Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Αφού ζητήσω συγγνώμη για την περίπτωση που η απορία μου έχει καλυφθεί αλλού, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Με ενδιαφέρει η προοπτική να ξεκινήσω άμεσα Γεν. Χειρουργική στη Γερμανία και να επιστρέψω όταν ανοίξει η θέση μου εδώ. Τα περισσότερα νοσοκομεία που ζητούν assistenzarzt για χειρουργική όμως, προσφέρουν την θέση για άσκηση σε γενική συγχρόνως με unfall- gefass- viszeralchirurgie, συχνά και με ορθοπεδική. Μπορώ να ζητήσω ενασχόληση αποκλειστικά με Γενική ή είμαι υποχρεωμένος να καλύψω όλους τους επιμέρους τομείς προκειμένου να με προσλάβουν? Θα ήθελα πολύ να μάθω όλο το φάσμα αλλά είμαι αρκετά μεγάλος για να κάνω 10 χρόνια ειδικότητας...

Επίσης, επι τη ευκαιρεία, πως θα αναγνωριστεί η Γενική εδώ, ως allgemein ή και οι υπόλοιπες υποειδικότητες θα ληφθούν υπόψη επίσης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αφού ζητήσω συγγνώμη για την περίπτωση που η απορία μου έχει καλυφθεί αλλού, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Με ενδιαφέρει η προοπτική να ξεκινήσω άμεσα Γεν. Χειρουργική στη Γερμανία και να επιστρέψω όταν ανοίξει η θέση μου εδώ. Τα περισσότερα νοσοκομεία που ζητούν assistenzarzt για χειρουργική όμως, προσφέρουν την θέση για άσκηση σε γενική συγχρόνως με unfall- gefass- viszeralchirurgie, συχνά και με ορθοπεδική. Μπορώ να ζητήσω ενασχόληση αποκλειστικά με Γενική ή είμαι υποχρεωμένος να καλύψω όλους τους επιμέρους τομείς προκειμένου να με προσλάβουν? Θα ήθελα πολύ να μάθω όλο το φάσμα αλλά είμαι αρκετά μεγάλος για να κάνω 10 χρόνια ειδικότητας...

Επίσης, επι τη ευκαιρεία, πως θα αναγνωριστεί η Γενική εδώ, ως allgemein ή και οι υπόλοιπες υποειδικότητες θα ληφθούν υπόψη επίσης?

Το τι (και πώς! ) θα σου αναγνωριστεί στην ελλάδα είναι θέμα του ελ υπουργείου, οι γερμανοί όπως καταλαβαίνεις δεν έχουν ιδέα τι ισχύει και τι αναγνωρίζουμε εμείς εδώ.Υπάρχει άλλο τόπικ στην ίδια ενότητα που σου δίνει το λίνκ για το τι αναγνωρίζει το ελ υπουργείο.

Πάντως αφού σε ενδιαφέρει να κάνεις μερικά χρονάκια στην γερμανία και μετά να τα αναγνωρίσεις, πριν πάρεις την θέση, ρώτα στην ελλάδα αν θα την αναγνωρίσουν για να είσαι σίγουρος (δηλ. πες θα κάνω αυτό αυτό και αυτό, υπάρχει πρόβλημα;).

Το λέω αυτό γιατί στην γερμανία είναι κάπως διαφορετικά τα πράγματα, δεν ξέρω πώς θα το δουν οι δικοί μας.

Τώρα για το άλλο που ρωτάς, αν θα μπορέσεις να κάνεις μόνο αυτό που θες, δεν υπάρχει απάντηση σίγουρη.Η θέση σου προσφέρει αυτό που λέει ότι σου προσφέρει.

Τώρα αν μιλήσεις με τον διευθυντή, του εξηγήσεις ακριβώς (όχι μίσα και περίπου σε πονηρό ελ υφάκι) τι θες, μπορεί να σε βοηθήσει.

Εγώ βέβαια θα ήμουν πολύ προσεχτικός στην θέση σου, μπορεί και να στραβώσει ο άλλος, να θεωρήσει ότι θέλεις να γλιτώσεις κάτι ή ότι έχεις κάτι στο μυαλό σου.

Κόψε τι τύπος είναι και ποιο κλίμα επικρατεί και ρώτα αν νομίζεις ότι σε παίρνει.

* Τι εννοώ όταν λεώ "διαφορετικά": (διευκρινίζω ότι μιλάω για παθολογικές ειδικότητες με την ελπίδα ότι ισχύουν και για χ)

Εδώ υπάρχει πιο ευρεία αντίληψη της ειδικότητας.Αν ρωτήσεις τους περισσότερους προχωρημένους ειδικευόμενους, θα δεις ότι έχουν εμπειρία σε διαφορετικούς τομείς - π.χ. κάποιος που τελειώνει ενδοκρινολογία μπορεί να έχει δουλέψει και σε ψυχιατρική, νεφρολογία, ακόμα και κάποια χειρουργική κτλ.

Συνήθως εδώ του τα αναγνωρίζουν αυτά, τουλάχιστον εν μέρει ( με την λογική, ότι ακόμα και αν γίνεις ενδοκρινολόγος, καλό είναι να έχεις γνώσεις και άλλων τομέων - σίγουρα οι περισσότεροι ασθενείς έχουν περισσότερο από ένα πρόβλημα).Αυτό με μέτρο βέβαια - π.χ. αν έχεις κάνει 1,5 χρόνο ψυχιατρική, μπορεί να σου αναγνωρίσουν ας πούμε τους 6 μήνες.

Τροποποιήθηκε από ni-me
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Οποιος ενδιαφερεται για γερμανια, ας διαβασει με προσοχη τις προηγουμενες σελίδες.

Απο οτι εχω καταλαβει οσους ρωτησεις, τοσες διαφορετικες αποψεις θα σου δωσουν, εμενα αυτο μου το ειπε μια φιλη που εμαθε λεει απο καθηγητες, σε οφθαλμολογια, οτι τα τελευταια 5 χρονια δεν πολυδινουν χειρουργεια. Εγω αντιθετη πληροφορηση εχω. Αλλωστε, το θεωρω αδιανοητο σε μια τοσο προηγμενη ευρωπαικη χωρα και δεν το πολυπιστευω... Τελικα αυτους που πρεπει να ακους, ειναι οσους κανουν ηδη εκει ειδικοτητα. Αν υπαρχει κανενας που τωρα κανει χειρουργικη ειδικοτητα εκει ας μας δωσει τα φωτα του...

ευχαριστω πολυ

Αν ρωτάς ατομα που εχουν ακουσει απο κάποιο φίλο, που ειχε καποιο γνωστο, που στο δρομο για amsterdam περασε απο το duesseldorf και ακουσε να μιλανε για ειδικοτητες, τοτε 8α παρεις φυσικα 100000 διαφορετικες απαντησεις. Η Γερμανια στο χωρο της υγειας ειναι μια πολυ προηγμενη χωρα, αλλα οχι με τον τροπο που εχει πλασει ο κα8ενας μας στη φαντασια του τις προηγμενες χωρες. Μονο αν το ζησεις το καταλαβαινεις!

'Οποιος ενδιαφερεται για ματια, καλα 8α κανει να ξεχασει το χειρουργειο μια και καλη. Σε ολοκληρη τη Γερμανια ΔΕΝ χειρουργουν ουτε τα παιδια του κα8ηγητη κατα τη διαρκεια της ειδικοτητας. Μόνο σε praxis και με την προυπο8εση οτι εχουν αποφασισει να σε κανουν συνεργατη, η αν ειναι σιγουροι οτι 8α φυγεις 100% απο τη γερμανια κ δε 8α ξαναγυρισεις ουτε για διακοπες, και ταυτοχρονα σε λατρευουν η βγαζουν τρελο χρημα απο τη δουλεια σου, μπορει να σε αφησουν να περιεργαστεις τον φακοθρυπτη.

Ομως μη γελιεστε οτι αλλου ειναι καλυτερα! Στην αγγλια ξεκινησαν να δημιουργουνται 8εσεις "παθολογικης οφθαλμολογιας"!!! Οφθαλμολογιας δηλαδη χωρις χειρουργειο!!! Αρχιστε να συμβιβαζεστε με την ιδεα οτι αυτοι που χειρουργουν, τουλαχιστον στο χωρο της οφθαλμολογιας, θα υπερασπιστουν το προνομιο τους μεχρις αισχατων η καλυτερα μεχρις αισχους και αναισχυντιας!

αυτος που ανεφερα στο προηγουμενο post κανει τωρα την ειδικοτητα.

γενικα ειναι πολυ ικανοποιημενος στη γερμανια--με ωραρια κλ.π. δεν ειναι υπερβολικα--ανεφερε μονο 2 αρνητικα στη συζητηση που ειχα μαζι του: 1. δεν του δινουν καποια χειρουργεια που θελει[αλλα απο οτι καταλαβα απο τα πλεον δυσκολα στα οποια τους εκπαιδευουν] 2.ιεραρχεια πολυ σημαντικη[δεν πολυκαταλαβα πως το εννοει]

υ.γ.:θα προσπαθησω να ερθω σε επικοινωνια και να μαθω εκτενεστερα.παντως μου εδωσε την εντυπωση οτι αν ενδιαφερεται κανεις για χειρουργικη οι συνθηκες ειναι πολυ καλες στη Γερμανια.

embluesbrother

Η ιεραρχια οπως κι ολα στη γερμανια εχει να κανει με την Abrechnung, δηλαδη με το ποιος 8α πληρωθει, ποσο και γιατι. Δεν προκειτε να ακουμπησεις ασθενη που εχει privat krankenkasse (δηλαδη που πληρωνει αμεσως και τα ριχνει χοντρα) ακομα κι αν πρόκειται για γρατζουνια. Τα ωραρια και οι μισθοι ποικιλουν απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο, οπως φυσικα και η ποιοτητα της εκπαιδευσης. Δεν ειναι αυτονοητο οτι μεγαλες και πανεπιστημιακες κλινικες ειναι η καλυτερη επιλογη.

Αφού ζητήσω συγγνώμη για την περίπτωση που η απορία μου έχει καλυφθεί αλλού, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Με ενδιαφέρει η προοπτική να ξεκινήσω άμεσα Γεν. Χειρουργική στη Γερμανία και να επιστρέψω όταν ανοίξει η θέση μου εδώ. Τα περισσότερα νοσοκομεία που ζητούν assistenzarzt για χειρουργική όμως, προσφέρουν την θέση για άσκηση σε γενική συγχρόνως με unfall- gefass- viszeralchirurgie, συχνά και με ορθοπεδική. Μπορώ να ζητήσω ενασχόληση αποκλειστικά με Γενική ή είμαι υποχρεωμένος να καλύψω όλους τους επιμέρους τομείς προκειμένου να με προσλάβουν? Θα ήθελα πολύ να μάθω όλο το φάσμα αλλά είμαι αρκετά μεγάλος για να κάνω 10 χρόνια ειδικότητας...

Επίσης, επι τη ευκαιρεία, πως θα αναγνωριστεί η Γενική εδώ, ως allgemein ή και οι υπόλοιπες υποειδικότητες θα ληφθούν υπόψη επίσης?

Η απορια σου εχει ηδη καλυφθει σε αρκετη απο την εκταση της. Δυστυχως δεν συμπαθω τους "μεγαλους" της ιατρικης γιατι αποτελουν εναν απο τους λογους που θα τρωω στη μαπα τους γερμανους για πολυ καιρο ακομα, εκτος αν εχεις να μας διηγηθεις αλλη τραγικη ιστορια, ασχετη με το ατιμο ΔΙΚΑΤΣΑ που σε αδικουσε παραφορα για 10 και πλεον χρονια. Παρ'ολα αυτα θα σου πω τα εξης, καλη τη πιστη: Ψαξε με προσοχή και ρωτα πριν στειλεις Bewerbung. Η χειρουργικη ειναι κατα κανονα συνδιασμενη με unfallchirurgie στα περισσοτερα νοσοκομεια. Διαλεξε νοσοκομεια που ξερεις απο μεσα οτι δεν κανουν πολυ τραυμα η πολλα ορθοπεδικα. Ενα τετοιο ειναι το ευαγγελικο του Dortmund αλλα αυτη τη στιγμη δεν εχει ελευθερες θεσεις. Με το διευθυντη δε θα ανοιξεις κουβεντα, στα πλαισια μιας 10λεπτης συνεντευξης, για τα ενδιαφεροντα σου και τις ανησυχίες σου για το μελλον. Ξεκινα καπου αν βρεις, κι αν δε σου αρεσει ψαξε ταυτοχρονα να βρεις αλλου. Φροντισε απλα η τοποθετηση σου να ειναι σε χειρουργικη κληνικη, για να μπορεις μετα να την αναγνωρισεις στην Ελλαδα.

Δεν ξερω και δε δικαιουμαι φυσικα να υποθεσω αν σε απασχολησε ποτε το 8εμα της ποιοτητας εκπαιδευσης που θα αποκτησεις κανοντας λιγο αρπαχτη απο γερμανια, συνεχιζοντας λιγο ελλαδα και καταλήγοντας ισως Βουλγαρια για να αναγνωρισεις 3,5 χρονια ειδικευσης σου ως MSc, PhD, FRCS, και FACS ταυτοχρονα, αλλα αν σε ενδιαφερει η τσεπη σου, η υγεια της οποιας ειναι στενα συνδεδεμενη με την υγεια των ασ8ενων σου, 8α προτεινα να σκεφτεις λιγο πιο σοβαρα τις επομενες κινησεις σου.

Υ.Γ. Παρα το δευτερο προσωπο που χρησιμοποιησα, τα πιο πανω σχολια ΔΕΝ ειναι προσωπικα, μιας και δεν γνωριζομαι με κανεναν απο τους γραφοντες στο χωρο αυτο. Δεν εχω να χασω η να κερδισω τιποτα απο την επαγγελματικη πορεια των αναγνωστων των κειμενων μου, ουτε εχω διαθεση να πυροδωτησω ασχετες συζητησεις. Μιλάω παντα με βαση την προσωπικη μου εμπειρια και κρινω με βαση τη δικη μου οπτικη γωνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τα πολύ κατατοπιστικά σχόλια, τα οποία λαμβάνω σοβαρά υπόψη. Συνάδελφε που έγραψες στο αμέσως παραπάνω κείμενο, αφού σ'ευχαριστήσω, αξίζει πάντως να σου προσάψω ένα φάουλ: είσαι υπερβολικά προκατειλλημένος καθώς παραθέτεις τα σχετικά για δικατσά κλπ σχόλια, χωρίς να ξέρεις ότι απευθύνεσαι σ΄εναν απόφοιτο της ΑΣΟΕ που έργαζόμενος όντας όχι μόνο πέρασε κατατακτήριες Αθήνας (για τον απίστευτο ανταγωνισμό ίσως έχεις ακούσει) αλλά τέλειωσε στα 6 χρόνια με Άριστα χωρίς το παραμικρό βύσμα και χωρίς να σταματήσει την εργασία του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας,

Απευθυνομαι στα παιδια που ψαχνονται για την ειδικοτητα στη Γερμανια..Σας καταθετω μια εμπειρια.. Κυμα Γερμανων γιατρων εχει κατακλυσει τη Σουηδια..Καλυτεροι μισθοι και συνθηκες εργασιας εδω, λενε.. Aufwiedersehen

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χμμμ...αυτο το λες για να μας ενθαρρυνεις????

θεση μας βρηκες?γιατι δεν ξερω εαν θα προτιμησουν εναν αποφοιτο ελληνικηςαπο γερμανικης σχολης..

επισης αυτο καλο δεν ειναι για οποιον θελει να παει γερμανια?

+διαφημιζεις την σουηδια????????χαλαρωσε δεν ειναι και το φιλετο στην εκπαιδευση..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους!Καταρχήν θα ήθελα να πω πως ξεκιναω ειδικοτητα νευρα στη γερμανια σε λιγες μερες, το κυνηγησα τρεις μηνες ακριβως και τελικα ευωδοθηκαν οι προσπαθειες μου...και τωρα ειμαι στη διαδικασια της μετακομισης.τεσπα,ηθελα να ρωτησα το εξης: αν καποιος θελει να "σπασει" το συμβολαιο του (πχ γιατι βρηκε σε αλλη κλινικη καλυτερα,λεμε τωρα...) μπορει να το κανει οποτε θελει και αν ναι,τι συνεπειες εχει;Μεχρι το probezeit ειναι ελευθερος να φυγει και μετα δεσμευεται μεχρι το τελος της ειδικοτητας;; περιμενω μια εγκυρη απαντηση,αν μπορει καποιος να με διαφωτισει,θα ημουν ευγνωμων... Δε νομιζω οτι θα ακουστει καλο να ρωτησω τους μελλοντικους μου εργοδοτες γι'αυτο το θεμα... emconfused

Επισης θα ηθελα να πω σε ολους οσους ψαχνουν για θεση να μην το βαζουν κατω.Εμενα με επελεξαν ως αποφοιτο ελληνικου πανεπιστημιου και ως Berufsanfaengerin.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων. Tschuess!!!

ΥΓ: Ειχα ξεκινησει αυτο το τοπικ πριν απο καποια χρονια,κυκλους που κανει η ζωη.... emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο δύο φίλους μου που είναι εκεί έχω πληροφορηθεί τα εξής:

1. Μπορείς να φύγεις όποια στιγμή θέλεις χωρίς κυρώσεις. Μάλιστα σου δίνουν και συστατική.

2. Αν θέλεις να φύγεις καλό είναι να μην το κάνεις πριν ολοκληρώσεις το Probezeit γιατί οι άλλες κλινικές θεωρούν ότι φοβήθηκες τυχόν απορριπτική απάντηση και την έκανες λίγο πριν την ετυμηγορία. Αν εσύ παρά όλα αυτά επιμένεις να φύγεις πριν, καλό είναι να το κάνεις προς την αρχή του εξαμήνου, ώστε να διασώσεις και πάλι τις εντυπώσεις.

Τώρα, αν θέλεις να αναγνωρίσεις κομμάτι ειδικότητας για την Ελλάδα τότε θα πρέπει να μείνεις μέχρι τη στιγμή που θα σου υπογράψει ο Διευθυντής κάποιο χρόνο ειδικότητας (συνήθως στη γερμανία το κάνουν ετησίως). Αν δηλαδή έχεις κάνει 11 μήνες μην τυχόν και φύγεις, είναι κρίμα από τον Θεο. Ο διευθυντής σου δε θα μπορεί να σου κάνει μεν τίποτα για να σε σταματησει αλλά είναι απίθανο να σου αναγνωρίσει αυτούς τους μήνες.

Καλή επιτυχία!!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει μήπως κανείς αν οι ειδικότητες όπως η ενδοκρινολογία ή η γαστρεντερολογία είναι ενιαίες;

Πόσα χρόνια είναι και αν έχουν 2 μέρη πόσο διαρκεί το καθένα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παραθέτω ένα χρησιμότατο λινκ του Bundesaerztekammer στο οποίο θα βρείτε επίσημα και αναλυτικά πόσα χρόνια και τι εμπεριέχει η κάθε ειδικότητα στη Γερμανία.

Δεν γνωρίζω να απαντήσω υπεύθυνα και με σιγουριά αλλά σύμφωνα με τις παρακάτω οδηγίες του Bundesaerztekammer προκύπτει ότι για π.χ Ενδοκρινολογία και Γαστρεντερολογία η άσκηση είναι 6 χρόνια εκ των οποίων τα πρώτα 3 είναι Εσωτερική Παθολογία και μετα άλλα 3 Ενδοκρινολογία και Γαστρεντερολογία αντίστοιχα.

Σίγουρα κάποιοι συνάδελφοι που είναι ήδη εκεί θα μπορούσαν να μας τα απαντήσουν με μεγαλύτερη σιγουριά.

Λοιπόν το λινκ είναι αυτό http://www.bundesaerztekammer.de/downloads..._28092007-1.pdf

Είναι αρχείο pdf. Αποθηκεύστε το στον υπολογιστή σας και μελετήστε το με την ησυχία σας.

Επισκεφθείτε και το σάιτ www.bundesaerztekammer.de

Πρόκειται για εγκυρότατες πληροφορίες και ενημέρωση. Ας εκμεταλλευτούμε ότι κάποιες χώρες παρέχουν έγκαιρη και επαρκή ενημέρωση μέσω ίντερνετ, τουλάχιστον για κάποια τυπικά πλην όμως σημαντικότατα πράγματα, όπως π.χ ποιες ειδικότητες είναι ενιαίες/σπαστές ώστε να ξέρουν τι παίζει με αναγνώριση γενικού μέρους κ.τ.λ

Προσωπικά και φιλικά θα συμβούλευα όλους όσους σκέφτονται για ειδικότητα στη Γερμανία πρώτα να επισκεφτούν και να μελετήσουν τα σάιτ των επίσημων φορέων σχετικά με ιατρικούς συλλόγους και ιατρική στη Γερμανία και μετά να μπαίνουν εδώ και να καταθέτουν τις απορίες τους .

Έτσι θα τίθενται πιο στοχευμένα ερωτήματα και οι απαντήσεις θα είναι πιο διευκρινιστικές καθώς θα υπάρχει μια βάση γνώσεων σχετικά με το εκεί σύστημα, οπότε θα μπορούν πλέον να συζητηθούν τα περαιτέρω που δεν μπορείς να βρεις στα επίσημα γερναικά σάιτ, όπως η κατάθεση εμπειριών, δυσκολιών και άλλων διαδικασιών .

Αυτά βέβαια ισχύουν για όσους γνωρίζουν Γερμανικά. Οι υπόλοιποι μπορούν να ξεκινήσουν να διαβάζουν το παρόν τόπικ από παλαιότερα ποστς. Χρονοβόρο μεν, εποικοδομητικό δε!

Τροποποιήθηκε από bluesky
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν το λινκ είναι αυτό http://www.bundesaerztekammer.de/downloads..._28092007-1.pdf

Είναι αρχείο pdf. Αποθηκεύστε το στον υπολογιστή σας και μελετήστε το με την ησυχία σας.

Επισκεφθείτε και το σάιτ www.bundesaerztekammer.de

Δεν κατάλαβα μία, αλλά μάλλον θα φταίει το ότι δεν το παρλάρω το γερμανικό. :lol:

Πόσο χρονικό διάστημα θέλει ένας άσχετος με την Γερμανική να φτάσει στο σημείο ώστε να μπορεί να κάνει ειδικότητα στην Γερμανία ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια και τις ευχές...Ελπίζω ο Θεός να μου δίνει κουράγιο γιατί έρχεται μια περίοδος σκληρής δουλειάς.

Έπειτα,να απαντήσω στο φίλο kopritis: για να δουλέψεις στη Γερμανία πρέπει να ξέρεις καλά γερμανικά γιατί πολύ απλά δεν ξέρουν άλλη γλώσσα πέρα από αυτή. Εννοώ ότι αγγλικά κάνουν στο αντίστοιχο λύκειό τους, από κει και πέρα γιοκ!Να φανταστείς ότι ήμουν στη Γερμανία και έβλεπα grey's anatomy και CSI:Miami σε γερμανική μεταγλώττιση. Οπότε, άποψή μου είναι πως πρέπει να έχεις επίπεδο KDS,το Mittelstufe το θεωρώ σχετικά λίγο...Εγώ κάνω γερμανικά πολλά χρόνια (απ'το '94 ασχολούμαι με τη γλώσσα) και κάνω το σταυρό μου γιατί δεν πιάνω όλα όσα μου λένε!

Αυτά!Keep walking :rolleyes:

Ερώτηση (αν μπορεί κάποιος να απαντήσει): Επικύρωση απλών φωτοαντίγραφων,εν προκειμένω του διαβατηρίου μου,γνωρίζει κανείς που γίνεται στη Γερμανία;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο το '94????

Δε χρειάζεται να έχεις μάθει γερμανικά στο δεύτερο παγκόσμιο για να πας ειδικευόμενος στη Γερμανία.

Που τα βρίσκεται αυτά?

Εσένα δηλαδή το Kleines πιο ακριβώς πρόβλημα σου έλυσε στη Γερμανία που δε θα σου έλυνε όχι το Mittel αλλά ακόμη και το Grund? Οι Γερμανοί όπως και εμείς οι Έλληνες άλλωστε, δε χρησιμοποιούν στην καθημερινότητά τους πλουσιότερο λεξιλόγιο από αυτό του Grund. Τα υπόλοιπα που θα ακούσεις είναι αργκό και δε θα στα μάθει καμία Σχολή Καπάτου.

Οι περισσότεροι από τους γνωστούς μου που είναι Γερμανία πήγαν με 1 χρόνο Γερμανικά στο αγροτικό. Το βασικό πρόβλημα που συναντάς σαν Έλληνας στη Γερμανία είναι η προφορά. Δυστυχώς τα γερμανικά που μας μαθαίνουν εδώ ακούγονται για τους Γερμανούς κάτι σαν κινέζικα, ενώ εμείς ακούγοντας τους Γερμανούς να μιλάνε τη γλώσσα τους σε χίλιες και μία διαλέκτους αναρωτίομαστε μήπως μας κοροιδέψανε από το φροντιστήριο και μας κάνανε σουηδικά τόσο καιρό.

Για να μην έχετε ψευδαισθήσεις λοιπόν, ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup δεν είσαι κάπως απόλυτος; Είναι λογικό με 1 χρόνο μαθήματα αυτής της ομολογουμένως δύσκολης γλώσσας σε κάποια ελληνική επαρχία να μην μάθεις σωστά γερμανικά. Αντιθέτως με την ενασχόληση της φίλης από το 1994 (κι εδώ, τι σου κάνει εντύπωση; εγώ έκανα μαθήματα αγγλικών από το 1985 ας πούμε, στο σχολείο δεν τα κάνουμε αυτά;) είναι λογικό να μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για το άλλο θέμα, ΟΛΟΙ ή σχεδόν όλοι οι γερμανοί μιλάνε Αγγλικά και μάλιστα πολύ καλύτερα από εμάς. Αυτοί που έχουν τελείωσει το Hauptschule (γυμνάσιο) και μπαίνουν κατ'ευθείαν στην αγορά εργασίας έχουν κάνει μόνο 3 χρόνια αγγλικά (σε αντίθεση με τους δικούς μας αποφοίτους γυμνασίου που στην καλύτερη έχουν επίπεδο αγγλικών ντου γιου λαϊκ μαντμουαζελ δη γκρης), όσοι τελειώνουν Realschule 5 χρόνια και όσοι τελειώνουν Gymnasium 8 χρόνια.

Απλώς οι Γερμανοί είναι selfconscious και απαντάνε not good εκεί που εμείς θα λέγαμε excellent.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup δεν είσαι κάπως απόλυτος; Είναι λογικό με 1 χρόνο μαθήματα αυτής της ομολογουμένως δύσκολης γλώσσας σε κάποια ελληνική επαρχία να μην μάθεις σωστά γερμανικά. Αντιθέτως με την ενασχόληση της φίλης από το 1994 (κι εδώ, τι σου κάνει εντύπωση; εγώ έκανα μαθήματα αγγλικών από το 1985 ας πούμε, στο σχολείο δεν τα κάνουμε αυτά;) είναι λογικό να μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα.

Δεν μου κάνει εντύπωση που μαθαίνει γερμανικά από το Λύκειο. Εντύπωση μου κάνει που θεωρεί ότι όλοι πρέπει να ακολουθήσουν το παράδειγμά της.

Για εμένα τα γερμανικά είναι δεύτερη μητρική και την καλύτερη μου φίλη που κάνει ένα χρόνο τη συμβουλεύω να φύγει όπως είναι.

Εμένα τουλάχιστον αυτό λέει η εμπειρία που έχω απο Γερμανία και επιπλέον μου τη δίνει αφόρητα να τα κάνουν κάποιοι άνθρωποι όλα δύσκολα και να προσπαθήσουν να πείσουν και άλλους για αυτό.

Τώρα σοβαρά σε πόσο καιρό μαθαίνει ένας Αλβανός ελληνικά εδώ στην Ελλάδα κατα μέσο όρο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λίγο άσχετο, αλλά ο Πακιστανός ταξιτζής πριν από λίγο εδώ στο Μάντσεστερ με ρώτησε από πού είμαι, του είπα Ελλάδα και μου απάντησε "τι κάνεις ρε μαλάκα;"

Πρώτην ναυτικός :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς προβατο στο λιβαδι: δεν επεβαλλα την αποψη μου σε κανενα...απλώς αναφερα τη δικη μου εμπειρια και εδωσα μια συμβουλη...αν εσυ τη βρισκεις κουλη ή προβληματική ή υπερβολική ή δεν ξέρω εγώ τι ειναι δικο σου το θεμα. Εχεις δικαιωμα να λες αυτο που πιστευεις ΑΛΛΑ δεν εχεις δικαιωμα να με ειρωνευεσαι.Verstehen??

ΥΓ:Προσωπικά θεωρώ ότι ειναι ερασιτεχνισμος να πηγαινεις σε μια ξενη χωρα για ειδικοτητα,οποια και αν ειναι αυτη, με ενα χρονο μαθησης της γλωσσας... Σκεψου καποιον ξενο που θα προσπαθουσε αντιστοιχα να σου παρει ιστορικο,να σε εξετασει,να ενημερωσει τους συναδελφους του για την περιπτωση σου,να δωσει εντολες στις νοσοκομες κλπ κλπ. με ενα χρονο ελληνικων...Ξερω γω βρε παιδι μου,γιατροι ειμαστε,δεν παμε να κανουμε καμακι στις γκομενες. Α!οσον αφορα τα αγγλικα των γερμανων,ναι,και στο δικο μου Schule εκανα γαλλικα γυμνασιο-λυκειο...λες να μπορω να συννενοηθω αν μου μιλησουν γαλλικα emdots ???

Απο κει και περα, ο καθενας οπως στρωνει κοιμαται, που λενε και στο χωριο μου. Εγώ προτιμώ να κανω τη ζωη μου δυσκολη!!!

Αυτα!!Φιλακια σ'ολους!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λίγο άσχετο, αλλά ο Πακιστανός ταξιτζής πριν από λίγο εδώ στο Μάντσεστερ με ρώτησε από πού είμαι, του είπα Ελλάδα και μου απάντησε "τι κάνεις ρε μαλάκα;"

Πρώτην ναυτικός :)

Εγώ πάλι την προηγούμενη βδομάδα στο Βασιλικό Κολέγιο Χειρουργών του Εδιμβούργου, είπα σε μια συνάδελφο ότι είμαι Έλληνας και μου απάντησε:

"Είμαι καύλα μωρό μου"

Πρώην ξεκόλι στα ελληνικά νησιά :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς προβατο στο λιβαδι: δεν επεβαλλα την αποψη μου σε κανενα...απλώς αναφερα τη δικη μου εμπειρια και εδωσα μια συμβουλη...αν εσυ τη βρισκεις κουλη ή προβληματική ή υπερβολική ή δεν ξέρω εγώ τι ειναι δικο σου το θεμα. Εχεις δικαιωμα να λες αυτο που πιστευεις ΑΛΛΑ δεν εχεις δικαιωμα να με ειρωνευεσαι.Verstehen??

ΥΓ:Προσωπικά θεωρώ ότι ειναι ερασιτεχνισμος να πηγαινεις σε μια ξενη χωρα για ειδικοτητα,οποια και αν ειναι αυτη, με ενα χρονο μαθησης της γλωσσας... Σκεψου καποιον ξενο που θα προσπαθουσε αντιστοιχα να σου παρει ιστορικο,να σε εξετασει,να ενημερωσει τους συναδελφους του για την περιπτωση σου,να δωσει εντολες στις νοσοκομες κλπ κλπ. με ενα χρονο ελληνικων...Ξερω γω βρε παιδι μου,γιατροι ειμαστε,δεν παμε να κανουμε καμακι στις γκομενες. Α!οσον αφορα τα αγγλικα των γερμανων,ναι,και στο δικο μου Schule εκανα γαλλικα γυμνασιο-λυκειο...λες να μπορω να συννενοηθω αν μου μιλησουν γαλλικα emdots ???

Απο κει και περα, ο καθενας οπως στρωνει κοιμαται, που λενε και στο χωριο μου. Εγώ προτιμώ να κανω τη ζωη μου δυσκολη!!!

Αυτα!!Φιλακια σ'ολους!!

Ich verstehe ganz und gar...

Επειδή όμως εγώ εδω μέσα γράφω μόνο για να κάνω ερωτήσεις ή για να δώσω πληροφορίες που θεωρώ, τουλάχιστον, ότι είναι έγκυρες και διασταυρωμένες και όχι για να πιάσω κουβέντα ή για να διαφυλάξω τον εγωισμό μου από φανταστικές προσβολές, δε θα σου απαντήσω καθόλου στο παραπάνω ποστ.

Απλά για να μην μπερδεύονται και οι άλλοι που διαβάζουν και αναζητούν όντως πληροφορίες για τη Γερμανία, έχοντας ζήσει εκεί αρκετά χρόνια μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι αυτά που αναφέρεις είναι τουλάχιστον ανακριβή.

Σχετικά με την ερώτησή σου τώρα, τα ελληνικά έγγραφα (συμπεριλαμβανομένου του διαβατηρίου) επικυρώνονται όλα στο κοντινό σου Προξενείο ή Πρεσβεία. Για τα γερμανικά έγγραφα δεν είμαι σίγουρη, αλλά νομίζω στο Rathaus.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να και ξεκατινιασμα special στο topic!!!

Και μου ειχε δημιουργηθει η εντυπωση οτι το thread ειχε χασει τη ζωντανια του!!!

Λοιπον. Εχουμε και λεμε:

α) Επικυρωσεις και λοιπα παρακμιακα γραφειοκρατικα μονο εν Ελλαδι!!! Στη γερμανία χρειαζεται να εχεις μαζι σου τα πρωτοτυπα εγγραφα. Στην υπηρεσια που θα τα καταθεσεις, θα τα βγαλουν συνηθως μονοι τους φωτοτυπια και θα τα επικυρωσουν. Απο εκει και περα, θα κανουν 5-8 φορες λαθος το ονομα σου, θα σου βεβαιωσουν οφειλες που δε σου αντιστοιχουν και θα χασουν τα χαρτια σου 2-3 φορες. Η γραφειοκρατια εδω εχει αλλη ποιοτητα!!! ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Παντου πριν πας πρεπει να κλεισεις ραντεβου. Απαιτησεις ελληνικου τυπου "τωρα ηρθα, τωρα θα με εξυπηρετησετε" δε χωραν!!! Επισης όλα μπορουν να διευθετηθουν με mail και ταχυδρομιο, εξισου αξιοπιστα και γρηγορα. Εγγραφα στα ελληνικα ειναι τελειως αχρηστα στη γερμανια.

β) Φιλη εν δυναμη νευρολογε καλως ηρθες στη χωρα που ξεκινησε 2 παγκοσμιους πολεμους! Σου ευχομαι καλη διαμονη, καλο κουραγιο, καλη σταδιοδρομια και καλα ξεμπερδεματα!!! Αν θες διευκρινίσεις για γραφειοκρατικα κτλ στειλε pm κ 8α απαντησω οταν δεν εχω εφημερια (δηλαδη μην περιμενεις και αμεση απαντηση!!!).

γ) Κατα τη διαρκεια της Probezeit υπαρχει Kundigungsfrist 2 εβδομαδων αν θες να παραιτηθεις εσυ και μεχρι το τελος του τρεχοντος μηνα ή 2 εβδομαδες (οποιο διαρκει περισσοτερο) αν θελουν να σε διωξουν.

δ)Μετα την Probezeit η Kundigungsfrist γινεται 3 μηνες κι απο τις δυο πλευρες. Να φυγεις νωρίτερα δε σε εμποδιζει κανενας, αλλα οτι θα εχεις προβληματα, θα εχεις...

ε) Αν θες να φυγεις απο μια κληνικη, φροντισε να εχεις ηδη βρει θεση σε αλλη και να εισαι σιγουρος, -η, οτι δε 8α το μετανιωσεις (μιλάω εκ πειρας). Φευγοντας, ακομα κι αν πεις στο διευθυντη οτι του πη...ξες τη μανα, θα παρεις απο τη Verwaltung βεβαιωση οτι δουλεψες εκει, η οποια αρκει για να αναγνωρισεις το χρονο που ησουν εκει. ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αν κανεις χειρουργικη ειδικοτητα ξεχνα τους τσαμπουκαδες κ μαθε να γλυφεις γιατι σε εχουν στο χερι. ΜΟΝΟ ο διευθυντης μπορει να σου υπογραψει βεβαιωση χειρουργειων, χωρις την οποια δεν εχεις τιποτα στα χερια σου.

στ)Για να αναγνωρισεις το χρονο υπηρεσιας σου στη γερμανια (αν θες να δωσεις για τιτλο εδω) πρεπει να εχεις μεινει στην ιδια κλινικη για τουλαχιστον 6 μηνες. Για να αναγνωρισεις στην Ελλαδα πρεπει απλα να εχεις βυσμα.

ζ) Οπως εχω πει σε προηγουμενο post μου, μην προσπαθειτε να κοροιδεψετε τον εαυτο σας!!!

Η θεση ειδικευομενου ειναι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΘΕΣΗ!!!!!!!!!! Ακομα κι αν βρειτε θεση χωρις λεξη γερμανικα, τι σκ..τα θα καταλαβετε και το κυριοτερο, ΤΙ ΘΑ ΜΑΘΕΤΕ οταν δεν καταλαβαινετε τι σας λενε οι αλλοι;;;;;;;;;;;;

Για να τελειωνουμε λοιπον με την ιστορια αυτη, με ΓΝΩΣΕΙΣ Mittelstufe θεση βρισκεις, με Grundstufe δυσκολα εως καθολου. Το χαρτι δεν ενδιαφερει κανεναν. Στη γερμανια θα ακουσεις να λενε er habe και von die Bier. Οι διαλεκτοι κυριαρχουν και ειναι πολλες φορες εξαιρετικα δυσνοητες (βλεπε Frankisch), ενω αυτοι που τις μιλουν δε γνωριζουν η δε χρησιμοποιουν συνειδητά Hochdeutsch. Τα γερμανικα σας θα αναπτυχθουν και θα αναδιαμορφωθουν ριζικα οταν ερθετε στη γερμανια. Αν ερθετε χωρις τιποτα, απλά δε θα εχετε τιποτα να αναπτυξετε και να διαμορφωσετε κι ο νοων νοητω.

Ξεκολλήστε απο τον κλασσικο ελληνικο καιροσκοπισμο της θεσουλας και του βολεματος.

Όταν η μαμα του συμμαθητη μου του Γιαννη τον εστειλε Ρουμανια να σπουδασει του είπε: Πας που πας εξω καμμαρι μου, να γινεις Γιατρός!!!

Τωρα που ο Γιαννης εγινε γιατρος ελεω πολιτικής βουλησης, η ρήση της μαμας του εγινε πιο επικαιρη. Παραφραζοντας την λοιπον θα σας φωναξω (κι ας μην ειμαι η μαμα σας): ΠΑΤΕ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΕΞΩ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ, ΓΙΝΕΤΕ ΓΙΑΤΡΟΙ!!! Καντε το σωστα για τον εαυτο σας, για τους ασθενεις σας, για να καμαρωσει στην τελικη η μαμα σας το γιο / την κορη της γιατρο κι οχι μπακαλη/ χασαπη αντιστοιχα για παθολογους/ χειρουργους.

Φιλικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από προσωπική μου εμπειρία έχω διαπιστώσει ότι αυτή την περίοδο στη Γερμανία υπάρχει τόση έλλειψη που τουλάχιστον σε παθολογικές ειδικότητες μπορεί να βρει κανείς θέση ά ν ε τ α ακόμα και με λίγα Γερμανικά. Π.χ. Γνωστός μου βρήκε θέση με 7 μήνες μόλις εντατικά μαθήματα. Φυσικά το πιο πιθανόν είναι να βρει κανείς θέση σε μικρή πόλη, τουλάχιστον στην αρχή.

Από τη στιγμή που θα σας πάρουν συμφωνώ με τον Έρικ κλπ ότι για να αντλήσετε το 100% της εμπειρίας χρειάζεται να καταλαβαίνετε καλά τα Γερμανικά αλλά η άνεση αποκτάται με τη χρήση , όπως και έχει ήδη ειπωθεί, και το καλό είναι ότι όλα όσα συμβαίνουν εδώ καταγράφονται οπότε και κάτι να μην πιάσεις με την πρώτη θα το δεις και έπειτα και γραμμένο. Επίσης μπορείτε να κάνετε και 1, 2 μήνες πρακτική για να συνηθίσετε την ορολογία και να εγκλιματιστείτε. Πολλές κλινικές επίσης σου πληρώνουν τη διαμονή κατα τη διάρκεια της ενώ εσείς συμμετέχετε ανεπίσημα σε όλα μέχρι π.χ. να βγει η Approbation.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με στέππα και κάρτμαν.

Η νοοτροπία "να χωθούμε σε μια θεσούλα" δεν θα σας πάει και πολύ μακριά εδώ.

Υπάρχουν κλινικές που ψάχνουν γιατρούς απεγνωσμένα και προκειμένου να τους βγουν οι εφημερίες κτλ πιθανόν να σας πάρουν με λίγες γνώσεις γλώσσας.

Το θέμα είναι τι θα κάνετε μετά και δεν είναι μόνο εκπαιδευτικό.

Εξαρτάται βέβαια και από την ειδικότητα - π.χ. ακτινολογία, χειρουργική ίσως να την παλέψεις μιλώντας στα αγγλικά με συναδέλφους κατά την διάρκεια της επέμβασης πχ. (βέβαια εγώ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο)

Σε παθολογικές ειδικότητες (και ακόμα χειρότερα ψυχιατρική) πάντως που βασίζονται πολύ στο ιστορικό, παίζει να κάνεις χοντρή μαλάκια αν δεν πιάσεις κάτι σημαντικό.Εν τω μεταξύ στα γερμανικά η ορολογία είναι στα λατινικά/ελληνικά στην κυριλέ μορφή της, αλλά σχεδόν για κάθε τι υπάρχει και μια αντίστοιχη απίθανη γερμανική λέξη.Ο ασθενής συνήθως ξέρει μόνο την δεύτερη. (π.χ. το πάνκρεας υπάρχει και ως Pankreas, αλλά λέγεται και Bauchspeicheldrüse - φαντάσου να σου πει ο άλλος ότι το έχει βγάλει και να μην το πιάσεις).

Επίσης τα κακά γερμανικά κάνουν και κακή εντύπωση στον ασθενή - έχει που έχει τον πόνο του (κυριολεκτικά) ο άλλος, τον αναγκάζεις να μιλάει σαν να παραγγέλενει σε ταβέρνα σε διακοπές, ε είναι πιθανόν να στραβώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβως οπως τα λες. Απεγνωσμενα. Αλλά βρε νι μι προσπαθώ να δωσω κουραγιο στα απελπισμενα νιατα που η ειδικοτητα τους στην Ελλαδα ξεκιναει αφου ολοκληρωθουν τα έργα του μετρο Θεσσαλονικης και συ αμεσως να με γειωσεις. Παρακαλω να μην εχετε την ταση να απογοητευετε τον κοσμο. Η ορολογια δεν ειναι τιποτα, ολες οι λεξεις επαναλαμβανονται συνεχεια και σου παιρνει ελαχιστο διαστημα να τη συνηθισεις. Καλου κακου βάλτε στη βαλιτσα σας και κανα λεξικο. Οι Γερμανοι όση τελειομανια έχουν για τους ίδιους ευτυχως δε την περιμένουν και από τους άλλους. Ίσα ίσα τους φτάνει να μπορείς να μιλάς τη γλώσσα τους. Για αυτο σας λεω. Οποιος το σκεφτεται έστω καιλιγο να ερθει, ας το σκεφτει μονο μια φορα ακομα, και ας ερθει! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβως οπως τα λες. Απεγνωσμενα. Αλλά βρε νι μι προσπαθώ να δωσω κουραγιο στα απελπισμενα νιατα που η ειδικοτητα τους στην Ελλαδα ξεκιναει αφου ολοκληρωθουν τα έργα του μετρο Θεσσαλονικης και συ αμεσως να με γειωσεις. Παρακαλω να μην εχετε την ταση να απογοητευετε τον κοσμο. Η ορολογια δεν ειναι τιποτα, ολες οι λεξεις επαναλαμβανονται συνεχεια και σου παιρνει ελαχιστο διαστημα να τη συνηθισεις. Καλου κακου βάλτε στη βαλιτσα σας και κανα λεξικο. Οι Γερμανοι όση τελειομανια έχουν για τους ίδιους ευτυχως δε την περιμένουν και από τους άλλους. Ίσα ίσα τους φτάνει να μπορείς να μιλάς τη γλώσσα τους. Για αυτο σας λεω. Οποιος το σκεφτεται έστω καιλιγο να ερθει, ας το σκεφτει μονο μια φορα ακομα, και ας ερθει! :)

Steppa ευχαριστώ για την επισήμανση.

Πάντα υπάρχει το πρόβλημα, από την μια να μην τα παρουσιάσεις δύσκολα και αποθαρρύνεις τον κόσμο και από την άλλη να μην δίνεις λάθος εντυπώσεις.

Τέλος πάντων, εγώ θέλω να αποθαρρύνω μόνο όσους παίρνουν το όλο θέμα αψήφιστα και έχουν νοοτροπία άρπα κόλλα του στυλ νταξ μωρέ κάνω 3 μήνες γερμανικά και είμαι ΟΚ.

Όσο είναι διατεθημένοι να προσπαθήσουν σοβαρά και υπεύθυνα, εννοείται ότι δεν πρέπει να απογοητεύονται - το πιο πιθανό είναι άλλωστε ότι θα τα καταφέρουν, η Γερμανία νομίζω προσφέρει δυνατότητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.