Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

κανεις δεν μπορεί να σου απαντήσει ,μάλλον δεν πληρώνουν εδώ .μπορείς να βρείς στο internet τους μισθούς μονο οι εφημερίες δεν υπάρχουν νομίζω,ψάξε για το BAT2 =Bundesangestelltentarif.άντε και καλή αρχή

κανεις δεν μπορεί να σου απαντήσει ,μάλλον δεν πληρώνουν εδώ .μπορείς να βρείς στο internet τους μισθούς μονο οι εφημερίες δεν υπάρχουν νομίζω,ψάξε για το BAT2 =Bundesangestelltentarif.άντε και καλή αρχή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

κανεις δεν μπορεί να σου απαντήσει ,μάλλον δεν πληρώνουν εδώ .μπορείς να βρείς στο internet τους μισθούς μονο οι εφημερίες δεν υπάρχουν νομίζω,ψάξε για το BAT2 =Bundesangestelltentarif.άντε και καλή αρχή

κανεις δεν μπορεί να σου απαντήσει ,μάλλον δεν πληρώνουν εδώ .μπορείς να βρείς στο internet τους μισθούς μονο οι εφημερίες δεν υπάρχουν νομίζω,ψάξε για το BAT2 =Bundesangestelltentarif.άντε και καλή αρχή

Ευχαριστώ zorling. :) Έχω ψάξει αυτό που λες αλλά δεν ξέρω αν τα νούμερα που αναφέρονται εκεί αφορούν καθαρούς μισθούς-μάλλον όχι. Γ΄' αυτό ήθελα να μάθω για καθαρά ποσά. Όπως επίσης και για τις εφημερίες. Αναφέρεται κάπου επίσημα πόσο πληρώνονται? Κάποιος που κάνει ήδη ειδικότητα εκεί ίσως να μπορούσε να με διαφωτίσει για όλα αυτά έστω με π.μ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεία σας,

τυχαία βρέθηκα σε αυτή την σελίδα και ίσως θα μπορόυσα να απαντήσω στην ερώτηση. Κάνω ειδικότητα σε πανεπ. κλινική της Γερμανίας, έχω μεγαλώσει και σπουδάσει εδω.

Ο μισθός είναι 3500 ευρώ και μένουν καθαρά περίπου 1900 τον μήνα (πολλές κρατήσεις). Εαν δουλεύεις πιο λίγο απο 3/4 της ώρας σου με ασθενεις, τότε ο μισθός σου πέφτει μέχρι και 50%

Για παράδειγμα, δουλεύω αυτόν τον καιρό 50% στο εργαστήριο και 50% στην κλινική. Ο μισθός μου είναι καθαρά 1045 ευρώ τον μήνα.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Vielen Dank Zoidberg! Κανένα πρόβλημα με την ορθογραφία. Μιας και δουλεύεις εκεί ίσως μπορείς να μου λύσεις κάποιες απορίες αν σου είναι εύκολο. Τα 1.900 ευρώ το μήνα είναι χωρίς τις εφημερίες? Οι εφημερίες πόσο πληρώνονται? Υπάρχει κάποιο επίσημο γερμανικό site που να τα γράφει αυτά? Τα λεφτά αυτά ισχύουν και για τις μη πανεπιστημιακές κλινικές?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηι,

Ναι, χωρίς τις εφημερίες είναι! 3500 ευρώ, 1900 μένουν στο τέλος (μέτα απο εφορεία, ασφάλιες κτλ) για έναν/μια ανίπαντρο/η. Αν έχεις και την τύχη να είσαι παντρεμένος και με παιδάκια, τότε σου μένουν απο τα 3500 πολύ παραπάνο! Αυτά είναι για πανεπιστημιακη κλινκή (όπος είμαι εγω αυτό τον καιρό), οι άλλες κλινικές είναι περιπου τα ίδια (εχουν όμος άλλα συμβόλια).

Τόρα ποσα πληρώνονται οι εφημερίες... καλή ερώτιση! Αυτό εξαρτάτε απο κλινική σε κλινική. Πχ, στην δικιά μας κλινική, απετεί το αφεντικό σου να δουλεύεις 12-14 όρες την μέρα και κανένα σαββατοκύρικο στο τζάμπα! Νυχτερινές εφημερίες δεν πληρόνουνται, πέρνεις άδεια (και πιός την πέρνει...). Αυτό όμος εξαρτάτε! Ένας φίλος μου δουλεύει σε μια μικρή κλινική στην ανατολική γερμανία (εκεί που δεν θέλει να πάει κανείς), και τον πληρώνουν την εφημερία 250-300 ευρώ! Οπότε τηχένει να παει σπίτι του με 3000-3500 ευρώ καθαρά τον μήνα.

Σελίδα γερμανική μαλλον δεν υπάρχει με τέτοιες πληροφορίες, έχουμε ψάξει και εμείς όταν είχαν αλλάξει τα πράγματα μέτα της απεργίες πέρισι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα δηλαδή είναι καλύτερα τα πράγματα? Γνωρίζεις πώς είναι τα πράγματα σχετικά με ωράριο, μισθό και εφημερίες για κάποιον που κάνει ειδικότητα σε μη πανεπιστημιακή κλινική της δυτικής Γερμανίας? Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για Nordrhein-Westfalen. Οι τιμές διαφέρουν σε κάθε κρατίδιο? Σορρυ που σε βομβαρδίζω με τόσες ερωτήσεις . Αν δε θες ή βαριέσαι δε χρειάζεται να μου απαντήσεις. Kein Problem.Απλά δεν ξέρω ποιον να ρωτήσω. Είναι το όνειρο μου να κάνω ειδικότητα και να ζήσω για πάντα στη Γερμανία οπότε πρώτα ήθελα να ξέρω κάποια σημαντικά πράγματα. Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kein Problem, gern geschehen.

Αν θες ας αλλάξουμε! Το δικό μου όνειρο είναι να δουλέψω και να ζήσω Ελλάδα! :) Και επίσεις δεν έχω ιδέα πως είναι τα πράγματα εκεί... Μέτα ομός!

Τα πράγματα γίναν κάπος καλήτερα, μας αρέσει ομως να κλαιγόμαστε και ετσι... Η αληθεία είναι οτι ακόμα οι ιατροί είναι οι πιο χάλια πληρομένοι ακαδεμιακοί τις Γερμανίας. Κάπου σε πειράζει αν ξέρεις οτι η νοσοκόμα σου, πληρόνετε πολύ καλήτερα απο εσένα (και αυτή κάθετε 8 όρες και φεύγει!). Εγω δουλεύω σε πανεπιστημιακή κλινική στο Nordrhein Westfalen (Düsseldorf). Πανεπιστημιακή κλινική έχει μόνο ενδιαφέρον για σένα αν θέλεις να κάνεις έρευνα. Οι μισθοι είναι σε ολα τα κρατίδια σχεδόν ίδια (εκτός απο τα ανατολικά, αυτά ειναί λίγο πιο χάμιλα, τα φέρνουν όμος σιγά σιγά με τα δυτικά). Για εφημερίες εξαρτάτε, μπορει η νευρολογική κλινικη του πανεπιστιο κολονίας να πληρόνει τις εφημερίες και η καρδιολογικη στο ίδιο πανεπιστήμιο να μην πληρόνει! Συνίθος τις πληρόνον όμος. Πόσες εφημερίες τον μήνα κάνεις εξαρτάτε παλι απο την κλινική (προπαντός ποσο προσοπικό υπάρχει!).

Αν έχεις και άλλες ερωτίσεις, κανένα πρόβλημα! Το ίδιο με μένα και ελληνικό σύστημα (που θα ήθελα καπια στιγμη να τις ροτίσω...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

]

Αλλάζω μαζί σου αυτή τη στιγμή! Στο Düsseldorf είσαι?Είναι πανέμορφα εκεί. Με μάγεψε όταν το επισκέφτηκα. Επίσης μου άρεσε τρομερά πολύ το Koeln και θα ήθελα να κάνω εκεί ειδικότητα και να ζήσω εκεί! Η έρευνα δε με ενδιαφέρει ντε και καλά. Εξάλλου με πτυχίο από Ελλάδα αποκλείεται να βρω θέση σε πανεπιστημιακή κλινική. Αν βρω θέση σε ένα οποιοδήποτε νοσοκομείο της Κολονίας θα πετάω απ'τη χαρά μου και θα ανάψω 1.000.000 λαμπάδες στο Dom. Όσο για Ελλάδα οι συνθήκες δουλειάς εδώ θα είναι χειρότερες κι από το χειρότερο νοσοκομείο της δυτικής τουλάχιστον Γερμανίας. Για μισθούς δε το συζητώ. Μην κάνεις κανένα αστείο και έρθεις. Εκτός κι αν θέλεις να ζεις με δάνεια.Βέβαια όλοι θέλουν αυτό που δεν έχουν. Να ξέρεις όμως Ελλάδα δεν είναι μόνο ο ήλιος και οι παραλίες. Αυτό που μετράει είναι το Lebensqualitaet. Καλύτερα λοιπόν να δουλεύεις και να ζεις σαν άνθρωπος στη Γερμανία ώστε μετά να έχεις το χρόνο και το χρήμα να κάνεις διακοπές στην Ελλάδα ή όπου αλλού γουστάρεις. Το θέμα σηκώνει πολύ συζήτηση. Γενικά ξέρω κάμποσα πράγματα για τη ζωή στη Γερμανία άλλα έχω και αρκετές απορίες. Αν θες ανταλλάσουμε e-mail μέσω p.m για να λύσουμε τις απορίες και των δυο μας.

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία σε ό,τι κάνεις στο πανέμορφο Düsseldorf και σε όλη σου τη ζωή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hi,

όντως μεγάλο το DOM για να το γεμίσεις με λαμπάδες!!! Ειλυκρίνα ρε εσυ, γιατί να μην μπορείς να δουλέψεις στην γερμανία? Έτσι όπως είναι αυτόν τον καιρό τα πράγματα θα μπορέσεις να βρεις δουλειά εδω. Όλοι οι γερμανοί πηγένουν Σουηδία, Νορβεγία και Αγγλία. Το Ärzteblatt είναι γεμάτο αγγελίες. Για πανεπιστήμιο ίσως λίγο δύσκολο, άλλα ετσι και αλλιώς δεν πας για έρευνα, και ο μισθός είναι ο ίδιος. Το μόνο που θέλεις είναι ένα δίπλομα και καλά Deutschkenntnisse, haste doch, oder? Σου στέλνω πμ με το μαιλ μου, να τα πουμε καλήτερα, μιας και λες για ήλιο και παραλίες στην Ελλάδα!! :lol:

χαχα, just kidding...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και λίγο εκτός θέματος, ήθελα να ρωτήσω εάν κανείς γνωρίζει πώς μεταφράζουμε το " Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών" στα Γερμανικά.... Επίσης η άδεια άσκησης επαγγέλματος είναι Approbation, stimmt das?

Vielen Dank im Voraus!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είμαι και εγώ düsseldorf αλλα τώρα κάνω μαθήματα γερμανικών ακόμα

Έχεις κάνει καμιά αίτηση σε κλινική ή όχι ακόμα? Τα μαθήματα τα κάνεις για κάποιο δίπλωμα ή με προσανατολισμό στην ιατρική ορολογία(αν υπάρχουν τέτοια μαθήματα)? Γενικά πώς είναι τα πράγματα εκεί? Ξέρεις κατά πόσον είναι "ευπρόσδεκτο" το ελληνικό πτυχίο? Τι βλέπεις/έχεις δει?

Καλή πρόοδο σε ό,τι κάνεις!

P.S Αλήθεια, πώς σου φαίνεται το Duesseldorf?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχω βρει μια θέση σε μια κλινική όχι στο πανεπιστήμιο.τα μαθήματα τα κάνω για πτυχίο γλώσσας αν και δεν χρειάζεται(θέλουν το B2 για να σου δώσουν την άδεια).υπάρχουν και μαθήματα ιατρικής ορολογίας,αν ξέρεις τα λατινικά δεν είναι απαραίτητα στην αρχή τα μαθαίνεις με τον καιρό.με το ελληνικό πτυχίο είσαι καλυμμένος σου δίνουν το approbation als arzt κατευθείαν.το düsseldorf είναι υπεροχη πόλη.θέσεις υπάρχουν πολλές αν έχεις και θέληση θα τα καταφέρεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ' ευχαριστώ!Μου δίνεις ελπίδες! Αν έχω κάτι αυτό είναι θέληση. Ξέρω ότι το ελληνικό πτυχίο αναγνωρίζεται αλλά ρωτάω κατά πόσον το βλέπουν με καλό ή κακό μάτι οι διευθυντές των κλινικών που κάνεις αίτηση. Βρήκες εύκολα θέση? Να υποθέσω ότι βρήκες θέση σε κλινική του Duesseldorf? Στο interview τι σε ρωτήσανε περίπου? Είχες υψηλό βαθμό πτυχίου? Μετράει αυτό? Επίσης οι συστάσεις κατά πόσον είναι απαραίτητες? Εσύ έχεις κάνει και αγροτικό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδώ γίνετε χαμός από γιατρούς από όπου μπορείς να φανταστείς νότια αμερική τουρκια ρωσία ιαπωνία από παντού το ότι είσαι έλληνας δεν έχει καμια αξια για να σου δώσουν μια θέση.το ελληνικό πτυχίο δεν ξέρω με τι μάτι το βλέπουν αλλα αν δεν τους κανεις στην δουλειά τους δεν έχεις θέση μαζί τους.τώρα αν έχεις δουλέψει δεν έχει σημασία που και σε ποιο κράτος αυτό είναι e +,εγώ δεν έχω κάνει αγροτικό και ο βαθμός δεν λέει και κάτι.αφού υπάρχει η θέληση τα αλλα δεν είναι τίποτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδώ γίνετε χαμός από γιατρούς από όπου μπορείς να φανταστείς νότια αμερική τουρκια ρωσία ιαπωνία από παντού το ότι είσαι έλληνας δεν έχει καμια αξια για να σου δώσουν μια θέση.το ελληνικό πτυχίο δεν ξέρω με τι μάτι το βλέπουν αλλα αν δεν τους κανεις στην δουλειά τους δεν έχεις θέση μαζί τους.τώρα αν έχεις δουλέψει δεν έχει σημασία που και σε ποιο κράτος αυτό είναι e +,εγώ δεν έχω κάνει αγροτικό και ο βαθμός δεν λέει και κάτι.αφού υπάρχει η θέληση τα αλλα δεν είναι τίποτα

Σύμφωνοι αλλά τη θέληση δεν μπορούν να την αξιολογήσουν εκ των προτέρων προφανώς.(μακάρι να μπορούσαν δηλαδή :rolleyes: ) Άρα ποια είναι τα κριτήρια ή αν θες και οι προ'υ'ποθέσεις-τυπικές ή και άτυπες- για να τραβήξει το βιογραφικό σου το ενδιαφέρον του διευθυντή ώστε να σε καλέσει σε συνέντευξη ? Δηλ. τυπικά απαιτείται το πτυχίο σου και να ξέρεις τη γλώσσα. Αυτά θα τα καταθέτουν όλοι. Από κει και πέρα μπορεί να μου πεις , ξέρεις, στην πράξη μετράνε καθοριστικά οι συστατικές επιστολές ή η πρακτική εμπειρία ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Η συνέντευξη με τη σειρά της πόσο καθοριστική είναι και τι απαιτείται εκεί? Δε ζητάω καμμία εγγύηση φυσικά. Απλά όπως καταλαβαίνεις θέλω να έχω ρεαλιστική αντίληψη για το όλο ζήτημα. Εννοείται πως όποιος έχει θέληση θα τα καταφέρει αλλά κάποιος πρέπει να σου δώσει την ευκαιρία να την επιδείξεις κιόλας. Σε αυτή τη διεκδίκηση εκτός από τη θέληση ποια άλλα όπλα χρειάζονται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά χαρά σε όλους,

Συγχαρητήρια για το πολύ κατατοπιστικό σιτε σας. Τελείωσα το 2004 ιατρική. Έχω κάνει 1 χρόνο χειρουργική στην αγγλία και θέλω να κάνω καρδιοχειρουργική σε κάποια από τις γερμανία-αυστρία-ελβετία. Τα γερμανικά μου είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Από όσο το έψαξα έμαθα οτι δεν υπάρχει κάποια κεντρική υπηρεσία αλλά κάνεις αιτήσεις στις διάφορες έδρες (για τις πανεπιστημιακές κλινικές) ή στους διευθυντές των μη πανεπιστημιακών κλινικών. Αυτό που θέλω να ρωτήσω, για να κάνει καρδιοχειρουργική κάποιος στην γερμανια ( και σε αυστρία, ελβετία που έχουν παρόμοιο σύστημα) πρέπει να κάνει πρώτα γενική χειρουργική (αν ναί, πόσα χρόνια?) ή κάνει κατευθείαν καρδιο-θωρακο-χειρουργική? Πρέπει να στείλω βιογραφικά και αιτήσεις σε διευθυντές και έδρες γενικής χειρουγικής ή καρδιοχειρουργικής?

Ευχαριστώ πολύ

Τροποποιήθηκε από synnefakis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά χαρά και σε σένα

ναι πρέπει να κανεις 2 χρονια γενικη χειρουργικη και μετα 4 χρονια καρδιοχειρουργική (ή 3 χρονια καρδιοχειρουργική και 1 χρονο σε καποια αλλη ειδικότητα)

αν θελεις κι αλλες πληροφορίες μπορώ να σοθ δώσω το email μου. Ειμαι αρκετα χρονια στη γερμανια και νομιζω ό,τι ξέρω την κατάσταση.

Την αίτησή σου την κάνεις κατευθειαν σε τμηματα καρδιοχειρουργικής

σε χαιρετώ αγαπητέ συνάδελφε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια χαρά σας,

NDICU, δεν έχεις δίκαιο με την ειδικότητα. Το που πρέπει να συμπληρώσεις τα χρόνια για κάθε ειδικότητα εξαρτάτε απο κάθε ενα κρατίδιο της Γερμανίας (Landesärztekammer). Για την καρδιοχειρουργική πρέπει να κάνεις όλα τα χρόνια σε καρδιοχειρουργική κλινική. Τα πιο πολλά κρατίδια επιτρέπουν ΕΝΑ χρόνο μόνο στην γενική χειρουργική. Γενικά όμως δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα να βρείς θέση στην καρδιοχειρουργική, έδω πάντος κανένας δεν θέλει να μπει στην καρδιοχειρουργική, και με τους λόγους τους!

Τα ελληνικό πτυχίο αναγνωρίζετε, δεν έχουν να πουν όμως μεγάλα λόγια οι γερμανοί για αυτό. Τους αρέσει να κοιροδεύουν και θεωρούν τους έλληνες για άρπα κόλα ανθρώπους. Εξαρτάτε μόνο και μόνο απο την ζήτεισει, υπάρχουν πολλά άτομα για μια θέση, θα διαλέξουν γερμανικό πτυχίο. Δεν υπάρχουν άτομα, πέρνουν και πολονέζικο πτυχίο.

Στο interview δεν ρωτάνε για γνώσεις, θέλουν προπαντός να ακούσουν οτι δεν σε πειράζει καθόλου να φας όλη την μέρα σου, κάθε μερα σου, στην κλινική! Και βέβαια οτι βάζεις την δουλεία σου πάνω απο κάπια οικογένεια...

@zorling: σε πιά κλινική του ντύσσελντορφ έπιασες δουλειά? Τελίκα θα περάσουμε και τους τούρκους απο ιατρούς εδώ... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδιά που μπορώ να βρώ πρώτυπη Bewerbungsunterlagen? Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να γράψω, πώς πρέπει να γραφτεί κτλ κτλ

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν εισαι Γερμανια πανε στο Bezirksregierung αν και νομιζω σε καποιο post τα εχουν αναφερει

Δυστυχώς δεν είμαι Γερμανία. Αν μπορείς βοήθησε με λίγο περισσότερο γιατί είμαι στο σκοτάδι. Σ'ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδιά κοιτάω τις διάφορες Ärtzekammer και βλέπω οτι για π.χ για Herzchirurgie χρειάζεται 24 Monate Basisweiterbildung im Gebiet Chirurgie. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει κάποιος να κάνει πρώτα γενική χειρουργική κάπου για να υποβάλλει αίτηση για Assistentartz σε Herzchirurgie?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.