; Θέλω να πω όταν διοριστεί κάποιος στη Χειρουργική κάνει τα χαρτιά του για Ν/Χ για κάποιο νοσοκομείο και όταν διοριστεί εκεί τον τοποθετούν κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια της Ν/Χ εκπαίδευσης να κάνει και Νευρολογία, όχι για Νευρολογία συγκεκριμένα και μετά για Ν/Χ ή κάτι τέτοιο.

Και τέλος πληροφοριακά. Για τα 2 προαιρετικά εξάμηνα κατά τη διάρκεια της Ν/Χ εκπαίδευσης, δηλαδή: "Εξ αυτών 2 εξάμηνα προαιρετικώς μετά αίτηση του ειδικευόμενου, κατ' επιλογή σε δύο από τις συναφείς χειρουργικές ειδικότητες: Χειρουργική Παίδων, Πλαστική Χειρουργική, Ορθοπεδική, Χειρουργική Θώρακα." την αίτηση που αναφέρεται πότε την κάνεις αν θες τελικά να την κάνεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα σωστά τα λες. Για το τελευταίο ερώτημα δε γνωρίζω.

Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ! Ίσα που πρόλαβα να πάω τουαλέτα emtoilet:lol:

Το ψυρίζω γιατί πήγα στη Νομαρχία να μου τσεκάρουν την Αίτηση και την Υπεύθυνη Δήλωση πριν τα υποβάλλω ότι τα έχω γραμμένα σωστά και δε μου είπαν ότι δεν είχα συμπληρώσει ότι θέλω 1,5 έτος (το είχα ξεχάσει εκείνη τη φορά) και τσαντίστηκα.

Μην πάθουμε καμια πλάκα μετά.

emthanxemiloveyouemcolgate

Τροποποιήθηκε από RedInspired
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ας κάνω κ εγώ μια ερώτηση. Έστω ότι ενδιαφερομαι για ορθοπαιδική. Πως θα βρώ νοσοκομείο για γενική χειρουργική? Στο κουτάκι της ειδικότητας θα επιλέξω "Χειρουργική" σκέτο?link

Τα νοσοκομεία δίνουν 1-2 χρόνια ειδικότητα συμφέρουν από άποψη αναμονής? Ευχαριστώ πολύ.

Τροποποιήθηκε από Spastikh_Kolitida
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Το αγροτικό είναι 9μηνο, αλλά θα γίνει 12μηνο.

Εάν κάνεις αγροτικό αναγνωρίζεις 6 μήνες ειδικότητας, εφόσον κάνεις ειδικότητα που περιέχει χειρουργική ή παθολογία, και 3 μήνες για οποιαδήποτε άλλη ειδικότητα.

Εάν κάνεις ψυχιατρική θα αναγνωρίσεις το 6μηνο παθολογίας και δεν θα χρειαστεί να το κάνεις, με την ολοκλήρωση του αγροτικού θα μπορέσεις να δηλώσεις το επόμενο μέρος της ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά να ρωτήσω κάτι για όποιον γνωρίζει... Ας πούμε ότι κάποιος έκανε χαρτιά για ενιαία ειδικότητα σε ένα συγκεκριμένο νοσοκομείο και δήλωσε πλήρη ειδικότητα. Μετά το νέο ΦΕΚ όμως που έδινε την ευκαιρία να δηλώσουμε και 2ο νοσοκομείο, κάνει και 2η αίτηση σε νοσοκομείο που δίνει μερική ειδικότητα. Πρέπει να δηλώσει στο νοσοκομείο όπου έχει κάνει χαρτιά για πλήρη ειδικότητα ότι πλέον θα κάνει "συνέχιση";

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας!

Εχω μια απορια σχετικα με την δηλωση του δευτερου μερους ειδικοτητας.

Αν καποιος εχει παρει θεση σε αγονο αγροτικο, ποτε μπορει να δηλωσει το δευτερο μερος?

-Με την ανακοινωση των αποτελεσματων?

-Με το χαρτι του διορισμου απ'το υπουργειο?

-Με τον αριθμο του πρωτοκολλου διορισμου απ'το νοσοκομειο του τριμηνου?

-Η με την πρωτη μερα εργασιας στο νοσοκομειο του τριμηνου?

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με το χαρτι αναληψης υπηρεσιας στο νοσοκομείο του τριμήνου

το οποιο μπορεις να το πάρεις την πρωτη μερα στο νοσοκομείο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ'ευχαριστω πολυ!

Με το χαρτι του διορισμου απ'το υπουργειο ξερω πως πρεπει κανεις να παρουσιαστει μεσα σε διαστημα 10 ημερων στο νοσοκομειο του τριμηνου με τα απαραιτητα δικαιολογητικα.

Ηθελα να ρωτησω αν αυτο σημαινει πως καποιος ξεκιναει το τριμηνο την πρωτη μερα μετα την παραλαβη του διορισμου,καποιος αλλος την δευτερη κ.ο.κ.

Η μηπως ειναι ξεχωριστη η μερα που οριζει το νοσοκομειο για αναληψη υπηρεσιας περα απ'την ημερα παρουσιασης εκει.

Τροποποιήθηκε από cloud
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν παρουσιαστείς στο νοσοκομείο με τα απαραίτητα δικαιολογητικά σε διορίζουν.

Με τον αριθμό πρωτοκόλλου του διορισμού αυτού δηλώνεις και το δεύτερο μέρος της ειδικότητάς σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδια!Ξερει κανεις αν για πτυχιουχους απο χωρα της Ε.Ε οσον αφορα τα δικαιολογητικα για την ειδικοτητα, το αντιγραφο πτυχιου πρεπει να ειναι αναλυτικο?Δηλαδη να εχει μεσα και ολα τα μαθηματα με τους βαθμους?Το site δεν διευκρινιζει,κι επειδη εδω παει 15 ευρω οι 3 σελιδες (θα μου παει 60αρι),πρεπει να ξερω.Αυριο πρωι θα παρω τηλεφωνο την νομαρχια,αλλα αμα καποιος ξερει κατι απο τωρα θα με βοηθουσε πολυ.Ευχαριστω.

Υ.Γ. Αλλα βεβαια,τετοιος μ@λ@κ@ς που ειμαι,υπεθεσα οτι ενα κωλοχαρτο που χει περασει απο 2 υπουργεια, ενα προξενειο κι εχει πανω 500 σφραγιδες και συνολικα κοστιζει 200 ευρω θα εχει καποια αξια...που να φανταστω οτι θα χρειαζοντουσαν και τα μαθηματα (για να τα κανετε τι ρε γ@μω την τρελ@ μου...Θα τα σπασω οοοοολαααααα!).Σορρυ αλλα η γραφειοκρατια θα με τρελλανει.

Τροποποιήθηκε από Epebos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Μπορει καποιος να μου πει που να παρω να ρωτησω για τον διορισμο που περιμενω εδω και 2 μηνες σχεδον (ειδικοτητα χειρουργικης)!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορει καποιος να μου πει που να παρω να ρωτησω για τον διορισμο που περιμενω εδω και 2 μηνες σχεδον (ειδικοτητα χειρουργικης)!!!

Παρε στο υυκα και ζητα το τηλ. του τμηματος ειδικευομενων (περιφερειας ή αττικης αναλογα με την περιπτωση σου) και δες τι παιζει. Ξερεις αν εχει υπογραφει η αποφαση τοποθετησης, αν εχει βγει πρωτοκολλο διορισμου; Περιεργο ομως, 2 μηνες... Μηπως ειναι κανενας με βυσματακι στη θεση που θα παρεις οποτε το καθυστερει απο μεσα για την παραταση; Για τρεξ'το λιγο για να εισαι σιγουρος. Τηλεφωνησε σεδ/νση υγειας να δεις αν εχουν φυγει τα χαρτια και καπακι στο υυκα να δεις σε τι φαση βρισκονται. Πρωτα ευγενικα και μετα πατα και λιγο ποδι, μην κωλωνεις. Εγω τους εσπασα τα παπαρια απο την ημερα που ανοιξε η θεση μου, και σημερα (38 ημερες μετα) πηρα στα χερια μου το χαρτι να παρουσιαστω. Καλη υπομονη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή αρχή :) GENERAL_ARAFAT νομίζω πως αν έχεις ήδη το χαρτί εισήγησης διορισμού στα χέρια, μόνο το υπουργείο μπορεί να σε διαφωτίσει. Το ενδεχόμενο βύσμα που θέλει να παρατείνει την παράταση του λογικά μπορεί να το κάνει πριν στείλουν τα χαρτιά σου από τη διεύθυνση υγείας στο υπουργείο απλά καθυστερώντας την εισήγηση σου για διορισμό (έτσι έγινε με μένα αλλά την άκουσαν). Αν όμως ο διορισμός σου είναι ήδη στο υπουργείο τότε είναι θέμα δικό τους. Κυνήγησε το πάντως χρησιμοποιώντας τσαμπουκά με τακτ. ;)

Τροποποιήθηκε από doctcom
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα έπρεπε πάντως να σου έχει έρθει στο σπίτι -μια εβδομάδα περίπου αφού έστειλαν τα χαρτιά διορισμού στο υπουργείο- η εισήγηση διορισμού, κάτι σαν βεβαίωση ότι η διαδικασία διορισμού έχει ξεκινήσει. είσαι σίγουρος ότι τα έχουν στείλει;

Σωστο, αυτο το ειχα θεωρησει δεδομενο....

Λες να αρχισω να ανησυχω??? Δεν μου εχουν στειλει εισηγηση μονο τηλεφωνικα μιλησα μαζι τους

Στη θεση σου 1ον) θα ανησυχουσα 2ον) θα επρεπε να αρχισουν να ανησυχουν και αυτοι, γιατι οταν εχει γινει τετοιου ειδους παρατυπια που σε φερνει πισω φανταζομαι θα σηκωνει και καποια νομικη κινηση γιατι δεν υπαρχει τιποτα που να τη δικαιολογει. Οι δημοσιοι υπαλληλοι φοβουνται μονο ενα πραγμα: αναφορα! Τραβηξε τους μια αναφορα επισημως σε δ/νση υγειας και υυκα σχετικα με την καθυστερηση, επισημαινοντας την μη κοινοποιηση της εισηγησης διορισμου και δες το αποτελεσμα.

@ doctcom: emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΣΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΩΣ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Παιδες μολις τελειωσα τον ενα χρονο Χειρουργικης που απαιτειται για την ειδικοτητα μου. Πηρα απ το Νοσοκομειο μου βεβαιωση "ευδοκιμης ασκησης στη Χ/Κ για ενα χρονο"...παω αυτο το χαρτι στη Διευθυνση Υγειινης και μου λενε οτι χρειαζονται και το χαρτι με τα χειρουργεια που παρακολουθησα. Αυτο ειναι απαραιτητο???

Γιατι στο Νοσοκομειο μου τωρα καθομαι με παραταση μεχρι να ρθει ο επομενος, και τα εναπομειναντα χαρτια (συμπεριλαμβανομενου και αυτοι) θα τα παρω με το που θα φυγω απ το Νοσοκομειο...Ισχυει αυτο που μου λενε η να κανω για 1000η φορα φασαρια εκει μεσα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι?.. Έχω απορία.. Σε ιδιωτική κλινική μπορεί κάποιος να κάνει ειδικότητα ή πρέπει οπωσδήποτε σε δημόσιο νοσοκομείο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Γειά σας συνάδελφοι, θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα πολύ σοβαρό ζήτημα που με απασχολεί.Συνάδελφος που αυτή την στιγμή κάνει το δεύτερο μέρος της ειδικότητας

έχει καταθέσει διπλή αίτηση για το τρίτο και είδικο μέρος σε δύο Νομαρχίες διαφορετικές.Σύμφωνα με την αναμονή στην πρώτη χρονικά αίτησή της η θέση ανοίγει στα μέσα του 10, ενώ σύμφωνα με την δεύτερη αιτηση η οποία κατατέθηκε 1 χρόνο μετά την πρώτη και δύο χρόνια συνολικά πρίν

από σήμερα, η θέση ανοίγει το 13.Δέχθηκε τηλεφώνημα από την πρώτη Νομαρχία που της είπαν πως κάποιος συνάδελφος είδε το όνομα στο ιντερνετ και ουσιαστικά την κάρφωσε και επομένως η αίτησή της θεωρείται ως μη γενόμενη αφού σε αυτή την περίπτωση η δεύτερη αίτηση αναιρεί είπε την πρώτη.Φυσικά η υπάλληλος διευκρίνησε

πως η αίτησή της δεν μπορεί να αποσυρθεί παρά μόνο από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο και πώς αυτού του είδους η ποινή θα ενεργοποιηθεί όταν θα σταλούν τα χαρτια στο Υπουργείο προκειμένου να γίνει ο διορισμός.

Θα ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει κάτι επ' αυτού.Αν αποσυρθεί τώρα η δευτερη αίτηση τι θα γίνει?Θα μείνει χωρίς καμία αίτηση ουσιαστικά?

Υπάρχει κάποιος νόμος ή εγκύκλιος που διέπει κανονιστικά το όλο θέμα και πως μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σε αυτήν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό είπαν ίσχυε παλιά.Τώρα με βάση κάποια εγκύκλιο που δεν μπορώ να βρώ ισχύει το ότι η δεύτερη αναιρεί την πρώτη. Τάσο να σε ρωτήσω κάτι?

Πως αυτοί στο Υπουργείο διασταυρώνουν αυτά τα στοιχεία γιατί πολύ περίεργο μου φαίνεται το όλο θέμα, εδώ δεν γίνονται άλλα κι άλλα.Το να αποσύρεις μια αίτηση είναι σίγουρο, το θέμα είναι ποιά?Αλλωστε δεν έχει επιβαρυνθεί κανείς συνάδελφος στο ελάχιστο αφού καμιά από τις θέσεις δεν έχει ανοίξει ακόμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.