Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Έχω μια μεγάλη απορία αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου τη λύσει.

Στις διάφορες χειρουργικές ειδικότητες (π.χ Αγγειοχερουργική, Ορθοπαιδική, Καρδιοχειρουργική) τα 2 πρώτα χρόνια της ειδίκευσης είναι άσκηση στη Χειρουργική (Basisweiterbildung).

Κάποιος με καθόλου προ'υ'πηρεσία που θέλει να ακολουθήσει μία από τις παραπάνω ειδικότητες , θα απευθυνθεί σε κλινικές που ψάχνουν Assistenzarzt για τις παραπάνω ειδικότητες, ή μήπως πρέπει πρώτα να απευθυνθεί σε κλινικές που δίνουν θέση Assistenzarzt για Chirurgie , ώστε να κάνει εκεί τα 2 χρόνια της Basisweiterbildung ?

Vielen Dank im voraus!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

και για τη νευροχειρουργική που είναι στην Γερμανία αν κατάλαβα καλά 6 χρόνια ενιαία, ξέρει κανείς αν έχεις κάνει την γενική χειρουργική στην Ελλάδα αν αναγνωρίζεται?

και μπορεί κάποιος αν ξέρει να γράψει ποιά νοσοκομεία στην Γερμανία θεωρούνται τα καλύτερα σε κάθε μια από τις: νευροχειρουργική , πλαστική , ωρλ ?

Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και για τη νευροχειρουργική που είναι στην Γερμανία αν κατάλαβα καλά 6 χρόνια ενιαία, ξέρει κανείς αν έχεις κάνει την γενική χειρουργική στην Ελλάδα αν αναγνωρίζεται?

και μπορεί κάποιος αν ξέρει να γράψει ποιά νοσοκομεία στην Γερμανία θεωρούνται τα καλύτερα σε κάθε μια από τις: νευροχειρουργική , πλαστική , ωρλ ?

Ευχαριστω!

Δεν έχω ιδέα τι παίζει στις χιερουργικές ειδικότητες, θέλω να απαντήσω στην β' ερώτηση και γενικά στις ερωτήσεις του στυλ "παιδιά πού είναι το καλύτερο νοσοκομείο για... "

Η απάντηση είναι εξής:

Δεν υπάρχει "καλύτερο νοσοκομείο για...".

Η Γερμανία είναι σοβαρό κράτος και αν σου δώσει ένα χαρτί που λέει ότι είσαι ειδικός πλαστικός-γαστρεντερολόγος-ψυχιάτρος-κ/χ κτλ, θα είσαι αυτό που δηλώνεις (το λέω αυτό, γιατί στην ελλάδα πχ. μπορεί το κράτος να σε βαφτίσει ν/χ με γνώσεις τριμηνίτη).

Τώρα, από εκεί και πέρα, η μια κλινική έχει καλύτερες εγκαταστάσεις, η άλλη χειρότερη ωράρια, η τρίτη είναι σε τοπ πόλη, στην τέταρτη έχει ένα πολύ καλό Oberarzt που βοηθάει, στην πέμπτη ένα μαλάκα, στην έκτη το κλίμα δεν είναι πολύ καλό....τρέχα-γύρευε.

Αυτό που θέλει να κάνει το 90% των ελ είναι είτε να επιστρέψει και να ανοίξει γιατρείο (κ να χειρουργει σε ιδιωτική κλινική) είτε να μπει στο δημόσιο.

Ε, αυτά που χρειάζεσαι για τα παραπάνω θα τα μάθεις όπου και αν πας (εκτός πια κ αν πέσεις στην περίπτωση).

Απλά φρόντισε να βρεις ένα νοσοκομείο που να ασχολείται με αυτό που θα κάνεις (δηλ. ποιο το νόημα να πας σε μεγάλη παν/κη κλινική και να κάνεις επεμβάσεις που δεν θα κάνεις ποτέ αν ανοίξεις γιατρείο; ). Μπες στο ίντερνετ (όλα τα νοσοκομεία έχουν ιστοσελίδα) και δες αν αυτά που κάνουν στο νοσοκομείο που θες να κάνεις αίτητηση ταιριάζουν με τα σχέδια σου.

Καλά, αν σκέφτεσαι για ΕΣΥ μετά, δεν το συζητάω, όπου βρεις πήγαινε, ούτως ή άλλως κανείς δεν θα σου ζητήσει να έχεις γνώσεις - αν μάλιστα έχεις έξτρα γνώσεις και τις εφαρμόσεις το αποτέλεσμα θα είναι να κάνεις εχθρούς στην κλινική.

Τώρα για ιδιωτή, το "πού είναι το καλύτερο" συνήθως σημαίνει τι θα χτυπάει καλύτερα στην ταμπέλα/κάρτα μου.Σε αυτή την περίπτωση, να επιλέξεις βάσει πόλης, δηλ. πήγαινε σε μια πόλη που είναι γνωστή και έχει πάει ο άλλος για ψώνια και έχει πει το κλάσσικ "πω πω πω πολιτισμός ρε παιδί μου η Στουτγκάρδη, όχι σαν και εμάς".

Δες το πρακτικά: αν εσύ δεν ξέρεις πού είναι η τοπ κλινική πλαστικής στην γερμανία, θα ξέρει ο υποψήφιος ασθενής σου;

Οπότε μεταξύ Βερολίνου και Bad Tölz ξέρω εγώ, προτίμησε το πρώτο ακόμα και αν στο δεύτερο έχει τον τοπ καθηγητή (που κλασικά θα εξειδικεύται σε κάτι εκτός ελληνικής πρωτοβάθμιας πραγματικότητας και δεν θα τον ξέρει κανείς στην ελλάδα ακόμα και αν έχει νόμπελ).

Τώρα αν σε ενδιαφέρει η πανεπιστημιακή καρριέρα και συνεπώς ένα τοπ διδακτορικό, ψάξε στο ερευνητικό αντικείμενο σου τους γερμανούς που δημοσιεύουν στα πιο σημαντικά περιοδικά και δες σε ποια ισντιτούτα/πανεπιστήμια είναι και χτύπα εκεί την πόρτα.

Γενικά στην Γερμανία η έρευνα είναι σε καλό επίπεδο (π.χ. το φετινό νόμπελ το πήρε ένας γερμανός ογκολόγος στην Heidelberg ), αν και δεν μπορώ να ξέρω σε κάθε ειδικότητα τι παίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι Χειρουργοί ίσως το `ριξαν στις υπερωρίες γι`αυτο αργούν να απαντήσουν. Άμα θες δες ψάξε σε αυτό το site ίσως μέχρι να πάρεις απάντηση πολλές από τις απορίες σου να έχουν ήδη απαντηθεί...

http://www.medi-learn.de/medizinstudium/fo...earchid=2188025

Τροποποιήθηκε από steppa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

www.cyber-knife.net ειναι στο μοναχο ο Δρ wowra O ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ

ΑΛΛΑ ΤΖΑΜΠΑ Η ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΜΕ ΤΟ CYBERKNIFE ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΜΕΣΑ ΑΡΚΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΣ ΣΤΑ ΜΑΙΛ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΑΜΕΣΑ!!! ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ !

EAN ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Ο TONN

Prof. Tonn is the Director of the Department of Neurosurgery at the University Hospital of the Ludwig-Maximilian-University of Munich-Groίhadern. As one of Germany’s and Europe’s top neurosurgeon, Dr. Tonn regularly lectures in Europe and internationally and is among the leading international authorities on the research and management of gliomas. He has served on committees of prestigious academic bodies as the German Neurosurgical Association, German Academy for Neurosurgery, European Neurosurgical Association, European Association for Neuro-Oncology, and the American Association of Neurological Surgeons.

T

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα..Μπαινοντας στη σελιδα μετα απο αρκετο καιρο, βλεπω οτι η συζητηση ζωντανεψε και παλι και χαιρομαι για αυτο! Αντι αλλου σχολιου, σας ξαναστελνω αυτο που εγραψα στο site πριν δυο χρονια και παραμενει 100% επικαιρο...Eτσι, για να παρουν θαρρος οσοι αμφιταλαντευονται :D

"Ειμαι καινουριος στη σελιδα και διαβαζω με ενδιαφερον τα προβληματα που σας απασχολουν. Ανηκω σε αυτη την ταλαιπωρημενη ομαδα των καλων μαθητων που διαβαζαν ολη τους τη ζωη, μπηκαν στην Ιατρικη Αθηνας με την πρωτη, πριν απο σχεδον 15 χρονια και, αφου τελειωσαν στην ωρα τους με λιαν καλως (οχι τιποτα φοβερο δηλαδη...), αντιμετωπισαν το διλημμα του να μεινουν στην Ελλαδα η να ανοιξουν τα φτερα τους, να πιστεψουν στις δυναμεις τους και να δοκιμαστουν σε ενα συστημα πιο αξιοκρατικο απο το ελληνικο, που μονο του στοχο εχει να καταστρεψει καθε καλο επιστημονα που βγαινει απο το ερμο ελληνικο πανεπιστημιο (που, οσο κι αν δεν το πιστευετε, ειναι πολυ καλυτερο και μας δινει πολυ περισσοτερα εφοδια απο οσο φανταζομαστε!!, αυτο θα το καταλαβει καποιος μονο αν βγει εξω και κανει τις συγκρισεις..). Αποφασισα να φυγω στη Γερμανια, χωρις να με στειλει εκει καποιος καθηγητης.Παλεψα με τις δικες μου δυναμεις, τελειωσα διδακτορικο και ειδικοτητα, και τωρα βρισκομαι να δουλευω στα 31 μου ως επιμελητης πανεπιστημιακης κλινικης...Εξελιξη που, στην Ελλαδα, δε θα την ειχα ουτε στα πιο τρελα μου ονειρα..

Αυτο που θα σας συμβουλευα λοιπον, ειναι να αφησετε τις συζητησεις περι πανεπιστημιων Βουλγαριας και Ρουμανιας, εξετασεων ειδικοτητας, αναμονων κλπ., που οχι μονο δεν οδηγουν πουθενα αλλα αποροφουν μεσω τις ασκοπης αναμονης ολη την ενεργητικοτητα σας και τα καλυτερα σας χρονια, να πιστεψετε στον εαυτο σας και να κανετε το μεγαλο βημα.Θα δειτε οτι αξιζει τον κοπο... "

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και από μένα,γράφω πρώτη φορα στο FORUM και ομολογουμένως αποκομίζω καθημερινά χρήσιμες πληροφορίες απ'αυτό.Σε λίγες μέρες ανοίγει η θέση μου για παθολογία και έχω δηλώσει ήδη το ειδικό μέρος-ενδοκρινολογία-λόγω αγόνου.Η αναμονή βέβαια γι'αυτό είναι λίγο...τεράστια και σκοπευω να φύγω Γερμανία μετά τα 2 χρόνια παθολογίας.Απ'ότι γνωρίζω στη Γερμανία η ενδοκρινολογία,όπως και πολλές άλλες παθολογικές ειδικότητες,περιλαμβάνει 3 χρόνια γενικό και 3 χρόνια ειδικό μέρος.Γνωρίζει κανείς αν με 2 χρόνια παθολογίας και 1 χρόνο αγροτικό στην Ελλάδα θα είχα τη δυνατότητα να ξεκινήσω απευθείας το ειδικό μέρος στη Γερμανία ή θα πρέπει να κάνω και επιπρόσθετα 1 χρόνο παθολογίας για να συμπληρώσω τα προβλεπόμενα απ΄το γερμανικό καθεστώς?Τα 2 χρόνια της παθολογίας πάλι υποχρεούνται να τα αναγνωρίσουν εκεί λόγω εκπαίδευσης σε χώρα της ΕΕ ή μπορούν να μου ζητήσουν έξτρα χρόνο άσκησης?Ευχαριστώ πολύ emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Δεν είναι όπως στην ελλάδα τυφλοσούρτης που πρέπει να κάνεις πρώτα την παθολογία και μετά το ειδικό μέρος.Εδώ απλά κάνεις αιτήσεις όπου θες και αν σε πάρουν, σε πήραν.

Στην περίπτωση σου, κάνε αιτήσεις μόνο σε κλινικές ενδοκρινολογίας, ή σε παθολογικές που έχουν schwerpunkt ενδόκρινο.Το πιο πιθανό είναι να βρεις κάτι, αν έχεις προϋπηρεσία σε παθολογία.

Την ερώτηση σου αν αναγνωρίζεται η παθολογία της ελλάδας δεν την κατάλαβα.

Εσύ θες να πας εκεί και να κάνεις κάνα 2 χρόνια ενδοκρινο μέχρι να ανοίξει η θέση στην ελλάδα, όπου θα τελειώσεις.

Τι σε νοιάζει αν θα στην αναγνώρισει το γερμανικό κράτος; αφού στην ελλάδα θες να πάρεις τον τίτλο του ειδικού.

ΑΝ εννοείς αν μετράει στο CV, φυσικά θα μετρήσει - αλλά αυτό είναι σχετικό: αν δεν έχουν κανένα άλλο υποψήφιο, θα σε πάρουν κ μόνο με αγροτικό, αν έχουν άλλο υποψήφιο με καλύτερο βιογραφικό, θα πάρουν αυτόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοείται πως θα με ενδιέφερε η προοπτική να καλύψω το διάστημα της αναμονής μου στην Ελλάδα κάνοντας αποκλειστικά ενδοκρινείς στη Γερμανια μέχρι ν'ανοίξει η θέση μου εδώ,απλά με τα υπάρχοντα δεδομένα και τελειώνοντας την παθολογία εδώ,έχω άλλα 4 χρόνια αναμονή για να ανοίξει η θέση μου στην Ελλάδα.οπότε είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί να κάνω όλο το ειδικό μέρος έξω.έτσι θα ηθελα να ξέρω αν με 2 έτη παθολογία+1 αγροτικό θα μου επιτρεπόταν να κάνω απευθείας και τα 3 έτη ένδο που προβλέπονται στη Γερμανία και επιστρέφοντας Ελλάδα να έχω μόνο να αναγνωρίσω τον τίτλο ειδικότητας.Η ερώτηση μου για το αν αναγνωρίζεται εκεί η παθολογία αποσκοπεί στο να γνωρίζω αν θα πληρώ τις προυποθέσεις για να με πάρουν ως ειδικευόμενο αποκλειστικά για το κομμάτι των 3 ετών ενδοκρινολογίας ή αν θα πρέπει να συμπληρώσω εκεί το τμήμα της γενικής παθολογίας-innere medizin-που ίσως να θεωρήσουν οτι μου λείπει στο cv.αν έχεις/έχετε τη δυνατότητα να μου απαντήσετε θα ήμουν υπόχρεος.και πάλι ευχαριστώ

πολύ!http://www.greekmeds.gr/forum/style_images/1/folder_post_icons/icon1.gif

Τροποποιήθηκε από dimmy
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοείται πως θα με ενδιέφερε η προοπτική να καλύψω το διάστημα της αναμονής μου στην Ελλάδα κάνοντας αποκλειστικά ενδοκρινείς στη Γερμανια μέχρι ν'ανοίξει η θέση μου εδώ,απλά με τα υπάρχοντα δεδομένα και τελειώνοντας την παθολογία εδώ,έχω άλλα 4 χρόνια αναμονή για να ανοίξει η θέση μου στην Ελλάδα.οπότε είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί να κάνω όλο το ειδικό μέρος έξω.έτσι θα ηθελα να ξέρω αν με 2 έτη παθολογία+1 αγροτικό θα μου επιτρεπόταν να κάνω απευθείας και τα 3 έτη ένδο που προβλέπονται στη Γερμανία και επιστρέφοντας Ελλάδα να έχω μόνο να αναγνωρίσω τον τίτλο ειδικότητας.Η ερώτηση μου για το αν αναγνωρίζεται εκεί η παθολογία αποσκοπεί στο να γνωρίζω αν θα πληρώ τις προυποθέσεις για να με πάρουν ως ειδικευόμενο αποκλειστικά για το κομμάτι των 3 ετών ενδοκρινολογίας ή αν θα πρέπει να συμπληρώσω εκεί το τμήμα της γενικής παθολογίας-innere medizin-που ίσως να θεωρήσουν οτι μου λείπει στο cv.αν έχεις/έχετε τη δυνατότητα να μου απαντήσετε θα ήμουν υπόχρεος.και πάλι ευχαριστώ

πολύ!http://www.greekmeds.gr/forum/style_images/1/folder_post_icons/icon1.gif

Καλά μιλάς σοβαρά; δηλ. έκανες άγονο (άρα μετράει από τώρα η αναμονή για το β΄ μέρος), θα κάνεις 2 χρόνια παθολογία και θα έχεις και άλλα 4 αναμονή; Καλά πόση αναμονή έχει η ενδοκρινολογία δηλαδή; έχουμε ξεφύγει εντελώς μου φαίνεται

Κατά τα άλλα κάνεις το λογικό και κατανοητό λάθος να σκέφτεσαι ελληνικά για το γερμανικό σύστημα.

Επαναλαμβάνω, δεν ισχύει εδώ ό,τι και στην ελλάδα, δηλ. ντε και καλά να κάνεις πρώτα την παθολογία και μετά το β' μέρος.

Εδώ μπορείς να έχεις μόλις τελειώσει το παν/μιο και να ξεκινήσεις σε ενδοκρινολογική κλινική.Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να το απαγορεύει.Αν ο διευθυντής κρίνει ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις (ή απλά είσαι ο μόνος υποψήφιος), θα σε πάρει.

Τώρα, αν θες να πάρεις το τίτλο τον τίτλο του ειδικού ενδοκρινολόγου στην Γερμανία, όντως πρέπει να σε προβληματίσει αν θα σου αναγνωρίσουν ό,τι έκανες στην ελλάδα ή θα σου πουν να τα ξανακάνεις.

Δύσκολο να απαντήσει κάποιος κατηγορηματικά σε αυτό.Μάλλον πρέπει να απευθυνθείς σε γερμανικό ιατρικό σύλλογο, δείχνοντας τους ακριβώς τι έχεις κάνει (δεν είναι είμαι σίγουρος για το "αφού είναι ΕΕ, τα αναγνωρίζουμε").Βέβαια δεν έχω βρεθεί στην θέση σου και δεν μπορώ να απαντήσω σίγουρα - αν κάποιος άλλος ξέρει κάτι παραπάνω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οτι έχουμε ξέφύγει εντελώς με τις αναμονές είναι δεδομένο,άστα!τα 4 χρόνια βέβαια της εξτρα αναμονής μετά την παθολογία μπορεί-και ελπίζω-να είναι πλασματικά,οπότε και ν'ανοίξει η θέση νωρίτερα.το γεγονός που μου λές οτι έχω τη δυνατότητα να πάω απευθείας σε ενδοκρινολογική κλινική χωρίς απαραίτητα 3 χρόνια γενικής παθολογίας-innere medizin-ως προαπαιτούμενο είναι πολύ ευχαριστο και μου δίνει κουράγιο.ιδανικό θα ήταν αυτό που ανέφερες πριν,να γράψω 1-2 χρόνια ενδο στη Γερμανία και να γυρίσω Ελλάδα για να συμπληρώσω τα χρόνια εδώ-με την προυπόθεση ν'ανοίξει νωρίτεαρ η θέση.σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες,οποιαδήποτε άλλη γνώμη για τη δυνατότητα απόκτησης τίτλου ειδικότητας ενδοκρινολογίας στη Γερμανια μετά από 2 έτη παθολογίας+1 αγροτικό στην Ελλάδα καλοδεχούμενη,τόσο από την πλευρά σου όσο και από όποιον γνωριζει εμπεριστατωμένα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα!

Ειμαι ειδ/νος χειρουργικής σε νοσοκομείο της ελλάδας, εχω κάνει 24 μηνές απο τους 30, και θα συνχείσω παιδοχειρουργική.

Επειδή ως γνωστό το επίπεδο εκμάθησης στην ελλάδα είναι ντεμί και δεν ξέρεις τι σε περιμένει, σκέφτομαι να κανω μια προσπάθεια και να

το ψάξω για γερμανία γιατι εχω ακούσει οτι είναι μακράν καλύτερα.

Μπορεί κάποιος που ξέρει λεπτομέριες να μου πεί πώς λειτουργεί το σύστημά τους γιατι δεν ξέρω γερμανικά (ακόμα......) και δεν μπορώ να βγάλω άκρη!

Ευχαριστώ emgermany

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα πραγματικα να ζητήσω συγγνώμη αν καποιες από τις ερωτήσεις που θα διατυπώσω έχουν ήδη απαντηθεί και ο λόγος που ενδεχομενως να τις επαναδιατυπώνω είναι όχι επειδή βαριέμαι να κοιτάξω τις προηγούμενες σελ του topic αλλά δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι από τα προαναφερθέντα και ισχύοντα στη Γερμανία.Πάμε λοιπόν...Αυτό το διάστημα κάνω το αγροτικό μου το οποιο τελειώνω γύρω στον Ιούλιο ενώ ταυτόχρονα άρχισα και γερμανικά εδώ και περίπου 1,5 μήνα(ξέρω δεν είναι πολύ αλλά τώρα βρήκα ευκαιρια χρόνου).Ενδιαφέρομαι για Αλλεργιολογία και αν και ορκιστηκα στο ΑΠΘ το 2006 πήρα άγονο αγροτικό μόλις φέτος οπότε δυστυχώς η αναμονή μου για το ειδικο μερος αγγιζει το 2015...κλαψ...Θα ήθελα λοιπον να μαθω οτιδηποτε-και εννοώ οτιδηποτε-που έχει να κάνει με την ειδικότητα που επέλεξα αλλα και με το διαδικαστικο κομμάτι που πρέπει να ακολουθησει κάποιος που αποφασίζει να συνεχίσει στην Γερμανία.Εννοω νοσοκομεια,χαρτια,αιτησεις,πιστοποιητικα που απαιτούνται,εξετασεις,βιογραφικά,τρόπο επιλογής νοσοκομείου καθώς και οτιδήποτε άλλο χρειάζεται.Επίσης θα ήθελα την γνωμη σας σχετικά με το ακολουθο διλλημα:Τα 2 έτη της Παθολογιας μου ανοιγουν3,5 μηνες περιπου αφου τελειωσω το αγροτικο.Τι θα με συμβουλεύαται επομένως?Να κάνω την Παθολογία μου εδώ ή να ψάξω στη Γερμανία?Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντησεις σας.

PS1:Επειδή βλέπω οτι οι παθολογοι ειναι πιο ενεργοι στο τοπικ και επειδη ενδιαφερομαι πραγματικα να φυγω περιμενω συντομα τισ απαντησεις σας...χαχα

PS2:Αν κάποια από τις προηγουμενες αναφορες ισχύει και τωρα θα σας παρακαλουσα να μου την υποδειξετε εαν ειναι κουραστικο να γραφουν και παλι...Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της ουρολογίας. Αν κάποιος γνωρίζει για την κατάσταση, όσον αφορά την ουρολογία στην Γερμανία,οπως είναι τώρα θα τονπαρακαλουσα να μου δόσει καποιες πληροφορίες.Πόσο δυσκολα είναι τώρα να βρείς μια θέση να ξεκινήσεις ειδικότητα εκεί; Πόσο δύσκολο είναι να δουλέψεις σε έμμισθη θέση έχοντας το δίπλωμα του ουρολόγου από την Ελλάδα;Ποια κέντρα είναι καλύτερα για ουρολογία στην Γερμανία;Πού είναι καλύτερα για λαπαρσκοπική ουρολογία;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσοως σου φανεί χρήσιμο σαν πληροφορία: στο Παίδων Αγ.Σοφία όπου ήμουν, μας έκανε μια παρουσίαση ο Διευθυντής της Παιδο-Ουρολογικής Κλινικής Ammerland Klinik, Westerstede, Goetingen, κ.Κόλλιας , που είναι Έλληνας, ειδικευθείς στην Ουρολογία στην Γερμανία (και μετά εξειδίκευση στην Παιδο-Ουρολογία). Μου φάνηκε πολύ καλός σαν άνθρωπος.

Δεν ξέρω όμως αν η κλινική αυτή είναι κυρίως Παιδιατρική, ή κυρίως Ουρολογική.

Τροποποιήθηκε από Sovereign
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Χρόνια πολλά και υγεία σε όλους !

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν υπάρχει ιστοσελίδα για downloading γερμανικών ιατρικών e-books(φυσικά εννοώ free of $$).

Σε αντίθεση με συγγράμματα που είναι γραμμένα στα αγγλικά,δεν έχω βρει κάτι μέχρι τώρα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

embluesbrother

Τροποποιήθηκε από skydogsully
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχει ολόκληρη κατηγορία με german books.

Αν ψάξεις με λέξεις όπως

medizin, innere medizin, paediatrie, anatomie, κτλ.

θα σου βγάλει πολύ υλικό

(το site θέλει login, password - και για να προλάβω μερικούς, υπάρχουν και μη παράνομα βιβλία στο site αυτό )

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεία σε όλους!! Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες

α)Στην αρχή της συζήτησης τα πράγματα ακούγονταν αρκετά απαισιόδοξα, για να μην πω πλήρως απογοητευτικά, αλλά σιγά σιγά κάπως άλλαξε το κλίμα. Άλλαξε κάτι τον τελευταίο καιρό στην Γερμανία ή πρόκειται για κάτι τυχαίο?

β)Οι Γερμανοί στην πλειοψηφία μετα το πτυχίο κάνουν π.χ διδακτορικό ή αρχίζουν τις αιτήσεις για ειδικότητα? Θέλω να πω έχουν κάποιο άλλο αντικειμενικό πλεονέκτημα, εκτός της γλώσσας κ του γερμανικού πτυχίου, σε σύγκριση με εμάς? Κ στην περίπτωση του διδακτορικού το οποίο κ εμεις θα μπορούσαμε να κάνουμε εκεί, πληρωνόμαστε? Μπορεί το διδακτορικό να συνδυαστεί από ένα σημείο κ μετά με έναρξη ειδικότητας όπως εδώ ή είναι Full time job, οπότε για 3 χρόνια ασχολείσαι μόνο με αυτό?

γ)Γνωρίζει κάποιος κάποιο site με τον χρόνο ειδικότητας που δίνει κάθε νοσοκομείο στην Γερμανία?

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεία σε όλους!! Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες

α)Στην αρχή της συζήτησης τα πράγματα ακούγονταν αρκετά απαισιόδοξα, για να μην πω πλήρως απογοητευτικά, αλλά σιγά σιγά κάπως άλλαξε το κλίμα. Άλλαξε κάτι τον τελευταίο καιρό στην Γερμανία ή πρόκειται για κάτι τυχαίο?

β)Οι Γερμανοί στην πλειοψηφία μετα το πτυχίο κάνουν π.χ διδακτορικό ή αρχίζουν τις αιτήσεις για ειδικότητα? Θέλω να πω έχουν κάποιο άλλο αντικειμενικό πλεονέκτημα, εκτός της γλώσσας κ του γερμανικού πτυχίου, σε σύγκριση με εμάς? Κ στην περίπτωση του διδακτορικού το οποίο κ εμεις θα μπορούσαμε να κάνουμε εκεί, πληρωνόμαστε? Μπορεί το διδακτορικό να συνδυαστεί από ένα σημείο κ μετά με έναρξη ειδικότητας όπως εδώ ή είναι Full time job, οπότε για 3 χρόνια ασχολείσαι μόνο με αυτό?

γ)Γνωρίζει κάποιος κάποιο site με τον χρόνο ειδικότητας που δίνει κάθε νοσοκομείο στην Γερμανία?

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια!

Φίλε μου,

1ον:

ΕΛΕΟΣ με την ερώτηση "παιδιά είναι εύκολα γερμανία;" που γίνεται αντίστοιχα 1 φόρα/100 ποστ σε κάθε τόπικ εξωτερικού.

Μου θυμίζει το άλλο μέγιστο φιλοσοφικό πρόβλημα των νεανικών/φοιτητικών μας χρόνων: "Παιδιά θα γαμήσουμε ( στην 5ήμερη/όταν γίνουμε φοιτητές/ στην μύκονο με την σχολή κτλ);

Προτείνω στους αδμιν να βάλουν την παρακάτω παράγραφο με γραμματοσειρά 50 disclaimer στην ενότητα εξωτερικό γενικά:

Δεν υπάρχει τρόπος να πει κανείς αν είναι δύσκολο ή όχι να κάνεις ειδικότητα. Σε σχεδόν οποιαδήποτε χώρα της υδρογείου (με εξαίρεση καμμία Β.Κορέα/ Αφγανιστάν) είναι εφικτό να κάνεις ειδικότητα.Το αν θα συμβεί κιόλας εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, ώστε η γενίκευση να είναι αδύνατη.Η μόνη γενίκευση που μπορεί ίσως να γίνει, είναι ότι όποιος ασχοληθεί σοβαρά, επίμονα και υπεύθυνα με το θεμά, έχει και λίγη τύχη, θα κάνει ειδικότητα και σε ΗΠΑ και σε γερμανία και σε αγγλία κ παντού.Τέλος πάντων, αυτός ο οποίος:

- έχει απλά ένα πτυχίο από ιατρική ελλάδας

- δεν μιλάει πολύ καλά την γλώσσα της χώρας υποδοχής (πχ για γερμανία πήρε μιτελστούφε στο γυμνάσιο και από τότε αουφβιντερζεεν ή μάλλον τσους)

- δεν έχει κλινική εμπειρία

- δεν έχει (σοβαρή) ερευνητική εμπειρία

- είναι γκαντέμης

έχει και τις λιγότερες πιθανότητες, δηλ. για αυτόν είναι πιο δύσκολο (όχι όμως αδύνατον). Απο εκεί και πέρα, ό,τι αλλάζει στην παραπάνω εξίσωση, αλλάζει και τον βαθμό δυσκολίας, σύμφωνα με τους νόμους της κοινής λογικής.

Κατά τα άλλα, μην το κουράζετε το θέμα.Πάρτε την απόφαση, σηκωθείτε να πάτε στην χώρα προορισμού και παλέψτε το.Αν μετά από 1-2 χρόνια είστε ακόμα εδώ (που λένε και τα ξύλινα σπαθιά) να ρωτάτε "γερμανία ή αγγλία", είναι δύσκολα τα εμαρσιπι κτλ, μάλλον πρέπει να εγκαταλείψετε την ιδέα.

Για κουράγιο -και για να κάνω ένα διάλειμμα από τις αφίσες καράτε/ σοφτ πορνό που βάζω στην γενικά αρθρογραφία- , αφιερώνω:

america_america.jpg

μια πιο συμβολική αφίσα, πολυ πετυχημένη κατά την γνώμη μου:

america_america.jpg

Βασικά η μετανάστευση (διότι περί αυτού πρόκειται) ποτέ δεν ήταν εύκολη, αλλά αυτό δεν εμπόδισε ποτέ κανένα μετανάστη.

Για τα άλλα που ρωτάς τώρα:

Οι Γερμανοί στην πλειοψηφία μετα το πτυχίο κάνουν π.χ διδακτορικό ή αρχίζουν τις αιτήσεις για ειδικότητα? Θέλω να πω έχουν κάποιο άλλο αντικειμενικό πλεονέκτημα, εκτός της γλώσσας κ του γερμανικού πτυχίου, σε σύγκριση με εμάς

Τι άλλο περισσότερο να έχουν δηλαδή; γλώσσα/εξοικείωση με το σύστημα/ διδακτορικό δεν σου φτάνουν;

Πάντως πολλοί (νομίζω περισσότεροι από οπουδήποτε αλλού) έχουν διδακτορικό ( γενικά στην γερμανία μπορείς να ξεκινήσεις δ από φοιτητής ακόμα (αν και δεν πρόκειται να δεις το φως της μέρας έτσι από το διάβασμα), οπότε πολλοί αμέσως μετά το πτυχίο παίρνουν και το Dr.med.

Κ στην περίπτωση του διδακτορικού το οποίο κ εμεις θα μπορούσαμε να κάνουμε εκεί, πληρωνόμαστε? Μπορεί το διδακτορικό να συνδυαστεί από ένα σημείο κ μετά με έναρξη ειδικότητας όπως εδώ ή είναι Full time job, οπότε για 3 χρόνια ασχολείσαι μόνο με αυτό?

Υπάρχουν και διδακτορικά που πληρώνεσαι, ναι, αλλά συνήθως είναι τζάμπα/χαρτζιλίκι (βέβαια μπορείς να ψάξεις και για υποτροφία)

Μπορείς θεωρητικά να το συνδυάσεις με ειδικότητα (στην περίοδο του γραψίματος), αλλά πρακτικά μάλλον όχι (ιδίως αν ξεκινάς ειδικότητα από το 0)

Γνωρίζει κάποιος κάποιο site με τον χρόνο ειδικότητας που δίνει κάθε νοσοκομείο στην Γερμανία?

Είναι λάθος να σκέφτεσαι το γερμανικό σύστημα με όρους ελληνικού.

Το σύστημα της ελλάδας είναι μοναδικό στον κόσμο νομίζω (κρατάω βέβαια μια επιφύλαξη για ΕΣΣΔ/ κομμουνιστική Πολωνία κτλ που μάλλον είχαν κάτι παρόμοιο).

Στην γερμανία όποιο νοσοκομείο θέλει γιατρό, βάζει μια αγγελία εδώ ή στην σελίδα του ιατρικού συλλόγου που έχει λινκαριστεί σε προηγούμενο ποστ.

Άλλες λένε ξεκάθαρα, για 2 χρόνια πχ τον θέλουμε τον δόκτωρα.

Άλλες (οι πιο πολλές νομίζω) το αφήνουν στο φλου - σε αυτές στο γράμμα που θα στείλεις λες περίπου πόσο θες και σου απαντάνε.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειμαι καινουργιος στο site .προσφατα ξεκινησα ειδικοτητα γερμανια και εχω να πω τα εξης¨

1Για οποιους σκεφτονται να ξεκινησουν γλωσσα ας το κανουν αμεσα.Γενικα χρειαζονται εδω σε αρκετες περιοχες

καποιο πτυχιο για να εκδοσουν αδεια ασκησεως.Συγκεκριμενα ζητανε ειτε το παλιο μιτελστουφε ειτε το νεο

Β2 καθως το μιτελστουφε εχει καπως αλλαξει και εχει ουσιαστικα καταργηθει.

2.για οσους δε θελουν ψαγμενες ειδικοτητες αλλα ενδιαφερονται απλα να ξεκινησουν μια παθολογια ι μια χειρουργικη ωστε

ειτε για να κανουν ολη τιν ειδικοτητα ειτε για ενα γενικο κοματι παιδια ΟΡΜΑΤΕ!γινεται τισ ποπης.

Υπαρχουν νοσοκομεια που κανουν π...ς για εναν ειδικευομενο και δε ζητανε τιποτα περα απο πτυχιο και λιγη γλωσσα.

ριξτε μια ματια στο aerzteblatt.de στις αγγελιεσ για stelle και θα δειτε τι εννοω.ΠΡΟΣΟΧΗ ομως!αυτα ισχιουν μονο για συγκεκριμενες ειδικοτητες

οπος γενικι παθολογια χειρουργικη αναιστηισιολογια γυναικολογια καρδιολογια,κα.Αντιθετα για ειδικοτητες που ειναι περιζητητες και δε τισ δινουν παντου Εδω οπως

και Ελλαδα πχ δερματολογια,ενδοκρινολογια,γαστρεντερολογια,οφθαλμολογια κα..τα πραγματα δυσκολευουν αναλογα εως και σε βαθμο απελπισιας σε καποιες περιπτωσειςγια οποιον ειναι νεος αποφοιτος η που δεν εχει δουλεψει γερμανια κλπ..Ζητανε τελεια γλωσσα με καλη εμπειρια κατα προτιμιση απο Γερμανια κλπ...

3.Αλλο μειονεκτιμα τισ γερμανιας ειναι η ζωη.Γενικα ειναι πολλη φαληρα εδω περα κυριως γιατι ο κοσμοσ εχει πολυ διαφορετικη νοοτροπια

και υπαρχει πολυ μοναξια.Αυτο σε συνδιασμο με τισ συνθηκεσ στο νοσοκομειο που καμια φορα δεν ειναι και πολυ καλες κανουν τι γερμανια χωρα

που χρειαζεσαι πολυ υπομονη για να την παλεψεις.

Συμπερασμα- Για οσους ενδιαφερονται για μια απο τις ειδικοτητες που ανεφερα...βουρ στον πατσα!ξεχαστε αγγλιες αμερικες και μαλ....ς και ορματε.

για τις υπολοιπες ειδικοτητες δε ξερω...ας το ψαξουν πιο πολυ και προσωπικα αν πραγματικα αξιζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τοελεος όντως γίνεται της πόπης. Υπάρχουν σημαντικές ελλείψεις προσωπικού σε νοσοκομεία που δεν είναι σε μεγάλα αστικά κέντρα, και γιαυτό παίρνουν αβέρτα ακόμα και με λίγα γερμανικά.

Όσο για τις υποειδικότητες της Παθολογίας που ανέφερες, Γαστρεντερολογία, Ενδοκρινο και λοιπά, αφού σε παίρνουν στην Παθολογία από όσο ξέρω σημαίνει ότι θα σου δώσουν και όποια από τις ειδικότητες που δίνει το νοσοκομείο που είσαι. Βλέπε ερζτεμπλατ.

Τώρα για Δέρμα, Μάτια και λοιπά, δεν ξέρω να σου πω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τοελεος όντως γίνεται της πόπης. Υπάρχουν σημαντικές ελλείψεις προσωπικού σε νοσοκομεία που δεν είναι σε μεγάλα αστικά κέντρα, και γιαυτό παίρνουν αβέρτα ακόμα και με λίγα γερμανικά.

Όσο για τις υποειδικότητες της Παθολογίας που ανέφερες, Γαστρεντερολογία, Ενδοκρινο και λοιπά, αφού σε παίρνουν στην Παθολογία από όσο ξέρω σημαίνει ότι θα σου δώσουν και όποια από τις ειδικότητες που δίνει το νοσοκομείο που είσαι. Βλέπε ερζτεμπλατ.

Τώρα για Δέρμα, Μάτια και λοιπά, δεν ξέρω να σου πω.

Σωστα τα λες απλα συνηθως τετοιες υποειδικοτιτες δινουν μονο τα πολυ μεγαλα νοσοκομεια ενω πχ γενικι παθολογια δινουν

ολα γιατι απλουστατα δεν υπαρχει κανενα νοσοκομειο οσο μικρο και ναναι που να μην εχει Innere Medizin.επομενως οι θεσεις διαφερουν.

Προσοχη παιδια τα νοσοκομεια στη γερμανια δεν ειναι οπως στην Ελλαδα οπου πχ ολα τα μεγαλα νοσοκομεια αναπτυσουν ολα τα τμηματα.

Στη Γερμανια υπαρχουν πολλα και καθολου μικρα νοσοκομειαπχ600 κλινων και περισοτερο που αναπτυσουν μονο ορισμενα τμηματα και δεν εχουν πχ

οφθαλμολογικο,γαστρεντερολογικο,ρευματολογικο,νευροχειρουργικο,ωρλ κλπ κατι που στην ελλαδα ειναι αδιανοητο για ολα ουσιαστικα

''μεγαλα...'' νοσοκομεια.Ενας λοιπον που θα ξεκινησει τη χειρουργικη του γερμανια ως γενικο τμημα πχ και θα κανει καποια χρονια και μετα θα θελει να το γυρισει πχ σε πλαστικη λεω τωρα κατα κανονα θα χρειαστει να προσπαθησει να παει σε αλλο νοσοκομειο που να εχει τετοιο τμημα και εκει ο ανταγωνισμος

θα ειναι πολυ πιο σκληρος.Φυσικα δε σημαινει ομως αυτο οτι δεν αξιζει εξαρχης να το παλεψει.Τι να κανει να περιμενει 10 χρονια ελλαδα...?κιαυτογινεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με την Γενικη Ιατρικη τι γινεται, γνωριζει καποιος να μου πει ?

[/quote

In Deutschland herrscht ein grosser Mangel an Hausaerzten und es ist einfach eine Weiterbildungsstelle fuer Allgemeine Medizin zu finden, wenn man mindestens das B2 Sprachdiplom hat, das Gesundheitswesen kennt und weiss, wie man sich bewerben muss.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Ξεκίνησα ειδικότητα στη Γερμανία από τις αρχές Φλεβάρη (Ορθοπεδική). Η αλήθεια είναι ότι οι ώρες εργασίες είναι πιο "σκληρές" σε σχέση με την Ελλάδα (07:30 - 16:00) αλλά συνήθως δε φεύγω πριν τις 17:00, αποδοχές καλές (2300 καθαρά + εφημερίες (περίπου άλλα 1000) + επίδομα παιδιού (περίπου 200)). Το νοσοκομείο κάνει όλες τις κρατήσεις οπότε ό,τι έρχεται στο λογαριασμό σας είναι προς κατανάλωση (εννοώ δεν υπάρχει επιπλέον κατακράτηση φόρου από αυτό το ποσό). Όποιος συνάδελφος θα ήθελε περισσότερες πληροφορίες καθώς επίσης και οποιαδήποτε βοήθεια, στείλτε μου μήνυμα και θα απαντήσω άμεσα. Επίσης galanomichael@hotmail.com είναι το email μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.