Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Σας παρακαλώ, μπορεί κάποιος να μου πει αν στο κρατίδιο Baden-Wurrtemberg, πρέπει κάποιος να δώσει προφορικές εξετάσεις για να πάρει την Approbation? Ισχύει αυτό; Τί εξετάσεις είναι, χρειάζονται ιδιαίτερη προετοιμασία; Επίσης, από ότι ξέρω, δεν ισχύει κάτι τέτοιο για τη Βαυαρία, σωστά; Όλα τα είχαμε, οι εξετάσεις για την Approbation στα Γερμανικά μας έλειπαν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σας παρακαλώ, μπορεί κάποιος να μου πει αν στο κρατίδιο Baden-Wurrtemberg, πρέπει κάποιος να δώσει προφορικές εξετάσεις για να πάρει την Approbation? Ισχύει αυτό; Τί εξετάσεις είναι, χρειάζονται ιδιαίτερη προετοιμασία; Επίσης, από ότι ξέρω, δεν ισχύει κάτι τέτοιο για τη Βαυαρία, σωστά; Όλα τα είχαμε, οι εξετάσεις για την Approbation στα Γερμανικά μας έλειπαν...

Έχεις Berufserlaubnis ή όχι; Πιστοποιείς με κάποιο τρόπο τις γνώσεις σου στα γερμανικά ή όχι; Εξετάσεις για το "πτυχίο" δε δίνεις, εφ' όσον έχεις πτυχίο χώρας-μέλους της ΕΕ, χρειάζεται όμως να πιστοποιήσεις τις γνώσεις σου στη γερμανική γλώσσα. Αυτό μπορεί να το κάνει και ο διευθυντής σου για σένα. Αν λ.χ. σου έχει ήδη προσφέρει θέση, τότε κατά κάποιο τρόπο αναλαμβάνει αυτός την ευθύνη για το αν ξέρεις ή όχι καλά γερμανικά. Αν πάλι απλά θέλεις να πάρεις την Approbation, τότε θα πρέπει να το αποδείξεις μόνη σου.

Τροποποιήθηκε από ym33
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζω ότι δεν χρειάζεται αναγνώριση πτυχίου, εφόσον αποφοίτησα από ελληνικό ΑΕΙ. Έχω το Β2 (παλαιό Mittelstufe) και πρώτη μου κίνηση ήταν να ψάξω για θέση. Έστω ότι βρήκα θέση, ισχύουν αυτά που λες. Απλώς έβλεπα σήμερα για την Approbation στο αντίστοιχο site και είδα ότι αναφέρει ότι κάνουμε τις αιτήσεις μας και έπειτα από 4 βδομάδες δίνουμε μία Muendlicher Pruefung. Νόμιζα ως τώρα ότι μόνοι μας κάνουμε διαδικασίες για την Approbation. Αν πιστοποιηθεί από τον διευθυντή που μας προσλαμβάνει και από εκεί με βοηθήσουν για την έκδοση της Approbation ακόμα καλύτερα. Δεν έχω ούτε Beruferlaubnis ούτε τίποτα. Σε λίγο καιρό φεύγω Γερμανία. Απλώς ήθελα να ξεδιαλύνω μερικά πράγματα στο μυαλό μου. Επίσης, personliche Erklarung σημαίνει υπεύθυνη δήλωση; Σ' ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μου πούνε εκεί που θα δουλέψω τι πρέπει να κάνω για να πάρω Beruferlaubnis oder Approbation emhelp:wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα Ελενη83! Τον Αύγουστο πήρα πτυχίο από την Αθήνα και ενδιαφέρομαι για Οφθαλμολογία στο εξωτερικό γιατί εδώ απλά θα περιμένω τουλάχιστον καμιά δεκαετία για να ξεκινήσω ειδικότητα. Απλά να σου πώ πως και ο αδερφός μου κάνει ειδικότητα στη Σουηδία (Ψυχιατρική) και μου λέει πως ήδη τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα για να βρω κάτι εκεί. Θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με την ειδικότητα εκεί, τι πρέπει να κάνει κανείς σαν ειδικευόμενος οφθαλμίατρος, δηλαδή ποιες είναι οι αρμοδιότητες - υποχρεώσεις σου. Επίσης έχω το πρώτο πτυχίο γλώσσας, το Grundstufe, πιστεύεις ότι χρειάζεται upgrade? Κάτι ακόμη, η οποια επικοινωνία χρειαστώ σχετικά με τα αρχικά γραφειοκρατικά ζητήματα γίνεται με τα νοσοκομεία ή κάποια άλλη αρχή του τύπου Υπουργείο Υγείας?

Πολύ πιθανό να σε ρωτήσω και άλλα πράγματα στο μέλλον οπότε σ'εσυχαριστώ εκ των προτέρων για την όρεξη και την υπομονή σου!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα, παρά μόνο να μη σου πέσει ο ουρανός στο κεφάλι (που έλεγαν και οι Γαλάτες)! Επειδή η Approbation κάνει λίγο χρόνο να βγει, αν είναι να ξεκινήσεις άμεσα παίρνεις στην αρχή το Berufserlaubnis. Όπως σου είπα, από τη στιγμή που σε έχει δεχθεί διευθυντής κλινικής να κάνεις ειδικότητα, αυτό για τους Γερμανούς σημαίνει ότι ξέρεις (τα απαραιτήττα) γερμανικά. Θα πρέπει μόνο στα χαρτιά που θα καταθέσεις για την Approbation να συνυποβάλεις και το συμβόλαιό σου με την κλινική ή (αν δεν έχει ακόμη συνταχθεί) να τους πεις ότι θα το υποβάλλεις στη συνέχεια. Στο Bezirksaerztekammer του Baden-Wuerttemberg δουλεύουν άκρως συνεννοήσιμοι άνθρωποι, δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Καλή αρχή και ό,τι θέλεις στείλε μου πμ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεία σας,

θα ήθελα την γνώμη κάποιου που ίσως να ξέρει καλύτερα, αν το αγροτικό αξίζει κανείς να το κάνει πριν φύγει για Γερμανία;

Μετράει γι αυτούς στο βιογραφικό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αξίζει, εφόσον δεν σε έχουν δεχθεί ακόμη στη Γερμανία. Αν σε έχουν δεχθεί γιατί να κάνεις αγροτικό;!

Προσπάθησε να καταλάβεις ότι η Γερμανία δεν είναι Ελλάδα, μη θέλεις να εφαρμόσεις/κατανοήσεις το γερμανικό τρόπο λειτουργίας

των πραγμάτων βάσει των όσων κάνουμε στην Ελλάδα. Είναι ένα εντελώς διαφορετικό σύστημα. Μη συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Βρίσκομαι Γερμανία τους τελευταιους μήνες κάνοντας μαθήματα Γερμανικων.

Εφτασα πλεον και εγώ στο σημείο για να βγάλω Approbation.

Εχει μήπως κανεις γνώση,εμπειρια απο την διαδικασια στην Baden-Württemberg ή Rhineland-Palatinat?

Στην Baden-Württemberg μιλάνε για κάποιου ειδους εξετάσεις.Ξέρει κανείς κατι περισσότερο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Εγώ όταν ξεκίνησα ήρθα εδώ με το Β1 το οποίο αρκεί για να πάρεις την Berufserlaubnis αρχικά. Μετά επικοινώνησα με το Goetheinstitut σε πόλεις εδώ της Γερμανίας όπου ύστερα από ραντεβού δίνεις τη λεγόμενη Sprachfeststellungprüfung (70 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής, ένα κείμενο και μια προφορική εξέταση. Όλα μαυί δεν διαρκούν περισσότερο από μιάμιση ώρα) και στην ουσία σου δίνουν μια διαβεβαίωση σχετικά με το επίπεδό σου στα Γερμανικά (αυθημερόν). Αν εκεί επιτύχεις το Β2 τουλάχιστον, τότε παίρνεις και την πολυπόθητη Approbation. Γράφω πολυπόθητη για τον εξής λόγο. Και η Berufserlaubnis αρκεί για την ειδικότητά σου, απλά θα πρέπει να την ανανεώνεις κάθε χρόνο (περίπου 120 Ευρώ το χρόνο) για όσο διάστημα θα είσαι στη Γερμανία. Την Approbation την αποκτάς μόνο μια φορά (περίπου 160 Ευρώ η σημερινή τιμή) και δεν χρειάζεται να έχεις σκοτούρες στο μυαλό σου. Ελπίζω να βοήθησα.

Γενικά για όσους πιστεύουν ότι είναι δύσκολη η απόκτηση του B2 στην Ελλάδα ή ότι δεν έχετε το χρόνο, μπορείτε κάθε στιγμή να έρθετε εδώ (Γερμανία) αφού προηγουμένως έχετε κλείσει ραντεβού (για το Goethe Göttingen για παράδειγμα κλείνεις ραντεβού όποτε σε βολεύει ενώ στη Βρέμη οι εξετάσεις είναι κάθε 1η του μήνα και οι τιμές είναι από 25 έως 50 Ευρώ) και να δώσετε τη Sprachfeststellungprüfung εδώ. Κατά τη γνώμη μου είναι απλότερες εξετάσεις από ότι στην Ελλάδα και έχουν την ίδια ισχύ.

παλιο το μηνυμα σου ...αλλα αν τυχει και το δεις θα ηθελα μια πληροφορια..!

Σε ποια Bezirksregierung κατεθεσες αιτηση με την Sprachfeststellungprüfung?Γενικα ειναι αποδεκτο??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας!!Αν ενδιαφέρεστε για πληροφορίες και για εξεύρεση ειδικότητας στην Γερμανία άμεσα στείλτε μου προσωπικό μήνυμα με κάποιο τηλέφωνό σας και θα επικοινωνήσω μαζί σας. Δουλεύω σε εταιρεία στην Γερμανία με ακριβώς αυτόν τον σκοπό εξεύρεση δηλαδή ιατρών σε ειδίκευση για να στελεχώσουν νοσοκομεία της Γερμανίας.

Ενδιαφερόμαστε για γιατρούς που δεν έχουν ξεκινήσει ειδικότητα ή βρίσκονται στη μέση της ειδικότητάς τους και για ιατρούς που έχουν επίσης τελείωσει την ειδικότητά τους και ενδιαφέρονται απλά για εργασία στην Γερμανία. Στείλτε μου private message με το τηλέφωνό σας και θα σας τηλεφωνήσω για να σας ενημερώσω για τα περαιτέρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαραίτητη προϋπόθεση όμως είναι να μου γράφετε το τηλέφωνό σας ώστε να μπορώ να σας καλέσω από τα γραφεία της εταιρείας για την ενημέρωσή σας. Ευχαριστώ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προηγούμενα posts αναφέρονταν στο προφορικό τεστ στο Bezirksregierung Arnsberg. Αν κάποιος έδωσε πρόσφατα το τεστ θα μπορούσε να περιγράψει την όλη εμπειρία του; Επίσης οι ερωτήσεις που κάνει ο εξεταστής-μπάρμπας που αναφέρθηκε είναι πάνω στην ειδικότητα που έχει διαλέξει ο καθένας ή τελείως γενικές ερωτήσεις απ' όλη την ιατρική; Πρόκειται να δώσω σύντομα το τεστ και με ενδιαφέρει ιδιαίτερα κάποια γνώμη. Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα! θα ήθελα να ρωτήσω απλά πράγματα, όπως τα χρόνια ειδίκευσης συμβαδίζουν με Ελλάδα, δηλαδή αν κάποιος έχει κάνει το παθολογικό κομμάτι, μπορεί να συνεχίσει το ειδικό μέρος στην Γερμανία ? πόσο εφικτό είναι να αναγνωρίσεις την ειδικότητα της Γερμανίας στην Ελλάδα μετά ? ευχαριστώ προκαταβολικά !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Ενδιαφέρομαι να κάνω ειδικότητα ηπατολογίας στη Γερμανία και έχω την εξής σημαντική απορία. Στο πρόσφατα ανανεωμένο Bundesarztekammer του 2010 στην ενότητα για τις ειδικότητες και τις περαιτέρω εξειδικεύσεις (Gebiete, Facharzt- und Schwerpunktkompetenzen) δεν αναφέρεται η Hpatologie ως Zusatz-Weiterbildung. Αυτό σημαίνει ότι αν εγώ αποκτήσω (πρώτα ο θεός) τον τίτλο ειδικότητας , δηλαδή Facharzt fur Innere Medizin und Gastrenterologie , δε θα υπάρχει μετά δυνατότητα να κάνω κάποια περαιτέρω υποειδίκευση στην Ηπατολογία (μιας και ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ κυρίως με το ήπαρ);;emquestion

Επίσης , επειδή οι πληροφορίες που παίρνω από την Ελλάδα είναι συγκεχυμένες , γνωρίζει κάποιος για νοσοκομεία (και δη πανεπιστημιακά) στη Γερμανία με Schwerpunkt Hpatologie;; Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος 8α μπορούσε να μου δώσει κάποιες πληροφορίες.emsos

Τροποποιήθηκε από Aficion7
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα. Γνωρίζετε τι ισχύει για την ειδικότητα της δερματολογίας στη Γερμανία; Υπάρχουν θέσεις ; Είναι πιο ανταγωνιστική από τις άλλες ειδικότητες;

Ευχαριστώ

Τροποποιήθηκε από CHRISTARAS
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι απόφοιτοι Ιατρικής ενδιαφέρονται να κάνουν ειδικότητα στη Γερμανία μπορούν να επισκευτούν την ιστοσελίδα:

www.aims-hellas.com και να κάνουν click στο Current Openings.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να στείλουν αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα στα αγγλικά, με κωδικό XD2-952 στο email : cv@aims-hellas.com.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλος ενας ταλαιπωρημενος...ψαχνω πληροφοριες να φυγω αμεσα για Γερμανια,στην περιοχη της Βαυαριας.το θεμα ειναι οτι θελω να ξεκινησω μαθηματα γλωσσας εκει να βρω μια δουλεια παραλληλα να μπορεσω να συντηρηθω στα βασικα τουλαχιστον και να ειμαι ετοιμος για την ειδικοτητα μου(γυναικολογια μαιευτικη)εχει κανεις καποια πληροφορια?ειναι ευκολο να βρει κανεις καποια δουλεια εκει?υπαρχουν καποια τμηματα των πανεπιστημιων εκει που μπορει καποιος να παει και να μαθει την γλωσσα?ενοικια στο μοναχο?υπαρχει δυνατοτητα να μεινεις σε καποια εστια ή ειναι δυσκολο?οποιος μπορεσει να βοηθησει και εχει κατι...Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

προσφέρουμε υποστήριξη χωρίς κάποια δέσμευση η κάποιο κόστος σε όσους ενδιαφέρονται για ειδικότητα στην Γερμανία. Θα βρείτε αρκετές αγγελίες στην ιστοσελίδα μας. Άμεσα αναζητούμε υποψήφιους για Νευρολογία και Παθολογία σε διάφορες πανεπιστημιακές και ιδιωτικές κλινικές στην Βαυαρία. Επίσης υποστηρίζουμε ότι αφορά το θέμα τις άδειας ασκήσεως επαγγέλματος (Approbation).

www.grecruitment.com - info@grecruitment.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για οποιαδήποτε απορία όσον αφορά την ειδικότητα ή εργασία στην Γερμανία στείλτε μου ένα προσωπικό μήνυμα με το τηλέφωνό σας και θα επικοινωνήσω μαζί σας άμεσα!!

Τροποποιήθηκε από VasilisLatinos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Με λένε Γιώργο και με ενδιαφέρει να με πληρωφορήσεις για το που να κάνω μαθήματα Γερμανικών.Σε ποια πόλη της Γερμανίας ειναι καλύτερα φυσικά.Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.