Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Ξέχασα να αναφέρω την άδεια εξάσκησης εργασίας. Με σφραγίδα Χάγης (αντίγραφο) μετεφρασμένο κλπ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καθώς βρίσκομαι στην Ελλάδα για λίγες μέρες μπόρεσα να διαβάσω με ηρεμία τις απόψεις σας, και έχω να πω τα εξής: Για εμένα ναι, είναι πολύ δύσκολα στην Γερμανία για κάποιον που έχει την ελληνική ζωή στο πετσί του, όπως εγώ, και ασφαλώς μπορώ να καταλάβω το τι ωθεί πολλούς να την εγκαταλείψουν, σέβομαι επίσης απολύτως την γνώμη όσων απογοητεύτηκαν απ΄την χώρα καθώς ο κάθε άνθρωπος θέτει τις δικές του προτεραιότητες για να είναι ευτυχισμένος. Το επίπεδο εκπαίδευσης είναι υψηλό, υπάρχει πάντα μια συγκεκριμένη απάντηση και θεραπευτική προσέγγιση για κάθε περιστατικό, άμεση και ολοκληρωμένη. Όμως η προσέγγιση αυτή δεν είναι και τόσο ανθρωποκεντρική γιατί δίνει έμφαση μάλλον στον χρόνο και το γραφειοκρατικό-ηλεκτρονικό σύστημα (δηλ πως, πότε και τι θα καταχωρηθεί στο κομπιούτερ). Τα γερμανικά που απαιτούνται σχετίζονται με την ειδικότητα και τις ανάγκες της εκάστοτε κλινικής, γενικώς πάντως το παιχνίδι παίζεται ως προς τον υπάλληλο που θα σου δώσει την επάρκεια, ο οποίος κάνει μια κουβεντούλα μαζί σου για να επικυρώσει τα λεγόμενα στο πιστοποιητικό γνώσης γερμανικών που του προσκομίζεις. Σε λίγες μέρες γυρνώ Γερμανία, ευχαρίστως να δημοσιεύσω την λίστα χαρτιών που χρειάστηκε να προσκομίσω για να πάρω την επάρκεια.

Και μία πρόταση: Aς γνωριστούμε κατά το δυνατό όσοι μένουμε Γερμανία, μάλιστα όσοι μένουμε κοντά μπορούμε να συναντιόμαστε, από μαγαζιά άλλο τίποτα! Θα μας βοηθήσει πολύ νομίζω!

Τι εννοείς ελληνική ζωή (εκτός από τις καφετέριες);

Για το άλλο που λες

ανθρωποκεντρική γιατί δίνει έμφαση μάλλον στον χρόνο και το γραφειοκρατικό-ηλεκτρονικό σύστημα (δηλ πως, πότε και τι θα καταχωρηθεί στο κομπιούτερ)

διαφωνώ, θεωρώ ότι αυτό είναι από τα πιο θετικά πράγματα στην γερμανία.

"Ανθρωποκεντρική" προσέγγιση δεν είναι να αερολογείς με τον ασθενή λέγοντας "όλα θα πάνε καλά" κτλ, αλλά να μπορείς να γράψεις ένα σωστό εξιτήριο/ ιατρική αναφορά, από το οποίο οι άλλοι συνάδεφλοι (οικ. γιατρός, άλλες ειδικόητες) να μπορούν να βγάλουν άκρη και να κατατοπιστούν σχετικά με τον ασθενή, ώστε να συμβάλλεις ουσιαστικά στην αντιμετώπιση του προβλήματος του.

Στην ελλάδα -που δεν έχει το αντίστοιχο ηλεκτρονικό-γραφειοκρατικό σύστημα- , ακόμα και αν οι γιατροί είναι επικεντρωμένοι στον άνθρωπο (άκου φράση τώρα, τες πα), συνήθως κανένας δεν καταλαβαίνει τι ακριβώς έκαναν και κυρίως γιατί και αυτό είναι πολύ περισσότερο εις βάρος του ασθενούς, ακόμα και αν ο ίδιος δεν το καταλαβαίνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστευω οτι ο καθενας προσπαθει να εκθεσει τις αποψεις του χωρις να μελετα προσεκτικα το τι ακριβως εννοει ο αλλος. Σιγουρα δε νομιζω να ηταν επιτυχης η διατυπωση του συναδελφου λεγοντας, ανθρωποκεντρική γιατί δίνει έμφαση μάλλον στον χρόνο και το γραφειοκρατικό-ηλεκτρονικό σύστημα , αλλα προφανως εννοει οτι το ολο συστημα στηριζεται στα DRG τα οποια σου υποδεικνυουν ποσο χρονο συμφαιρει ο συγκεκριμενος ασθενης με τη συγκεκριμενη διαγνωση να νοσηλευτει. Και σιγουρα αυτο και μονο δεν ειναι ανθρωποκεντρικο, αλλα δεν ειναι το μονο. Η ενδειξη για το χειρουργιο για παραδειγμα δε γινεται μονο με βαση ανθρωποκεντρικα κριτηρια.

Μην εισαι λοιπον βιαστικος στις αποψεις σου. Περαν τουτου να πω και το αλλο. Η εκπαιδευση συνολικα δεν ειναι καλη. Αν βεβαια εσενα σου αρκει να γραφεις μονο εξιτηρια, τα οποια παρεπιπτοντως συνηθως οι οικογενειακοιιατροι δεν λαμβανουν καν υποψη τους, τοτε συνεχισε να λες τετοια ανεκδοτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστος ο Γερ. Το συστημα εκπαιδευσης σιγουρα δεν ειναι ιδανικο. Απαιτειται παρα πολυ ατομικη προσπαθει.. Απο τηαλλη... δεν ειμαστε συνηθισμενοι σε αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλα προφανως εννοει οτι το ολο συστημα στηριζεται στα DRG τα οποια σου υποδεικνυουν ποσο χρονο συμφαιρει ο συγκεκριμενος ασθενης με τη συγκεκριμενη διαγνωση να νοσηλευτει. Και σιγουρα αυτο και μονο δεν ειναι ανθρωποκεντρικο

Γιατί; (είσαι και σίγουρος μάλιστα! )

Μια ορθολογική οργάνωση του συστήματος δεν είναι για το καλό των ασθενών;

Ξέρω ότι το σύστημα έχει τις αδυναμίες του, αλλά συνολικά βρίσκεται σε σωστή κατεύθυνση.

Σύγκρινε το με το χάος που επικρατεί στην ελλάδα, που δεν έχει τέτοιο σύστημα - διαγνώσεις στυλ "σύνδρομο φον ξέρω και 'γω τι", νοσηλεία ασθενούς για παρκάρισμα, τα ταμεία δεν ξέρουν πού πατάν και πού πηγαίνουν και τόσα άλλα.

Μην εισαι λοιπον βιαστικος στις αποψεις σου. Περαν τουτου να πω και το αλλο. Η εκπαιδευση συνολικα δεν ειναι καλη. Αν βεβαια εσενα σου αρκει να γραφεις μονο εξιτηρια, τα οποια παρεπιπτοντως συνηθως οι οικογενειακοιιατροι δεν λαμβανουν καν υποψη τους, τοτε συνεχισε να λες τετοια ανεκδοτα.

Κατ'αρχήν, οι σοβαροί και υπεύθυνοι οικογενειακοί γιατροί φυσικά και τα διαβάζουν, όχι κάθε λεπτομέρεια φυσικά, αυτά που τους ενδιαφέρουν όμως ναι.

Έπειτα, εγώ δεν εξέφρασα γνώμη, σχετικά με το αν η εκπαίδευση είναι καλή ή κακή.

Εσύ όμως μας λες ότι είναι κακή.

Πώς το στηρίζεις αυτό; Εσύ μόνο εξιτήρια γράφεις, δεν κάνεις τίποτα άλλο;

ICU-Neuro

Το συστημα εκπαιδευσης σιγουρα δεν ειναι ιδανικο. Απαιτειται παρα πολυ ατομικη προσπαθει..

Ιδανικό δεν είναι, το ότι απαιτεί ατομική προσπάθεια όμως δεν είναι ένα από τα αρνητικά του.

Γνωρίζω μια χώρα στην οποία δεν απαιτείται απολύτως καμία ατομική προσπάθεια στην ειδικότητα και δεν πιστεύω ότι εκεί είναι καλύτερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί; (είσαι και σίγουρος μάλιστα! )

Μια ορθολογική οργάνωση του συστήματος δεν είναι για το καλό των ασθενών;

Ξέρω ότι το σύστημα έχει τις αδυναμίες του, αλλά συνολικά βρίσκεται σε σωστή κατεύθυνση.

Σύγκρινε το με το χάος που επικρατεί στην ελλάδα, που δεν έχει τέτοιο σύστημα - διαγνώσεις στυλ "σύνδρομο φον ξέρω και 'γω τι", νοσηλεία ασθενούς για παρκάρισμα, τα ταμεία δεν ξέρουν πού πατάν και πού πηγαίνουν και τόσα άλλα.

Λοιπον το να μη γνωριζεις δεν ειναι κακο, το να κανεις ομως οτι κατι ξερεις και να λες τετοιες πατατες δεν αρμοζει σε σοβαρο ανθρωπο. Σε κανενα σημειο δεν αναφερω οτι στην Ελλαδα ολα ειναι σωστα. Αλλα το γιατι σου δειχνει οτι δεν ξερεις απο Γερμανια, επετρεψε μου να το πω αυτο γιατι σπουδασα εδω και δουλεψα ηδη 5 χρονια. Οι ιδιοι οι Γερμανοι ιατροι κανουν αυτες τις διαπιστωσεις. Η λοιπον εχεις προβλημα η θα επρεπε να κανεις παρεα με skinheads.

Κατ'αρχήν, οι σοβαροί και υπεύθυνοι οικογενειακοί γιατροί φυσικά και τα διαβάζουν, όχι κάθε λεπτομέρεια φυσικά, αυτά που τους ενδιαφέρουν όμως ναι.

Έπειτα, εγώ δεν εξέφρασα γνώμη, σχετικά με το αν η εκπαίδευση είναι καλή ή κακή.

Εσύ όμως μας λες ότι είναι κακή.

Πώς το στηρίζεις αυτό; Εσύ μόνο εξιτήρια γράφεις, δεν κάνεις τίποτα άλλο;

Οχι δε γραφω μονο εξιτηρια, ειμαι μαλιστα και σε πανεπιστημιακη κλινικη, αλλα υποθετω οτι με αυτα που λες το πολυ εξιτηρια να σου επιτρεπουν να γραφεις. Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω γιατι μαλλον δεν εισαι σε θεση να δεχθεις οτι εχεις σοβαρο προβλημα εγωισμου και θα συνεχισεις να εμμενεις στις αποψεις σου. Οταν θα μαθεις καλα γερμανικα θα στο βεβαιωσουν και οι Γερμανοι που τωρα μαλλον δεν καταλαβαινεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον το να μη γνωριζεις δεν ειναι κακο, το να κανεις ομως οτι κατι ξερεις και να λες τετοιες πατατες δεν αρμοζει σε σοβαρο ανθρωπο. Σε κανενα σημειο δεν αναφερω οτι στην Ελλαδα ολα ειναι σωστα. Αλλα το γιατι σου δειχνει οτι δεν ξερεις απο Γερμανια, επετρεψε μου να το πω αυτο γιατι σπουδασα εδω και δουλεψα ηδη 5 χρονια. Οι ιδιοι οι Γερμανοι ιατροι κανουν αυτες τις διαπιστωσεις. Η λοιπον εχεις προβλημα η θα επρεπε να κανεις παρεα με skinheads.

Το ότι έχεις σπουδάσει και δουλέψει 5 χρόνια στην Γερμανία πράγματι σου δίνει το δικαίωμα να μιλάς εκ μέρους του συνόλου των γερμανών γιατρών και έτσι να μαθαίνουμε και εμείς οι άσχετοι τι αυτοί πιστεύουν.Σε ευχαριστούμε (οι έλληνες γιατροί) για την προσφορά σου.

Και αφού λοιπόν οι γερμανοί γιατροί (sic), αλλά και εσύ, κάνετε αυτές τις διαπιστώσεις, επέτρεψε μου να ρωτήσω, τόσο εσένα, όσο και τους γερμανούς γιατρούς:

Προτείνετε την κατάργηση των DRG;

Οχι δε γραφω μονο εξιτηρια, ειμαι μαλιστα και σε πανεπιστημιακη κλινικη, αλλα υποθετω οτι με αυτα που λες το πολυ εξιτηρια να σου επιτρεπουν να γραφεις. Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω γιατι μαλλον δεν εισαι σε θεση να δεχθεις οτι εχεις σοβαρο προβλημα εγωισμου και θα συνεχισεις να εμμενεις στις αποψεις σου. Οταν θα μαθεις καλα γερμανικα θα στο βεβαιωσουν και οι Γερμανοι που τωρα μαλλον δεν καταλαβαινεις.

Κρίμα πάντως που καταλαβαίνω ελληνικά με συνέπεια να διαβάζω αυτά που διαβάζω (κυρίως όσον αφορά του ύφος σου).

Πάντως μην αφήνεις τον εγωισμό μου να σταθεί εμπόδιο στην ανάπτυξη των θέσεων σου - πέστα εσύ και μπορεί αν βρεθεί κανένας μη εγωιστής να αλλάξει γνώμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφέρουσες οι απόψεις. Ειρήνη ημίν (εύχομαι να μην το σκότωσα!) Εγώ θα συνεχίσω ακάθεκτος και θα προτείνω εκ νέου αυτό που έγραψα πιο πάνω, την προοπτική μιας συνάντησης συναδέλφων δηλαδή, δεδομένου ότι η χώρα και κάπως...βαρύ κλίμα έχει και σχετικά λιγους συναδέλφους φιλοξενεί (δείτε συγκριτικά τα μηνύματα στις ενότητες που σχετίζονται με Αγγλία, Σουηδία, Αμερική!). Επειδή όμως αυτή η πρόταση ίσως είναι ασυμβίβαστη με την λογική του forum, θα πρότεινα επίσης τα σχόλια επ΄αυτού να γίνονται είτε μέσω προσωπικών μηνυμάτων είτε με όποιον άλλο τρόπο προτείνουν οι υπεύθυνοι του site!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέχασα να αναφέρω την άδεια εξάσκησης εργασίας. Με σφραγίδα Χάγης (αντίγραφο) μετεφρασμένο κλπ..

Τα δικαιολογητικα διαφερουν σε αρκετα σημεια απο περιφερεια σε περιφερεια και φανταζομαι απο κρατιδιο σε κρατιδιο. Δεν καταλαβαινω πως γινεται, καποιος που σκεφτεται να κανει ειδικοτητα στο εξωτερικο και που, να περιμενει απο το site αυτο να μαθει ποια ειναι τα απαραιτητα δικαολογητικα. Αυτο ειναι μαλλον το τελευταιο βημα. Παρτε ενα τηλεφωνο στην αντιστοιχη περιφερεια(Bezirksregierung)που σας ενδιαφερει και πειτε ειμαι ο ταδε, με ενδιαφερει να κανω ειδικοτητα στην ταδε πολη σας, παρακαλω πειτε μου τι χρειαζεται για να βγαλω αδεια. Μπορειτε να τους γραψετε και email.

Στη δικη μου περιπτωση, φανταζομαι και γενικοτερα, ηταν ενα βασικο δικαιολογητικο απαραιτητο, το οποιο δεν αναφερεις: Μια βεβαιωση προσληψης σε νοσοκομειο η αντιστοιχη υπευθηνη δηλωση. Δε νομιζω οι γερμανοι να μοιραζουν αδειες ασκησεως στον καθε περαστικο με ενα ματσο μεταφρασμενα δικαιολογητικα.

Θεμα συζητησης θα μπορουσαν να ειναι οι δυσκολιες που συναντησε ο καθενας με το ενα η το αλλο χαρτι και πως τις ξεπερασε. Για παραδειγμα εγω τραβιομουνα σε κρισιμες μερες με τις μεταφρασεις, επειδη οι μεταφραστες του Υπουργειου δεν αναγνωριζονται απαραιτητα απο τις γερμανικες υπηρεσιες και μου ζητουσαν να επικυρωσει τις μεταφρασεις η γερμ. πρεσβεια. Η πρεσβεια ομως δεν ειχε ιδεα τι σημαινει αυτο. Τελικα μου ετοιμασαν ενα αυτοσχεδιο εγγραφο, που επιβεβαιωνανε, οτι η πρεσβεια θεωρει τις μεταφρασεις του Υπουργειου γενικα εγκυρες. Και με τα πολλα οι γερμανοι το δεχτηκαν. Σε αλλη περιφερεια -αυτο ηταν Κολωνια- μπορει να μη γινοταν θεμα. Καλυτερα παντως να γινονται οι μεταφρασεις στη γερμανια απο εκει αναγνωρισμενο μεταφραστη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hallo σε όλους!!

Θα ήθελα να θέσω στο φόρουμ μια ερώτηση που δεν έχει απαντηθεί νομίζω κ αφορά όλους όσους ενδιαφερόμαστε για ειδικότητα στην Γερμανία.

Με ποία κριτήρια πρέπει κάποιος να επιλέξει κλινική? Όπως ξέρετε υπάρχουν διάφοροοι τύποι νοσοκομείων, ιδιωτικές κλινικές, πανεπιστημιακές, καθολικά νοσοκομεία κτλ...κ άπειρες αγγελίες στο Ärzteblatt ειδικά για παθολογικές ειδικότητες...οπότε τι θα πρέπει να προσέξει κανείς?? Ποία είναι τα "καλά" νοσοκομεία στην Γερμανία?Εννοείται πάντα ότι εξαρτάται από το τι ψάχνει κανείς βέβαια..Οπότε να διευκρινίσω ότι προσωπικά ενδιαφέρομαι για καλη κλινική εκπαίδευση...διδακτορικά κ έρευνες ευπρόσεκτα αλλά όχι εις βάρος της κλινικής ιατρικής!

Ευχαριστώ πολύ για κάθε απάντηση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι, όντως κι εμένα μου έχει δημιουργηθεί η απορία πώς μπορείς να μάθεις πληροφορίες εκ των προτέρων για την ποιότητα της κλινικής και της εκπαίδευσης που παρέχει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας και απο μενα :)

διαβασα ολο το θεμα και τα τελευταια 2 ποστ νομιζω πρεπει να απαντηθουνε! ειναι οι σημαντικοτερες πληροφοριες για καποιον που εχει κατασταλαξει και ξερει οτι θα παει Γερμανια για ειδικοτητα( και εμου συμπεριλαμβανομενου)

Ηθελα επισης να ρωτησω, αν παω σε καποιο προγραμμα elective-observer, θα βοηθησει ή δεν ειναι τοσο οσο σε αμερικα-αγγλια?

επισης, υπαρχει συγκεκριμενη περιοδος "αιχμης" στις προσληψεις? δηλαδη, υπαρχει καποια περιοδος που ειναι καλυτερη οσο αφορα ανοιγμα κενων θεσεων?

Τροποποιήθηκε από goku_dbz
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να βρεις απαντησησ σε αυτ οποθ ρωτας πρεπει να ξεκαθαρισεις μερικα πραγματα

Θελεις να μηνεις στη Γερμανια μετα η οχι?

Αν επιστρεψεις στην Ελλαδα τι θελεις να κανεις εκει. Νοσοκομειο περιφεριακο η πανεπιστημιακη κλινικη? Ιατρειο?

Ποσο "ειδικος" θελεις να γινεις? Ποσο σημαντικο ειναι για σενα το ελληνικο στοιχειο (σχολειο, εκκλησια, μουσικη...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θελω Παθολογικη ειδικοτητα, κατα πασα πιθανοτητα Καρδιολογια!

θελω την καλυτερη δυνατη εκπαιδευση...ειτε αυτο σημαινει πανεπιστημιακο ειτε οχι! Δεν αποκλειω το ενδεχομενο να μεινω να δουλεψω κιολας Γερμανια αλλα δεν ξερω για ποσο καιρο! Μπορει για παντα, μπορει και καθολου! Την Γερμανια ως τωρα την εχω ζησει μονο ως τουριστας οποτε...

Αν επιστρεψω Ελλαδα τοτε ιατρειο!

Αν μεινω Γερμανια τοτε νοσοκομειο(και μαλλον πανεπιστημιακο γιατι θα θελα να ασχοληθω λιγο και με ερευνα)

αυτα τα ολιγα...:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μιας και θιχτηκε το θεμα observer.Παιζει κατι τετοιο στην Γερμανια?Υπαρχει η δυνατοτητα για καποιον σαν εμε που δεν εχει διασυνδεσεις να χτυπησει μια πορτα και να ζητησει παρακολουθει τον τροπο δουλειας σε καποια κλινικη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και πάλι. Hapaki δεν καταλαβαίνω τι είδους βεβαίωση πρόσληψης είναι αυτή που σου ζήτησαν. Τα έγγραφα που σας ανέφερα ότι απαιτούνται τα συνέλεξα ρωτώντας τον Ιατρικό σύλλογο του κρατιδίου που εργάζομαι και ρωτώντας και συναδέλφους που εργάζονται στη Γερμανία (σε άλλα κρατίδια). Αυτή τη βεβαίωσ πρώτη φορά την ακούω. Επίσης δε νομίζω να υπάρχει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ υπηρεσία στη Γερμανία που να μη θεωρεί επίσημο έγγραφο τη μετάφραση του Μεταφραστικού τμήματος του Υπουργείου Εξωτερικών. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΙΣ λόγος να γίνει η μετάφραση στη Γερμανία και δε χρειάζεται ΚΑΜΙΑ επιβεβαίωση ή σφραγίδα από την Πρεσβεάι της Γερμανίας στην Ελλάδα και είμαι κατηγορηματικός σε αυτό. Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω πως έχω κουραστεί με όσα διαβάζω εδώ σε σημείο που σκέφτομαι να σταματήσω να γράφω και να δίνω πληροφορίες. Δε γίνεται ρε παιδιά να σας λέμε πώς έχουν τα πράγματα εδώ ( όσον αφορά τα έγγραφα κλπ) και να λέτε ότι έχουμε ακούσει αυτό και εκείνο. Αν είναι έτσι αλλάξτε το θέμα του τόπικ και κάντε το "Πώς φανταζόμαστε την ειδικότητα στη Γερμανία" ή "Πώς θα θέλαμε την ειδικότητα στη Γερμανία". Συγγνώμη αν φαίνεται αγενές αλλά τουλάχιστον εγώ θεωρώ ότι κάποιοι δε σέβονται το χρόνο που αφιερώνουμε προς ενημέρωση όλων μας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητη Majesty,

αφου ηδη εργαζεσαι στη Γερμανια θα ξερεις οτι ο ιατρικος συλλογος(Ärztekammer)δεν χορηγει τις αδειες ασκησεως αλλα η - σε ελευθερη μεταφραση - διοικηση περιφερειας (Bezirksregierung). Τετοιες υπαρχουν περισσοτερες απο μια σε καθε κρατιδιο. Τη βεβαιωση οτι εχω οντως προσληφθει καπου στην αντιστοιχη περιφερεια μου τη ζητησαν το Μαιο του 2008 οι περιφερειες του Ντισελντορφ κ της Κολονιας στο κρατιδιο Nordrhein-Westfalen. Και απο τις 2 αυτες περιφερειες πηρα ενα τυποποιημενο email με ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα (τα οποια διαφοροποιουνταν σε ελαχιστα σημεια), που απαιτουνταν για την εκδοση της αδειας ασκησης επαγγελματος (Approbation). Οσο για τις μεταφρασεις, και οι δυο περιφερειες απαιτησαν ο μεταφραστης να ειναι αναγνωρισμενος απο το γερμανικο δικαστηριο και δεν τους ενδιεφερε υπουργειο-ξευπουργειο. Ειναι η προσωπικη μου γνωμη, οτι οι μεταφρασεις θα πρεπει να γινονται στη γερμανια,ισως ξεχασα να το τονισω.

Οσο για το προς τα που πηγαινουν οι συζητησεις του τοπικ νομιζω πολυ καλα πηγαινουν. Η απαριθμιση δικαιολογητικων ειναι- με ολο το σεβασμο στο χρονο σου- δουλεια ενος αρμοδιου υπαλληλου. Ερωτησεις περι απαιτουμενων γνωσεων/προυπηρεσιας/γερμανικων/ζητησης ειδικοτητων εχουν πολυ περισσοτερο νοημα. Προσωπικα αυτο το φορουμ με βοηθησε να παρω την αποφαση να ερθω στη γερμανια. Και οι αποριες που μου ελυσε δεν ηταν π.χ. ποσο παλιο επιτρεπεται να ειναι το ποινικο μου μητρωο αλλα ακριβως τα θεματα περι ποιοτητας δουλειας/ζωης, απαιτησεων, απογοητευσεων κτλ. Τη συζητηση περι του αποντος "ανθρωποκεντρισμου" η της υπερβολικης γραφειοκρατειας του γερμανικου συστηματος υγειας τη βρισκω πολυ ενδιαφερουσα και το κομματι αυτο θα πρεπει να το λαβει σοβαρα υποψη του ο καθε ρομαντικος που ξεκιναει για εδω και ονειρευεται συναδελφους ερωτευμενους με το αντικειμενο τους, με βαθια γνωση και μερακι, που θα σκεφτουν και λιγο περα απ'το περιστατικο, θα κανουν μια συζητηση, κτλ, κτλ. Προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι εδω απλα τρεχουμε, να βγαλουμε τη δουλεια, με την ελαχιστη δυνατη δαπανη χρονου κ φαιας ουσιας, και σε ενα τετοιο επιπεδο, ωστε να μπορουμε στο τελος να πουμε οτι η δουλεια "βγηκε". Δε θα αλλαζα την εκπαιδευση μου εδω για κανενα ελληνικο νοσοκομειο αλλα ηταν μια πικρη διαπιστωση που επρεπε να κανω, οτι στη Γερμανια πρεπει πανω απο ολα να λειτουργησει ενα συστημα και να βγει μια αψεγαδιαστη εικονα προς τα εξω. Και φυσικα το ταμειο πρεπει να δεχτει να αναλαβει τα εξοδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως όποιος από εσάς είναι σε φάση να ξεκινήσει τα περί Γερμανίας ας μου στείλει ένα pm για να του απαντήσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή Hapaki.

Είμαι αρσενικού φύλου καταρχάς. Εγώ την Berufserlaubniss με πιστοποιητικό γνώσης Β1 (Grundstuffe δηλαδή) την πήρα από τον Ιατρικό Σύλλογο που εδρεύει στο Αννόβερο όσον αφορά το κρατίδιο Niedersachsen. Δεν είναι πεδίο αντιπαράθεσης εδώ αλλά όπως κι εσύ φαντάζομαι ξέρεις, το να βρεις κάποια θέση εδώ δεν έχει να κάνει με το επίπεδο των γερμανικών και την προυπηρεσία π.χ. αγροτικό κλπ. Απλά είναι θέμα εντύπωσης που θα δώσεις στην συνέντευξη και στην ανάγκη του νοσοκομείου για γιατρούς. Η πείρα μου λέει, ότι αν κατά την επίσκεψη στο νοσοκομείο περάσει κανείς από το γραφείο των ιατρών οι πιθανότητες πρόσληψης είναι ανάλογες του όγκου των στοιβασμένων προς diktieren Briefe. Δηλαδή όσο περισσότεροι φάκελοι είναι εκεί ανέτοιμοι, τόση μεγαλύτερη ανάγκη σε γιατρούς έχουν, άρα τόσο σίγουρη και η πρόσληψη. Εκτός και διαφωνείς. Εμένα η γνώμη μου όσον αφορά τις χειρουργικές ειδικότητες είναι η εξής: μπορεί οι γερμανοί να είναι καλύτεροι operateur (προσοχή, δε λέω χειρουργοί) όμως οι Έλληνες είναι καλύτεροι γιατροί. Και καρδιογράφημα μπορούμε να διαβάσουμε και δε χρειαζόμαστε κανένα Konsil για να ρυθμίσουμε την πίεση ή το ζάχαρο (αν και από πρωτοκόλλου είναι απαραίτητο εδώ)

Όσον αφορά τις γνώσεις των αποφοίτων των ελληνικών πανεπιστημίων απλώς είμαστε οι Έλληνες ασύγκριτοι, να μην πω και δυό κλάσεις ανώτεροι, χωρίς δόση ειρωνίας ή πλάκας. Τελικά μπορεί να είμαστε ανοργάνωτοι αλλά γεννήσαμε την ιατρική και είμαστε ΟΙ ΜΟΝΟΙ που την εξασκούμε σωστά... (Όχι ρε μαλ...α Chefarzt, το κάταγμα κερκίδος μπορεί πρώτα να αναταχθεί, γιατί να το χειρουργούμε αμέσως;;)

Εδώ πρώτα είσαι financial manager και μετά operateur. Στην Ελλάδα έχεις σπουδάσει ΙΑΤΡΙΚΗ.. το τονίζω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hallo σε όλους!!

Θα ήθελα να θέσω στο φόρουμ μια ερώτηση που δεν έχει απαντηθεί νομίζω κ αφορά όλους όσους ενδιαφερόμαστε για ειδικότητα στην Γερμανία.

Με ποία κριτήρια πρέπει κάποιος να επιλέξει κλινική? Όπως ξέρετε υπάρχουν διάφοροοι τύποι νοσοκομείων, ιδιωτικές κλινικές, πανεπιστημιακές, καθολικά νοσοκομεία κτλ...κ άπειρες αγγελίες στο Ärzteblatt ειδικά για παθολογικές ειδικότητες...οπότε τι θα πρέπει να προσέξει κανείς?? Ποία είναι τα "καλά" νοσοκομεία στην Γερμανία?Εννοείται πάντα ότι εξαρτάται από το τι ψάχνει κανείς βέβαια..Οπότε να διευκρινίσω ότι προσωπικά ενδιαφέρομαι για καλη κλινική εκπαίδευση...διδακτορικά κ έρευνες ευπρόσεκτα αλλά όχι εις βάρος της κλινικής ιατρικής!

Ευχαριστώ πολύ για κάθε απάντηση!

Τα "καλα" νοσοκομεια ειναι αυτα που δε ζητανε ταυτοχρονα 2-3 ειδικευομενους και εναν επιμελητη (για την ιδια κλινικη), που δεν προσφερουν συγκαλυψη των εφημεριων της μιας ειδικοτητας απο μια αλλη και που δεν εχουν την ιδια αγγελια στο Ärzteblatt το τελευταιο εξαμηνο. Θελω να πω, σε μια κλινικη με τραγικες ελλειψεις σε περιμενουν με ανοιχτη αγκαλια να βγαλεις το φιδι απ'την τρυπα. Και να πανε ενας ενας διακοπες.

Νοσοκομεια που θεωρειται οτι εχουν πολλη κλινικη πραξη και βγαζουν πολυ λαντζα ειναι τα "Landeskrankenhaus".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Vielen Dank για την στοχευμέμη απάντηση!

Για observer που ρωτήθηκε πριν, είναι καλή ευκαιρία για μια πρώτη επαφή με το γερμανικό σύστημα, αν ξέρεις καλά γερμανικά μην κάτσεις όμως παραπάνω από 3 μήνες. Απλά στείλε mail στους διευθυντές κλινικών που σε ενδιαφέρουν κ νομίζω θα πάρεις γρήγορα θετική απάντηση! Ίσως σου ζητήσουν Approbation για να μπορείς να έχεισ δικούς σου ασθενείς. Το μόνο που δεν ξέρω είναι μήπως υπάρχει νομικό κόλλημα που θα σε απασχολούν χωρίς πληρωμή αλλά ρώτησε καλύτερα τους ίδιους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!Χρειαζομαι ομως δυο διευκρινησεις.

1)Τι ειναι approbation?

2)Πιο πανω εννοεις οτι μπορεις να παρακολουθεις και με οχι απταιστα γερμανικα, απλα αν εχεις καλη γνωση αυτων καλυτερα ειναι να ψαχτεις για εμμισθος.καλα το πιασα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Approbation είναι η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή Berufserlaubnis που ισχύει για 1 ή 2 χρόνια Λογικά θα σου ζητήσουν ένα από τα δύο. Τα δικαιολογητικά αναφέρονται παραπάνω κ μεσα σε αυτά είναι κ βεβαίωση από το νοσοκομείο που θα σε δεχτούν ότι σε απασχολούν εκεί ως Gastarzt. Υπολόγισε γενικά ότι η διαδικασία μπορεί να πάρει 1-2 βδομάδες.

Ναι αν ξέρεις καλά γερμανικά μπορείς να βρείς θέση ειδικευομένου αμέσως, απλά για να μην σου πέσει βάρυ μπορείς να μείνεις για λίγο σαν Gastarzt, να δεις πως δουλεύουν και να βελτιώσεις την γλώσσα.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hallo σε όλους!!

Θα ήθελα να θέσω στο φόρουμ μια ερώτηση που δεν έχει απαντηθεί νομίζω κ αφορά όλους όσους ενδιαφερόμαστε για ειδικότητα στην Γερμανία.

Με ποία κριτήρια πρέπει κάποιος να επιλέξει κλινική? Όπως ξέρετε υπάρχουν διάφοροοι τύποι νοσοκομείων, ιδιωτικές κλινικές, πανεπιστημιακές, καθολικά νοσοκομεία κτλ...κ άπειρες αγγελίες στο Ärzteblatt ειδικά για παθολογικές ειδικότητες...οπότε τι θα πρέπει να προσέξει κανείς?? Ποία είναι τα "καλά" νοσοκομεία στην Γερμανία?Εννοείται πάντα ότι εξαρτάται από το τι ψάχνει κανείς βέβαια..Οπότε να διευκρινίσω ότι προσωπικά ενδιαφέρομαι για καλη κλινική εκπαίδευση...διδακτορικά κ έρευνες ευπρόσεκτα αλλά όχι εις βάρος της κλινικής ιατρικής!

Ευχαριστώ πολύ για κάθε απάντηση!

Αν έχεις το κλασικό βιογραφικό του γραικού (αγροτικό+στρατό) κάνε αίτηση παντού και πήγαινε όπου σε πάρουν, γιατί είναι σίγουρο ότι οι εναλλακτικές σου στην ελλάδα είναι αστείες, η επιλογή σε μάρανε τώρα που αν μείνεις ελλάδα θα ζεις με γονείς. (μην το πάρεις προσωπικά, για όλους μας ισχύουν αυτά)

Με τις αναπόφευκτες εξαιρέσεις, όπου και να πας η εκπαίδευση θα είναι καλύτερη από ελλάδα - το θέμα είναι οι συνθήκες εργασίας (ωράριο κτλ). Αν είσαι ιατρικά ανύπαρκτος (όπως είμαστε όλοι με βιογραφικά ελλάδας) το πιο πιθανό είναι να σε πάρουν έκει που έχει μικρότερη ζήτηση (= χειρότερες συνθήκες, ο majesty το περιγράφει ωραία με τα προς προς diktieren Briefe). Αυτά για την πρώτη σου θέση.Στην συνέχεια, αν αξίζεις και προσαρμοστείς στο σύστημα, μπορείς να προχωρήσεις ανάλογα με ικανότητες και τύχη.

majesty

Εμένα η γνώμη μου όσον αφορά τις χειρουργικές ειδικότητες είναι η εξής: μπορεί οι γερμανοί να είναι καλύτεροι operateur (προσοχή, δε λέω χειρουργοί) όμως οι Έλληνες είναι καλύτεροι γιατροί. Και καρδιογράφημα μπορούμε να διαβάσουμε και δε χρειαζόμαστε κανένα Konsil για να ρυθμίσουμε την πίεση ή το ζάχαρο (αν και από πρωτοκόλλου είναι απαραίτητο εδώ)

Όσον αφορά τις γνώσεις των αποφοίτων των ελληνικών πανεπιστημίων απλώς είμαστε οι Έλληνες ασύγκριτοι, να μην πω και δυό κλάσεις ανώτεροι, χωρίς δόση ειρωνίας ή πλάκας. Τελικά μπορεί να είμαστε ανοργάνωτοι αλλά γεννήσαμε την ιατρική και είμαστε ΟΙ ΜΟΝΟΙ που την εξασκούμε σωστά...

Διαφωνώ 100% με αυτό το κείμενο και όχι μόνο με την κάπως υπερβολική τελευταία πρόταση εθνικής ανάτασης (σίγουρα θα υπάρχουυν και άλλες χώρες από τις 300+ του πλανήτη που ασκούν την ιατρική σωστά).

ΗΚΓ διαβάζουν και οι χειρουργοί στην γερμανία, μην πιάσουμε τώρα την περιπτωσιολογία.

Κατά τα άλλα, το ότι ο ελ χειρουργός δεν χρειάζεται Konsil για να ρυθμίσει σάκχαρο/πίεση είναι ένας από τους λόγους που εγώ τον θεωρώ χειρότερο από τον γερμανό.Είναι από τα μεγαλύτερα αρνητικά του έλληνα γιατρού η εικόνα που έχει για τον εαυτό του και η μανία του να κάνει τα πάντα ξέρει-δεν ξέρει χωρίς να ακούει δεύτερη γνώμη. Μην τρελαθούμε τώρα, η "ρύθμιση" που κάνουν στην ελλάδα είναι του στυλ πάρε ένα γκλουκοφαζ/τενορμίν, "ρύθμιση" που κάνει και ένας φαρμακοποιός στην ελλάδα (μην ξεχνιόμαστε).Δεν πρόκειται για σοβαρή evidence based ιατρική αντιμετώπιση (που αν θες να την κάνεις σωστά δεν έχεις χρόνο να μάθεις τα της δικής σου ειδικότητας, πόσο μάλλον των άλλων) αλλά για εμπειρικές πρωτοβουλίες (ή παπατζιλίκια) που κάποιος θα μπορούσε να αποδώσει σε εθνικά γονίδια ξεροκεφαλίας, εγωισμού κτλ, αν και στην πραγματικότητα οφείλεται μάλλον σε μια θεμελιώδη αρχή άσκησης της ιατρικής που επίσης γεννήθηκε στην ένδοξη χώρα μας, σύμφωνα με την οποία όσο λιγότερο παραπέμπεις τον ασθενή, τόσο λιγότερες οι πιθανότητες να σου φάνε το πελατάκι.

Και, τέλος πάντων, αν εγώ είχα σάκχαρο η πίεση θα ήθελα να μου τα ρυθμίσει κάποιος που έχει πιστοποιημένη γνώση σχετικά και όχι κάποιος άσχετης ειδικότητας.

Όσον αφορά τις γνώσεις των αποφοίτων των ελληνικών πανεπιστημίων απλώς είμαστε οι Έλληνες ασύγκριτοι, να μην πω και δυό κλάσεις ανώτεροι

Εγώ πάντως θα έλεγα 2 κλάσεις κατώτεροι.

Είναι βέβαια αλήθεια ότι ο έλληνας έχει περισσότερες γνώσεις, τηλεπαιχνιδιακού χαρακτήρα όμως, εξ αιτίας του πανάθλιου εκπαιδευτικού συστήματος που βασίζεται στην παπαγαλία.

Μπροστά στον ασθενή όμως ο έλληνας απόφοιτος δεν μπορεί να σταθεί καλά (παρόλο που μπορεί να πει 25 αίτια παγκρεατιτιδας) γιατί στην εκπαίδευση του δεν έχει οργάνωση, συνήθως δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί του συστηματικά, η κλινική εκπαίδευση (όταν είναι κλινική και δεν είναι καθόμαστε δίπλα στον ασθενή και αμπελοφιλοσοφούμε για κρέσεντο-ντεκρεσέντο καρδιακούς ήχους και άλλα εξωτικά φρούτα επί 20' την στιγμή που τον ασθενή ακούμε για 2" μαζί με άλλους 10) είναι τυχάρπαστη, χωρίς Standardization αλλά βασικά βασισμένη στο πού θα πέσεις, πόσο θα βαριέται ο άλλος κτλ.

Εκτός αυτού, ο έλληνας απόφοιτος είναι αναλφάβητος στην έρευνα, γεγονός που σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να του στοιχίσει.Πάντως χαλαρά τελειώνεις ελ πανεπιστήμιο χωρίς να έχεις διαβάσει 1 paper, χωρίς να έχεις παρουσιάσει 1 ασθενή κανονικά.

Σχετικά με την επάρκεια, δες τι και πόσες εξετάσεις δίνουν οι γερμανοί και τι οι έλληνες (Staatsexamina, PJ, Famulatur κτλ οι γερμνανοί, πιέσεις στην έδρα να περνάει τουλάχιστον το 80%, παρακάλια να γίνει το 3,5 4,οπότε αν γίνει 4 κάντο 5 στην ελλάδα, αντιγραφή της πουτάνας (με το συγχώριο).

Τέλος πάντων, εγώ πιστεύω ότι τα ελ παν/μια είναι τα χειρότερα στην δύση και ότι ο μέσος έλληνας απόφοιτος δεν είναι σε θέση να ανταπεξέλθει στο εξωτερικό επαγγελματικά (όχι μόνο στην ιατρική).Όσοι το καταφέρνουν, είναι επειδή έκαναν κάτι παραπάνω με δική τους πρωτοβουλία και γενικά ξεφεύγουν από τον μέσο όρο (όχι απαραίτητα σε βαθμούς -αυτό είναι το λιγότερο- , αλλά σε άλλα χαρακτηριστικά όπως συνέπεια, σοβαρότητα, λήψη πρωτοβουλιών, απουσία κακομοιριάς κλτ).

Δεν είναι τυχαίο ότι στην κριτική εναντίον του ελ παν/μιου, οι υπερασπιστές φέρνουν σαν τελευταίο επιχείρημα το ότι αν θέλεις και το κυνηγάς, μαθαίνεις - αυτό όμως μας λέει κάτι για τους ίδιους, όχι για την ποιότητα του παν/μιου.

Γενικά, όσοι δεν ανήκουν στην κατηγορία αυτή, ας το ξανασκεφτούν πριν φύγουν για το εξωτερικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.