Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Καλημέρα και πάλι. Εύστοχες οι παρατηρήσεις σου σε πολλά σημεία, θα ήθελα όμως να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε αρκετά. Καταρχάς όσον αφορά τις γνώσεις των Ελλήνων φοιτητών θα έλεγα ότι έχουμε μια σφαιρικότερη γνώση σε περισσότερα αντικείμενα οι Γερμανοί όμως πλεονεκτούν σε εμπειρία όπως σωστά ανέφερες. Μην ξεχνούμε όμως ότι το Γερμανικό σύστημα φοίτησης σε κατευθύνει από πριν αναλόγως με το τι κατεύθυνση θα θέλεις να ακολουθήσεις. Π.χ. φοιτητές του 5ου ετους στη Γερμανία αν το θυμάμαι καλά, δίνουν 2 βασικά μαθήματα (χειρουργική, παθολογία) και επιλέγουν άλλα δύο από τα δευτερεύοντα, δηλαδή θα μπορούσαν κάλλιστα να τελειώσουν χωρίς καμία γνώση σε δερματολογία, γυναικολογία, παιδιατρική κλπ εφόσον ο στόχος τους είναι να γίνουν ορθοπεδικοί ή ορθοπαιδικοί.. Δεν ήμουν ο καλύτερος φοιτητής στο έτος μου, όμως τουλάχιστον γνωρίζω ότι ο εμβολιασμός της εγκύου δεν επιτρέπεται κάτι το οποίο Oberarzt σθεναρά υποστήριζε. Δεν κάνω τον ξερόλα, όμως με τον τρόπο που λειτουργεί το σύστημα εδώ, συχνά παθαίνουμε (τουλάχιστον εγώ) κρίσεις αυτοπεποίθησης (αν δηλαδή όσα έμαθα στην Ελλάδα είναι σωστά ή όχι). Δε νομίζω επίσης ότι οι Γερμανοί ασχολούνται σοβαρά με τους ειδικευόμενους καθότι κι εδώ πολλές φορές ισχύει το αν ενδιαφέρεσαι μαθαίνεις. Θα ήθελα εδώ να σε ρωτήσω αν κάποιος ασχολήθηκε μαζί σου σχετικά με το diktieren και την αντιμετώπιση των ασθενών στα επείγοντα (σύστημα που διαφέρει αρκετά από το δικό μας). Θα με εντυπωσιάσει αν μου απαντήσεις "ΝΑΙ" γιατί εγώ θα έλεγα ότι με πέταξαν στα βαθιά και είτε λόγω έλλειψης χρόνου (βλέποντας το θετικά) είτε έλλειψης διάθεσης (βλέποντάς το αρνητικά) αναγκάστικα και τα έμαθα μόνος μου (όσα έμαθα τέλος πάντων). Και τέλος θα ήθελα απλώς να αναφέρω ότι τουλάχιστον εγώ συνεργάζομαι με χειρουργούς και ειδικευόμενους οι οποίοι θέλουν να γίνουν ορθοπεδικοί και δεν γνωρίζουν τη νόσο Crohn. Δε θέλω να πω περισσότερα, ας πούμε ότι το επίπεδο εδώ είναι χαμηλότερο από την υπόλοιπη Γερμανία. Με χαρά θα περιμένω τις τοποθετήσεις σου αν και νομίζω ότι η συζήτησή μας είναι πολύ ειδική για το συγκεκριμένο topic.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Vielen Dank! :):)

μιας και πιάσαμε την ορολογία, υπάρχει ένα μικρό στοιχειώδες ιατρικό λεξικό από Πασχαλίδη, Γερμανο-Ελληνικό, Ελληνο-Γερμανικό, κόστος 25 Ε

(πολύ φθηνότερο σε σχέση με το δίτομο του Κούσουρη, στα 200 Ε )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά ο μέσος αλλοδαπός γιατρός έχει κάνει μαθήματα 6 μήνες στη Γερμανία, ινδογερμανικά, περσόγερμανικά. Η αππρομπατιόν δεν είναι τπτ τραγικό.

Η πρόταση μου είναι να βρείτε μια κλινική, να στείλετε ένα μέηλ, να πείτε οτι ενδιαφέρεστε για ειδικότητα κ να κάτσετε για ένα-δύο μήνες πρακτικάντ άμισθος, κατά πάσα πιθανότητα θα σας βρουν κ στέγη κ τζάμπα φαγητό, καμία σχέση με αυτό του Αττικού. Στο μεσοδιάστημα διαβάστε το βιβλιαράκι αυτό, από τα 3 που πήρα αυτό ήταν που με βοήθησε πιο πολύ.

Ακόμη τα περισσότερα νοσοκομεία έχουν υπηρεσία που ετοιμάζει τα χαρτιά κ σας βοηθάει στη γερμανική γραφειοκρατεία που στα μάτια μου είναι πιο κατανοητή.

Σφραγίδες της Χάγης δε θέλει,η απάντηση που πήρα είναι οτι δεν είναι απαραίτητ αλλά καλού κακού ρωτήστε. Η Σφραγίδα της Χάγης είναι μια Σύμβαση του 195βάλε όταν η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν υπήρχε ως έννοια. Η Άγγλοι την ζητάνε επειδή δεν ανήκουν στην ΕΕ, η Γερμανία την ζητάει μόνο από χώρες που είναι εκτός ΕΕ κ την έχουν επικυρώσει όπως Ιαπωνία, Αλβανία, κτλ, κτλ.

Όσο για τις μεταφράσεις, η απάντηση είναι απόλυτη. Οι μεταφράσεις βγαίνουν από τα αρμόδια μεταφραστικά γραφεία του ΥΠΕΞ. Ούτε από τη Γερμανία, ούτε από τη Γερμανική Πρεσβεία, ούτε από το μεταφραστή της γερμανικής γειτονιάς. Η Πρεσβεία της Γερμανίας θα επικυρώσει ΜΟΝΟ το αντίγραφο της γλωσσομάθειας.

Γενικά ο εκτιμώμενος χρόνος περάτωσης της Ελληνικής Γραφειοκρατείας είναι 1 μήνας. Της γερμανικής 2 εβδομάδες. Αν έχετε ήδη άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Ελληνική, βοηθάει απίστευτα κ επιταγχύνει τις διαδικασίες.

Αααα κ μην κάτσετε να περιμένετε τη Γραμματεία να σας βγάλει το ειδικό αντίγραφο πτυχίου για το εξωτερικό. Αυτά είπαμε είναι για τους Εγγλέζους. Η μετάφραση του πτυχίου σας αρκεί......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Σχετικά με την επάρκεια, δες τι και πόσες εξετάσεις δίνουν οι γερμανοί και τι οι έλληνες (Staatsexamina, PJ, Famulatur κτλ οι γερμνανοί

πόσο δίκαιο!!!

αν αναλογιστεί κανείς τι είναι αυτές οι εξετάσεις, τρελαίνεται! από το 1ο έτος διακοπές 0, 3 μήνες νοσοκομείο στα προκλινικά, 4 μήνες στα κλινικά. Χώρια από τις κρατικές εξετάσεις. Περνάς όλα τα μαθήματα και μετά πρέπει να τα ξαναδώσεις εντός 2 και 3 ημερών πάλι όλα γραπτά κ προφορικά. Είναι ζόρικα τα πανεπιστήμιά τους, μη λέμε ό,τι θέλουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην αρχίσουμε πάλι το μακρύ μας και το κοντό μας.. Παρακαλώ όσοι γνωρίζετε κάτι που ισχύει 100% τότε να το αναφέρετε. "Το έχω ακούσει", "μου το είπαν" κλπ δεν νομίζω ότι βοηθά. Αθεονόα μιας και γνωρίζεις, μπορείς λοιπόν να μου πεις ποια είναι τα όλα μαθήματα που πρέπει να περάσουν; ποια ξαναδίνουν; μήπως άραγε μόνο την χειρουργική, την παθολογία και ένα ακόμη επιλογής τους; ποιοί είναι οι 3 μήνες νοσοκομείο στα προκλινικά έτη; μήπως η υποχρεωτική εκπαίδευση ως Pflegepersonal (καθότι δεν κάνουν κάτι το ιατρικό). 4 μήνες στα κλινικά; σε ποια κλινικά; γιατί εμείς τραβιόμαστε κάθε 3 μήνες στο 5ο και 6ο έτος από εδώ και από εκεί. Θα περιμένω με ανυπομονησία την απάντησή σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην αρχίσουμε πάλι το μακρύ μας και το κοντό μας.. Παρακαλώ όσοι γνωρίζετε κάτι που ισχύει 100% τότε να το αναφέρετε. "Το έχω ακούσει", "μου το είπαν" κλπ δεν νομίζω ότι βοηθά. Αθεονόα μιας και γνωρίζεις, μπορείς λοιπόν να μου πεις ποια είναι τα όλα μαθήματα που πρέπει να περάσουν; ποια ξαναδίνουν; μήπως άραγε μόνο την χειρουργική, την παθολογία και ένα ακόμη επιλογής τους; ποιοί είναι οι 3 μήνες νοσοκομείο στα προκλινικά έτη; μήπως η υποχρεωτική εκπαίδευση ως Pflegepersonal (καθότι δεν κάνουν κάτι το ιατρικό). 4 μήνες στα κλινικά; σε ποια κλινικά; γιατί εμείς τραβιόμαστε κάθε 3 μήνες στο 5ο και 6ο έτος από εδώ και από εκεί. Θα περιμένω με ανυπομονησία την απάντησή σου.

Καταρχάς δε μαλώνουμε. Κατά 2ον, αυτά τα οποία ανέφερα ισχύουν 100% και όποιος τα αμφισβητεί, μπορεί να ψάξει στο διαδίκτυο.

Λοιπόν, οι σπουδές στη Γερμανία έχουν ως εξής:

σε κάθε εξάμηνο, όπως ισχύει και παντού άλλωστε, πρέπει να περάσεις τα μαθήματα του εξαμήνου.

Όταν έχεις περάσει ΟΛΑ τα μαθήματα των πρώτων 4 εξαμήνων, έχεις κάνει Pflegepraktikum για 3 μήνες σε νοσοκομείο (στις διακοπές σου), μαθήματα πρώτων βοηθειών, Berufsfelderkundung, ένα μάθημα επιλογής, λατινική ορολογία και τα 7 μαθήματα (ανατομική, βιοχημεία, φυσιολογία, βιολογία, φυσική, χημεία, ψυχολογία) και μόνο τότε μπορείς να δώσεις τις πρώτες κρατικές εξετάσεις, οι οποίες αποτελούνται από ένα γραπτό μέρος (και στα 7 μαθήματα) και ένα προφορικό (μόνο ανατομική, βιοχημεία, φυσιολογία). Σημειωτέον ότι αυτές τις εξετάσεις μπορείς να τις δώσεις μέχρι 3 φορές και η κάθε προσπάθεια απέχει από την επόμενη 1 εξάμηνο.

Όταν τις περάσεις τις πρώτες κρατικές εξετάσεις, μπαίνεις στα κλινικά έτη, τα οποία διαρκούν 3 χρόνια και ισχύει κάτι ανάλογο με τα προκλινικά: Στις διακοπές σου πρέπει να κάνεις 4 μήνες Famulatur σε νοσοκομείο και μόνο όταν έχεις περάσει ΟΛΑ τα μαθήματα των εξαμήνων σου μπορείς να αρχίσεις το PJ (6ο έτος- πρακτικό). Όταν ολοκληρώσεις το PJ, δίνεις τις δεύτερες κρατικές που αποτελούνται επίσης από ένα γραπτό μέρος που εξετάζει ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΛΗ ΤΩΝ ΕΤΩΝ 3-5 (δλδ. όλη την ιατρική εν ολίγοις) και από ένα προφορικό που εξετάζει παθολογία, χειρουργική και 1 επιλογής.

Εννοείται ότι στις κλινικές δεν "τραβιέσαι" μόνο στις διακοπές, αλλά και κατά τη διάρκεια των μαθημάτων.

Για τις πρακτικές όμως των διακοπών (κυρίως το Famulatur) και το PJ σου βγαίνει κυριολεκτικά ο πάτος. Αν δουλεύεις 8ωρο, είσαι πολύ τυχερός!...

Αν και βγήκαμε εκτός θέματος, μιας και το ζήτημα είναι η ειδικότητα κι όχι οι σπουδές, νομίζω ότι είναι καλό να διευκρινίζονται κάποια πράγματα για να μην ακούγονται ανακρίβειες και γενικόλογα...

φιλικά πάντα

Τροποποιήθηκε από Αθεονόα
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Μπορεί κάποιος να κάνει αιτήσεις για θέση ειδικότητας στη Γερμανία μόνο με το Β1;Θα έχω το Β2 σε 5 μήνες περίπου;Αν με καλέσουν σε συνέντευξη αυτή γίνεται μόνο στα γερμανικά η και στα αγγλικά;Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Εγώ όταν ξεκίνησα ήρθα εδώ με το Β1 το οποίο αρκεί για να πάρεις την Berufserlaubnis αρχικά. Μετά επικοινώνησα με το Goetheinstitut σε πόλεις εδώ της Γερμανίας όπου ύστερα από ραντεβού δίνεις τη λεγόμενη Sprachfeststellungprüfung (70 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής, ένα κείμενο και μια προφορική εξέταση. Όλα μαυί δεν διαρκούν περισσότερο από μιάμιση ώρα) και στην ουσία σου δίνουν μια διαβεβαίωση σχετικά με το επίπεδό σου στα Γερμανικά (αυθημερόν). Αν εκεί επιτύχεις το Β2 τουλάχιστον, τότε παίρνεις και την πολυπόθητη Approbation. Γράφω πολυπόθητη για τον εξής λόγο. Και η Berufserlaubnis αρκεί για την ειδικότητά σου, απλά θα πρέπει να την ανανεώνεις κάθε χρόνο (περίπου 120 Ευρώ το χρόνο) για όσο διάστημα θα είσαι στη Γερμανία. Την Approbation την αποκτάς μόνο μια φορά (περίπου 160 Ευρώ η σημερινή τιμή) και δεν χρειάζεται να έχεις σκοτούρες στο μυαλό σου. Ελπίζω να βοήθησα.

Γενικά για όσους πιστεύουν ότι είναι δύσκολη η απόκτηση του B2 στην Ελλάδα ή ότι δεν έχετε το χρόνο, μπορείτε κάθε στιγμή να έρθετε εδώ (Γερμανία) αφού προηγουμένως έχετε κλείσει ραντεβού (για το Goethe Göttingen για παράδειγμα κλείνεις ραντεβού όποτε σε βολεύει ενώ στη Βρέμη οι εξετάσεις είναι κάθε 1η του μήνα και οι τιμές είναι από 25 έως 50 Ευρώ) και να δώσετε τη Sprachfeststellungprüfung εδώ. Κατά τη γνώμη μου είναι απλότερες εξετάσεις από ότι στην Ελλάδα και έχουν την ίδια ισχύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!!Ηθελα να σε ρωτήσω αν με επίπεδο Β1 ή λιγο καλύτερο μπόρω να πάω σε συνέντευξη;Η συνέντευξη γίνεται μόνο στα γερμανικά;Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω αν οι συστατικές επιστολές είναι σημαντικές για το βιογραφικό;Vielen Dank im voraus!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με Β1 μπορείς να πας για συνέντευξη. Συνέντευξη μόνο στα Γερμανικά. Συστατικές επιστολές όχι απαραίτητες. Αν έχεις ίσως βοηθήσουν περισσότερο, αλλά γενικά με την έλλειψη ιατρών που υπάρει εδώ δε νομίζω να σε απορρίψει το νοσοκομείο (εξαίρεση τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!!!Majesty σε ποιά πόλη είσαι;Εγώ τελείωσα πριν μερικούς μήνες και εχω πάρει το Β1.Σκεφτομαι να ερθω Γερμανία και να κάνω τις αιτήσεις από εκει και φυσικά να βελτιώσω τα γερμανικά μου.Προσπαθώ να αποφασίσω σε ποιό κρατίδιο να πάω αλλά είμαι αρκετά μπερδεμένη.Ισχύει ότι είναι πιο εύκολο να βρω θέση σε πόλη της ανατολικής Γερμανίας;Ενδιαφέρομαι για παιδιατρική και γυναικολογία.Ο φίλος μου ξεκινά μεταπτυχιακο στο Baden και θα ήθελα να δοκιμάσω αρχικά εκεί.Και κάτι τελευταίο:Αργησα 2 χρόνια να πάρω το πτυχιο.Είναι αυτο ιδιαίτερα αρνητικό για τους Γερμανούς;Ελπίζω να μη σε κούρασα.

υ.γ Με όλα αυτά που εχεις γράψει στο topic με εχεις ενθαρρύνει αρκετά και θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι, δοκίμασε μαζί με το φίλο σου. Δεν συνιστώ Ανατολική Γερμανία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι, δοκίμασε μαζί με το φίλο σου. Δεν συνιστώ Ανατολική Γερμανία

ειμαι πολυ απαγοητευμενη απτις αναμονες ειδικοτητας κ για πρωτη φορα αρχισα να σκεφτομαι το ενδεχομενο να κανω δερματολογια στο εξωτερικο..ΕΙναι ευκολα τα πραγματα για να μπει καποιος για ειδικοτητα σε νοσοκομειο της γερμανιασ?Τι βηματα πρεπει να ακολουθησω?Σας ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την απάντηση Born!Γιατί όχι Ανατολική Γερμανία;Υπαρχει κάποια διαφορά στην εκπαίδευση ή απλά είναι διαφορετική η ζωή εκεί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς σε πόσες μέρες περίπου βγαίνει το Approbation από τη στιγμή που καταθέτει κανείς όλα τα απαραίτητα χαρτιά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς σε πόσες μέρες περίπου βγαίνει το Approbation από τη στιγμή που καταθέτει κανείς όλα τα απαραίτητα χαρτιά?

Στις οδηγιες αναφερεται απο 4 εως 8 βδομαδες..Ειναι απολυτως τυπικοι με τα χρονοδιαγραμματα.

την πηρα σε 7 εβδομαδες,αλλοι σε λιγοτερο χρονικο διαστημα.

καθυστερει συνηθως το ποινικο μητρωο (σε γερμανικο εδαφος) που θελει επικυρωση απο βοννη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Für die Erteilung der Approbation von der Bezirksregierung Arnsberg ist ein Test notwendig, der die Behherschung der midizinischen Fachsprache nachweist. Dieser Test wird von der für die Approbation zuständigen Beamtin durchgeführt. Weisst jemand was für ein Test das ist?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με την απόκτηση της Approbation στην Bezirksregierung Arnsberg (Nordrhein-Westfalen), πέρα από όλα τα υπόλοιπα χαρτιά που έχουν αναφερθεί και ανεξάρτητα από την ύπαρξη Mittelstufe oder KDS είναι απαραίτητη η πιστοποίηση της γνώσης της γερμανικής ιατρικής ορολογίας μέσω ενός τεστ. Το τεστ αυτό γίνεται αφού έχει στείλει κανείς ταχυδρομικά όλα τα απαραίτητα Unterlagen και η υπεύθυνη υπάλληλος του έχει κλείσει ραντεβού. Το τεστ είναι ουσιαστικά ένας διάλογος που διαρκεί περίπου μισή ώρα με έναν γερμανό γιατρό σχετικά με διάφορα ιατρικά θέματα. Πχ εμένα με ρώτησε τι είναι η ουρική νόσος, να του περιγράψω (στα γερμανικά πάντα) την παθοφυσιολογία, ποιες είναι οι συνηθέστερες νόσοι στην παιδιατρική, να του περιγράψω πώς φαίνονται στο μικροσκόπιο στρεπτόκοκκοι και σε τι διαφέρουν από τους σταφυλόκοκκους (έλεος), πώς θεραπεύεται η υπέρταση. Επίσης μου ζήτησε να διαβάσω ένα άρθρο σχετικά με αλλεργίες σε παιδιά και συζητήσαμε λίγο γι αυτό, καθώς και να περιγράψω την παθοφυσιολογία της κυστικής ίνωσης. Πολύ χοντρικά πράγματα βέβαια. Στο τέλος μου εξήγησε ότι είναι υποχρεωμένο το γερμανικό κράτος να διαπιστώνει κάθε φορά εάν ένας Auslaender έχει επαρκείς γνώσεις ιατρικής ορολογίας, ώστε να μη σκοτώσει κανέναν ασθενή επειδή δε θα καταλάβει κάτι σωστά. Σημαντικό είναι επίσης ότι ήθελε να ακούσει τη γερμανική ιατρική ορολογία, δηλ δεν του αρκούσε να του πεις πχ Leukozyten, αλλά weisse Blutkoerperchen ή όχι Pankreas, άλλα Bauchspeicheldruesse!

Αυτά, αν και πιστεύω ότι στα περισσότερα κρατίδια δεν υπάρχει αυτό το τεστ, αλλά αρκεί το Sprachdiplom...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

namarie καλημέρα. Μόνη σου ρωτάς και απαντάς στον εαυτό σου για το τεστ;

Ρητορική η ερώτησή μου.. Anyway σε μας (Niedersachsen) δε χρειάζεται αυτο το τεστ. Καλημέρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

namarie καλημέρα. Μόνη σου ρωτάς και απαντάς στον εαυτό σου για το τεστ;

Ρητορική η ερώτησή μου.. Anyway σε μας (Niedersachsen) δε χρειάζεται αυτο το τεστ. Καλημέρα!

Προφανώς ρωτούσα πριν το δώσω εάν κάποιος ήξερε κάτι και αφού το έδωσα ανέφερα τι περιλαμβάνει, ώστε όποιος βρεθεί στην ίδια θέση να ξέρει τι γίνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μετά από την πλήρη ανάγνωση των προηγουμένων σελίδων του θέματος, θα ήθελα να ρωτήσω με τη σειρά μου κάποιες πληροφορίες για την ειδικότητα της ακτινολογίας. Από τα προηγούμενα, αντιλαμβάνομαι ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι που έχουν εγκατασταθεί στη Γερμανία έχουν επιλέξει παθολογικές ή χειρουργικές ειδικότητες, κάτι αναμενόμενο με τις εγχώριες αναμονές. Υπάρχει κάποιος όμως, που να γνωρίζει για ακτινολογία? Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως, κυρίως οι πληροφορίες σχετικά με την καθημερινή άσκηση/εργασία είναι αυτές που με προβληματίζουν. Θεωρώ ότι η οργάνωση του γερμανικού συστήματος είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα, σε σχέση με το ελληνικό, τόσο σε τεχνολογικό εξοπλισμό, όσο και σε επίπεδο εκπαίδευσης.

Επίσης, θέλω να ευχαριστήσω με τη σειρά μου όλους όσους συνέβαλαν στην μέχρι τώρα ανάλυση του θέματος, καθώς και στην "απεικόνιση" του γραφειοκρατικού σκέλους.

Edit: Επειδή τα παραπάνω ερωτήματα είναι κάπως γενικά, επανέρχομαι στο θέμα:

Επειδή έχω συγγενείς στη βαυαρία, θα αρχίσω την αναζήτησή μου από εκεί. Έχω κοιτάξει στο ίντερνετ για τα νοσοκομεία σε Ερλανγκεν (πανεπιστημιακο) και Νυρεμβεργη. Απο εξοπλισμό είναι πλήρη, ειδικά στο ερλάγκεν, όπου υπάρχει και τμήμα νευρο-ακτινολογίας που με ενδιαφέρει (βασικά με ενδιαφέρει εν γένει η επεμβατική ακτινολογία). Αυτό που δεν γνωρίζω καθόλου έχει να κάνει με τα ωράρια εργασίας, τον αριθμό των εφημεριών, την παρουσία ή μη των επιμελητών σε αυτές, το οικονομικό, γενικά δηλαδή το καθημερινό πρόγραμμα, αν και πόσος ελεύθερος χρόνος υπάρχει ή τρέχεις όλη μέρα... Θεωρώ ότι η ελληνική πραγματικότητα που έχω δει όντας φοιτητής απέχει πολύ από το γερμανικό σύστημα, πχ ωράριο 9.00 - 14.00 ή και λιγότερο. Επίσης, κατά πόσο οι επιμελητές και οι συνάδελφοι είναι διατεθειμένοι να σε βοηθήσουν, ειδικά στα πρώτα στάδια, αν γίνονται μαθήματα και πόσο συχνά, αν υπάρχει υποστήριξη σε πιθανή ερευνητική ενασχόληση...

Ακόμα, σε προηγούμενο ποστ έγινε αναφορά σε observer. Το έχει δοκιμάσει κάποιος για να μας μεταφέρει κάποιες πληροφορίες?

Για observer που ρωτήθηκε πριν, είναι καλή ευκαιρία για μια πρώτη επαφή με το γερμανικό σύστημα, αν ξέρεις καλά γερμανικά μην κάτσεις όμως παραπάνω από 3 μήνες. Απλά στείλε mail στους διευθυντές κλινικών που σε ενδιαφέρουν κ νομίζω θα πάρεις γρήγορα θετική απάντηση! Ίσως σου ζητήσουν Approbation για να μπορείς να έχεισ δικούς σου ασθενείς. Το μόνο που δεν ξέρω είναι μήπως υπάρχει νομικό κόλλημα που θα σε απασχολούν χωρίς πληρωμή αλλά ρώτησε καλύτερα τους ίδιους!

Τροποποιήθηκε από angelo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Namarie πές μου οτι σε εξέτασε ο παππούς......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Είχα καιρό να μπω στο forum και ανακαλύπτω με χαρά ότι τελικά είμαστε αρκετοί που περάσαμε την τυπική αλλά όχι ευχάριστη συνέντευξη στο Arnsberg! Εγώ με τη σειρά μου έπρεπε να υποστώ τον τύπο πριν απο κανα-δυο βδομάδες. Μέχρι και το άρθρο που λές, namarie, για την αλλεργία ήταν το ίδιο! Αλλά θα χαρακτήριζα τον εξεταστή μάλλον μπαρμπα, παρά παππού, Born. Μήπως δεν είναι ο ίδιος;

Εγώ δουλεύω από την Approbation και μετά στο νοσοκομείο του Attendorn (2 βδομάδες δηλαδή..!). Εσείς που είστε; Πως είναι σε σας; Εγώ είμαι στην καρδιολογική πτέρυγα της παθολογικής κλινικής και ομολογώ πως ακόμα δε μπορώ να συνηθίσω την ποσότητα της δουλειάς...

Για όποιον σκέφτεται να ανέβει προς τα πάνω έχω να πω πως δεν πρέπει να ανησυχεί για θέση. Στο νοσοκομείο μας π.χ. ψάχνουμε κι άλλους γιατρούς με το κιάλι. Και παρεπιπτόντως αν κανένας ενδιαφέρεται για Καρδιολογία ή Γαστρεντερολογία, ας στείλει πμ να σας πω παραπάνω!

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όσους ψάχνουνε για θέση και υπομονή σε όσους ξεκινάμε τώρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.