Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Ο τυπος ηταν οντως μπαρμπας και πολυ απαιτητικος θα ελεγα. Βεβαια οταν του ειπα οτι μια πιθανη αιτια υπερτασης ειναι και το συνδρομο Cushing εκανε σα να μην το ειχε ξανακουσει!!!

Εγω ειμαι στο Siegen (εχω την εντυπωση οτι ειμαστε αρκετα κοντα Angie), στην παιδιατρικη κλινικη. Η δουλεια ειναι οντως ατελειωτη και αυτο γινεται ακομα πιο δυσκολο με τη γλωσσα, την οποια ακομα δε μπορω να συνηθισω, αν και 1,5 μηνα πλεον ειδικευομενη (οποιος θελει να ερθει Γερμανια, ας φροντισει να μαθει οσο γινεται καλυτερα γερμανικα, θα διευκολυνει παρα, μα παρα πολυ τη ζωη του). Στη δε εφημερια μπορει να εχεις πχ 70 παιδια στην κλινικη, επειγοντα, εισαγωγες και εφημερευεις παντα μονος σου. Πολλες φορες χανεται η ουσια στη γραφειοκρατια και χρειαζεται να περνας τον περισσοτερο σου χρονο γραφοντας γραμματα ή (ακομα χειροτερα) κανοντας diktieren. Αλλα και παλι, ακομα και απο αυτο μαθαινει κανεις αρκετα πραγματα, τουλαχιστον στην αρχη. Το επιπεδο ειναι πολυ υψηλο και βλεπεις και αντιμετωπιζεις τα παντα, συν του οτι εχεις τη δυνατοτητα (και πρεπει) να μαθεις υπερηχο.

Εχω κι εγω να πω, επειδη μιλησα με συναδελφους οτι ολοι λενε πως στη Γερμανια υπαρχει οντως ελλειψη γιατρων. Συγκεκριμενα μιλουσα χθες με μια κοπελα και της ελεγα οτι δεν περιμενα θετικη απαντηση, αλλα εκεινη μου ειπε οι Γερμανοι προτιμουν για ειδικοτητα αλλες περιοχες στη Γερμανια, οπου για τις ιδιες ωρες δουλειας κερδιζουν πολυ περισσοτερα χρηματα. Ο ιατρικος κλαδος στη Γερμανια θεωρειται απο τους πιο κακοπληρωμενους, συμφωνα παντα με τα λεγομενα των συναδελφων. Η αληθεια ειναι οτι με προσελαβαν κυριως λογω της εμπειριας μου (2 χρονια προυπηρεσια στην Ελλαδα), αλλα και παλι... Νομιζω οτι δεν ειναι ακατορθωτο για καποιον που το θελει πραγματικα να βρει θεση, ακομα και ως Berufsanfaenger!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο τυπος ηταν οντως μπαρμπας και πολυ απαιτητικος θα ελεγα. Βεβαια οταν του ειπα οτι μια πιθανη αιτια υπερτασης ειναι και το συνδρομο Cushing εκανε σα να μην το ειχε ξανακουσει!!!

Εγω ειμαι στο Siegen (εχω την εντυπωση οτι ειμαστε αρκετα κοντα Angie), στην παιδιατρικη κλινικη. Η δουλεια ειναι οντως ατελειωτη και αυτο γινεται ακομα πιο δυσκολο με τη γλωσσα, την οποια ακομα δε μπορω να συνηθισω, αν και 1,5 μηνα πλεον ειδικευομενη (οποιος θελει να ερθει Γερμανια, ας φροντισει να μαθει οσο γινεται καλυτερα γερμανικα, θα διευκολυνει παρα, μα παρα πολυ τη ζωη του). Στη δε εφημερια μπορει να εχεις πχ 70 παιδια στην κλινικη, επειγοντα, εισαγωγες και εφημερευεις παντα μονος σου. Πολλες φορες χανεται η ουσια στη γραφειοκρατια και χρειαζεται να περνας τον περισσοτερο σου χρονο γραφοντας γραμματα ή (ακομα χειροτερα) κανοντας diktieren. Αλλα και παλι, ακομα και απο αυτο μαθαινει κανεις αρκετα πραγματα, τουλαχιστον στην αρχη. Το επιπεδο ειναι πολυ υψηλο και βλεπεις και αντιμετωπιζεις τα παντα, συν του οτι εχεις τη δυνατοτητα (και πρεπει) να μαθεις υπερηχο.

Εχω κι εγω να πω, επειδη μιλησα με συναδελφους οτι ολοι λενε πως στη Γερμανια υπαρχει οντως ελλειψη γιατρων. Συγκεκριμενα μιλουσα χθες με μια κοπελα και της ελεγα οτι δεν περιμενα θετικη απαντηση, αλλα εκεινη μου ειπε οι Γερμανοι προτιμουν για ειδικοτητα αλλες περιοχες στη Γερμανια, οπου για τις ιδιες ωρες δουλειας κερδιζουν πολυ περισσοτερα χρηματα. Ο ιατρικος κλαδος στη Γερμανια θεωρειται απο τους πιο κακοπληρωμενους, συμφωνα παντα με τα λεγομενα των συναδελφων. Η αληθεια ειναι οτι με προσελαβαν κυριως λογω της εμπειριας μου (2 χρονια προυπηρεσια στην Ελλαδα), αλλα και παλι... Νομιζω οτι δεν ειναι ακατορθωτο για καποιον που το θελει πραγματικα να βρει θεση, ακομα και ως Berufsanfaenger!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δείτε προηγούμενη δημοσίευσή μου για το πως να βελτιώσετε δωρεάν τα Γερμανικά σας online, με το να ακούτε λέξεις και φράσεις που δακτυλογραφείτε με τέλεια προφορά!

Μην ταίζετε άλλο τα φροντιστήρια...

Θα πάθετε την πλάκα σας!

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο δύσκολο είναι να αποκτήσει κάποιος τίτλο ειδ/τας στην Ουρολογία με γερμανικές εξετάσεις; Το γενικό μέρος της γεν. χειρ/κής απο ελλάδα μπορεί να αναγνωριστεί;

Ποιές οι προοπτικές εργασίας ως επιμελητής στην χώρα αυτή;

Ευχαριστώ.

Τροποποιήθηκε από Dr.ER
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ηθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους που είναι ήδη στη Γερμανία ποιές θεωρούνται καλές κλινικές και νοσοκομεία γενικότερα, για να αρχίσω τις αιτήσεις απο εκεί?

Με ενδιαφέρει η Καρδιολογία!

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους που είναι ήδη στη Γερμανία ποιές θεωρούνται καλές κλινικές και νοσοκομεία γενικότερα, για να αρχίσω τις αιτήσεις απο εκεί?

Με ενδιαφέρει η Καρδιολογία!

Ευχαριστώ

μάλλον δε βοηθάει πολύ,αλλά μόνο αυτό έχω υπόψιν:

http://www.che.de/downloads/CHE_AP130_Forschungsranking_2009.pdf

(από σελίδα 155/ σελ.169 reputation)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emconfused ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΣ,ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΨΑΞΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ;;;ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ; emthanx ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΑΡΙΝΟ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ.εΥΧΑΡΙΣΤΩ... emcolgate

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΜΙΑ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ)ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΛΕΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΒΕΒΑΙΑ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΗΤΑΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ. ΚΑΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΤΗΣ ΖΗΤΗΘΗΚΑΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Θα ηθελα να ρωτησω αν ο ειδικευομενος δερματολογος στη Γερμανια ξεκιναει την πενταετη ειδικευση του με ενα χρονο παθολογιας η αν αρχιζει κατευθειαν με δερματολογια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατευθειαν δερματολογια η οποια διαρκει 5 χρονια , οριστε και το λινκ με ολες τις ειδικοτητες για το κρατιδιο της βεστφαλιας ρηνανιας .

http://www.aekno.de/...o/wbo-paket.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

και γω για δερματολογος παω...αναρωτιεμαι βεβαια κατα ποσο μετα θα εχουμε επαγγελματικη αποκατασταση..οπως παμε στην ελλαδα,ετσι οπως κατηφοριζουμε,δεν ξερω κατα ποσο θα "προχωραει" η αισθητικη δερματολογια,που κακα τα ψεματα,οσο και αν μ αρεσει η κλινικη δερματολογια,στην αισθητικη ειναι τα λεφτα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Στο νοσοκομείο που δουλεύω (Klinikum Bremen Mitte) ζητούν ειδικευόμενο στην Οφθαλμιατρική. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες μπορεί να μου στείλει μνμ .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας, το mittelstufe (το πήρα πριν 9 χρόνια) με τα σημερινά δεδομένα αναγνωρίζεται κανονικά από τη Γερμανία και δεν θα έχω πρόβλημα με τη γλώσσα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γραφειοκρατικά όχι, στην καθημερινότητα κατά πάσα πιθανότητα ναι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλος ενας για Γερμανια!!!

μια ερωτηση πρωτα ομως:

προυπηρεσια οπως αγροτικο(Ελλαδα), preregistration(Κυπρος), foundation(Αγγλια) κτλ μετρανε καθολου ως προσον κατα την διαδικασια των αιτησεων?

και αν ναι, εχουν την ιδια βαρυτητα?

γενικως, αξιζει να αναλωσεις καποιο χρονο για να το προσθεσεις στο CV σου?

αν ξερει καποιος.... :)

ευχαριστω!

Τροποποιήθηκε από goku_dbz
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όποιον ξέρει από την εμπειρία του.

Όταν σε καλέσουν σε συνέντευξη σου δίνουν κάποιο περιθώριο για να εμφανιστείς; Μπορείς πχ. αν έχεις κάποιο πρόβλημα με την ημερομηνία να τους ρωτήσεις αν γίνεται να πας μετά απο 2 εβδομάδες ή θα σε απορρίψουν αν τους φανείς εκλεκτικός;

Ρωτάω γιατί έχω ακριβώς αυτό το πρόβλημα...ένα πράγμα μπρος γκρεμός και πισω ρέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήμουν πρόσφατα Γερμανία για συνέντευξη.Όταν ο διευθυντής είχε απαντήσει στην αίτηση μου είχε ζητήσει αν γινόταν να βρίσκομαι εντός των επόμενων 2 εβδομάδων εκεί για να επισπευθούν οι διαδικασίες.Του ζήτησα μια μικρή παράταση προκειμένου να διευθετήσω προσωπικές υποθέσεις,δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα,απλά γράψτο όμορφα κι ευγενικά όπως θέλουν αυτοί,πρότεινε και συγκεκριμένη ημερομηνία συνάντησης αν θες.Καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα ολα αυτά παίζουν ρόλο για να βρεις μια καλή θέση.

Εγώ ξεκίνησα αμέσως μετά το πτυχίο. Δε σε περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες, αλλά βρίσκεις μια θέση για να ξεκινήσεις, μαθαίνεις το σύστημα, βελτιώνεις τη γλώσσα κ μετά αν δε σε καλύπτει αυτό που βρήκες πας για κάτι καλύτερο. Δε νομίζω ότι έχει νόημα να μαζεύεις εμπειρία σε άλλα συστήματα κ χώρες αν θέλεις να κάνεις ειδικότητα στη Γερμανία. Αν ξεκινήσεις απ'ευθείας εδώ, κ χρόνος ειδικότητας είναι, κ πληρώνεσαι σχετικά καλά. Ελπίζω να βοήθησα!

Κ ξαναλέω ότι το νοσοκομείο που δουλεύω, στο Attendorn της Nordrhein-Westfalen έχει ήδη θέσεις για Παθολογία, Καρδιολογία, Γαστρεντερολογία που παραμένουν ανοιχτές εδώ κ σχεδόν ένα χρόνο. Δεν είναι κ πανεπιστημιακή κλινική αλλά αν κάποιος ενδιαφέρεται να ξεκινήσει από κάπου είναι καλή περίπτωση.

Τροποποιήθηκε από Angie_bmd
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Αναζητούνται γιατροί για ειδικότητα στην Νευρολογική στην Βόρεια Βαυαρία.

Στην βόρεια Βαυαρία στο Bad Neustadt, έδρα της 3ης μεγαλύτερης ιδιωτικής εταιρίας (με πάνω απο 40 νοσοκομεία σε όλη την Γερμανία), της Rhön Klinikum, αναζητούνται γιατροί.

Δεν χρειάζονται προϊγούμενες γνώσεις της Γερμανικής γλώσσας, χάρη στο πρόγραμμα European Scholarship. Οι αποφοιτοι πανεπιστημίων της Ευρωπαϊκής Ενώσεως ξεκινάν μαθήματα της Γερμανικής με παράλληλη μαθήτευση στο νοσοκομείο υπο την καθοδήγηση έμπειρου συναδέλφου (ο καθενας έχει τον προσωπικο του Μέντορα).

Παρέχονται:

  • Διαμονή στις γκαρσονιέρες της κλινικής
  • Διατροφή στην καντίνα της κλινικής
  • Δωρεάν μαθήματα της Γερμανικής γλώσσας
  • Pocket money (Χαρτζιλίκι) 400€ κατα την διάρκεια των μαθημάτων της γλώσσας

  • εξασφαλισμένη πρόσληψη στην κλινική με σίγουρη ειδικότητα, χωρίς αναμονές! (σε 5-6 χρόνια είσαι ειδικευμένος, τον ρυθμό τον κανονίζεις μόνος σου όπως επιθυμείς)

  • ικανοποιητικοί μισθοί μετά την πρόσληψη (γύρω στα 2000€ στο χέρι για τελείως αρχαρίους, μεχρι 3000€ για προϋπηρεσία 3-5 ετών
  • Μόνον 4 εφημερείες τον μήνα (την επόμενη μέρα είσαι ελευθερος) (άλλα 400-500€ απο εκεί)
  • Εκπαίδευση πληρωμένη απο την κλινική (σεμινάρια, συμπόσια, κονγκρέσα)

Η πολιτική της κλινικής (αφού επενδύει τόσο και τόσα στο ανθρώπινο δυναμικό της) είναι να προσφέρει συμβόλαια 4 ετών αρχικά και μετά αορίστου διαρκείας (μπορείς να βγείς στην σύνταξη απο εκεί).

Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Χρήστος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην εταιρία που δουλεύω (Rhön Klinikum) στην Βορεια Βαυαρία (130 χμ απο Erlangen) έχουμε και ακτινολογική κλινική. Επίσης υπάρχει ένα πρόγραμμα να σε πάρουν και να σε βοηθήσουν να περάσεις απο όλα τα βήματα, συμπεριλαμβανομένης και της γλώσσας. Στο ακτινολογικό τμήμα έχουμε και έναν επιμελητή κυπραίο. Εάν σε ενδιαφέραι επικοινώνησε μαζύ μου να ενδιαφερθώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα μπορουσε καποιος να με ενημερωσει για το που μπορω να βρω καποιο νοσοκομειο στη γερμανια για παιδιατρικη το οποιο να εχει και το προγραμμα εκμαθησης γλωσας γιατι ακομα δεν εχω καποιο πτυχιο αν και εχω ξεκινησει γερμανικα!ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δερματολογια στη Γερμανια ειναι ενιαια ειδικοτητα? Δηλ ξεκιναω κατευθειαν δερμα η πρεπει να κανεις παθολογια πρωτα

οπως στην Ελλαδα? ευχαριστω μαγκες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα μπορουσε καποιος να με ενημερωσει για το που μπορω να βρω καποιο νοσοκομειο στη γερμανια για παιδιατρικη το οποιο να εχει και το προγραμμα εκμαθησης γλωσας γιατι ακομα δεν εχω καποιο πτυχιο αν και εχω ξεκινησει γερμανικα!ευχαριστω πολυ!

Υπάρχουν κάποια νοσοκομεία τα οποία προσφέρουν τέτοια προγράμματα (εκμάθησης της γλώσσας) αλλά αυτά δεν είναι πολλά.

Ξέρω ότι τέτοια προγράμματα προσφέρουν κάποιες κλινικές της Rhön Klinikum (εταιρια με 45 Νοσοκομεία στην Γερμανία) (π.χ. Bad Neustadt στην Βαυαρία για νευρολογία και αναισθησιολογια & Cuxhaven στην βόρεια θάλασσα για χειρουργική), αλλα παραπέρα δεν γνωρίζω.

Πάντως εάν έχεις το Β2 τότε μπορείς να ξεκινήσεις κατευθείαν δουλειά/ειδικότητα χωρίς προβλήματα.

Στις μεγάλες πόλεις βρίσκεις δυσκολότερα διοτι υπάρχει ακόμη συναγωνισμός, στις μικρότερες συνήθως σε παίρνουν αμέσως επειδή δεν πάει κανένας στα μικρά περιφερειακά νοσοκομεία (με λιγότερο απο 250 κρεββάτια).

Οι μισθοί απο το τέλος του 2009 εξισώθηκαν στην ανατολική και δυτική γερμανία. Η δε ποιότητα ζωης πλεον και στην Ανατολική γερμανία δεν διαφέρει απο την δυτική (ειδικά για τους γιατρούς).

Ο μισθός του ειδικευομένου (Assistenzarzt) ξεκινάει απο τα 2000€ (καθαρά, στο χέρι) χωρίς εφημερείες. Μετά κάθε χρόνο ανεβαίνει ανάλογα με την εμπειρία και φτάνει μεχρι τα 3000€ στο χέρι. Οι εφημερείες εξαρτόνται απο το κάθε νοσοκομειο. Μέσος όρος είναι οι 6 εφημερείες τον μήνα (στο δικό μου κάνουμε 3-4 σε άλλα έχω φίλους που κάνουν 8-10 τον μήνα).

Καλή επιτυχία στο ψάξιμό σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

No one guys? Thanx

Ενιαία ειδικότητα είναι,5 χρόνια συνολικά και δε χρειάζεται παθολογία αν θες να πάρεις εκεί τον τίτλο ειδικότητας,είναι βέβαια και δύσκολη η εύρεση θέσης απ'ότι μου έχουν πει.Τσέκαρε bundesärztekammer.de,ενότητα Ärzte και υποενότητα Weiterbildung όπου και θα δεις για λεπτομέρειες στην εκπαίδευση στην ειδικότητα που σε ενδιαφέρει.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.