Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Καλησπερα!

Ειχα μια απορια,αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει..

Απ'οτι εχω καταλαβει,για το Approbation απαιτειται,σε περιπτωση που καποιος δεν εχει μονιμη κατοικια, αποδειξη οτι αναζητεις εργασια στο κρατιδιο. Το οποιο σημαινει ειτε θετικη ειτε εστω αρνητικη απαντηση απο νοσοκομειο,σωστα?

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι,αυτο στη συνεχεια πως μπορει να φανει στην αιτηση για το Approbation?Δεδομενου οτι η επικοινωνια με τις κλινικες γινεται συνηθως με email.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

14 ώρες πριν, dimbismp said:

Καλησπερα!

Ειχα μια απορια,αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει..

Απ'οτι εχω καταλαβει,για το Approbation απαιτειται,σε περιπτωση που καποιος δεν εχει μονιμη κατοικια, αποδειξη οτι αναζητεις εργασια στο κρατιδιο. Το οποιο σημαινει ειτε θετικη ειτε εστω αρνητικη απαντηση απο νοσοκομειο,σωστα?

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι,αυτο στη συνεχεια πως μπορει να φανει στην αιτηση για το Approbation?Δεδομενου οτι η επικοινωνια με τις κλινικες γινεται συνηθως με email.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Σου το ζητάει το κρατίδιο οταν ελεγχθουν τα χαρτια σου. Και εσυ αποστελνεις τη γραπτη απαντηση του νοσοκομειου. Εχοντας κανει τη διαδικασια του Bewerbung, σου λεω μετα βεβαιοτητας οτι αν κανεις αιτηση σε 3-4 νοσοκομεια (πχ ακυρης ειδικοτητας απο αυτη που σε νοιαζει), καποιο απο αυτα θα σου απαντησει αρνητικα. Στο βιογραφικο θα γραψεις Approbation beantragt. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 ώρες πριν, kerbit_88 said:

Σου το ζητάει το κρατίδιο οταν ελεγχθουν τα χαρτια σου. Και εσυ αποστελνεις τη γραπτη απαντηση του νοσοκομειου. Εχοντας κανει τη διαδικασια του Bewerbung, σου λεω μετα βεβαιοτητας οτι αν κανεις αιτηση σε 3-4 νοσοκομεια (πχ ακυρης ειδικοτητας απο αυτη που σε νοιαζει), καποιο απο αυτα θα σου απαντησει αρνητικα. Στο βιογραφικο θα γραψεις Approbation beantragt. 

Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Θα με ενδιέφερε η γυναικολογία στην Γερμανία ως ειδικότητα. Δεν έχω συγκεκριμένο μέρος στο μυαλό μου για την ώρα. Πως είναι τα πράγματα εκεί γενικότερα? Πόσο ευκολα/δυσκολα μπορεί να βρεί κάποιος θέση ειδικότητας? Και γενικά πόσο ανταγωνιστική θεωρείτε ? Υπάρχουν αναμονές όπως πχ στην Ελλάδα?

 

ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε απάντηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 17/7/2021 at 12:00 ΜΜ, Ckhris said:

Καλησπέρα!

 

Θα με ενδιέφερε η γυναικολογία στην Γερμανία ως ειδικότητα. Δεν έχω συγκεκριμένο μέρος στο μυαλό μου για την ώρα. Πως είναι τα πράγματα εκεί γενικότερα? Πόσο ευκολα/δυσκολα μπορεί να βρεί κάποιος θέση ειδικότητας? Και γενικά πόσο ανταγωνιστική θεωρείτε ? Υπάρχουν αναμονές όπως πχ στην Ελλάδα?

 

ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε απάντηση

Στη Γερμανία βρίσκεις ό,τι ειδικότητα θέλεις. Το βασικότερο κριτήριο είναι 1. να έχεις σπουδάσει στη Γερμανία 2. να ξέρεις καλά Γερμανικά 3. να έχεις μια κάποια εμπειρία. Αυτή είναι η σειρά σπουδαιότητας. Για πανεπιστημιακές κλινικές, στη θέση 2. βάλε να έχεις κάνει έρευνα (όλοι οι Γερμανοί κάνουν Doctorarbeit). Η σωστή ερώτηση που πρέπει να θέσεις στο εαυτό σου είναι ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ να κάνεις ειδικότητα: σε κάποιο χωριό, σε μικρή πόλη ή σε μεγάλη πόλη με πανεπιστημιακό νοσοκομείο; Η έναρξη εμπλοκής σε χειρουργεία είναι αντιστρόφως ανάλογη της σειράς (σε πανεπιστημιακό θα δεις χειρουργεία πολύυυυυυυ μετά). 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 19/7/2021 at 1:07 ΜΜ, kerbit_88 said:

Στη Γερμανία βρίσκεις ό,τι ειδικότητα θέλεις. Το βασικότερο κριτήριο είναι 1. να έχεις σπουδάσει στη Γερμανία 2. να ξέρεις καλά Γερμανικά 3. να έχεις μια κάποια εμπειρία. Αυτή είναι η σειρά σπουδαιότητας. Για πανεπιστημιακές κλινικές, στη θέση 2. βάλε να έχεις κάνει έρευνα (όλοι οι Γερμανοί κάνουν Doctorarbeit). Η σωστή ερώτηση που πρέπει να θέσεις στο εαυτό σου είναι ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ να κάνεις ειδικότητα: σε κάποιο χωριό, σε μικρή πόλη ή σε μεγάλη πόλη με πανεπιστημιακό νοσοκομείο; Η έναρξη εμπλοκής σε χειρουργεία είναι αντιστρόφως ανάλογη της σειράς (σε πανεπιστημιακό θα δεις χειρουργεία πολύυυυυυυ μετά). 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αρχικά δεν έχω σπουδάσει στη Γερμανία, οπότε το 1. εξαιρείτε. Όσο αφορά το 2. Γλώσσα, έχω γνώση Β2 αλλα επειδή πιστεύω πως δεν επαρκεί, είναι κάτι που συνεχίζω να δουλεύω. Σχετικά με το 3. εμπειρία-(αν και μόλις τελειώσα την σχολή) και είναι δύσκολο να μιλάω για εμπειρία, θεωρώ πως θα ήταν ασφαλέστερο να ξεκινήσω ειδικότητα στην Ελλάδα και μετέπειτα να φύγω (εξαρτάται βεβαια απο το τι εμπειρία ζητάνε και εκεί πάντα?). Και τέλος σχετικά με το Doctorarbeit, υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός δημοσιεύσεων που ζητείται? Διότι και πάλι για έναν νέο ειδικευόμενο γιατρό- πρώην φοιτητή είναι και αυτό σχετικά δυσκολο νομίζω (προσωπικά έχω μια δημοσίευση μόνο). Ακόμα η συμμετοχή σε συνέδρια/workshops? ή η πτυχιακή εργασία μετράει? Υπάρχει κάποιο σεμινάριο που απαιτείται να έχει κάνει κάποιος πριν αποφασίσει να αναζητήσει θέση εργασίας εκει?

Όσο αφορά το ΠΟΥ θέλω να κάνω ειδικότητα, και επειδή το κομμάτι του χειρουργείου είναι αυτό που πραγματικά με ενδιαφέρει απο την Γυναικολογία, θεωρώ πως τουλάχιστον για αρχή θα επέλεγα κάποια μικρότερη πόλη, έτσι ώστε να έχω την δυνατότητα να εξασκηθώ και για την συνέχεια βλέπουμε.

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω (ίσως να έχει απαντηθεί και πιο πριν) αν κάποιος ξεκινήσει από το μηδέν με ταχύρυθμα για να μάθει γερμανικά τι χρονικό διάστημα θα χρειαστεί μέχρι C1. Αν κάποιος έχει επιχειρήσει κάτι αντίστοιχο και γνωρίζει μπορεί να παραθέσει απλά το δικό του πρόγραμμα.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, Fmed said:

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω (ίσως να έχει απαντηθεί και πιο πριν) αν κάποιος ξεκινήσει από το μηδέν με ταχύρυθμα για να μάθει γερμανικά τι χρονικό διάστημα θα χρειαστεί μέχρι C1. Αν κάποιος έχει επιχειρήσει κάτι αντίστοιχο και γνωρίζει μπορεί να παραθέσει απλά το δικό του πρόγραμμα.

Ευχαριστώ πολύ

Ολα εξαρτωνται απο το χρονο που διαθετεις. Εγω εφτασα μεσα σε 8 μηνες επιπεδο C1. 2 45λεπτα ιδιαιτερο τη βδομαδα και καλη προετοιμασια μονος μου (διαβασμα περιπου 1.5-2 ωρες για καθε 45λεπτο μαθημα). Στην αρχη εδινα βαση στο λεξιλογιο κι ακολουθως στη Γραμματικη. Ξεκινησα Νοεμβριο, Μάιο πηρα Β2 (ÖSD και Κρατικο). Μετα εκανα στη Γερμανια C1 δυο μηνες με υποτροφια του DAAD, ηταν πολυυυυ καλο το επιπεδο. Το απολαυσα.

Θα εχεις το εξης προβλημα: θα αργησει να σπασει η γλωσσα κι ενω θα κατανοεις τα παντα, θα δυσκολευεσαι να εκφραστεις γραπτως (εκθεση) και προφορικα. Με τον καιρο ολα φτιαχνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, kerbit_88 said:

Ολα εξαρτωνται απο το χρονο που διαθετεις. Εγω εφτασα μεσα σε 8 μηνες επιπεδο C1. 2 45λεπτα ιδιαιτερο τη βδομαδα και καλη προετοιμασια μονος μου (διαβασμα περιπου 1.5-2 ωρες για καθε 45λεπτο μαθημα). Στην αρχη εδινα βαση στο λεξιλογιο κι ακολουθως στη Γραμματικη. Ξεκινησα Νοεμβριο, Μάιο πηρα Β2 (ÖSD και Κρατικο). Μετα εκανα στη Γερμανια C1 δυο μηνες με υποτροφια του DAAD, ηταν πολυυυυ καλο το επιπεδο. Το απολαυσα.

Θα εχεις το εξης προβλημα: θα αργησει να σπασει η γλωσσα κι ενω θα κατανοεις τα παντα, θα δυσκολευεσαι να εκφραστεις γραπτως (εκθεση) και προφορικα. Με τον καιρο ολα φτιαχνουν.

Άρα μπορείς θεωρητικά μέσα σε 1 με 1.5 χρονο παράλληλα και με ένα αγροτικό να το καταφέρεις απ οτι καταλαβαίνω.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα,

     Πολύ ενδιαφέρον το θρεντ. Θα ήθελα να ρωτήσω, σε όσους έχουν εμπειρία, δύο πράγματα:

(1) από άποψη βιογραφικού που στέλνει κανείς όταν έχει μόλις τελειώσει τη σχολή, τι θεωρείται αρκετό/καλό/εξαιρετικό?

(2) ποιες είναι οι Day One απαιτήσεις που έχουν οι κλινικές από κάποιον που μόλις ξεκινά ειδικότητα εκεί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16/4/2021 at 10:50 ΜΜ, Μιχαήλ Ταρασίδης said:

Καλησπέρα αγαπητοί συνάδελφοι,θα ήθελα να ρωτήσω μερικές πληροφορίες για την ειδικότητα στη Γερμανία.Συγκεκριμένα ένδιαφέρομαι για την ειδικότητα της ενδοκρινολογίας (ένας λόγος είναι η μεγάλη αναμονή στην Ελλάδα ) και προ στιγμήν έχω κάνει 8 μήνες παθολογία ( από τα 2 χρόνια που απαιτούνται) και τώρα κάνω το αγροτικό.Στην παρούσα φάση έχω τις εξής απορίες λοιπόν :

1. αν στη Γερμανία αναγνωρίζουν το χρόνο ειδικότητας που έχει κάνεις κανείς στην Ελλάδα (π.χ.τα 2 χρόνια παθολογία που απαιτούνται στην Ελλάδα για να κάνει κανείς ενδοκρινολογία ,γαστρεντερολογία κτλ)

2.αν υπάρχει ζήτηση - μεγάλη αναμονή στην ειδικότητα της ενδοκρινολογίας στη Γερμανία

3.ποια νοσοκομεία  είναι καλά για εκπαίδευση - είναι εφικτό να σε δεχτούν για ενδοκρινολογία

4.γενικά με τις εφημερίες και τα ρεπό τι παίζει γενικά (πόσες κάνουν εκεί ) και λίγο πολύ πόσο διαρκεί το καθημερινό ωράριο εργασίας

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

καλησπερα 

μηπως εμαθες τελικα αν αναγνωριζεται στην γερμανια το κομματι της παθολογιας που εκανες στην ελλαδα ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On 1/4/2021 at 11:39 ΜΜ, Bratwurst2 said:

Το γυναικείο ζήτημα.Πώς περίπου τίθεται το γυναικείο ζήτημα.

Οι γυναίκες πρέπει να μπουν στην παραγωγή.Για να είναι όμως γιατροί,δεν πρέπει να αντιμετωπίζουν τα ίδια εξαντλητικά ωράρια,αριθμό ασθενών κτλ όπως οι άντρες γιατί αλλιώς δε θα μπουν στο σύστημα.

Η σιωπηρή συμφωνία είναι οτι ένα κομμάτι της εργασίας των γυναικών το αναλαμβάνουν οι άντρες συνάδελφοι με αντάλλαγμα τους καλύτερους όρους εργασίας για τους ίδιους.Δηλαδή οι γυναίκες δουλεύουν συχνά λιγότερες ώρες,παίρνουν πολύ περισσότερες αναρρωτικές άδειες,φεύγουν γρηγορότερα,κάνουν λιγότερες εφημερίες και έχουν ειδικά προνόμια μη κριτικής ειδικά οι παντρεμένες με παιδιά.

Σε αυτό το μοντέλο αντιδρούν πολύ συχνά οι άντρες μουσουλμάνοι ή αραβικής καταγωγής που δε συμφωνούν καθόλου.Σαν Έλληνες το δεχόμαστε κάπως το μοντέλο δηλαδή δεν αντιδρούμε.Αν δούλευαν μόνο άντρες θα μας είχαν ξεσκίσει στην υπερωρία και τις τιμωρίες,θα υπήρχε αυστηρότατη ιεραρχία.Οι γυναίκες μαλακώνουν πολύ τα πράγματα και ρίχνουν πάρα πολύ το επίπεδο των απαιτήσεων.

Είναι λίγο υποκρισία εκατέρωθεν,να προσποιούνται αυτές οτι αντέχουν και εμείς οτι σεβόμαστε αλλά έτσι λειτουργεί το δυτικό σύστημα.

Δηλαδή η χώρα είναι πολύ φιλική για γυναίκες,βέβαια δεν υπάρχει έξαλλος φεμινισμός τύπου Σουηδίας κτλ.Στα υψηλά πόστα,διευθυντικές θέσεις βρίσκονται πάντα άντρες αφού είναι θέσεις τεράστιας ευθύνης,απαιτείται εξουθενωτική εργασία,μεγάλη αντοχή υπό συνθήκες πίεσης και υψηλές επιδόσεις.Ούτε οι ίδιες οι γυναίκες δε θέλουν τέτοιες πιεστικές ευθύνες.Συγχωρούνται γενικώς πολλές υστερικές συμπεριφορές,συναισθηματισμοί και ηλίθια πράγματα που τους άντρες θα τους είχαν θάψει επί τόπου αλλά είναι το δυτικό σύστημα.Οι Έλληνες είναι συμβατοί με αυτό.

Απαράδεκτο να υπάρχουν τέτοιες απόψεις γενικά, και ιδιαίτερα εντός του κλάδου μας. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει καν λόγος να αναλύσω λογικά επιχειρήματα ή προσωπικά παραδείγματα, που γκρεμίζουν τον παραλογισμό αυτού του ποστ. Όμως δυστυχώς αυτή είναι η επικρατούσα άποψη και στα ελληνικά νοσοκομεία, και ένας επιπλέον λόγος που μας ωθεί στο να φύγουμε από τη χώρα. Δεν μας φτάνει που η ειδικότητα έχει αμέτρητες δυσκολίες, έχουμε να αντιμετωπίσουμε και το μισογυνισμό του καθένα, που εκφράζει μια εσωτερικευμένη φοβία, ότι μια γυναίκα καλύτερη από τον ίδιο απειλεί τον ανδρισμό του και τον ευνουχίζει. Εύχομαι και ελπίζω να μην έχω συνεργάτες με απόψεις σαν και τις δικές σου, συνάδελφε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα συνάδελφοι! Έχω μόλις λάβει επιτυχώς το approbation και ενδιαφέρομαι για την ειδικότητά της καρδιολογίας. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάποιο νοσοκομείο με κενή θέση για το κομμάτι της παθολογίας ?Δεν έχω πρόβλημα αν είναι πανεπιστημιακό ή περιφερειακό Επίσης γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια κλινική  που να συνδυάζει το κομμάτι της παθολογίας και της καρδιολογίας με σκοπό παραμείνω και για το ειδικό κομμάτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Καλησπέρα γνωρίζει κάποιος αν το πτυχίο γλώσσας έχει χρονικό όριο ληξης για την εγγραφη;

Στης Ελβετίας αναφέρουν πτυχίο τελευταίων 6 ετών 

Ευχαριστώ 

Τροποποιήθηκε από Xrisths
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλησπέρα, επειδή οι πληροφορίες που υπάρχουν από τη ποιότητα εκπαίδευσης στη γενική χειρουργική και γενικά σε χειρουγικες ειδικότητες από άτομα που είναι για ειδικότητα Γερμανία είναι μιας δεκαετίας, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος που κάνει χειρουργική ειδικότητα να μασ δώσει τα φώτα του και την προσωπική του εμπειρία-πορεια μέχρι να βρει θέση. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά! Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι εμπειρία ατόμων που κάνουν ειδικότητα στη Γερμανία. Η ιατρική είναι το δεύτερο πτυχίο που θα πάρω (1ο στη βιολογία) και θα με ενδιέφερε να εργαστώ στη συγκεκριμένη χώρα. Το πρόβλημά μου είναι ότι το επίπεδο γλώσσας που έχω είναι χαμηλό (Β1- Β1+) και σίγουρα θα πρέπει να αφιερώσω αρκετό χρόνο και χρήμα για να κατακτήσω ένα επίπεδο C1-C2. Υπάρχει κάποιος που να επιχείρησε να μάθει τη γλώσσα σε μεγάλη ηλικία και μετά αν φύγει έξω; Το θεωρείτε δύσκολο; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
On 24/7/2021 at 4:46 ΜΜ, kerbit_88 said:

Ολα εξαρτωνται απο το χρονο που διαθετεις. Εγω εφτασα μεσα σε 8 μηνες επιπεδο C1. 2 45λεπτα ιδιαιτερο τη βδομαδα και καλη προετοιμασια μονος μου (διαβασμα περιπου 1.5-2 ωρες για καθε 45λεπτο μαθημα). Στην αρχη εδινα βαση στο λεξιλογιο κι ακολουθως στη Γραμματικη. Ξεκινησα Νοεμβριο, Μάιο πηρα Β2 (ÖSD και Κρατικο). Μετα εκανα στη Γερμανια C1 δυο μηνες με υποτροφια του DAAD, ηταν πολυυυυ καλο το επιπεδο. Το απολαυσα.

Θα εχεις το εξης προβλημα: θα αργησει να σπασει η γλωσσα κι ενω θα κατανοεις τα παντα, θα δυσκολευεσαι να εκφραστεις γραπτως (εκθεση) και προφορικα. Με τον καιρο ολα φτιαχνουν.

Ελλάδα που έκανες ιδιαίτερα; Υπάρχει κάποιος με εμπειρία τελευταίων 2 ετών να μου προτείνει καλό φροντιστήριο; Ξεκινάω από το μηδέν με στο τουλάχιστο το Β2 και μετά να παω Γερμανία για c1 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...
  • 11 months later...

Καλημέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι να κάνω ειδικότητα ογκολογίας στη Γερμανια. Γνωρίζει κάποιος εάν μου αναγνωρίζονται τα χρόνια της παθολογίας που σκοπεύω να κάνω στην Ελλαδα; 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.