Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Πολύ παρήκμασε αυτό το thread, κρίμα... :(

Εν πάση περιπτώσει: το κόβω τελικά μετά το στρατό να φεύγω Γερμανία. Επαναδιατυπώνω λοιπόν την ερώτηση:

Υπάρχει κανείς που πηγε Γερμανία αλλά με μέτρια μόνο γερμανικά, να μοιραστεί την εμπειρία του; Αξίζει τον κόπο;

Και άλλη μια ερώτηση: Ο καλύτερος τρόπος να μάθεις μια γλώσσα και την ιατρική ορολογία της είναι διαβάζοντας ιατρικά βιβλία (αγγλική ορολογία έμαθα από το Oxford Handbook Of Clinical Medicine). Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο αντίστοιχο καλό ιατρικό εγχειρίδιο στα γερμανικά (έστω και μεταφρασμένο απο τα αγγλικά, το Harrison's ίσως);

Ich danke Euch.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ξερει κανεις ποσα χρονια ειναι η ειδικοτητα της γαστρεντερολογιας στην γερμανια και τι διαφοροποιησεις υπαρχουν στην διαρκεια απο κρατιδιο σε κρατιδιο???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ παρήκμασε αυτό το thread, κρίμα... :(

Εν πάση περιπτώσει: το κόβω τελικά μετά το στρατό να φεύγω Γερμανία. Επαναδιατυπώνω λοιπόν την ερώτηση:

Υπάρχει κανείς που πηγε Γερμανία αλλά με μέτρια μόνο γερμανικά, να μοιραστεί την εμπειρία του; Αξίζει τον κόπο;

Και άλλη μια ερώτηση: Ο καλύτερος τρόπος να μάθεις μια γλώσσα και την ιατρική ορολογία της είναι διαβάζοντας ιατρικά βιβλία (αγγλική ορολογία έμαθα από το Oxford Handbook Of Clinical Medicine). Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο αντίστοιχο καλό ιατρικό εγχειρίδιο στα γερμανικά (έστω και μεταφρασμένο απο τα αγγλικά, το Harrison's ίσως);

Ich danke Euch.

Δυστυχως βιβλιο δεν εχω να προτεινω, αλλα η ορολογια, ειδικα εφ'οσον γνωριζεις την αντιστοιχη αγγλικη,δε θα σε δυσκολεψει. Υπαρχει το Γερμανοελληνικο-Ελληνογερμανικο λεξικο ιατρικων όρων του Καλαιτζη που πουλαει ο Πασχαλιδης, αλλα δε θα το συνιστουσα. To εχω αγορασει και δε με εχει βοηθησει. Βεβαια εξαρταται κι απο την ειδικοτητα. Κατα τη γνωμη μου αξιζει σιγουρα τον κοπο να προσπαθησεις να ερθεις Γερμανια. Τα πραγματα δεν ειναι τελεια, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι απογοητευτικα οπως στην Ελλαδα. Η βελτιωση στην ποιοτητα των γερμανικων ερχεται με τη χρηση τους. Γι'αυτο πιστευω οτι εφ'οσον υπαρχει η δυνατοτητα, θα πρεπει να ερθεις στη Γερμανια και να αρχισεις να ψαχνεις για θεση απο εδω. Μια ελληνικη διευθυνση κι ενας ελληνικος τηλεφωνικος αριθμος, πιστεψε με, μπορει να γινουν η αιτια να σου επιστραφει η αιτηση σου χωρις να ανοιχτει καν ο φακελος. Αν εχεις καποια πιο συγκεκριμένη ερωτηση θα χαρω πολυ να βοηθησω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ ειλικρινώς για την απάντηση. Κάποιες πιο συγκεκριμένες απορίες:

1. Ξεκινάς για Γερμανία με καλούτσικα γερμανικά μα όχι αρκετά για ιατρική, με σκοπό να αρχίσεις μαθήματα επιτόπου, και παράλληλα να στέλνεις παντού αιτήσεις. Υπάρχει περίπτωση να προσληφθείς πριν τα γερμανικά σου γίνουν άψογα; Θα μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά σου; Ανησυχώ υπερβολικά για τη γλώσσα;

2. Ξεκινάς για Γερμανία, με σκοπό να αρχίσεις μαθήματα επιτόπου, και παράλληλα να στέλνεις παντού αιτήσεις. Πού στην ευχή πας; Αν δεν έχεις σόι δηλαδή ή άλλο λόγο να προτιμήσεις ένα μέρος, διαλέγεις μια μεγάλη πόλη στην τύχη;

3. Τι παίζει με τα μεγάλα, πανεπιστημιακά νοσοκομεία; Κι αν είναι πολύ δύσκολο να βρεις εκεί θέση απ' την αρχή, θα μπορέσεις μετά από κανένα χρόνο δουλειάς στην Κωλοπετεινίτσα; Ο διευθυντής σου, αν έχεις δείξει δείγματα εργατικότητας και αξίας, θα σε βοηθήσει;

4. Μου είπαν για το εγχειρίδιο INNERE MEDIZIN του HEROLD - το οποίο πωλείται και ονλάιν. Αξίζει τα λεφτά του;

Ich danke Euch.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Προσπαθώντας να ζωντανέψω λίγο το θρεντ, και θέλοντας να τις μοιραστώ, γράφω κάποιες μη διασταυρωμένες πληροφορίες για την ειδικότητα στη Γερμανία από πηγές που με κόπο κατόρθωσα να βρω. Εύχομαι να προκαλέσουν σχόλια επιβεβαίωσης ή διάψευσης.

emstar Η αναλογία θέσεων προς υποψήφιους παραμένει όχι κακή. Έλληνας αναισθησιολόγος μου είπε πως όταν σε νοσοκομείο πρωτεύουσας κρατιδίου (αν και όχι ιδιαίτερα μεγάλης πόλης) προκυρήχθηκε θέση ειδικευομένου, οι υποψήφιοι ήταν 5-6.

emstar Ελπίδες έχουν όλοι, και με λίγη τύχη ευοδώνονται οι προσπάθειες. Στην παραπάνω θέση αυτός που επελέγη από το διευθυντή είχε παραπάνω από τους άλλους ότι απλώς τον είχαν δει σε επιστημονικές εκδηλώσεις τους, και θεώρησαν ότι ενδιαφέρεται για την επιστήμη του.

emstar Το περιβάλλον είναι αυστηρό, με την έννοια ότι αν κάνεις κάτι λάθος θα σου την πουν ξερά, ενώ τίποτα αξιόλογο δεν επαινείται γιατί θεωρείται δεδομένο.

emstar Τα ωράρια είναι εξοντωτικά, δουλεύεις 12ωρο, και δεν έχεις προσωπική ζωή (τάδε έφη συνάδελφος που έχει κάνει μέρος ειδικότητας εκεί, αλλά πάντα είμαι επιφυλακτικός με τέτοιες ακραίες θέσεις).

emstar Είναι πια της μόδας το Probezeit: Σε παιρνουν αλλά για κανα εξάμηνο έχουν δικαίωμα να σε απολύσουν όποτε θέλουν - σαν ένα εξάμηνο δοκιμαστικό δηλαδή, με μισθό μα χωρίς συμβόλαιο (σωστά το περιγράφω;).

Διαβάζω στο Aerzteblatt προκυρήξεις θέσεων, και μου γεννιούνται διάφορες απορίες. Μια βασική: πώς είναι οργανωμένα τα νοσοκομεία στη Γερμανία; Ενώ εδώ έχουμε παθολογική και νεφρολογική και καρδιολογική κτλ κλινική, εκεί διαβάζω για Klinik fuer Innere Medizin mit Schwerpunkten Haematologie/Onkologie, Gastroenterologie, Hepatologie, Endokrinologie. Πρόκειται για ευρύτερες παθολογικές κλινικές που επιπλέον ασχολούνται παραπάνω με κάποιες υποειδικότητες - ή έχοθν μόνο τέτοια περιστατικά; Κι από την άλλη, διαβάζω για καρδιολογικές πχ κλινικές που ψάχνουν Assistenzaerzte Innere Medizin: Μπορείς δηλαδή να πας σε καρδιολογική κλινική και να γράφεις χρόνια για ειδικότητα παθολογία;

Vielen Dank noch einmal - und bitte, kann jemand ausser mir hier mal screiben? emlookaround

Τροποποιήθηκε από desiderius
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον, εχουμε και λεμε:

α) Probezeit ειναι παντα οι 6 πρωτοι μηνες του συμβολαιου σου κατα τη διαρκεια των οποιων ο εργοδοτης μπορει να σε απολυσει με τη δικαιολογια της ανεπαρκειας η της ακαταλληλοτητας. Μετα την Probezeit δε σε κουναει ουσιαστικα κανενας (εκτος αν σκοτωσεις κανεναν ασθενη οποτε θα σε κλεισουν αμεσως μεσα) . Το μονο που μπορουν να σου κανουν αν μετα τους πρωτους 6 μηνες τα φορτωσεις στον κοκορα, ειναι να μη σου ανανεωσουν το συμβολαιο οταν αυτο ληξει.

β) Ο αριθμος των αιτησεων ανα θεση ειναι διαφορετικος αναλογα με την ειδικοτητα. Στην περιπτωση μου υπηρχαν 60 αιτησες για μια θεση, ενω για την ιδια ειδικοτητα εχω ακουσει χειρότερες αλλα και πολυ καλυτερες αναλογιες.

γ)Καλο λογο απο γερμανο δε θα ακουσεις που να χτυπιεσαι. Φυσικα μολις κανεις κατι που δεν τους αρεσει θα στην πουν ενω αν κανεις λαθος, εστω και ορθογραφικο, θα εισπραξεις προειδοποιηση εξοδου!

δ) 12 ωρες δουλειας ειναι το αυτονοητο που κανουν οι γερμανοι. Εσυ που εισαι Auslander ( θα το ακους καθημερινα 10000 φορες αυτο) θα πρεπει να δουλευεις τουλαχιστον 2-3 ωρες περισσοτερο, πραγμα που δεν θα παρατηρήσει κανεις! Αντιθετα, αν για οποιοδηποτε λογο φυγεις νωρητερα απ'τον τελευταιο, εστω και μια φορα απ'τη Station, θα εισπραξεις και παλι προειδοποιηση εξοδου.

ε) Στις ποσες προειδοποιησεις καιγεσαι δεν ξερω! Εγω ομως εχω ηδη μια (γιατι πηγα σε υποχρεωτικο σεμηναριο που οργανωνε το Πανεπιστημιο για τους εργαζομενους την ωρα της Chefvisite!) κι εχω χεστει κυριολεκτικα απ'το φοβο μου!!!

στ) Το α και το ω στη Γερμανια ειναι η Vitamin B οπως λεγεται εδω. Β σημαινει Beziehung, κι ο νοων νοητω!

ζ) Τα καλα γερμανικα θα βοηθησουν πρωτα απ'ολα εσας, να μαθετε πραγματα και να κανετε ευκολα και γρηγορα τη δουλεια σας. Σκεφτειτε απλα, οτι και να βρειτε θεση με λιγα γερμανικα, πραγμα οχι ακατορθωτο αλλα σιγουρα παρα πολυ δυσκολο, το αγγουρι δε θα το φαει ο διευθυντης, αλλα εσεις που θα τρεχετε σαν το Βεγγο χωρις να ξερετε που πατε, τι κανετε, γιατι, ποτε κτλ. Ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να μαθεις, οταν δεν καταλαβαινεις τι σου λενε!

η) Μην περιμενετε να γινετε 40 για να ερθετε. Οσο νωρίτερα, τοσο καλύτερα! Εμπειρια, εργασιες (οχι μαλακιες με τον Παπαδοπουλο για τις παιδικες χαρες και τις τραμπαλες, οι της Ιατρικης ΑΘηνων καταλαβαινουν) και συστασεις κανουν παντα τη διαφορα, μονο ομως οταν συνδυάζονται με νεαρη ηλικια.

Αυτα τα ολιγα.

Για σπαστες ειδικοτητες δεν εχω ιδεα κ δεν μπορω να βοηθησω.

Για ο,τι αλλο θελετε, εδω ειμαστε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α) Όταν λέμε ανεπάρκεια-ακαταλληλότητα τι εννοούμε;Να κάνεις χοντράδες συνεχώς,να είσαι αγενής κλπ;

στ) Ή μήπως να σκάσει μύτη στην κλινική το '΄Beziehung'' του Prof ; Και ξαφνικά να βρεθείς ''ακατάλληλος'';

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4. Μου είπαν για το εγχειρίδιο INNERE MEDIZIN του HEROLD - το οποίο πωλείται και ονλάιν. Αξίζει τα λεφτά του;

Κατα τη γνωμη μου εξαιρετικο βιβλιο.Το εχω διαβασει βεβαια στην ιταλικη του μεταφραση.Απο τα καλυτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(Meine Wuensche nach elementarer Aussprache in diesem Thread sind eigentlich erfuellt!)

β) Ο αριθμος των αιτησεων ανα θεση ειναι διαφορετικος αναλογα με την ειδικοτητα. Στην περιπτωση μου υπηρχαν 60 αιτησες για μια θεση, ενω για την ιδια ειδικοτητα εχω ακουσει χειρότερες αλλα και πολυ καλυτερες αναλογιες.

Εδώ βέβαια, αφού σ'ευχαριστήσω για την απάντηση, δεν μπορώ παρά να ρωτήσω λεπτομέρειες! Δηλαδή: για ποια ειδικότητα μιλάμε και για τι νοσοκομείο; (Στουτγάρδη είχες πει, έτσι;) Και κυρίως: πώς σε επέλεξαν, και με τι είδους βιογραφικό;...

γ)Καλο λογο απο γερμανο δε θα ακουσεις που να χτυπιεσαι. Φυσικα μολις κανεις κατι που δεν τους αρεσει θα στην πουν ενω αν κανεις λαθος, εστω και ορθογραφικο, θα εισπραξεις προειδοποιηση εξοδου!

Εδώ που τα λέμε, και στην Ελλάδα κάπως έτσι δεν είναι; Με τη διαφορά ότι μπορεί αν κάνεις κάποιο λάθος να μη σου την πει κανένας επιμελητής γιατί χέστηκαν...

δ) 12 ωρες δουλειας ειναι το αυτονοητο που κανουν οι γερμανοι. Εσυ που εισαι Auslander ( θα το ακους καθημερινα 10000 φορες αυτο) θα πρεπει να δουλευεις τουλαχιστον 2-3 ωρες περισσοτερο, πραγμα που δεν θα παρατηρήσει κανεις! Αντιθετα, αν για οποιοδηποτε λογο φυγεις νωρητερα απ'τον τελευταιο, εστω και μια φορα απ'τη Station, θα εισπραξεις και παλι προειδοποιηση εξοδου.

Δηλαδή υπάρχει κλίμα ιδιαίτερης αυστηρότητας έως και διακρίσεων για τους ξένους;... Με τους άλλους ειδικευόμενους πώς είναι τα πράματα, υπάρχει αλληλεγγύη ή κοιτάν πώς να σου βγάλουν το μάτι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή υπάρχει κλίμα ιδιαίτερης αυστηρότητας έως και διακρίσεων για τους ξένους;... Με τους άλλους ειδικευόμενους πώς είναι τα πράματα, υπάρχει αλληλεγγύη ή κοιτάν πώς να σου βγάλουν το μάτι;

Οι Γερμανοι συναδελφοι (ειδικευόμενοι) στην κλινική μου ειναι πολυ φιλικοί και συνηθως βοηθανε σε ο,τι χρειαστει. Φυσικα δε λείπουν οι εξαιρέσεις και υπαρχουν και ορια. Αν αντιπαρατεθεις με το Διευθυντη κανεις δε θα παρει το μερος σου, ακομα κι αν το δικιο σου ειναι οφθαλμοφανες. Οι Oberaerzte ειναι 1.000.000 φορες πιο αυστηροι με τους ξενους παρα με τους Γερμανους. Το ιδιο γραμμα, αν το γραψει ενας Γερμανος, ο Oberarzt θα το υπογραψει αμεσως, ενω αν το γραψω εγω (ακριβως το ιδιο ομως, ουτε λεξη διαφορα!) θα μου το στειλει πισω για διορθωση, συνηθως δε χωρις παρατηρησεις η υποδειξεις για αλλαγες! Δε θα ελεγα παρ'ολα αυτα οτι τιθεται θεμα διακρισεων, αλλα μαλλον θεμα επιφυλακτικοτητας και ελλειψης εμπιστοσύνης τουλαχιστον στην αρχη. Αν καταφερεις να σταθεις στο υψος σου και να κερδισεις την εμπιστοσυνη τους, δεν εχεις να φοβηθείς τιποτα.

Φιλε Dimitrispap θεωρω το ερωτημα σου ρητορικο και δεν απαντω... τα ευκόλως εννοουμενα παραλείπονται! (ειναι να μη σου τυχει!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

[Απαντώ εδώ στον NikosF, από το "Ζητώ πληροφορίες για Goethe..." για να μη σπάει η συζήτηση.]

Για να σχηματίσει κανείς μια εικόνα για την ιατρική στη Γερμανία κάποιο ενδιαφέρον έχει το φόρουμ www.medizin-forum.de, και ιδίως το μέρος για τη Gesundheitspolitik. (Δεν ασχολήθηκα εκτενώς και δεν ξέρω πόσο ενδιαφέροντα πράματα βρίσκει κανείς.)

Nikos vielen Dank για την άμεση απάντηση.

Το σάιτ του Goethe το έχω υπόψη και τις έχω δει τις τιμούλες. Τι παίζει με τα άλλα φροντιστήρια, έχεις ακούσει γνώμες;

Πήγες χωρίς καθόλου υπόβαθρο στα Γερμανικά; (Αν ναι, μπράβο για το κουράγιο.) Πώς νιώθεις με τη γλώσσα, στην καθημερινότητα; (Λίγο γενική ερώτηση.)

Πιο γενική ερώτηση: Πώς είναι η ζωή, πώς περνάς;

Από 'κει και πέρα, όρεξη να 'χεις να απαντάς, ένα σωρό απορίες emarupemarupemarup έχω διατυπώσει στο θρεντ αυτό... empleaseemhelpemstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hallo,

Δεν έχω ψάξει αλλού και δεν έχω ακούσει τίποτα άλλο εκτός απο το ότι θα βρώ πολύ φθηνότερα σίγουρα. Και αφού είμαι ικανοποιημένος απο τον τρόπο διδασκαλίας και γενικά με τις δραστηριότητες που οργανώνουν εδώ προς το παρόν δεν ψάχνω αλλού!

Δεν είχα ιδέα απο Γερμανικά και ξεκίνησα στην Α1 τάξη ωστόσο μπορούσα να πάω και στην Α2 αλλά δεν θέλω να βιαστώ, τουλάχιστον στην αρχή. Μετα απο 4 εβδομάδες μαθημάτων κάτι λέω στον δρόμο, ξέρεις για να επιβιώσεις και μέσα στην τάξη μόνο Γερμανικά μέχρι να καταλάβει η καθηγήτρια, αν δεν καταλάβει το γυρνάμε στα Αγγλικά :) Δηλαδή στον φούρνο μπορεί να μιλήσω μόνο Γερμανικά (wow) με την προυπόθεση ότι δεν θα πετάξει τίποτα άσχετο με το putting brotchen που θα ζητήσω, η υπάλληλος :) αλλά στην τράπεζα τα Γερμανικά μου σταματάνε στο : Sprechen Sie Englisch, bitte? :P

Πώς περνάω; Μεγάλη ιστορία. Έχει να κάνει με το τι έχεις αφήσει πίσω, τι διάθεση έχεις και τι παρέες έχεις ή θα κάνεις εδώ. Στην αρχή είναι δύσκολα, τουλάχιστον για μένα, αλλά κάθε αρχή και δύσκολη και ελπίζω να την εξαργυρώση αυτήν την αρχή σε λίγο καιρό :)

Das sind alles mein Freund fur jetzt. Hast du Fragen? Bitte...

Nikos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα και εγώ να σε ρωτήσω πώς αποφάσισες να εγκατασταθείς στο Dueeseldorf και όχι στη Stuttgard, στο Muenchen ή στο Berlin(sic) ; Υπάρχουν πιο πολλές πιθανότητες να βρεις θέση εκεί ή απλά λόγω συγγενών;

Ευτυχώς όλοι μιλάνε Αγγλικά και είμαι σίγουρη δε θα συναντήσεις πρόβλημα τουλάχιστον στην αρχή.

Εγώ όσο έμενα εκεί πάντα όλοι έδειχναν κατανόηση και με ενθάρρυναν λέγοντας ''Τι, μήπως εμείς μιλάμε καλύτερα Ελληνικά;'' :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα και εγώ να σε ρωτήσω πώς αποφάσισες να εγκατασταθείς στο Dueeseldorf και όχι στη Stuttgard, στο Muenchen ή στο Berlin(sic) ; Υπάρχουν πιο πολλές πιθανότητες να βρεις θέση εκεί ή απλά λόγω συγγενών;

Aυτή την απορία την έχω κι εγώ, την είχα θέσει και πριν λίγο καιρό αλλά δεν απαντήθηκε: Προφανώς θα χρειαστεί να πάω στη Γερμανία για να βρω θέση και ίσως και για μαθήματα, αλλά πού; Έτσι διαλέγει κανείς, στην τύχη ανάμεσα στις μεγάλες πόλεις των πυκνοκατοικημένων περιοχών (Baden-Wuerttemberg, Nordrhein-Westphalen κτλ);

Πώς περνάω; Μεγάλη ιστορία.

Ναι, μεγάλη... Είχα πάει στη Γερμανία σε μικρό έτος με ανταλλαγές. Κάποια προσωπικά συμπεράσματα από την εμπειρία εκείνη:

1. Όταν πηγαίνεις σε μια ξένη χώρα η κατάθλιψη καραδοκεί.

2. Είναι πάρα πολύ δύσκολο να πηγαίνεις σε ξένη χώρα της οποίας τη γλώσσα δεν ξέρεις καλά. (Σώπα.) Deutsche Sprache, schwere Sprache.

3. Οι Γερμανοί είναι ευγενέστατος και προσηνής λαός. Απλώς είναι τύπικοί ως προς νόμους και κανόνες στα όρια του ψυχαναγκασμού.

4. Οι γερμανικές πόλεις είναι όμορφες, αλλά οι ρυθμοί είναι φυσικά εντελώς διαφορετικοί από τους δικούς μας. Αν μείνεις με άδειο ψυγείο μετά τις εννιά το βράδυ, ιδίως στα προάστια, θα κοιμηθείς νηστικός.

5. Πρόκειται για εντελώς πολυπολιτισμικό περιβάλλον με μετανάστες άσπρους, μαύρους, πράσινους, κιτρινωπούς, και δεν είναι νομίζω πολύ δύσκολο να γνωρίσεις κόσμο.

Στο Γκέτε όπου πηγαίνεις τι γίνεται από Έλληνες; Πολύς κόσμος για ειδικότητα εκεί, ή ακόμα η Γερμανία δεν έγινε Σουηδία;

(ΝikosF ξέχασες ένα

στην αρχή της απάντησής σου.)
Τροποποιήθηκε από desiderius
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι ακριβώς όπως τα λες! Προσοχή στην κατάθλιψη :) Αν και προσωπικά, πιστεύω, χειρότερα θα ένοιωθα αν έμενα Ελλάδα και μια ζωή έβριζα το σύστημα, τους γλίφτες, τα κακά νοσοκομεία και όλα όσα με έκαναν να φύγω απο εκεί...

Διάλεξα αυτό το κρατίδιο κυρίως λόγω των συγγενών που έχω εδώ αλλα στην πορεία είδα οτι έχει τον μεγαλύτερο αριθμό θέσεων σε σχέση με τα άλλα κρατίδια (www.kliniken.de) και όσο είμαι εδώ δεν θα έλεγα οτι περνάω άσχημα :) . Δεν ξέρω ωστόσο αν θα μείνω εδώ, προσπαθώ να μάθω που έχει καλά κέντρα που σχετίζονται με την ειδικότητα που θα επιλέξω και θα αποφασίσω αργότερα. Συμφωνώ για το Βερολίνο, πολύ ωραία πόλη.

Στο Γκέτε αυτήν την στιγμή έχει άλλους 3 Έλληνες κανένας απο τους οποίους δεν είναι γιατρός, ωστόσο στο τμήμα μου έχω 4 Λιβανέζες γιατρούς :) (Έχουν ήδη ειδικότητα, οπότε υποθέτω ότι άλλοι λόγοι τις οδήγησαν εδώ ;) ). Δεν ξέρω τι παίζει με Σουηδία, σταμάτησα να ασχολούμε 2 μήνες αφού ξεκίνησα να μαθαίνω τη γλώσσα, πιστεύω οτι παραείναι βαρύ το κλίμα για μένα εκεί, αν σκεφτείτε οτι εκτός απο Έλληνας, κατάγομαι και απο τη Ρόδο με μέσο όρο ηλιοφάνεις πάνω απο 300 μέρες το χρόνο :) .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δύο από τα άπειρα που με προβληματίζουν είναι η μοναξιά και ο καιρός.

Για αυτό αν είναι να πήγαινα στα κουτουρού κάπου θα επιβάρυνα τη νότια Γερμανία που λογικά έχει μεγαλύτερα ποσοστά ηλιοφάνειας.

Τώρα όσο για το πρώτο ένα τμήμα Γερμανικών είναι μια καλή αρχή για γνωριμίες αλλά δεν νομίζω να είναι αναγκαίο για κάποιον που γνωρίζει κάτι παραπάνω από τα βασικά από θέμα γραμματικής και λεξιλογίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Ενδιαφέρομαι για οφθαλμολογία στη Γερμανία..Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου δώσει πληροφορίες εκ των έσω?Στα 5 χρόνια δεν μπαίνεις καθόλου στο χειρουργείο??Ξέρετε κάποιο καλό εγχειρίδιο οφθαλμιατρικής στα γερμανικά?Ευχαριστώ πολύ.. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδια μια ερωτηση θα ηθελα να κανω... Ξερετε κατα ποσο η εκπαιδευση σε χειρουργικες ειδικοτητες της γερμανιας ειναι καλη? Εχω ακουσει οτι οι ειδικευομενοι δεν πολυπιανουν νυστερι και κατι τετοια... Ισχυει αυτο? Θα περιμενε κανεις οτι ειναι πολυ καλυτερη απο την Ελλαδα. Βεβαια απο φημες αλλο τιποτα οποτε θα ηθελα να ακουσω τη δικια σας εμπειρια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια μια ερωτηση θα ηθελα να κανω... Ξερετε κατα ποσο η εκπαιδευση σε χειρουργικες ειδικοτητες της γερμανιας ειναι καλη? Εχω ακουσει οτι οι ειδικευομενοι δεν πολυπιανουν νυστερι και κατι τετοια... Ισχυει αυτο? Θα περιμενε κανεις οτι ειναι πολυ καλυτερη απο την Ελλαδα. Βεβαια απο φημες αλλο τιποτα οποτε θα ηθελα να ακουσω τη δικια σας εμπειρια..

Αυτό από ποιον το άκουσες;

Μια φίλη μου που έκανε χειρουργική στη Γερμανία ήταν ευχαριστημένη.Και νυστέρια έπιανε και κάτι τέτοια... σε αντίθεση με μια φίλη μου που κάνει χειρουργική στην Ελλάδα τους τελευταίους 15 μηνες και έκανε ελάχιστα χειρουργεία. Εκτός απο αυτό της την λένε κιόλας γιατί είναι γυναίκα και διάλεξε χειρουργική.

Βλέπεις στην Ελλάδα, έχουν βάλει τις ειδικότητες σε κατηγορίες.Ανδρικές και γυναικείες. ΄Ενα πράγμα σαν τις τουαλέτες δηλαδή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχει τυχει να γνωρίσω καποιον που κάνει ειδικότητα(νευροχειρουργικη) στη Γερμανια.

αυτο που λες για τα χειρουργια,πιθανον να ισχυει σε καποια ( υποθετω) δυσκολα.

σε γενικες γραμμες πάντως ως ειδικευομενος/η δε νομιζω οτι θα αντιμετώπιζες τετοιο προβλημα στη Γερμανια.

το επιπεδο εκπαιδευσης γενικότερα είναι πολύ καλό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο οτι εχω καταλαβει οσους ρωτησεις, τοσες διαφορετικες αποψεις θα σου δωσουν, εμενα αυτο μου το ειπε μια φιλη που εμαθε λεει απο καθηγητες, σε οφθαλμολογια, οτι τα τελευταια 5 χρονια δεν πολυδινουν χειρουργεια. Εγω αντιθετη πληροφορηση εχω. Αλλωστε, το θεωρω αδιανοητο σε μια τοσο προηγμενη ευρωπαικη χωρα και δεν το πολυπιστευω... Τελικα αυτους που πρεπει να ακους, ειναι οσους κανουν ηδη εκει ειδικοτητα. Αν υπαρχει κανενας που τωρα κανει χειρουργικη ειδικοτητα εκει ας μας δωσει τα φωτα του...

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτος που ανεφερα στο προηγουμενο post κανει τωρα την ειδικοτητα.

γενικα ειναι πολυ ικανοποιημενος στη γερμανια--με ωραρια κλ.π. δεν ειναι υπερβολικα--ανεφερε μονο 2 αρνητικα στη συζητηση που ειχα μαζι του: 1. δεν του δινουν καποια χειρουργεια που θελει[αλλα απο οτι καταλαβα απο τα πλεον δυσκολα στα οποια τους εκπαιδευουν] 2.ιεραρχεια πολυ σημαντικη[δεν πολυκαταλαβα πως το εννοει]

υ.γ.:θα προσπαθησω να ερθω σε επικοινωνια και να μαθω εκτενεστερα.παντως μου εδωσε την εντυπωση οτι αν ενδιαφερεται κανεις για χειρουργικη οι συνθηκες ειναι πολυ καλες στη Γερμανια.

embluesbrother

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

αν εννοεις ελληνο-γερμανικα[ή αναποδα] ιατρικα λεξικα δε νομιζω οτι κυκλοφορουνε και πολλα[σε συγκριση με την αγγλικη γλωσσα].

ενα που εχω αγορασει και μου φαινεται αρκετα καλο[βέβαια μεχρι τωρα εχω διαβασει μονο καποια βιβλια ουρολογιας,φυσιολογιας και καρδιολογιας στα γερμανικα για προπτυχιακα ετη στη γερμανια,και αρθρα για φοιτητες ιατρικης,οποτε δεν ξερω αν το λεξ που χειαζεσαι ειναι ανωτερου επιπεδου ] ειναι απο ενα χειρουργό Κουρούλη...Κουρουνη κάπως έτσι[δεν το χω κοντα μου αυτη τη στιγμη].

παντως αν ξερεις πολυ καλα αγγλικα ειναι πολυ περισσοτερες οι επιλογες στα αγγλογερμανικα.

ελπιζω να μην ημουν ασχετος με το θεμα .

embluesbrother

edit: τελικα κουσουρης ειναι ο συγγραφεας

Τροποποιήθηκε από skydogsully
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.