Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω κάτι, όσους από εσάς ηδη δουλεύετε στη Γερμανία.

Σήμερα έδωσα μια τηλεφωνική συνέντευξη και ο καθηγητής με κάλεσε για μια Probetag στο νοσοκομείο.

Συνηθίζεται να γίνεται κάπως έτσι? Να χαρώ ή καλύτερα συγκρατημένα ακόμα?

Και κάτι ακόμα, αναφορά στην αμοιβή γίνεται όταν σε δουν από κοντά?

Ευχαριστώ παιδιά!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Υπαρχουν ατομα Ελληνογρμανοι\ιδες να μου λυσουν μια απορια?Ας πουμε οτι παω για μεταπτιχιακο στη Γερμανια.Ολα καλα.Η ζωη στη Γερμανια πως ειναι?

Τροποποιήθηκε από stelios hania
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον τα δικαιολογητικα ειναι:

Πτυχιο

Πιστοποιητικο γεννησεως

Πιστοποιητικο ιθαγενειας/υπηκοοτητας

Βεβαιωση οτι εχεις ασκηθει συμφωνα με το αρθρο 3 της ΕΕ.(το παιρνεις απο τη νομαρχια που εβγαλες αδεια)

Αδεια ασκησεως επαγγελματος ελληνικη

Βεβαιωση οτι δεν διωκεσαι ποινικα ως ιατρος απο την χωρα σου.

Βεβαιωση οτι εισαι γραμμενος στο ιατρικο συλλογο της χωρας σου

Ποινικο μητρωο απο την χωρα σου οχι παλαιοτερο απο ενα μηνα(προσοχη!!!)

Ποινικο μητρωο απο την Γερμανια(το οποιο μπορεις να το ζητησεις εαν εχεις μια κατοικια στη γερμανια και εχεις κανει Anmeldung)και αυτο οχι παλαιοτερο απο ενα μηνα

Διαβατηριο

Ιατρικη βεβαιωση απο γενικο ιατρο γερμανιας που να βεβαιωνει οτι εισαι καταλληλος και ικανος να ασκησεις το ιατρικο επαγγελμα.

Και μετα απο ολα αυτα τα οποια ενοειται πρεπει να ειναι μεταφρασμενα απο επισημο μεταφραστη και αμα θες να δωσεις αντιτυπα επικυρωμενα απο γερμανικη αρχη/δημαρχειο δηλαδη ερχεται το βασικοτερο:

Τελευταιο αλλα βασικοτερο :Βεβαιωση απο νοσοκομειο του Βundesland οτι σε εχουν προσλαβει και οτι θα εργαστεις σε αυτους απο την ταδε ημερομηνια.Δηλαδη πρωτα στελνεις αιτησεις,πας ιντερβιου σε προσλαμβανουν και μετα...(για εμενα παντως ετσι εγινε )

Εμενα αυτα μου ζητησανε και γενικως πανω κατω αυτα ειναι σε ολα τα κρατιδια.Τα βασικοτερα απο ολα ειναι βεβαια η βεβαιωση προσληψης και η βεβαιωση οτι εχεις ασκηθει συμφωνα με το αρθρο 3 της ΕΕ αλλιως δεν βγαζεις Approbation που ειναι ισχυουσα για ολη τη γερμανια και απεριοριστου χρονου αλλα Berufserlaubnis που ισχυει μονο για το συγκεκριμενο κρατιδιο για δυο χρονια νομιζω.

Λίγη βοήθεια με την χαρτούρα σας παρακαλώ παιδία

Που μπορώ να βρώ τα παρακάτω?

Πιστοποιητικο ιθαγενειας/υπηκοοτητας

Βεβαιωση οτι δεν διωκεσαι ποινικα ως ιατρος απο την χωρα σου.

Στην αθήνα που πρέπει να πάω να τα μεταφράσω στην γερμανική όλα αυτά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

εκεινο που ειναι καλο ερωτημα -το οποιο λογικα θ'απασχολει πολλους αλλα δεν διευκρινιστηκε ως τωρα- ειναι το εξης..

η ηλικια παιζει κανα ρολο ? αν υποθεσουμε οτι πηγαινει καποιος απο την ελλαδα,ο οποιος λογω αγροτικου και πρωτου μερους ειδικοτητας εχει φτασει ας πουμε στα 33-34,αυτο λειτουργει μηπως αρνητικα ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισως να παιζει εναν μικρο ρολο στην διαδικασια της επιλογης, στην συνεντευξη. Οπου εκει βεβαια παιζει ρολο το καθετι, μια και ο διευθυντης σε προσλαμβανει και πρεπει να του ''αρεσεις''. Απο εκει και περα, αν του βγαζεις τη δουλεια, δεν κοιτανε ουτε ποσο χρονων εισαι, ουτε απο που εισαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εαν καποιος εχει ηδη κανει στην Ελλαδα αγροτικο και το γενικο κομματι (για παραδειγμα 1 χρονο χειρουργικης) εχει σημαντικα περισσοτερες πιθανοτητες να γινει δεκτος για ορθοπαιδικη ?

ρωταω γιατι πηρα αγροτικο στην προκηρυξη του φλεβαρη,και στην διαρκεια του αγροτικου θ'ανοιξει και η θεση μου για το πρωτο τμημα (1 χρονος χειρουργικης για ορθοπαιδικη). Οποτε αναρωτιεμαι,εαν θα ηταν καλυτερα να περιμενω να τελειωσω πρωτα με αγροτικο και πρωτο τμημα,πρωτου το ψαξω στη Γερμανια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείται οτι και η παραμικρή εμπειρία απο το χωρο εργασίας και πόσο μαλλον ενας χρόνος χειρουργικής, είναι βασικό πλεονεκτημα. Μείνε να κάνεις το αγροτικό και τη χειρουργική και βγες μετά. Παραλληλα κοιτα να τελειοποιήσεις τα γερμανικά σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια χαρα παιδια!

Δεν ειναι πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ κι ας λεει διπλα "ψαρακι".Οι τελευταιες ελπιδες μου να βρω θεση ειδικοτητας στη Γερμανια χανονται με ρυθμο ταχυτερο απ΄άυτον με τον οποιο κατεβαζω τις σελιδες του site με την παλαιολιθικη pstn συνδεση μου. Γι΄άυτο παρακαλω πολύ όποιον εχει διαθεση να μου συνοψίσει λιγο το καθεστος υπο το οποιο διανεμονται οι θεσεις FY1 κ FY2 πλεον στη Βρετανια. Που θα πρεπει δηλαδη να ψαξω τωρα για να βρω μια τετοια θεση, ποτε και που θα πρεπει να κανω αιτηση κτλ. Γνωριζω καλα τη διαδικασια για την αδεια ασκησης επαγγελματος και την εγγραφη στο βρετανικο ιατρικο συλλογο, οποτε νομιζω οτι σας γλιτώνω απο σημαντικό κοπο. Κι αν καποιος θελει πληροφοριες για Γερμανια, εδω!Ευχαριστω

γεια χαρα

γιατι τετοια απογοητευση για τη γερμανια

εγω ενδιαφερομαι να κανω ορθοπαιδικη στη γερμανια αλλα δεν εχω εξακριβωσει το καθεστως εκει

ειναι ενιαια και τι προυποθεσεις και προσοντα απαιτουνται

εγω εχω κανει τα χαρτια για γενικη χειρουργικη σε νοσοκομειο της επαρχειας και η θεση ανοιγει σε 1.5 με 2 χρονια

δηλωνω για αγονο αγροτικο αλλα ουτε αυτη τη φορα τα καταφερα

αν θες πες μου καποιες περισσοτερες λεπτομεριες για την κατασταση εκει

ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για την παρεμβαση σε αυτη τη σελιδα

περιμενω απαντηση στη αντιστοιχη σελιδα για γερμανια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απογοητευση για τη Γερμανια ειναι προσωπικη και δε θελω να περασει σαν δεδομενο για τη χωρα και αυτα που προσφερει. Αν καποιος ξερει τελεια Γερμανικα (ειναι η μητρικη του γλωσσα) εχει πιθανοτητες να βρει θεση και μαλιστα σε καλό νοσοκομειο-πανεπιστημιο, αναλογα με το τι ψαχνει. Προσωπικα έλαβα απαντήσεις απο Γερμανία του τύπου "δεν δεχόμαστε ξένους" πράγμα που θεωρω απαράδεκτο (υπαρχει και μια Ε.Ε. πστη μεση!). Οταν τελικά βρήκα θέση κ πιστεψα οτι όλα τελειωσαν καλα, ανακάλυψα οτι πουστιες δεν γινονται μονο στην Ελλαδα. Ο καθηγητης μου ζητησε να δουλευω full time και να πληρωνομαι με το 50% του μισθου πράγμα που αναγκαστηκα να δεχτώ κι αφου με ταλαιπορησε για 2 ολοκληρους μηνες με αναβολές στηνυπογραφη συμβολαιου με ενημέρωσε οτι τελικά δε μπορει να μου δωσει τη θεση που μου προτεινε χωρις αλλη εξηγηση. Αυτα απο Γερμανια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια γρήγορη ερώτηση σας παρακαλώ πολύ για τα φώτα σας. Πόσο να υπολογίζω οτι είναι ο καθαρός μισθός ειδικευόμενου στην Γερμανίας? Σε σύγκριση με το κόστος ζωής? Που μπορώ να βρώ περισσότερες πληροφορίες?

Ευχαριστώ πολύ!

Προσθέτω εδώ και το ερώτημά σου που το μετέφερα και σε σχετικό παλαιότερο θέμα:

Ξέρει κανένας πόσο χρόνο χρειάζεται για να βγεί το Aprobation?

Ευχαριστώ

Τροποποιήθηκε από Mrs. Miniver
(moved)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο μισθος δεν ειναι ενιαίος σε ολη την Γερμανια. Εξαρτάται απο το κρατιδιο αφενος και αφετερου από το νοσοκομειο και τις ταρίφες που εχει η κάθε κλινική. Ειναι όμως για πλήρη θεση 2-2.500 Ευρώ, συνολικά χωρίς να υπολογίζεις εξτρα από εφημερίες.

Το κόστος ζωης ειναι σιγουρα ακετα μικρότερο απο Ελλαδα. Στη Βαυαρία ειναι πιο ακριβα για να ζησει καποιος και τα νοικια ειναι τσουχτερα. Αλλα βορεια Γερμανια και κυριως πρωην ανατολικη Γερμανια ειναι πολυ φθηνα.

Η άδεια άσκησης παλι εξαρταται απο το κρατίδιο. Στο Βερολινο κανει περίπου 4 εβδομάδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο μισθος δεν ειναι ενιαίος σε ολη την Γερμανια. Εξαρτάται απο το κρατιδιο αφενος και αφετερου από το νοσοκομειο και τις ταρίφες που εχει η κάθε κλινική. Ειναι όμως για πλήρη θεση 2-2.500 Ευρώ, συνολικά χωρίς να υπολογίζεις εξτρα από εφημερίες.

Το κόστος ζωης ειναι σιγουρα ακετα μικρότερο απο Ελλαδα. Στη Βαυαρία ειναι πιο ακριβα για να ζησει καποιος και τα νοικια ειναι τσουχτερα. Αλλα βορεια Γερμανια και κυριως πρωην ανατολικη Γερμανια ειναι πολυ φθηνα.

Η άδεια άσκησης παλι εξαρταται απο το κρατίδιο. Στο Βερολινο κανει περίπου 4 εβδομάδες.

2000-2500 είναι τα καθαρά ή τα μικτά?

Eυχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

θέλω να ρωτήσω τους συναδέλφους που κάνουνε ειδικότητα αυτή τη στιγμή στη Γερμανία.

Τι ισχύει όσoν αφορά τις θέσεις για χειρουργικές ειδικότητες;

Ενδιαφέρομαι για ορθοπαιδική. Υπάρχουν αρκετές θέσεις για την ειδικότητα αυτή;

Κάποιος που πηγαίνει με στόχο να βρει μια θέση ειδικευόμενου έχοντας κάνει ένα χρόνο αγροτικό

και ένα χρόνο γενική χειρουργική στην Ελλάδα θα έχει ευκαιρίες ή θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρει μια θέση;

Εκτός από επιπεδο Γερμανικών το λιγότερο C1 ποια άλλα προσόντα, ικανότητες, πτυχία

μπορεί να παίξουν καθοριστικό ή πολύ σημαντικό ρόλο για να προτιμηθεί κάποιος;

Τροποποιήθηκε από kostas.cr
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τα προσοντα αυτα κ καλη γνωση γερμανικών εισαι σε καλη κατασταση. Αν εχεις γνωστο να σε βοηθησει εισαι σε ακομα καλυτερη. Αν εισαι και κ οφαρδος τοτε ηδη βρηκες! Αξιζει να σημειωθει οτι στη Γερμανια δεν ξερει κανενας τι ειναι το ΑΤLS οποτε μην την πατησετε κ πεταξετε λεφτα και κυριως χρονο και διαβασμα γι'αυτο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι ότι τώρα θα ξεκινήσω αγροτικό και αμέσως μετά ακολουθεί ο ένας χρόνος ειδικότητα.Τώρα σκοπεύω να ξεκινήσω και μαθήματα Γερμανικών!

Ξέρω ότι πολλά μπορούν να αλλάξουν μέσα σε δύο χρόνια (όσον αφορά τις προσωπικές μου επιθυμίες, το για που οριστικά θα τραβήξει

η αναμονή μου εδώ και βέβαια όσον αφορά την κατάσταση των χωρών υποδοχής).

Το ψάξιμο που έχω ο ίδιος κάνει και διάφοροι προσωπικοί λόγοι με οδήγησαν στο να σκέφτομαι πιο έντονα το σενάριο Γερμανία

(ενημερώνομαι και για Σουηδία και για Αγγλία)

Την προηγούμενη χρονιά τελειοποίησα τα αγγλικά μου ενώ δήλωνα και ξαναδήλωνα για αγροτικό.

Αν και το ήθελα να ασχοληθώ και με τα Γερμανικά διάλεξα σε πρώτη φάση να προχωρήσω τα αγγλικά και στη συνέχεια να αποφασίσω για τα επόμενα βήματα.

Σίγουρα είναι αρκετά μεγάλο το χρονικό διάστημα των 2 ετών και πιστεύω ότι ειδικά για Γερμανία όσο νωρίτερα ξεκινήσω και προχωρήσω την γλώσσα τόσο το καλύτερο. Άλλωστε δίχως τη γλώσσα μόνο θεωρητικά μπορώ να μιλώ. Θέλω να κινηθώ σωστά ούτος ώστε σε 2 χρόνια να έχω τα αναγκαία προσόντα για να ελπίζω για μια θέση ειδικότητας στην Ορθοπαιδική. Γι αυτό θα ήθελα τις συμβουλές και την ενημέρωση σχετικά με Γερμανία από όλους όσους ξέρουν και έχουν την όρεξη να προσφέρουν κάθε ουσιαστική πληροφορία. Σε ευχαριστώ Eric cartman rules που πρώτος έστειλες απάντηση.

Τροποποιήθηκε από kostas.cr
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Κώστα, παρ΄ότι είμαι της άποψης ότι όσο νωρίτερα φύγεις για εξωτερικό τόσο ευκολότερη η πορεία και οι αποφάσεις σου...σίγουρα το αγροτικό και ο ένας χρόνος ειδικότητας θα σε βοηθήσουν αρκετά. Μην τα υποτιμήσεις και κοίτα να πάρεις όσα περισσότερα μπορείς, θα δείς ότι θα σε βοηθήσει πολύ στην έναρξη τουλάχιστον της ειδικότητας στη Γερμανία. Και εννοώ τόσο το να βρείς θέση όσο και το να ξεκινήσεις και να μπορείς να στέκεσαι στα πόδια σου, έχοντας πάντα και το μειονέκτημα της γλώσσας. Οπότε ξεκίνα και εντατικά γερμανικά! Νομίζω ότι στις προηγούμενες σελίδες θα βρεις απαντήσεις σε πολλά σου ερωτήματα. Όμως ότι χρειαστείς ...εδώ είμαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με ενδιαφέρει κι εμένα να κάνω ειδικότητα στη Γερμανία και συγκεκριμένα δερματολογία, αλλά μόνο το γενικό μέρος (Παθολογία)... Ξέρετε αν γίνεται;

Αυτό που με προβληματίζει, όμως, είναι ότι στην Ελλάδα έχει γενικό μέρος 1χρόνο Παθολογία και 3χρόνια Δερματολογία, μήπως γνωρίζει κάποιος αν στη Γερμανία είναι ενιαία ή υπάρχει κάποια αντιστοιχία με την Ελλάδα;

Επίσης, έχει αναφερθεί σε προηγούμενο post ότι εάν κάνεις τη μισή ειδικότητα έξω, υπάρχει η δυνατότητα να έρθεις Ελλάδα ως υπεράριθμος! Ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, στη δερματολογία πρέπει να κάνω 1χρόνο Παθολογία και 1 Δερματολογία ή το μισό του ειδικού μέρους, δηλ 1,5 Δερματολογία;

Τελειώνω σε λίγο καιρό και έχω αγχωθεί πολύ με τις τεράστιες αναμονές... :anavwfwties:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Hallo!!!

Meine lange suche nach einer weiterbildungsstelle war erfolgreich. Zur zeit bin ich in Stuttgart und suche nach einer wohnung. Kann jemmand mir helfen? Danke!!!

Hallo! Συγχαρητήρια για τη θέση! Για Wohnungen μπες στο www.immowelt.de και θα βρεις ό,τι τραβάει η ψυχή σου! Δωρεάν αναλυτικότατες αγγελίες με πλήρη περιγραφή, τιμές και φωτογραφίες. Επέλεξε ανάλογα με τετραγωνικά, αριθμό δωματίων, τιμή και περιοχή. Καλή τύχη!

Από περιέργεια επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ να ανέβω μετά το πτυχίο, πόσο καιρό σου πήρε να βρεις θέση και πως ήταν γενικά τα πράγματα στο να βρεις θέση?

Καλό ξεκίνημα!

emroseemrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης υπάρχει και το www.wg-gesucht.deγια πιο οικονομικά και... φοιτητικά.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι αν ξέρετε.

Μετράει να έχει κανείς Oberstufe τουλάχιστον στο βιογραφικό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης υπάρχει και το www.wg-gesucht.deγια πιο οικονομικά και... φοιτητικά.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι αν ξέρετε.

Μετράει να έχει κανείς Oberstufe τουλάχιστον στο βιογραφικό;

Ich habe in beide die Internet adressen gesucht aber nichts bisher gefunden.

Gute Deutschkenntnise sind obligatorisch um eine Stelle zu finden. Deshalb sollte ich für sechs monaten suchen. Ich habe nur ein Mittelstufe und ich spreche Deutsch nicht gut. Erwunscht ist auch die klinische Erfahrung.

Ich wunsche sie zu ihre suche alles gute!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Λίγα βασικά για μένα: Μόλις ορκίστηκα, και Φεβρουάριο παρουσιάζομαι στο στρατό. Έχω δηλώσει παθολογία (πλήρη) στο Λαϊκό, με αναμονή 6-8 χρόνια, και έχοντας στο μυαλό μου να αναζητήσω την τύχη μου στο εξωτερικό. Στόχος μου δεν είναι απαραίτητα να ειδικευτώ και να σταδιοδρομήσω έξω, μα τουλάχιστον να γεμίσω εποικοδομητικά τα χρόνια της αναμονής, και να εργαστώ και σε κανονικό επιστημονικό περιβάλλον, κι όχι στα ελληνικά χασάπικα. Πρώτη μου επιλογή είναι η Αγγλία, λόγω γλώσσας, όμως ξέρω ότι το σύστημα είναι δύσκολο εκεί οπότε εξετάζω τις εναλλακτικές.

Στα γερμανικά έφτασα μέχρι Μittelstufe, το οποίο απέκτησα το 1998. Ποτέ δεν ήμουν πολύ καλός στα γερμανικά - ενώ αγγλικά ξέρω τέλεια - και έχω ξεχάσει και πολλά απ' όσα ήξερα. Δεν γνωρίζω ιατρική ορολογία, και για να δώσω μια ιδέα του επιπέδου μου, με δυσκολία καταλαβαίνω γερμανικά χωρίς υπότιτλους στην τηλεόραση... Είναι προφανές ότι δεν αρκούν οι γνώσεις μου για να εργαστώ ως γιατρός εκεί.

Τα ερωτήματα: Τι επιλογές θα προτείνατε εκτός από το να κάνω εντατικά μαθήματα σε φροντιστήριο στην επαρχιακή πόλη όπου ζω;

Θα προτείνατε να πάω Γερμανία, να ξεκινήσω με τη γλώσσα σε κάποια σχολή, και μετά λίγους μήνες να αρχίσω να ψάχνω θέσεις;

Πολύς κόσμος πάει σε χώρες των οποίων τη γλώσσα δεν ξέρει καθόλου, βλέπε Σουηδία. Πόσο καλή επιλογή είναι η Γερμανία για κάποιον με ανεπαρκή γνώση Γερμανικών;

Για όποιον έχει γνώσεις και για τις δυο χώρες: Με βάση όσα έγραψα για μένα, νομίζετε ότι υπάρχει κάποια χώρα μεταξύ Αγγλίας και Γερμανίας όπου θα ήταν καλύτερα τα πράματα για μένα;

Vielen vielen dank

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΚ, ήταν υπερβολή εκ μέρους μου να γράψω ολόκληρο βιογραφικό και να ζητήσω εξειδικευμένη πρόταση επαγγελματι΄κού προσανατολισμού.

Όμως αξιότιμοι συνάδελφοι, κανείς δεν έχει μια γνώμη να πει; :(

Τελικά, αξίζει να πάει κανείς Γερμανία με μέτρια γερμανικά; Έχει κανείς άποψη για τη σύγκριση αυτής της επιλογής με την επιλογή να πας Ηνωμένο Βασίλειο (με σχεδόν τέλεια αγγλικά);

Vielen dank noch einmal.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.