Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Πάντως υπάρχει η Approbation (απαιτείται πιστοποιητικό Β2 ή το δικό μας Mittelstufe) και η Berufserlaubniss (που χορηγείται ακόμη και με Grundstuffe και ισχύει για 1 χρόνο). Μετά σε υποχρεώνουν να παρακολουθήσεις εδώ στο Volkshochschule τα μαθήματα για το πιστοποιητικό Β2 οπότε και με την επιτυχία σου χορηγούν την Berufserlaubniss.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σχετικα με το Β2 για Approbation: Αν δεν το εχετε και μιλατε καλα γερμανικα, προτου τρεξετε να βρειτε ημερομηνιες για να το δωσετε κτλ, δοκιμαστε να παρετε ενα τηλ στην αντιστοιχη Bezierksregierung που θελετε να βγαλετε την αδεια και ρωτηστε αν σας τη βγαζουνε και χωρις. Προσωπικα μου ειπανε οτι τα γερμανικα μου ακουγοταν αρκετα καλα και εβγαλα αδεια -φετος- χωρις κανενα διπλωμα.

Για ορολογια - μια που εχουν ρωτησει αρκετοι και επειδη κι εγω ταλαιπωρηθηκα ιδιατερα- Pschyrembel klinisches Wörterbuch(= Βιβλος):

http://www.degruyter.de/cont/fb/me/detail....n=9783110185348

Μεταφρασεις καλυτερα να κανετε στη γερμανια απο αναγνωρισμενο μεταφραστη(νομιζω συνεπαγεται οτι εχει μονιμη κατοικια στη γερμανια). Μεταφραστες του ελληνικου υπουργειου εξωτερικων ΔΕΝ ειναι στη γερμανια ανγνωρισμενοι. Αν μεταφρασετε στο υπουργειο θα σας ζητηθει επικυρωση της μεταφρασης απο τη γερμανικη πρεσβεια και η πρεσβεια η ιδια δεν ξερει τι σημαινει αυτο. Και θα της παρει καιρο να καταλαβει...

Επισης θεωρω εξυπνη κινηση το να ανεβει κανεις στη Γερμανια για να κανει τις αιτησεις και τις συνεντευξεις. Τρομαζει η ελληνικη διευθυνση αφενος, αφετερου αν σε καλεσουν σε 3-4-5 νοσοκομεια σε διαστημα 1-2-3 μηνων, η θα πας στα μισα και λιγοτερα, η θα φας τα λεφτα σου σε αεροπλανα και ξενοδοχεια. Με ενα φτηνο διαμερισμα σε ενα οποιδηποτε γερμανικο χωριουδακι, καθεσαι 4-6 μηνες και "ξεπετας" συνεντευξεις με το τρενο αυθημερον.

Αυτα για οσους ειναι κοντα στο να κανουν το ονειρο(-εφιαλτη;) πραγματικοτητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

δεν κάθισα να διαβάσω όλα τα ποστς γτ είναι πάρα πολλά... διάβασα μόνο τις πρώτες σελίδες και ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω προς τι τόσος αρνητισμός... τα πράγματα για τις ειδικότητες στη Γερμανία κάθε άλλο παρά απαγορευτικά είναι!

Απ'ότι διαπιστώνω επικρατεί ένα ράδιο αρβύλα και είναι κρίμα γτ μπορεί να αποθαρρύνει κάποιους ακόμα και από το να προσπαθήσουν να ψάξουν κτ...

Η Γερμανία είτε το πιστεύετε είτε όχι, έχει έλλειψη γιατρών και παίρνει εύκολα ξένους για ειδικότητα...

Και όταν λέω ξένους εννοώ από κάθε γωνιά της γης κυριολεκτικά... πόσο μάλλον από Ε.Ε.!...

από κει και πέρα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν μπορούν όλοι να πάνε στο Μόναχο, στην Κολωνία κλπ.! Και τα νοσοκομεία μικρότερων πόλεων όμως είναι πολύ καλού επιπέδου... δεν ξέρω πώς τα φαντάζεται κάποιος που δεν τα έχει δει από κοντά, πάντως αυτό που ισχύει είναι ότι τα παν.μιακά τα δικά μας είναι σαν τα νοσοκομεία των κωμοπόλεων στη Γερμανία... και μου φαίνεται ηλίθιο κάποιος που θα πήγαινε (αν έβρισκε θέση) και στην πόλη των 20.000 κατοίκων στην Ελλάδα για ειδικότητα να ''χαλιέται'' με ένα νοσοκομείο πόλης 80.000 κατοίκων στη Γερμανία και με πολύ καλύτερες φυσικά υποδομές!

Όσον αφορά το οικονομικό, δηλώνω ανεπαρκώς ενημερωμένη, αλλά νομίζω ότι για τα ελληνικά δεδομένα οι μισθοί είναι άκρως ικανοποιητικοί (τα καθαρά εννοώ, μετά τις κρατήσεις)! Δεν ξέρω αν οι μισθοί διαφοροποιούνται από κρατίδιο σε κρατίδιο, αν και δεν το θεωρώ απίθανο...

Τώρα όσον αφορά τους Γερμανούς που "φεύγουν έξω"...:

πιστέψτε με, δε φεύγουν λόγω απελπισίας!!!! αυτό είναι 1000000% σίγουρο!!!!

Δεν ξέρω πόσοι θα το καταλάβουν αυτό που γράφω, αλλά οι Γερμανοί ως λαός είναι πολύ του εξωτερικού... ειδικά οι νέοι κατά τα πρώτα χρόνια εργασίας τους... Γνωρίζω πολλά άτομα (και αυτό δεν είναι αόριστο, είναι πολύ συγκεκριμένο) από διάφορους κλάδους που και πριν τις σπουδές και κατά τη διάρκειά τους αλλά και μετά το πτυχίο επέλεξαν να πάνε σε διάφορες χώρες. Δεν το έχουν ως καμία σοβαρή υπόθεση το εξωτερικό, μια φίλη μου είναι 28 χρονών, τελειώνει τώρα τη φαρμακευτική και σχεδιάζει να πάει για μερικά χρόνια στη Νορβηγία όπου έχουν ζήτηση οι Γερμανοί φαρμακοποιοί... (κ σημειωτέον, δεν ξέρει γρι νορβηγικά)... αυτό που θέλω να πω δλδ. είναι ότι η είδηση "οι Γερμανοί γιατροί φέυγουν στο εξωτερικό για ειδικότητα" έχει άλλη ερμηνεία και άλλα αίτια από μία αντίστοιχη είδηση που θα αφορούσε τους Έλληνες...

εν ολίγοις, για τα δεδομένα της Ελλάδας η Γερμανία είναι μια χαρά! απλώς κάποιοι Γερμανοί συγκρίνουν τη Γερμανία με άλλες χώρες και η αλήθεια είναι ότι στη Σκανδιναβία π.χ. θα βγάλουν πιο πολλά χρήματα, επομένως γιατί να μην πάνε; αλλά μην ξεχνάμε ποια είναι τα στάνταρντς της Γερμανίας και ποια τα δικά μας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και για κάποιον που ρώτησε για τη διάρκεια των ειδικοτήτων...

για το κρατίδιο της Baden-Württemberg η σελίδα είναι η εξής ->http://www.aerztekammer-bw.de/30/10/gebiete/index.htm

κατά κανόνα όλες οι εδικότητες διαρκούν 5-6 χρόνια όπως θα δείτε...

τώρα αν αυτό διαφοροποιείται στα άλλα κρατίδια δεν το γνωρίζω αλλά και δεν το νομίζω. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://books.google.com/books?id=H1zCgju7d...;hl=de#PPA26,M1

και αυτό το λινκ για κάποιον που ρώτησε για e-books... (το συγκεκριμένο είναι παθολογίας)

δε δίνονται όλες οι σελίδες, αλλά βρήκα αρκετά βιβλία που τις περισσότερες σελίδες τους μπορείς να τις δεις...

http://books.google.com/books?id=ye2SksL2F...;hl=de#PPA51,M1 χειρουργ.

γενικά μέσω του http://books.google.com/books?hl=de (για νόμιμα- για παράνομα δεν ξέρω αλλά όλο και κάτι θα υπάρχει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το διάστημα κάνω το αγροτικό μου το οποιο τελειώνω γύρω στον Ιούλιο ενώ ταυτόχρονα άρχισα και γερμανικά εδώ και περίπου 1,5 μήνα(ξέρω δεν είναι πολύ αλλά τώρα βρήκα ευκαιρια χρόνου).Ενδιαφέρομαι για Αλλεργιολογία και αν και ορκιστηκα στο ΑΠΘ το 2006 πήρα άγονο αγροτικό μόλις φέτος οπότε δυστυχώς η αναμονή μου για το ειδικο μερος αγγιζει το 2015...κλαψ...Θα ήθελα λοιπον να μαθω οτιδηποτε-και εννοώ οτιδηποτε-που έχει να κάνει με την ειδικότητα που επέλεξα αλλα και με το διαδικαστικο κομμάτι που πρέπει να ακολουθησει κάποιος που αποφασίζει να συνεχίσει στην Γερμανία.

Αν και δε βοηθάω ιδιαίτερα, θέλω να πω ότι στη Γερμανία όλοι οι αλλεργιολόγοι τους οποίους ξέρω είναι δερματολόγοι που πήραν SP αλλεργιολογία...

δεν ξέρω αν υπάρχει ως ανεξάρτητη ειδικότητα όπως στην Ελλάδα...

α! στο wiki λέει το ίδιο, ότι δλδ. είναι μετεκπαίδευση μετά την ειδικότητα,την οποία κάνουν συνήθως δερματολόγοι αλλά και άλλων ειδικοτήτων (πράγμα που δν ήξερα :-S )

> http://de.wikipedia.org/wiki/Allergologie

http://www.derma.charite.de/_klinik/Allergologie.htm και στο Charitι ως SP αναφέρεται...

Τροποποιήθηκε από Αθεονόα
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναλυτικα ολες οι ειδικοτητες, μετεκπαιδευσεις (apropos Αλλεργιολογια) κτλ που δινονται στη γερμανια και τι ακριβως απαιτειται για καθε μια:

http://www.bundesaerztekammer.de/page.asp?his=1.128.129

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο παρατηρησα και εγω για την αλλεργιολογια...αρα μηπως να αρχισω να ψαχνω και στα γερμανοφωνα τμηματα της Ελβετιας-δες Ζυριχη-ή και εκει τα ιδια ισχυουν...αν κανω εν τελει το sp μετα την δερματολογια,στην Ελλαδα θα μου αναγνωρισουν την ειδικευση της αλλεργιολογιας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας κ απο εμενα !!! οσο αφορα την ειδικοτητα της γαστροεντερολογιας πως ειναι τα πραματα στη γερμανια? ποσο καιρο διαρκει η ειδικοτητα ,υπαρχουν θεσεις? για να φτασει καποιοσ ασχετος με τα γερμανικα στο επιπεδο β2 περιπου ποσο καιρο περνει ?

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Αν χρειάζεστε μια μετάφραση, μπορώ να σας συστήσω μια ορκωτή μεταφράστρια στην Ελλάδα που με βοήθεσε πολύ. Κάνει επικυρωμένες μεταφράσεις τις οποίες είναι αναγνωρισμένες από τις γερμανικές αρχές. Εκτός από αυτά μπορεί να σας βοηθήσει να συντάξετε το βιογραφικό σας ή μια επιστολή. Λέγεται Doris Wille, Mail: doris.wille@otenet.gr, κιν. 69 78 91 24 29"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Γεια σας και απο μένα!

Να συστηθώ... Είμαι ο Νίκος, και όπως όλοι εδω μέσα τραγουδάω Καζαντζίδη και σκέφτομαι να τη κάνω για έξω. Έχω τελειώσει εδώ και 10 μήνες και ενδιαφέρομαι για πλαστική.

Επειδή έχουν γίνει πολλά posts αρκετά απο τα οποία είναι παλιά, θα μπορούσε κάποιος απο τους έμπειρους του αθλήματος

να κάνει έναν οδηγό με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει ένα κωλόψαρο, σαν εμένα και άλλους.

Έχω βρεί κάποιες πληροφορίες απο τη πρεσβεία, αλλα η γνώμη σας θα ήταν σημαντική.

Επίσης αν δε ξέρεις τη γλώσσα, και παρόλαυτά αποφασίσεις να τα μαζέψεις, να πας να βρείς ένα φτηνό σπίτι (με sponsors πατέρα+μάνα),

και να ξεκινήσεις Γερμανικά, υπάρχει κάποιος τρόπος να αποσχολείσαι σε κάτι σχετικό με την ιατρική, μόνο με τα αγγλικά και φυσικά αν είναι

δυνατόν να πληρώνεσαι. Κατί έγραψαν κάποιοι συνάδελφοι για διατριβή... έχει κάποιος σχετική εμπειρία!

Ευχαριστώ!

Danke! (απο τις λίγες λέξεις που θυμάμαι μετα απο το Grundstuffe στα 14 μου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας παρακαλώ. επειδή κάνω ειδικότητα στη Γερμανία από Φλεβάρη μήνα χωρίς βύσμα και χωρίς καμιά γνωριμία εδώ, θα παρακαλέσω να σταματήσετε τα όσα έχετε ακούσει ή τα όσα σας έχουν πει. Ας κόψουμε τις παπαριές και να βοηθήσουμε όσους ενδιαφέρονται πραγματικά. Ειλικρινά συγγνώμη αλλά υπάρχουν τόσες ΠΑΠΑΡΙΕΣ στο θέμα Ειδικότητα στη Γερμανία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για όσους ενδιαφέρονται για ειδικότητα στη Γερμανία, μπορώ να σας συστήσω μια Γερμανίδα που παραδίδει μαθήματα γλώσσας και ειδικής ορολογίας για γιατρούς. Προσφέρει επίσης βοήθεια και εξάσκηση στη συγγραφή αίτησης πρόσληψης και είναι αξιόπιστη και πολύ ενημερωμένη. Λέγεται Martina Loos και είναι εκπαιδευτικός-νοσοκόμα με ντοκτορά. Mail: m.loos@otenet.gr, κιν. 69 39 32 61 35

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας και πάλι!

Τον τελευταίο καιρό εχω κάνει σοβαρή έρευνα απο το internet και in real life και φαίνεται πως τα πράγματα είναι αρκετά καλά όπως λέει και ο φίλος

μας ο majesty!!! Παρολαυτά δεν έχω βρεί κάποιον ο οποίος να κάνει πλαστική χειρουργική στην D. που είναι και η ειδικότητα που με ενδιαφέρει. Ξέρω πως

τα χρόνια ειδίκευσης για πλαστική στη Γερμανία είναι 3 γενική και 3 το ειδικό κομμάτι... Παρακαλώ όποιος έχει γνώση του θέματος ας ποστάρει, σχετικά με ποιότητα

εκπαίδευσης, ευκολία στην ανευρεση θέσης και μπλα μπλα μπλα συγκεκριμένα για πλαστική!

Παρακαλώ επίσης οι απαντήσεις στο post να μήν είναι, αυτό είναι το τηλ. μιας που κάνει καλά Γερμανικά... Όπως διάβασα και σε ένα προηγούμενο εφυές σχόλιο

βοήθεια ψάχνω, όχι νταβατζή!

Thanx!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζω κάποιον που έχει κανει γεν.χειρουργική ελλάδα, μεταπτυχιακό ελλάδα, και δυσκολεύεται να βρει πλαστική. Δουλεύει σε κλινική στη γερμανία γεν. χειρουργικής δίπλα σε έπιμελητή που ασχολείται με πλαστική αλλά δεν ξέρει αν αναγνωριστεί ως μέρος πλαστικής. Δεν ξέρω αν είναι εξαίρεση ή ο κανόνας.... αυτά ξέρω και παραθέτω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειας παιδια εγω κανω ειδικοτητα στην Γερμανια εδω και 7 μηνες ειμαι στο Ντυσελντορφ.Η αληθεια ειναι οτι οι Γερμανοι συναδελφοι μας φευγουν πανε Σουηδια και Ελβετια και Αμερικη διοτι εχει καλυτερα λεφτα.Στην Γερμανια εχει πολυ δουλεια και οχι τοσο καλα λεφτα.Βασικα δεν εχεις χρονο για προσωπικη ζωη,αλλα η

εκπαιδευση ειναι πολυ καλη.Οποιος ενδιαφερεται περισσοτερο sotos_greece@yahoo.com Σωτηρης...εχω τελειωσει πανεπιστημιο Κρητης.

Τροποποιήθηκε από sotos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Medicus λες χοντρές παπαριές.. Παιδιά το ξαναλέω, κάνω ειδικότητα στο εξωτερικό, όποιος θέλει δίνω πληροφορίες. Μην ακούτε τις παπαριές που λένε εδώ. είναι εύκολα "σχετικά"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι ειδικευόμενος στη Γερμανία, στο Beelitz γύρω στα 30 λεπτά από Βερολίνο και στη Κλινική που δουλεύω χρειαζόμαστε επειγόντως ειδικευόμενους....

Η κλινική ασχολείται κυρίως με τα Α.Ε.Ε. , Σκλήρυνση και Πάρκινσον.Δίνει παθολογία 1 χρόνο, νευρολογία 2 και Ψυχιατρική 1/2.

Έχουμε πολύ μεγάλη έλλειψη από συναδέλφους και είναι μια πολύ καλή επιλογή για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει στη Γερμανία και θέλει να γράψει γρήγορα ειδικότητα.

Παραθέτω το link απο το site της κλινικής: http://www.recura.org/RECURA_reha/jobs/aer...cher_dienst.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γειας παιδια εγω κανω ειδικοτητα στην Γερμανια εδω και 7 μηνες.Η αληθεια ειναι οτι οι Γερμανοι συναδελφοι μας φευγουν πανε Σουηδια και Ελβετια και Αμερικη διοτι εχει καλυτερα λεφτα.Στην Γερμανια εχει πολυ δουλεια και οχι τοσο καλα λεφτα.Βασικα δεν εχεις χρονο για προσωπικη ζωη,αλλα η εκπαιδευση ειναι πολυ καλη.

Τροποποιήθηκε από sotos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Medicus λες χοντρές παπαριές.. Παιδιά το ξαναλέω, κάνω ειδικότητα στο εξωτερικό, όποιος θέλει δίνω πληροφορίες. Μην ακούτε τις παπαριές που λένε εδώ. είναι εύκολα "σχετικά"

Πολύ καλά τα λες. Είμαι Γερμανία ειδικευόμενος τα τελευταία τρία χρόνια σε μια από τις μεγαλύτερες πανεπιστημιακές κλινικές της Ευρώπης. Ήρθα χωρίς κανένα βύσμα, χωρίς να με βοηθήσει κανένας γονιός. Εάν κάποιος αρνείται να περιμένει τις απαράδεκτες αναμονές στην Ελλάδα και θέλει και λίγο να δει πώς δουλεύει ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ οργανωμένο κράτος, τότε δεν έχει παρά να πάρει τα μπογαλάκια του και έρθει στο κράτος της επιλογής του. Τίποτα δεν είναι εύκολο όπως και τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. The sky is the limit, που λένε και οι φίλοι μας οι Σάξωνες, αλλά δεν είναι απαραίτητα για τον καθένα μας. Από την άλλη, όποιος νομίζει ότι θα μπορέσει να κάνει τη ζωή στην Ελλάδα, με τους φίλους, τη γκόμενα στα πόδια του, με τα ωράρια που έχουμε στην Έλλαδα και με το αραλίκι και τη χαλαρότητα που έχει οποιαδήποτε κλινική, γελιέται. Για να μάθεις κάτι περισσότερο, θα πρέπει και να θυσιάσεις κάτι. Θέμα επιλογής είναι, πάντως όλα δεν μπορούμε να τα έχουμε σε αυτή τη ζωή, εκτός και εάν το επίθετό μας έχει κάτι περισσότερο να κάνει από αυτό ενός κοινού θνητού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hello guys! I apologise for writing my post in english but with the current keyboard i can not write anything in greek and greeklish is not allowed here. \

1) Germany has at this very moment a huge shortage of medical doctors. According to an article that was posted in Aerzteblatt (the official magazine of the german medical association/council) there are approximately 10.000 empty posts to be occupied (that was few months ago).

2) I went to Germany without knowing anything or anyone. Due to the fact that the germans want better money (Scandinavia, GB etc) they leave the country. This inevitably leads to staff shortage. If you therefore wanna do something descent and do not to wait for years to start specializing in Greek chaos, then open your eyes, learn the language and go to Deutschland. You will not regret it i promise you. preferably try to go somewhere where greeks live so that you won't fell home-seek. By the way, there are greeks everywhere here so no worries...

3) All the things that have been posted before in this forum from those who are pro-Deutschland to do the training are 1000% correct. Sufficient training, good money (germany is not expensive to live actually..u can save money here, i am telling u!)

best of luck to all

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από προσωπική εμπειρία και μόνο μιλάω. Δύσκολη πολύ δύσκολη η Γερμανία. Παραιτήθηκα και γύρισα. Είναι μόνο για τους απελπιστικά φιλόδοξους, τους μοναχικούς τυχοδιώκτες και τους τυχερούς με άκρες, μέσες και συγγενείς. Αν πάτε μόνο για να γλυτώσετε από την αναμονή όπως εγώ, μην το κάνετε. Θέλετε πολύ περισσότερα κίνητρα για να απαρνηθείτε τον εαυτό σας. Θα χαρείτε όταν σας πάρουν, αλλά θα αντέξετε να αποδίδετε καθημερινά μόνοι σας τη δουλειά που στην Ελλάδα βγάζουν 5 ειδικευόμενοι μαζι??? Και μη γελιόμαστε. Κανείς δε σου δείχνει τα μυστικά της ειδικότητάς του ούτε εκεί. Μόνος σου θα μάθεις ό,τι είναι να μάθεις. Και σκεφτείτε. Στη ζωή πρέπει να είμαστε καλά και να περνάμε καλά. Εμείς φτιαχτήκαμε για να ζούμε στην Ελλάδα και όχι στη Γερμανία. Τα δεινά της παγκοσμιοποίησης αν αφήσουμε την Ελλάδα εμείς οι άνεργοι γιατροί θα υποστούμε . Εν τέλει αξίζει τον κόπο να ζήσουμε εδώ περιμένοντας, αλλά κάνοντας κάτι που θα μας γεμίζει και βοηθώντας να βελτιωθεί το σύστημα που τόσο απαξιώνουμε.

Βγείτε έξω, δείτε τι γίνετε , και γυρίστε. Θα περιμένετε με μεγαλύτερη υπομονή να ανοίξει η θέση σας και θα λέτε: "Ευτυχώς είμαι στη χώρα μου και ας περιμένω και 10 χρόνια. " Αν πάλι τα καταφέρετε και αντέξετε και περνάτε και καλά, τότε τι να πω. Μπράβο σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι μόνο για τους απελπιστικά φιλόδοξους, τους μοναχικούς τυχοδιώκτες και τους τυχερούς με άκρες, μέσες και συγγενείς.

Τι να σχολιασω?!

Κανείς δε σου δείχνει τα μυστικά της ειδικότητάς του ούτε εκεί. Μόνος σου θα μάθεις ό,τι είναι να μάθεις.

να υποθεσω οτι μπορω να μαθω ιατρικη με διαβασμα και πειραματιζομενος σε οτι να ναι.τελικα το οτι οι ειδικευομενοι πρεπει να εκπαιδευοναι ειναι μυθος,απλως θα πρεπε να τους αφηνουμε και θα μαθουν μονοι τους.ολα τα αλλα ειναι ανοησιες που κανουν αυτοι εκει οι χαζοι οι ξενοι.τι ξερουν αυτοι.σιγα τα συστηματα υγειας.

Στη ζωή πρέπει να είμαστε καλά και να περνάμε καλά.

A doctor must work eighteen hours a day and seven days a week. If you cannot console yourself to this, get out of the profession. ~Martin H. Fischer [καλα ας μην υπερβαλουμε,εστω μια γαμημενη commitment ομως...]

Εμείς φτιαχτήκαμε για να ζούμε στην Ελλάδα και όχι στη Γερμανία.

Ναι εμεις ειμαστε για να μας εκπαιδευουνε οχι γαμωντας μας σε ιατρικη δουλεια,αλλα σε οτι να ναι τρεχα,και απληρωτες εφημεριες.επισης οι χειρουργοι δεν χρειαζεται να μας αφηνουν οταν ειμαστε ειδικευομενοι να κανουμε κανα ραμα,εξαλλου γι`αυτο μας εκπαιδευουνε για αγγιστροχειρουργους emeleos

"Ευτυχώς είμαι στη χώρα μου και ας περιμένω και 10 χρόνια. "

στο ενδιαμεσο θα εχει αλλαξει η ιατρικη κατα 100%,και θα βγουμε μετα με αδεια εξεσκησης ιατρικης[αν θυμαμαι καλα λεγεται οτι ανα 5 χρονια το 50% αλλαζει,αρα με τα μαθηματικα της γιαγιας μου 100%]

Τροποποιήθηκε από skydogsully
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από προσωπική εμπειρία και μόνο μιλάω. Δύσκολη πολύ δύσκολη η Γερμανία. Παραιτήθηκα και γύρισα. Είναι μόνο για τους απελπιστικά φιλόδοξους, τους μοναχικούς τυχοδιώκτες και τους τυχερούς με άκρες, μέσες και συγγενείς. Αν πάτε μόνο για να γλυτώσετε από την αναμονή όπως εγώ, μην το κάνετε. Θέλετε πολύ περισσότερα κίνητρα για να απαρνηθείτε τον εαυτό σας. Θα χαρείτε όταν σας πάρουν, αλλά θα αντέξετε να αποδίδετε καθημερινά μόνοι σας τη δουλειά που στην Ελλάδα βγάζουν 5 ειδικευόμενοι μαζι??? Και μη γελιόμαστε. Κανείς δε σου δείχνει τα μυστικά της ειδικότητάς του ούτε εκεί. Μόνος σου θα μάθεις ό,τι είναι να μάθεις. Και σκεφτείτε. Στη ζωή πρέπει να είμαστε καλά και να περνάμε καλά. Εμείς φτιαχτήκαμε για να ζούμε στην Ελλάδα και όχι στη Γερμανία. Τα δεινά της παγκοσμιοποίησης αν αφήσουμε την Ελλάδα εμείς οι άνεργοι γιατροί θα υποστούμε . Εν τέλει αξίζει τον κόπο να ζήσουμε εδώ περιμένοντας, αλλά κάνοντας κάτι που θα μας γεμίζει και βοηθώντας να βελτιωθεί το σύστημα που τόσο απαξιώνουμε.

Βγείτε έξω, δείτε τι γίνετε , και γυρίστε. Θα περιμένετε με μεγαλύτερη υπομονή να ανοίξει η θέση σας και θα λέτε: "Ευτυχώς είμαι στη χώρα μου και ας περιμένω και 10 χρόνια. " Αν πάλι τα καταφέρετε και αντέξετε και περνάτε και καλά, τότε τι να πω. Μπράβο σας.

Steppa, για τι ειδικότητα προσπάθησες στην Γερμανία;

Και πού πήγες; Βόρεια, Νότια;

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο πιο συγκεκριμένα τί σε έδιωξε από τη Γερμανία; Το ωράριο; η συμπεριφορά; τί άλλο;

Σε ερωτάω επειδή με ενδιαφέρει η Γερμανία για ειδικότητα (παιδιατρική).

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις :)

Ο καθένας μας καταθέτει τις προσωπικές του εμπειρίες. Όλες είναι χρήσιμες, αφού μας δίδουν κάποια δεδομένα

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.